sraêl wil wachten et een wraakactie jSPD BANG VOOR VERKIEZINGEN IN fejNLAND-PALTS £eidóc<3oivumt Gezag ouders is niet langer onveranderlijk Vraagtekens bij en rond brugklassen Bestuurders vak bonden vaak in de knel Hoge bloeddruk vaak ongeweten erg schadelijk 75 -fcATERDAG 8 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 ^DODENTAL TEL AVIV: 18 Gisteren werden in Tel Aviv twee militairen met militaire eer begraven die bij de ylanslag om het leven waren gekomen. Een van de twee was kolonel Yairi (39 jr) die als vrijwilliger te hulp schoot, toen de Palestijnen hun aanval ondernamen. Rechts, n burger, minister Perez en premier Rabin. ze correspondent) Voor de Westduitse PD staat het sein weer op itorm, nu er vanmorgen in de ieelstaat Rijnland Palts een tieuwe landdag gekozen wordt. De ook ln februari weer geste gen werkloosheid (tot 1,8 mil- |oen mannen en vrouwen) en de nflatie hadden de vooruitzich- ;en voor de partij van Helmut ichmidt toch al vertroebeld, napir de ontvoering van Peter «Lorenz maakte de perspectie- ven nog duisterder. Tot over maat van ramp was Schmidt, s, die een veel grotere populari teit dan zijn eigen partij geniet, ziek geworden, zodat hij niet zelf op verkiezingstoernee kon gaan om zieltjes te t ■Zieke moeder Idèodt kinderen ■CI&LONS-SUR.MARNE - In de Oostfranse plaats Chalons- sur-Mame heeft een 39-jarige Verpleegster in een psychiatri sche inrichting haar vier kinde ren gedood en daarna tever geefs gepoogd zelfmoord te ple gen. Zij verklaarde tot haar daad te zijn gekomen omdat zij Ongeneeslijk ziek is. Er bestaat daarom geen enkele twijfel aan dat minister-presi dent Helmut Kohl, voorzitter van de federale CDU, ook de volgende vier jaren Mainz zal regeren. Reeds nu doet hij dat met een absolute meerderheid van 50 procent en het is niet onwaarschijnlijk, dat zijn partij nu tegen 55 pet. van de stem men in de wacht zal slepen. Hierbij helpen hem behalve de twijfelaars, die de CDU kiezen omdat deze zich als een betere waarborg voor de veiligheid presenteert, vooral ook de eigen aanhangers, die in het vooruit zicht van een stralende overwin ning aanvankelijk niet naar de stembus wilden en nu na de ontvoering van Peter Lorenz be sloten hebben veiligheidshalve toch maar te gaan. Een spannende vraag is de of de door de gunst van de kiezers ook niet meer gezegende libera le FDP kans ziet haar 5,9 pet. te behouden. Het verlies van slechts één procent zou beteke nen, dat de partij niet meer in de landdag vertegenwoordigd zal zijn. Om dit gevaar te ont gaan, besloot het Rijnland Palt- se partijcongres als enige in heel West Duitsland onlangs een coalitie met de CDU aan te gaan, maar het ziet er niet naar uit, dat Kohl op de liberale hulp aangewezen zal zijn. Illlllll Bomen te vroeg open: sneltrein grijpt bus MUENCHEN (AP) Op een be waakte spoorwegovergang in de Noord-Muenchener stads wijk Allach is gisteren een bus gegrepen door een sneltrein, omdat de bomen te vroeg om hoog gingen. Twaalf passagiers van de bus, waaronder zes schoolkinderen, werden ge dood. Twee andere inzittenden liepen ernstige verwondingen op. De treinmachinist en twee andere spoorwegemployees liepen lich tere kwetsuren op toen de trein zich met een snelheid van 120 km in de bus boorde en het wrak over een kilometer mees leurde. Twee van de zeven rij tuigen liepen uit de rails, maar alle 25 passagiers bleven onge deerd. TEL AVIV (Rtr.) De Israëli sche regering staat op het ogen blik onder druk, onder meer van diverse