„Niemand wil Turken zien, toch hebben we ze nodig; dat is vreemd" n. bink OO in ^brandende wolkenkrabber Richie Cornwall uit veld gestuurd Sportactiviteit zegevierde bij Jong Ade Q} M S HOP Inruilen bij Kamsteeg betekent meer dan een mooie prijs. PIERROT UU UI nu nu 19"'VRIJDAG 14 MAART 1975 LEIDSE COURANT ie Een beeld van de spectaculaire reddingspogingen in e- The towering inferno. Deze week in de Leidse bioscopen LEIDEN Het jaar 1975 dreigt het rampjaar in de bioscoop te worden. Na de vliegramp in „Airport 1975" en in afwachting van Universals aardbeving deze week in Luxor de première van het superspektakel „The towering inferno", brand op de 81e verdieping van een wolkenkrabber terwijl men zich van geen kwaad bewust op de 135e verdieping vermaakt tijdens een luxueus inwijdingsfeest [rwin Allen, de producent van het schouwspel dat „The Poseidon adventure" opleverde, staat ook nu aan het roer. Alleen speelt hij dit keer niet met water, maar met vuur. De stuntscènes nam arsj hij zelf voor zijn rekening, de wat tammere speelscènes gaf hij em' uit handen aan John Guillermin, een bekwaam maar niet opval- van lend vakman. (Doordat twee filmmaatschappijen, Twentieth century Fox en War- ner Brothers, vrijwel gelijktijdig een optie hadden op de rechten ven van een best-seller over de brand in een wolkenkrabber, besloot die men elkaar niet te beconcurreren maar de handen ineen te slaan, dd de beide boeken te combineren tot één scenario (van Stirling Silliphant, Oscar-winnaar voor „In the heat of the night") en gezamenlijk de film uit te brengen. Een uniek verschijnsel in de Hollywood, dat zijn weerga niet kent. tlkeToch is 'al dat samen-smeedwerk nog wel zichtbaar in „The ïst" towering inferno". Enerzijds een gezapig verhaaltje over persona ges van diverse pluimage zo uit een damestijdschrift, anderzijds op verbluffend actie- en stuntwerk, waarbij je je - ook al denk je ier alles van trucage af te weten - voortdurend afvraagt „Hoe hebben »en ze dèt gedaan?". „The towering inferno" begint met het in dit genre zo vertrouwde introduceren van de hoofdrolspelers in het drama. Eén voor één die komen zij in beeld. De architect Paul Newman, de aan de ge-, financiën denkende bouwer William Holden en diens corrupte, rdt slappe schoonzoon Richard Chamberlain. Dan de gasten, die het openingsfeest van de hoogste wolkenkrabber ter wereld zullen bijwonen. De gouvernante Jennifer Jones, die een onfortuinlijk no- paar op leeftijd zal vormen met de kleine oplichter Fred Astaire, en- de gouverneur Robert Vaughn en de architecten vrouw Faye er- Dunaway. Plus nog zo'n 300 naamlozen, die maar een heel klein tte-j rolletje hebben of al heel gauw in de vlammen omkomen, ten Tenslotte de onverschrokken brandweer, die onder leiding van de in-j stoere Steve Mc Queen het gevaarlijke karwei wel even met inzet van eigen leven zal klaren. Ikt Na twee uur veertig minuten slagen de volgelingen van Hermandad ge- er inderdaad in het vuur meester te voorden, waarna Steve Mc Queen droef kijkend naar de talloze slachtoffers voor de moraal zorgt. „Ze zullen steeds hoger en hoger bouwen. Maar hoeveel rampen als deze zullen er nog moeten gebeuren eer ze öns vragen hoe ze dat moeten doen." Z0!Inmiddels is er in werkelijkheid 'n brand in een wolkenkrabber ten uitgebroken, wat de situatie zoals in „The towering inferno" ek. geschetst wel een benauwende actualiteit geeft jet En dan nemen we de wat gladde, geromantiseerde speelscènes 10g tussen bekende acteurs maar op de koop toe en wachten telkens te- weer op het moment dat de heer Irwin Allen de regiescepter ne- van collega Guillermin overneemt om ons een brok gruwelijke