Burgemeester Vermeulen blijft na 1 juli Katwijker cm ir,i s u De haring zal trawlervisserij dit jaar moeten redden h Rijnsburgse IJsclub wacht met smart op eenvoudige ijsbaan Noordwijk gaat Bloemencorso enthousiast binnenhalen COMPLETE AARHOF STEMT MIDDENSTAND ALPHEN TEVREDEN Burgemeester A. G. Vermeulen op de boulevard, het Katwijkse „bolwerk": „We kennen hier geen achterlijk conservatisme, maar traditie met een eigen waarde.." Katwijk Als burgemeester A. G. Ver meulen op 1 juli a.s. voor het laatst de deur van zijn werkkamer in het gemeen tehuis achter zich heeft dichtgetrokken, zal hij niet de visserij de visserij laten. De pensionering dwingt hem als gewoon toeschouwer de Katwijkse zaken te be kijken. „Dat is het enige verschil", bena drukt burgemeester Vermeulen, „want ik heb me aan deze gemeente verslin gerd". Deze „gevoelstoestand" begon eind 1967. Daarvóór had de heer Ver meulen bijna 15 jaar de gemeente Her wijnen en Vuren onder zijn ambtelijk toezicht gehad.Je trapt me op m'n hart, als je vraagt waar dat ligt", zegt Kat- wijks aflopende burgemeester bij voor baat. Wel, het blijkt tegen Gorcum aan te liggen, in de Betuwe. „Ik ben zelf een geboren Betuwnaar en het was mijn vergissing, dat ik altijd in de Betuwe werkzaam dacht te zullen zijn. Mijn contacten met m'n gemeentenaren verliepen altijd in het dialect Mijn vrouw en ik hadden allebei nogal wat functies op provinciaal en streekniveau. We kon den er moeilijk afstand van doen. Maar het was een streek die zich niet verder mocht „ontwikkelen". Daarom hebben we tenslotte gekozen voor het „nog wat te doen". Als we de Waal zagen zeiden we al tegen elkaar; „Laat die veelbelo vende toekomst maar opvliegen; we blij ven hier". Maar nu is de zaak heel anders geworden. We vonden in Katwijk de sfeer net zo prettig als we in de Betuwe gevon den hebben. We hadden, bij nader inzien (ik heb al eens een sollicitatie afgewezen) beter een jaar of tien eerder daar kunnen weggaan". Burgemeester Vermeulen heeft intussen ervaren, dat je als drager van dit ambt een beetje op de tocht staat. „Je bent afhankelijk van de bereidheid der bevol king die je moet accepteren. Teleurstel lingen heeft iedereen weieens. Maar voor mijn gevoel is er geen mooier ambt dan dat van burgemeester, als je je tenminste onafhankelijk van fracties kunt bewegen. Een gekozen burgemeester acht ik on denkbaar, die is een satelliet van fracties, zonder een eigen stem. Een benoemde burgemeester kan nuttig zijn voor de democratie. „Boven de partijen", acht ik een juiste frase". Daar is op het ogenblik het „dansen op zondag" in Katwijk. De raad is er goed deels tegen, maar het zal er wel van komen. „Persoonlijk is het voor mij geen probleem, maar zowel economisch als uit godsdienstige overwegingen is hier be hoefte aan een rustige badplaats, zonder herrie en tingeltangels. Een aantal brie ven van collega's uit Nederland en Duits land leren mij: hou het zo fijn daar, bij jou in Katwijk. Daar heb ik begrip voor. Temeer daar het overgrote deel van de bevolking dat zondagse dansen ook niet op prijs stelt. Elke plaats heeft zijn eigen aantrekking. Dat moet je niet uitleggen als „achterlijk conservatisme". „Ergens" voelt eerste burger Vermeulen zich dan de dienaar van de bevolking. „Ik ben geen handelsreiziger om bij de minister voor de deur te liggen om iets gedaan te krijgen, ook al is een