Allerlei(ds) jPvdA schopt tegen CDA èn PPR Extra-subsidie voor werken in Leidse regio BAVO BLIJFT BIJ LEIDSE TOETS Roodvos zet Lissese familie op stelten J ZATERDAG 8 MAART 1975 LEIDSE COURANT iiuiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii fJ Van een onzer verslaggevers LEIDEN „De houding van I. het CDA in de Leidse gemeente raad ten aanzien van de plan- nen voor reorganisatie van het gemeentelijk apparaat is bepa lend voor onze relatie tot die partij in de toekomst". Dit stel de fractieleider Leo Meyer gis- nog' teravond op een vergadering van zijn partij in de Burcht. „We zuilen ons zeer hard opstel len tegen elke poging van het aldus Meyer. Zoals bekend ligt er een com promis-voorstel over de reorga nisatie op tafel, dat is voortge- zal de raad in vergaderin- constructief. Na een hoopvol be- men", zo vervolgde Meyer, die •er reorganisatie vanuit de zijn gehoor voorhield, dat het „krap aan" zal wórden om de reorganisatie door de raad te krijgen. In dit verband haalde hij een CDA-publicatie aan waarin over de Leidse plannen •ordt opgemerkt, dat deze basis, komt hij niet veel verder tiek op het CDA, dat hij verweet dan de kreet om de ambtenaren kraakte Meyer de reorganisatie- betoog als een nachtkaarsje uit komen uit het rapport van de nota van zijn PPR-collega Du te laten gaan," aldus Meyer. commissie-B.O.O., een nota van Gardijn. „Hij heeft de kerstva- „Bovendien schijnt de PPR ook wel zullen stranden, „nu naast het raadslid Kees du Gardijn kantie aan zijn hobby besteed een beetje met de nota in haar WD en CDA ook in de PPR door deze nota te schrijven maag te zitten, nu deze zonder ernstige twijfel geko- nisatie in deze vorm bestaat." Dam. Hier- wat er uitgekomen is, is niet erg enig overleg tot stand WlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ Van een onzer verslaggevers LEIDEN Twaalf werkgelegenheldsobjecten in de Leidse regio kunnen op korte termijn worden uitgevoerd met een extra-rijks subsidie. Deze wordt geput uit de pot „aanvullende werken", die gevormd is ter bestrijding van de werkloosheid in Nederland. In totaal zal er een subsidie van 4.816.843- beschikbaar worden gesteld aan gemeenten in de Leidse regio. De projecten in Leiden zijn, be halve de bouw van de Noord Hoflandbrug, waarvan wij twee weken geleden al meldden dat üiij in het werkgelegenheidspro gramma is opgenomen, het bin- nenverfwerk bij het Rijksmu seum voor Volkenkunde en de verbouwing van het clubhuis "t Breehuys" aan de Breestraat. De werkzaamheden bij het Rijksmuseum worden voor hon derd procent 165.000-) gesub sidieerd. De subsidie voor de verbouwing van het clubhuis bedraagt 421.042- terwijl de kosten op 561.389- zijn ge raamd. Vooral in ,,'t Breehuys" was Bevolking <- van Oegstgeest neemt af (Van een onzer verslaggevers) OEGSTGEEST De bevolking van Oegstgeest is in 1974 afge nomen met 41 personen. Op 1 januari 1975 bedroeg het aantal Inwoners 16.376. De bevolking nam door geboor te met 200 toe. Door overlijden nam de bevolking af met 114 personen. Het aantal huwelijken dat voltrokken werd bedroeg 145. Het aantal echtscheidingen 20. ADVERTENTIE] 4 geen zinloos verbruik van wat de aarde ons biedt, maar redelijk gebruik *niet leven om te verdienen, maar verdienen om te leven,- 4 niets ten koste, alles ten dienste van de ander. deze manier van leven helpt een betere samenleving op bouwen. bovendien, met wat we zo besparen kunnen we anderen extra helpen VASTENAKTIE-SAMEN feOÜWEN giro 5850 utrecht centr. rabobank eindhoven. men erg blij met de toekenning van 'deze extra-subsidie. Ai eni ge tijd kampt men met ruimte gebrek. Aangezien nog slechts een derde van het gebouw ge schikt is gemaakt voor clubhuis werk. Half april zal nu met de verbouwing van het overige