Verzoening Irak-Iran nekslag voor Koerden Drees jr. wilde verdwijnen na manipulatie met kandidatenlijst SoidócOomamt BOUWBOND CNV Korter werken per regio Notarissen geven geen niet-jood" verklaring GESPREK VREDELING OVER F-16 VLIEGTUIG De Brauw donderdag uit Kamer Geen vertrouwen in toezeggingen gemeente OPSTAPPENDE FRACTIESECRETARIS DS'70: Vorming gewesten overslaan Nieuwe jeugdlonen AOW en AWW DINSDAG 11 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Geen circus in Schiedam SCHIEDAM (ANP) In Schiedam zal in het vervolg door het college van B. en W. in beginsel geen vergun ning meer worden gegeven voor een standplaats voor circussen, waarin dieren- nummers worden vertoond "waarbij de beesten op ge- forceerde wijze een tegen hun natuur ingaande rol wordt opgedrongen", zoals dat thans wordt omschre ven. Dit betekent dat door het college zal worden na gegaan of en in hoeverre een dier dat in het circus optreedt, onder bepaalde dwang een rol vervult. R EX-KAT Dit poesje is èèn van de meest opval lende katten, die 15 en 16 maart a.s. op de 44-ste Internatio nale Kampioenskat- ten-tentoonstelling In de Meerpaal in Dronten te zien is. Het is een Rex-kat. een vrij nieuwe va riëteit, waarvan het bijzondere de ge krulde vacht is. GRONINGEN (ANP) - De problemen in het noorden zijn niet afdoende te bestrijden met maatregelen die voor het hele land gelden, zoals b.v. vervroegde pensionering. De problemen daar zou men te lijf moeten gaan met een arbeidstijd verkorting per regio of per bedrijfstak. Deze suggestie deed voorzitter D. van Commenee van de Hout- en bouwbond CNV op een rayonver gadering in Groningen. In gebieden en bedrijfstak ken met een werkloosheidspercentage van meer dan vijf "procent zou men bijvoorbeeld twee uur per dag korter kunnen gaan werken en waar sprake is van een werkloosheid van meer dan tien procent vier uur. De produkten zouden op die manier wel duurder worden, maar dat kan worden opgevangen door een aanvulling op het loon uit het algemeen werkloosheidsfonds of via overheids subsidie. De heer van Commenee kantte zich tegen de selectieve investeringsregeling. Er bestaat volgens hem geen enkele garantie dat „weggeselecteerde" bedrijven het noorden als vestigingsplaats zullen kiezen. Hij ziet meer heil in goede infrastructurele voorzieningen, via de aanleg van wegen en spoor lijnen. BEIROET (AP) De verzoening tussen Iran en Irak zal wellicht de genadeslag betekenen voor de Koerdi sche opstandelingen die al 13 jaar een strijd om autonomie voeren tegen het socialistische regime in Bagdad. Vorige week maakten de sjah menten" langs de grens tussen van Iran en vice-president Sa- de twee olielanden moet worden dam Hoessein van Irak een voorkomen, einde aan het grensgeschil tus- Indien het akkoord volledig sen hun landen door een ak- wordt nagekomen wordt het koord te sluiten, volgens'welk grensgebied van 90 kilometer, „infiltratie door subversieve ele- de levenslijn van de Koerden, gesloten. Dit betekent dat de Koerden niet langer meer steun hoeven te verwachten van Iraanse artillerie en dat Koerdi sche vluchtelingen wellicht naar kampen zullen trekken die zijn opgezet door de sjah. Zaterdag maakte Irak bekend dat de opstandelingen vóór 1 april amnestie kunnen krijgen indien zij hun akties staken. Hieruit mag worden afgeleid dat de regering in Bagdad een slotoffensief zal beginnen tegen het guerillaleger van Koerden leider Moella Moestafa Barzani zodra de eerste sneeuw in de bergen van Koerdistan begint te smelten. Barzani is de leider van naar schatting twee miljoen Koerden, die eenvierde deel van noorde lijk Irak bevolken. De meeste van hen wonen in de omgeving van Kirkoek en Mosoel, waar zich de rijkste olievelden van heel Irak bevinden. DEN HAAG Sommige staten in het stuur van de Koninklijke Notariële Broe- de maatregelen te treffen tegen me Midden-Oosten eisen voor het onderhou- derschap heeft haar leden inmiddels gead- tot