kranten die eisen dat er snel maatregelen geno men worden om de gaten in de verdedigingslinie van het land te dichten. De kranten vroegen zich af hoe het mogelijk is ge weest dat de gueriliastrijders ontsnapt zijn aan de Israëlische radar op een tocht van wel 50 km van het „moederschip" naar het strand bij Tel Aviv. Er wordt om wraak geschreeuwd, maar de regering wil daarmee het bezoek van minister Kissin ger niet in gevaar brengen. Agenten van de Israëlische ge heime dienst ondervragen nog steeds de zes bemanningsleden het moederschip een zeil schip van 120 ton dat naar de haven van Haifa in het noorden van Israël is gesleept. Het zeilschip dat geen naam droeg, werd op ongeveer 70 mijl van de kust door een raketboot van de Israëlische marine on derschept. De Israëlische radio meldde dat men heeft kunnen vaststellen dat de overval in Li banon is beraamd. El Fatach, de grootste militaire groepering van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO), heeft inmiddels verklaard ver antwoordelijk te zijn voor de overval in Tel Aviv. Van de zijde van El Fatach werd voorts meegedeeld dat er „nog grotere fellere" overvallen op Israë lisch gebied zullen volgen. Het besluit om de operaties binnen Israël te intensiveren zou geno- zijn op conferenties van de leiders van El Fatach die de afgelopen twee weken zijn ge houden. In de puinhopen van het door Arabische Gueriliastrijders overvallen Savoy-hotel in Tel Aviv heeft men vrijdag, 36 uur na de overval, nog vijf lijken gevonden, waaronder het stoffe lijk overschot van de 15-jarige Loeki Velleman, zoon van de jarige, uit Amsterdam af komstige Karei Velleman, die nog zwaar gewond in het zie kenhuis ligt. De boot die de Israëliërs op zee hebben aangehouden en opgebracht naar de haven van Haifa. UTRECHT - De manier waarop de vakbeweging in elkaar zit leidt er toe dat veel districtsbe stuurders in een erg moeilijke positie komen te verkeren: tus sen top en basis van de vakbe weging in. Dat leidt tot proble men en frustraties die binnen de huidige vakbewegingsstructuren nauwelijks oplosbaar zijn. Dat is de ervaring van Ben Princen, directeur van het A. C. de Bruijninstituut, het vor mingscentrum van het NKV. Princen komt via zijn werk, re gelmatig in contact met een deel van de 300 districtsbestuurders van het NKV die op het insti tuut cursussen volgen. In 'NKV-pamflet' zegt Princen dat districtsbestuurders vaak in een onmogelijke situatie verke ren. Van oorsprong zijn het veelal zeer geëngageerde werk nemers die zich in en buiten hun bedrijf ingezet hebben voor de vakbeweging. Zij hadden het vertrouwen van hun collega's en gaven leiding aan discussies tus sen werknemers emers op het bedrijf en dan worden ze vak bondsbestuurder. Maar dan blijkt in de praktijk dat ze niet langer de vakbond activist kunnen blijven die ze eens waren. Ze worden in de dagelijkse gang van zaken zo in beslag genomen door de behan deling van klachten, toezien op naleving cao's etc., dat ze geen activist meer zijn, maar veel meer een soort ambtelijk func tionaris. Hierdoor raken mensen gefrustreerd omdat de strijd baarheid die ze als mede-arbei der voelden verloren dreigt te gaan aldus Princen. Volgens Princen komen dis trictsbestuurders ook nog op een andere manier in de knel: door hun ondergeschikte positie ten opzichte van hun hoofdbe sturen moeten ze in de eerste plaats een beleid uitvoeren dat aan de top is vastgesteld. Ze kunnen niet altijd de vertegen woordigers zijn van de mensen met wie zij werken. Princen: 'Zowel in formele zin als wat instelling betreft is er te veel een eenrichtingsverkeer: van boven naar beneden. Districts bestuurders zijn te weinig be trokken bij het vaststellen van het beleid in de vakbeweging. Daardoor kunnen zij niet de tolk zijn van wat leeft in de achterban'. Drieste woorden bij C.R.M.