Watersporter wordt zuinig met energie £3® Varen zijn- moet ontspanning ook voor de vrouw TIPS Schonere en zachtere buitenb oord motoren Hovercraft in opmars BOOT - CENTRUM B.V. BOOT CENTRUM B.V. BOOT - CENTRUM B.V. BOOT - CENTRUM B.V. LEIDSE COURANT Enkele tips voor kopers van buitenboord motoren. Weest prijsbewust, maar hoedt u voor zogenaamde speciale aanbiedingen. Koop een goed merk bij een officiële dealer. Hij kan.u vakkundig voorlichten, de motor veilig 'aan uw boot monteren en de jaarlijkse servicebeurt volgens de fa- brieksvoorschriften uitvoeren. Vraag uw dealer welk vermogen bij uw boot past en vraag hem de prijs voor de motor vaarklaar gemonteerd. Vraag hem de juiste schroef voor uw boot te bepalen aan de hand van het door de fabrikant opgegeven toerental. De aan schaf van een toerenteller bij uw motor kan veel onnodige slijtage voorkomen. Schaf een buitenboordmotorenslot aan en sluit direct bij de koop een all-risk verze kering af. Gebruik tijdens het varen uitsluitend het door de fabrikant geadviseerde merk mengsmeerolie. Deze ruim bemeten kruiser^ toont de trend aan in de richting van steeds meer comfort bij he*, toervaren (geheel links). Onder de primeurs op de Hiswa m is ook een serie Falmarine vis- en toerboten, die opvallen door veilige, stabiele rompvorm en plaatsruimte aan boord (links). ADVERTENTIE ELAN visboten-toerboten-sportboten met certificaat vanaf 1.395,- YAMAHA OUTBOARDS vanaf 2 tot 55 pk. Hoge Rijndijk 93 - Zoeterwoude - 071 - 26966 HISWA-MOTOR stand 186 Op de Hiswa wordt een nieuw type reddingsvest getoond, dat het mid den houdt tussen een reddingsvest met vast opdrijvend materiaal en een opblaasbaar vest. „Varen moet ontspanning zijn, geen inspan ning", riep de sluiswachter vermanend naar beneden toen een scheepje nogal onhandig naar binnen kwam manoeuvreren - de echt genoot tierend aan het roer, zijn vrouw paars van ellende op de voorplecht. Hij sprak een waar woord. De watersport, met name het toervaren, is er voor het plezier van de mens. Het is verstandig deze gedach te als uitgangspunt te nemen bij de aan schaf van een motorkruiser. Een aangezien de echtgenotes recht hebben op minstens evenveel vaargenot als him mannen, verdie nen ze daarbij ruime inspraak. Daarom speciaal voor haar een aantal praktische tips. Ook scheepsbouwers met veel ervaring blij ven mannen. Ze beseffen bijvoorbeeld niet hoe lastig het is om een aanrecht van roest vrij staal vrij van vlekken te houden. Hoe prachtig zo'n kombuis er bij aflevering ook uit mag zien, legio is het aantal boten waar op het werkoppervlak van het aanrecht op de duur met een materiaal als formica bekleed werd. Een ervaringsfeit om reke ning mee te houden. Ander gegeven dat in de praktijk steeds weer naar voren komt: vaak zijn de gootstenen in de kombuis te klein, er valt geen behoorlijke pan in af te wassen. Lichtpunten zitten dikwijls niet op de juiste plaats. Ze behoren zich boven het aanrecht te bevinden en niet de vrouw in de nek te schijnen zodat ze bij het koken af de afwas in haar eigen schaduw staat. Let erop dat de watertank een flinke capaci teit heeft Het komt de werkzaamheid van de vrouw aan boord ten goede wanneer ze niet op een scheutje water hoeft te kijken. 100 liter is wel het absolute minimum. Geef de voorkeur aan een voetpomp, zodat beide handen vrij zijn voor het ochtendtoilet en het huishoudelijk werk. Veel motorboten worden verkocht op het aantrekkelijke interieurtje. In de oude zee mansopvatting heette het echter al, dat de kombuis het hart van het schip is. Ietwat overdreven misschien, maar het blijft een feit dat men de kajuit en de hutten desnoods wat minder luxueus kan inrichten, terwijl bij de opzet van de boordkeuken niet zuinig gedaan moet worden. Stahoogte is voor de vrouw bijna een vereiste, wil ze geen rug klachten krijgen. Voorts is het van veel belang dat de kombuis zo gunstig mogelijk is gesitueerd, zeker op schepen die bedoeld zijn voor het IJsselmeer of het nog ruimere water, want ze zullen nogal