deel van ,,'t Breehuys" kunnen wor den begonnen. Bovendien moe ten het dak en de centrale ver warming worden vernieuwd. „De verbouwing zal ongeveer een half jaar duren. Tot het werk gedaan is zullen we ons nog in het reeds verbouwde ge deelte moeten behelpen, maar dat hebben we er graag voor over", aldus de jeugdleider van 't Breehuys". In Voorschoten komt de verbe tering van de Dobbeweg en de Ged. Parallelweg in aanmerking voor een extra subsidie van 824.458,- De geraamde kosten van dit project bedragen 1.099.277-, ~Voor de verbetering van het wachtlokaal aan de Kwaaklaan in Oegstgeest stelt het rijk een subsidie van 27.000,- beschik baar (een bedrag dat de totale kosten zal dekken). Voor de bouw van een nieuw bureau van de Rijkspolitie naast de Ireneschool in Noordwijker- hout wordt een subsidie van 570.000- verleend. Dit is honderd procent van de geraamde kos- Zoals we al eerder in onze krant meldden, krijgt de gemeente Warmond voor de restauratie van de „Oude Toren" een subsi die van veertig procent 283.200). De restauratie gaat in totaal ongeveer 590.000- kosten. Twee projecten in Katwijk zijn op de lijst van de aanvullende werken geplaatst. Het zijn de restauratie van de toren van de .Nederlands Hervormde kerk in Katwijk aan de Rijn en de re constructie van de Sandtlaan- Molentuinweg. Voor de restau ratie van de toren is eveneens een subsidie aan monumenten zorg gevraagd. De extra-subsi- die bedraagt 111.360-. Dit is bijna vijftig procent van de tota le kosten. Ook voor wat betreft de reconstructie kan Katwijk re kenen op een subsidie van vijf tig procent 450.000-) In Noordwijk kan de restaura tie van het pand Voorstraat 21 worden uitgevoerd met een sub sidie van 197.783. De geraam de kosten bedragen 412.047-, Het herstel van het genie-com plex in Alphen a.d. Rijn) en het schilderwerk bij het marine vliegkamp in Valkenburg) wor den voor honderd procent ge subsidieerd (respectievelijk 153.000 en 114.000) Oud Ade Tijdens een gisteravond in de r.k. pastorie van Oud Ade gehouden bestuursvergadering van het r.k. kerkbestuur heeft pastoor A. H. Schrama aan de heer P. van Seggelen de pauselijke onderschei ding ,,Pro Ecclesia et Pontefici „uitgereikt, welke ere-teken op verzoek van de pastoor door mevrouw Van Seggelen werd opgespeld. De heer Van Seggelen kreeg de onderscheiding wegens zijn vele verdiensten de afgelopen 40 jaar voor de parochie, de KVP, St. Deus Dedit, Stille omgang, NKV en voor zcjn werk als mede-organisator van het Dorpshuis. LEIDERDORP De 164 leer lingen van De Springschans hebben zich gistermiddag vol overgave te goed gedaan aan de typische Turkse maaltijd die hun door de Turkse ge meenschap in Leiden en Lei derdorp werd aangeboden in het kamp aan de Zijldijk. Deze gezamenlijke maaltijd vormt nu al het absolute hoogtepunt van de twee-weken durende voorlichtingsproject op deze school over Turkije, de Turkse cultuur en samenleving alsme de de daarbij voorkomende problemen. Het project wordt vrijdag 14 februari officieel met een manifestatie afgeslo ten. Op de lagere school De Springschans aan de De Wild- dreef zitten ook 16 kinderen van Turkse ouders die hier als gastarbeider gedwongen zijn te werken. Naast bijzondere aandacht aan deze Turkse leerlingen waarbij zij uitge breid kennismaken met de Ne derlandse samenleving en waarvoor extra leerkrachten zijn aangetrokken wil het hoofd E. Snell ook de Neder landse leerlingen kennis laten maken met de geheel eigen problematiek van de Turkse arbeider hier. Van een onzer verslaggevers Llsse De familie Boudewijns uit de Gasstraat in Lisse is al een week in rep en roer. Oorzaak: hun trotse bezit, de tamme roodvos Lenin, heeft vorige week donderdag de benen genomen en is tot op heden spoorloos. Het