Geweld dreigt in Schaarbeek bij massale taai-betoging Agressie op televisie nadelig voor kinderen Teleurstelling op beurs over ïogere cijfers Koninklijke Olie GDU verlaat londsdag in debat over veiligheid Frisse wind onder de voetzolen: lichte rotanschoen PROEFSCHRIFT DR. O. WIEGMAN Randkrant 75| VRIJDAG 14 MAART 1975 LEIDSE COURANT .PAGINA 7 (van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL 5.000 rijkswach- op; ters, van wie velen te paard of i?" jn burger, alsmede drie helicop- n", ters en een aantal waterkanon- worden zondag in de Brus selse gemeente Schaarbeek inge zet tegen de Vlamingen, die daar ssaal willen betogen tegen de in strijd met de taalwet doorge voerde discriminitie tegen de Vlamingen in het plaatselijke gemeentehuis, waar 6 loketten voor Franstaligen en slechts één voor Vlamingen zijn ingericht. De situatie in Brussel nadert het kook punt nu premier Leo Tindemans gister middag in de Belgische senaat geweigerd heeft tegen de Schaarbeekse burgemees ter Roger Nols van het Front der fran- cophonen (FDF) op te treden en de Schaarbeekse apartheidskwestie heeft te ruggespeeld naar de Raad van State. De regering heeft de Raad van State ge vraagd om zo spoedig mogelijk uitspraak te doen. In theorie kan deze uitspraak echter zeker zes maanden <>P zich laten wachten. De premier, die de regeringsbeslissing in een stampvolle senaat bekend maakte, werd fel aangevallen door de afgevaar digden van de Volksunie. Nadien hebben enkele rechtse Vlaamse organisaties, on der wie para- militaire verenigingen als Were di en VMO (Vlaamse militanten organisatie), maar ook gematigdere Vlaamse verenigingen aangekondigd zon dag zeker in Schaarbeek aanwezig te zullen zijn. Burgemeester Nols van Schaarbeek heeft gisteren nog eens gewaarschuwd dat er geen samenscholingen van meer dan vijf personen zondag in zijn gemeente zullen worden geduld. Elke poging om onrust te stoken zal met geweld worden beant woord, aldus de burgemeester. Een aan tal andere Brusselse gemeenten die door een Franstalige meerderheid wordt be stuurd, hebben eveneens alle betogingen voor zondag verboden. Het zijn St. Lamb- rechts Woluwe, Vorst, Esene en St. Jans Molenbeek. Ook daar staat een politie macht klaar om de Vlamingen tegen te houden. De regeringen en vele politici hebben intussen opgeroepen om het zondag niet tot geweld te laten komen. De Vlaamse pers stelt zich nu op het standpunt dat de regering door opnieuw te talmen par tij heeft gekozen voor het FDF, onder meer uit vrees voor een regeringscrisis, en dat de regering de Vlamingen heeft verraden. Feit is dat premier Tindemans met het besluit om de Raad van State •al of niet nietigverklaring van de Schaar beekse discriminerende maatregelen te genover de Vlaamse minderheid te vra gen de enige juiste en juridisch water dichte oplossing heeft gezocht, die later ook onaanvechtbaar zal zijn. I0NN (DPA) De christen-de- nocratische oppositie heeft gis- eravond de Bondsdag verlaten, iadat de voorzitter van de SPD- ractie Herbert Wehner CSU-lei- Ier Franz-Joseph Strauss* bij iet debat over de binnenlandse «üigheid had verweten in zijn ienken een terrorist te zijn. Vehner zei ook, dat de christen- lemocraten Karl Marx op de- elfde manier uitleggen als nazi- iropagandaminister Joseph loebbels. trauss had tevoren gezegd dat PD-voorzitter Willy Brandt en Vehner het gevaar van het ter- orisme onderschatten, waarop londskanselier Helmut Schmidt itrauss beschuldigde van dub- >elhartigheid en van pogingen i ngst te zaaien. Strauss had na melijk eerst verklaard dat zijn lartij het eens was met de naatregelen die de regering ge- rotten had na de ontvoering Man de Westberlijnse CDU-voor- I otter Peter Lorenz. Het debat, J 'dal al twaalf uur geduurd had 'en aanvankelijk mild