Lisse wil inkomsten uit Keukenhof veilig stellen DONAR SCHAKELT MEDEKOP LOPER UIT TON MENKEN BLIJFT (ACHTER DE SCHERMEN) GROTE MAN BIT BS Belasting heffing op dagrecreatie Twijfels bij provincie over nieuwe bouwplaatsen Alex v. Belkum loopt plaats mis in nationale zwemploeg WOENSDAG 12 MAART 1975 .LEIDSE COURANT PAGIN A 5 Lisse Als eerste gemeente in Nederland wil Lisse koninklijke goedkeuring gaan aanvragen voor een verordening „Toeristenbe lasting voor dagrecreatie". Met deze aanvrage loopt men alvast vooruit op de landelijke afschaffing van de vermakelijkheidsbe lasting per 1 januari 1979. Concreet betekent dit dat de gemeente Lisse zich in feite nu al veilig wil gaan stellen voor het wegvallen van de inkomsten van de Keukenhof per eind 1978. Met die Keukenhofinkomsten, de gemiddelde taakopbrengst over de laat ste tien jaren was ruim 300.000 gulden, kon Lisse zich tot nu toe wat extra voorzieningen permitteren, zoals de bouw van een bibliotheek en een zwembad. Met het wegvallen van de vermake lijkheidsbelasting dreigde dat extra potje te gaan vervallen. Metde nieuwe verordening is ook de Keukenhof gebaat. Immers, het bestuur van de stichting Nationaal Bloemententoonstelling Keukenhof heeft in de afgelopen jaren meerdere malen zijn ongenoegen uitgesproken over het steeds hoger wordende bedrag van de vermakelijkheidsbelasting. Deze werd namelijk geheven als een percentage van de bruto-op- brengst van de entreegelden. Dat hield tevens in dat naarma te het aantal bezoekers steeg, ook steeds meer vermakelijk heidsbelasting aan de gemeente Lisse moest worden afgedragen. Dat had nog wel aanvaardbaar geweest als niet juist de laat- steu,£,jarenaren de Keukenhof als gevolg van loon- en prijsstij gingen genoodzaakt was de en tree-gelden te verhogen en daar door het risico te lopen zichzelf uit de markt te prijzen. Lisse heeft in de afgelopen jaren flink van die verhoging geprofiteerd. In 1974 bijvoorbeeld was de op brengst 442.273,85. -Voor 1975 had men zelfs de prognose ge maakt dat hij een bezoekersaan tal van 800.000 de Keukenhof de gemeente Lisse een bedrag van 550.000 zou moeten betalen. Zover heeft men het niet willen laten komen. Ondanks het voor uitzicht op die vette kluif vond B W dat men met de Keuken hof zo niet op de goede weg was. In hun préadvies aan de raad schrijven b en w dan ook: „De gemeente moetniet onge remd doorgaan met het vorde ren van steeds hogere bedragen, die een steeds zwaardere belas ting op de entree-gelden voor de bezoekers vormen." De oplossing denkt men nu ge vonden te hebben in de verorde- Lisse wil zijn graantje uit t het massale bezoek aan p Keukenhof blijven meepik- pv ken. ning „Toeristenbelasting voor dagrecreatie." De regeling komt er op neer dat de Keukenhof, beginnende dit seizoen, een vast bedrag van 0,40 per bezoeker gaat betalen. Men is vrij om dit bedrag in het entree-geld te ver rekenen of niet Bovendien zal van het totaal aantal bezoekers, tweemaal het inwoneraantal van Lisse worden afgetrokken, omdat de verordening alleen be trekking heeft op personen die binnen de gemeentegrens ver blijven en niet in het bevol kingsregister staan ingeschre ven. Men is er bij het opstellen van de verordening van uit ge gaan dat de inwoners van Lisse, ruim geschat, gemiddeld twee keer per jaar een bezoek aan de Keukenhof brengen. Uit het voorafgaande overleg tussen ministerie en gemeente bestuur van Lisse is gebleken dat men in Den Haag welwil lend staat tegenover deze lande lijke primeur, waar ook het stichtingsbestuur van Keuken hof zich mee kan verenigen. Knelpunt nu alleen is nog (bui ten