Middenstand: weg vrije loonvorming MOORD IN HET RIOOL Twintig jaar voor dodelijk schot op agent geëist Geen vergunning aanvragen voor mini-campings Edgar Vos haalt inspiratie uit de tropendracht Opgejaagde meeuwen luchthaven Nice krijgen attracties Producent van 007 te slim af Britse politie in alarm om DINSDAG 11 MAART 1975 LEIDSE COURANT, PAGINA 7 - Droog hoofd, natte voeten Met paraplu's tegen de regen proberen deze twee Australiërs althans hun hoofd droog te houden. Overigens waden ze tot bijna hun knieën door het water, dat hoog in de straten van Sydney staat. De stad wordt geteisterd door de zwaarste regenval sinds 1943, hele wijken staan blank en de aangerichte schade wordt voorlopig geschat op meer dan een miljoen dollar. Amsterdam (ANP) Voor het doodschieten van de 21-jarige Amster damse politieagent Si- möh Landman en poging tot doodslag op de 23-ja- rige marechaussee J. M. van den Berg uit Weesp, heeft de procureur-gene raal bij het gerechtshof in Amsterdam tegen de 22-jarige Italiaan Genna- ro C. twintig jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. Waterschade bij bibliotheek en boekhandel: 1.7 mhi. gulden UTRECHT (ANP) - De open bare bibliotheek en de boekhan- del BroeseKemink b.v. aan de Stadhuisbrug in Utrecht hebben gisteren voor minstens 1,7 miljoen waterschade opgelopen.' In de nacht is bij de openbare •bibliotheek op de derde verdie ping van het gebouw een aan- sluitstuk van de centrale ver warming gesprongen. Toen om 5 uur 's ochtends de pomp van de verwarming begon te wer ken, is het water van de derde verdieping weggestroomd en heeft vier verdiepingen blank gezet. Op de benedenetage is de boekhandel gevestigd, die nog geen jaar geleden is geopend. Op verschillende verdiepingen zijn de gipsen plafonds ver weekt en naar beneden geko men op de boekenrekken. In de elektrische installatie is kortslui ting ontstaan. Een schoonmaak ploeg heeft de bibliotheek .zover opgeknapt, dat maandagmiddag het publiek er weer terecht kon. De boekhandel zal voorlopig nog niet open kunnen. Twaalf man ontsnapt uit Noordierse gevangenis LONDEN (RTR) Uit de wachtkamer van het gerechtsge bouw in de Noordierse plaats Newry zijn gisteren twaalf ge vangenen ontsnapt die terecht zouden staan voor het uitbreken uit het gevangenkamp Maze. Volgens de politie zijn zij door het raampje van een toilet in de cellenafdeling onder het gebouw gekropen en daarna over een zes meter hoge muur geklom men. Newry ligt dicht bij de grens met de Ierse republiek. Britse militairen en Ierse politieman nen hebben bij de grens wegver sperringen opgericht om te voorkomen dat de ontsnapten naar de Ierse republiek ontko men. Voor het medeplegen van beide feiten vorderde hij vijftien jaar met aftrek tegen de 22-jarige Fransman Christian B. De rechtbank had beiden na een eis van twintig jaar (het maximum! veroordeeld tot dertien jaar met aftrek. De fatale schietpartij deed zich voor bij de aanhouding van het tweetal op 29 april 1974 op de Prinsengracht in de hoofdstad. De Fransman wordt gezocht omdat hij op 18 maart vorig jaar uit de gevangenis in Sche- veningen met twee andere gede tineerden was ontsnapt. Hij zat een straf uit van vier jaar voor een met twee uit Frankrijk af komstige Algerijnen in novem ber 1972 gepleegde gewapende overval op een benzinestation in Den Haag. Ter zitting zei hij totaal elf jaar gevangenisstraf, inclusief die in Nederland te goed te hebben. Toen Christian en Gennaro op 29 april een bij Hertz Rent-a-Car gehuurde auto terugbrachten werd vandaar, volgens afspraak met de recher che, het hoofdbureau van politie gewaarschuwd. De surveillance wagen met agent Landman en marechausseu Van den Berg werden er heen gestuurd om de mannen aan te houden. Christian was met Gennaro naar Nederland gekomen, waar hij van plan was bekenden uit Nederlandse gevangenissen te bevrijden, wie dat dan ook wa ren, zei de procureur-generaal, mr. G. H. C. van Dijken. De Fransman was duidelijk de baas van het misdadige maat schap en de Italiaan de gewilli ge helper die de schutter werd en de trekker van zijn pistool meermalen overhaalde. Uitspraak donderdag 20 maart. (Van een onzer verslagge vers) SOEST Het Nederlands Katholiek Ondernemers- verbond wil van de vrije loonvorming af nu naar zijn mening de loonontwikkeling op nieuw uit de hand loopt. Tegenover het voorne men om zelfstandigen een minimuminkomen te garanderen staat het verbond argwanend. Tijdens een middenstands bijeenkomst in Soest zei NKOV-voorzitter W. Per- quin, dat de tot dusver afgesloten c.a.o's wijzen in de richting van een uurloonstijging dit jaar van circa 16 procent, nog afgezien van de aanpas singen van het mini mumloon per 1 april en 1 juli a.s. „En minister Duisenberg maar beweren, dat wij in de buurt van de 13 procent zullen blijven. En staatssecretaris Hazekamp. maar beweren, dat de midden stand er in 1975 in inkomen reëel op vooruit zal gaan." 