MATTHAUS PASSION IN DE GROTE KERK: GROOTS GEBEUREN Herinnerings medaille voor dr. P. S. Pels Noordwijkerhouter stal van gemeente Noordwijk BEJAARDENWONINGEN IN VOORHOF KOMEN IN WONINGWETSECTOR VVD-raadslid wil nog meer kantoorflats in Leiden Cultuur in Stompwijk laag pitje op Padden bij niet langer Vogelaarsdreef vogelvrij" ter' -- - P4CIN4 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 MAART 1975 Tijdens de pauze namen de orkestleden nog even gauw wat passages door. Noord wijk Zoals altijd was ook gisteravond de uitvoering van de „MatthSus Passion" in de Grote kerk van Noordwijk- binnen, een groots gebeuren. Van de vele „passies" die wer den gecomponeerd door Bach en zijn tijdgenoten, Telemann schreef er zelfs 44, nemen „de Johannes en MatthSus" wel een hoogtepunt in. De vorst der componisten stelt in dit muzi kaal monument, zoals „de Matt hSus" wel wordt genoemd, de gemeente niet tegenover een verhandeling, maar in het besef van de volle waarheid, en in de aanschouwing van de hevigste werkelijkheid aan de voet van het Kruis, om daar de machtig ste gebeurtenissen in de wereld geschiedenis mee te beleven. In „dé Mattheus" predikt Bach zijn Christus, de Heiland der mensheid. Het was voor het eerst, sedert in 1971 de restauratie begon dat er weer een kerkelijk evenement in de Grote Kerk kon plaats hebben. En het publiek maakte dan ook dankbaar gebruik van de gelegenheid om kennis te maken met de fraai gerestau reerde kerk; een kennismaking, die door de uitvoering bijzon der zinvol was. Voor het koor „Halleluja" uit Katwijk, was het de zesde keer dat „de Matt heus" door hem werd uitge voerd, de laatste jaren versterkt door „de Lenteklokjes". Al deze uitvoeringen te Katwijk in de Sporthal en in de Nieuwe kerk. De koren, „Halleluja" (120 le den, onder wie circa 25 Noord- wijkers) en „de Lenteklokjes" (60 meisjes) werden zoals ge woonlijk perfect begeleid door het Gewestelijk Orkest Zuid- Holland, en Tijn van Eyk op het orgel. Zonder aan de ande re solisten, Joke de Vin, alt; Chr. van Woerkom en Simon v.d. Geest, tenoren en John Bröcheler, bas, tekort te doen, kan gesteld worden dat Annette de la Bije, sopraan en Hans Zomer, bas, uitblonken. De ko- graag voor over gehad. Jammer ren en koralen werden, enkele was ook dat koor en orkest oneffenheden in het bijzonder voor de pauze daargelaten, machtig en gevoelvol vertolkt. De traditie getrouw had diri gent Joh. Admiraal het geheel voor het grootste gedeelte aan het oog onttrokken waren door het hoge hekwerk dat de kerk scheidt van het koor. Al met al een machtige avond, die navol- goed in de hand. Jammer dat ging verdient Wellicht kan de er in het tweede deel nogal onderbroken traditie van voor- gecoupeerd was, waardoor aan de loop van het lijdense vangelie geweld werd aange- heen worden hersteld. Onder het talrijk publiek (circa 1100 man) uit Noord wijk. Katwijk en daan. Door de aanvang een half omgeving waren ook de burge uur vroeger te stellen had men meesters Bonneke en Vermeu- Wraakactie komt Katwijker duur te staan Van onze rechtbankverslag- KATWIJK/DEN HAAG Een 32-jarige metselaar uit Katwijk is door de Haagse politierechter veroordeeld tot 200,- boete. De metse laar verklaarde tijdens de zitting tegen dit vonnis in hoger beroep te gaan. De metselaar bleek het slach toffer te zijn van burenru zies. Er werden sigaretten peuken en dergelijke op het erf van de ouders van de metselaar gegooid. De metse laar had zich uit wraak schuldig gemaakt