de vaststelling door de raa- dom) de datum van inwerking treding. De gemeente Lisse heeft dat tijdstip bepaald op 1 maart Maar aangezien op het ministerie eerst nog bergen ver ordeningen op de onroerend goedbelasting moeten worden afgewerkt, maakt deze Lissese verordening weinig kans om di- rekt al door de ambtenaren on der handen te worden genomen. Bij de samenstelling van de ver ordening heeft men dan ook al rekening gehouden met de mo gelijkheid dat de toeristenbelas ting met terugwerkende kracht over het Keukenhof seizoen (1 maart tot en met 30 juni) '75'76 geheven zal worden. De eerste dag dat de nieuwe verordening van kracht wordt, zal de vermakelijkheidsbelas ting in Lisse worden afgeschaft. Per jaar leverede deze belasting de gemeente ongeveer 5000 op. Dat bedrag kdmt nu ten goede van de sportverenigingen etc., die tot nu vermakelijk heidsbelasting op hun entree biljetten betaalden. De vereni gingen kunnen ook besluiten tot het verlagen van de entree-gel den. De gemeente laat ze daar vrij in. De nieuwe verordening houdt niet in dat Lisse voortaan ge handicapt zal zijn in het uitvoe ren van extra voorzieningen. Gemeentesecretaris Bruggema- n: „Bij de middellange termijn planning zijn we steeds uitge gaan van aanzienlijk minder grote bedragen dan de vermake lijkheidsbelasting van Keuken hof in werkelijkheid opbracht We hielden steeds een ruime marge. Dat maakt de mindere inkomsten van de Keukenhof daarom toch nog acceptabel." Herman van Amsterdam Van onze volleybalmedewerker LEIDEN Donar is er In geslaagd om één van de twee medekoplopers in de promotie klasse uit te schakelen. GVC kwam op eigen terrein niet verder dan een duidelijk 1-3 verlies. De Leidse ploeg, die middels twee trainingen en een oefen wedstrijd optimaal op dit treffen was voorbereid, had van de 's Gravenzanders in feite weinig te duchten. De twee eerste sets werden uiteraard bijzonder gespannen gespeeld. Donar bleek over de sterkste zenuwen te beschikken. On danks alles werden de aanvallen koelbloedig opgebouwd en met de gebruikelijke effektiviteit afgerond. In de derde set bouwden de Leidenaren een 4-9 voorsprong op, maar GVC besloot in een alles of niets offensief alles te wagen en aangemoedigd door een uitzinnig publiek kwam het in het volgepakte zaaltje inderdaad tot 15-12. Het bleek echter te veel van hun krachten gevergd te hebben. Gedeci deerd en met een superieur vertoon van macht veegde Donar alle kampioensillusies van GVC met maar liefst 3-15 van de baan. LUSV had er blijkbaar weer zin in. De studenten bleken in ieder geval een te zware kluif voor Leski/W dat vorige week nog zo verrassend Jupiter versloeg. Leski won de eerste set met 16-18, maar kwam er daarna telkens net niet meer aan. 15-13,15-13 en 15-12. In de promotieklasse dames bleef Groen SC 2 tegen alle verwachtingen in baas over NOVO 2. Deze wedstrijd, die bij gebrek aan de officiële scheidsrechters werd gefloten door Groen SC-coach Ger Renes werd maar liefst een twee uur durende aangelegenheid, waarbij de meisjes elkaar absoluut niet spaarden. Groen SC bleek echter mede door de „bere- partij" van de spelverdeelsters Annet de Wit en Ellie Kou- wenberg de betere ploeg. Setstanden 10-15, 15-7, 15-10, 8-15 en 15-17. Leski/W onderstreepte voor de zoveelste keer haar absolute superioriteit door nummer drie van de ranglijst DOS binnen een half uur naar 3-0 te spelen. De Wassenaarse meisjes zullen a.s. zaterdag in de vijf Meihal om 16.15 uur hun kampioensduel spelen tegen Goen SC 2 STANDEN PromotickJaaae he Donnr Juplter Zevenklapper! GVC Zovoc Punch 2 Leki/W AVTO 2 1 -UU'UUÏ Eerate klaaae Groen SC WVC Groen SC 2 DAC Orion Leski/W 2 LUSV 2 KVC De Valken Geminl/K 3 Novo 2 Punch 17—10 Salvo Eerate kiaeee dame Groen SC 3 DAC LUSV Orion Groen SC 4 20-37 20-37 20-30 20-24 19-2f 20-ie Novo 3 Gemlnl/K 3 In Up Co Gemlnl/K 4 KVC 2 Novo 4 10—17 10-u 2018 10-10 BS Leiden wint oefenwedstrijd van Kinzo: 114-97 Van onze sportredactie LEIDEN BS Leiden heeft gisteravond een oefenwed strijd tegen het Amstelveen- Se Kinzo gewonnen met 114- 97. Deze oefenpartij, waarbij geen publiek werd toegela ten, was voornamelijk op het programma gezet om Bob Heuts, die aanstaande zaterdag in de thuiswed strijd tegen Typ soos weer aan de bak mag, in de gele genheid te stellen zijn wed strijdritme terug te vinden. Bovendien was een dergelij ke wedstrijd voor de hele ploeg wel goed, want mor genavond wacht in Den Bosch Sperry Remington en wil BS daar kans van slagen hebben, dan zal er veel beter gespeeld moeten worden als afgelopen zaterdag tegen Le vi's. Kinzo was op volle oorlogs sterkte naar Leiden geko men. Dat wil zeggen met de Amerikanen Katherman (derde op de Amerikaanse topscorerslijst in Nederland) en Parker en de beide Neder landse Amerikanen Cramer en Pluym, waarvan de eerste de beste Nederlandse schut ter is op dit moment Boven dien speelde Fran Laffin mee, de leider in het schut- tersklassement, die nu nog voor Markt Utrecht speelt, maar driftig op zoek is naar een andere club. Katherman en Laffin scoorden respectie velijk 28 en 20 punten. De scores van BS Leiden: Heuts 29, Stol 16, Kop 15, Bower- man en Cornwall 12, Van Rooden 10, De Jong 8, Kales 6. Wallaart 4 en Van Diest 2. Schotpercentage ploeg: 49% (tegen Levi's 34%). BS wil uitstel NK basketbal voor jeugd Van onze sportredactie LEIDEN Het bestuur van BS Leiden stelt pogingen in het werk om de Nederlandse jeugdkampioenschappen uit te stellen. Aan deze titelstrijd doet het A-team van BS mee, maar een groot deel van de ploeg moet op de tweede dag (3 mei) vertrekken naar Ro me. waar op 5 mei de WK schoolbasketbal begint Een stuk of zes spelers van BS maken deel uit van de Ne derlandse schoolkampioen Bonaventura. DEN HAAG/LEIDEN - Het Zuidhollandse provinciebe stuur heeft nog geen vastom lijnd oordeel over de ideeën voor nieuwe bouwplaatsen die door de provinciale planolo gen zijn ontwikkeld. Wel heeft de vaste Statencommissie voor ruimtelijke ordening gisteren een groot aantal vraagtekens geplaatst achter het studierap port, dat de planologen over deze kwestie hebben uitge bracht Met name bleken er twijfels te bestaan over de ra ming van de behoefte aan nieuwe woningen, die in het rapport is gebruikt. Ook gedeputeerde ir. N. Buy- sert, die overigens zei dat het dagelijks bestuur van de pro vincie zich wat de conclusies van de planologen betreft „nog vrijblijvend opstelt", vond de prognoses onvoldoen de onderbouwd. „Vast staat echter wel, dat er een vrij omvangrijk tekort aan huizen in de provincie bestaat. Daar om zullen er in de plaatsen die in het rapport genoemd wor den, zoals Zoetermeer, Pijnac- ker, Zoeterwoude, Voorhout en Wateringen verdergaande studies moeten plaatsvinden." de vrees uit, dat op deze wijze de rapporten van de planolo gen al snel „een eigen leven zullen gaan leiden bij de rijks overheid. We moeten oppassen dat we ons niet ongewild op allerlei ad hoc-beslissingen vastleggen." Algemeen vonden de commis sieleden de woningbehoefte te globaal vastgesteld. Er zou, zo stelde een groot aantal leden, meer uitgewerkt moeten wor den aan wat voor huizen pre cies behoefte bestaat Daarbij kreeg men steun van gedepu teerde drs. J. Borgman: „Er zal