burge meester geen ornament en meer een ma nager geworden'. Het mag niet zo zijn. dat Prins Bernhard het woord „olie" niet in de mond mag nemen, als hij in Mexico is. De raad maakt het uit, basta, daar heb ik geen moeilijkheden mee. Als ik de macht had, de beslissingen van de raad te-negeren, kreeg je een dictatuur, schadelijk voor de democratie. In Kat wijk zijn nog veel mensen die vertrouwen hebben in de burgemeester. Niet omdat die zo'n fidele vent is, maar omdat hij de plicht heeft z'n uiterste best te doen om fatsoenlijk te zijn. En benoemd door de Koningin. Iedereen kan bij mij te recht Ik ben geen exponent van de sterk ste groepering. Zó zou ik niet kunnen functioneren". Als burgemeester Vermeulen straks zijn ambt heeft teruggegeven, blijft hij Kat wijker. „Ik ben een huis aan het bouwen, 150 meter van het raadhuis. We hebben het hier reusachtig goed, we kregen in Katwijk zoveel vrienden. Waarom zouden wij weggaan? Bovendien ligt Katwijk zo gunstig ten opzichte van alles. Ik weet nog niet wat ik ga doen als gepensioneer de. Ik ben nog nooit gepensioneerd ge weest De zit ook niet te verlangen naar de eindstreep, maar 65 is 65 en over een paar maanden is het zover". Op 6 maart gaat de Katwijkse gemeente raad een profiel schetsen van de nieuwe burgemeester. De héér Vermeulen voor ziet dan („als ze eruit komen") een „su perman zoals op deze wereld nog niet geboren is". Hij gelooft, dat de Katwij- kers een beetje „burgervader" nodig heb ben: „Het zijn mensen met een binding met hun dorp en verleden. Een volk met traditie ook. De band van de drie genera ties is zeer sterk. Dat geeft minder woeste golven, het ebt wat meer en er is heel wat wijsheid. Zo is het aantal werklozen in Katwijk uitermate gering. Ze komen aan me, als ze Katwijkers voor conserva tieven verslijten. Ton Pleters Noordwijk Het 28ste Bloemencorso van de Bollenstreek, dat op zaterdag 26 april op zijn route van 35 km. weer vele tienduizenden in verrukking zal brengen, doet voor het eerst de badplaats Noordwijk aan. Dat gaat zowel ln de geschiedenis van het corso als in die van Noordwijk een hele gebeurtenis worden. „We ploffen van de besprekingen met het corso bestuur", zegt Noordwijks VV V-directeur W. Th. P. M. Rovers, de zuiderling die thans zijn zesde Noord- wijkse seizoen ingaat. Hij heeft positief gereageerd, toen men hem vroeg zitting te nemen in het stichtlngsbestuur van het Bloemencorso Bollenstreek. „Het ls een stuk van je werk, dat corco, een brok totale publiciteit voor je plaats. Het gaat echt niet om die ene dag". Noordwijkverkoper Rovers denkt niet op de eerste plaats aan het vertier-van zijn mede-dorpelingen. Hij voorziet, dat een corso in Noordwijk een behoorlijk aantal dagjesmensen zal opleveren voor de horeca en middenstand; „en dat is heel erg belangrijk voor ons. Badgasten zullen we er niet veel meer door krijgen, maar je plaats komt gewoon in de schijnwerpers te staan met dat geweldige evenement". Al een jaar of 3,4 is getracht, het corso binnen Noordwijk te halen, „dat is nu gelukt", aldus de heer Rovers. „Het kost wel veel organisatorische problemen, verkeerstechnische ook alvo rens die optocht van 1,5 km met 6 muziek korpsen door het dorp trekt. Dat gaat anderhalf uur duren, over een route van bijna 7 km". In Sassenheim, bij De Uiver, wordt gerust door „Europa in bloemen". De (misschien verkleumde) figuranten