SPROOKJE VAN IJSSELMEERVOGELS KRIJGT VERVOLG TEGEN FC TWENTE Pechduiveltje bleef Wever achtervolgen AZ'67 op sensationele wijze uitgeschakeld Düsseldorf wil Michels, Cruyff en Neeskens VRIJDAG 14 MAART 1975 LEIDSE COURANT P*CIN\ 11 ■BI i ALKMAAR Er was eens.... Ieder sprookje be gint zo. Dus waarom zou je het voetbalsprookje van IJsselmeervogels niet met deze drie ge vleugelde woorden be ginnen? 't Is niet te gelo ven, 't is onbegrijpelijk en 't is werkelijk fantas tisch: IJsselmeervogels, dat eigenlijk onbeteke nende voetbalploegje uit Spakenburg, een klein vissersdorpje aan de rand van het IJsselmeer, ilaatste zich gisteren ten kaste van toch zo langza merhand gevreesde AZ'67 voor de halve fina les om de strijd om de nationale beker. Welis waar waren er straf schoppen voor nodig om een beslissing af te dwin gen, maar dat doet in het geheel niets af aan de [eweldige prestatie van it hechte team van trai ner Pierre Stevenaart. Alkmaarse collega Joop J stak zijn bewóndering IJsselmeervogels niet on- jder stoelen of banken. Brand: ijk, je kan wel naar oorzaken zoeken, maar daar heb ik ig trek in. Ik heb respekt IJsselmeervogels. Diep res it Echt, ik heb pijn yan hier >t ginter, maar dat dringt mijn rondering voor IJsselmeervo- niet weg. De jongens heb- er werkelijk alles voor ge- Ze hebben ijskoud ge speeld. En dan nog vier straf- Ichoppen benutten, dat vind ik p dat was het ook. Want wat loopt er een talent rond in dat Ideine zaterdagmiddagploegje. Een man als Jan Vedder zou bij Were profclub met open armen woidpn ontvangen. Een ausput- zerais Bram „Poemie" de Graaf en een voorstopper als Aalt Kok, het zijn kerels die door bijna geen enkele tegenslag door de knieën gaan. Voeg daar mee nog een door het gehele team toegepaste onvoorstelbare IJsselmeervogels is al ikteriseerd. is jammer voor AZ maar [het is geweldig voor de voetbal- Hl. In de bijna geprogram- erde profvoetballerij van de- tijd heet het, dat er geen lts is voor pursang ama- die het niet nodig vinden meer dan twee keer per ?k te trainen. Het is dan ook verademing dat een ploeg IJsselmeervogels ten koste achtereenvolgens FC Gro- AZ'67 in Alkmaar >g wel) voor de halve finales van het KNVB-bekertournooi kan plaatsen. Lakoniek En dan de manier waarop. Tak- tisch werd AX gisteren in de eerste helft domweg overtroefd. De soms zelfs lakoniek ingrij pende defensie van IJsselmeer vogels ving de doorzichtige Alkmaarse aanvallen vrij ge makkelijk op en de rest van de ploeg schrok niet terug voor een gedurfd uitgevoerde coun ter. In de derde minuut van de wed strijd, die ondanks het vroege aanvangstijdstip werdt bijge woond door maar liefst 15.000 toeschouwers waaronder 2500 Spakenburgers, leverde zo'n counter al bijna succes op. Mid denvelder Arthur van de Berg lanceerde met een beauty van een pass de snelle Henk de graaf, die profiteerde van het verkeerd opstellen van ausput- zêr Ronald Spelbos van AZ, iets wat Spelbos overigens meerdere malen zou doen. De Graaf kon geheel alleen op Gerrit Vooys afstormen, zag dat de doelman van AZ tot buiten het straf schopgebied was uitgelopen en probeerde met een boogbal te scoren. Met een uiterste krach tinspanning redde Vooys, ten koste van een handsbal, die overigens door scheidsrechter Henk Geurens niet werd gecon stateerd. Joop Brand: „Ronald speelde