Verdedigers mochten niet alleen met cliënten praten Jeugdige toerist volwassen zijn wil AUGUSTINS PISTOOL STOND OP SCHERP Kritiek Noorden op Haagse paniek over spreiding Schiphol sluit mogelijkheid tot pierewaaien" NA VEROORDELING SCHEVENINGSE GIJZELING [ONGERENCAMPINGS HARD NODIG fransman opvolger Berkhouwer in Europees parlement Sithole 24 maart voor >peciale rechtbank 1 Franse actie tegen roken WOENSDAG 12 MAART 1975 LEIDSE COURANT Sekanteld Een uit Duisburg afkomstige tankwagen is gisteren in het Limburgse Neer van de leg geraakt en omgeslagen. De tank, geladen met giftige en brandbare xylol, rolde jt aan enkele meters afstand van een woonhuis, waar de te hulp geroepen brandweer Brder gevaar voorkwam met behulp van natte zeilen en schuim. TRAATSBURG (ANP) Als pvolger van het Tweede Ka- lerlid mr. C. Berkhouwer (Lib) eeft het Europese Parlement isteren in Straatsburg de ■ranse socialist George Spena- tot voorzitter gekozen. Hij reeg in de vierde stemronde, ossen de twee kandidaten die i de derde ronde de meeste temmen hadden behaald 86 an de 158 geldige stemmen, egen zijn christen-democrati- che tegenstander, de Belg Al- red Bertrand, 72. penale werd gekozen met de temmen van, behalve zijn eigen factie waarschijnlijk de com munisten en de liberalen. De reinige conservatieven die bij laatste stemming aanwezig 'aren en de gaullisten (wellicht let enkele uitzonderingen) zou- en de christen-democratische andidaat hebben gesteund. )oor de verkiezing van Spenale l de Franse tegenwoordigheid 1 de instellingen van de Euro- ese Gemeenschap aanzienlijk ersterkt. Ook de voorzitter van e Europese Commissie, Fra- tois-Xavier Ortoli, de presi- ent van het Europese hof van Ustitie, en de voorzitter van het conomisch en sociaal comité, ijn Fransen. De 61-jarige Spe- ale, leider van de socialistische factie in het Europese parle- lent, heeft vooral bekendheid ekregen door zijn hardnekkig treven naar uitbreiding van de egrotingsbevoegdheden van et parlement (die het vorig jaar Ijn versterkt). Als voorzitter an de commissie voor de be- totingen heeft hij de laatste Öd, volgens de nieuwe procedu- P voor overleg tussen de minis- srs en een delegatie uit het larlement, besprekingen met de aad over begrotingskwesties jevoerd. Den Haag Een belangrijk, zo niet het belangrijkste motief van jongeren om met vakantie te gaan, is om als een volwasse ne te kunnen leven. Vakantie is voor veel jongeren de ideale gelegenheid om te experimente ren met levensstijlen en om de zelfstandigheid te bewijzen. Daarnaast zijn belangrijke va kantiemotieven: avontuur, ero tiek, sensatie, kennisvermeerde ring, prestige, plezier en amuse ment. Jongeren zijn in hun va kantie in doorsnee actiever, minder honkvast en geïnteres seerder dan volwassenen. Het liefst brengen ze de vakantie door met één of meer leeftijdge- Dit zijn enkele van de conclu sies uit het rapport „Jeugdtoe- risme", dat vandaag door de Stichting Recreatie in de open baarheid is gebracht. Bij de Stichting Recreatie zijn 60 orga nisaties aangesloten, die in Ne derland direct of indirect iets met jeugdtoerisme hebben te maken. Onder jeugdtoerisme verstaat de Stichting: „het ver schijnsel van ongehuwde 15- tot -en met 24-jarigen, die zelfstan dig tenminste vijf dagen met vakantie gaan". In het rapport wordt een aantal interessante aanbevelingen ge daan. Zo pleit de Stichting er voor dat bij de wegaanleg en -reconstructie meer rekening wordt gehouden met lifters in het kader van de verkeersveilig heid. Dit omdat het een feit is dat de laatste jaren een toene mend aantal jongen gebruik maakt van het liften. Verder noemt de Stichting het onge wenst