aan de mishandeling van de treite raars. De officier vond dat de Katwijker te ver was ge gaan in zijn wraak en eiste 200,- boete, waartoe de rechter veroordeelde. Gladiolenkwe- kers protesteren bij PVS Van een onzer verslaggevers BOLLENSTREEK Het be stuur van de Nederlandse Gladiolus Vereniging heeft het Prodnktschap voor Sier gewassen opheldering ge vraagd over de steeds hard nekkiger wordende geruch ten als zou het PVS gelden uit het Fonds Algemene Vakdoeleinden hebben ge bruikt om de miljoenen on verkochte tulpen te kunnen betalen. In dit fonds zitten ook de vakheffingsgelden van de gladiolenkwekers. Deze zijn niet van plan op te draaien voor de tekorten van de tul penkwekers. De heer A. Preijde, voorzit ter van de Nederlandse Gla diolus Vereniging: „We heb ben het Produktschap voor Siergewassen al enkele ma len schriftelijk verzocht om een duidelijk antwoord in de ze zaak maar men heeft taal noch teken laten horen". In tussen is wel duidelijk ge worden dat de doorgedraai de tulpen betaald zijn, maar uit welk fonds men de gelden heeft geput is niet duidelijk. Het PVS zwijgt Van onze correspondent LEIDERDORP Het ligt in de bedoeling de bejaardenwoningen die zijn voorzien in De Voorhof te gaan bouwen als woningwetwo ningen. Oorspronkelijk zouden dat wooneen heden in de premie-sector worden. Het gaat hier om 96 woningen die in een service-flat worden gerealiseerd en nog een twintig wo ningen als afzonderlijke bejaardenwoningen. Het flatgebouw zal nu op verzoek van de begeleidingscommissie één bouwlaag minder gaan tellen dan oorspronkelijk was voorzien. De verschuiving van premiesector naar wo ningwetsector, waardoor de toekomstige hu ren op wens van de minister van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting binnen aan vaardbare grenzen kunnen worden gehouden heeft wel gevolgen voor de kostprijsbereke ning van het bestemmingsplan Voorhof. De commissie financiën en belastingen zal naar alle waarschijnlijkheid in haar vergadering van donderdag 13 maart b en w adviseren de overige grondprijzen met 1,25% te verho gen. Op deze wijze zou het ontstane tekort kunnen worden weggewerkt. De vergadering, die openbaar is, begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het gemeentehuis. De commissie financiën zal morgenavond ook advies moeten uitbrengen over de kredietver hoging die noodzakelijk is voor de sportzaal in De Binnenhof. Hiervoor was door de raad in 1974 een krediet beschikbaar gesteld van ongeveer 1,5 miljoen. Nu blijkt een krediet nodig te zijn van ongeveer 1,7 miljoen. B. en w. vragen de commissie haar ook te adviseren over de aanleg van een rijwielpad langs de Persant Snoepweg tussen het Elesa- beth-Ziekenhuis en Munnikenbrug. Hiermee is een bedrag gemoeid van 57.000. Van onze correspondent VOORSCHOTEN Burgemeester J. van der Haar reikte gister morgen de herinneringsmedaille uit aan Dr. P. S. Pels als waarde ring voor zijn 21-jarig raadlidmaatschap, waarvan vier jaar als wethouder. Tijdens de laatste raadsvergadering van de vorige raad, op 30 augustus 1974, stelde de toenmalige gemeenteraad voor een insti tuut „Herinneringsmedaille" in te stellen en de eerste te verstrekken aan wethouder dr. P. S. Pels. De nieuwe gemeenteraad heeft unaniem de wens en de gedachte van de voorgaande gemeenteraad overgenomen en zo kwamen burgemeester Van der Haar, de wethouders mevrouw De Ruiter en Evéleens met de gemeente-se cretaris Oosterbaan naar het woonhuis van de Heer Pels. In