gaan met bussen naar Noordwijk en de ruim 20 wagens trekken in versneld tempo langs de Leidsevaart eveneens naar de badplaats, waar die middag om half 6 het „Noordwijkse corso" begint. Voor deze trekpleister aan het begin van het seizoen legden het gemeentebestuur, VW en het Noordwijk se bedrijfsleven 15.000 gulden neer. Een eigen Noordwijkse praalwagen met Noordwijkse figuranten gaat 6000 tot 7000 gulden kosten. Het gaat er allemaal in als koek: „Er is animo voor het corso, het idee is bijzonder goed overgekomen bij de bevolking", weet de VW-directeur. Middenstand Noordwijk Actief wil langs de route en winkel straten bloementoeven aanbrengen en onder auspiciën van de Evenementencommissie zal bevorderd worden, dat op verschillende plaatsen bloemenmozaieken verschijnen en ui teraard zal het bloemendorp Noordwijk met vlaggen een nog fleuriger aanblik moeten bieden. Zaterdag om 11 uur wordt op het Jan Kroonsplein in het kader van de Koninginnefees- ten het lunapark geopend en om half 2 begint aan de Van Panhuysstraat een pony-show: „we zijn nog doende om nog een ander evenment aan het corsogebeuren te verbinden", vertelt de heer Rovers. In de corsokrant, in een nieuw magazine-fornaat, komt een aparte Noordwijk^pagina. Deze krant wordt in een oplage van 100.000 exemplaren langs de hele corso-route verspreid, gratis en wel, en is enkele dagen tevoren bij de VW-kantoren in de streek verkrijgbaar. In samenwerking met de gemeente zal VW zorgen voor een floodlight, waarin de ruim 20 wagens verlicht op de boulevard te pronk zullen rijden. De volgende dag zondag 27 april, blijft het grootste deel van het corso op de nieuw geplaveide Kon. Wilhelminaboulevard tentoongesteld. „Europa in bloemen" kost natuurlijk erg veel geld. Daarom is het zo plezierig dat de wagens die elk een land zullen vertegenwoorigen door internationale toeristische bureaus worden gesubsidieerd, b.v. de wagen „Engeland" wordt onder partimonium gesteld van het Britse Verkeersbureau, dat deze rijdende reclame in de bloemetjes zet „Eindelijk gaat Noordwijk dan dat corso zelf beleven. We worden een bloemenbadplaats. En dat zal waarachtig wel te merken zijn op dat weekeinde", daarvan is VW-directeur Rovers heilig overtuigd; „ik ben -en de Evenementencommissie niet minder verschrikkelijk enthousiast". Ton Pieters Noordwijks VW-directeur W. Th. P. M. Rovers: „Een brok totale publiciteit voor je plaats, dat corso..." Rijnsburgse IJsclub-secretaris P. van Iterson: „Déér willen we zo snel mogelijk zitten..." Rijnsburg De enkele maanden geleden opgerichte tennisvereni ging, die een aantal liefhebbers telt in Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg, gaat van de zomer aan de slag op het nieuwe complex in Frederiksoord, plan Waterbos. Met in de nabijheid een aantrekkelijke voorziening als een zwembad en misschien nog een sporthal. De heer P. van Iterson kan dit alle maal toejuichen: „Ik gun iedereen zijn eigen plezier en ontspanning, ik misgun niemand zijn tennisba nen en zwembad. Ik feliciteer ze zelfs met het vlugge resultaat. Maar dat neemt niet weg, dat wij nu al een paar jaar zitten te wach ten op een eigen landijsbaan. Bij het zwembad komen buitenbaden en daaromheen zou een baan kun nen worden aangelegd van de offi ciële afmeting: 333 meter en 30 centimeter. Hier kim je al je ge westelijke en districtswedstrijden op houden en je jeugd laten trai nen. 