Hockeyteam vernedert door erg veel fouten te zichzelf maken NDR start met supertrio Arie Haan: zal ,,Kraay mij dwingen op te stappen Het beperkte boksen van v.d. Driessche en Jansen MALEISIE TOCH IN HALVE FINALES Overwinning India Euwe somber gestemd over kansen tweekamp Tania: „Toch te weinig routine" DINSDAG 11 MAART 1975 X.EIDSE COURAN' PAGINA 11 (Van een speciale verslag gever) KOEALA LOEMPOER Schrijnend waren de tegenstellingen. De verne derde wereldkampioenen uit Nederland gebroken aan de kant van het Ki- latveld even buiten Koea- la Loempoer, de feestvie rende menigte op het gras rond de jubelende Maleisische spelers, die zojuist met 2—1 hadden gezegevierd en daarmee een plaats in de halve finale veroverden. Doel man Derek Doyer huilde openlijk, hij schaamde zich niet voor de tranen. De Maleisische aanvoer der Shanmuganathan, die twee minuten voor het einde uit de zesde straf- corner het beslissende doelpunt maakte', werd op de schouders gehesen en zijn teamgenoot Ra- makrishnan viel bewuste loos op de grond en moest bijgebracht wor den. Het was een compleet gekken huis. De grasheuvels, die een natuurlijke tribune vormden, golfden van de enthousiaste Ma- leisiërs. Politie moest ingrijpen om de spielers wat ruimte te verschaffen. „Ik ben moe, ver schrikkelijk moe", kreunde aan voerder Andre Bolhuis, die alles maar dan ook alles uit zijn ster ke body had geperst. „Daar heb je nou al die jaren io hard voor gezwoegd", zei chef d'equipe en oud-trainer Piet Bromberg triest gestemd. „Ik heb geen zin meer KOEALA LOEMPOER. In een wedstrijd voor groep B van het wereldkampioenschap hockey heeft Australië met 30 gewon nen van Argentinië. Bij rust was de stand nog 0—0. Eveneens in groep B behaalde India een overwinning van 31 op mede halve finalist Westduitsland. Tenslotte won Engeland met 6—1 van Ghana (3—1). Doelman Derk Doyer onderbreekt een aanval. Links Jorritsma en rechts Palanisamy, een ten val gebrachte aanvaller van Maleisië. De eindstanden: Pakistan Maleisië Nw-Zeeland Spanje Nederland Polen Groep B: India W.-Duitsland Australië Argentinië Engeland 5 3 2 0 8 14- 6 5 2 2 1 6 6-4 5 2 1 2 5 5—6 5 2 1 2 5 5-9 5 1 1 3 3 0—9 5 1 1 3 3 8—13 5 3 117 14— 5 5 3 1 1 7 13— 9 5 2 2 1 6 16— 6 5 2 1 2 5 9-12 5 2 1 2 5 13—10 5 0 0 5 0 4—27 in dat feestje van vanavond" mompelde Fton Steens. „Ik ga op bed liggen en ik zie wel". En bondscoach Cees Tania stak de ehe sigaret na de andere op en zei: „Dit doet echt pijn. We had den in de eerste helft een voor sprong moeten nemen. Na rust ging het niet meer met die zon in de nek." De overwinning van Maleisië was verdiend. Net als daags te voren tegen Polen, toen Oranje ook de boot inging, werden er ontstellend veel fouten gemaakt Linksachter Pierik deed vrijwel .99 Van onze sportredactie DEN HAAG Op zondagmiddag 27 april gaan de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport en de Stichting Totalisator Neder land van start met een nieuwe wedmogelijkheid. Het wordt het zogenaamde supertrio: een sterk genoteerde koers waarop speciale formulieren voor trio-weddenschappen kunnen worden afgesloten. Deze biljetten, verkrijgbaar bij de sigarenwinkels, kunnen een week van tevoren al op alle Nederlandse Draf- en Renbanen worden ingeleverd. De paarden die voor deze koers staan ingeschreven zijn ook verplicht te starten in deze supertriokoers en mogen tien dagen voor deze koers niet in actie komen. Volgens de NDR en de Totalisator Nederland is het de eerste stap in de richting tot wedmogelijkheden buiten de baan zoals in Frankrijk bij de sigaren winkeliers. De eerste supertrio is op de Grote Prijs van Duindigt op 27 april. Voor de eigenaren is een prijzengeld te verdienen van 12 mille. De tweede supertrio is op Duindigt op zondagmiddag 4 mei op de koers van de