aanwezigheid van zijn echtgenote, zijn dochter en zoon, werd hem de medaille uitgereikt In zijn toespraak constateerde de burgemeester dat de heer Pels toch wel bijzonder veel over heeft gehad voor zijn gemeente. Een ruwe optelsom van ongeveer 1000 officiële vergaderingen. De burgemeester kon niet anders zeggen dan dat de heer Pels „veel over de tong was gegaan en een veel besproken persoonlijkheid is geweest", dat alles in de juiste betekenis van de woorden. De medaille is geslagen bij de Kon. Van Kempen en Begeer, vervaardigd in zwaar zilver. De voorzijde vertoont het wapen van Voorschoten en een gestyleerde raadzaal. De achterzijde heeft een opdruk met naam en aantal „raadsjaren". Bijna was het hele feest niet doorgegaan door de inbraak van de afgelopen week in het gemeentehuis. De inbrekers hebben de medaille over het hoofd gezien. In zijn dankwoord zei dr. Pels, dat het hem veel moeite gekost had om niet eens naar het raadhuis te lopen de afgelopen zes maanden, maar dat hij nu van zijn rust ging genieten. Kerkeveiling ten bate van restauratie Van onze correspondent SASSENHEIM In de „Ont- -moeting" wordt vrijdag weer een kerkeveiling gehouden tb.v. de kerk- en orgelrestaura tie van de hervormde kerk. Wanneer men niet in de gelegen heid is om de veiling te bezoe ken kan men bij volmacht ko pen. Men kan zich dan wenden tot het veilingcomité t.w. J. Bie- mond, tel. 12709, P. v. Prooyen, tel. 13506 en W. Mens, tel. 10792. Indien men niet in staat is zelf naar de „Ontmoeting" te komen kan het comité, als daarom wordt gevraagd, ook voor ver voer zorgen. De catalogus voor deze kerke veiling vermeldt 278 nummers waaronder de meest uiteenlo pende artikelen zoals bloembol len,, wijn, rollade, worst, kaas, krentenbrood, textiel, verf, obli gaties, koper etc. Aan de veiling is een loting verbonden Aan vang 20.00 uur. Honden richten veel schade aan op kwekerijen. NOORD WIJK Nu de gewas sen weer boven de grond komen en de bollen hier en daar zelfs reeds in bloei staan, ondervin den kwekers en tuinders weer veel overlast van loslopende honden. Op één keer vernielen zij vaak voor honderden gul dens. In de algemene politieverorde ning is het overigens strafbaar gesteld honden zonder toezicht op de weg los te laten lopen. Verder is het verboden honden te laten lopen op particuliere terreinen en in privétuinen, zon der dat men toestemming heeft van de eigenaar. Wanneer de honden schade heb ben aangericht kan men daar voor aansprakelijk gesteld wor den. Van onze correspondent «n maakte misbruik van zijn Het daarbij benodigde zand NOORDWIJK/NOORDWIJ- positie door van een gemeente- haalde hij weg uit het Duinpark. KERHOUT Een 42-jarige lijke opslagplaats zo'n achtdui- De chauffeur liep tegen de lamp chauffeur uit Noordwijkerhout send straatstenen te stelen en toen blijkt zich te hebben verrijkt deze met een vrachtwagen van aan zand en stenen van de ge- zijn baas naar een erf aan de meente Noordwijk. Nieuwe Zeeweg te vervoeren. De man was in dienst van een waar bij in zijn vrije tijd aan wegenbouwer uit Leiderdorp een karweitje bezig was. technisch hoofdambte gemeentewerken za terdag een vrachtwagen van het wegenbouwersbedrijf aan ,de Nieuwe Zeeweg zag staan en daarbij een stapel stenen. Deze aktiviteit in het vrije week einde kwam de ambtenaar vreemd voor. Op zijn vraag naar de herkomst van de mate rialen, deelde de chauffeur me de zand en stenen te hebben betrokken van een aannemer uit Nieuw-Vennep. De