veel te dicht achter Hans Mol. Daardoor ontstonden pr moeilijkhedert". Zoals na twintig minuten, toen de stomverbaasde toeschouwers wel een Spakenburgs doelpunt konden aanschouwen. De onge looflijk handige Jantje Vedder, die overigens over het gehele veld rondzwierf, onderschepte een pass van Kees de Vries, die voor de geblesseerde Kristen Nygaard meespeelde. Vedder week uit naar rechts, maakte een schijnbeweging alsof hij naar spits Jan de Graaf zou afspelen en schoof toen be heerst de bal langs de verbou wereerde Vooys (0-1). Sensatie dus, maar even later bleek dat die sensatie nog niet eens kompleet was. De Graaf liep door op een schitterende dieptepass van Hannie Burg man, ontdeed zich op pure snel heid van Theo Vonk en passeer de Vooys voor de tweede maal (0-2). Alkmaar stond op zijn kop. Want wat had AZ er nu eigen lijk tegenover gesteld? Natuur lijk waren er kansje geweest en natuurlijk regende het hoek schoppen voor het doel van Jos de Feyter, maar IJsselmeervo gels speelde gewoon het betere spel. Joop Brand, na afloop-: „In de rust heb ik gezegd: als ik kon verving ik zes man tege lijk. Er zijn toen wel wat woord jes gevallen, ja. Hoewel ik blijf volhouden, dat we toch aller eerst respect moet hebben voor IJsselmeervogels. Het is in de eerste plaats hun verdienste". Toch konden de Spakenburgers niet voorkomen dat AZ terug kwam. Binnen een kwartier na rust was het alweer gelijk. Eerst scoorde Kees Kist; na een hoek schop van Vosmaer met een prachtige knal vanaf de rand van het strafschopgebied en daarna kopte Suurendonk een vrije trap van alweer Vosmaer achter de Feyter (2-2). Toch had die kopbal van Suyrendonk AZ eigenlijk op een voorspring moeten zetten. Want twee minu ten eerder had Kees Kist een door Geurens toegekende straf schop, nadat Aalt Kok Vosmaer had neergelegd, hoog over het doel geknald. In de Alkmaarse hout wachtte iedereen op de nekslag voor IJs selmeervogels, dat steeds min der aan tegenstoten toekwam. Maar die nekslag kwam niet niet in de tweede helft, niet in het eerste kwartier van de ver lenging en zelfs niet in de twee de vijftien minuten van het ver lengstuk van deze ongelooflijk sensationele bekerwedstrijd. IJsselmeervogels was nergens meer, AZ kon aanvallen hoe heft wilde, maar gescoord, nee, dat werd er niet. Strafschoppen dus. In het duis ter moest via penalty's worden beslist welke ploeg zou over- Trainer Pierre Stevenaart op de schouders. Zijn jongens hebben het toch maar voor elkaar gekregen. ,,Ik heb me rot gelachen (van onze sportredactie) ENSCHEDE Zakelijk leider Guy Defaix van FC Twente zal vandaag contact opnemen met het bestuur van IJssel meervogels om te overleggen waar beide clubs hun halve finalewedstrijd voor het toernooi om de KNVB-beker het beste kunnen afwerken. Defaix: "Ik zal voorstellen om dat in Deventer te doen, in het stadion van Go Ahead Eagles. Dat lijkt me voor beide clubs wel aanvaardbaar. Over de confrontatie tussen AZ'67 en FC Twente's komende tegenstander in de halve finales zei Guy Defaix: "Eerlijk, ik heb me rot gelachen. Ik speel liever tegen hen dan tegen AZ, dat voor ons de lastigste tegenstander zou zijn geweest in de halve finale. En daarom: als we nou de beker niet pakken, dan halen we hem nooit". Resultaat van loting ALKMAAR Na afloop van de kwartfinale wedstrijd AZ'67-IJsselmeervogels