's Zomers pomp je de zaak droog en dan heb je een zonnewei de of een trimbaan. De baan die wij op het oog hebben kan voor zeer vele mensen dienst doen". De heer Van Iterson weet precies waar hij het over heeft. Hij is al 37 jaar lid van de IJsclub Rijns burg, vanaf de oprichting op 23 december 1938, en 16 jaar bestuur slid, thans secretaris. „Het is geen „kluppie", zeg maar vereniging, met die 800 gezinskaarten, waar vader, moeder en de kinderen tot 16 jaar gebruik van kunnen maken. Dan hebben we ongeveer 500 tot 600 jeugdigen vanaf 16 jaar en ik geef circa 1500 junioren op. Enfin, je doet je werk voor rond 3500 volwassenen en kinderen. Maar we hebben geen baan, alleen dat slech te stuk grond aan de ►Sandtlaan. Daar zitten we nu een jaar of 20. En maar wachten op vorst Het is een slechte baan die leegloopt om dat hij een meter boven het norma le waterpeil ligt De laatste 3 jaar hebben we niets kunnen doen; er moet minstens 8 cm ijs op voor de baan open kan. De nieuwe landijs baan, die meteen op de grond zit heeft maar 4 èt 5 cm nodig". Leiderdorp, Noordwijk, Lisser- broek, Sassenheim, overal hebben ze mooie banen, volgens de heer Van Iterson. „In Ammerstol heb ben ze een baan zoals wij die willen hebben, een fantastische, de moois te landijsbaan van ons land, denk ik. Die heeft een jaar of 6 geleden niet meer gekost dan 15.000 gulden. Die van ons zou 25 mille, nou vooruit: 30 of 40 mille kunnen kos ten. De gemeente wil er één bou wen voor een ton. Dat zien wij helemaal niet zitten, de eerste 5, 6 jaar. Voor de helft kan het toch gemakkelijk, meen ik. Kijk, wij hebben nooit subsidie gevraagd of nodig gehad. We zijn een heel ge zonde vereniging, kunnen zelfs waarschijnlijk de enige vereniging in Rijnsburg worden die alles zelf kan betalen. Dat weten ze op het raadhuis ook wel, hoor. Zo'n ijs baan kunnen wij aan, omdat we zelfsupporting zijn". De ijsclubsecretaris begrijpt wel, dat eerst die buitenbanen aange legd moeten worden alvorens de ijsbaan er omheen kan komen „maar als het ervan komt, draai je daar fantastisch, het complex ligt er rustig en centraal. Niet meer dat oversteken van kinderen over een Sandtlaan waar 15.000 auto's per dag passeren. We weten precies hoe het in elkaar moet: zo vlug mogelijk een eenvoudige baan op polder-peil: sluisje open en hij loopt vol. Het water kan daar niet zak ken ook. Er is een jong, actief bestuur dat al een paar jaar voor die baan knokt. Raadsleden heb ben er al oren naar, dat is al voornaam. Ach, die baan zit er wel in, maar ergens zit je op een schop stoel". De Rijnsburgse ijsclub heeft be kers liggen van 1955. Van Iterson: „We hebben wel pech gehad met die ijsloze winters. Zouden we een keer gaan rijden en de volgende dag dooide het al weer. Die bekers liggen er nu nog. Nogmaals: we hebben op zo'n polderpeil-baan echt niet veel ijs nodig. Het hoeft helemaal niet zo ingewikkeld. Je hebt wel van die deskundigen die diep willen graven, met een plastic bodem in de grond. Maar daar komt niets dan ellende van; dat hebben ze in Rijswijk ervaren 's Zomers steken kinderen een schop je in de aarde en je hebt een gat in het plastic. Toe nou, dat hoeft allemaal niet. Over drie jaar ben ik 40 jaar lid van onze ijsclub; als er dén nog niks is, komt die baan er niet meer...". Ton Pieters Alphen a.d. Rijn Sinds 2 oktober '74 draait Alphens nieuwe