het joodse ras behoren, wat daaronder den van zakelijke contacten een verkla- viseerd aan zo'n verklaring niet mee te dan ook mag worden verstaan. Dit is in ring dat de betrokkene geen jood is. Deze werken. strijd met het W-verdrag over de uitban verklaring moet worden afgelegd ten Volgens het hoofdbestuur wordt met deze ning van elke vorm van rassendiscrimina- overstaan van een notaris. Het hoofdbe- verklaring kennelijk beoogd discrimineren- tie, dat ook door Nederland is bekrachtigd. STUDENTEN TEGEN NAZI'S Een gevecht dat zich gisteren voordeed op de universiteit van San Francisco, toen een groep studenten probeerden te voorko men dat een lid van de Amerikaanse Nazi's een rede hield in één van de lokalen van het universiteitsgebouw. Op de foto probeert een politieagent de man met het brandblusapparaat. die het lid van Nazi's begeleidde, te voorkomen dat hij èèn van de studenten te grazen neemt. Den Haag Minister Vredeling van Defensie heeft gisteren in Washington de Amerikaanse re gering ingelicht over het Neder landse standpunt inzake de op volger van de Starfighter. Daar bij heeft hij naar verluidt de Nederlandse voorkeur voor de F.16 uitgespoken op voorwaar de, dat Nederland voldoende compenserende werkgelegen heid krijgt. Minister Vredeling zou de Ame rikaanse regering daarbij ook te verstaan gegeven hebben, dat er nog geen gemeenschappelijk standpunt van Noorwegen, De nemarken, België en Nederland is over de opvolging van de Starfighter. Tevens heeft hij duidelijk laten uitkomen, dat Europa voor de toekomst in ie der geval zoekt naar een Euro pese vervanger voor de ge vechtsvliegtuigen, wanneer voor de opvolger van de Starfighter te zijner tijd een nieuw toestel gekozen moet worden. (van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het DS'70-lid mr. M. de Brauw zal donderdag als eerste van de groep van vier fractieleden, die het niet eens Is met de politieke lijn van Drees Jr., de Tweede Kamer verlaten. Dat is vernomen uit kringen rond de fractie van DS'70. De heer De Brauw zal zijn vertrek in een brief aan Kamervoorzit ter Vondeling uiteenzetten. Wan neer de andere fractieleden, Berger, S. Keuning en K. Keu- ning zullen vertrekken is nog niet bekend. Drugzaken Vanaf vandaag (dinsdag) behandelt de correc tionele rechtbank van het Alge rijnse Oran 16 gevallen van han del in verdovende middelen. Daarbij zijn tientallen Europea nen onder wie Nederlanders en Amerikanen betrokken. SLOOP Gehelmde poli tieagenten, gewa pend met traan- gasbommen, hiel den gisteren in Rome de wacht voor enkele bijna gereed zijnde ge bouwen. De bur gemeester van Ro me gaf opdracht de gebouwen weer te slopen, omdat ze illegaal ge bouwd zijn op een stuk beschermd natuurgebied. De bouwvakarbeiders hebben de gebou wen bezet, uit angst voor het verliezen van hun NIEUWMARKTBUURT: AMSTERDAM Het gesprek dat B. en W. van Amsterdam gisteren hebben gevoerd met vertegenwoordigers van de actiegroe pen die strijden voor het behoud van de Nieuwmarktbuurt, heeft geen resultaat opgeleverd. De actiegroepen hebben in een brief laten weten dat zij „geen enkel vertrouwen hebben in de gedanetoe- zeggingen over de opbouw van de buurt B. en W. hebben laten weten dat de eerste paal buiten het metro-tracé in 1976 zal worden geslagen en in 1978 zal een begin kunnen worden gemaakt met de bouw er bovenop. De wijkraad van het wijkcentrum D'oude Stadt wil nu een studiedag organiseren over de Amsterdamse metro. De bedoeling is dat deze dag nog vóór 19 maart wordt gehouden, de datum waarop de gemeenteraad zich uitspreekt over het al dan niet intrekken van het metro besluit 1968. (Van onze parlementaire rdak- tie) DEN HAAG Dr. Willem Drees jr. wilde geruisloos als fraktievoorzitter van DS'70 ver dwijnen na gemanipuleer met de kandidatenlijst van de laat ste Tweede Kamerverkiezing. Zo luidt in het kort samengevat de beschuldiging van de frac tiesecretaris van DS'70, Sierk Keuning. Deze zal evanals mr. M. de Brauw, J. Berger cn K. Keuning uit de fraktie van DS '70 stappen wegens politieke onenigheid met Drees jr. Keuning: „Het konflikt over de politieke opstelling van de frak tie smeulde natuurlijk al enige tijd. Maar vorige week werd het plotseling niet meer haalbaar om de zaak nog langer binnens kamers te houden. Er zijn ech ter voor de perspublikaties van vorige week nog voorstellen door Drees gedaan om de scha de voor de partij zo klein moge lijk te houden." Eén van deze voorstellen, aldus Keuning, was het aftreden van Drees ten behoeve van de Am sterdamse student Nyhof. Deze zou ook fraktieleider moeten worden. Nyhof staat echter als nummer 15 op de kandidaten lijst voor DS'70. „Het is duide lijk dat er dan op z'n minst nogal vreemd met de kandida tenlijst gemanipuleerd zou moe ten worden om deze Nyhof in de Kamer te krijgen." Keuning vertelt hoe Drees zich dat had voorgesteld: .Mevrouw van Veenendaal zou hebben moeten bedanken voor Jan Ko ning. Nummer 7 en 8, Verwoert en Baruch, zouden er van heb ben afgezien om in de Tweede Kamer te komen. Van Jan Ko- ningh, die negende op de lijst staat was bekend dat hij nooit of te nimmer zou hebben gewei gerd om in de Kamer terug te komen. Die heeft immers nog steeds geen baan sinds hij na de vorige verkiezingen de Kamer moest verlaten." Keuning vervolgt op schampere toon: „Daarna zou iemand van de zittende fraktieleden, bijv. nummer 4, of ik (nummer 6) tijdelijk hebben moeten bedan ken. Drees zou dan de nummers 10 t/m 14 bewerken om alsje blieft van hun rechten om tot Tweede Kamerlid benoemd te. worden af te zien, zodat Nyhof in de Kamer zou kunnen ko men." „Daarna," aldus nog steeds de fraktiesekretaris van DS '70, „zou Nyhof van Drees een oplei ding tot fraktievoorzitter krij gen om precies op de Drees- koers te komen. Als Nyhof voor dat examen zou slagen zou Drees bereid zijn om af te tre den, waarna het tijdelijk afge treden kamerlid, op wie dan als eerste een beroep zou worden gedaan, weer in de Kamer terug zou kunnen komen." Keuning lacht met nauwelijks verholen cynisme over deze door Drees voorgestelde „ge ruisloze" manier om als fraktie voorzitter weg te gaan. S. Keuning (D.S.70) De fraktie zou zo blijven - ver deeld en wel - als ze is. Maar dat zou net als een gezin zijn waarvan de ouders het liefste willen scheiden maar dat niet doen omwille van de kinderen. Drees zou zich terugtrekken om politieke redenen, mits daartoe uitgenodigd door alle partij-or ganen. Dat plan werd echter afgewe zen, omdat het complete scheu ring in de partij zou betekenen. De vier dissidente fraktieleden zouden gefaseerd aftreden. Keuning: „Dat gebeurt dus nu. Ik had echter liever gezien dat de publiciteit daarover zo veel mogelijk beperkt zou zijn geble ven." Keuning beschuldigt Jan Kongh ervan het lek te zijn geweest. Volgens hem heeft Koningh de WD-er Keja ingelicht op de vakbondsdemonstratie van en kele weken gelden in Utrecht. Daardoor is de zaak in een stroomversnelling gekomen met alle gevolgen vandien voor de partij. Vitamine c helpt niet bij verkoudheid CHICAGO Vitamine c helpt liet bij een normale verkoud heid en zal die ook niet voorko men. Grote doses ervan kunnen zelfs schadelijk zijn voor de ge zondheid. Dit blijkt uit twee rapporten die in het orgaan van het Amerikaans Medisch Ge nootschap zijn gepubliceerd. Hoewel miljoenen ménsen vita mine c gebruiken om verkoud heid te bestrijden zijn de effek- ten ervan nihil, zo luidt de con clusie van een van de rapporten. Het andere, een overzicht van alle wetenschappelijke studies die meer dan 30 jaar lang zijn gemaakt over vitamine c en ver- koüdheid, stelt dat niet bewezen is dat het gebruik van grote doses van deze vitamine veilig Taxichauffeur berooft juwelier NEW YORK (AP) De New Yorkse politie zoekt naar een taxichauffeur die een Californi- sche juwelier onder bedreiging van een vuurwapen 230.000 dol lar afhandig maakte. De juwelier had