fraaie zeldzame diertje, spitse neus, anderhalf jaar oud, bruine ogen en een dikke staart, ging er vandoor nadat zijn 25-jarige baas Hans hem trots had laten zien aan vrieden op zijn werk, omdat deze niet wilden geloven dat hun collega een echte vos bezat. Hans: "Nadat ik hem aan mijn vrienden had laten zien heb ik Lenin aan de ketting gelgd. Waarschijnlijk is hij geschrokken van een passerende vrachtauto en toen losgebroken. We zijn er hier allemaal erg van onder de indruk want het was een prachtbeest. We hadden hem al zover dat 'ie mooi kon zitten en pootjes kon geven." Moeder Boudewijns, die de afgelopen nachten van verdriet niet heeft kunnen slapen, zegt: "We waren zo gehecht geraakt aan Lenin. Hij heeft weliswaar heel wat mantels van me vernield en happen uit de bekleding genomen maar toch missen we 'm nu heel erg. Vooral mijn dochter Sadra. Er is op school niets meer met haar te beginnen. Er is hier al een onderwijzer over haar werk komen klagen. Ze is er met haar hoofd helemaal niet bij." Hoewel het hier een tamme roodvos betreft is het diertje beslist niet ongevaarlijk. Hans: "Zolang je Lenin niet in het nauw drijft gebeurt er niets. Maar doe je dat wel dan reageert 'ie net nis een rat. Dan kan ie weieens gevaarlijk worden. Als men Lenin ziet moet men hem vooral niet met een stok of iets dergelijks te lijf gaan want dan voelt 'ie zich bedreigt en kan ie wel een s rare dingen doen". Vorige week, kort na de ontsnapping, heeft de Lissese politie al een keer de jacht op de vos ingezet, nadat deze was gesigna leerd vlak bij de voetbalvelden langs de Spekkelaan. Het diertje moet toen echter zo geschrokken zijn van het optreden van de sterke arm dat het razendsnel uit het zicht is verdwenen. Op een advertentie, die het teneergeslagen gezin deze week plaatste in een in Lisse en omstreken verschijnend weekblad, zijn tot nu toe twee meldingen binnen gekomen. De vos zou zijn gezien in De Zilk, maar ook in Sassenheim. De familie Boudewijns is nog dagelijks op zoek naar Lenin. Moeder Boudewijns". We zijn elke avond en morgei) op pad. We weten bijna zeker dat Lenin alle moeite doet om ons terug te vinde. En we moeten hem daarbij helpen want als Lenin nog erg lang blijft rondzwerven dan kan het wel een s zijn dat iemand die denkt te doen te hebben met een gevaarlijk dier, onze roodvos doodschiet." Herman van Amsterdam Revalidatiecen trum op Pomonocomplex Van een onzer verslaggevers Leiden Wat betreft het col lege van b. en w. mag de Stichting Prof. Jan Mulder kliniek een revalidatiecen trum bouwen op het huidige sportcomplex Pomona. De grond zal aan deze stichting worden verkocht Met de bouw zal echter pas kunnen worden begonnen wanneer de aanleg van drie vervan gende sportvelden jn het Morskwartier klaar is. Zoals bekend werken in de Stich ting Prof. Jan Mulderklink samen Solo Mio (Noord- wijk), Rotterdamsch Zeehos pitium (Katwijk) en de An- nakliniek (Leiden). Deze in- stelllingen zullen worden op geheven zodra de nieuw bouw op Pomona gereed ia. B. en w. Lisse: Grachthuisjes niet op de monumentenlijst Van een onzer verslaggevers Lisse Het college van b. en w. van Lisse is verdeeld over de vraag of de minister van erm moet worden geadviseerd de panden Grachtweg 4, 6, 8, 10 en 12 te plaatsen op de monumentenlijst. De panden zijn eigendom van Mijnders; een meubelhandel, die de pan den tz.t. wil slopen om te kun nen uitbreiden. De pandjes da teren uit de 17e eeuw. De meerderheid van het college van b. en w. is wel van mening dat de pandjes bouwtechni sche bijzonderheden hebben, maar niet dat ze oudheidkun dige of volkskundige waarde hebben, ze voelt daarom niets voor plaatsing op dc momu- mentenlijst. De kwestie komt woensdagavond in de gemeen teraad aan de