Linkse raad zal Portugal besturen Bezoek Van der Stoel aan Saoedi-Arabïê uitgesteld Bewaking voor vijf ambassades uitgebreid Huren 1 juli 8% omhoog Ophoging strand kost acht miljoen Richtlijnen voor persoonsregistratie Afscheid prof. van Gelder van Kröller-Müllermuseum Hockeyduel gestaakt QsMm^oma/nt Donderdag 13 maart 1975, 65e jaargang no. 20066 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Lelden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur J. J. Hallewas Chef-redacteur: J W C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W f 0,42 per mm. Telefoontjes f 3.85 Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week 2.69 kwartaal f 34.76 jaar f 135.15 losse nummers SO cent. I Timmerman Gert en Hermien Timmerman bij Henk van der Meyden op Ned. I om 21.45 uur. IJsselmeervo- gels - AZ '67 om 19.25 uur en Tatort om 20.21 uur. Op Ned. II om 20.35 uur 't Wilhel- mina en om 21.40 uur Duiken... politie om 21.40 uur. Veel bewolking Veel bewolking met hier en daar wat regen of motregen. Matige tot krachtige oostelijke wind. Min. temp. ongeveer 3 graden. Maxima rond 6 graden. Morgen zon: 6.58—8.41. Schev. Hoogw. 4.07 en 16.18 ,aagw. 12.10. Rechts en centrum buitenspel? De door mariniers bewaakte ambassade van de Duitse Bondsrepubliek in de Portugese hoofdstadj Lissabon, waar de vier officieren van de opstandelingen zich op dat moment bevonden. De vier oflicieren.y waarvan men aannam dat zij politiek asiel hadden aangevraagd, hebben inmiddels uit vrije wil de* ambassade verlaten. LISSABON (Reuter-AP) Het is zeer de vraag of in Portugal de christende mocraten en centrumdemocraten mo gen meedoen met de verkiezingen, die ondanks de gebeurtenissen van de afge lopen dagen, toch op 12 april gehouden worden. Dit hangt af van de besluiten van een revolutionaire raad met wetge vende en uitvoerende bevoegdheden. Tot oprichting van een dergelijke raad heeft de beweging van de strijdkrach ten gisteren besloten. Nu de conservatieve en gematigde krachten een duidelijke nederlaag heb ben geleden, zijn de officieren, wier doel het is „de revolutie onherroepelijk" te maken, zeer snel in actie gekomen om de strijdkrachten van aanhangers van Spinola te zuiveren. Er zijn meer dan zestig personen, onder wie 25 offi cieren, gearresteerd,alsmede zeven di recteuren van een van de grote bankin stellingen in Portugal Generaal of lie ver ex-generaal De Spinola is van zijn rang vervallen verklaard. Hij is nog in Spanje en heeft gezegd nooit meer naar zijn land te willen terugkeren. Vier officieren, die na de mislukte mili taire opstand in Portugal naar de West- duitse ambassade in Lissabon waren gevlucht zijn gisteren met hun eigen toestemming overgedragen aan de Por tugese strijdkrachten. Zij werden in pantserwagens weggevoerd. Hun is be loofd dat zij een eerlijk proces voor een geregelde krijgsraad zouden krijgen. De Westduitse ambassade was niet bij zonder gelukkig met de aanwezigheid van het viertal; het gebouw werd letter lijk belegerd door een grote menigte die de uitlevering van de vier eiste. Intus sen heeft Portugal de beschuldiging dat de VS de hand in de opstand hebben gehad, ingetrokken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het kabinet heeft voorlopige lichtlijnen vastgesteld voor geautomatiseerde registratie van persoonsge gevens. Een van de belangrijkste punten daaruit Is het recht van elke burger inzage te krijgen in zijn eigen gegevens en het recht die gegevens te verbeteren. De inzage geldt niet als de staatsveiligheid er mee gemoeid is of als het gaat om opsporing van strafbare feiten. Bij medische, psychologische of andere gegevens waarvan kennis neming schadelijk wordt geacht, kan een gemachtigde die inzien. De voorlopige regeling betreft alleen de circa 120r geautomatiseerde systemen die bij de overheid in gebruik zijn. Een latere definitieve regeling zal gelden voor alle systemen, GEBRUIK ZIJN. Een latere edfinitieve regeling zal gelden voor alle systemen, dus ook van provincies, gemeenten, parti culiere bedrijven, verenigingen en organisaties. 