Leiden krijgt proef station voor revalidatie Allerlei(ds) Mogelijk ook buurtwinkels in Merenwijk Woorden bij provincie over woningbouw in Stevenhofj espolder Pieterswijk wil haring of kuit Gemeente en winkeliers vereniging akkoord over wijzigingen Doezastraat Bekerwedstrijden weinig interessant rj WOENSDAG 12 MAAR! 1975 LEIDSE COURANT P1CIW 3 rrjnaiüESl «iiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiHiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniuiiHiiinitiiniiuiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiunHniuuiiiiiiuiiiiniiuiuiiniiinuiiiiiii (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Wanneer het win kelcentrum in de Merenwijk ge reed is, zal worden bekeken welke mogelijkheden er zijn voor kleine buurtwinkelcentra in de wijk. Dit deelde wethou der Van Aken gisteren mede tijdens de vergadering van de raadscommissie economische aangelegenheden. „Het is best mogelijk dat het nieuwe win kelcentrum een zodanige aan trekkingskracht op bewoners van Leiderdorp en Oegstgeest krijgt, dat er tevens mogelijk heden zijn voor winkeliers in de buurtcentra", zo viel het commissielid Van Zijp (KVP) die tevens lid is van de Begelei dingscommissie winkelcentrum „De Kopennolen", de wethou der bij. Waarschijnlijk worden de eerste winkeleenheden van „De Koper- molen" in september in gebruik gekomen. Gisteren ging de raadscommissie in grote lijnen akkoord met de branchesverde ling in het centrum. De heer Stro ink (KVP) zag graag een aparte groente- en fruitwinkel in het centrum opgenomen. Te vens maakte hij bezwaar tegen het openhouden van de moge lijkheid om drie banken te kun nen vestigen in het centrum. De heer Woelders (PvdA) vroeg of er behalve een snackbar ook een bistro in het centrum kan worden gevestigd. In „De Kopermolen", die geheel overdekt wordt, zullen zich naar alle waarschijnlijkheid de vol gende branches vestigen: twee supermarkten, een bloemen- zaak, een apotheek een chinees- indisch restaurant, een meubel zaak, een textielzaak, een zaak in huishoudelijke artikelen, een dierenwinkel, een doe-het-zelf- zaak, een speelgoedzaak, een slijterij, een groente- en fruit- zaak, een drogisterij, een delica tessenzaak, een warme bakker, een snackbar (of/en een bistro), een dames- en herenmodezaak, twee banken, een optiek, een slagerij, een zaak van van Ja- min, een stomerij, een postkan toor, een boekhandel, en een dames-en herenkapper. Tevens zijn er in het centrum, dat een oppervlakte heeft van 7000 m2, enkele eenheden, waar voor nog geen bestemming is. De begeleidingscommissie wil hierin een radio- en t.v.-zaak en een herenmodezaak vestigen. Bij de bepaling van het bran ches-patroon is ondermeer uit gegaan van het aanbod van Leidse middenstanders voor een vestiging in „De Kopermolen". „Zij krijgen zo veel mogelijk voorrang", verklaarde de heer Van Zijp. oiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiimiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van een onze verslaggevers Den Haag/Leiden De Zuid hollandse Statenleden L. Jon ker (PvdA) en P. G. J. Bakker (KVP) hebben het gisteren in de provinciale commissie voor ruimtelijke ordening aan de stok gekregen over de bouw plannen in de Leidse Steven- hofjespolder. De heer Bakker merkte tijdens de bes perking van het rapport over mogelij ke nieuwe bouwplaatsen in de provincie op, dat hij het on juist vond dat het Leidse ge- meenste be stuur „van plan schijnt te zijn die grond maar onbebouwd te laten. We moe ten niet in zoeterwoude een niet zo voor de hand liggende plek gaan volbouwen als Lei den door politiek hobbyisme weigert een wel voor de hand liggepde mogelijkheid te be nutten," gaf hij als voorbeeld. Het Leidse statenlid Jonker antwoordde daarop, dat het onjuist zou zijn om in de Ste venhofjespolder te gaan bou wen zolang niet duidelijk is dat die woningbouw betaal baar kan zijn. Gedeputeerde ir. N. Buysert wilde geen uitspraak over de kwestie doen. Hij bleek er overigens wel aan te twijfelen of het rijk goed zal vinden dat „goede, en zo gunstig gelegen bouwgrond niet wordt ge bruikt". Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het ziet er niet naar uit dat de stichting Professor Jan Mulderkliniek spoedig kan beginnen aan de bouw van een regionaal revalidatie centrum. Het vinden van een plaats binnen de gemeente Lelden levert de nodige problemen op. Een en ander hangt samen met de aanleg van nieuwe sportvelden in het Horskwartier. Van een onzer medewerkers LEIDEN De bewoners van de „Pieterswijk" willen van de gemeente een duidelijke uitspraak over wat er met hun wijk in de toekomst gaat gebeuren. Zij zullen de ge meente voorstellen samen een bestemmingsplan voor de wijk op te stellen. Tijdens de gisteren gehouden vergadering van het wijkcomi- té „Pieterswijk" kwam tevens de renovatie van de Academie- wijk ter sprake. Het comité was niet te spreken over het achterwege laten van renova tie op het Doelenterrein. De gebouwen daar zullen tz.t ten behoeve van universiteitsge bouwen worden gesloopt. De leden van het comité „Pieters wijk". waren van mening dat er elders naar ruimte voor een nieuwe universiteitsvestiging moet worden gezocht Wanneer deze gereed zijn, kan de prof. Jan Mulderkliniek be schikken over een stuk grond achter de Anna-kliniek. Het blijft dus nog even afwachten voor de heer Smit, gedelegeerd bestuurslid van de stichting en de zijnen. „Dat hebben we er best voor over", zo stelt de heer Smit „We gaan ons daar bezig houden met het revalideren van de zieke mens, wie zouden wij dan zijn om de gezonde mens ook niet alle mogelijkheden te willen geven?" Dringen IToch gaat de tijd wel dringen voor de drie klinieken die in de Professor Jan Mulderkliniek Toch bank in dagwinkel aan Vijf Meiplein Van een onzer verslaggevers LEIDEN In het nieuw te bouwen complex dagwinkels Leiden-zuidwest zal in ie der geval een bank worden gevestigd. De raadscommissie voor economische aangelegen heden ging hier gisteravond mee akkoord, nadat wethou der Van Aken een brief kon overleggen, waarin bevestigd werd dat aan de back een toezegging door het vorige college was gedaan. Tijdens de onlangs gehouden raadsvergadering nam wet houder Van Aken het voorstel tot uitgifte van grond voor de dagwinkels over te gaan, terug. Door verschillende raadsleden was toen namelijk een motie tegen de vestiging van een bank ingediend. Uit de nadere informatie, die is ingewonnen blijkt nu, dat de vroegere wethouder Kret de toezegging mondeling heeft ge daan, nadat een ander reeds bestaand pand in zuid-west een ander bedrijf werd verhuurd. De heer Stroink (KVP) zei gis teravond "een vieze smaak" te krijgen van de hele zaak. Hij meende dat het evenwel een kwestie van "behoorlijk be- was om de vestiging toch toe te staan. Overigens plaat ste hij grote vraagtekens ach ter de noodzakelijkheid van nieuwe dagwinkels. Wethou der Van Aken deelde mee dat de koper van de grond, "Na tionaal Grondbezit", al enige serieuze gegadigden had. De winkeliers van de "de Lui- felbaan" waren niet zo vrese lijk gelukkig met de vestiging van nieuwe winkels aan het Vijf Meiplein. Zij