inmiddels in gelichte directeur van het Lei bovendien kwam aan het licht, derdorpse bedrijf kwam echter dat de chauffeur aan de door geheel andere conclusie hem genoemde aannemer uit J~ J~ Nieuw-Vennep ongeveer 75 en meldde de zaak bij de cherche. Bij een uitgebreid onderzoek stelden de. rechercheurs niet al leen vast, dat het zand en de stenen ten nadele van de ge meente waren ontvreemd, maar 100 m3 zand had verkocht, die hij voor zijn werkgever naar het Palaceplein had moeten bren gen. Tegen de aannemer werd pro ces-verbaal opgemaakt Van een onzer verslaggevers LEIDEN De beer Van Duyn (WD) heeft tijdens de gisteren gehouden vergadering van de raadscommissie van economische aangelegenheden gepleit voor een actiever beleid ten aanzien van de bouw van kantoorflats. Het commissielid stelde dat op korte termijn moet worden begonnen met de bouw van de geplande kantoorflat aan de Morssingel. Het pleidooi van de WD-er viel niet in goede aarde bij verschillen de commissieleden. De heer Stro ink (KVP): „Ik snap het niet helemaal. We hebben al twee gebouwen meer dan een jaar leegstaan". De heer Van Duyn betoogde echter dat er een toene mende behoefte is aan kantoorflats. „Wanneer je kijkt naar de activiteiten in Zoetermeer wat dat betreft vind ik dat je als gemeente Leiden niet achter kunt blijven". Wethouder van Aken zei dat er de tweede helft van het jaar meer behoefte zal zijn aan kantoorruimte buiten Den Haag. „We moeten voor die tijd tot een nadere inventarisatie zien te komen". Van onze correspondent STOMPWIJK Het culturele leven in Stompwijk staat op een laag pitje. Dit blijkt uit een onderzoek, dat door een werkgroep, bestaande uit Leidschendammers en een Stompwijk er is ingesteld naar bet cultuurbeeld In Stompwijk. Uit het rapportje dat de groep hierover samenstelde blijkt dat lezen in de bibliotheek, zingen in een van de kerkkoren, musiceren bij de fanfare en hoogstens eenmaal per jaar toneelspelen met „Plat- landia" alles is wat Stompwijk op cultureel gebied te bieden heeft. Toch zitten de verenigingen in Stompwijk niet stil. Zij vangen een groot deel van de cultuurbehoefte op. Zo presenteren het Vrouwen gilde, de bibliotheek en het dorpshuis op 25 maart a.s. een optreden van de Nieuwe Comedie. Het tuinbouwcentrum organiseert op zaterdag 29 maart een „Open tuindag". Voor wat betreft de creativiteitsclubs is er nog een „lek" in Stompwijk. Tot 16 jaar kan men naar de hobby-club. Daarna zijn er geen mogelijkheden meer dan een creativiteitsclub voor ouderen. $3 Wat de Noordwijkse na- tuurbeschermers er. alle andere dierenvrienden betreft mogen ze komen, de padden. Althans over V* - 3 een afstand van 200 me- Langs de Vogelaars- dreef bij het Langeveld heeft Gemeentewerken in samenwerking met de Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming dezer dagen een 50 cen timeter hoge afrastering van gaas aangebracht om te voorkomen, dat hier als over enige tijd duizenden padden gevolg gaan geven aan hun trekdrift en vanuit de duinen naar de laeer gelegen sloten kruipen om voort te planten door passerende auto's massaslachtingen wor den aangericht. Binnen dit 200 meter lange „proefvak" zijn de padden veilig. Ze krui pen langs de afrastering en vallen in vangkistjes die om de 50 meter zijn aangebracht Dagelijks worden de diertjes met kistje door een natuur bewuste burger naar de sloot ge dragen en daar afgezet Voor de rest van het tra ject langs de hele duin weg zijn de padden nog overgelaten aan