'de regering zal volgens de heer Perquin nu toch heus de grote heilige koe van de vrije loonont wikkeling, die nog maar steeds mag voortgrazen in zijn afge graasde wei, in zijn onheilige rust moeten verstoren. Maar de regering is de gevangene van de vakbeweging en van de vakbe weging mag ze niet aan de loon ontwikkeling komen, hoewel die al een reeks van jaren boven de productiviteitsstijging uitgaat en de voornaamste oorzaak van de werkloosheid is, aldus de heer Perquin. Per 1 april trekt de regering het minimumloon weer op. Het ach terwege laten van deze verho ging was volgens de heer Per quin een van de weinige moge lijkheden geweest die de rege ring had om - zonder direct in de lonen in te grijpen - de loon- omstijging wat meer in de buurt van de 13 procent te houden. „Maar die verhoging moest van de vakbeweging en daarom heeft de regering haar niet ach terwege gelaten. Hoe ze dat wil rijmen met de bestrijding van de werkloosheid is voor mij een raadsel," zei hij. Over het plan van de regering om zelfstandigen sen minimu minkomensgarantie te geven, wilde de heer Perquin nog niet definitief oordelen. Wel vroeg hij zich af welke filosofie achter het plan zit. „Is het i erkenning van het feit, dat ook kleine zelfstandigen aanspraak hebben op een maatschappelijk aanvaardbare minimum-wel vaartspositie," zei hij, „of ziet men het als een begin van een door de overheid vast te stellen normering van wat een risico dragend ondernemer mag ver dienen?" Als dat laatste het ge val zou zijn, dan is dat een frontale aanval op het zelfstan dig ondernemerschap, aldus de heer Perquin. tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiifiuiiifiiifitiiffliii Een avondensemble met twee draagmogelijkheden: de bovenjapon is van zwart-witte zijde-katoen en afge zet met rode satijn. Hiermee in combinatie kan een zwart satijnen onderrok gedragen worden. Edgar Vos heeft inspiratie opgedaan in de tropen, niet bij de exotische volkeren, doch bij de Europeanen tussen de leerkrin- gen. Die tropendracht heeft hij veredeld en verfijnd en er iets zeer vrouwelijks en vriendelijks van gemaakt De stoffen hebben meest iets linnen- of mattingachtigs, maar dat wil dan ook wel eens glanzend zijdelinnen zijn. Met uitzondering van enkele zwarte modellen zijn de kleuren zacht en licht - beige, crème, honingkleur, zachtgroen, ook wel helder wit en wat lichtgrijs en steenrood. Tailleurs met opgestikte zakken en jasjes van verschillende lengte kunnen rokken van verschillend type krijgen. Ze kunnen klokkend zijn, vierbaans, of hun ruimte ontlenen aan ingestikte plooitjes, die echter niet zijn geperst. Zowel klokkende als geplooide rokken kunnen eventueel in de rug een diepe plooi krijgen. In ieder geval zijn de rokken steeds kuitlang. Chemisiers hebben wijdklokkende rokken. Van Chemisier via doorknopjurk tot mantel is meer een verschil van materiaal dan van lijn, en die opgestikte zakken vindt men er ook, naast steekzakken in het rokgedeelte. Geklede modellen krijgen vaak een rok extra. Onder een donkerblauw met beige japon komt een beige rok uit, alles klokkend. De japon kan ook zonder die rok, men zou de rok kunnen combineren met een tuniek' met afgeronde onderkant. Ook een wijde streepjurk kreeg zo'n extra rok, maar dun tot de voeten, zodat het zomerjurkje een informeel avondtoilet werd. Men zou de neiging krijgen om zelf eens met zo'n extra rok te gaan experimenteren, maar dat vraagt wel een erg goed oog voor proporties. Korte of lange avondtoiletten van glanzend satijn of zwart chiffon gingen vergezeld van poncho's, die naar opzij ongeveer de armlengte hadden maar aan voor- en achterzijde niet tot de taille reikten. Jeanette Teengs. iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuimiitniittniii IVER (AP) Harry Saltzman, de filmproducent die James Bond op het witte doek bracht, is het slachtoffer geworden van inbrekers die de legendarische 007 nog een lesje hadden kun nen leren. Saltzman's als een fort beveilig de landhuis in Iver bleek geen onneembaar obstakel voor de dieven, die zich uit de voeten maakten met zijn collectie jade en zilver. De inbrekers namen achtereenvolgens een onder spanning staande afrastering en een tweede omheining van draadvlechtwerk. Daarbij wis ten ze Saltzman's drie Duitse herders en hun geleiders te ont lopen. Vervolgens lichtten ze een ruit uit de sponningen zon der dat het gevoelige en kostba re electronische alarm in werk ing trad. De waarde van de buit is niet bekend gemaakt, maar de producer zei: ,Ze hebben al les van waarde meegenomen". (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Op de luchthaven van Nice wordt eer daags begonnen met de aanleg van een „parkeerter rein" voor meeuwen. Het vliegveld, dat aan de Middellandse Zee ligt en waarvan de banen op een soort kunstmatig schiereiland aangelegd zijn, heeft steeds grote last van zeemeeuwen gehad. De meeuwenbevolking van de en om de dieren daar inderdaad luchthaven schommelt rond de tot parkeren te dwingen is een vierduizend en vormt een voort- systeem uitgewerkt, dat zowel het luchtverkeer nagenoeg uit- op hun parkeerplaats een aantal sluitend met straal turbines ge- attracties, zoals bescherming, schiedt, kunnen enkele flinke rust, nestmogelijkheden en die in een turbine ge- voedsel. Via een ingenieus akoestisch systeem horen zij daar ook niets van de angstkre ten, maar deze worden thans Jaren geleden al werd op de middels geluidsversterkingsbat- ten van meeuwen verspreid het meeuwenparkeerterrein, werden. Het systeem werkte evenwel niet geheel en al bevre digend, doordat de luchthavens tegenwoordig dermate grote af metingen hebben dat de opge jaagde en beangstigde vogels een kilometer verder weer neer strijken of rondvliegen en een potentieel gevaar blijven vor men. Nu wordt een parkeerplaats voor meeuwen aangelegd van een halve hectare oppervlakte (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Al drie dagen doorzoeken nijvere politiemannen de brede riolen onder een park in het mooie dorp Kidsgrove van het Engelse graaf schap Staffordshire. De onderaardse kanalen lig gen daar tot 18 meter diep. De oorzaak van de bewonderenswaardige inspanningen van de poli tiemannen is een lugubere ontdekking, die daar afgelopen weekeinde gedaan werd. Een agent, die het zware gietij zeren deksel van een der toe gangen tot het rioolsysteem openlegde, en de priemende straal van zijn zaklamp in de duistere koker liet glijden, be merkte tot zijn afschuw de gestalte van een naakte jonge vrouw. Zij hing dood aan een eind draad, onderaan in de schacht. Deze ontdekking bracht heel het politieapparaat van de streek in een nieuwe alarmtoestand. In de graafschappen Staf fordshire en Shropshire zoch ten honderden politiemannen maelijk sinds 14 januari van dit jaar een 17-jarig meisje Lesley Whittle, woonachtig in het dorp Highley van laatstge noemde provincie, op 105 km van Kidsgrove. Lesley, die stu deerde aan de universiteit van Sheffield, was 's nachts gekid napt uit haar slaapkamer in de ouderlijke woning. Zij was een dochter van de eigenaar van een grote autobusondeme- ming, en zou een fortuin van 80.000 pond erven Zwarte panter van haar echtgenoot over zijn nalatenschap van 300.000 pond met succes betwist in een ge ruchtmakend proces. Deze vrouw, Selena, was 30 jaar geleden weggegaan van haar man, George, omdat hij vriendschap had aangeknoopt met Dorothy, een van zijn bus- conductrices. Na Selena's ver trek kwam Dorothy bij George wonen. Zij is de moeder van Lesley en haar enige broer, Ronald (31), die nu aan het hoofd staat van het grote bus bedrijf. Het proces over George Whitt le's testament was in 1971 aan leiding tot veel geroddel in Highley. Rond die tijd werden in het dorp nieuwe riolen aan gelegd. De politie acht het nu mogelijk, dat een van de arbei ders, of misschien zelfs een van de ingenieurs, van toen af belangstelling is gaan koeste ren voor de rijke familie Whittle, die daar in een mooi huis woont. Want de man, die haar vermoord heeft in de rio len onder het park van Kids grove, moet volkomen thuis