QeidóaQowuvnt Cambodja dreigt onder druk Rode Khmer te bezwijken Tweede Kamer en bloc tegen minister CRM Iraakse luchtmacht bombardeert Koerden SLM wil KLM met eigen wapens beconcurreren intje voor ambtenaren Kraakbond opgericht Kosten in '78 onderwijs 18 miljard Aswoensdag 12 MAART 1975 LEIDSE COURANT SCHIPHOL (ANP) Terugkerend van een kort xakenbezoek aan Zurich, heeft de Nederlandse luchtvaartreder Mike Koster (52) die door de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij is aange trokken als topadviseur, gistermiddag op Schip hol verklaard, dat hij samen met de SLM. Van het vliegveld Zanderij bij Paramarib net zo'n toegangspoort voor Zuid-Amerika en het Cari- bisch gebied wil maken als Schiphol is voor West-Europa. Vooruitlopend op toestemming van de Surinaam se en Nederlandse rijksluchtvaartdiensten pre senteert de SLM, die tot ni| toe slechts over twee kleine Twin Otters en een verouderde DC 6 kon beschikken, zich vandaag per advertentie in de Nederlandse dagbladen als „een nieuwe exoti sche vogel in het wereldluchtruim", die met een Boeing-707 toestel de vleugels uit gaat slaan. Adviseur Koster voorspelde dat de Nederlandse Rijksluchtvaartdienst de Surinaamse maatschap pij geen haar in de weg zal kunnen leggen als deze in mei a.s. een geregelde luchtlijn van Paramaribo naar Schiphol wil gaan uitvoeren en wel drie maal per week. Daarmee zou de SLM, die haar Boeing gaat huren van Royal Jordanian Airlines, de KLM op deze route geduchte concur rentie gaan aandoen. Koster baseert de plannen voor de uitbreiding van de SLM op lange termijn. „Wij willen er best van mee profiteren, maar het is niet de bedoeling dat wij een tweede Bijlmermeerexpres worden", zo zegt hij. „Als Suriname in november onafhan kelijk wordt komt daar waarschijnlijk toch een einde aan. Wij willen net als de KLM voor Europa doet, profiteren van de zogenaamde zes de vrijheid. Dat wil zeggen dat wij ook doorrei zende buitenlanders via Suriname en Schiphol in het zogenaamde transitverkeer van Zuid-Ame rika naar Europa willen brengen. Illllllll ES HAAG (ANP) Het PvdA-Kamerlid Nagel decoratiestelsel. it ft de minister van Binnenlandse Zaken schrif- In een toelichting op deze vraag merkt Nagel op lijk verzocht bij de komende lintjesregen ook dat een reeks van openeenvolgende verantwoorde- e ambtenaren te gedenken die nu al twaalf Jaar lijke ministers, die bijkans telkenjare deze herzie- trouw arbeiden aan een herziening van het ning toezegde, reeds is gedecoreerd. biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii PHNOM PENH (AP) - Terwijl zijn regime onder de druk van het droge moesson offensief van ide Rode Khmer dreigt te bezwijken, heeft presi dent Lon Nol van Cambodja zijn opperbevelheb ber ontslagen en zijn kabinet gewijzigd, gemier Long Boret diende zijn ontslag in, maar ,on Nol vroeg hem onmiddellijk een nieuw, tabinet te vormen. Volgens diplomatieke waar- ïemers zouden deze maatregelen een eerste stap cunnen vormen tot het aftreden van Lon Nol teil De door de Verenigde Staten gefinancierde lucht- g naar het omsingelde Phnom Penh moest iddels wegens de zware beschieting van de ithaven van de stad tot de meest elementaire deren beperkt worden. Amerikaanse functio narissen zeiden dat de vrachtvliegtuigen nog steeds brandstof en munitie aanvoeren maar dat de aanvoer van rijst voor de bewoners van de hoofdstad is stopgezet. De subcommissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is er niet in geslaagd een aanbeveling te doen over extra militaire hulp voor Cambodja. Het besluit over het uit te brengen advies zal nu vandaag worden genomen. Over het voorstel om ongeveer de helft van de 222 miljoen dollar die president Ford beschik baar wil stellen naar Cambodja te sturen stem den drie leden van de commissie voor en drie lllllllllllllllllllllllllllllllllll Dit fraaie, maar on praktische vervoer middel. dat de naam „Duesenberg 6.9 liter" draagt, en gebouwd is in 1929, is de