„Ik heb nog nooit zoveel tranen gezien" Vliegen op Italië een riskante zaak Enka- bedrijfsarts Kesteloo ■■BOB Menselijke gevolgen van bedrijfssluiting i Dreigende situatie bij de sluiting van Enka in september 1972. Breda Bijna drie jaar gele den, in april 1972 sloeg het nieuws, na een lange tijd van geruchten, in Breda, toch nog als een bom in: Enka gaat slui ten. Binnen een jaar zouden de 170Q werknemers op straat ko men te staan. Akzo, waartoe Enka behoort, zag het niet meer zitten. Er volgde een bedrijfsbe zetting, de eerste in Nederland, in september van dat jaar. De werknemers wisten af te dwin gen dat het bedrijf bleef door draaien, zij het met minder per soneel. Nu werken er welgeteld 1140 man. De werknemers leken de eerste dagen na het nieuws verdoofd, toen kwam de reactie. Verzuim, moeilijkheden bij het werk. Dr. A. Kesteloo was er toen en is nog bedrijfsarts. Bij hem kwamen ze uithuilen. Hij schreef een proefschrift over de gang van zaken: de bedrijfsge neeskundige aspecten van een dreigende bedrijfssluiting. «4 en Breda Helemaal achteraan het uitgestrekte Enkaterrein de portier rijdt met de fiets or uw auto uit als hij u er- ar toe brengt zetelt, met een 9aar verpleegsters, de be- drijfsarts dr. A. Kesteloo. Niet meer een van de jongsten, maakt hij de indruk van een wat gemoedelijke raadsman: Er straalt rust van hem uit en meteen denk je: zo'n man moest je als huisarts hebben. Die ge moedelijke rust heeft hij een paar jaar geleden hard nodig gehad, toen Enka dreigde te sluiten. Over de moeilijkheden van de werknemers toen, die hem tot een studie aanzetten, en over zijn werk nu, vertelt hij ons in zijn werkkamer. „Het opvallendste bij het hele verwachtten, de oudere werkne mers met name, niet of veel minder emotioneel reageerden op de ontslagdreiging, dan de jongeren. Je zou toch zeggen dat er juist voor die ouderen bij ontslag weinig mogelijkheden zijn. Er komt bij dat men bij de ouderen, die in dit bedrijf de hele geschiedenis van fusies en reorganisaties hebben meege maakt, een opeenhoping van stress-factoren zou verwachten. Maar nee, de jongeren reageer den sterker dan de ouderen. Dat heeft mij tot de conclusie ge bracht en die wordt bevestigd door Amerikaanse onderzoekin gen, dat de ouderen met de moeilijkheden hebben leren le ven. Zij hebben iedere keer weer de moeilijkheden zelf moe ten oplossen...en zijn daardoor stabieler in het leven komen te staan." „Je zou er de conclusie uit kun nen trekken dat de welvaart de mensen niet harder maakt Nu is in onze westerse wereld in de welvaart het welzijn ook ver te zoeken. Met deze welvaart berei ken we het welzijn niet De men sen worden te veeleisend, ook in de gewone gang van zaken. Als je je eisen almaar hoger stelt dan is er ook een grotere kans dat de reactie, lichamelijk en geestelijk, heftiger zal zijn bij een terugval. Dat hebben we dus zien gebeu ren bij de jongere werknemers toen Enka dreigde te sluiten. Zij hadden moeilijkheden en zij kwamen bij mij. Gelukkig, want ik zit hier nu meer dan tien jaar, waarin ik dag in dag uit op het spreekuur een stukje van de legpuzzel heb kunnen aanleg gen. Als er dan moeilijkheden zijn bij een werknemer, dan weet je ook zijn voorgeschiede nis. Dat hij huwelijksmoeilijkhe den, of financiële problemen heeft gehad. Misschien zit de verhouding met zijn inwonende ouders niet goed. Kijk, ken je de voorgeschiedenis dan kun je ook beter de situatie van het moment begrijpen. Dan heb je een kans om samen met de be drijfspsycholoog of de bedrijf- saalmoezeruer die is hier in Gesprek door de tralies met bezetters het zuiden nog heel belangrijk te proberen de moeilijkheden op te lossen. De arts is in dit soort bedrijven eigenlijk het middelpunt waar de draden van alle moeilijkhe den samenkomen. Maar dat wil niet zeggen dat de arts degene is die ze ook kan oplossen. Ik kan het niet alleen meer. Dat is onmogelijk. Met oplossen bedoel ik natuurlijk niet een paar ta bletjes valium of librium geven. Daar ben ik een groot tegen stander van. Ik zeg altijd tegen de mensen die bij me komen: jongen, het oude spreekwoord zegt „Ieder huis heeft zijn kruis". De moei lijkheden horen bij het leven. Dat wil niet zeggen dat je altijd onder de druk van moeilijkhe den moet kunnen leven, maar wel dat je erop bedacht moet zijn dat het hele leven geen pretje is. Als die moeilijkheden zich lichamelijk uiten, zijn ze misschien te genezen, maar dat is ook weer zo'n groot