eens slingeren en stampen. De beste positie ligt dan in het achterste gedeelte van de boot, tussen de kajuit en de accommodatie op het achter schip. Op die hoogte is het bij zeegang rustiger dan in het voorschip. Toch brengen veel scheepsbouwers daar bij voorkeur hun keukens onder omdat de ronding van de romp in de kasten kan worden opgenomen. Het blijft een weinig ideale oplossing. Een kombuis achterin, links van de ingang naar de kajuit, verdient aanbeveling, al was het alleen maar omdat op die plaats de kook- dampen en -geurtjes gemakkelijker kunnen ontsnappen. Er zijn ontwerpers die een, overigens ruime, In de vijftiger en zestiger jaren was de aandacht van de fabrikanten van buiten boordmotoren vooral gericht op het pro duceren van hoge vermogens en meer pk's per kilo motorgewicht. Op het ogen blik wordt door de toonaangevende in dustrieën de nadruk gelegd op het ma ken van schonere, geluidarme en veilige motoren met een zeer laag brandstofver bruik. Omstreeks 1950 bestond het brandstof mengsel voor de gemiddelde buiten boordmotor uit 1 liter olie op 16 liter benzine. Voor de huidige buitenboordmo toren is het mengsel samengesteld uit 1 liter olie op 50 liter benzine. Zeer goede resultaten werden dè afgelo pen jaren bereikt met pogingen om het motorgeluid te verminderen. Op dit mo ment is het geluid van een goed merk buitenboordmotor gemiddeld 69 decibel op 25 meter afstand. Het geluid van een auto bedraagt op 25 meter afstand onge veer 80 decibel. Door de perfectie van de moderne tweetaktmotoren heeft men het brandstofverbruik tot een minimum gere duceerd. De hele Nederlandse water- sportvloot gebruikt in één vol zoen evenveel brandstof als het hele Ne derlandse autopark in een halve dag. De gemiddelde Nederlandse watersporter benut zijn buitenboordmotor ongeveer 50 uur per seizoen en meer dan 30 procent van die tijd vaart hij met kwart gas of minder. Een recent onderzoek onder eige naren van zwaardere buitenboordmoto ren heeft aangetoond, dat deze categorie niet bestaat uit snelheidsmaniakken. Zelfs op open water gebruikt deze groep watersporters zijn motor voor meer dan 60 procent van de vaartijd op snelheden met minder dan half gas. kookgelegenheid in de kajuit inbouwen om aldus een groter woongedeelte te krijgen. Het geheel kan dan, wanneer er niet gekookt wordt, door een deksel in dezelfde houtsoort als die van de rest van de betimmering aan het oog onttrokken worden. Argument: een dergelijke opzet is voor de vrouw gezelliger als ze aan het koken slaat. Nadeel echter: ook met een goede ventilatiemogelijkheid boven het fornuis - voor iedere kombuis een dwingende eis - zal de kajuit tijdens het koken vol staan met dampen en luchtjes. Daar komt bij dat het, zeker op een varend schip, niet altijd te vermijden is om te morsen. Dit is minder bezwaarlijk in een afzonderlijke kombuis met gemakkelijk schoon te maken wanden en vloer dan in de kajuit waar misschien vaste vloerbedek- 'king ligt Het is vooral bij motorkruisers waarmee lange tochten worden gemaakt wenselijk dat de kombuis een flinke bergruimte voor de levensmiddelen heeft. Deze kan het best onder de vloer zijn ingericht omdat het daar relatief koel is. Wie enige weken met de boot op reis gaat, moet zich goeddeels uit de voorraad kunnen verzorgen. Slager, groente boer en kruidenier zijn niet overal bij de hand, en in de omringende landen (maar vooral in Skandinavië) is de keus van groen ten naar Nederlandse begrippen uiterst ge ring. Er dient dus plaats te zijn voor een ruime voorraad conserven en die kan heel goed onder de vloer worden gestuwd. Bo vendien: wat is er voor de vrouw verrukke lijker dan in de vakantie tegen zichzelf te kunnen zeggen: vandaag blijf ik eens lékker zonnebaden, want ik hoef geen boodschap pen te doen? Zon is een van de grote, in Nederland zeer of van de opkomende zon de slaap lelij gewaardeerde aantrekkingskrachten van de verstoren. Let er ook op, dat er afscheidii watersport, mits hij wil schijnen. Iedere gen tussen de slaapplaatsen