er- realiteit voor te schilderen. MILO rEn verder or-,In Camera draait voor de tweede maal in korte tijd „2001 A Space Odeyssey". Het is een film van Stanley Kubrick, de maker van en,londer meer „A clockwork orange". De film is een onheilspellende er- science fiction. Lege vlaktes, ongelukkige mensen en steeds terug- ïer. kerende dreunende muziek, het zijn alle bestanddelen van een aal menu dat Kubrick ons al vaker voorschotelde. iet Een rapport zonder de pretentie volledig te willen zijn is te zien te in Rex. Hier laten verleidsters zien tot wat zij in staat zijn. In Studio draait voor de tweede week „Le fantome de la liberté". ige Keetje Tippel", de nieuwste film van de maker van „Turks fruit", ?er Paul Verhoeven, is eveneens voor de tweede week in Lido. ,My fair Lady", de zolangzamerhand beroemd geworden film over een bloemenmeisje en een spraakleraar is te zien in Trianon. Grote nederlaag BS bij Sperry Van onze sportredactie DEN BOSCH En weer ging het met BS Leiden mis bij Sperry Remington. Vorig seizoen verliet de hele ploeg de zaal, nadat er problemen waren ontstaan tussen coach Rob de Wit en de arbiters. Eerder dit seizoen werd Bob Heuts na een handgemeen met Tom Holland uit het veld gestuurd en gisteravond trof Richie Cornwall hetzelfde lot Zes minuten na de rust raakte hij zonder opzet met de elleboog het gezicht van Paul van de Ree. De toch al geprikkelde Richie Cornwall (hij had al een techni sche en een opzettelijke P te pakken) werd door scheidsrechter Van Dishoeck uit het veld gestuurd. Zondermeer een onjuiste beslissing. Van Dishoeck verklaarde na afloop zelf op het punt te hebben gestaan Van de Ree een persoonlijke fout te geven, omdat deze Cornwall bij de pols had beetgepakt. Hij gaf de „Leidse" Amerikaan een boeking, die geen gevolgen zal hebben, omdat Cornwall er nog nooit eerder een heeft gehad. Het wegsturen van Cornwall was de genadeslag voor BS Leiden. Zonder Heuts is al erg moeilijk (hij mag overigens morgen tegen Typsoos weer meedoen), maar ook nog zonder Cornwall kan eenvoudig niet. BS. dat hard op weg was een achterstand weg te werken en Sperry al tot op tien punten was genaderd, stortte volledig ineen en Sperry Remington kon fors uithalen: 119-88. BS startte overigens uitstekend. Met gaaf systeemspel werd de Bossche ploeg op achterstand gezet en coach Jan Janbroers moest na enige minuten zijn routiniers Boot en Van der Moolen wel inzetten, omdat de jongere spelers geen antwoord konden vinden. Toch kwam Sperry na bijna 9 minuten op gelijke hoogte: 2222. Even later werd de wedstrijd in feite beslist. Bij de stand 3430 in het voordeel van Sperry werd Cornwalls schoen uitgetrapt De arbiters floten niet, zoals te doen gebruikelijk, voor een scheidsrech ters time-out. Remington scoorde en Cornwall wond zich zo op, dat hij een technische fout kreeg. De vrije worpen gingen er feilloos in en de stand was 38—30, in plaats van nog steeds 34—30 en balbezit voor BS. Nauwelijks een minuut later kreeg Cornwall een opzet telijke fout, omdat hij een trappende beweging maakte naar Wiebe Gorter. Hij had hiervoor voor hetzelfde geld weggestuurd kunnen worden. BS was door deze incidenten uit zijn ritme en Sperry Remington kon via 48—30 doorstoten naar een rust stand van 5440. De zaak leek beslist Maar BS kwam terug. Na vier minuten was het verschil nog slechts acht punten (5664) en twee minuten later was de stand 70—60. Dat was dus in de beruchte zesde minuut Aanvankelijk wilde de helft van de ploeg incluis Pappas en bloc opstappen, maar aanvoerder Peter de Jong suste de zaak. Leiden had echter op dat moment al verloren. Van de resterende minuten valt slechts te melden, dat