1 Zomertijd in Frankrijk PARIJS (Reuter) Frankrijk zal met ingang van 1 april 1976 overgaan op zomertijd en de klok een uur vooruit zetten. De maatregel is bedoeld om energie te besparen. Naar schatting valt die besparing in de orde van grootte van 0,3 procent HAAG Minister Van der Stoel (Buiten landse Zaken) heeft zijn voorgenomen be zoek aan Saoedi-Arabië voor onbepaalde tijd uitgesteld. Aanleiding is de weigering van de Saoedi- Arabische regering om Nederlandse journa listen van joodse afkomst een inreisvisum te verschaffen. Een joodse journalist zou de reis van de minister naar Saoedi-Arabië mee willen ma ken, van 21 tot 24 maart. De minister verwacht niet dat het besluit om het bezoek af te zeggen politieke gevolgen voor Nederland zal hebben. „Het is geen onvriendelijk gebaar jegens Saoedi-Arabië", meent hij. Hij zei in een toelichting op zijn besluit, dat elk land natuurlijk het recht heeft om wie dan ook van zijn grondgebied te weren. De Nederlandse regering echter kan geen dis-1 criminatie tolereren van zijn burgers, aldus de minister. Hij doelde hiermee op het feit dat wel aan andere Nederlandse journalis ten inreisvisa zijn verstrekt Het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen zal deze week een bespreking wijden aan de druk die het boycotburcau van de Arabische Liga uitoefent op bedrijven die handel drijven met Israël. Ook Nederlandse bedrijven ondervinden die druk. Een onder-, zoekje onder vijftien Nederlandse onderne mingen leerde, dat deze bedrijven het liefst, zwijgen, om niet te worden opgemerkt door de Arabieren, als bedrijven die handelen met Israël. Volgens secretaris Westering van de Nederlands-Israëlische Kamer van Koop handel zit de angst voor de Arabieren diep in het Nederlandse bedrijfsleven. Otterloo CRM-minister Van Doorn heeft vanmiddag de eerste spade in de grond gestoken ten behoeve van de nieuwbouw van het Kröller-Mu-llermuseum te Otterloo. Hij overhandigde de spade vervolgens aan prof. dr. J. G. van Gelder die vandaag afscheid man als voorzitter en lid van het College van Regenten van de Kröller-Mu-llerstichting De heer Van Gelder is vrijwel zijn leven lang bij het Nederlands museumwezen betrokken geweest. Als twintigjarige werd hij aange steld als enig assistent bij Museum Boymans te Rotterdam van welk museum hij in 1936 conservator werd. In 1940 trad hij in 's-Rijks dienst als waarnemend directeur van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie te Den Haag, in 1945 en 1946 was hij directeur van het Mauritshuis. In dat laatste jaar werd dr. Van Gelder aangezocht als directeur van Kröller-Mu-ller. Hij ambieerde echter deze functie niet, werd hoogleraar in Utrecht, waar het Kunsthistorisch Instituut van de Rijksuniversiteit onder zijn leiding een spectaculaire groei beleefde. Met Kjföller-Müller was er wel steeds een nauwe band. 27 jaar lang was prof. Van Gelder lid en secretaris van de Commissie van Bijstand, functie die hij vorig jaar neerlegde, en sinds 1973 voorzitter van het College van Regenten. BEKER ...maar de FC Den Haag en Wage- ningen plaatsten zich pas in de laatste minuten. (Komcvih Negen maanden voor inbraak Vredespaleis. Voor het plegen van diefstal door geweldpleging en diverse inbraken en diefstallen in Den Haag en omgeving heeft de Haagse rechtbank vanmorgen een 31-jarige typograaf uit het Franse Aix les Bains veroor deeld tot negen maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest, conform de eis van de Officier van Justitie. In de nacht van 23 november van het vorig jaar, drong ver dachte het Vredespaleis binnen na een ruit te hebben vernield. Toen de alarminstallatie in werking kwam, werd hij ont dekt door de conciërge en een technisch opzichter. Met een gummistok mishandelde hij de conciërge zodanig, dat deze in een ziekenhuis moest worden behandeld. De inmiddels gealar meerde politie, kon de typo graaf in de omgeving van het Vredespaleis arresteren. De man bleek tevoren in diverse gebouwen en winkels in Den Haag te hebben ingebroken. Volgens de rapporten is hij ver minderd toerekeningsvatbaar. Wereldbeker BUENOS AIRES Indepen- dlente heeft in Buenos Aires de eerste wedstrijd om de wereld beker voor clubs tegen Atletico Madrid gewonnen met 14). De Spaanse ploeg neemt deel in plaats van Bayern München, de houder van de Europese beker voor landskampioenen. De Duit sers hadden geen interesse in de dubbele confrontatie met de Zuidamerikaanse bekerhouder. Het doelpunt werd in de 33e minuut gemaakt door Agustin Balbuena. Tweede wedstrijd op 11 april in Madrid. Belgische automo bilisten aan de Frans-Belgische grens zaten de af gelopen dagen zon der benzine, als ge volg van een sta king in een Belgi sche raffinaderij, die een tekort aan benzine veroorzaak te. Deze Belgische automobilist staat zonder benzine en duwt zijn auto over de Franse grens waar hij bij het dichtsbijzijnde ben zinestation zijn tank vol wil laten lopen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Verschillende ambassades in Den Haag heb ben van hun regeringen op dracht gekregen