Grote Bevrijdingsprijs. AMSTERDAM Dr. Max Eu we, president van de Interna tionale Schaak Federatie (FI DE) is pessimistisch over de kansen op een tweekamp om het wereldkampioenschap tus sen titelhouder Bobby Fischer (VSt) en de Rus Anatoli Kar- pov. De 73-jarige voormalige wereldkampioen spreekt van „veel minder dan fifty-fifty", als het gaat om de waarschijn lijkheid dat een dergelijke wed strijd van de grond komt. Dr. Euwe, juist terug van een reis door verscheidene Afri kaanse landen, verklaard^ giste ren: „Ik heb de hoop dat het speciale FIDE-congres in Ber gen (18-20 maart) een compro mis kan vinden tussen de sterk afwijkende meningen van Fi scher en Karpov, bijna opgege ven. Euwe wees de beschuldi ging van de Russen als zou de FIDE onjuist hebben gehandeld inzake de aanwijzing van de plaats van de tweekamp (Manil la) en de hoofdscheidsrechter (Klein, Ecuador), van de hand. Volgens de Nederlandse FIDE- praeses staan Fischer en de Russen bepaald onverzoenlijk tegenover elkaar. Guimard profiteerde van foutje Merckx Saint Doulchard De witte leiderstrui van Parijs-Nice, door Eddy Merckx veroverd in de 1700 meter lange opening stijdrit van zondag, werd nau welijks 24 uur later door de Franse sprinter Cyrille Gui- tnard van de schouders van de wereldkampioen geritst. Guimard, die in de proloog slechts iets meer dan een secon de verspeelde op Merckx, profi teerde van 'een foutje van Merckx en van de zes seconden tijd vergoeding die beschikbaar waren voor nummer twee om de eerste plaats in het klassement over te nemen. Eric Léman overigens won de sprint na de rit over 237 kilometer van Evry naar het aai\ Bourges vastge- bouwde Saint Doulchard. alles verkeerd en Sweeper Dij kerman plaatste haast geen bal goed. Bolhuis werkte als altijd keihard, maar liep daarbij zich zelf en de bal nogal eens voor bij. Andre Boelaars stond voor de verandering nu eens in de spits, maar kreeg niet veel kans zich te onderscheiden tegen de fel ingrijpende Maleisische ach terhoede. In de eerste helft wer den slechts twee strafcorners geforceerd (beide malen door Boerma). Doelman Khairuddin redde de eerste keer op het schot van Tes Kruize, de tweede maal had Patty Mundt bepaald pech toen hij de paal trof. Maar toen had Maleisië tot enorme vreugde van de ongeveer 9.000 toeschouwers als een voor sprong genomen. Na twintig mi nuten paste de Franse scheids rechter Gillet de voordeelregel toe toen Kan een overtreding beging. De bal kwam bij de kleine Poon Fook Loke, die de uitlopende Derk Doyer met een bekeken boogbal passeerde (01). De Maleisische sticks vla gen uit puur plezier door de lucht Maleisië had al meer kan sen gehad. In de tweede minuut miste Mahendran op een goede voorzet van Palanisamy nadat Bolhuis, die met de linkerhand in verband speelde, te snel in was gekomen. Ook toen Franco d'Cruz voor vijf minuten naar de kant moest wegens een grove overtreding tegen Bolhuis kon Nederland niet echt gevaarlijk worden. Paraat Pas in de zeventiende minuut, nadat Palanisamy nog eens bui ten bereik van Doyer voorlangs had geschoten, kréég Nederland de eerste goede scoringskans, maar Hans Kruize wipte de bal tegen doelman Khairuddin aan. Even later gleed Jan Boerma door de Maleisische verdedi ging, maar opnieuw was Khai ruddin paraat. Uit de tegenaan val ontstond het doelpunt van Poon Fook Loke, dat zoveel ge juich teweeg bracht. In de tweede helft kwam Neder land er eigenlijk niet meer aan (Van onze verslaggever) KOEALA LOEMPOER „Ik zie heus nog wel mogelijkhe den in dit tesun", zei Cees Tania na de teleurstellende wedstrijd tegen Maleisië. „In de komende periode wil ik de spelers veel meer ervaring la ten opdoen. Dat is wel nodig voor de Olympische spelen van volgend jaar. De periode van anderhalf jaar na Amstel veen blijkt