Sperry regelmatig zijn voorsprong vergrootte, dat Tom Holland het hon derdste punt scoorde en dat Leiden de laatste seconden met vier man speelde, omdat men het zinloos achtte de met vijf P's uitgeschakelde Van Rooden nog te vervangen. Scores BS Leiden:,Bowerman 18, Cornwall 14, Stol en de Jong 12, Kop en Van Rooden 10, Wallaart 9 en Kales 3. Schotpercentage ploeg 49 Topscores Sperry: Bravard 31 en Boot 22. Schotpercen tage 57%. JAN VAN DER NAT Leerling Leiderdorpse school De Springsclians: Van onze correspondent LEIDERDORP - „Er bestaat een leerplicht in Turkije voor kinderen van 7 tot 14 jaar. Toch gaat maar 70 procent van de kinderen naar school. Dat komt omdat een-derde van de 40.000 Turkse dorpen geen school heeft." Een van de leerlingen van de Springschans (openbare lagere school aan de Wilddreef) is bezig een stuk zelf verworven informatie over te brengen op de andere kinderen van de groep. Hij wordt onmiddellijk aangevuld door een ander kind: „Dat komt ook omdat veel kin deren thuis nog moeten helpen met de landbouw." „In 1923 heeft Ata-Türk een wet uitgevaardigd waarin de vrouw gelijk werd gesteld met de man. In 1934 kregen de vrouwen kies recht. Maar de godsdienst maakt dat de vrouwen nog steeds niet hetzelfde mogen le ven als de mannen. Ze mogen niet alleen boodschappen gaan doen. Ze mogen ook geen be zoek ontvangen als ze alleen zijn. Ze mogen zich ook alleen maar helemaal laten zien aan hun eigen man." Dit stukje ken nis komt uit een van de andere groepen op deze school. Opval lend daarbij is dat de stem van de onderwijzeres of onderwijzer vrijwel niet wordt gehoord. De leerling vertellen zelf, vullen aan, discussiëren. Dat alles gebeurt in het kader van het 14 dagen durende voor lichtingsproject op De Spring schans over Turkije en de Tur ken. De school telt op de 164 leerlin gen 11 Turkse kinderen in de leeftijd van 6 tot 14 jaar. Met hen houdt een extra-leerkracht (voor halve dagen) zich in het bijzonder bezig. De taalbarrière vraagt om extra aanpassingen. Gezien de verschillende leeftijd niveaus van de leerlingen krijgt ieder Turks kind elke morgen één uur apart les waarbij de nadruk wordt gelegd op de taal. Gistermiddag waren de kinde ren van de Springschansschool vol enthousiasme bezig met het maken van een reportage over hetgeen zij in de afgelopen twee weken te weten waren gekomen over het Turkse land en volk. Vandaag wordt het voorlichting sproject afgesloten met een zo genaamde viering. In een geza menlijke bijeenkomst worden de reportages door de verschil lende groepen voorgelezen. Een en ander wordt omlijst door zang, dans en muziek: Alles af gestemd op Turkije. Maandagavond en dinsdag avond is er voor de ouders op de school nog een Turkse ten toonstelling ingericht. Behalve door officiële instanties ter be schikking gesteld voorlichtings materiaal is er ook veel te zien wat door de Turkse ouders zelf is ingebracht En natuurlijk het geen door de kinderen tijdens de duur van het project is ver vaardigd. Aanleiding voor deze geconcen treerde voorlichting was het aanbod van de Turkse Gemeen schap in Leiderdorp aan de hele school om rond kerstmis de ge zamenlijke kerstmaaltijd te ge bruiken in het kamp aan de Zijldijk. Dat was toen niet zo geschikt. In gezamenlijk overleg werd toen besloten dat de Turk se maaltijd de afsluting zou worden van een voorlichting sproject waarbij de kinderen in formatie zouden krijgen over, het land. Het zou daarbij gaan om aardrijkskunde en cultuur, geschiedenis, godsdienst en werkgelegenheid," vertelt het hoofd van de school E(miel) Th. Snell. „Uitgangspunt daarbij was dat de kinderen zelf de informatie zouden groeperen