duurste auto op de 45ste auto tentoonstelling. die op 13 maart a.s. in Genève geopend wordt. De prijs van de wagen ligt dicht bij de 300.000 gul den. limillllllllllimilllNIIIMIIII Generaal pardon voor illegale gastarbeiders UTRECHT (ANP) De regering komt binnenkort met een beslis sing om de illegaal in Nederland verblijvende gastarbeiders gene raal pardon te verlenen. Deze instruktie gaat uit naar de politie chefs en naar de direkteuren van alle arbeidsbureaus. De maatregel gaat uit van de ministeries van Sociale Zaken en van Justitie, aldus het blad van de voedingsbond van het N.K.V. Aan het generaal pardon zijn wel enkele voorwaarden verbonden, zoals een gezondheidsverklaring, het in bezit hebben van een paspoort en de zekerheid, dat de betrokkenen regelmatig werk hebben. Bovendien moeten zij over passende woonruimte beschik ken. De voedingsbond-N.K.V. is echter tegen deze maatregel omdat zij een premie zou zijn op onsociaal handelen door werkgevers. Overleg over Hilversum 4 nog niet rond bEN HAAG (ANP) - Het over- leg over het totstandbrengen van een vierde radiozender, een klassieke zender met de naam hüversum 4 is nog niet afgeslo ten, Aldus heeft minister Van Doom van CRM gisteren in de Tweede Kamer gezegd tijdens de voortgezette begrotingsbe handeling. „Er is bereidheid bij de omroepen om deze zender te verzorgen, ook tijdens de week einden. Maar de financiële mo gelijkheden worden nog be nen", aldus de bewindsman. Er komt een fm-zender in aan merking voor de uitzendingen vart Hilversum 4. Eind deze maand radio-uitzending van vacatures DEN HAAG (ANP) lil de laatste week van maart zal het uitzenden van een lijstje vaca tures via de radio beginnen. De arbeidsbureaus van Nederland zullen dan via Hilverum 3 van 18.03 tot 18.10 uur enkele tien tallen vacatures geven, waarna gegadigden zich bij de arbeids bureaus kunnen melden. De zendtijd zal worden verdeeld naar de grootte van het aanbod en de aardrijkskundige sprei ding van de bedrijven die men- len kunnen gebruiken. Dit beeft het ministerie van Sociale Zaken meegedeeld. Arbeidsbureaus in Nederland hebben al enige tijd proef ge draaid met dit vacature-pro gramma, dat de NOS zal uitzen den. Senaat achter wet op gelijke beloning DEN HAAG De Eerste Ka mer staat in grote meerderheid achter het door minister Boers- ma (Sociale Zaken) ingediende wetsontwerp gelijk loon voor vrouwen en mannen. De meeste fracties menen echter dat het wetsontwerp slechts een klein deel wegneemt van de discrimi natie Vooral de progressieve partijen nepen gisteren bij de behande ling van het wetsontwerp minis ter Boersma op, het hier niet bij te latea „De gelijkwaardigheid van vrouwen en mannen komt nog onvoldoende tot uiting in I wetten", was de algemene me ning in de senaat. PvdA-woordvoerder Kloos vroeg minister Boersma een re geling te ontwerpen voor steun a_an bedrijven die door invoe- ring van de wet in financiële I moeilijkheden zullen komen. Het gaat vooral om bedrijven met veel vrouwen in dienst al dus Kloos. SUBSIDIE PEUTERSPEELZALEN (Van een onzer verslaggevers) wijl verder werd gevraagd de rijkssubsidie voor DEN HAAG Minister Van Doorn van C.RJV1. de bureaus voor levens- en gezinsvragen en de heeft vriend en vijand in de Tweede Kamer tegen bureaus voor de niet-gehuwde-moederzorg tot zich in het harnas gejaagd door zijn hardnekkige 100% op te trekken. weigering subsidie te geven ten behoeve van de Tegen de wens van de confessionelen in heeft peuterspeelzalen. De KVP diende gisteravond bij minister Van Doorn de toneelgroep Proloog voor de voortgezette begrotingsdebatten een door de het seizoen 1975-'76 een garantiesubsidie toege- hele Kamer gesteund voorstel in, om dit jaar zegd. Volgens hem voldoet de groep aan alle alsnog 5,7 miljoen voor dit doel uit te trekken, criteria van zakelijk en artistiek beleid. De confes- Dit bedrag moet volgens de Kamer gehaald wor- sionele partijen trekken dit zeer in twijfel, den uit de subsidiepot