heeft Jan Huybregts, secretaris be taald voetbal van de KNVB, de loting verricht voor de halve finales van het toernooi om de KNVB-beker. De loting voor de halve eindstrijden, die op 16 april in principe op neutraal terrein worden gespeeld, had het volgende resultaat: IJsselmeervogels—FC .Twente FC Den Haag-Wageningen. En in Alkmaar kwam de victorie, die zich voor het eerst aftekende op het moment dat doelman Vooys van AZ tevergeefs uitviel naar het schot van Jan Vedder. Doelman Jos de Feijter van IJsselmeervogels wordt door zijn ploeggenoten voor een ererondje weggedragen. De toeschouwers worden niet moe te juichen. gaan naar de halve finales. Om Spelbos scoorde voor AZ, Vogel en om namen de Feuyter en „Poemie" De Graaf knalde te- Vooys hun plaats in het doel in. gen de paal, Wildbret _miste en Van de Her, Vosmaer Burgman Mol en Zwaan schoten raak. En toen mocht Kees Kist de laatste man, van AZ het weer probe renOgenschijnlijk zelfverze kerd nam hij zijn aanloop. Bik kelhard poeierde hij het leer richting linker hoek, maar Jos de Feyter reageerde ontstellend snel. Via zijn vuisten verdween de bal naast het doel. Evert „Tip" de Graaf kon zijn ploeg dus naar de halve finales schie ten. En dat deed hij ook. Vooys was kansloos bij zijn keiharde inzet De „vogels" waren erdoor. Feest Wat een feest, toch. Zelfs de supporters van AZ klapten hun handen stuk voor de kleine IJs selmeervogels alsof de Europa cup gewonnen was, zo gingen de talrijke Spakenburgers te keer. In de kleedkamer werd het clublied gezongen, loco-bur gemeester Kok hield een pracht van een toespraak en trainer Stevenaart probeerde de presta tie van zijn ploeg voor de pers te vertalen. En terwijl dat allemaal gebeur de sloop de uiterst sipkijkende Kees Kist via een achteruitgang weg uit het inmiddels macabere stille complex van AZ. Mompel de hij: „Het is onbegrijpelijk. Ik voel me erg aangeslagen. Het zal me wel een paar dagen kos ten om hier overheen te komen. Ik weet echt niet wat het was". En weg was Kist: uithuilen en opnieuw beginnen: het is moei lijk. Even verderop, in de uitsluitend door Spakenburgers bevolkte kantine nipte Aalt Kok, de voor- stopper die Kist zo goed als uitgeschakeld had aan een glas sinas. Kok: „Natuurlijk komt er een hoop geluk aan te pas. Dat heb je tegen dit soort ploegen gewoon nodig. Toch vind ik wel dat we het verdienen. Vooral omdat AZ ons toch een beetje heeft onderschat. En wij gingen bijna lachend het veld in. Ge woon: we zouden wel zien wat er ging gebeuren. Afgaan kon den we toch niet meer. AZ wel. En dat is nu gebeurd. Tegen Twente gaan wc weer op pre cies dezelfde manier het veld in. We zien niet tegen ze op, omdat We toch bij voorbaat kansloos zijn. Maar ja, dat waren we tegen AZ eigenlijk ook". Rob Hoogland Scoreverloop 23. Vedder 0-1, 30. J. de Graaf 0-2, 47. Klit 1-2. «4. Suuren donk 2-2. Scheidsrechter: Geurens. Toeschouwers: 12.000 AZ'67: Voojrs. van Hljnseever, Mol, Spelbos en Vonk. Wildbret. Suuren donk en de VriesfMelendijk), Vos maer. Kist en Meister (wokke) IJsselmeervogels: de Feyter, Koel- wijn, Kok, B. de Graag en E. de Graag, v.d. Berg. H. de Graaf (P, de Graaf) en Burgman, J. de Graaf, Zwaan en Vedder. FC Den Haag niet zonder ^nige schroom naar de Kuip (Van onze sportredactie) 'EN HAAG FC Den Haag, met de wedstrijd tegen Sparta nog i de benen, gaat stellig met enige schroom naar de Kuip. 