(tflA „HET GEZICHT VAN HITLER-DUITSLAND" EEN BEZINNING IN BOEK-FORMAAT Hongersnood in Ethiopië leidt tot meer verzet Een Joods gezin op de vlucht voor de S.A.-troepen van Hitier na de Duitse bezetting in 1939 van het Memelgebied. Adolf Hitler in het begin van de twintiger jaren, gekleed in Beiers kostuum. De eerste greep naar de macht zou kort daarop misluk ken. OEN HAAG Hitler is slechts twaalf jaren, van 1933 tot mei 1945, in Duitsland aan de macht geweest. Maar nog steeds, der tig jaren na zijn dood, speelt hij lijn rol door. Zijn onbegrensde macht heeft zes miljoen Joden ter dood gebracht, heeft het einde van miljoenen andere burgers en van soldaten ver haast. Zijn optreden heeft ten slotte geleid tot de herverde ling van Europa, nadat zijn Groszes Deutschland vernietigd was. Zijn eigen „Reich" werd daardoor in twee totaal andere politieke eenheden versneden, waardoor ook de verhouding tussen de grootmachten een an der' beeld kreeg. De schim van Hitier zweeft echter nog steeds rond en speelt haar sinister spel in feite nog steeds verder. „Het nationaal-socialisme (van deze Hitler) is een blijvend pro bleem geworden, dat veel langer duurt dan die twaalf jaren. Het is nu, door de greep naar de technologische macht, nog veel gevaarlijker geworden", aldus de Engelse historicus H. R. Tre- vor-Roper, auteur van o.a. „De laatste dagen van Hitier", Tre- vor-Ropér schrijft dit in zijn voorwoord van het zojuist bij Brechts uitgeverij te Amster dam verschenen boek „Het ge zicht van Hitler-Duitsland" van de Amerikaanse publicist Fre deric V. Grunfeld. Nog geen veertien dagen gele den stond schrijver dezes in het museum van de zes miljoen om gekomen Joden in Jeruzalem. Buiten de twee museumhallen geurden de zoete amandelbo men en de zon bescheen de stad onvergetelijk mooi. Binnen klonk weer de hartverscheuren de aanklacht tegen de afschu welijke dictatuur, die zes mil joen onschuldige mensen - al leen „schuldig", omdat zij Joden waren - doelbewust omgebracht heeft. Enkele bezoekers konden de direkte ontmoeting met hel en dood niet meer aan en moes ten naar buiten. Daar verwerk ten zij kokhalzend en misselijk van ellende, wat zij binnen ge zien. gehoord en gelezen had den. Nu nauwelijks veertien dagen later, ligt voor ons het boek „Het gezicht van Hitler-Duits land", met daarin de waarschu wende woorden van H. R. Tre- vor-Roper: „het nationaal-socia lisme... is nu veel gevaarlijker geworden...." Wat moet je dan. dit boek en deze woorden lezend, aan met de opmerkingen, waarmee de jongeren de oudere generatie voortdurend achtervolgen: „Waarom te pas en te onpas er die oorlog bijgehaald. Die is al lang voorbij. Wij weten er niets van en wij hebben er ook niets mee te maken gehad. Wij kun Verkiezingen 1932: „Niet Hitier, maar Hindenburg". Een jaar later was het „wel" Hitier geworden nen ons daarom onmogelijk voorstellen, wat jullie meege maakt hebben. Wij leven in een ander tijdperk..." Maar dan schrijft Trevor-Roper Roper verder: „Alles kan de jeugd natuurlijk niet meevoelen, omdat zij de afloop reeds uit de tweede hand kent. Maar met behulp van de verbeelding kan men zich in ieder geval een beeld van het probleem vormen, alvorens pasklare antwoorden te aanvaarden. Want als Hitier geslaagd zou zijn - en wij dienen ons altijd te herinneren, dat hij bijna slaagde - zouden al de misdaden (van het nationaal-so cialisme). zoals hijzelf verklaar de, gelegaliseerd zijn..." Dat liegt er niet om. zeker niet voor de jeugd. De misdaden van Hitier en zijn nationaal-socialis me waren legio: vernietiging van historie en cultuur; ver woesting van kunst en litera tuur; uitroeiing van politieke partijen en godsdiensten; het vogelvrij verklaren van hen die de vriiheid en de democratie bleven aanhangen; het „rück- sichtlos" vernietigen van