dat in toenemende mate „losse" jongeren op kampeerter reinen worden geweerd. Als op lossing hiervoor noemt de Stich ting het opzetten van een „net van jongerencampings". Met be trekking tot het aanbod van ont- spannings- en ontmoetingsmo gelijkheden voor jongeren in de meeste toeristenstreken consta teert de Stichting nogal wat be zwaren: te weinig mogelijkhe den overdag, te weinig slecht- weeraccommodaties en een te eenzijdig commercieel georiën teerd aanbod. De plaats van de werkende en van de studerende jongeren in het jeugdtoerisme wordt apart behandeld in het rapport. De Stichting noemt het ronduit dis criminatie dat bij bepaalde reis mogelijkheden studenten en scholieren meer kortingsmoge lijkheden worden aangeboden dan werkende jongeren. Overigens blijkt het meest ge bruikte vakantievervoermiddel de auto te zijn, gevolgd door openbaar vervoer, (brom)fiets, en vliegtuig. Bij het vliegtuig tekent de Stichting nog aan, dat het de jongeren zijn geweest, die de grote groei in vliegvakanties naar het Zuiden hebben gereali seerd. Deze vakantievorm is door jongeren populair ge maakt. ALESBURY (AP) De gearresteerde Afrikaanse nationalistische ïider dominee Nbadaningi Sithole moet 24 maart voor een |>eciale rechtbank verschijnen op beschuldiging van poging tot Word, zo is gisteren uit juridische bronnen vernomen. rolgens de berichten had Sithole, die vorige week werd gearres- eerd omdat hij van plan zou zijn geweest politieke tegenstanders it de weg te ruimen, eerder om een openbare hoorzitting gevraagd, leze week zou hij zijn advokaten echter hebben gezegd dat hij ereid is voor een speciale rechtbank te verschijnen. )e arrestatie van Sithole betekende een slag voor de beweging lie streeft naar meer Afrikaanse zeggenschap in het Rhodesische Indsbestuur. Volgens de berichten zal Sithole mogelijk worden «rdedigd door Zuidafrikaanse advokaten, onder wie de bekende Srael Maisels. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De verdedigers van de veroordeelde Jan Brouwers en Daan Denie werden gisteren niet in de gelegenheid gesteld in het Paleis van Justitie met hun cliënten alleen te spreken over de mogelijkheid tot het gaan in hoger beroep. Zij mochten wel met hun cliënten spreken in het bijzijn van parketwachten. „Als raadsman vind ik dat hoogst bedenkelijk" zei mr. N. A. M. Schipper, de verdediger van de tot vier jaar veroordeelde Daan Denie, achteraf. Jan Brouwers en Daan Denie hoorden gisteren vonnissen te gen zich uitspreken van respec tievelijk vijf en vier jaar wegens het uitvoeren van de gijzeling in de Scheveningse gevangenis in oktober van het vorige jaar. Te gen deze twee daders was door de officier van justitie mr. R. A. Schimmel respectievelijk zeven en zes jaar geëist. De door de rechtbank uitgesproken vonnis sen vallen eigenlijk wat in het voordeel van de verdachten uit. Daarmee dient te worden aan gemerkt, dat zowel Jan Brou wers als Daan Denie nog gevan gen zitten wegens het uitvoeren van een gijzeling in Deil. Beiden zitten hiervoor tot eind 1981 in de gevangenis. De rechtbank memoreerde als algemene moti vatie in het vonnis, dat deze straf door voorwaardelijke in vrijheidstelling wellicht tot tweederde van de straf (zeven jaar) kan worden teruggebracht, zodat Jan Brouwers en Daan Denie al in 1978 op vrije voeten zouden zijn gekomen. Die voorwaardelijke invrijheids- stelling kan echter niet worden uitgevoerd als Jusitite stelt, dat de beide gedetineerden zich tij dens het uitzitten van hun straf niet correct hebben gedragen. Door de gijzelingszaak zou hun straf voor de gijzeling in Deil opgelegd voor de volle pond moeten worden uitgezeten. De