'eyenoord ruikt de landstitel en is vooral door zijn overwinning Ajax mentaal opgepept Het elftal van.FC Den Haag komt st later van de hand van de toekomstige Feyenoord-trainer fujadin Boskov. Indien dit weekeinde de gele kaarten van Simon 'n Vliet, Aad Mansveld en Hans Bres nog niet bestraft worden overgehouden aan het duel met Sparta dan blijft de bekende lectie onveranderd. Alleen Aad Kila wordt nog getest op fitheid. 1 Den Haag treft Feyenoord op een ongelukkig moment, want Rotterdammers, hebben alle problemen opzij geschoven en 'een alleen nog maar aan het landskampioenschap en de •aan verbonden Cup-wedstrijden. Tegen Ajax demonstreerden discipelen van Wiel Coerver dat de vorm meer en meer terug I. Vooral Ausputzer Joop van Daele (27) onderstreepte dit duide- jk, alsmede de wervelende linkerspits Jörgen Kristensen (28). 'iteraard was Willem van Hanegem het grote „brain", ofschoon andere internationals Theo de Jong en Wim Jansen er 1) ook lieten zien op het middenveld. De Zuiderparkers moeten 'halve van hoge huize komen om dit Feyenoord te kunnen tftroeven, vooral omdat Henk van Leeuwen node wordt gemist. 13e wedstrijd staat onder leiding van Henk Pijper uit Vlaardingen. 'SV speelt morgenavond thuis tegen Wageningen en ook Ajac 1 reedt morgen aan in de uitwedstrijd tegen de Go Ahead Eagles, r erwijl FC Twente dan Excelsior ontvangt. 3e Haagse selectie: Thie, Ouwehand, Mansveld, Van Vliet, Kore- i 'aar, Kila, Perazic, Lochtenbergh, Ling, Bres, Storm, Swanenburg, -ouwerens, Monnee en Jol. i re vergissing KEULEN Een half jaar voor de opening van een nieuw stadion in Keulen is men tot de conclusie gekomen dat voor de grasmat die ingezaaid is, een verkeerde grassoort is gekozen. Het gras, dat iu reeds in het stadion groeit, is ongeschikt voor het spelen van voetbal. Er zal nu voor ruim 150.000 gulden aan nieuwe graszoden 1 rnoeten worden gelegd. Cijfers van lotto en toto HAAG De uitslag van lotto en toto no. 10 luidt: Lotto no. 10 Deelnemers: 1.089.628; Bruto inleg: 4.193.683.-; Prijzenbedrag: 2.028.472,-. .lf arijs; geen winnaars. Het bedrag van de le prijs wordt in gelijke delen rteeld over de le prijs van de volgende week en de overige prijsklassen in deze weck. Prijs: 2 winnaars, die elk bruto 172.967,- ontvangen. |e Prijs: 98 winnaars, die elk bruto 4.546,- ontvangen. Prijs: 0.705 winnaars, die elk per kolom 56,- ontvangen. F Prijs: 11.649 winnaars, die elk per kolom 46.- ontvangen, ot voor de lotto van a.s. zondag (no. 11) 146.734,-. to. 10 eelnemers: 276.624; Bruto inleg: 758.904,-; Prijzenbedrag: 360.479,-. !e Prijs: 1 winnaar, die bruto 144.191,- ontvangt, p Prijs: 17 winnaars, die elk bruto 5.301,-- ontvangen. W Prijs: 206 winnaars, die elk per kolom 612,- ontvangen. (Van onze sportredactie) MAASTRICHT - „Het zou be lachelijk zijn wanneer deze ploeg zou moeten degraderen. Het elftal kan voetballen. MVV staat momenteel op een plaats waar het gezien de ca paciteiten van de spelers niet thuishoort. Een zesde of ze vende plaats zou zeker binnen het bereik hebben gelegen. De ploeg heeft echter enorm veel pech gehad. Diverse wedstrij den werden in de laatste mi nuut of minuten verloren, an dere keren werd een overwin ning juist voor het fluitsig naal van de scheidsrechter