vreesden dat er doublures in de branches zouden ontstaan. Dit is nu on dervangen doordat aan "Na tionaal Grondbezit" de voor waarde is gesteld alleen in overleg met het college de win kels te verhuren. Een probleem blijft dan nog de verhuur van de bestaande panden aan winkeliers in de zelfde branche. Hierover be staat geen overeenkomst met "Nationaal Grondbezit". "Ik kan wat dat betreft geen enke le vuist maken", aldus wethou der Van Aken. Hij zegde even wel toe het overleg met de eigenaar van de winkels hier over te openen. Het complex dagwinkels zal bestaan uit twee grote en twee kleine panden. Door wijkver- eniging "Aktiefwerd onlangs een enquête onder de bewo ners gehouden. Hierin is de wens naar een sportzaak, een dierenwinkel, een hobbyshop en een boekhandel tot uitdruk king gekomen. Afgebakend In het nieuwe revalidatiecen trum is plaats voor hoogstens tachtig bedden. Veertig ervan zullen bezet zijn door revalide rende suikerpatiënten. Twintig voor revaliderende orthopedi sche patiënten en twintig voor reuma-patiënten. „Het terrein dat wij gaan bestrijken dient zo duidelijk mogelijk te zijn afge bakend", zegt de heer Smit. Dit houdt onder meer enerzijds in dat patiënten die niet meer in het ziekenhuis behandeld hoeven te worden, onmiddellijk naar het revalidatiecentrum worden gebracht En anderzijds dat wanneer het maar enigszins mogelijk is, de patiënt naar huis wordt gestuurd. „We moeten ons ervoor waken dat we een patiënt niet in ons centrum hou den, alleen omdat we anders bedden over zouden hebben, zoals vaak in ziekenhuizen ge- Uniek Het regionaal revalidatiecen trum wordt een unieke kliniek in Leiden. De heer Smit: „Het is een soort proefstation". Er zullen in het centrum weten schappelijk verantwoorde me thoden worden toegepast. Op kleine schaal gebeurde dit tot nu toe in verschillende zieken huizen ook wel. ,,In het centrum trachtten we de samenhang van revalidatie, die zo langzamer hand is zoekgeraakt, weer terug te brengen op een en dezelfde plaats." In andere gemeenten in Nederland is een dergelijk expe riment al aangepakt „Met veel succes", meent de heer Smit. De taak van het centrum is behalve het zo goed mogelijk begeleiden van de patiënt, het begeleiden van verpleegtehuizen en het regelen van de nazorg bij de patiënt thuis. Tevens zullen studenten, die zich willen spe cialiseren als revalidatie-arts in het centrum terecht kunnen. De heer Smit: „Met name met de verpleegtehuizen in de omge ving zullen we een nauw overleg moeten houden, waardoor de op de patiënt beproefde methode in het verpleegtehuis kan worden voortgezet Liesbeth Vogels bijeen zijn gebracht, de reuma kliniek „Sole Mio" in Noord- wijk, „Het Rotterdamsch Zee- "hospitium in Katwijk en de „Anna kliniek" in Leiden. Met name de laatste kliniek is hard aan verbetering toe. „Er zijn daar hele wachtlijsten voor de klinisch orthopedische afde ling", aldus de heer Smit. Binnen de professor Jan Mul derstichting kunnen verschillen de patiënten wel in de twee andere klinieken opgenomen worden. Het zou evenwel aanbe veling verdienen die patiënten in een speciaal centrum of een speciale afdeling van het zieken huis te plaatsen. Academisch Ziekenhuis Vooral vanwege dit laatste heeft de stichting nauwer contact ge zocht met het Academisch Zie kenhuis. Hier zullen in de toe komst de patiënten die nog niet aan revalidatie toe zijn, moeten worden opgenomen. De bouw van het nieuwe Academisch Zie kenhuis is dan ook nauw ver bonden met de plannen van de Professor Jan Mulderstichting. Intussen wordt er binnen