nieuwe straf voor de gijzeling in de Scheveningse gevangenis van respectievelijk vijf en vier jaar kan ook door een voorwaarde lijke invrijheidstelling terugge bracht worden tot ruim drie en tweeëneenhalf jaar. Zouden de twee delinquenten niet in aanmerking komen voor de eerste voorwaardelijke in vrijheidstelling dan zijn de op gelegde vonnissen vrijwel con form de eis. Zou echter wel de voorwaardelijke invrijheidsstel- ling voor de straf, opgelegd voor de gijzeling in Deil, in minde ring worden gebracht, dan komt Daan Denie in de eerste helft van 1980 en Jan Brouwers in de eerste helft van 1981 weer op vrije voeten. Het vonnis van de rechtbank bevat ook een aantal interessan te aspecten ten aanzien van de vonnissen voor de Benedictijner monnik Mattheus en de Bredase prostituée Tineke, beiden tot an derhalf jaar met aftrek veroor deeld wegens medeplichtigheid. Over broeder Mattheus ver meldt het vonnis: „Weliswaar is niet komen vast te staan dat de verdachte op de hoogte is ge weest van de plannen van de gedetineerde J. Brouwers om met behulp van de door ver dachte verschafte pistolen een gijzelingsactie te ondernemen, doch verdachte is niettemin Noodsprong Kennelijk niet beseffend dat het dodelijke ernst is, lijkt deze stier het Madrileense publiek te willen onthalen op een fraaie koprol. Of was het toch meer een noodsprong naar de cape van matador José Julio Granada, die het seizoen in de arena van Viste Alegre opende? In ieder geval: hoe de stier ook zijn best deed, hij trok tenslotte aan het kortste end. had reeds eerder J. Brouwers geholpen uit een gevangenis te ontvluchten door hem een ijzer zaag te verschaffen." In de motivering van de straf maat voor de Bredase prosti tuée valt slechts te lezen, dat de straf „in overeenstemming is vergaande mate verantwoorde-' met de ernst van het gepleegde lijk te stellen voor het gebruik feit" En voorts: „Door haar dat Brouwers en anderen die vuurwapenen hebben ge maakt." Verder wordt opge merkt dat „er sprake van her haling was, want de verdachte handelen heeft ze zich mede plichtig gemaakt aan een der grootste verstoringen van de rechtsorde in Nederland; daar bij heeft ze wellicht gehandeld in de ban van haar milieu en haar vriendenkring." Alle veroordeelden hebben veer tien dagen de tijd om in hoger beroep te gaan. De beide gedeti neerden Brouwers en Denie zul len dat vermoedelijk niet doen. Ook broeder Mattheus zal waar schijnlijk niet in hoger beroep gaan. Anders is dat voor de Bredase prostituée Tineke die eigenlijk alleen op basis van de vuurwapenwet tot anderhalf jaar is veroordeeld. Uiteraard kan ook de officier van justitie mr. Schimmel in hoger beroep gaan tegen de uitspraken. De advocaat van de Benedictij ner monnik heeft inmiddels be kend gemaakt, dat de broeder ook na het ondergaan van het vonnis onafscheideüjk verbon den blijft met de Benedictijner kloostergemeenschap in Ooster-- hout De St-Paulus Abdij heeft daarentegen geen enkel be zwaar. „Hij is lid van onze ge meenschap en hij blijft het, als hij dat wil", zegt een woordvoer der. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BUCKEBURG De 25- jarige Nederlandse mare chaussee Evert-Jan Kom mer heeft gisteren voor de rechtbank in Bucke- burg verklaard, dat het pistool, waarmee Ronald Augustin op 24 juli 1973 de Duitse douaneman Horst Fabian bedreigde, op scherp stond en er zich een kogel in de ka mer bevond. Kommer was op de achtste dag van het proces tegen het Neder- landse lid van de Baader-Mein- hof-beweging Augustin versche- Bewonderaar Een Franse vrouw, Andrienne Mékusa, heeft een portret van haar man voltooid waarop hij als museumsuppoost