Paasvebo trok massa bezoekers Forse uitbreiding School Advies Dienst Greep van de gemeente op opbouwwerk versterkt Tesselaar wil onderwijs in Noord en De Kooi meer stroomlijnen Lampe zet puntjes op Harmony-eolleetie „EXPERIMENT" MET PAARDEN GOED BEVALLEN Leidse courant I Dienst boos op b. en w. Van een onzer verslaggevers Leiden B. en W. willen de subsidie aan de School Advies Dienst dit jaar met 180.000 verhogen. Dat stelt de S.A.D. in staat om zijn personeelsbestand uit te breiden met 4 5 man. Indien de dienst daar prijs op stelt is het ook mogelijk de sub sidie slechts met 170.000 te verhogen en dit jaar een bij dra- Een en ander is gisteravond door wethouder Tesselaar (sa menlevingsopbouw) bekend ge maakt tijdens een vergadering van de gemeenteraadscommis sie voor onderwijs. Het bedrag van 180.000 is althans voor het grootste deel beschikbaar geko men doordat het rijk over de Scheepvaartproject Tot en met 21 maart a.s. wordt aan de Chr. Scholengemeen schap "Leiden-Zuidwest", Schu- bertlaan 133 te Leiden het Scheepvaartproject Voortgezet Onderwijs gepresenteerd. Dit project is georganiseerd door het Nederlands Maritiem Insti tuut, de Marine Voorlichtings dienst en andere instanties. Het is ontstaan met de bedoeling het Voortgezet Onderwijs over de verschillende facetten van het maritiem gebeuren (koopvaar dij, visserij en vredestaken van de Koninklijke Marine) volledi ger te informeren en ook om het Voortgezet Onderwijs directer in aanraking te brengen met de desbetreffende bedrijfstakken. Zo probeert men veel voorlich ting in de schoolgebouwen zelf te geven. Een werkgroep van vertegen woordigers van de zeescheep vaart en het onderwijs heeft er voor gezorgd dat de inbreng en 'actualiteit van hoog gehalte is. Er is naar gestreefd de leerstof over de scheepvaart, die anders over diverse vakken en leerja ren behandeld wordt te bunde len in één project. De docenten en leerlingen van de Chr. Scho lengemeenschap "Leiden-Zuid west" zijn daar nu mee bezig. Zij doen dit aan de hand van 'lesbrieven, films en dia's die hen door het Maritiem Instituut zijn verstrekt. Tijdens de lessen aardrijkskunde, economie, ge schiedenis en maatschappijleer staat deze dagen de scheepvaart centraal. Ook de vakken teke- ,,nen en handvaardigheid zijn „nauw bij het project betrokken, want de werkstukken daar heb- "ben ook de scheepvaart als the- 'ma. De sectie Nederlands heeft in dit verband de schrijver van "In de bovenkooi" Maarten Biesheuvel uitgenodigd om over jaren 1974 en 1975 met meer subsidie ten behoeve van de S.A.D. over de brug is gekomen dan was geraamd. Vertegenwoordigers van de dienst, gisteravond ter vergade ring aanwezig, zijn met het voorstel van b. en w. bepaald oneens en maken aanspraak op een verhoging van de subsidie met drie ton. Dit op grond van wat kan worden aangeduid als zijn werk te komen praten. Op de uitgebreide tentoonstelling die aan dit project verbonden is, wordt ruimte gereserveerd voor tekeningen, modellen, foto's e.d., vervaardigd door de leerlingen tijdens de vakken tekenen en handenarbeid. De docenten kunnen door deze gezamenlijke aanbieding van leerstof in woord en beeld de leerlingen een maximum aan in formatie verstrekken over nau tische, zakelijke en maatschap pelijke aspecten van de scheep vaart in zijn geheel. De expositie zal voor de leerlin gen van de Chr. Scholenge meenschap "Leiden-Zuidwest" geopend zijn van 17 t/m 21 maart a.s. Voor de ouders van de leerlingen en verdere belang stellenden organiseert de school een open avond op donderdag 20 maart. Van 7 tot 10 uur 's avonds zijn de scheepvaar texpositie en filmzaal gratis toe gankelijk in het schoolgebouw aan de Schubertlaan 133 te Lei den. Nieuw Brunhilde Een aantal prijzen verbonden aan de jubileum-loterij voor de gymnastiekvereniging Nieuw Brunhilde zijn nog niet afge haald. Dat kan alsnog geschie den bij: mevrouw Boom, Ka- naalweg 3 in Leiden, tel. 22382. De prijzen zijn gevallen op de