de stichting al hard gewerkt aan de totstandkoming van het regiona le revalidatiecentrum. „Zonder dat het woord fusie is gevallen, zijn de drie klinieken bezig aan een gemeenschappelijke zieken- verzorgsters opleiding. Het ge volg hiervan is dat je straks in het centrum een uitgekookte personeelsbezetting hebt", aldus de heer Smit Bestuurslid Smit: nog even wachten Van een onzer verslaggevers Leiden De gemeente heeft met de winkeliersver eniging overeenstemming bereikt over de boom- aanplant en de voorgenomen profielwijziging in de Doezastraat De bomen (iepen) zullen worden geplant ongeveer op de plaats waar de huidige trottoirband ligt Voor de bomen zullen in de rijbaan uitsparingen worden aangebracht Tussen deze uitsparingen zal evenals nu het geval is langs het trottoir kunnen worden geparkeerd. Ter hoogte van de zijstraten zal het trottoir op de koppen enigszins worden verbreed, waardoor duidelijke parkeerhavens zullen ontstaan. In de parkeerhavens zal het asfalt worden vervangen door een klinkerverharding. Deze voorzieningen zullen zodanig worden uitgevoerd, dat het verlies aan parkeerruimte tot een minimum beperkt blijft De parkeerhavens zullen worden voorzien van parkeermetere. Vooralsnog zal dit waarschijnlijk beperkt blijven tot het gedeelte tussen het Rapen burg en de Molensteeg/Raaipsteeg, aangezien niet meer meters voorradig zijn. De meters staan een maximum parkeerduur toe van 2 uur. Op het gedeelte tussen de Molens tee g/Raams teeg en de Jan van Houtkade zullen in de toekomst parkeer- meters met een kortere parkeerduur worden aan gebracht In tegenstelling tot eerdere berichten zullen de trottoirs niet worden versmald, terwijl ook de rijbaan, behoudens het hiervoor vermelde, geen wijziging zal ondergaan. Voorts zal niet worden overgegaan tot het aanbrengen van een vluchtheuvel ter hoogte van de Molensteeg/Raam- steeg. Aan de zijde van het Rapenburg/Nieuw- steegbrug zal een geringe aanpassing plaats heb ben waardoor een duidelijker wegbeloop ten op zichte van de brug zal ontstaan. Zaalvoetbal Van onze sportredactie LEIDEN - Het bekerprogramma zaalvoetbal heeft een weinig in teressant vervolg gekregen. Oók in de tweede ronde nog geen toppers van allure, maar slechts wat krachtmetingen tussen eer- steklasses en beduidend minde re goden. Het werd dan ook een saaie avond, vooral ook omdat het publiek het vantevoren al had laten afweten. LDWS kreeg te maken met Van Dam, dat zich in de eerste helft slechts bepaalde tot verdedigen. De kampioen van Leiden had behoorlijk veel moeite met dit concept en kwam in die eerste fase dan ook nauwelijks gevaar lijk door. Alleen Henkie Spies had tweemaal achtereen succes. Omdat Van Dam begreep, dat ook 2-0 uitschakeling betekende, liet de ploeg in de tweede helft zijn negatieve houding varen en toog ten aanval. De ploeg schiep zich door de lakse houding van LDWS toen zeker vijf doelrijpe kansen,maar kwam aan scoren toch niet "toe. LDWS wél, want de Leidenaars wilden het publiek toch wel la ten zien het scoren nog niet verleerd te zijn. Spies (4x), Ger de Roode (3x), Van der Meer en Slingerland profiteerden van de ruimte die LDWS nu in over vloed kreeg. Met een schitterend schot redde Hendrik Koen ten slotte de eer. Swift had blijkbaar helemaal geen zin. Een blunder van doel man Van Duyvenbode beteken de zelfs 0-1 (maker Jan Guit) en Snack Boys putte daaruit zoveel moed, dat Swift de handen vol had aan de Katwijkers. Welis waar. zorgden Van der Starp, Van Weerlee en Van der Linden voor een positief doelsaldo, maar Snack Boys