te kort te zijn geweest om genoeg routine voor dit zware toernooi op te doen". „Ook het op het laatste mo ment wegvallen van enkele spelers is een handicap te ble ken. Zo zat ik op de linksach terplaats met een onoplosbaar probleem toen Coen Kranen- berg zich moest afmelden.' Nu is het toernooi een flop gewor den. De belasting voor sommi ge spelers bleek veel en veel te hoog. Ik heb ze met handen en voeten bij de zaak moeten houden. We konden in geen enkel ritme komen. En dan voel je dat er iets ontbreekt voor het leveren van een echte topprestatie. Daar kun je ge woon niets tegen doen". Cees Tania, die na Amstelveen (september 1973) het coach- werk overnam van Ab van Grimbergen en daarna in mei 1974 zijn ploeg derde zag wor den in het toernooi om de Europese titel, ziet zijn positie na het echec van Koeala Loempoer\niet in gevaar ko men. „Ik daoht dat de hockey- bond wel vertrouwen in me had. Wat dat betreft verwacht ik geen moeilijkheden. En zelf ben ik echt niet zo teleurge steld dat ik er nu ineens mee zou stoppen. Daarvoor kende dit toernooi ook een te grillig verloop. Kijk maar naar de merkwaardige uitslagen die hier voorkwamen. Elke under dog heeft wel een favoriet ver slagen. Dat wijt ik toch aan de extreme omstandigheden De strijd om de negende plaats tussen Nederland, Ar gentinië, Polen en Ghana is niet zonder belang. Niet alleen Coach Tania vreest na het echec van Koeala Loempoer geen pa niek. „We moeten rustig door bouwen met dit elftal". plaatsen de eerste negen lan den van Koeala Loempoer zich direct voor het volgende toernooi, dat in 1978 in Argen tinië wordt gehouden, maar de beste vier Europese landen zijn zeker van kwalificatie voor de Olympische spelen. West-Duitsland, Spanje en En geland staan in ieder geval boven Nederland, dat dus Po len achter zich dient te hou den. te pas. Ties Kruize, Ron Steens en Andre Bolhuis probeerden het nog wel, maar de inspannin gen in de elkaar opvolgende ochtendwedstrijden tegen Span je en Polen waren kennelijk te veel geweest. In de 44e minuut besloot Tania voor de eerste maal in dit toer nooi Hans Jorritsma in te zet ten. Hij haalde Ad Boelaars uit het veld. Vlak daarna paste Tania op nieuw een wissel toe. Negen mi nuten voor het einde verving hij gemakkelijk scoort hij uit straf- ballen: 11. Maleisië zou bij een gelijkspel nog een beslissings- ederland zette via Kan, Ties wedstrijd moeten spelen en Ne en Hans Kruize, een van de derland had aan een onbeslist zeldzame aanvallen op. Khai- niets. Twee minuten voor tijd ruddin sloeg de bal met de bolle kant van de stick weg en Gillet zag daar tot veler verbazing mocht Maleisië kort achter el kaar twee strafcorners nemen. De tweede maal omdat Wouter een strafbal in. Zoveel moeite Kan de bal met opzet over de als Ties Kruize met strafcorners achterlijn sloeg. Shanmuganat- heeft (van de negentien door han promoveerde zich tot de hem genomen strafcorners meest bejubelde Maleisiër van schoot hij er slechts een regie- de dag door in de „herkansing" Arie Haan in actie in het shirt van Ajax. Iets dat in de toekomst misschien niet meer zal aebeuren. Van onze sportcorrespondcnt AMSTERDAM „Doelbewust heb ik aange stuurd op een breuk met Kraay. Ik heb dingen gezegd, die me wellicht zwaar aangerekend wor den, maar de consequenties die eraan verbonden zijn neem ik op de koop toe. Ik volhard in de mening, dat de technisch directeur van Ajax een fout beleid voert, een beleid, dat gesteund wordt door het bestuur van die vereniging". Kraay. Hij kon het niet ver kroppen, dat de Culembor- Het zal je maar gezegd wor den. In dit geval door Arie Haan, de international, die tijdens de wereldkampioen schappen in West-Duitsland door Michels getransfor meerd werd tot laatste verde diger, nadat Hulshof bij een allereerste