volgende nummers: 1190-2082—1443—5928—6372-8 373—456-6262—6327—3362. De meeste loten in de loterij zijn verkocht door Ellen Broeken, Michèle Taverne en Barte Stok- huizen. Mishandeling overwegingen van begrotings technische aard. Zij wezen er daarbij op dat de S.A.D 21 per soneelsleden in dienst heeft, ter wijl dit aantal volgens een 1971 opgesteld meerjarenplan vorig jaar al 41 had moeten bedragen. De vertegenwoordigers herin nerden de Partij van de Arbeid aan in het verleden gedane toe zeggingen en vroegen zich af of de dienst door PvdA „eigenlijk wel au sérieux wordt genomen." Wethouder Tesselaar en de eveneneens aanwezige wethou der Van Dam (financiën) zeiden niet dat de door de S.A.D aan gevoerde bezwaren van alle grond ontbloot zijn maar hiel den niettemin vast aan hun voorstel. „We hebben een Salo- mons-oordeel uitgesproken", al dus Tesselaar. De commissie-le den stemden met het voorstel in. Wel zal op verzoek van het raad slid Bosch (CDA) nog een po ging worden ondernomen om de subsidie in die zin te verhogen dat het op jaarbasis uit te keren bedrag op 180.000 komt te lig gen terwijl tevens een bijdrage ineens over 1975 van 100.000 wordt gedaan. De kans dat deze poging zal slagen wordt door wethouder Tesselaar zeer gering geacht se politierechter deze week tot een 46-jarige werkloze metse laar uit Leiden, die terecht stond omdat hij onlangs een ambtenaar van sociale zaken een stomp in het gezicht had gegeven. De reden: hij zou zijn uitkering niet op tijd hebben ontvangen. Toch werd de werk loze Leidenaar niet veroordeeld. In de dag\-aarding zat namelijk een fout. Er stond namelijk in. dat de mishandeling had plaats gehad op 24 maart, in werkelijk heid had de metselaar zich op 24 april van het vorig jaar mis dragen. Vóór die fout werd ont dekt, had de officier van justitie 'al 100 gulden boete en een week voorwaardelijke gevangenis straf geëist. De rechter moest echter besluiten tot vrijspraak. Uit de getuigeverklaringen van de mishandelde ambtenaar bleek overigens, dat de uitke ring voor de metselaar klaar lag, maar in een ander gebouw. De metselaar „pikte" dat niet Vandaar de stomp. Vervoer gehandicapten Wethouder Tesselaar zal waar schijnlijk volgende maand een bijeenkomst beleggen voor ou ders van gehandicapte kinde ren, hun onderwijzers en de busonderneming die de kinde ren van en naar school brengt Op die bijeenkomst wil hij voor stellen doen om het vervoer van de kinderen veiliger te maken. De wethouder heeft dit gister avond meegedeeld tijdens een vergadering van de gemeente raadscommissie voor onderwijs. De bijeenkomst wordt mede be legd naar aanleiding van een ongeluk dat onlangs een Leider dorps jongetje is overkomen in de bus op weg naar school. De gehandicapte knaap brak een been doordat zijn zetel in de bus niet was voorzien van een veilig heidsriem. Kreatief Sentrum De vacante plaatsen in het be stuur van het Kreatief Sentrum zijn nog steeds niet bezet Het Kreatief functioneert momen teel onder twee ad interim be stuursleden. Volgende maand zal hierover een gesprek plaats vinden tussen vertegenwoor- digrs van de gemeente, het rijk en het Kreatief zelf. Dan zal ook worden gesproken over eventue le afstoting van enkele van de taken die het jongerencentrum momenteel vervult. Wetswinkel B. en W. hebben besloten het Juridisch Adviesbureau (de Wetswinkel) geen tegemoetko ming te geven in de kosten die in 1974 zijn voortgevloeid uit de aanstelling van een coördinator. Ook de kosten die het functione ren van een coördinator dit jaar met zich meebrengt wil men niet vergoeden. Of anders niet gesubsidieerde posten op de be grotingen 1974 en 1975 van het JAB wel voor een tegemoetko ming in aanmerking komen zal alsnog worden bezien. De ge meentelijke subsidie aan dit bu reau is sinds 1972 niet meer verhoogd. Haver en Gort Op initiatief van de gemeente wordt dinsdagavond 18 maart in het schoolgebouw aan de Haver- straat 64a een buurtvergadering gehouden voor de Haver- en Gortbuurt. De bijeenkomst, die begint om 20 uur, is uitgeschre ven om een nieuwe projectgroep samen te stellen voor de begelei ding van de rehabilitatie in deze buurt. Alle bewoners en ook de exploitanten van de bedrijven in de Haven- en Gortbuurt zijn voor de vergadering uitgeno digd. De Noorderwiek Ter gelegenheid van de verjaar dag van de directrice, mevr. Th. Noordman-Van Mechelen, voe ren docenten van de r.k. scho lengemeenschap De Noorder wiek a.s. dinsdag in het Anto- rüus Clubhuis het stuk Die rare familie op. 