vooral onderzocht moeten worden welke behoefte er is aan betaalbare huizen." Uit opmerkingen van direc teur prof. De Boer van de Provinciaal Planologische Dienst bleek, dat men speelt met de gedachte om daarbij de verschillen in grondprijzen weg te werken. Mensen die op goedkopere grond komen te wonen zouden voor die grond wat meer moeten betalen, zo dat de woningbouw op dure grond beter betaalbaar zou kunnen worden, is daarbij de gedachte. Prof. De Boer: „Het is toch een beetje gek dat men sen tot in lengten van jaren moeten blijven betalen voor wat de ondergrond van hun huis, die niets met hun woon genot te maken heeft, ooit heeft gekost" Van onze sportredactie LEIDEN - Ton Menken, welbekend als mede-firmant van de melkfabriek met die naam, maar misschien nog beter bekend als de grote man achter BS Leiden, zal zijn functie als voorzitter van die club aan het eind van dit seizoen neerleggen. Zonder meer een ingrijpend besluit, zeker wanneer Ton Menken daarmee een eind zou maken aan de relatie tussen de vereniging en hem. Topbasketbal in Leiden had men dan zo goed als zeker kunnen vergeten, want het is een publiek geheim, dat Menken de boel aan het-rollen heeft gebracht zowel als hij verantwoordelijk mag worden geacht voor het feit, dat BS nog steeds zonder sponsor draaiende gehouden kan worden. had aan het eerste team kwam ik daar niet aan toe. Op gegeven moment betrap je jezelf erop, dat je je bezig houdt met allerlei futiliteiten, zoals de reparatie van de auto van een Amerikaan of het opbouwen van de tribune op zaterdagavond. Allemaal on getwijfeld belangrijke zaken, maar ze hebben toch in feite nauwelijks iets van doen met het voorzitterschap." Maar het ligt zeker niet in de lijn van de bedoelingen van de scheidende praeses om het nu maar voor gezien te houden. Hij wil het enkel en alleen van een andere kant bekijken. En daar om wil hij voorzitter-af zijn. Reden Het neerleggen van zijn functie heeft verscheidene redenen. De voornaamste is wel, dat het voorzitterschap een sterke rem betekent op zijn organisatiever mogen. Er komt niet uit wat er in zit, omdat aan een hoop za ken nauwelijks aandacht kan worden besteed, daar hem de tijd daarvoor ontbreekt Omwil le van dat laatste kenschetst hij zichzelf dan ook als „een slech te" voorzitter. Ton Menken: „De zaak is bij ons behoorlijk uit de hand gelopen. Niet in negatieve zin, maar gewoon qua hoeveel heid werk. Enerzijds eist de fi nanciële en commerciële kant van ons eerste team je volledig op, terwijl er anderzijds aan de rest van de vereniging nog heel wat te doen is. Met name dat laatste werd door mij behoorlijk verwaarloosd, gewoonweg om dat ik er niet nog meer tijd voor kan vrijmaken. Alleen al in dat eerste team gaan zoveel uren zitten, dat je aan de rest van de club haast niet meer toekomt. Ik vind, dat je dat als voorzitter niet kunt maken en hoop het daarom over te kunnen doen aan iemand die hier wél kans toe ziet. Naar mijn mening moet trouwens de zaak gescheiden worden. Het is een haast onmo gelijke taak om op beide fron ten goed voor de dag te komen". Behalve dat Ton Menken niet meer tijd kon vrijmaken stuitte hem ook de manier waarop hij moest werken tegen de borst Hij: „Ja, het eigenlijke werk van de voorzitter behoort in het or ganisatorische vlak te liggen. Maar omdat ik mijn handen vol Stuurgroep Ondanks het feit, dat hij niet langer de voorzittershamer zal hanteren blijft Ton Menken vast verbonden aan de club waaraan hij zijn hart heeft verpand. „Ja, wis en waarachtig wel", onder streept hij nog eens. „Ik ga het alleen van een andere, wat bre dere, kant