zijn, al is h vrouw wil fraai gebronsd van haar vakantie maar in de vorm van een gordijn. Privai 1 terugkeren. Maar de praktijk wijst uit, dat en ontspanning gaan samen, vrouwen ook graag aan het roer willen staan of zitten. In dit opzicht hebben bijzonder Vloeren met afgeronde hoeken en aflopen veel motorkruisers en -sailers het nadeel van zoc*at a^e sto* en vuj* ,°P één PlaS een overdekte stuurplaats. Zonnebaden en verzamelen, maken het huishouden a. sturen zijn dan onverenigbaar. Het heeft alle boord aanzienlijk gemakkelijker. Zie ere zin om erop te letten dat een schip buitenbe- dat er geen kierende luiken zijn waa sturing heeft. Een dubbele stuurinrichting - door het vuil onder de vloer kan belande buiten en binnen - is natuurlijk helemaal met verontreiniging van dien Kies <x ideaal. vuilafstotend bekledingsmatenaal voor li Nog een tip. Gestrekt kunnen slapen is meubilair en let erop dat er onder kussé essentieel, wil varen ontspanning zijn en ventilatiemogelijkheid is (gaten), want geen inspanning. Probeer de kooien uit alvo- ders gaan ze rotten vanwege de condens d rens tot de aanschaf van een boot te beslui- niet weg kan. Zoveel mogelijk ventilatiep» ten. Ga erin liggen. Veel schepen blijken dan «en rijn op een boot trouwens toch van grs niet over dit comlort - door sommige wel belang en vochtgootjes onder de ramen vt het allerbelangrijkste aan boord genoemd me" ef" overbodige luxe. Zon» te beschikken En let erop dat de onderkant rcnde r3men tenslotte garanderen m van de gordijnen aansluit tegen de wand romer een aangenaam koele kajuit Maar van de kooi, anders kan het binnenschijnen- dKe l33tste "P nuttig is, kan alleen de licht van een straatlantaarn in een haven bomende vaarseiroen bewijzen. ""'[ADVERTENTIE ELAN visboten-toerboten-sportboten met certificaat vanaf 1.395,- YAMAHA OUTBOARDS vanaf 2 tot 55 pk. Hoge Rijndijk 93 - Zoeterwoude - 071 - 26966 HISWA-MOTOR stand 186 [ADVERTENTIE ELAN visboten-toerboten-sportboten met certificaat vanaf 1.395,- YAMAHA OUTBOARDS vanaf 2 tot £5 pk. Hoge Rijndijk 93 - Zoeterwoude - 071 - 26966 HISWA-MOTOR stand 186 CARINCO YACHTS Oud-loosdrecht Woudsend (Fri.) mechanische krachtbron bij zwaar weer de doorslaggevende factor vormen tussen vei ligheid en onveiligheid. Een tweede duidelijke trend op de Hiswa '75 is dat de ontwerpers en bouwers meer aandacht gaan schenken aan hoedanigheden die in het bijzonder voor toervaartuigen van belang zijn. Natuurlijk blijft snelheid ook voor de toerboot een zeer belangrijk gege ven. Daarnaast echter komen factoren als gemakkelijk gedrag bij zeegang, grotere koersvastheid, de aktieradius, de veiligheid en het comfort van de opvarenden steeds meer op de voorgrond. Het is niet zo dat de ontwerpers en bouwers de vraag van het publiek in een bepaalde richting stuwen. Eerder is het omgekeerde het geval. Nu in ons land reeds enkele binnenwateren vooral in het westen van het land min of meer een verzadigings punt hebben bereikt of beginnen te berei ken, is het geen wonder dat- steeds meer watersporters hun blikken laten gaan naar de ruimere wateren en de zee. Bij de motor boten blijft de reeds enkele jaren aanwezige trend naar enerzijds mobiel comfort in de vrije natuur en anderzijds meer geschikt heid voor wat woeliger water zich voortzet ten. Het eerste komt tot uiting in de binne ninrichting. Vergelijkt men die met schepen van nog maar vijf jaar geleden, dan springt de vooruitgang duidelijk in het oog. Bij de voor de binnenwateren bestemde motorKrui- ser is de binneninrichting zelfs een van de meest doorslaggevende verkoopfactoren ge worden. De hang naar de ruime wateren kan goed gemeten worden aan de hand van het importaanbod uit Skandinavië en Enge land landen die door hun natuurlijke gesteldheid altijd al meer op open water geconcentreerd zijn geweest. De Nederland se jachtbouwer begint nu echter ook meer oog te krijgen voor deze groeiende vraag. De toenemende trek naar ruimer water heeft ook invloed op de rompvormen, vooral door de groeiende