van 13 miljoen voor de De PPR-fractie kwam met een motie om de inspec- kinderdagverblijven. tie Dierenbescherming geheel van overheidswege Minister Van Doorn wil echter eerst een onderzoek te gaan subsidiëren. naar de behoefte aan peuterspeelzalen. Hij is Van de zijde van de WD en DS'70 kwam er verder bang, dat een overhaaste beslissing ertoe kritiek op het beleid van minister Van Doorn wat zal leiden, dat de subsidie voor de speelzalen de betreft de Veronica Omroep Organisatie. De aan komende jaren razendsnel in omvang zal toene- vraag om zendtijd zou door hem niet op onpartij- men. dige wijze zijn behandeld. Vrij algemene kritiek ondervond de minister ook Minister Van Doorn zegde toe bij zijn beleid voor zijn aanpak van de vluchtelingenhulp. De inzake de recreatieve sportbeoefening nauw over- bewindsman weigert namelijk de twee hulporgani- leg te zullen plegen met de georganiseerde sport- saties te subsidiëren sinds het eind vorig jaar tot wereld en de gemeenten. een breuk in de samenwerking tussen beide kwam. Naar aanleiding vein vragen van de CPN-er Wolff De progressieve fracties vroegen de minister in merkte de minister tenslotte nog op, positief te een motie nog eens met beide organisaties om de staan tegenover een heruitgave van het Geuzen- tafel te gaan zitten om tot een oplossing van de liedboek (verzetsproza uit de Tweede Wereldoor- problemen te komen. log), dit in verband met de viering van 30 jaar De confessionelen willen de hulpverlening aan bevrijding. De minister zal hierover eerst nog gezinnen van weduwnaars gaan subsidiëren, ter- overleg plegen met enkele deskundigen. Minister Van Doorn tijdens de voortzetting van het CRM-debat in de Tweede Kamer. Op de achtergrond staatssecretaris Meyer in gesprek met mevrouw Van Leeuwen van de ARP. DS'70 Breda wil nieuw hoofdbestuur BREDA (ANP) - De afdeling Breda van DS'70 heeft gister avond na de afdelingsvergade ring een telegram gezonden aan het hoofdbestuur van deze par tij met een afschrift aan de Tweede-kamerfrachtie. In het telegram spreekt de afdeling Breda van DS'70 haar teleur stelling uit over de wijze waarop de top van de partij scheuring veroorzaakt. Zij stelt voor dat het voltallig zittende hoofdbe stuur op het congres van 18 en 19 april aftreedt Zij geeft daar bij alle leden van de Tweede- Kamerfractie in dringende over weging hun zetels ter beschik king te stellen. Op het komend congres zal een vernieuwd en verjongd hoofdbe stuur gekozen moeten worden dat orde op zaken gaat stellen. De Westduitse politie heeft ze ven leden van een kerkelijke liefdadigheidsgroep gearres teerd die ervan verdacht wor den een winstgevende handel te drijven in gestolen auto's, aldus een politie-woordvoerder. Bonn vreest nieuwe terreuracties BONN (DPA) Een week na de gedwongen uitwisseling van vijf Westduitse anarchisten te gen de ontvoerde leider van de Westberlijnse christen-democra ten, Peter Lorenz, heeft de West duitse minister van justitie, Hans-Jochen Vogel, verklaard dat er waarschijnlijk nieuwe terreuracties te verwachten zijn. Intussen is het niet duidelijk waar de vijf vrijgelaten anar chisten verblijven die een week geleden naar de democratische volksrepubliek (Zuid)Jemen vlo gen. Enige dagen geleden maak te het Oostduitse persbureau ADN bekend, dat het vijftal aanzegging had gekregen Zuid- Jemen te verlaten. De Zuidjemi- nitische ambassade in Parijs verklaarde dinsdag dat de anar chisten slechts een tijdelijke verblijfsvergunning hebben ge kregen. In Londen merkte een woordvoerder van de Zuidjeme- nitische vertegenwoordiging op. dat zijn regering niet van plan is de anarchisten tot vertrek te dwingen. Actiegroepen ACTIEGROEPEN ZIJN GEEN VONDST van deze tijd; ze hebben altijd bestaan en zijn de gehele geschiedenis door soms van doorslaggevende invloed geweest op de loop der gebeurtenissen. Wel nieuw is het verschijnsel dat actie-groepen een soort van instituut van de samenleving aan het worden zijn. Men