bekijken. Topbasket bal zonder sponsor is in Neder land wel haast onmogelijk ge maakt. Wil je de race met suc ces blijven volhouden, dan komt daar een hoop geld voor kijken. BS Leiden wil per sé in de running blijven en vandaar, dat wij de nodige initiatieven heb ben ontplooid om ons van de steun van het bedrijfsleven te verzekeren. We zijn momenteel bezig met een zaak - nee, ik kan de naam nog niet noemen, want het is nog niet helemaal rond - en als we tot elkaar komen, dan staan er nog grootse dingen te gebeuren. Maar BS en ik willen Ton Menken: sporthal op verlanglijstje nog meer. Nog steeds staat een eigen basket bal hal zeer hoog op ons verlanglijstje en ik zie zeer zeker mogelijkheden om dit pro ject te realiseren. Ik stel me voor, dat ik volgend jaar in een stuurgroep kom die al dit soort zaken voor haar rekening neemt. Vooral op het organisa torische vlak dus. He bestuur van BS kan dan een goed over zicht op de vereniging houden, terwijl de stuurgroep zich op Heren I. plus de dingen die daar mee te maken hebben kan con centreren. Een ideale mogelijk heid, waarin ik mezelf beter kan ontplooien dan nu het geval is", aldus Ton Menken. Sport Promotion Iets wat nu nog in de vrieskast zit, maar waar Ton Menken vol gend seizoen wel weer mee op de proppen wil komen is de SPL, beter bekend als Sport Promotion Leiden. „De SPL is momenteel een papieren kwest ie, maar bestaat nog steeds. Toentertijd is ze opgericht om topsport in Leiden te stimuleren en helpen ontwikkelen en als eerste object werd gekozen voor het basketbal. Maar de zakenlie den, nog steeds verenigd in de SPL, schrokken wat terug voor de hoge kosten en zagen er toen weinig brood in. Ik hoop ze er volgend jaar toch weer bij te krijgen, bijvoorbeeld in die stuurgroep. Die hal waar ik het over had is zeker een leuk pro ject. De kosten daarvan zijn ge raamd op zes ton, mits de ge meente natuurlijk voor de nodi ge medewerking wil zorgen. Ik heb de wethouder inmiddels in kennis gesteld van de plannen en ik hoop, dat dit particuliere initiatief op prijs gesteld zal worden. Tenslotte is zo'n hal voor aller hande zaken nuttig te maken - schoolsport, recreatie, topsport, passieve recreatie etc. - en ik heb er echt een beetje mijn zinnen op gezet Vooral omdat de kosten binnen de perken blij ven. Dit moet toch iets zijn voor de SPL, nietwaar". Ton Menken zal dus volgend seizoen geen voorzitter van BS Leiden meer zijn. Hij heeft die functie bijna drie jaar verVuld, maar ziet nu andere wegen om zijn idealisme - topsport in Lei den - te verwczclijken. Geen triest of vroegtijdig afscheid dus. maar een nieuwe rol met wellicht nieuwe mogelijkheden. „De basketbalwereld zit op dit moment niet best in elkaar", weet hij ook. „Qua organisatie en ook op het financiële vlak is BS Leiden toch altijd nog een van de gunstige uitzonderingen geweest. Die positie willen we niet alleen vasthouden; die moet ook nog verbeterd worden. Dat komt ten goede aan het spelpeil en aan de club. En om dat te bereiken wil ik best een forse steen bijdragen". AD VAN KAAM Van onze zwemmedewerkster DEVENTER Op de nationale winterkampioen schappen zwemmen die het afgelopen weekeinde in Deventer werden gehouden, is ook een équipe van de Zijl/LGB uit Leiden aan de start versche- Alex v. Belkum en Peter Wolters startten beiden op de 100 en 200 m schoolslag. De eerste zwom op de 100 m 1.14.5, een ietwat teleurstellende tijd. Als hij één seconde sneller had gezwommen, had hij zich verzekerd van een plaats in de nationale ploeg voor een komend 6-landentoernooi. Boven dien had hij dan uit mogen komen in de