-beleid EEN DIEP GEWORTELD CONFLICT rond het welzijnsbeleid van onze overheid komt steeds meer omhoog. Dat het kabinet-Den Uyl en dan vooral via de personen van de bewindslieden op C.R.M. - dit welzijnsbeleid een belangrijker plaatsgeeft in het samcnleving- spatroon, heeft de sympathie van velen. Ook de onze. Maar een conflict dreigt - net zoals bij Onderwijs - omdat de overheid haareigen gewicht overschat cn dus haar taak wil uitbreiden ten koste van het partikulier initiatief. Zeker de taak van het pnrtiku- lier initiatief in dit nauwe relaties heeft met levensbeschouwing. IN DE NOTA KNELPUNTEN WELZIJNSBELEID van C RM. staat bijvoorbeeld, dat de levensbeschouwing als organisatie-princi pe achterhaald gaat worden. Geen privé stelling van C.R.M.; minister Pronk bij de ontwikkelingshulp en minister Van Kemena- de bij Onderwijs denken in dezelfde richting. Er zijn meer West-Europese landen - om ons daartoe te beperken - waar delevensbeschouwing wat de uitgangspunten voor het organisatie-patroon slechts een heel ondergeschikte rol speelt. En wat dan nog? In de samenleving heeft Nederland meer eigenheden! Verder wordt in de C.R.M..-nota sterk gesuggereerd - en ook dit staat weer niet op zich zelf - dat de politiekebeschouwing wèl het uitgangsount zou mogen v EEN DRIEST WOORD Een, dat alleen een afspiegeling kan zijn van de gedachte, dat de politiek het hele levenspatroon zou moeten beheersen. Een gedachte welke zich ergens ook richt tegen de intentie van degene die haar uitspreekt. Want zolang als in Nederland voor een belangrijke bevolkingsgroep (die trouwens wel weer eenszou kunnen gaan groeien!) de levensbe schouwing relaties heeft met de concrete politieke visie, moet gelden dat het welzijnsbeleid wèl door de levensbeschouwing beïnvloed moet kunnen worden. Daaruit kan dan weer resulteren, dat voor een organisatie-patroon gepleit wordt, waarin de levensbe schouwing een belangrijke rol mee speelt. Of moet straks ook voor ons organisatie-patroon gelden, dat de meerderheid beslist en de minderheid zich hiernaar moet schikken? Desnoods op negatieve gronden? Illllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zuidmolukse jongeren: geen plannen voor actie DEN HAAG De organisatie van de vrije Zuidmolukse jongeren (PM-RMS) heeft verklaard geen enkele actie voor tc bereiden ten aanzien van paleis Soestdijk, kasteel Drakesteyn of welk ander object dan ook. De heer E. Aponno van de PM-RMS heeft dit gezegd naar aanleiding van de bewaking van de Indonesische residentie en ambassade in Wassenaar en Den Haag, en die van Soestdijk en Drakensteyn. De verscherpte bewaking is ingesteld, omdat rekening wordt gehouden met acties van Zuidmolukse zijde. De PM-RMS zegt zich te distantiëren van groepjes die wel plannen voor acties zouden hebben. Premier Den Uyl heeft verklaard dat de regering alle denkbare voorzorgen treft tegen dergelijke acties. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllll De Japanse militair Lee Koeang-Hoeei., die in januari in In donesië tevoorschijn kwam na 31 jaar wachten op het eind van de tweede we reldoorlog. is her trouwd met zijn vroegere vrouw. Lee 'stelde de tweede echtgenoot van zijn vrouw schadeloos met 2500 dollar en een buffel. Op 13 april 1973, dus bijna- twee Jaar geleden, werd door de toenmalige minister van Onder- Wijs, de heer Van Veen, en de minister van Landbouw en Vis serij een wetsontwerp aan de Tweede Kamer voorgelegd, Waarin voorzien werd in een Wijziging van de Wet op het Voortgezet Onderwijs, de zoge naamde Mammoetwet van 1968. In de overweging werd geschre ven:... "dat het gewenst is de mogelijkheid te verruimen om tot meer samenhang in het e«rst leerjaar van de verschil lende vormen van voortgezet onderwijs te komen" en daar mee begon een discussie, die in de onderwijswereld in grote he vigheid gevoerd werd en nog Wordt. Bij het tot stand komen van de pJammoetwet is lang en uitvoe rig gediscussieerd over de opzet' van het eerste leerjaar. Dit eer ste jaar is altijd beschouwd als een brugjaar, een jaar waarin langzaam duidelijk zou worden Welk onderwijs voor de leerling het beste zou zijn, gezien zijn Wensen en gezien zijn aanleg, pe oorspronkelijke opzet van minister Cals, de grondlegger van de Mammoetwet, was dan Pok om voor het gehele voortge zet onderwijs te komen met één ®njgklas. In beginsel zou het mogelijk moeten zijn vanaf deze •rugklas door te stromen naar alle soorten van voortgezet on derwijs, dus zowel naar het la ger beroepsonderwijs als ook naar alle vormen van algemeen voortgezet onderwijs In de Tweede Kamer is uitvoe rig over deze zaak gesproken. Een uniforme brugklas zag de meerderheid in de Kamer niet zitten. Vandaar dat thans in de Wet op het Voortgezet Onder wijs twee soorten brugklassen voorkomen, namelijk de brug klassen voor het Beroepsonder wijs en de brugklassen voor het algemeen voortgezet onderwijs. In het artikel van de wet over de brugklassen van het beroeps onderwijs worden een aantal vakken genoemd, zoals Neder, lands, één vreemde taal enz., die tenminste gegeven moeten wor den. Voor het algemeen voorge zet onderwijs wordt alleen ge zegd, dat in de eerste klas de zelfde vakken gegeven dienen te worden, waartoe in elk geval behoren de Nederlandse taal, de Franse taal en een andere mo derne taal. Bij Koninklijk Be sluit zijn daarna de lessentabel- len opgesteld voor het beroeps onderwijs en voor het algemeen voortgezet onderwijs. In het voorstel tot wetswijziging wordt voorgesteld een zelfde brugklasartikel voor het gehele voortgezet onderwijs. Het eerste leerjaar zou dan moeten omvat ten: tenminste Nederlandse taal, een moderne taal, een maatschappelijk vak, wiskunde, een natuurwetenschappelijk vak, een expressievak en licha melijke oefening. In het wets ontwerp wordt uiteraard niet gezegd, hoe de uitvoeringsbe sluiten zouden gaan luiden. Daarin wordt geregeld welke vakken en in welke omvang op de verschillende schoolvormen in feite moeten worden gegeven. Als het wijzigingsvoorstel wordt aanvaard, verdwijnt uit de wet de verplichting om op de eerste klas van het algemeen voortge zet onderwijs tenminste twee vreemde talen te onderwijzen, waaronder Frans. Hoe een en ander werkelijk geregeld gaat worden in het Koninklijk Be sluit, dat de lessentabellen re gelt, wordt vooralsnog niet ver- Alleen wordt in de verschillende stukken geschreven dat het niet in de bedoeling ligt om aan stonds grote wijzingingen aan te brengen; alleen de mogelijkheid hiertoe wordt duidelijk geo pend. In ons onderwijsstelsel en de gedachten daarover in de maat schappij is het vraagstuk van de brugklas(sen), van de brugperio- de, volop