extra maatre gelen te treffen in verband met mogelijke akties. Daarbij be hoort ook de Japanse ambassa de in verband met het opduiken van twee Japanners enkele da gen geleden in Stockholm. Een van de Japanners zou de 25-jarige Nisjikawa zijn, die des tijds met anderen de Franse ambassade in Den Haag over vallen heeft. De twee zijn intus sen uitgewezen uit Zweden en kwamen vanmorgen rond tien uur Nederlandse tijd op het zwaarbewaakte vliegveld van Tokio aan.. Andere ambassades in Den Haag hebben extra bewaking gekregen. Daarbij is de West- Duitse ambassade, waar volgens een getuige gisteravond twee in legerpakken geklede mannen gewapend en wel gepoogd zou den hebben over de hekken te klimmen. De Haagse politie heeft na groot alarm niemand kunnen vinden. Ook de Ameri kaanse ambassade heeft de laat ste tijd extra bewaking gekre gen. Een grotere bewaking dan normaal bevindt zich nog steeds bij de Israëlische en Indonesi sche ambassades. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer aanvaardt voor dit jaar een huurverhoging van 87c. Deze zal niet op 1 april, maar op 1 juli ingaan. De huur harmonisatie zal voor dit jaar worden uitgesteld. Staatssecretaris Van Dam zegde gisteravond in de Tweede Kamer toe, dat de regering in een nota dit najaar haar standpunt over de huurverhogingen voor volgende jaren bekend zal maken. Hij zei ook, dat de huur harmonisatie volgend jaar weer moet worden voortgezet Dit tot tevredenheid van de confessionele partijen, die tegen uitstel van de harmonisatie zijn. Zij zijn, in tegenstelling tot Van Dam, en bv de PvdA, ook van mening, dat het percentage voor de huurverhogingen voor de komende jaren niet bevroren kan worden op 87o. Deze mening is ook de VVD toegedaan. De WD vond, dat de PvdA kiezersbedrog had gepleegd, door aanvankelijk te eisen dat huurverhogingen tot 67o beperkt zouden blijven. Volgens de CPN dient de verhoging tot 67o beperkt te blijven. Staatssecretaris Van Dam zei, dat het ongewenst is ieder jaar opnieuw een politieke discussie te houden over de huurhoogte. Het nieuwe huur- en subsidiebeleid zal volgens hem de volkshuisvesting ten goede komen en de beleggers een redelijk rendement garande ren. De kersverse Miss Zwitserland, de 19- jarige Sylvia Crivel- li, is dankzij haar Miss-zijn ontslagen bij de bank waar zij als leerling secreta resse werkte. De bankdirekteur zei: „Op onze zaak is het niet mogelijk om schoonheidsko ningin en leerling tegelijk te zijn." Ja. een schoonheid moet er iets voor over hebben om Miss te zijn. Nederlanders krijgen 10 tot 15 jaar voor drugsmokkel ALGIERS (Reuter) In Oran in het Westen van Algerije zijn gisteren 17 mensen uit zes landen veroordeeld tot gevangenisstraf fen en boetes wegens het smokkelen van verdovende middelen. De vonnissen werden uitgesproken over zeven mensen uit Italië, vijf uit Nederland, twee Marokkanen, een Brit, een Zwitser en een Canadees. De veroordeelde Nederlanders zijn J. C. J. en C. A. L. tot 15 jaar en 630.000 dinar boete 315.000), H. F F. en M. E. W. tot 10 jaar en 309.000 dinar boete en E. J.B. tot 15 jaar en 426.000 dinar boete. KOEALA LOEMPOER De- Koeala Loempoer is vandaag na halve finale in het toernooi om negen minuten gestaakt wegens het wereldkampioenschap hoe- hevige regenval. De stand was key tussen India en Maleisië in op dat moment nog 0—0. De ophoging van het Scheven- ingse strand zal tussen 3.885.000 gulden en 4.885.000 gulden gaan kosten wanneer er 500.000 ku bieke meter tand opgespoten wordt, en tussen 6.900.000 en 8.177.000 gulden wanneer er een miljoen kubieke meter wordt gebruikt. Dat is gisteren gebleken tijdens de openbare aanbesteding van het ophogingswerk. Het werk zal naar de verwachting van de aannemingsmaatschappijen die hadden ingeschreven op zijn vroegst half juli gereed kunnen zijn, wanneer er 500.000 kubieke meter zand wordt aangevoerd. Wanneer men een grote zuiger in zee zou leggen om het zand aan te voeren zou men sneller gereed kunnen zijn, maar dat blijkt financieel niet haalbaar. Men zal nu met zeilvarende zui gers werken die het zand naar de haven voeren. Het formaat van de Scheveningse haven maakt het noodzakelijk dat men zich daarbij beperkt tot kleine zuigers. De laagste bieder bleek gisteren de Hollandse Aannemings Maat schappij b.v. uit Rijswijk. Deze maatschappij meende ook het werk het snelst, per half juli, gereed te kunnen hebben. Als laalste termijn wordt half sep- temlier genoemd. Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-lettertan- getje. Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1