nog in een gelijkspel omgezet Een offensief van meer dan een half uur op het vijande lijk doel had vaak niet het gewenste resultaat. Maar wanneer de tegenpartij dan een tegenaanval deed was het meteen raak. Het zelfvertrou wen verdwijnt dan ook bij de spelers. Dan wordt er weieens gemord en dan krijgt uiteind elijk het bestuur en de trainer de schuld". Dit is de reactie van de doel man van MW Sies Wever op de brief, die een aantal trouwe MW-supporters hebben ge schreven naar het bestuur en waarin diverse verwijten aan gaande het aankoopbeleid en de houding van trainer Leo Canjels worden geuit. De brief vraagt ook de terugkeer van een aantal oud-MW'ers naar de Limburgse hoofdstad. Sies Wever, die aan het begin van dit seizoen na vier jaar Ajax bij MW begon, ziet het alle maal niet zo zwart. Een derge lijke reactie van de supporters is natuurlijk een geweldige sti mulans. Ook voor de spelers. Zo ze dit nog niet waren wor den ze er toch wel van wakker geschud. De eerste resultaten hebben zich reeds aangediend. Tegen Twente werd zeer on verwachts een punt gepakt en ook de anderen die nog op De Geusselt te gast zullen zijn of diegenen die MW op bezoek krijgen weten dat de ploeg vast van plan is het degrada tiegevaar af te wenden. Wanneer er in het Nederland se voetbal een speler rond loopt die hard voor zijn plaats In het eerste elftal heeft moe ten knokken en dat trouwens nog steeds moet doen, is het Sies Wever wel. Bij Ajax had hij de pech dat Heinz Stuy, die duidelijk bete/ was dan Wever, hem uit het eerste team hield. Nu bij MW is er opnieuw een geweldige strijd gaande met de van Bra bantse afkomst zijnde Toine Matthyssen. Matthyssen begon de competitie als eerste keus van trainer Leo Canjels, maar geraakte na enkele wedstrij den geblesseerd. Sies Wever kreeg zijn kans, speelde een zeer ongelukkige wedstrijd te gen AZ'67 in Alkmaar, maar dit was voor Canjels geen aan leiding om Wever, van geboor te afkomstig uit het Drentsche Beilen, weer aan de kant te zetten. Het pechduiveltje bleef Wever echter volgen. In een van de volgende wedstrijden geraakte hij geblesseerd aan de lies en dat betekende zeven weken op non-activiteit. Toine Matthyssen knapte inmiddels weer op en het was duidelijk dat hij weer onder de lat zou komen. Sies Wever is in een felle concurrentiestrijd ge wikkeld. Nu is Wever weer hersteld, maar moet hij zijn plaats weer terugverdienen zoals dat heet „Bij Ajx kon ik mij er gemakkelijk in schikken, Stuy was nu eenmaal beter dan ik. Bij MVV ben ik er echter van overtuigd dat ik de beste ben. Wanneer de trainer echter an ders oordeelt dan zal ik mij er bij neer moeten leggen. Er be staat tussen Matthyssen en mij een gezonde rivaliteit. Voor de rest zijn we goede collega's die zelfs bij elkaar op bezoek ko men. Voor hem is het waar schijnlijk moeilijker dan voor mij. Ik heb geleerd mezelf weg te cijferen. Bij Ajax was dit zelfs wel eens moeilijk. Door de grote successen in het interna tionale voetbal werd er veel geld verdiend. Daar kreeg ik natuurlijk ook mijn deel van en dan had ik toch wel eens het gevoel „dat krijg je nu wel, maar je hebt er in feite niets voor gedaan". Sporadisch ge raakte Stuy geblesseerd en zel den werd er een beroep op Sies Wever gedaan. Wever: „Ik heb wel eens met de gedachte rondgelopen om naar een an dere club