het bedrag in de taxi ontvangen van een klant met wie hij al rijdend een trans actie afsloot. Nadat het slachtoffer, de 32-jari- ge Kenneth Ingber, het bedrag in contanten had aangepakt, trok de chauffeur een pistool en dwong hem zonder het geld uit te stappen. De chauffeur reed daarop weg met Ingbers klant en de juwelen nog in zijn wa gen. Over het lot van deze klant is nog niets bekend. Personeel Hilarius voor fusie (Van een onzer verslaggevers) Almelo Met grote meerderheid heeft het personeel van Hilarius Courantenbedrijf te Almelo (Dagblad van het Oosten en dagblad voor Coevorden) gisteravond gekozen voor een fusie met uitgever smaatschappij Van. der Loeff te Enschede (Tubantia), De redactievertegenwoordigers in de ondernemingsraad en de Ned. Vereniging van Journalisten hebben zich steeds tegen de fusie uitgesproken. De hoofdredacteur van het Dagblad van het Oosten, de heer Houwaart, vond de uitslag een jammerlijke ontwikkeling die volgens hem vrijwel zeker het einde van het Dagblad van het Oosten betekent. Van de andere kant had hij wel begrip voor de stemmingsuitslag. "Het personeel heeft genoeg van de onzekerheid die er heerste". Reddeloos DS'70 TENZIJ HET ZATERDAG op de partijraad vam DS'70 „grote verzoendag" mocht blijken, wordt de situatie voor de partij van Drees en De Brauw reddeloos. Want het vorige week openbaar geworden conflict beperkt zich niet meer tot de Kamerfractie, maar de barst is doorgetrokken tot het partijbestuur, dat ook in een kleine meerderheid (voor Drees jr.) en een grote minderheid (voor Berger en De Brauw) verdeeld schijnt te zijn. Partijen nemen bovendien geen blad meer voor de mond; Drees jr. heeft laten weten wel teleurgesteld te zijn, maar eigenlijk ook een beetje blij, omdat DS'70 nu wellicht een wat minder rechtse indruk zal kunnen maken. En volgens de „scheuringmakers" zou het erop lijken, dat Drees enigermate gemanipuleerd heeft om hen snel tot hun beslissing te kunnen dwingen. MEER DAN OOIT moeten Drees en de Brauw de dag verfoeien, waarop zij de breuk in het kabinet-Biesheuvel veroorzaakt hebben, want als oppositie tegenover een regering van links en christen-de mocraten hebben ze geen enkele indruk kunnen maken. Noch in het parlement noch bij de kiezers. - Waarschijnlijk zullen binnenkort enkele Drees-aanhangers de uit- tredenden in de fractie en het partijbestuur gaan vervangen. Of zij dan hun kiezers nog representeren, kan niemand meer serieus als vraag opwerpen, gelet op de gang van zaken met D'66. Het wordt eenvoudig wachten op de eerstvolgende parlementsverkiezin gen; de kans is groot dat er dan een nieuwe niet-confessionele middenpartij uitgeprobeerd wordt, terwijl Drees jr. zich met zijn restantje dan wel op de een of andere manier met de PvdA verzoend zal hebben. IN ELK GEVAL is, wat de naam betreft, de enige concrete mogelijkheid dat DS'70 door DS'77 opgevolgd wordt Een heel kleine kans! Beperking kabeltelevisie IN DE OREN VAN DE VELEN die bij het kiezen van een televisieprogramma nog aangewezen zijn op twee mogelijkheden, klinkt het wat komisch als ze horen dat het kabinet van plan is tot 1985 de kabel-televisie te beperken tot twaalf kanalen. De technische mogelijkheden van de kabeltelevisie zullen voorlopig niet maximaal benut worden. Of dit te betreuren valt? Het is bij de technische ontwikkeling van communicatie-media niet anders dan bij de meeste onderdelen van de verdere ontplooiing der menselijke mogelijkheden op aarde: er zitten goede kanten aan, maar ook heel beroerde. Je kunt in 1975 niet roepen dat er niets meer uitgevonden mag worden en dat al gedane uitvindingen in de ijskast moeten. Maar om te zeggen dat we haast moeten maken met het benutten van elke mogelijk heid van de technische vooruitgang? De mensheid heeft deze eeuw al herhaaldelijk bewezen, dat zij"de vooruitgang niet de baas kan blijven! Bovendien moeten we maar afwachten wat een ongelimiteerd^ uitbreiding van