's Middags (aanvang 14 uur) wordt de klucht ge speeld door de leerlingen van het lager- en de eerste klassen van het middelbaar beroepson derwijs en 's avonds (aanvang 19.30 uur) voor de leerlingen van het hoger beroepsonder wijs. Exportorders voor de NEM Nederlandsche Electrolasch Maatschappij bv (NEM) te Lei den, als dochtermaatschappij van HCG deel uitmakend van Hollandsche Beton Groep nv (HBG), heeft belangrijke expor torders geboekt voor de levering van stoomketels naar Qatar (één van de oliestaten aan de Perzi sche Golf), Finland, Libië en Indonesië. Met deze orders is een bedrag gemoeid van meer dan f 20 miljoen. staat waarin de sintelbaan zien bevindt. Dat heeft hij gisteren toegezegd aan het gemeente raadslid Bosch (CDA) De wet houder legde er de nadruk op dat hij op korte termijn niet over de middelen kan beschik ken om de baan een opknap beurt te geven. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Leidse bioscopen Luxor: Stationsweg 19, tel. 21239. "The Towering Inferno", 14 jr. dag. 14.00 en 20.00 uur. Camera: Hogewoerd 49, tel. 24919. "2001 A Space Odeyssey", 18 jr. dag. 20.00 uur. Kindermatinee: "De Zonen van de Musketiers", wo en za, 14.30 uur. zo. 14.00 en 16.15 uur. Nachtvoorstellin- g: "Sleuth", 18 jr. vrijdag en zaterdag, 24.00 uur. Studio: Steenstraat 39. tel. 33210. "Le fantome de la liberté", 14 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur zondags: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Sintelbaan Wethouder Tesselaar zal de Sportstichting vragen om de clubs die gebruik maken van de sintelbaan in de Leidse Hout een uitnodiging te sturen voor een hearing over de slechte Lido: Steenstraat 39, tel. 24130. "Keetje Tippel", 18 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zon dags: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Rex: Haarlemmerstraat 52, tel. 25414. „Verleidsters-Rapport", 18 jr. dag. 19.00 en 21.15 uur. Nachtv.: „Fritz the Cat", 18 jr. vr en za 23.30 uur. Trianon: Breestraat 31, tel. 23875. „My fair lady," a.l. dag. 14.00 en 20.00 uur. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van een onzer verslaggevers LEIDEN Wethouder Tesselaar wil een werkgroep van de grond helpen die de verschillende activiteiten op onderwijs-ge- bied in het Noorderkwartier en de Kooi beter op elkaar gaat afstemmen. De werkgroep zou daartoe een termijnplan moeten opstellen. Dat heeft de wethouder gisteravond naar voren gebracht tijdens een vergadering van de gemeenteraadscommissie voor onderwijs. De werkgroep zou zich volgens Tesselaar voorlopig moeten bemoeien met de volgende zaken: O aangelegenheden betreffende intermediaire leerkrachten en extra leerkrachten O de formatie en een wijkteam van de School Advies Dienst O de taakstelling en begeleiding van de binnenkort aan te stellen onderwijsbouwwerker. O de intergratie van onderwijs en buurt zoals die wordt nagestreefd in de onderwijs winkel in het project „ouder op herhaling enzovoort. Tesselaar is van oordeel dat de onlangs door het rijk ten behoeve van de S.A.D. beschikbaar gestelde drie ton moet worden aangewend voor de realisering van het S.A.D.