te gaan. Ik ben ech ter fullprof voetballer ik heb een gezin en het geld komt op de eerste plaats. Niemand van de andre ere-divisieclubs wilde meer betalen dan Ajax, dus bleef ik bij Ajax maar op de reserve-bank zitten. Dat bete kende natuurlijk niet dat ik niets moest doen. Want wan neer Stuy een keer uit zou vallen dan moest ik gereed zijn. Alle trainingen, alle sta ges en extra voorbereidingen op grote wedstrijden maakte ik mee. Alleen kwam ik zelden of nooit in aktie". MW heeft Wever ook een fullprof con tract. De verbintenis loopt nog anderhalf jaar en in die tijd wil Sies Wever zich volledig voor de Limburgse ploeg in zetten. DÜSSELDORF Fortuna Düsseldorf wil Rinus Michels het volgend seizoen contracteren als trainer. Dat heeft de voorzitter van de Bundesligaclub verklaard. „Indien nodig als Michels erop staat, lijven wij tevens Cruyff en Neeskens in", zegt Bruno Recht. „Voor dergelijke mensen ben ik bereid diep in de buidel te tasten", voegde hij er ernstig aan toe. De manager van Fortuna Düsseldorf, Hans- Georg Noack, wilde geen commentaar op de uitlating van zijn president geven. „Het kan wel een verlate carnavalsgrap van hem zijn", was zijn enige bescheid. Finale Europa Cup in gevaar PARIJS Fernand Sastre, de president van de Franse voetbal bond heeft gisteren in Parijs verklaard, dat het mogelijk is dat de finale van het toernooi om de Europa Cup I (landskampioenen), die op 28 mei a.s. in het Pare des Princes in Parijs is vastgesteld, naar een ander terrein zal moeten worden overgeheveld. De toestand van de grasmat van het Pare des Princes bevindt zich momenteel in een deplorabele toestand en is onbespeelbaar. Straffen betaald voetbal. DEN HAAG De tuchtcommlssie van de KNVB heeft W. Remerie, een Jeugdspeler van Wageningen voor vier wedstrijden geschorst omdat hij in de wedstrijd Wageningen—NAC een tegen stander in het gezicht had getrapt. De tuchtcommissie legde de FC Amsterdam: R Stefcls 1 FC Utrecht: J Go Ahead Eag mogelijkheid tot verweer omzetting een wedstrijd voorwaardelijk L waardelijk schorsing. Feyenoord: W. Voots twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 100 boete. De Graafschap: K. Hiddink 1 wedstrijd voorwaardelijk. NAC: W. Rupert 1 wedstrijd onvoorwaardelijk en 100 boete. SW: J. Campen 1 wedstrijd onvoorwaardelijk en 1 voorwaardelijk en 100 boete. Veendam: H. v.d. Velde 1 wedstrijd onvoorwaardelijk en mogelijkheid tot verweer omzetting onvoorwaardelijke in voorwaardelijke straf, SC Cambuur; H. v.d. Vlag twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 100 boete FC Groningen: P. Eimers en W. Huberts 1 wedstrijd onvoorwaardelijk en resp. 150 en 100 boete. Fortuna SC: F. Roemgens 1 wedstrijd onvoorwaardelijk en 100 boete. v. Meuser 1 wedstrijd onvoorwaardelijk en 1 wedstrijd voorwaardelijk. Voor de spelers R. Kick (Telstar) R. v.d. Bol (FC Vlaardingen), Th. van Londen (de Graafschap). A. Spijkers (FC Den Bosch). M. Otte (FC Vlaardin gen en R. Komgevel (SW) werd een voorwaardelijke schorsing wedstrijd omgezet i~ -i-tm.- onvoorwaardelijke. Negen spelers kreger 'It de tuchtcommissie twee zaken mondoüni lat om de wedstrijd Heraclcs-NEC. waarin Kerlin (Hers EC) werden gestraft en het duel FC Den Bosch—SW (FC Den Bosch werd genoteerd. W. MeU< L. Ouwen»

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11