van toon I Vas, werd geschorst. Harold Wilson grootvader OXFORD (AP) - Premier Wil son van Groot-Brittannië is voor de eerste maal grootvader ge worden. Zijn schoondochter, mevrouw Joy Wilson, beviel in een ziekenhuis te Oxford voor spoedig van een tweeling, beide meisjes. De kinderen kwamen vijf weken te vroeg ter wereld. Moeder en kinderen maken het uitstekend. Mijndoden Bij een explosie in een mijnschacht bij het Noordspaanse Pamplona zijn gisteren zes'mijnwerkers om het leven gekomen. Een aantal anderen werd gewond. Hier wordt een van de slachtoffers naar buiten gedragen door collega's. )E\ HAAG (ANP) De aad van commissarissen en de directie van de <.V. Koninklijke Neder- andsche Petroleum Maatschappij zullen aan de op 15 mei 1975 te hou den algemene vergade- ing van aandeelhouders voorstellen doen een slot- "Tllvidend uit te keren van 4.50 op elk der thans «staande 134.018.522 tandelen. Het totale divi- lend over 1974 zal dan 8 per aandeel bedragen 'ergeleken met 7.25 over 1973. let aandeel van 60% van de> I V. Koninklijke Nederlandsche 'etroleum Maatschappij in het lettoresultaat van de maat- chappijen der Koninklijke/S hell groep bedraagt ponden sterling 697 miljoen, vergeleken met ponden sterling 438 miljoen over 1973. Omgerekend in gul dens* bedraagt dit aandeel over 1974 4.355 miljoen, vergeleken met 2.930 miljoen over 1973. Na toevoeging van interestbaten en na aftrek van algemene kos ten en diversen bedraagt het resultaat van de Koninklijke over 1974 4.353 miljoen, of 32.48 per aandeel, tegenover 2.928 miljoen of 21.84 per aandeel, over 1973. Het tussen de Koninklijke en Shell Transport te verdelen net to-resultaten over 1974 bedroeg ponden sterling 1.161 miljoen, een welkome- verbetering ten opzichte van het netto resultaat ad ponden sterling 730 miljoen over 1973. Het rendement op het gemiddeld netto-actief was in 1974 24% en het nettoresultaat per verkochte eenheid 1.91 cent per liter. Met het oog op de inflatie zijn de cijfers herbere kend op basis van de huidige koopkracht van het pond ster ling. Op deze basis bedroeg het nettoresultaat over 1974 ponden sterling 909 miljoen. Behalve door de inflatie zijn de groepsresultaten ook beinvloed door de zeer sterke prijsverho gingen van ruwe olie die de regeringen van olieproduceren de landen hebben doorgevoerd. Ondanks het feit dat de groep minder ruwe olie en olieproduk- ten verkocht, stegen de totale inkomsten, exclusief accijnzen en dergelijke heffingen, ten op zichte van 1973 met 85% tot ponden sterling 14.413 miljoen, terwijl de totale kosten met 88% toenamen tot ponden sterling 13.292 miljoen. Ondanks het fors hogere winst cijfer is de koers van Koninklij ke Olie in de nabeurshandel op de Amsterdamse effectenbeurs flink ingezakt. Het dividend- voorstel werd als teleurstellend beschouwd en nauwelijks een verbetering genoemd, aldus beurskringen. Mede hierdoor daalde de koers van 89.20 (het officiële slot) tot 86.50 om daarna aante trekken tot 87.50 omstreeks vijf uur. Dikke sneeuw b zware sneeuwval van de ïatste dagen heeft in Zwit serland een kritieke situatie Ten ontstaan in sommige [dorpen. In Saas Fee in Wal de bevolking van de luitenwereld geïsoleerd en nu voor de aanvoer van afhankelijk van he- Ikopters. Hoe dik de ineeuw gevallen is, blijkt uit deze luchtopname een parkeerterrein, faaar auto's compleet in de ineeuw verdwijnen. NAVO VLIEGT VIA BULGARIJE NAAR TURKUKE BRUSSEL (RH) - Gevechts bommenwerpers en andere mi litaire vliegtuigen van de NA VO vliegen geregeld door het luchtruim van Bulgarije, een land van het Warschau pact. NAVO-kringen spreken van een bizarre situatie, die het gevolg is van het conflict tussen Grie kenland en Turkije om Cyprus. Toestellen van de NAVO op weg naar Turkije maken ge bruik