conditietest in Zeist al moest afhaken. De middenvelder van origine werd tegen de wil van de toen kersverse manager van Ajax op die plaats gezet. De tactische vondst van Michels, later overgenomen door de huidige bondscoach George Knobel, heeft Kraay in alle toonaarden afgekeurd, totdat na Hulshof en Krol een be roep op de ex-Groninger werd gedaan naar de achter ste vier op te schuiven. Hoewel hij er zelf duidelijk anders over denkt, heeft Haan in de voor Ajax toch al zo moeizaam verlopende competitie, op zijn „WK- stek" zelden kunnen impone ren. Zijn optreden leidde er meerdere keren toe, dat de anders met Hulshof vaak souverein opererende Blan kenburg oveneens naar een bedenkelijk niveau afgleed. Zondagmiddag om kwart voor vier barstte in de over volle bestuurskamer van het olympisch stadion de bom. Even nadat een apatisch Ajax zich willig door Feije- noord naar de slachtbank had laten leiden, verklaarde de in de rust ten gunste van Mührcn vervangen Haan pu bliekelijk de oorlog aan Hans DEN HAAG Na twaalf jaar was de Rotterdamse bokspromotor Theo Huizenaar weer in Den Haag neergestreken. Hij wilde het wel weer eens proberen met een profprogramma. En aangezien Huizenaar de enige is die nog profs in de ring brengt na het te betreuren besluit van „Ahoy" niet meer te organise ren in verband met de „sponsorrel" omtrent Heine- ken, had wel meer publiek present mogen zijn, gisteravond in sporthal „Overbosch". Dat verdiende ook het programma in samenwerking met de Haagse boksscholen Te Pas en Kristalijn waarin de zwaarwelters Stan van den Driessche en de Frans man Joel Bonnetaz de beste partij leverden. De beperktheid van de Rotter dammer deed hem verliezen. Van den Driessche heeft een formidabele linkse en hij is ge wend daarmee snel tot winst te komen. Maar de Fransman had dat al gauw door. Met zijn ra zendsnelle series van korte, dro ge stoten beantwoordde de klei nere Bonnetaz elke poging van de rechtsvoorstaande Rotter dammer. De snelheid van de stoten van de Fransman ging ten koste van de zuiverheid, een meevaller voor v.d. Driessche, die gaandeweg toch totaal afge bluft was, in de zevende ronde in de hoek werd gedrongen en een lawine van stoten moest verwerken die evenwel ook weer te onzuiver waren. V. d. Driessche verweerde zich nog nauwelijks tegen de spectacu lair boksende Bonnetaz die na acht ronde de winst op punten terecht kreeg toebedeeld. Er stonden nog drie profpartij en op het programma, waarvan twee van boksers die Huizenaar eind april in titelgevechten wil laten uitkomen, ook in „Overbo sch": Aad Jansen, die nog steeds regerende welterkam- pioen (tegen James Vrij) en v.d. Driessche (tegen zwaalwelter- kampioen Ben Zwezerijnen). Het zou verstandig zijn als Hui zenaar van dit voornemen af zag. Aad Jansen moet het in hoofdzaak hebben van zijn linkse op de lever, derhalve ook een beperkte bokser. Tegenstan der Jac. van Mellaerts, ex-kam pioen van Frankrijk, had even wel al snel zijn rechtse laten zien. Voorlopig kon Jansen nog uit handen blijven maar hij deed zelf te weinig tegen de Fransman die in de vierde ron de een rechtse counter plaatste wat de inleiding was voor het einde. Jansen was geheel uit zijn normale doen. In de zesde ronde kreeg hij tweemaal een openbare waarschuwing voor vasthouden wat moest hij anders want Mellaerts werd steeds gevaarlijker en toen hij op zijn tegenstander bleef hangen en zelfs het break niet meer kon onderscheiden, stuur de scheidsrechter Schulein hem naar zijn hoek. Verliezer door diskwalificatie en zeker niet in staat om James Vrij te stoppen als het tot een titelgevecht mocht komen. Stan van den Driessche (rechts) In actie tegen de spectaculaire Fransman Bonnetaz. Merkwaardig Schulein vertolkte overigens een merkwaardige rol in het duel Verbon