zijn in het warnet van gangen en schachten van het rioolsys teem in dat deel van Engeland. Het is niet noodzakelijk een ÏZSSSS Een detective van Scotland Yard toont een aantal voorwerpen dat uit de rioolkanalen tevoorschijn is gekomen: een slaapzak, verrekijker, lamp en bandrecor der. man uit de streek. De nieuwe riolen werden gebouwd door mannen uit vrijwel elk deel van het Britse rijk. De moor denaar van Lesley Whittle zou echter ook de dood van drie Engelse houders van posta gentschappen op zijn geweten kunnen hebben. Bedoelde moorden werden afgelopen jaar gepleegd door een man, die een masker droeg en ge heel in het zwart gekleed was. Om die redenen noemt men deze moordenaar „de zwarte panter". Kikvorsmannen van de poli- tieie hebben uit de modderige riolen onder het park van kidsgrove allerlei voorwerpen gehaald, waaronder een slaap zak, een verrekijker, een za klamp en een cassetterecor der. Eerder werden in het park enkele cassette-opnamen aangetroffen, die afkomstig .konden zijn van de kidnapper. De politie beschikt over opna men van telefoongesprekken tussen de ontvoerder en Ro nald Whittle. Lesley's kidnap per sprak met een Noord-En gels accent, meer speciaal uit de mijnstreek, die het .zwarte land" genoemd wordt Een deel van de opnamen werd uitgezonden door alle Britse radio- en televisiestations. t)e justitie-artsen zijn van oor deel, dat Lesley Whittle al zes tot acht weken dood is. Haar overlijden was een gevolg van grote angst, die een hartver lamming veroorzaakte. Lesley hing aan een eind staaldraad van 1.20 meter lengte boven een smalle vooruitstekende rand onderaan de 18 meter diepe schacht Het wordt mo gelijk geacht, dat de kidnap per, die met haar enkele dagen moet hebben doorgebracht on der de grond, Lesley op dit gevaarlijke punt geplaatst had in afwachting dat hij het los geld in ontvangst zou kunnen nemen. Toen een rendez-vous met Lesley's broer Ronald mislukte, zou hij zijn terugge keerd om het meisje over de rand van het riool te duwen. Super-sneltrein in Japan TOKIO (AP) - De Japanse spoorwegen hebben gisteren een nieuwe supersnelle treinverbin ding tussen Tokio en het zuid westelijk gelegen Hoekoeoka voor het publiek open gesteld. Het ruim 1000 kilometer lange traject wordt door geheel com putergestuurde treinstellen overbrugd met snelheden die oplopen tot rond de 210 kilome ter per uur. Het laatste deel van de lijn, tussen Okayama en Foe- koeoka, voert door bergachtig gebied en telt 111 tunnels. De langste tunnel loopt echter on der de 20 kilometer brede zee straat die de eilanden Honsjoe en Kiyoesjoe van elkaar scheidt Rechtzetter Twee circusolifanten lijken een poging te doen in Pisa iets te gaan rechtzetten. Maar het was niet meer dan circus, en dan nog maar een lokkertje voor de avondvoor stelling. De toren op de achtergrond bleef wat ze was: scheef. (Van een onzer verslaggevers). DEN HAAG - De Stichting Vrije Rekreatie (SVR). die het vrij kamperen bij boeren sti muleert, raadt boeren aan geen vergunning aan te vragen voor bet stichten van een mini-cam ping op hun bedrijf. Men wil hiermee voorkomen dat het de boeren door moeilijkheden met plaatselijke overheden verhin derd wordt een kampeerboer derij te stichten. Nog steeds heeft de stichting de ervaring dat bij het verlenen van ver gunningen willekeur wordt be dreven, aldus stichtingsvoor zitter W. van den Berg. Om eenheid te scheppen in de honderden verschillende veror deningen hoopt staatssecretaris Meyer van CRM nog dit jaar een voorontwerp voor een kam- peerwet klaar te hebben, dat de komende winter tot wet kan worden. Hierin zou ook het vrij kamperen bij de boer geregeld moeten worden, waarin vooral de bescherming van het land schap tegen het overal opdui ken van kampeerplaatsjcs en de technische en de sanitaire eisen geregeld moeten worden. Volgens de SVR is er een groot gebrek aan vrije kampcerplaat- scn bij boerderijen en in boom gaarden. Vooral in de westelij ke provincies moet men di kwijls „vol" verkopen. In totaal zijn er nu 400 kampeerboerde rijen bij de SVR aangesloten en 5500 donateurs/kampeerders. De SVR, 5 jaar geleden ont staan, stelt zich nog steeds strijdbaar op als het gaat om het verkrijgen van het recht voor boeren en landeigenaren om kleine campings te begin nen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7