orde. Mocht de meerderheid van de raad te gen plaatsing op de lijst zijn en mocht de minister deson danks de panden toch op deze lijst plaatsen, dan adviseren b. en w. de raad in beroep te gaan bij de Kroon. LEIDEN In de BAVO - het overlegorgaan van de scholen voor Basisonderwijs en Voort gezet onderwijs in de regio Lei den - zijn discussies over de •Leidse Toets herhaaldelijk ge voerd. De huidige situatie - een begeleidingstoets in de vijfde klas, een begeleidingstoets in het begin van de zesde klas en een selektietoets in maart voor de zesde klas - is als een werk zaam uitgangspunt door de scholen aanvaard. ALPHEN AAN DEN RIJN - Vrijdag-werd ontdekt bij aanne mersbedrijf Dikkerboom en Sy- brapdy dat voor 15.000,- aan materialen was ontvreemd. Van een zandzuiger, die bezig is met werkzaamheden in het recrea- tiemeer, werden elf ijzeren bui zen, zogenaamde persbochten, weggehaald. De diefstal moet de laatste week van februari of de eerste week van maart gebeurd zijn. ,De vraag bleef over of voor de selektietoets van maart (zesde klas) de CITO-toets (de zesde klas toets vervaardigd door het Centraal Instituut voor Toets Ontwikkeling) niet te verkiezen was boven de Leidse Toets. Aangezien de BAVO een overle gorgaan is met een struktuur gericht op het raadplegen van alle betrokkenen werd een dis cussie over deze kwestie in gang gezet. In een discussiestuk werden de voor- en nadelen van vasthou den aan de Leidse Toets resp. overgang naar de CITO-toets vermeld. Het CITO werkt met een grote staf deskundigen. De stofomschrijving van hetgeen gevraagd zal worden is landelijk vastgesteld. Bij de Leidse Toets hebben de scholen een meer directe invloed op de samenstel ling van de toets. De stofom schrijving kan worden aange past aan de resultaten van re gionaal overleg inzake de leer stofplanning. Het „uitbesteden" van de selektietoets zou niet als een eenvoudige werkovereen- komst kunnen worden gezien. Het zou direkte consequenties hebben voor de leerstofplan ning. Juist dit samendenken van ba sis- en voortgezet onderwijs over de leerstof wordt door ve len, en terecht, als essentieel voor de BAVO ervaren. Voorts ALPIIEN AAN DEN RIJN - De 39-jarige Alphenaar J.F. veroor zaakte vrijdagmorgen zeven uur grote ravage in de Prins Hen drikstraat, toen hij slipte tijdens een inhaalmanoeuvre ter hoogte van de Asphaltfabriek N.V. Vier geparkeerde auto's werden ge ramd waarvan twee zeer ernstig beschadigd werden. De twee an dere evenals de auto van J.F. liepen aanzienlijke schade op. is het gevaar groot dat het voortgezet onderwijs wanneer het niet meer betrokken is bij de samenstelling en uitwerking van de selektietoets minder be lang hecht aan de BAVO. Daar mee zou een uniek stuk overleg verloren gaan. Uitgaande van het eerderge noemde discussiestuk en met de CITO-toetsen en Leidse Toetsen als vergelijkingsmateriaal zijn in de diverse „kringen" dc voor- en nadelen uitvoerig besproken door de direkt betrokkenen, de schoolleiders. Het resultaat van deze discussie is op de, laatste vergadering van de BAVO-Commissie door de vertegenwoordigers naar voren gebracht. Vrijwel unaniem werd gekozen voor het gebruik van de Leidse Toets. Tumdemonstralie De Leidse herengymnastiekver eniging Excelsior (de grootste he renvereniging van Nederland aangesloten bij het KNGV) geeft maandagavond van 6 tot 9 uur een zgn. openbare les in dc zaal aan de Drahmslaan. Warmond In dc nacht van donderdag op vrijdag hnd een brutale inbraak plaats in de Dorpstraat tc Warmond. Een winkelruit werd uit z'n spon ning gehaald waarna uit de kassa 150,- werd gehaald en uit een kast in de woonkka- mer nog eens 3500,-. Verder werd er uit de winkel voor 5000,- aan sieraden buit ge maakt, en voor 4000,- aan sieraden uit de