van het Bulgaarse luch truim en Turkse vliegtuigen die andere NAVO-staten dan Griekenland moeten zijn gaan Bulgarije en Joegoslavië. Deze' situatie, die onder andere omstandigheden aanleiding zou zijn geweest voor een oost-west incident, is het gevolg van het feit dat de Aegeische Zee tus sen Griekenland en Turkije sinds vorig jaar augustus voor alle luchtverkeer gesloten Om door het Bulgaarse luch truim te kunnen vliegen moeten NAVO-toestellen en ook ver keersvliegtuigen toestemming aan de militaire autoriteiten in Sofia vragen. Dit heeft tot dus ver geen moeilijkheden opgele verd, maar de persoonlijke pi loot van een Noordafrikaanse leider, die onlangs een straal vliegtuig met prominente Tur ken naar Istanbul moest bren gen, werd het wachten op deze toestemming moe en vloog zon der meer het Bulgaarse luch truim binnen. De onderschep pingsjagers van de Bulgaarse luchtmacht bleven aan de grond, misschien omdat de Bul garen door zoveel brutaliteit overdonderd waren. AMSTERDAM Veel modemakers blijken de laatste jaren grootmoeders kamferkist steeds vaker nodig te hebben om Ideeën in de vorm van oude modellen op te diepen, af te stoffen en voorzien van verse kant en ruche als splinternieuwe moderage aan het kooplustig publiek aan te prijzen. Maar steeds blijkt er op de regel weer een uitzondering te zijn en bij de schoenmode komt de frisse wind wederom uit de richting van Jan Jansen. Zijn speelse klompen zijn geen boerenbedrog, maar een doorslaand succes gebleken. Honderdduizend paar Jan Jansen-klompen zijn aan de vrouw gebracht reden waarom hij gisteren in Amsterdam de Gouden Klomp kreeg uitgereikt en gisteren wist hij weer een product van zijn ongebreidelde fantasie op het plankier van de Amsterdamse Bijenkorf te brengen: de rotanschoen, een wereldprimeur. Geen massieve plateauzolen, geen zwaar houten onderwerk, maar een sierlijk geraamte van rotan vormt de basis van dit schoeisel. Elf centimeter hoge rotan staafjes brengen de hiel omhoog en een vlechtwerk van soepel roestbruin, zachtgroen of beige leer behoedt de voet voor wegglijden. Een bizar idee. dat Jan Jansen opdeed tijens zijn vakantie aan de Cóte d'Azur, want zo zegt hij. "dergelijke dingen kun je alleen maar ontwerpen als je van de wereld af bent". Al heeft het dan een jaar geduurd voordat de rotan-schoenen door de uiteraard Italiaanse schoenfabriek Raffallo Galgani in produktie kon worden genomen, vanaf woensdag 26 maart zijn ze bij de Bijenkorf tegen de prijs van 89 gulden te koop. Van de Nederlandse klompenfabriek Arthé uit Beemster kreeg Jansen gisteren de Gouden Klomp. Wellicht wordt ook de rotanschoen een prijswinner. LONNEKE VAN KOOT Raad arbeidsmarkt weet geen raad met nota werkgelegenheid DEN HAAG De raad voor de arbeidsmarkt weet nauwelijks raad met de werkgelegenheid- snota van het kabinet-den UYL. Enerzijds is deze onderafdeling van de Sociaal-Economische Raad gevraagd om heel snel een reactie op die nota te ge ven, anderzijds is die nota zo'n kluif, dat er maanden nodig zijn om een gedegen advies op te stellen. De raad van de ar beidsmarkt heeft nu zijn com missie werkgelegenheid op dracht gegeven zelf adviezen uit te brengen en dan telkens over onderdelen van de nota. De voorzitter van die commis sie, drs. H. J. Eijsink (burge meester van Meppel) gaf er ook blijk van. dat de nota een moei lijk stuk is. Hij zei, dat ze weinig gestruktureerd is en dat er een mengeling van filosofieën en probleemstellingen in voorkomt. En als men de discussies in den lande nu al hoort, dan komt men tot de conclusie dat het niet zo eenvoudig zal zijn om een advies uit te brengen. Hij ging akkoord met de suggestie van de leden van de raad om voor rang te verlenen aan de werk loosheid in de bouw onder jon geren. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Agressieve films hebben een negatieve invloed op kinderen, ter wijl affiliatieve (lieve) films een belang rijk positief tegenwicht kunnen vormen. Hierop komt een van de stellingen neer uit het proefschrift „Aanstekelijkheid van gedrag" waarop Oene Wiegman van middag aan de Rijksuniversiteit in Ut recht is gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen. Dr. O. Wiegman is afkomstig van Terschelling en weten schappelijk medewerker aan het Insti tuut voor Sociale Psychologie in Ut recht. Met deze stelling gaat hij regelrecht in tegen de tot nu toe in de psychologie gangbare theorie die juist het tegengestel de verkondigt. Volgens deze theorie zou den agressieve films juist „ontladend" werken. De toeschouwer zou alleen al door het meeleven met de film zijn agres sie voor een groot deel afreageren, waar door hij in het dagelijks leven die aan drang in verminderde mate zou hebben. Agressie wordt in het proefschrift gedefi nieerd als het plegen van daden waarvan men vooraf weet dat het iemand zal kwetsen of benadelen. En dat hoeft dan niet alleen een directe daad te zijn; ook een indirecte handeling zoals roddelen, waarvan men weet dat het schadelijk kan zijn voor de besproken persoon, kan als een daad van agressie worden gezien. Onder affiliatief gedrag wordt in het proefschrift verstaan het bevoordelen van anderen, zoals iemand helpen, iets aanbieden, prijzen, liefkozen of aange naam verrassen. Uit observatie-proeven die de heer Wieg man gedurende vijf jaar met kinderen van vier tot zes jaar heeft gehouden, is gebleken dat de kinderen spontaan de getoonde voorbeelden volgen. Na het zien van bijvoorbeeld een agressief filmpje bleken de meesten geneigd om ook agres sief te handelen. Lieve filmpjes zetten de kleuters aan om ook lief te zijn en bij vertoning van neutrale films bleken beide gedragingen evenveel voor te komen. Dit geeft te denken, aldus dr. Wiegman in het proefschrift en daarbij wordt voor al gewezen op het programmabeleid bij de televisie, waar het al of niet vertonen van films met een hard-agressief karak ter, zoals westerns, thrillers en ook be paalde kinderprogramma's meer ter dis cussie zou moeten staan. Langzamerhand schijnt het negatieve effect van dergelij ke programma's wel tot de makers daar van door te dringen, aldus de heer Wieg man, maar het zal een proces van jaren zijn om tot lievere programma's op de televisie te komen. In het Gooi heeft men rekening te hou den met de wensen van het publiek, die meer neerkomen op spannende films dan lieve programma's. Bij de laatste is geble ken, dat men zich verveelt, misschien onder dwang van de algemene opvatting dat „lief-zijn" niet meer zo van deze tijd is. Kinderen hebben daar overigens geen problemen mee: door beide soorten pro gramma's bleken zij evenzeer geboeid. Bij volwassenen speelt bovendien nog mee. dat agressie tot op zekere hoogte is geaccepteerd. Een agressiedaad als diefstal, wordt door „de man in de straat" al lang zo sterk niet meer veroor deeld als in vroeger tijden. Uit de door dr. Wiegman gehouden proe ven is gebleken, dat meisjes door films minder beinvloedbaar zijn dan jongens. Het lijkt dat meisjes meer ontvankelijk zijn voor straffen die op.agressie staan dan jongens. Maar wanneer die meisjes van bovenaf een aanzet kregen om „stout" te zijn, en naarmate de sancties afnamen, bleken zij tot ongekende agres sie in staat. Een van de conclusies van het onderzoek is, dat de massa-media een grotere in vloed op het gedrag der kijkers hebben dan men voor mogelijk heeft gehouden. De auteur van het proefschrift vraagt zich af of de agressie op de televisie een van de oorzaken zou kunnen zijn van de toegenomen (jeugd)criminaliteit. Toeval Op de dag dat bekend werd dat