allen, die hem in de weg stonden. En dat waren in zijn ogen de Joden, de verzetslieden, de bewoners in de bezette gebieden, die niet met de nazi's meewilden, zijn eigen volk, wanneer dit tegen hem rebelleerde... Dat alles leeft nog steeds voort, aangemoedigd door de schim van Hitler, die niet van wijken weet. Want waar vrijheid aange tast wordt heerst de diktatuur, waar dan ook. In Chili bijvoor beeld en in Spanje, in Rusland en in het midden-oosten, in Azië en in Amerika. Maar ook in de democratieën, want het boek „Het gezicht van Hitler-Duits land" bewijst „wat er kan ge beuren, als de verdeeldheid bin nen de democratie leidt tot be sluiteloosheid en een diktator zich van de macht meester maakt.." Het boek van Frederic V. Grun feld geldt daarom als een in dringende waarschuwing aan de gehele wereld. Want de loop van de geschiedenis kan overal lei den. tot wat tussen 1933-1945 in Duitsland gebeurd is. De filoso fie van een volk, de vernietiging i de cultuur, de censuur van rechts en van links op wat er leeft in het volk. leidt alleen maar tot grote verwoesting. Dat blijft zich herhalen zolang de mens de lessen van de geschie denis weigert te leren. „Het na tionaal-socialisme is een blij vend probleem geworden, dat veel langer duurt dan de twaalf jaren tussen 1933-1945." Dat is de beangstigende waar schuwing van dit zojuist ver schenen boek, dat indrukwek kend aan de hand van zeer vele historische foto's en diepgaand aan de hand van enkele ge schreven hoofdstukken ons al len wil waarschuwen voor wat er weer kan gebeuren. De hele wereld van vandaag draagt er al duidelijk de kiemen van, vooral daar, waar opnieuw de filosofie van de „Untcrmensch" opleeft en daar, waar nog steeds concentratiekampen gebouwd worden. Maar vooral daar, waar het martelen van mensen nog steeds tot de dagelijkse gewoon ten behoort en waar de vrijheid telkens weer de dood ingestuurd wordt. In acht hoofdstukken en met honderden foto's blijft het boek „Het gezicht van Hitler-Duits land" dit op huiveringwekkende manier aantonen. Het werd hoog tijd. dat een dergelijke be zinning in boek-formuat ver scheen. TON VAN DEN HOUTEN Het hartverscheurende beeld van de honger in Ethiopië: behalve de getroffen prgyincie is er weinig veranderd. Hongersnood, de oorzaak van de revolutie in Ethiopië vorig jaar, belooft een grimmig vooruitzicht voor de nieuwe bestuurders van het land. De blinde weigering van ex-keizer Haile Selassie om de massale hongersnood en -dood te erken nen, was de aanleiding tot de militaire staatsgreep, die in sep tember vorig jaar het oude regi me van zijn zetel stootte. Op het ogenblik zit de regerende Militaire Raad - de Dergue - mid denin de problemen: de verbrok keling van de centrale regering en de afscheidings-strijd in Eri trea; en er is nog altijd hongers nood in het land. met name in de uitgestrekte zuid-oostelijke drie hoek die bekend is onder de naam Ogaden. Onder de half nomadische Soma lische volkeren van dit half-woes- tijn gebied, vormen ziekte, droog te en gebrek aan voedsel een rampzalige bedreiging, tenzij er op grote schaal - nationaal en internationaal - hulp geboden De Dergue, die maar al te goed de problemen die samenhangen met de hongersnood onderkent, realiseert zich heel goed hoe ern stig de huidige situatie is. In de oude hongersnood-provincie Wol- lo, waar volgens schattingen tweehonderdduizend mensen van honger omkwamen, heeft een ont wikkelingsprogramma het schrij nende voedseltekort aanzienlijk verlicht, ofschoon er nog steeds gebieden zijn waar de nood zeer Maar er zijn tekenen dat de rege ring zich bewust is van de desa streuze situatie in Ogaden, waar de toestand van de rondtrekken de stammen sedert oktober vorig jaar ernstig achteruit is gegaan. De Dergue heeft onlangs 17.000 ton graan en 30% van alle