woonkamer. De bewoners, die boven lagen tc slapen, bemerkten niets van het ongewenst bezoek. Onder/edactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Jubileum Tijdens een receptie, gister middag gehouden in drukkerij De Bink aan de Roossevelt- straat, is de heer Van Gent, 25 jaar als drukker aan dit be drijf verbonden, onderschei den met de zilveren legpen ning en de daarbij behorende oorkonde van de maatschappij voor Handel en Nijverheid. De heer Mourik, secretaris van de afdeling Leiden en in het da gelijks leven directeur van het postkantoor, reikte hem de penning uit De heer Van Gent werd gisteren 65 jaar, maar zal voorlopig nog een dag per week bij De Bink blijven wer ken. Pater Stokman In de Hartebrugkerk wordt morgenochtend om kwart voor elf een speciale plechtige hoogmis opgedragen naar aan leiding van de 65ste verjaar dag van Pater Stokman. Het gemengd koor van de Harte- brug zingt onder leiding van Jan Schmitz de „missa in G grote terts van G. B. Casali en het „Locus iste" van A. Bruc kner. De heer Van Gent bewondert de legpenning die hij net van de heer Mourik (rechts) heeft gekregen. Mevr. Van Gent kijkt trots naar haar man. Maisonnettes Wie een woning achterlaat met een kale huur van minder dan f 160,- komt in aanmerking voor fwee doorstromingspre mies. Daarnaast is er ook nog de extra huurgewenningsbijdra- ge. Deze bijdrage omvat 75% van het verschil tussen de oude en nieuwe huur in het eerste jaar van bewoning, 50% van het tweede jaar en 25% in het derde jaar. Gegadigden voor deze laatste woningwetwoningen in de Me ren wijk moeten zich opgeven bij de doorstromingsambtenaar de heer De Droog, die spreekuur houdt: op dinsdagen van 13.00—16.30 uur, Arendshorst 19. op donderdagen van 9.00—16.30 uur, Speiwerhorst 41, op donderdagavond van 1800-20.30 uur. Stadhuis. Sinds november jl. toen bekend werd dat huurders van maison nettes in de Merenwijk in aan merking konden komen voor een extra huurgewenningsbij- drage, zijn inmiddels 110 mai sonnettes aan nieuwe gegadig den verhuurd. Thans zijn nog beschikbaar 50 bovenmaisonnettes met op de woonverdieping een huiskamer, keuken en toilet, en op de slaap verdieping 4 slaapkamers en een badcel met 2e toilet. Alle maisónnette bewoners hebben op de begane grond de beschik king over een bergruimte. De huur bedraagt ongeveer f 350,- per maand, inclusief. Meerburo Bewoners van de Meerburgwijk zijn gistermiddag begonnen met de bouw van een eigen wijkge- bouwtje (zie foto). Over vier we ken kan dit houten noodge bouw, op de hoek van de Wie- rinckstraat en de Zaanstraat, worden geopend. Eindelijk, want de wijkbewoners verenigd in de Stichting Meerburg heb ben lang moefen wachten voor dat hun subsidieaanvraag door het ministerie van CRM werd goedgekeurd. Het totale vloeroppcr\'lak van het wijkgebouw bedraagt 110 m2. Het is nu al duidelijk dat deze ruimte veel te klein ts om onderdak te bieden aan alle wijkactiviteiten. Zeker als bin nen vijf Jaar het inwonersaantal aantal van Meerburg uitgebreid zal zijn van 3500 tot 5700. De Stichting Meerburg zal zelf elk jaar voor tien procent in de totale exploitatie van het ge bouw (met inbegrip van de kos ten van het personeel) moeten bijdragen. Voor dit jaar bete kent dat een bedrag van negen duizend gulden. De overige 90% worden betaald door het rijk en de gemeente. Leidse bioscopen Na^tw^t^hnJ U 1 r. vr,)d.g Studio: ..Lo fontorno do la Ubort4", 14 Jr.. dag 14 30. 1900 rn 21 IS uur «ondag't. 14 30, 10 43. 19 00 an 21.13 uur KUonatraat 24130 „Koetjo I 33210. 10.43. 14 30. 10 00 oi 23073. „My fl 14 30 uur „Ni 23.30 uur „Kat Alleen ulcrdag an woeriwlag ,n vun do iungl.-, ijdag on raü-rdag vrijdag on raU it Lr* Koung".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3