bleek nog lang niet geslagen. In de tweede helft kwam de underdog sterk terug en via Leo Hoek en een kopbal in eigen doel van Gubler werd het zelfs 3-3. Maar de in spanningen eisten toch hun tol. vooral toen Swift dan toch maar een versnelling opschakelde. Van Weerlee - hij speelde overi gens slecht - knalde er nog drie in en Piet Gubler herstelde zijn fout knap na goed aangeven van Renzo Candido. Uitslag: 7-3. -In de reserve eerste klas spitst de strijd zich toe. Er zijn nog vier kandidaten voor de titel, te weten ASC, Leiden, Stormvo gels en Swift. ASC en Swift deelden dit keer de punten, ter wijl Stormvogels wederom fors uithaalde tegen VNA, 10-1. Ov*rl«» uiUla«m: SLFLOI U, VNL Dlgro. 3-4, DSSV-SDO 2-6. USC 10-3. Swift 2-ASC 2 1-1. VNA 2—Stormvogel. 2 1-10. LDWS 2-Rrgcnboog 2 4-3 Wfmlnk 2-LFC 2 2-3, Katwijk 2-8DO 2 3-3. Van der PU. 2-VNL 1 1-2 CVNL Vl» li'l VDON 3-SDO 4 3-1, Lalden 3-ASC 5 4-X Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Aanslag Een 32-jarige timmerman uit Leiden is door Leidse politie aangehouden voor poging tot doodslag e.g. zware mishande ling. Eergisteren tuigde hij met een bijl een 46-jarige Leidenaar af in diens woning aan de Wil lem de Zwijgerlaan. Het slach toffer moest met ernstig hersen letsel in het ziekenhuis worden opgenomen. De timmerman was naar het huis aan de Willem de Zwijger laan gekomen om met zijn vrouw, die met de 46-jarige Lei denaar samenwoont, een rege ling te treffen over de verdeling van de inboedel. Daarbij maak te hij zich zo boos, dat hij zijn vrouws vriend met de achter kant van een bijl te lijf ging. De timmerman, vader van twee kinderen, is na zijn aanhouding onmiddellijk overgebracht naar een psychiatrische kliniek. Antroposofie In het Praethuys worden de ko mende weken lezingen gehou den over antoposofie. een door Rudolf Steiner gefundeerde geesteswetenschap die zich zo wel op filosofisch als op maat schappelijk terrein begeeft. De lezingen worden gegeven door de heren Veltman, Boeke en Walburch Schmidt, arts, op maandag 17 maart, maandag 24 maart, dinsdag 1 april en dins dag 8 apriL Van Rooden Van Rooden, volgens eigen zeg gen „Leidens grootste autorij school", opent zaterdag een nieuwe vestiging aan de Her- straat 46. Ter gelegenheid daar van wordt er die dag van 5 tot 6 uur 's middags een receptie gehouden. Sleutelstad wandeltochten Zaterdag en zondag organiseert de Leidse wandelsport vereni ging „Willen Is Kunnen" de 15e Sleutelstad Wandeltochten over 5. 10. 15. 20 en 40 km. De start is beide dagen vanaf 9 uur bij het Parochiehuis aan de Maria Gijzensteeg. honderdduizenden schriftelijk studerenden in ons land is dat een belangrijke verbetering. Studeren bij een erkende instel ling voor schriftelijk onderwijs betekent nu, dat de overheid toezicht uitoefent op onder meer de bevoegdheid van de docenten en de kwaliteit van de cursus- LOI erkend De Leidse Onderwijs Instellin gen kunnen sinds kort aan hun naamgeving toevoegen: „Erkend door de minister van onderwijs .en wetenschappen". De erken ning is de LOI verleend op grond van de Wet erkenning instellingen schriftelijk onder wijs, die op 1 augustus 1973 in werking trad. Deze wet brengt een duidelijke scheiding tot stand tussen erkende en nieter- kende instellingen, die zich op het gebied van het schriftelijk onderwijs bewegen. Voor de Reünie wandelaars De gouden kruisdragers van de KNBLO houden zaterdag 24 mei een reünie in Leiden. De wandelaars worden door het or ganiserend comité en het be stuur van de vereniging ontvan gen in het hotel Het Karre- wiel", hierna