vindt ze overal: in de staat, in de vakbeweging, in de Kerk, in het onderwijs, zelfs in verschillende .gewone" organisaties. Kenmerkend voor onze tijd is tevens, dat ze als paddestoelen uit de grond schieten en dikwijls dwars over alle bestaande afbakenin gen heen gaan. OVER HET NUT VAN verschillende actiegroepen valt niet te twisten; zelfs in parlementaire democratiën is de afstand tussen de leidende groepen en de „gewone man" ontstellend groot gewor den; door schaalvergroting voelen steeds meer mensen aan de basis zich geïsoleerd. Maar nu de actiegroep een institutie aan het worden is .neemt ook het risico toe, dat ze aan haar doel voorbij schiet of dat ze zelf voor anderen een middel gaat worden om mee te manipuleren. Ook in eigen land hebben actie-groepen de laatste vijftien jaar soms duidelijk het merkteken gekregen van dwangmiddel zonder de bedoeling om op te treden als constructieve oppositie. Buiten de grenzen zijn er hiervan in Portugal heel recente en tevens heel gevaarlijke voorbeelden te vinden; de rechtse dictatuur wordt er, als het misloopt, afgelost door een hard, links-gericht totalitaris me, waarbij het woord „volks" al even bedriegelijk is als „democra tisch". ZO VER ZIJN WE HIER NIET, al verraadt het optreden van bepaalde actiegroepen soms, dat men eigenlijk niets liever zou willen. Wanneer iemand iets zegt of doet, wat niet in hun straatje van pas komt, is de eerste tegenactie: proberen hem monddood te maken; de tweede om zijn bedoelingen te verdraaien. Op die manier worden actie-groepen clubs van agigatoren; met democratie heeft dat niets meer te maken. Weeroverzicht DE BILT De luchtdruk blijft Kans op een droge periode van hoog in Scandinavië en laag in minstens 12 uur: 95 procent het Middellandse Zeegebied. Kans op een geheel droog etmaal Het ziet er dan ook naar uit, 90 procent, dat er morgen een oostelijke wind over ons land zal staan, Am.terdam geh. bew. a a waarmee veel bewolking wordt motregen 7 0.1 aangevoerd. STTS 1 De grens tussen koudere, drogere Em.ihov*n mist 7 a en warmere, vochtige lucht zal Ro"ièrciam JSt" 7 dicht bij het zuiden van Neder- ivento motregen e o land aanwezig blijven. Neerslag viu«ini«n geh. bew. e a van enige betekenis wordt niet aL™ "r* fbew"*' o.J Verwacht. Athene L bew.' 17 o Het centrum van een oostwaarts ""^on* ™tre_n 7° 0 J3 trekkend krachtig hogedrukge- B»rd.-nux geh. bew. 11 0 bied was vanmorgen boven Zuid Noorwegen aangekomen. o^>*v»° Sn bew. 4 0 In Zweden en Finland vroor het Heiunki *w. bew. 11 0.1 in de nacht licht tot matig. Een ^«h^cn ™b5T 12 0 storingsgebied tussen Spanje Uutwn grh bew. II 0 en Italië dalnogal veel regen heeft gebracht, breidt zijn in- Luxemburg regen 8 vloed langzaam noordwaarts Madnd h bew. ia 0 ,lit Malaga geh bew. 11 17 MaUorca mut 9 0 Vooruitzichten voor vrijdag. Droog weer met zonnige perioden panji en weinig verandering in tem- peratuur. stP«k Weersvooruitzichten in cijfers. wenei Voor vrijdag: caaa' Aantal uren zon: 1 tot 7. Utant Min. temp.: omstreeks 2 graden. Max. temp-: omstreeks 7 graden. t»i-a lllllllllltllllllllllllllllIIlllllllllll Actie voor behoud van natuur Tijdens oen hoorzit ting In Hengelo (O) naar aanleiding van de aanleg van de nieuwe rijksweg 35 werden gisteravond enige duizenden handtekeningen, verpakt in rode zak doeken aangebo den. Vele inwoners van Hengelo zijn het niet eens met do voorgestelde plannen doze weg te lelden door een fraai natuurgebied, direct ten oosten van de stad. Hill IIII1MIII llll llllllllllllllllllll UTRECHT (ANP) In Utrecht is een kraakbond opgericht door de bewoners van een veertigtal gekraakte huizen in de stad. Voorzover bekend is het de eerste en enige kraak bond in Nederland. De bond wil de belangen gaan beharti gen van de bewoners van de tot nu toe honderd bekende kraakpanden in Utrecht. De bond is opgericht, omdat de kraakgroepen van de welzijn- sinstellingen J AC en Release de krakers niet meer voldoende konden