Philippe Jacques, evenals alle andere Fransen uit de befaamde stal van Bretonnel. Er was niets aan de hand toen Schulein in de eerste ronde Ver bon acht tellen rust gaf voor een totaal ongevaarlijk schampstoo- tje. Dat kwam Schulein op boe geroep te staan en de kwalifica tie die voetbalscheidsrechters maar al te goed kennen. Ver bon, van zwaarwelter naar mid dengewicht gegaan, merkte dat al spoedig. Jacques stootte veel zwaarder, als een echte midden gewicht en niet een te zwaar geworden zwaarwelter zoals Verbon. Niettemin deed Verbon het uit stekend: vinnige, snelle stoten en een goed tempo. Maar met zijn linkse hoeken, zijn opstoten in de clinch en zijn rechtsen ronde al wankelde op een linkse dró Jordan die te eenzijdig bok- hoek maar zich erdoor beet, Het einde kwam toch, in de zevende ronde. Jacques had nog een rechtse opstoot in petto waarop Verbon neerging voor acht tel len. Vervolgens velde een linkse hoek hem weer en toen wierp Huizenaar de handdoek: Opga- De vierde partij won lichtge- Bijpartijen amateurs: Lis (Te Pas) w.o.p. van Huiswoud (Al- bert Cuyp, A'dam); De Jong (Kristalijn) w.o.p. Koningsveld (Alb. Cuyp). HERMAN VAN BERGEM ger hem niet althans de gunst van de twijfel had ver leend om op het middenveld de ongrijpbare Willem van Hanegem in tweede termijn te bestrijden. Haan voelde zich de gebeten hond, en min of meer verantwoordelijk ge steld voor de nederlaag, die Ajax met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid dc landstitel gaat kos- Haan is geen domme jongen. Hij formuleert bedachtzaam en pleegt genuanceerd te denken. Reden waarom er geen enkel bezwaar is uit zijn mond te noteren, dat met de komst van Kraay een begin is gemaakt met de to tale ontluistering van Ajax. Hij bleef die opmerking gis teravond' staande houden. „Wij zijn angstige, laffe voet ballers geworden, die alleen denken aan een vast plaatsje in de basis-opstelling, maar als collectief niet de bereid heid kunnen opbrengen om voor een resultaat te spelen. Kraay speelt dat uit, en dat vermoordt de artistieke ma nier van voetballen, zoals het Ajax van vroeger zich kon permitteren. Ik blijf volhou den, dat binnen deze selectie- groep genoeg kwaliteit aan wezig is, om oogstrelend te spelen, In plaats van te mik ken op succesje» in lastige uitwedstrijden. Wat schieten we daarmee op, als we thuis in de boot belanden?" Arie Haan, die zelden zijn stem verheft, heeft onom wonden verklaard onder het bewind van Kraay, die even als hij tot 1976 onder con tract staat, geen wedstrijd meer in het basisteam te wil len spelen. Zijn contractuele verplichtingen zal hij nako men, omdat hij morele ver plichtingen ten aanzien van zijn gezin heeft Maar zijn vertrouwen in de technisch directeur en het bestuur, dat het beleid van Kraay onvoor waardelijk blijft goedkeuren, heeft hij opgezegd. Zo ook het vertrouwen in zijn plocg- makkers. „Voetballers zijn pure indivi dualisten. Dat heb Je sterk gemerkt in de zaak Keizer. Niemand nam het voor Pie tje op, toen hij van do ene op de andere dag als een stuk vuil buiten de deur werd gezet En ik maak me ook geen enkele illusie, dat een van de oudgedienden bij Ajax, waar ik toch al zo'n zeven jaar werk, zal zeggen: Arie. ik steun je. Want als iemand zijn bek open doet krijgt hij ook een schop on der zijn achterste". De beurt om Ajax te verlaten lijkt nu aan Arie Haan. Hij heeft zijn lot willens en we tens bezegeld en is ervan overtuigd, dat Kraay binnen de kortste keren zijn grote schoonmaakwerk voltooit „Hij heeft me gemanipuleerd en zal ook anderen dwingen op te stappen. Daarvan ben in overtuigd". Jammer genoeg was de tech nisch directeur gisteren niet bereikbaar om deze krasse uitspraak aan de werkelijk- heid te toetsen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11