woord, want in de loop van de jaren zijn -de medische opvattingen heel anders geworden. Je kunt niet meer zeggen: geef hem een pil en hij is overal vanaf. De omstandigheden waarin de man leeft en werkt moeten goed zijn. Dat is ook weer uit ons onder zoek naar voren gekomen. De groep werknemers uit de pro bleemgezinnen heeft het sterkst gereageerd op de dreigende be drijfssluiting. Het is ook opval lend in hoeveel van die gezinnen er minder valide kinderen zijn. Uit een ander onderzoek is weer gebleken dat 59 procent van de mannen die een minder valide kind hebben met moeilijkheden zitten op hun werk. Die r komen bij mij. Door tachtig pro cent worden de werkelijke klachten verpakt in een medisch jasje. De andere twintig procent komt alleen maar praten: over huisvesting, over de zoveelste zwangerschap van moeder de vrouw, over ziekte thuis. Voor die mensen ben je niet alleen medicus maar ook biechtvader én sociaal werker. Nu hebben al die werknemers natuurlijk ook hun eigen huis artsen, maar in de loop der jaren ontstaat er een vertrou wensband tussen de bedrijfsarts en de werknemers. Vaak komen ze met sommige problemen ge makkelijker bij mij dan bij hun huisarts. Ik denk bijvoorbeeld aan moeilijkheden op seksueel gebied. Dan komen ze bij mij en zeggen: dokter, ik durf niet naar mijn huisarts te gaan, mag ik even met u komen praten. Dat speelt hier in het zuiden nog heel sterk. Het is echter dikwijls zo, dat daarna een briefje van mij aan de huisarts meteen een heleboel oplost Nu we het toch over de huisart sen hebben, ook die hebben heel wat te stellen gehad met de moeilijkheden bij Enka. Het werd zelfs zo erg dat de colle ga's spraken van de „Enkazick- te". In het algemeen kunnen we rustig stellen dat alle huisartsen en bedrijfsartsen het trouwens de laatste tijd drukker hebben gekregen door de stress waaron der de mensen leven. Er zijn veel meer moeilijkheden, zowel in klein als in groot verband, dan men wel denkt. Kijk eens in hoeveel gezinnen er genera tieconflicten zijn Kijk eens hoe de confessionalisering invloed heeft op de gezinnen vooral hier in het zuiden. We hebben hier nog mensen die elk weekeind weer moeilijkheden hebben met de kinderen die niet mee willen naar de kerk. Hoe grijpt een energiecrisis de mensen niet aan. Neem alleen de benzine prijs. Die mensen willen in een autootje rijden en dat gaat dan plotseling niet meer. Denk eens aan de narigheid uit de hele wereld die via radio en t.v. voor geschoteld wordt. Minder sta biele figuren zijn daar bijzonder gevoelig voor. En het is echt niet alleen de tv. die zo'n invloed heeft Neem nou eens de voetbalsport We hebben hier nogal wat oudere mensen die geweldig op voetbal gesteld zijn. Hun enige uitje in een hele week is het gaan naar een voetbalwedstrijd. Ik heb hier al tientallen mensen gehad die zeggen: ik ga er niet meer naar toe, want ik voel me zo geweldig opstandig worden als ik vanaf mijn plaatsje op de tribune zie wat er op en rond het veld gebeurt dat ik gewoon een soort tiran word. Vele oudere mensen zeggen te gen me: ik ben 's avonds soms gewoon te bang om naar bed te gaan door al die thrillers en politiefilms op de televisie. Ge lukkig zijn er ook goede voor lichtende programma's zoals die over het borstkankeronderzoek. Wist u dat heel veel mensen de bijscholingscursus voor artsen van Teleac volgen? Ik geloof zeker dat er meer zendtijd be steed moet worden aan gezond heidsvoorlichting, films, over de invloed van het roken, over het belang van goede voeding, over trimmen. Ik schrik elke keer weer als ik hier merk welke fouten er ook door de jongeren bij de voeding gemaakt worden. Het is toch te gek dat ongeveer 24 procent van de schoolkinde ren tussen 10 en 14 jaar een te hoog cholesterolgehalte ln het bloed heeft. De gezinnen zijn zo makkelijk tegenwoordig. In het weekend is het steeds maar weer frites en een croquet en- dan liefst met mayonaise. Maar terug naar de directe moeilijkheden door de dreigen de sluiting. Veel werknemers werden toen overspannen. Hen hebben we soms kunnen helpen met de methode die een Ameri kaans psychiater in zwang ge bracht heeft, namelijk de men sen aan te moedigen en de gele genheid te geven eens goed af te reageren. Gewoon tegen de mensen zeggen als je wilt hui len, huil dan maar uit Ik heb nog nooit zoveel tranen gezien als in die tijd." GERARD CRONE ROME Van de 36 vliegvelden, die in Italië geopend zijn voor de burger luchtvaart, voldoet er