in discussie, De duur van deze periode, de vakken die er onderwezen moeten worden,1 het al of niet geven van deze vakken op verschillend niveau, de keuzemogelijkheden van de leerlingen naar behoefte en naar aanleg, zijn evenzovele dis cussiepunten. Opgemerkt kan daarbij worden. dat onderzoeken plaats hebben naar de betekenis van het taal onderwijs, waarbij er ook aan gedacht wordt op de basisschool reeds met Engels te beginnen. Zoals bekend, zijn er op dit moment experimenten aan de gang rond samengevoegd voort gezet onderwijs, hieronder val len de experimenten met de Middenschool. De vraag kan gesteld worden, nu dit alles in ontwikkeling is en er gestudeerd wordt over de vorm van het voortgezet onder wijs na de lagere school, of je nu nog moet komen met de thans voorgestelde in wezen on dergeschikte wijzigingen van de Wet op het Voortgezet Onder wijs. Bij de Christendemocrati sche fracties bestaat vooralsnog de sterke neiging deze vraag ontkennend te beantwoorden, Er is naar het ons voorkomt genoeg in het voorgezet onder wijs, dat de volle aandacht van de docenten vraagt. De Wet op het Voortgezet Onderwijs is in gegaan op 1 augustus 1968. In tussen is er een verdere inkor ting van het aantal lesuren ge komen, een andere opzet van eindexamens, een doorwerking van de keuzemogelijkheden van de studenten in de verschillende vakken met alle doorstroming sproblemen, die daaraan ver bonden zijn. Een nieuwe opzet brengt weer allerlei problemen mee, bijvoorbeeld van leraren die hun taak zien verdwijnen of verminderen. De vraag is verder of het onderwijs in de Franse taal niet al te zeer de dupe zal worden van een veranderde op zet. Bij de vele contacten met de onderwijswereld is ons overi gens niet gebleken dat daar nu zulk een grote behoefte aan de ze wetswijziging bestaat. Onze copclusic is dan ook, dat het niet verstandig is deze wets wijziging op dit ogenblik door te voeren. M. Gardewiers-Berendsen, lid KVP-Tweede Kamerfraktie ROTTERDAM (ANP) Hoge bloeddruk is een omvangrijk en onopgelost volksgezondheid sprobleem ln alle ontwikkelde landen. Vele mensen lijden eraan zonder dit te weten. Het kan de gezondheid ernstige schaden ook als de bloeddruk slechts licht is verhoogd. Dit stelde de Amerikaanse arts prof. J. Stamler gistermiddag in Rotterdam bij de opening van een tweedaags symposium over- de gevaren van hoge bloeddruk. Prof. Stamler fundeerde zijn stelling op een groot aantal in de Verenigde Staten uitgevoer de onderzoeken die tien of meer jaar hebben gevergd en waarbij groepen mensen al die tijd wa ren „vervolgd". Uit zijn statistie ken bleek dat ook de zogenaam de milde vormen van hoge bloeddruk al tot aanzienlijk ho gere gezondheidsrisico's kunnen Kans op geelzucht Vrouwen die gaatjes in hun oren laten maken om daar fraaie oorhan gers aan te bevestigen, lopen volgens het Nederlands tijd schrift voor geneeskunde een zeker risico geelzucht te krijgen. Het instrument waarmee de gaatjes worden gemaakt, wordt meestal schoongemaakt met al cohol. Dit blijkt echter niet vol doende om het geelzuchtvirus, mocht dit aanwezig zijn, te do- leiden. Met name blijkt de te hoge bloeddruk te voorbode te zijn van hartinfarcten en/of her senbloedingen, maar ook af wijkingen aan de nieren kunnen door te hoge bloeddruk worden veroorzaakt. Samen met bij voorbeeld sigaretten roken en een te hoog cholesterolgehalte' in het bloed, betekent te hoge bloeddruk een extra dreiging om een hartinfarct te krijgen. In de Verenigde