-wijk- team. Hij stelt zich voor dat werkgroep wordt geformeerd uit vertegenwoordigers van de onderwijswerkgroep van het wijk- kollektief, van alle kleuter- en basisscholen in de wijk, het bestuur van de School Advies Dienst en de onderwijswinkel. Het initiatief van Tesselaar vond gisteravond bijval van onder andere het gemeenteraadslid Bosch (CDA). Hij vroeg de wethouder enkele vergaderingen van de gemeenteraadscom missie voor onderwijs speciaal uit te trekken voor een poging tot een beleidsplan voor het onderwijs in Noord en de Kooi te komen. De wethouder beloofde dit te doen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeente zal zelf criteria formuleren op grond waarvan kan worden getoetst welke Leidse buurten voorrang krijgen bij de aanstelling van nieuwe opbouwwerkers. Hiertoe heeft de gemeenteraadscommissie voor samenlevings opbouw gisteravond besloten omdat de bij het opbouwwerk betrokken Leidenaars zelf, hebben geweigerd dit te doen. Motief voor hun weigering, zo bracht welzijnsraad-functionaris v. d. Plank gisteravond naar voren, is dat zij eikaars projecten niet willen dwarsbomen. Het gemeenteraadslid Duivesteijn (PvdA) wees erop dat deze houding van solidariteit tot gevolg heeft, dat de invloed van de gemeente op de inrichting van het opbouwwerk in Leiden, groter wordt. En dat terwijl van de zijde van opbouwwerkers doorgaans grote nadruk wordt gelegd op de noodzaak om dergelijke functionarissen.onafhankelijk van de gemeente hun gang te laten gaan. Het probleem kwam aan de orde bij de behandeling van de nota samenlevingsopbouw die onder auspiciën van de welzijns- raad aan de gemeente is uitgebracht Doel van die nota is het gemeentebestuur behulpzaam te zijn bij het nemen van fundamentele besluiten op grond waarvan men in de toekomst het opbouwwerk in Leiden gestalte kan geven. Wethouder Tesselaar toonde zich over het rapport weinig enthousiast. Omdat het, zo zei hij, niet in gaat op doel en inhoud van het opbouwwerk en derhalve ook niet de boven genoemde criteria geeft. Bij het formuleren van deze toetsstenen zal het gemeentebe stuur zich niettemin zoveel mogelijk op dit rapport baseren. De middelen waarover Leiden voor de aanstelling van opbouw werkers beschikt, laten op dit moment nog het aantrekken van drie van dergelijke functionarissen toe. Leiden In de gezellige sfeer van een „open house" liet Modehuis Lampe in zijn zaak aan de Breestraat gistermiddag door twee mannequins verschillende modellen van de „Harmo- ny"-voorjaars- en zomercollectie zien aan clientèle en toevallig voorbijkomende belangstellenden. Het waren niet alleen mo dieuze, maar ook praktische en draagbare voorbeelden van een mode en variërend in prijs. Overheersend waren natuurlijk de wijdvallende knie-lengte-' rokken bij jurkjes in zachte tinten van soepele stofjes, met of zonder sjaal. We zagen ze ook bijvoorbeeld bedrukt met gezichtjes, waarboven ouderwetse „pothoedjes". En dan de effen, schuingestreepte of gebloemde rokjes met plooitjes vanuit de taille en veelal een ceintuurtje met hierop kimono- blouses met korte wijde mouw. De eveneens ruime en ,naar ons idee lekker zittende regenjassen waren gemaakt van 'mooi licht materiaal: de lange jurken waren folkloristisch gebloemd gehouden. Voor de liefhebsters is er ook nog een keuze in pantalons met steekzakken en midden voor geplooid. Modieuze dochtertjes kunnen ruimschoots slagen op de Girly-club-afde- ling. AP.-v.d.S. [ADVERTENTIE ALrOJJMDNDCLUM profielen CO v. d. KUY Metaalhandel K BEESTENMARKT 7 /-> LEIDEN - TEL. 20107 Tj ^>-xP Onder redactie van Jantje van Leyde tel. 071-22244 tst.17. et (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De vijfentwintigste VEBO-paasveetentoonstelling is een groot succes geworden. De tentoonstelling trok meer dan drieduizend bezoekers naar de Leidse Groenoordhal. Behalve bijna driéhonderd kalveren waren er op de tentoonstel ling ook bijna tweehonderd paarden te ziea Dit ter gelegenheid van het gouden jubileum. Het „experiment" van paarden bij een paasveetentoonstelling is zo goed bevallen, dat er zal worden gestreefd naar een her haling volgend jaar. „Ook voor het organiseren van paarden- tentoonstellingen door het jaar heen krijg ik alle medewerk ing", aldus een in