populaiteit van het spits- gatachterschip. De oude mythe dat het spits- gat een summum aan zeewaardigheid bete kent, doet weer opgeld. Niet geheel terecht, Drammer: 7.00 x 3.00 x 0.68 Op de Hiswa wordt de hang na ruimere wateren gedemonstreeij?" door deze nieuwe „Drammer", e< zeewaardig overnaads polyestj^ schip voor alle weersomstandighfcd den. ihi verschillende vormen van achterschip kiv* nen gelijke of zelfs grotere zeewaardighi bieden. Het is eerder een kwestie van v doende reserve-uitwatering achter, om li schip boven de zeeën uit te kunnen tilli dan van een typische vorm. Een zeer bra ig platte spiegel is uit dit oogpunt echter der gewenst PIET SNOEREN Ui ze ns1 ai ich ADVERTENTIE] ELAN visboten-toerboten-sportboten met certificaat vanaf 1.395,- YAMAHA OUTBOARDS vanaf 2 tot 55 pk. Hoge Rijndijk 93 - Zoeterwoude - 071 - 26966 HISWA-MOTOR stand 186 De Hiswa-motor wordt ge houden in de Amsterdamse RAI van dinsdag 18 tot en met zondag 23 maart. Hij is geopend van 10.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.00 uur., op zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt 5 gul den. Er zijn 237 exposanten, waarvan 24 uit het buiten land. Het expositieprogram ma omvat motorboten, roei-, vis-, bij-, vouw- en opblaas boten, motoren en toebeho ren, accessoires, beslag en nautische apparatuur. De op pervlakte van de tentoon stelling is 38.000 vierkante meter alle hallen van het RAI-gebouw behalve dè Am- stelhal. Een duidelijke primeur op de Hiswa-motor is een tweepersoons Hovercraft. Koffiedik kijkers voorspellen dat dit soort luchtkus senvaartuigen in de toekomst de grote rage in Nederland zullen worden. In Engeland is die al begonnen de Britten organiseren op grote schaal rally's voor Hovercrafts of maken er avontuurlijke uitstapjes mee. Me ning van een importeur: „Over vijf jaar is de Hovercraft ingeburgerd. Het kleine luchtkussenvaartuig is uitstekend geschikt voor sport-, recreatie en utiliteitsdoeleind en. Door de relatief lage prijs en de schier onuitputtelijke toepassingsmogelijkheden is het een ideaal gebruiksvoorwerp in het waterrijke Nederland". De Hovercrafts zijn snelle en wendbare voertuigen voor één tot vier personen die letterlijk overal kunnen komen waar vaar tuigen, auto's en zelfs rupsvoertuigen het laten afweten: in moerassen, ondiepe water plassen, ijsvelden, moddervlakten en onbe vaarbare rivieren. Een luchtkussenvaartuig heeft niet de minste last van zandbanken, eb- en vloedstromingen en andere obstakels. Hij schuift er vrijwel ongehinderd overheen. Hovercrafts maken voorts, als men de fabri kant mag geloven, minder lawaai dan een speedboot. Ze zijn zuinig en, op de motor na, vrijwel niet aan slijtage onderhevig. Omdat een luchtkussenvoertuig vrijwel geen weerstand ondervindt, is het brandstofver bruik veel geringer en dus ook de luchtver ontreiniging. Er zijn eenpersoons Hover crafts van 5000 gulden en tweepersoons luchtkussenvaartuigen van 18.000 gulden. De Hiswa-primeur zou wel eens de voorbode kunnen zijn van een nieuwe ontwikkeling op watersportgebied. Eerlijkheidshalve dient hieraan toegevoegd, dat niet iedereen er onverdeeld gelukkig mee is. Een woordvoer der van Rijkswaterstaat: „Als iemand met zo'n ding door het Waddengebied, over rivie ren of op plassen wil gaan crossen, is hij zo vrij als een vogel. Niemand kan hem dat verbieden. Al komen er duizend van die dingen, met de huidige Waterstaatsregle menten is de overheid machteloos. Op de Hiswa-motor kan men constateren dat de trends bij de vaartuigen voornamelijk het gevolg zijn van aanpassingen aan veran derende omstandigheden. Zo ziet men de invloed van het besef dat energie niet onbe perkt beschikbaar is, tot uitdrukking komen in het toepassen van motoren en hulpmoto ren met over het algemeen iets minder vermogen. Niet altijd echter is beperking van vermogen een winstpunt, op jachten, bestemd voor ruime wateren en de zee kan het meerdere of mindere vermogen van de

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14