Staten blijkt echter, aldus prof. Stamler, dat slecht ongeveer eenachtste deel van alle lijders aan te hoge bloeddruk goed wordt behan deld. De overige gevallen zijn óf niet hekend óf de behandeling is niet optimaal. In grote trek ken geldt dit volgens hem ook voor Nederland. De Leidse hartspecialist prof. dr A. C. Arntzenius voegde daar vanmorgen aan toe dat er geen kritieke bloeddrukwaarde be- staat, waar beneden men „vei lig" is en waarboven men risico loopt. Het risico loopt gelijkma tig op met de stijging van de bloeddruk. Behandeling van te hoge bloeddruk is echter niet zo eenvoudig, zo meende prof. Arntzenius. Hij merkte op dat mensen met verhoogde bloed druk zich vaak gezond voelen, gezonder dan wanneer zij een maal worden behandeld. Vrij veel artsen staan sceptisch te genover de preventieve kracht van de behandeling, t NIJMEGEN (ANP) De be zwaren en onvrede die bestaan over de huidige mcerderjarig- hcidsleeftijd van 21 Jaar had den ook weggenomen kunnen worden door een andere manier van benaderen dan de verla ging van de leeftijdsgrens tot 18 jaar. Maar de plannen in ons land zijn al zover gevorderd, dat een weg terug niet meer mogelijk is. Bovendien is er geen vrije keuze meer, gezien de ontwikkelingen in het bui tenland. Deze stelling is van mevrouw mr. W. C. E. Hammerstein- Sehoonderwoerd uit Nijmegen, die gisteren aan de katholieke universiteit Nijmegen promo veerde tot doctor in de rechtsge leerdheid op een proefschrift getiteld: „Minderjarig, minder waardig?" Ze meent, dat het ouderlijk ge zag in deze tijd geen begrip meer is met een onveranderlijke inhoud. Het kan zich aanpassen aan concrete omstandigheden in een gezin, waaronder bijvoor beeld een grotere mate van zelf standigheid van het kind. Naar mate de minderjarige meer zelf standig wordt, zullen de ouders aan gezag verliezen. Zo pleit ze er voor, bepaalde leeftijdsgren zen te stellen bij beslissingen over medische verzorging en be handeling. Vanaf twaalf jaar is toestemming van kind en ou ders noodzakelijk, vanaf zestien jaar is toestemming van de jeugdige voldoende, met de mo gelijkheid van een ingrijpen van de ouders, en vanaf achttien jaar wordt cr volledige zelfstan digheid bereikt. Bij dc school- cn beroepskeuze moet de keuze tot zestien jaar bij de ouders blijven, met de mogelijkheid voor de minderja rige een klacht in te dienen bij de raad voor de kinderbescher ming. Vanaf zestien jaar moet de keuze tot stand komen in onderling overleg. Weigeren de ouders op onredelijke wijze, dan is vervangende toestemming van de kinderrechter mogelijk. Vanaf achttien jaar is de jeugdi ge vrij in zijn keuze. Een verbod aan een zestienjarige of ouder om met anderen om tc gaan zal volgens mevrouw Hammerstein slechts mogen worden opgelegd als de geestelijke of lichamelijk ontwikkeling van de jeugdige gevaar loopt. Gezien de toekenning van het actief kiesrecht aan achttienjari- gen, moet men aan deze groep voor het bereiken van deze leef tijd de mogelijkheid geven zich over zaken als godsdienst, poli tieke overtuiging en vrijheid van meningsuiting een mening te vormen. Mevrouw Hammer stein kiest hierbij voor een mini mumleeftijd van zestien jaar. Tot deze leeftijd mogen ouders het kind leiden volgens hun ei gen inzichten, waarbij dc grens getrokken wordt door een mo gelijk wetensconflict voor dit kind. Het kind heeft dan een klachtrecht voor de raad van de kinderbescherming. Als er tussen een jeugdige van zestien jaar of ouder en de ou ders