maakt het gezel schap een rondvaart door de Leidse grachten, om vervolgens in het Parlement de lunch te gebruiken. De reünisten maken via de Leidse Hofjes kennis met de stad Leiden en brengen daar na een bezoek aan het Leger Museum. Echternach Het Comité Echternach-bede- vaar organiseert van 19 mei tot en met 21 mei de 24e „Nationa le" met bezoek aan Maastricht en Scherpenheuvel. De reis wordt per touringcar gemaakt Voor deelname kan men zich wenden tot het secretariaat van het comité: Zoeterwoudsesingel 20. Leiden, tel. 071-41329. Vistweekamp De Leidse viscolleges HSV en VOP hielden afgelopen week einde een tweekamp in de Ring vaart HSV haalde in totaal 105 vissen uit het water, tegen VOP 69. K. Laterveer van HSV werd individueel winnaar met 20 stuks. Bungalowbouw De kavels in het bungalowge- bied van dc Merenwijk moeten uiterlijk 1 mei a.s. bouwrijp zijn. B. en w. hebben de dienst ge meentewerken hiertoe opdracht gegeven. B. en w. hebben tevens besloten de koopsom van de kavels vanaf 1 februari met 3/4per maand te verhogen. Binnen het college is wethouder Waal tegen dit besluit Eigen Huis" B. en w. hebben besloten de daarvoor in aanmerking komen de perceeltjes grond, gelegen in het gebied van de Stichting Ei gen Huis" in de Merenwijk tc verhuren aan de eigenaren van de aanliggende grond voor een bedrag van f 2 per m2 per jaar. Burgemeester Vis en wethouder Van Dam zijn tegen dit besluit, omdat zij in dit geval de voor keur gevan aan verkoop. Qua Terra De Nederlandse bond Qua Ter ra organiseert voor aquarium- bezitters in Zuid-Holland-Noord een propaganda-bijeenicomst op donderdag 20 maart Deze wordt gehouden in het Cultureel centrum „Schak" aan de Raam straat 28 in Den Haag. Op de bijeenkomst worden dia's ver toond van aquaria die aan de districts aquarium-keuring heb ben deelgenomen. Tevens wor den aan de winnaars van de keuring prijzen uitgereikt De bijeenkomst begint om acht uur. Burgerlijke stand B. en w. zijn akkoord gegaan met de benoeming van het raad slid F. J. Kuijcrs (WD) tot amb tenaar van de burgerlijke stand. De heer Kuijers mag in die functie uitsluitend huwelijken voltrekken. In „De Volle Maan", Oude Delft 189 Delft is van 15 maart t/m 20 aprü Delftse Textilia te zien met werk van Miep Cornelissen, Willy Pennings, Aggie Schmitz en Isabel van Selms. Galerie Mokura, O.Z. Voorburg wal 334 Amsterdam, exposeert van 14 maart tot 9 april etsen en tekeningen van Johanna de Widt onder het motto .Mythes over de oorsprong gemaakt in Zuid-Amerika". Tevens zijn* er Peruaanse etnografica te zien. won Polen pas in de vijfde verlenging (Van een speciale verslaggever) KOEALA LOEMPOER Enge land en hebben hebben zich vanmorgen geplaatst voor de wedstrijd om de vijfde plaats van het toernooi om het we reldkampioenschap hockey, dat ln Koeaia Loempoer wordt ge houden. Engeland won door een doel punt in de derde verlenging (86e minuut) met 5-4 van Spanje. Australië versloeg Nieuw-Zeel- and met 5-0. Voorts won Polen in de strijd om de 9e tot en met 12e plaats met 3-2 van Ghana. Het duel werd pas in de vijfde verlenging (103e minuut) beslist De spelers hadden op dat mo ment bijzonder veel last van de ontzaglijke hitte (zeker 35 gra den) en enkelen waren dichtbij de uitputtingsgrens. De Haagse Instrumentalisten o.l.v. Alfred Snel geven op vrij dag 21 maart een concert ln Kapel West, Laan van Meerder- voort 955, Den Haag. Op het programma staan werken van Mozart, Cimaro8a, Elgar, Tcle- mann en Hendrik An dries sen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3