minister Pronk, te diep in het glaasje gekeken hebbende, met zijn auto over de kop was geslagen, stond in het week blad De Tijd een inter\'iew met de minister, waarboven de „vooruitziende" kop: „Vroeger schopte ik wel eens tegen mijn bromfiets, maar dat is over". Maar goed ook, hij kan die brommer nog wel eens hard nodig hebben. Toeral (2) De bioscoop tegenover een geldwisselkantoor in Rome vertoont deze week de film .Mijn god, hoe diep ben ik gezonken". Volgens het wissel kantoor is enig verband tussen deze titel en de koers van de lire louter toeval. Heterdaad Waarschijnlijk in een plotse linge vlaag van zindelijkheid besloot een 23-jarige Belg de zer dagen het stichtse stof van zich af te laten spoelen. Daar toe spoedde hij zich naar de dichtst bijzijnde douchecel.' Die bleek te staan in het Anto- niusziekenhuis in Utrecht. De politie trof hem daar in ieder geval aan. na gewaarschuwd- te zijn door het ziekenhuisper soneel. Het werd voor de Belg niet helemaal een koude dou che, aangezien de politie geen ernstig strafbaar feit kon ont dekken in zijn handelwijze. Hij mocht dan ook als een wijzer en schoner man zijns weegs gaan. Postzegel Een postbeambte in de kleine Noorse havenstad Haugesund heeft geweigerd de ter gele genheid van het Jaar van de Vrouw uitgegeven postzegels te verkopen en te stempelen, pmdat daarop drie slechts met ranken beklede"-vrouwen staan afgebeeld. De Noorse posterijen hadden het motief voor de speciale postzegels ontleend aan een werk van de ■beeldhouwer Gustav Vigeland in het Frogner-park te Oslo. Volgens het blad „Haugesund Avis" vond de postbeambte het immoreel een naakte vrou wenborst van een stempel te Toen de man later op de hoog te werd gebracht van de af komst van het motief en hem werd medegedeeld dat de pieuwe zegels overal verkocht moeten worden, schikte de postbeambte zich in het onver mijdelijke. Teleurstelling De kleine Howard Tippett stond te kijken hoe zijn vader in Las Vegas aan een auto maat stond te spelen. De 4-ja- rige jongen hield vol trots een bundeltje van 18.000 dollar in zijn handjes geklemd. Tot een man het geld uit zijn handen griste en er het gokhuis mee uitrende naar zijn auto. De teleurgestelde Howard begon te schreeuwen. De rover zal echter zeker nog meer teleur gesteld zijn. De 18.000 dollar waren namelijk kinderspeel goed. *★*- Plicht De burgemeester van het dorpje Egloffstcin in Beieren weigert trouwlustigen in de echt te verbinden als zij zich niet schriftelijk verplichten binnen twee jaar voor nako melingschap te zorgen. De, burgemeester heeft dij besluit genomen na een scherpe da ling van het geboortecijfer in zijn dorp. Op de 800 inwoners had vorig jaar maar één ge boorte plaats. Genoegen De marmeren nimfen en fau- 'nen van de barokke fontein voor het stadhuis van de Sici- liaanse hoofdstad Palermo droegen gisteren plotseling on derbroeken en bustehouders. De onbekende daders hadden een bordje achtergelaten waarop ze hadden geschreven dat ze de beelden hadden aan gekleed om de strenge kanton rechter „een genoegen te doen". De kantonrechter is de laatste tijd krachtig opgetre-, den tegen wat hij als onwel voeglijkheden beschouwt. Hij veroordeelde Sicilianen die verantwoordelijk waren voor het organiseren van een strip tease-show en deelde straffen uit voor het etaleren van foto's van vrouwen met onbedekte boezem. Achteruit Een Joegoslaaf heeft gepro beerd met zijn auto 200 kilo meter achterwaarts naar de Oostenrijks-Joegoslavische grensplaats Spielfeld te rijden omdat de wagen door een de fect niet meer vooruit ging en reparatie in Oostenrijk hem te duur uitkwam. De politie had met hem te doen en zorgde er voor dat hij door een landge noot op sleeptouw werd geno men.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7