hulp goederen beschikbaar gesteld voor dit gebied. De vraag is nu of dit te weinig is of te laat en of de bevelen vanuit Addis Abeba snel genoeg in actie omgezet kun nen worden over een afstand van vele honderden kilometers. De zwaarst aangetaste gebieden zijn het midden en het zuiden van de provincie Harar. Het gebied Ogaden heeft daarbij specifieke geografische, sociale en politieke moeilijkheden. Vlak, droog en met ontoegankelijke bossen is het gebied lange tijd opgeëist door Somalië. De stammen trekken over de lange en open grens, - waarbij zij zich niet storen aan internationale bepalingen. Zij stellen zich vijandelijk op tegen de Ethiopische regering, en met name de derde legerdivisie die daar gelegerd is en die 24 uur per dag paraat moet zijn tegen een invasie vanuit Somalië. Het uitblijven van de herfstre gens voor de vierde achtereenvol gende keer in Ogaden heeft het gebied beroofd van zijn mannelij ke bevolking en het vee. De sterk- sten hebben de resten van de kudden meegenomen naar het noorden naar de provinciale hoofdstad Harar, op zoek naar water en voedsel. De vrouwen, kinderen en ouden van dagen, die te zwak waren voor de lange reis, zijn achtergebleven en moeten nu voor zichzelf zorgen. Ongeveer 160.000 van deze mensen worden nu ernstig aangetast door de hon ger en wachten op hulp die hen in staat moet stellen in leven te blijven. Noodvoorraden voedsel, water, antibiotica, vitaminen en kleren worden met de grootste inspan ningen per vrachtauto over de enig redelijk begaanbare weg naar Ogaden getransporteerd. Omdat er geen voedsel, water of brandstof in het gebied is, wor den de hulporganisaties gedwon gen tijd, geld en energie te beste den aan deze kostbare logistieke operatie. De grote omvang van het pro bleem werd in oktober gesigna leerd, en sinds die tijd heeft de hulpverlening al vele levens ge spaard. Toch maken vele versla gen melding van een voortdurend aantal sterfgevallen onder vrou wen en kinderen. Volgens een Ierse priester die 20 jaar lang missionaris in Afrika geweest is, is het absoluut noodzakelijk dat de hulp aan de mensen in Ogaden op grotere schaal voortgezet wordt om een nog grotere ramp te voorkomen. „De kudden die de mensen van hoogwaardige vocdselbestandde- len en van melk en vlees voor zien, zijn alle vertrokken. Als de kleine regenval in maart uitblijft - er is veel wat dat doet vermoe den - zal de toestand alleen nog maar erger worden. De soldaten in de nabij gelegen kampen staan iedere week een gulden van hun soldij af, om de hongerige kindermagen in de om geving van het garnizoen'te voe den. Veel belangrijker is dat het leger een aantal voertuigen beschik baar stelt voor het vervoer van brandstof, water en voedsel naar de hulpposten in de woestijn. Die woestijnvoertuigen gebruiken zelf grote hoeveelheden brandstof, en de lokale bevelhebbers kunnen voor de krijgsraad gebracht wor den als zij kwistig omspringen met hun voorraden. De Dergue moet haar hulpverlening blijven afwegen tegen het militaire ge- In Addis Abeba is het geen ge heim dat de hulpverlening in So malië veel effectiever verloopt dan in Ethiopië het geval is. Ge teisterd door een burgeroorlog in het noorden, in de provincie Eri trea, heeft het bewind in Addis Abeba er geen behoefte aan de latente vijandigheid van de bewo ners langs de Somalische grens te zien uitgroeien tot een gelijksoor tige afscheidingsbeweging in het zuiden. De waarheid is dat buiten de schuld van de hulpverleningsor ganisaties maar door gebrek aan organisatie bij de regering de om standigheden voor de lokale stammen zijn verslechterd. De vraag is of het regeringsprogram ma zo kan worden uitgevoerd dat er levens kunnen worden ge spaard. JAMES MAC MANUS (Copyright The Guardian)

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15