en op een rijtje zetten. Wij hebben alleen gezorgd dat de nodige documentatie aanwezig was, en natuurlijk voor de noodzakelij ke begeleiding. Maar de kinde ren zelf zijn vooral aktief ge weest. Zij hebben het moeten doen." Ieder kind is vol overgave bezig de taak waarvoor de groep, waartoe hij of zij behoort, is l ADVERTENTIE Het betekent ook: een nieuwe auto kiezen uit misschien wel het meest geavanceerde programma van het jaar. De vernieuwde kever, de Golf, de Scirocco. de Passat, de Audi's. Stuk voor stuk in reeksen uit voeringen en actuele Het betekent ook profiteren van de unieke computer-diagnose andere plezierige service faciliteiten van het hyper moderne autohuis Kamsteeg. Kom pracen over inruilen en merk zelf gesteld zo goed mogelijk ten uitvoer te brengen. Daaraan werken zowel de Nederlandse als Turkse leerlingen in gelijke mate mee. De samenwerking op school levert overigens vrijwel geen problemen op. Snell: „De enige drempel die er is, is die van de taal. Daar hebben we soms moeilijkheden mee. Voor de rest maakt het niets uit of je nu met Turkse of met Neder landse leerlingen te doen hebt. Ze zijn volkomen gelijkwaardig. Het is alleen die taal, die nog weieens wat extra aandacht vraagt." Levert de samenwerking tussen de kinderen geen problemen op, ook tussen de verschillende Turkse en Nederlandse ouders groeit een goede verstandhou ding (Snell: „Er zijn nauwelijks bezwaren tegen de aanwezig heid van Turkse kinderen op school"). Een van de - verheugende - ontwikkelingen is de geconsta teerde begeleiding van met na me Turkse moeders in het dage lijkse leven hier in Nederland. Zo gaan Nederlandse moeders met de Turkse vrouwen bijvoor beeld winkelen om ze wegwijs te maken. Met de Turkse ouders hebben de onderwijzers ook re gelmatig „praat-avonden". Er zijn er nu vier geweest: Bij de laatste waren voor het eerst nu ook twee vrouwen aanwezig. (Het is daarbij overigens de vraag of het gewenst is hen onze cultuur op te dringen). Snell: „Ik heb ook het idee dat de samenwerking tussen school en Turkse gemeenschap groeit. Dat geldt, natuurlijk in andere mate, naar mijn mening ook voor die tussen de Turkse Ne derlandse gemeenschap." Het intensief kennis laten ma ken met de andere cultuur be vordert de wederzijdse accepta tie aanzienlijk. Daarbij kun je dan ook beslist niet heen om het probleem van de gastarbeid. De kinderen van de Springschans hebben daar zo hun mening 1Gistermiddag werd nog hard gewerkt aan een van de werkstukken voor de viering I en de tentoon stelling. Een moskee met fraaie, slanke minaretten is een van die din gen waarmee de kinderen de laatste twee we ken intensief bezig zijn ge weest. Maar vooral ook met het hoe en waarom van de moskee. over. In een van de groepen was tenminste te horen dan het maar vreemd was dat als wij gastarbeiders nodig hadden, wij niet voor een behoorlijke op vang zorgden: „De huisvesting is vaak slecht. Dan komen ze in pensions. Daar moeten ze voor één kamer 120 betalen. Maar vaak zitten ze dan met vijf of zes man op een kamer. Dan moeten ze toch allemaal 120 betalen voor één kamer. Dat snap ik eigenlijk niet," aldus een van de kinderen. Een andere leerling: „Ze komen hier werken omdat ze hier meer kunnen verdienen dan in Tur kije. Daar hebben ze soms ook helemaal geen werk. Maar ze vinden het hier helemaal niet leuk. Niemand wil ze eigenlijk zien omdat ze anders zijn. Toch hebben wij ze nodig, zeggen we. Dat vind ik vreemd." Juiwt voorlichtingsprojecten zoals dit op de openbare school De Springschans kunnen een behoorlijke bijdrage leveren aan het naast elkaar laten leven van twee culturen zonder dat de verscliillende mensen