begeleiden, nadat een huis eenmaal was gekraakt. De grootste moeilijkheden blijken te bestaan op juridisch gebied. Niemand is verantwoordelijk voor kolossaal tekort Gouda GOUDA (ANP) Het tekort van ruim 64 miljoen gulden op de exploitatieberekening voor de Goudse nieuwbouwwijk Bloemen- daal zal „geen hooiden doen rollen". Dit zei gisteravond de Goudse burgemeester Chr. van Hofwegen, die tijdens de raadsvergadering vertelde, dat niemand persoonlijk verantwoordelijk gesteld wordt voor de gemaakte taxatiefouten. Volgens de burgemeester van Gouda waren de fouten veroorzaakt door de onervarendheid van de gemeente met grote uitbreidings plannen. Overigens hoopt men door het aanbrengen van diverse versoberingen het tekort terug te brengen tot ruim 20 miljoen gulden. Een dergelijk tekort zou, volgens de burgemeester, aan vaardbaar zijn. DEN HAAG (ANP) - De kosten voor het onderwijs in ons land worden voor 1978 geschat op rond achttien miljard gulden. Dit jaar wordt 14,2 miljard aan onderwijs besteed. Dat is 1.325 per hoofd van de bevol king. Minister Van Kemenade (Onderwijs en Wetenschappen) verschafte deze cijfers gisteren in de Eerste Kamer tijdens de voortgezette behandeling van de onderwijsbegroting. Het is volgens de minister vol strekt noodzakelijk om in het toekomstige onderwijsbeleid grote aandacht te schenken aan een rechtvaardige verdeling van de beschikbare middelen over alle onderwijs vragen den, met voorrang voor groepen met een achterstand. Verder dient aandacht te wor den gegeven aan de doelmatig heid in het onderwijs en aan de beperking van de gemiddelde kosten per leerling, aldus de bewindsman. Hij wil leraren in de toekomst beter en meer toerusten voor hun beroep, dat volgens hem steeds zwaarder wordt. Van Ke menade denkt daarbij aan her en bijscholing, verbetering van opleiding en begeleiding en hulp bij de leerplanontwikkeling. Verschillende senatoren hadden hem vorige week gewezen op de stijging van invaliditeit en ziek teverzuim onder leraren. De mi nister geeft toe, dat dezo de laatste jaren zijn toegenomen. Ze bevinden zich nu echter op een niveau, dat al jaren gebrui kelijk is voor het bedrijfsleven en de overheid. TEHERAN (AP) De Iraakse luchtmacht heeft dernomen op de dorpen Oc Chouman, Nawpirtan staakt-het-vuren. jran heeft al onderdak geboden aan 100.000 Koer- gisteren bombardementen uitgevoerd op gebieden en Quasrai. „Over een gebied van 18 kilometer, Volgens de reiziger zijn bij akties vorige week dische vluchtelingen. ,Dit kost het land jaarlijks in Koerdistan. Hierbij zijn tenminste 20 mensen waar Koerdische troepen stelling hadden geno- alleen al ruim 45 mensen omgekomen. De nieuwe ongeveer 100 miljoen gulden. Iran, dat de Koerden omgekomen en enkele honderden gewond geraakt men. zijn zeker 20 grote bommen gegooid", aldus bombardementen zouden paniek hebben veroor- de afgelopen jaren heeft gesteund in de strijd Dit hebben reizigers die dindag vanuit Irak Iran de reiziger. zaakt onder de Koerden, die toch al verbitterd zijn tegen jrak, kan de Koerden nu niet meer te hulp binnenkwamen gemeld. Vorige week nog bood het regime in Bagdad de omdat er weinig internationale aandacht aan hun komen zonder het vorige week gesloten verdrag Volgens een reiziger zijn maandag aanvallen on- opstandige Koerden amnestie aan in ruil voor een zaak wordt besteed. schenden. Volendam kwaad op voetbalbond VOLENDAM De rer»te dlvl- sic vereniging Volendam is kwaad op de KNVB, omdat het vanavond in de bekerwedstrijd tegen FC Twente niet kan be schikken over doelman Frans Hoek. Hoofdredacteur Nieuwe Linie AMSTERDAM - Gerard de Bruijn wordt de nieuwe hoof dredacteur van het opinieweek blad De Nieuwe Linie. Hij is sinds 1968 medewerker aan het blad. De huidige hoofdredacteur Gerard van den Boomen blijft als redactioneel medewerker aan het blad verbonden. De lijn van het weekblad als links opi nieblad zal worden voortgezet

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9