conflicten bestaan over de verblijfplaats van de jeugdige, dan moet er een mogelijkheid zijn het geschil voor te leggen aan de raad voor de kinderbe scherming. „Het is wenselijk aan de jeugdige van deze leef tijd de mogelijkheid te geven zelf een verblijfplaats te kiezen, wanneer bereikte zelfstandig heid of zijn concreet belang daartoe aanleiding geven", al dus mevrouw Hammerstein in een toelichting op het proef- 4881; schapen cn li Wens 581schramn Markten VERMARKT ZWOLLE (7 mrt.) - Aanvoer 9961; runderen 2095. gras- kalveren 595: nuchtere kalveren mmcren 748; var IC; biggen 30; icion 1425- I 1775: neurende vaarzen 1225-1550; neurende pinken 850-1000; slacht koeien en vaarzen 1550-225; slacht koeien 4,65-6.00; guistckoe.cn 1300- 1675; worstkoeien 4,00-5,00; guiste- vaorzen 1150-1500; guistepinken 925- 1325; graskalvcren 575-800; nuchtere kalveren 50-265; nuchtere kulvercn 1,15-1,40; geiten 25-85; vette schapen 125-200; lammeren 120-130; vette lammeren 125-200; drachtige varkens 375-550; slnchtvnrkens 265-405; schrommen 100-130; biggen 72,50-95; stieren 5,55-6,25; vette kalveren 4,50- 5,35. Overzicht (reap, handel en prij zen) gebruiksvee rustig stabiel; guistckoeicn willig hoger; pinken goed in prijs te handhoven; varkens willig - hoger, grasknlveren good in prijs te handhaven, vette kulvercn rustig - onveranderd; nuchter* kal- slccht - lager, biggen redelijk tend. slachtkoe vlot aantrek- KAASMARKT ALKMAAR (7 mrt.) Commissienotoringen in guldens per kg: fabriek* Edammer 4.06; middel- bare 4,71Goudse volvette 4,77. PAARDENMARKT DEN BOSCH (6 mrt) Aanvoer 430 stuks, prijzen in guldens per stuk: luxe puurden 1500-2950; voljorige 1400 2200; 2.5 ja rige tu.gpaard 1025-2650; 2.5 Jarige trekpaard 1700-2300; 1.5 jarige trek paard 1425-1850; 1.5 Jarig» tuigpaord (hengsten) 1075-1550; 1,5 jarige tuig- paard (merries) 1700-2400, luxe veu- lens (merries) 12,75-1800; luxe vcu- i lens (hengsten) 800-850; veulens (trekpaard) 1000-1400; hitten 900- 1325; Shctlandsc ponnica (ruins) 200- 400; Shctlandsc ponnies (merries) 425 900; Jonge aluchtpaurdcn 4,00- 5,20; oude slachlpuarden 4,40-5,10, Overaicht: rustig. VEEMARKT LEEUWARDEN (7 mrt) Aanvoer 8609; gebruiksvee 013; slachtvee 1560, kalveren 1C5; nuchte re en mestkalvcran 4497; schapen en lammeren 1366; paarden cn veulens 27; bokken en geiten 61; prijzen 'In Sldens): nieuwmelke koeien 1150- )0; nieuwmelke vaarzen 950-1650. kulfkoeien 1300-1950, .kalfvaurzen 1075-1750; guisle koelen 900-1200; pinken 900 1250; enterstieren 850- 1500; slachtkoeien (le en 2e kw 5.30-5.80 4.80-5.40. worstkoeien 4,40- 4P95; Jonge stieren 5,50-6.20. oudere stieren 5,00-5,50; grasknlveren 500- 800; graskalvercn per kg gcsl gew. 5,40 5,80; mestkalveren 60 175, slachtkulvefcn 25-50; fokschapen 200-250 (drachtig); vette schapen 4.50-5.00. wcidelammeren 110-140; vette lammeren 8.00-8,25; geiten 4,50- 4,85. Overaicht (resp aanvoer, han del en prijzen) gebruiksvee meer redelijk - prijshoudend; slieren (en ters en oudere) gelijk vlot - ruim prijs., voor de slacht iets meer willig en duur; slachtvee iets meer vlot hoger; kalveren grus en vcltc gelijk - goed - prijsh.; nuchtere en mestkalveren gelijk - redelijk zwnro irijsh., hitten kt bovt lommeren meer - traag - lager; bok ken en geiten gelijk vlot - ruim prijsh. ZUIVELBEURS LEEUWARDEN (7 mrt) Commissienoteringen in gul dens per kg; Goudse kaas 4,65. Edammer kaas 4,52; bropdkuns 4.52. Handel redelijk. L

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9