winkelcentrum De Aarhof op volle toeren. Op 4 maart werd de 43ste en laatste aanwinst (van Juwelier Trossel) geopend, waarmee De Aarhof thans compleet Is. Winkelier W. H. Allart, voorzitter van de Belangenvereniging Win keliers Aarhof, spreekt voor zichzelf als hij zegt: „Ik ben zeer tevreden, de gang van zaken heeft mijn verwachtingen zelfs ver overtroffen. Wat mij betreft was de over gang van de Raadhuisstraat naar hier een gelukkige stap. Als ik het aantal bezoekers aan het centrum in het weekeinde zie, seg ik: we trekken een zoer groot publiek". „Zeker van buiten Alphen is de belangstel ling aanzienlijk toegenomen. Waar we niet zoveel zaten (Nieuwkoop, dat vroeger vaak op Amstelveen afging) komt nu meer dacht ik op De Aarhof aan. Ook uit Bodegraven, Boskoop, Hazerswoude, Koude kerk en Leimuiden is het bezoekersaantal toegenomen. Van de andere winkeliers weet ik, dat zij zeer tevreden zijn, vooral zij die al eerder in Alphen gevestigd zijn geweest. Ook in de Van Mandcrsloostraat hoor je positieve geluiden, dat is een doorlopende route naar De Aarhof". De heer P. C. M. v.d. Bosch is secretaris van de Kath. Middenstandsvereniging. In het oude centrum van Alphen heeft hij ervaren dat het nieuwe winkelcentrum ook meer mensen aantrekt die naar De Aarhof gaan: „Toch houd je hier je vaste loop. Een oudere man vindt b.v. in De Aarhof allemaal getailleerde overemden. Nou, dan gaat hij rustig naar de Van Mandcrsloostraat, want daar kan hij „traditioneler" terecht Er is gewoon sprake van een aanvullend assorti ment. Wat in De Aarhof, als Alphense trek pleister, niet te vinden is, treft men elders in de plaats wel aan. Dat is iets waar wij allemaal als middenstanders goed bij varen, dacht ik". De heer v.d. Bosch ziet De Anrhof veel publiek trekken, „maar niet méér dtn bij ons. Wel veel jeugdigen. Bij ons kan men daarom wel wat rustiger winkelen op be paalde momenten. Dat heeft ook z'n aan trekkelijke kanten, vind ik. Op De Aarhof „klonteren" de jongelui nog wel eens samen op spitsuren en koopavonden". Een „trawler-hoofdkwartier" in moeilijke tijden: rederij N. Parlevliet jr. te Katwijk. Katwijk De Noordzeevisserij we vertellen geen nieuws is in de verdrukking geraakt. Zo er ooit donkere luchten boven de woelige baren zich verzamelden, zo is dit zeker op het ogenblik het geval. Dat geldt evenzeer voor de kottervisserij, gericht op de platvis (in hoofd zaak schol en tong), geconcentreerd in Urk, Den Helder, Goedereede, Harlingen, Den Oever, Zeel and, als voor de „grote zeevisserij" met traw lers, die op de rondvis aast (Kabeljauw, koolvis, wijting, haring enz.). Deze trawlervissers vinden hun thuishaven in Vlaardingen, Scheveningen en IJrauiden, waar ook de Katwijkers binnenlo pen. „Heel Nederland weet intussen, dat wij met problemen zitten", zegt de heer N. Parlevliet, voorzitter van de Rederijvereniging Vuurbaak en van de Vereniging van Schipperscigenarcn. „De problemen van vandaag (maar dat heeft het hele bedrijfsleven, echter wij vooral) zijn de sterk gestegen kosten. Met name ten aanzien van de gasolie. Dat is een zeer belangrijk onderdeel van de exploitatiekosten, een derde deel van onze onkosten. Daarbij komt nog, dat wij ook afgelei de produkten hebben, zoals nxlon vistuig. Die kosten zijn niet op te vangen met de visprijzen, die vorig jaar gelijk of lager lagen dan voorgaan de jaren. Deze tendens