het begin van de avond een vermoeide maar voldane adjunct-directeur van de Groenoordhal, A. de Jong. De kwaliteit van de tentoonge stelde en gekeurde runderen bleek dit jaar van buitengewone kwaliteit. „Het was voor ons vreselijk moeilijk een juiste keus te maken tussen alle die ren", aldus een van de vieren twintig keurmeesters. „Elk jaar gaat de kwaliteit omhoog. Dit is waarschijnlijk te danken aan de steeds beter wordende toepas sing van de kunstmatige insemi natie." Dat de aandacht van het pu bliek vaak meer ging naar de paarden dan naar de runderen, achtten de keurmeesters van minder belang. „Je trekt hier mee publiek dat je anders niet naar een paasveetentoonstelling krijgt." verricht door burgemeester Vis. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat Leiden de grootste paas veetentoonstelling heeft van Ne derland. Tevens ging hij in op de met de tentoonstelling zo nauw verbonden veemarkt in Leiden. Een vergelijking met de cijfers van 1973 leert dat de markt in 1974 fors gegroeid is. „Dat stemt ons niet alleen tevre den, maar deze groei geeft ook problemen voor de gemeente Leiden", aldus de eerste burger. „Het gemeentebestuur wil dol graag zo gauw mogelijk de Groenoordhal uitbreiden met een nieuwe hal, waarin 1500 runderen kunnen worden neer gezet, maar dit alles kost geld. En geld hebben we hier niet in Leiden." Burgemeester Vis be loofde evenwel er alles aan te doen zo spoedig mogelijk een uitbreiding te realiseren. De heer Buck, voorzitter van het VEBO-bestuur sprak de wens uit dat de paasveetentoon stelling zal uitgroeien tot een regio-gebeuren. „Misschien dat we in de komende jaren een beroep kunnen doen op de om- De winnaars van de zilveren Paasvebo. Rechts op de foto de organisatoren, dank zij wie alles op rolletjes verliep, de heren De Johg, Buck en Weima. liggende gemeenten voor subsi- len zouden rijden. Toch is het de Lint uit Zevenbergen gewor- die". Hij hoopte dat de paarden- gebleken dat het kon". - den. De reserve-kampioenen tentoonstelling onveranderlijk werden de stier van W. West- zal worden verbonden aan de (Wassenaar) en de koe van paasveetentoonstelling. „We De kampioenen van de VEBO- ?e heer SneeP (Willemstad). De hebben er al vaker over ge- tentoonstelling zijn de stier van e®™" C" dacht, maar we waren bang dat G. Maris uit Huiningen en de ^neep (Willemstad) waren de ei- we zusterorganisaties in de wie- koe van de gebroeders A. en M. 6enaren van respectievelijk de kampioen bij de stieren geschikt voor de mésterij en bij de koeien geschikt voor de meste- rij. De reserve-kampioenen be hoorden aan E. Westgeest (Was senaar) en C. van der Nouwen- land (Leidschendam). P. van der Berg (Zoetermeer) ging naar huis met de kampioen van de gemeste kalveren en de heer Van der Werf (Hazerswoude) met de kampioen van de ten toongestelde schapen. Twee stieren van G. Maris (Hui ningen) behaalden de eerste prijs in hun klasse (zwartbont en buitenlands ras). De eerste prijs van de zwartbont-koeien en koeien van een buitenlands ras waren voor dieren van de gebroeders A. en M de Lint (Zevenbergen). De kampioen roodbont mannelijk vee behoort aan de heer Westgeest (Wasse naar) en de roodbont vrouwelij ke kampioen is van de heer Sneep (Willemstad). Een paard van de heer Van Klaveren (Rijnsburg) kreeg de beker in de categorie „veelzij dig" De Heer De Haan (Rijns burg) is de trotse eigenaar van een paard, dat gekozen werd tot beste tuigpaard. Het beste rij paard behoort aan de heer De Breuk uit Nieuw-Vennep. „Glucky van de Belschuur" is de naam van de Shetland pony van de heer Hogeboom (Oude Wetering) die kampioen in zijn categorie werd. „Empres van stal Rodichem" van de heer Langeveld (Sassenheim) werd aangewezen tot reserve-kam pioen. Jeugdkampioen werd „Jonet van de Tolhorst" van de heer Van Tol (Wassenaar.) „In- grid van Ammerzoden" van de Heer Schellingerhoudt (Koude kerk) werd de mirii-kampioen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3