televisie-kanalen voor financiële consequenties met zich gaat meebrengen; nationaal en internationaal. Sociaal gezien' is het belangrijker dat onze overheid ervoor zorgt dat alle Nederlan ders snel kans krijgen om te kiezen uit vijf programma's dan dat straks tweederde kiezen kan uit twaalf. Beperking lijkt ons vooralsnog noodzakelijk. Dan gaat wel de vraag knellen, wie beslissen gaat over het uitvoeren van de beperking; we moeten zo min mogelijk een overheid of overheidsinstantie hebben, die de knoppen hanteert; ongeacht of die overheid nu rechts of links is. Is het voorlopig niet het beste om op de eerste plaats te denken aan meer zendmogelijkheden voor regionale en instructieve pro gramma's? Daar knelt in Nederland de schoen nu het meestl En dat probleem valt democratisch op te lossen. Weeroverzicht DE BILT - De algemene lucht drukverdeling boven een groot deel van het Europese vaste land en de aangrenzende Oceaan wordt bepaald door een hogedrukgebied tussen IJsland en Schotland en een omvang rijk lagedrukgebied boven de Middellandse Zee. Tussen beide luchtdruksystemen staat in de hogere luchtlagen een oostelijke stroming, waarin een storing uit Midden-Europa naar onze omgeving trok en vooral in de afgelopen nacht in ons land op veel plaatsen regen bracht In het komende etmaal breidt het hogedrukgebied zich naar Scandinavië uit, waardoor ge leidelijk iets drogere lucht naar ons land gaat stromen. Verwacht wordt, dat vanuit het noordoosten de bewolking af neemt, In het temperatuurver- loop komt in het algemeen niet veel verandering. Vooruitzichten voor donderdag Droog en schraal weer. Plaatse lijk lichte vorst in de nacht. Weersvooruitzichten in cijfert: Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7 Min. temp.: omstreeks 1 graad Kans op een droge periode van minstens. 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent AR KAMERLID Ouderkerk aan den IJssel (ANP) Het antl-revolutlonaire Twee de-Kamerlid de Kwaadstenlct wil de fase van de gcwestvonnlnf overslaan. Gisteravond, tijdens een spreekbeurt te Ouderkerk aan den IJssel, heeft hij zijn voorkeur uitgesproken voor bet direct vormen van ongeveer 20 provincies nieuwe stijl. Dr. De Kwaadsteniet wil de tussenfase bij de bestuurlijke herinde ling van Nederland overslaan. Wat die fase betreft, wordt gedacht aan het vormen van twintig gewesten, met een nog tijdelijk blijven functioneren van de huidige provincies, zei hij. Gelet op het steeds noodzakelijker worden van een doorzichtige en moderne bestuurlij ke organisatie in Nederland zal de pas moeten worden versneld. DEN HAAG - De nieuwe minimumlonen en minimum-jeugdlonen, die per 1 april met 1,7 proeent omhoog gaan, zoals premier Den Uyl eind vorige week bekend gemaakt heeft, zien er dan als volgt uit. Voor werknemers van 23 jaar en ouder wordt het minimumloon per maand 1275,30 (is nog 1254,50). Per week 294,30 (was 289,50), per dag 58,86 (was 57,90). De minimumlonen worden in verhouding tot bovenstaande bedragen als volgt verhoogd (tussen haakjes de lonen tot april). Leeftijd 22 jaar: 21 jaar: 20 jaar: 19 jaar 18 jaar: 17 jaar: 16 jaar: Bij één dag partiële leerplicht per maand per week 1 179,70 (1.160,40) 272,20 (217,80) 1.084,00 (1.066,30) 250.20 (246,10) 988,40 972,20) 228,10 (224,40) 892,70 878,20) 206,00 (202,70) 797.10 784,10) 183,90 (180,90) 701.40 890,00) 161,90 (159,20) 605,80 595,90) 139,80 (137,50) De A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen gaan per 1 april r omhoog. Tussen haakjes de bedragen tot 1 april. A.O.W. Gehuwde bejaarden Ongehuwde bejaarden AWW Weduwen met kinderen Weduwen zonder kinderen Wezen tot 10 jaar Wezen van 10 tot 16 jaar Wezen van 16 tot 27 jaar per maand 11.316 (10.908) 7.986 7.698) 2.586 2.490) 3.798 3.660) 4.950 4.770) per week 943 - (909.-) 665,50 (641,50) 943 (909.—) 665,50 (641,50) 215,50 (207,50) 316,50 (305.-) 412,50 (397,50)

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9