poseert bij zijn geliefde Mona Lisa. Mékusa gaf vier jaar geleden zijn baan in de handel eraan om suppoort in het Louvre te worden, waar hij dagelijks dichtbij zijn raadselachtig glimlachende heldin kon zijn. nen, omdat hij op 24 juli 1973 in de trein van Hengelo naar Bentheim het pistool had her kend als een Browning FN van 9 mm kaliber, zoals die ook bij de marechaussee in Nederland gebruikt wordt. Aangezien Fa bian hulpeloos naar het hem onbekende wapen had gekeken, had Kommer het van hem over genomen, het pistool met 8 ko gels ontladen en de haan ont spannen. De aanklacht van de justitie, dat het bij het incident van juli 1973 om een opzettelijke poging tot moord ging, werd echter na de getuigenverklaringen van de vo rige week ook sterk aan het wankelen gebracht door de 19- jarige Rita Vogelsang, een van de twee meisjes uit Bremen, die op de bewuste dag in dezelfde coupé als Augustin hadden ge zeten. Haar verklaringen waren zo belangrijk, dat enkele ervan letterlijk in het protocol werden opgenomen Een ervan luidde: „Ik had de indruk, dat beiden aarzelden alsof beiden in het eerste ogenblik niet precies wis ten wat zij moesten doen". Ook uit haar tweede verklaring bleek duidelijk, dat Augustin de tijd had gehad de trekker over te halen, wanneer hij dat perse gewild zou hebben. Intussen verliep ook de achtste dag van het proces weer zonder de aanwezigheid van Augustin. Aangezien hij zijn cel niet wilde verlaten, werd hij met gezicht naar beneden door vier sup poosten de rechtszaal binnenge dragen. Het kalmerende woord van president Haack: „Herr Au gustin, wat moet dat nu weer? Gaat u toch zitten", vermocht hem niet tot rede te brengen. Bij zijn poging zich los te worstelen, trapte Augustin een stoel omver en toen een van de suppoosten zijn arm om de keel van de verdachte krachtiger aantrok, brulde Augustin uit: „Au, ik krijg geen lucht meer, zwijnen". Wegens zijn verzet en het scheldwoord werd hij voor de rest van de maand maart uitge sloten en kreeg hij een discipli naire celstraf van twee dagen, die echter zonder feitelijke bete kenis blijft Het verloop van het proces, waarop nog een 80-tal getuigen gehoord moet worden, maakt, echter wel duidelijk, dat het nog tot het begin van de zomer zal duren. «Jï i| stimorol kauwgom 111 11 1, de smaak is raak SCHIPHOL (ANP) De directie van de N.V. Luchthaven Schiphol heeft in overleg met het ministerie van Justitie besloten aan het „pierewaaien" op de luchthaven een einde te maken in verband met de beveiliging van de vliegtuigen. Enkele dagen geleden ia het dak van de grote middenpler voor bezoekers van de luchtha ven gesloten. Deze zogenaamde b-pler was de enige van de nu drie in gebruik zijnde pieren, waarvan het dakterras nog voor bezoekers van de luchthaven te bewandelen was. Kwaadwillenden konden vanaf deze pier gemakkelijk de op het vliegveld gepar keerd staande vliegtuigen beschieten. Dit besluit werd genomen kort na de bekendmaking dat de en treegelden voor bezoekers van de luchthaven werden afge schaft. „De luchthaven ziet de afsluiting van de b-pier als een tijdelijke maatregel. Wij hopen dat er voor de burgerluchtvaart een gezondere situatie zal ko men zonder de dreiging van ka pingen en aanslagen." Het afsluiten van de b-pier voor GRONINGEN (ANP) „Het ge meentebestuur van Den Haag heeft zich weer eens sterk ge maakt tegen de spreiding van de rijksdiensten. In paniekberich ten in de krant deelt burgemees ter Marijnen van Den Haag mee, dat de Haagse werkgelegenheid ten onder gaat. In feite is de werkgelegenheid in Den Haag echter zeker niet ongunstiger dan in de rest van het westen en beslist gunstiger dan in