nu óók naast elkaar leven. Kennis van en inzicht in dc achtergrond ervan leidt tot een goed begrip dut het samenleven kan vergemakkelijken. Dat de kinderen dagelijks al min of meer gedwonrn zijn vauk zeer intensief met elkaar bezig te zijn is natuurlijk een voordeel. Het werkt ook door op de samenwerking tussen de ouders van beide groepen. Van onze handbalmedewerker DEN HAAG/OUD ADE - Noj onderweg naar de beslissings- a wedstrijd tegen het reservetearr van Quintus was er nog discus sie tussen verschillende speel sters van Jong Ade of er nu we of niet gespeeld moest worden Wat was het geval? In de eindstand van de eerste klas stond Jong Ade 2 punten j voor op het Kwintsheulse team. Quintus 2 had echter een wed strijd tegen Duinoord gewon- nen, welke als verloren op het wedstrijdformulier was ver- meld. Omdat deze vergissing reeds in het begin van het sei zoen was gemaakt, was de ter mijn om te protesteren voor Quintus verstreken. Reglemen tair kon Jong Ade zich dus kampioen noemen. Het afde lingsbestuur vroeg Jong Ade op morele gronden toch te spelen en dus moest Jong Ade in feite de taak van de protestcommis- beslissen over de uitslag van een wedstrijd tus sen Quintus 2 en Duinoord. De Oud Adese dames deden hun sportieve plicht en speelden. Verschillende speelsters van het eerste team maken echter deel uit van het bestuur en waren dus betrokken bij de zeer moei lijke beslissing en de gesprek- Het was dan ook begrijpelijk dat een volkomen gedemorali seerd Jong Ade in de strijd tegen het onverwacht nog een extra kans krijgende Quin- tusteam bij voorbaat kansloos was. Met een niet fitte Wil v.d. Geest en een gebelcsseerde op non-actief staande Cobi v.d. Geest was Jong Ade bovendien nog sterk gehandicapt. Zeer nerveus werd dan ook hoofdzakelijk verdedigend ge speeld en Quintus kon tot 3—0 uitlopen. Juist toen Jong Ade zichzelf weer een beetje her vond na twee fraaie treffers van Helma v.d. Geest (3—2) klonk het rustsignaal. Trainer Scheel- beek had de grootste moeite de dames hun zelfvertrouwen terug te geven en ook de tweede helft werd zeer^ nerveus begonnen. Een fris spelend Quintus 2 liep toen snel naar een beslissende 7—2 voorsprong. Helma v.d. Geest die haar zenuwen nog het best in bedwang hield, bepaalde tenslotte de eindstand op 74. Quintus 2 was kampioen. Zeker verdiend, .want de 2 punten kwamen hen eerlijk toe en in de beslissingswedstrijd waren zij duidelijk de betere ploeg. Een slechter voorbereid Jong Ade konden zij zich echter nauwe lijks wensen. De Oud Adescn zullen dus nog een jaartje afde- lingsklasser blijven maar kan zich troosten met de morele overwinning. Zij hadden het kampioenschap reglementair voor het grijpen, maar de spor tiviteit zegevierde. lexueiverzo GIEZEMAN WASSERIJ LINNENVER- HUUR Haarlemmerweg 32 - Leiden TELEFOON 071-23709 auto huren vracht hestelpers wagens st. aagtenstr. 10-14 tel. 071-25709'soa 53627 dagelijks geopend van 8.00-22.30 uur, VOOR KWAUTEITS BROOD: BAKKER AHSMANN HOGE RIJNDIJK 110 - TEL: 26939 KENNEOYLAAN 9 - TEL: 63137 DIAMANTPLEIN 4 - TEL: 64727 Al het brood en banket voor Leiden kunnen wij niet mnkon. Maar wel het lokkeritel HUISMAN B.V. LEVENDAAL 80 TEL. 34000 LEIDEN HET HUIS VAN GESCHENKEN MAARSMANSTEEQ 14 TELEFOON 21293 LEIDEN Voor a/eervol tafalen on kteealeke en modarno kado'B. AN- voor de mode van nu JUWELIERSBEDRIJF HOOIGRACHT 45 - LEIOEN Telefoon 30.1.94 Ruime parkeergelegenheid. r woeftoeetellen, eplnnewle- i en folklorletlecho dofje* Dlelstoeg 3 Leiden Maandags gesloton ROOSEN OPTIEK SPECIALIST IN Contactlenzen TT¥ 1 Van Hoog lol Laag MOSTERT Verhuist U graag mn,

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5