trek drift en noodlot, een begin is er alvast; dat scheelt in elk geval enkele honderden pad delevens per dag. Als de voorjaarstrek eind april is afgelopen, worden paaltjes, gaas kistjes weer verwijderd en de resultaten bestu deerd: evalueren, heet dat tegenwoordig. Prijzen voor „Spartanen" Van onze correspondent LISSE Tijdens de gisteren gehouden vergadering van de verenigingsraad van de Spar taan werden prijzen uitgereikt aan Hanneke Glas (meisjes B), Piet Walraven (jongens B), Le- van der Poel (meisjes A) en Peter van Noort (jongens A) i voor hun prestaties in 1974. Mevrouw De Nie nam de Spar- taan-verdienste-zuil in ontvangst en de „Homma-bokaal" ging dit maal naar H. Paardekooper. De verenigingsraad werd aange vuld met Piet Waning en Marga Kortekaas. Tevens werd bekend gemaakt dat op 14 april een atletiekcursus in het Gemeente lijk sportpark van start gaat. Eendenplaag in Noordwijk. NOORDWIJK - Het Beeklaait kwartier wordt momenteel ge teisterd door een ware eenden- plaag. Het aantal eenden in de Boekersloot, het Westeinde en de Vinkenveldpolder is dermate toegenomen, dat zij af en toe met honderden de waterwegen bevolken. Op zoek naar voedsel dringen zij de tuinen van de woningen binnen en vernielen daar de bol- en andere gewas sen. Een moeilijkheid is, dat het een denbestand, hoofdzakelijk van wilde afkomst, in feite aan nie mand toebehoort Op de gebrui ker van de in de bebouwde kom gelegen waterwegen, in casu de gemeente, rust derhalve de plicht de wildschade te voorko- Politie gaat Spoorlaan in de gaten houden. Van onze correspondente Voorhout De politie van Voorhout 2al streng gaan optre den tegen overtreders van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens, speciaal wat betreft de naleving daarvan in het plan Spoorlaan. Tot nu toe werd daar, omdat de bestrating nog niet helemaal in orde was, de nodige tolerantie in acht genomen. Men zal er vooral op gaan toezien dat al leen op de parkeerplaatsen met voertuigen wordt gereden en niet in de loopstraten. Ook gaat men in Spoorlaan het laten los lopen van honden met bekeurin gen „waarderen". Toneel in Warmond Van onze correspondente WARMOND De afdeling to neel van St Matthias brengt zaterdag 15 en vrijdag 21 maart a.s. in het Trefpunt het toneel- stuk „Antigone" van Jean Anouilh. Het stuk is een moder ne versie op een verhaal van de Griekse schrijver Sophocles. Het verhaal gaat over een prin ses, Antigone, die ondanks het verbod van haar oom, de ko ning, haar dode broer wil begra ven. Deze broer die tijdens de strijd om de macht over Thebe gedood werd, is bestempeld als rebel en landverrader en ge doemd te blijven liggen in het open veld als een prooi voor roofdieren. De voorstelling begint om 20.00 uur. Leden en donateurs hebben op beide avonden vrij toegang. De entreeprijs voor niet-leden of danoteur is 3. De Lenteklokjes op tv en in Circus Boltini Van een onzer verslaggevers ALPHEN Het Alphense kin derkoor „De Lenteklokjes" ztl op 7 juni een optreden verzor gen in het circus van Toni Bolti ni. Het koor krijgt steeds meer bekendheid in den lande, want nadat de AVRO en de EO al opnamen hadden gemaakt voor een televisieprogramma, maakte ook de NCRV eind vorige week een aantal shots voor het pro gramma Ruimte, dat aanstaan-1 de zaterdag zal worden uitge-j zonden. De mogelijkheid be staat, dat er binnenkort op nieuw door de EO opnamen worden gemaakt voor een tv-uiw zending.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4