het noordes lands." Dat is de me ning van drs. J. Oosterhaven van de stichting Federatie van Noordelijke economische insti tuten (FNEI) te Groningen. De heer Oosterhaven verwijt burgemees ter Marijnen slechts de halve waarheid te vertellen. Hij hekelt de mededeling van Marijnen dat in een jaar in Den Haag 6450 arbeidsplaatsen zijn verdwenen. „Het aantal is wel juist," aldus de heer Oosterhaven, „maar de heer Marijnen vergeet te vermelden dat het aantal inwo ners en de omvang van de Haagse be roepsbevolking ook afneemt. Een ontwik keling die zich in het gehele westen voor doet." De heer Oosterhaven bracht vorige week een FNEI-rapport uit over de ver plaatsing van de centrale directie van de PTT naar het noorden. „Het is duidelijk dat de presentatie van de halve waarheid door burgemeester Marijnen misleidender is dan het pone ren van een halve leugen", aldus de heer Oosterhaven. De paniekberichten zijn ge baseerd op de resultaten van een vooron derzoek van een onafhankelijk bureau. Uit dat onderzoek zou blijken dat er een grote samenhang bestaat tussen de cen trale directie van de PTT en het Haagse bedrijfsleven. Twintig procent van de bedrijven zou een economische binding met de centrale di rectie hebben. Uit het vooronderzoek zou tevens blijken dat ongeveer de helft van de Haagse bedrijven nadeel denkt te ondervinden van de verplaatsing van de Centrale directie. De heer Oosterhaven is echter van mening dat de resultaten van het onafhankelijk onderzoek zo vaag ge formuleerd zijn, dat er op zich geen onjuistheden in voorkomen, maar dat er wel de nodige bedenkingen bij de conclu sies gemaakt moeten worden. In het vooronderzoek wordt gepraat over 29.000 arbeidsplaatsen die in gevaar zou den komen bij de verhuizing van de centrale directie. In werkelijkheid blijkt echter nergens die sterke verwevenheid tussen PTT en bedrijfsleven. Uit het FNEI-rapport over de verplaatsing van de PTT blijkt dat slechts 200 A 300 direct gebonden arbeidsplaatsen zullen verdwij nen. Tezamen met de afgeleide arbeids plaatsen is er - slechts sprake van een verlies van werkgelegenheid voor Den Haag en omgeving van 1400 A 1900 ar beidsplaatsen. Wanneer naar het noorden niet de toegezegde 5300 maar 3000 ar beidsplaatsen komen is er zelfs slechts sprake van een verlies van 700 A lu00 arbeidsplaatsen. bezoekers, die vanaf het dakter ras een schitterend uitzicht op het gebeuren op het platform hadden, betekent een aanzienlij ke vermindering van de attrac tieve waarde van Schiphol voor zijn bezoekers. In het afgelopen jaar kwamen ruim anderhalf miljoen mensen de gang van zaken op de nationale luchtha ven gadeslaan. Eén troost voor de vele belang stellenden is de uitbreiding van het stationsgebouw, dat half april aanstaande in gebruik zal worden genomen. Hoewel het dak van de nieuwe d-pier niet voor bezoekers toegankelijk zal zijn, komt langs de platformzij de van het stationsgebouw een gedeelte van 120 vierkante me ter dakterras voor bezoekers vrij. PARUS (UPI) Simone Veil, de energieke Franse minister van volksgezondheid, heeft gis teren gezegd een campagne te gen het roken te zullen gaan voeren. „Het is gemakkelijker dan een campagne tegen alcohol. De mensen denken dat alcohol wel dadig is, goed is voor je gezond heid. Niemand denkt dat van roken. Wat we moeten doen is de mensen erop wijzen dat ro ken gevaarlijk is", aldus me vrouw Veil, die zelf niet rookt. De campagne zal worden ge voerd met advertenties en het verbod op roken in openbare plaatsen. De minister zei dat zij zich vooral zorgen maakt over het steeds meer roken door min derjarigen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7