zet zich in '75 voort, zelfs in die mate dat grote hoeveelheden vis door draaien (voor vismeel worden bestemd). Dat is indirect het gevolg van de internationale quite- ring: je mag maar een beperkte hoeveelheid vis vangen. Het Nederlandse vangapparaat is te groot hiervoor", aldus de heer Parlevliet. „Wat moet je dan? Het afstoten van de vloot? Dat is niet eenvoudig; die vloot heeft zich de laatste jaren sterk vernieuwd, zodat er niets valt af .te stoten. Is er te sterk geïnvesteerd? Ja zeker. Heeft men dan niet deze ontwikkeling in '72, '73 voorzien? Ach, wat moet je daar nou van zeggen. Eigenlijk is het logisch als wat, allemaal. Wat de trawlervisserij betreft hopen we op de haring in 1975. Die moet het doen. Maar we mogen internationaal niet verwachten dat de prijzen dit jaar stijgen, ook de haring is gequoteerd." Haring is de kurk waarop de zes Katwijkse reders met ongeveer 25 trawlers drijven. Trou wens, in die 35 tot 40 kotters is ook zwaar geïnvesteerd, de laatste tijd. „Kijk, u eet nu een haring van 1 gulden 25. Daaromheen speelt zich een heel proces af. De maatjesharing wordt in juni, juli gevangen. De latere haringen worden praktisch niet geconserveerd; ze worden bestemd voor rookdoeleinden of een klein percentage voor de marineersector. De rest wordt geëxpor teerd. De maatjesharing van 1,25 kost als regel 40 cent inkoop. Maar ze moet worden gevroren, opgeslagen in diepvrieshuizen, via de handel afgeleverd, schoongemaakt, van uitjes en een papiertje voorzien". Volgens de heer Parlevliet ligt in dat schoonma ken het zwaartepunt: „Wij Nederlanders zijn verwend. Zelf schoonmaken is er niet bij. Nie mand slaat een tonnetje haring in, zoals de Duitse huisvrouw, die als vanouds veel meer zelf inmaakt en „weckt". Niettemin moet de haring het gaan doen: van verse vis kunnen wij niet leveren. We zullen wel een beetje optimistisch moeten blijven. Van niemand krijgen we een opkikker. In ons land zijn we sterk van de export afhankelijk, komt die ergens in de knel, dan ligt de hele boel hier op z'n plat. Dat is ons Neder landse lot". De enige oplossing moet komen van het saneren: een deel van de vloot moet eruit. De overheid stelde 30 miljoen gulden beschikbaar om de visserij te steunen (Ontwikkeling»- en Sanerings fonds. dat onlangs door de Tweede Kamer kwam). Er is een oliesubsidie. „Dit zijn zo de bijdragen om de visserij door een période heen te loodsen. Of dit voldoende zal zijn? Dut zal in '75 duidelijk moeten worden. De laatste traw ler gaat op 1 maart te water. Dan is het gebeurt. Er worden nog een paar afgeleverd. Na 1 mei vorig jaar is er geen enkele opdracht meer verstrekt. Nieuwbouw staat voorlopig stop". De heer Parlevliet wil het dit keer toch wel eens duidelijk zeggen: „De banken hebben het geld het visserijbedrijf aangepraat en opgedrongen. Die tijden zijn voorbij. Die banken zullen ook nu niet meer meedoen". „Stilstand is achteruitgang, maar we zullen moe ten consolideren". De reder Parlevliet heeft dage lijks te maken met het lied van de zee. De consonanten zijn minder geworden, de „valse tonen" hebben de kop opgestoken. Op geen beurs is een aandeel visserij te vinden. „De visserij", zo weet deze reder, „heeft altijd inzinkingen gehad. Maar nu is die inzinking toch wel benau wend, meestal door factoren van buiten". Ton Pieters.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7