inter land wedstrijd tegen de sterke DDR; een ontmoe ting, die binnenkort in Rotterdam zal plaatsheb ben. Op de 200 m schoolslag bereikte Alex een redelijke tijd, nl. 2.41.8. Peter Wolters is na enige maanden stilstand bezig zijn plaats aan de Nederlandse schoolslag te heroveren. Hij bewees dit door op de 100 m 1.10.35 te zwemmen, een tijd die goed was voor een vierde plaats met niet meer dan 1.5 seconde achterstand op de eerste. Op de 200 m bereikte hij eveneens een vierde plaats, dankzij zijn tijd van 2.34. De 4 x 200 m vrije slag estafette bracht een tijd van 9.01.8 op de tijdmeters. Dit levert hun een kringrecord voor de kring Gouwe-Rijn- streek op. Het moet mogelijk zijn voor deze ploeg om dit record binnenkort nog scherper te stellen. In de 4 x 100 wisselslag estafette toonde de zestienjarige Alex v. Belkum zijn kunnen door zijn persoonlijk record te verbeteren en een schitterende tijd van 1.12.5 op de 100 m school slag te maken. De eveneens goede tijden van de andere drie estafette-zwemmers bracht de eind tijd op 4.28. Leidse bioscopen „City LlfhU". 14 jr. dag. 10.00 uur en 21.15 Kindermatinee: ..Hrt «waard van Zorro". woen.dag en r.alerdag. 14.30 uur «ondag'e, 14.00 on 10.13 uur. NachWooraUUIng: ..Sleuth", 18 Jr, vrijdag Lldo: Sternitraat 30. tol. 24130. ..Keetje Tippel". 18 jr dug: 14.30. 10 00 »n 2113 uur. lady", a Rex: H •3edfreit". 18 jaar dag 14 30. 1B00 en 21.15 uur. condag-a: 14 30, 18 30, 19 00 en a 1 Nachlvoor.tolling vrijdag en rale'dag 23.30 uur „Karate koloe-Lee Keung". 18 Jr Veilingen Allee 3». Arthur 3». 33-38. Wit 38. Overige 3' 23-37, La Reve e 21-27, Gold Belinda 18. Evergold 21- La Mlnuette 23-38, Mercedea 37.82, An- l.chryi. 80 88. Primula 60-70. Kektue 80-148, Sl Paulla 78-100. Bei 185, Gerbera 38-48, AUtroemerta VS. Ion 90-120, Koude grond >2-47, Dlvereen: Chrye.aplder 235-315. Snljgreen 180-210, Anemoon 88-100, Irla Ideaal 210- Tuipen: Lellebloemlg Aladln. Weet Point 180-230; Parkiet Karei Doorman, Blondine 190-230; Dubbel gemengd, Monte Carlo, Bonanza, Hytunla 140-183, Overige Apel doorn, Golden Apeldoorn. Peeriet! Pink, Oxford. Atblla, Montcommery, Wonder land. Mickey Mouw. Blanda, lAirky Stnka, Kcee Nelia. Snow .tor 170-233; Yokohama, Zarowlrta, Bing Croeby, Wlrv torgold, Andre. Mirjoran, Tommy, Hltor- Caaainl, China Pink, Bangdoeng. Ralph Preludlur LuaUge Wltwa, Promi nence. 133-180. Katwijk Rijn p klit: Al', 12.40-17.50. B II 3 20-11.10; C I B II 2 80 8 30; B I >1 31-44; Ulcn/klat I Joegoslavische grafiek van de grafische school te Ljublana is van 22 maart tot 17 opril te zien in de Hal van het Rijswijkse Stadhuis. Toneelgroep Vli Comica geeft op vrijdag 21 maart in de To neelzaal van het Nederlands Congresgebouw een voorstelling van „Lijk is zoek" komische th riller van Raymond Dyer in de regie van Johan Geurts. In de Kleine Schouwburg te Rijswijk wordt op zaterdag 29 maart een voorstelling gegeven van het blijspel „De dag waarop de Paus gekidnapt werd" met Lex Goudsmit in de hoofdrol. Sopraan Anja van Wijk en pia nist Rudolf Jansen verzorgen het koffieconcert dat op zondag morgen 23 maart wordt gegeven in Steenvoorde te Rijswijk. Op het programma staan werken van Mahler, Roger, Wolf, Die- penbrock en Ravel. „Rotterdamse Ateliers I" is de titel van een tentoonstelling die van 14 maart tot 14 april wordt gehouden in expositiezaal De Doelen, Kruisplein 40 Rotter dam. Er is werk te zien van Marcelle van Bemmel, Jan Bcr- kelouw, Marleen Felius, Leo de Jong, Jan van Munster, Frank Oudshoom, Bas van der Smit, Wim Smits en Joop Snoep.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5