volgens de Ita liaanse verkeersvliegers maar één aan alle veiligheidsvoorschriften. Dat is de luchthaven van de Noorditaliaanse stad Genua. Aan alle overige 35 velden mankeert wel het een en ander, of in het ergste geval mankeert er van alles. Zes vliegvelden zijn door de verkeers vliegers veroordeeld als „onverant woord riskant". Ook de twee vliegvel den van Rome zijn volgens het jongste rapport van de bond van Italiaanse piloten niet voldoende uitgerust met moderne apparatuur en bieden onvol doende garanties voor binnenkomende en vertrekkende vliegtuigen. Vrijwel tegelijk met de publicatie van dit jongste vliegersrapport zijn in Rome twee opmerkelijke besluiten genomen: de derde landingsbaan op het Romeinse hoofdvliegveld Fiumicino is voor de derde keer sinds de opening een jaar geleden gesloten, en het burger-militaire vliegveld van Ciampino gaat binnenkort voor twee maanden dicht. Die maatregelen zijn genomen om als nog te trachten de beide landingsbanen in optimale conditie te brengen. In luchtvaartkringen in Rome spreekt men van een ramptoestand, dat uitgerekend met een super-drukke Pasen in het vooruitzicht, twee belangrijke landings banen geblokkeerd worden. Ciampino, iets ten zuiden van Rome, vangt vrijwel alle chartervluchten op. Die zullen nu tussen begin maart en begin mei ingepast moeten worden op de luchthaven Fiumicino. "Wij hebben zelf weinig charters op Ciampino, maar als alle chartervluchten van dat veld geweerd worden, betekent dat een over belasting van Fiumicino en daar mar cheert het toch al verre van soepel," aldus een KLM-woordvoerder. Aan staande Pasen zal het temeer druk zijn vanwege de tientallen extra charters met heilig-jaar-pelgrims. De geschiedenis met de roemruchte „derde baan" van Fiumicino is een komedie. Jaren terug werd besloten dat de capaciteit van de voornaamste Ro meinse luchthaven moest worden uitge breid. Er kwam geld beschikbaar en er werd gestart met de aanleg van een nieuwe baan, de derde op de luchtha- In de loop van vorig jaar werd die baan met veel vlagvertoon geopend, maar kort daarna weer gesloten omdat ze eigenlijk nog niet helemaal klaar was. Toen de baan weer voor het luchtver keer werd opengesteld weigerden de piloten er gebruik van te maken. Vol gens hen zou de baan nog niet voldoen de beveiligd zijn. Ook buitenlandse pilo ten hebben van begin af aan regelmatig toestemming aan de verkeerstoren ge vraagd om op een van de twee andere banen te mogen landen. Men koos nog liever voor wat extra rondjes boven de stad om zijn landings beurt af te wachten, dan de gloednieu we derde piste te benutten. De grootste klacht was en is dat het moderne aan- vliegsysteem niet functioneert De baan kan dus alleen op „zicht" en niet op de „instrumenten" worden aangevlogen, en de meeste piloten bedanken voor die eer. Bovendien deugt de asfaltlaag niet hele maal en kampt een aantal verouderde brandweerwagens met moeilijk te repa reren mankementen, zodat ook de brandbewaking niet is wat ze zijn moet. „De regering vindt alleen het feit van de feestelijke opening belangrijk, niet of zo'n baan daarna functioneert of niet", aldus de kritiek uit de hoek van de verkeersvliegers. De sfeer op de grootste Romeinse lucht haven is er de laatste tijd toch al niet beter op geworden, omdat in verband met reorganisaties onrust heerst bij veel personeelsleden. Er wordt momenteel aan gewerkt om de totale organisatie van het vliegveld in één semi-staatsonderneming te bren gen. Dat betekent, dat alle jlersoneel dat nu nog werkzaam is bij buitenlandse luchtvaartmaatschappijen bij die nieu we overkoepelende monopolistische on derneming zou moeten gaan werken. Er zijn garanties voor werkgelegenheid, de salarissen blijven normaal, de vakbon den steunen de veranderingen omdat er geen ontslagen zullen vallen, maar veel personeelsleden voelen er desondanks weinig voor hun vertrouwde werksfeer van de ene dag op de andere in te wisselen voor een nog onbekende en nieuwe werkgever. Het is daarom verre van uitgesloten dat het tot prikacties zal komen, stiptheidsacties of stakingen en dat zal de chaos binnenkort nog verho gen. De Italiaanse verkeersvliegers blijven inmiddels alarm slaan over de vliegon- veiligheid. „In de lucht vliegen we met het modernste materieel, maar op de grond is het een grote puinhoop," aldus de vliegers. De zes ronduit gevaarlijk genoemde velden zijn kleinere vliegvelden op Sar dinië en Sicilië en verder de luchtha vens van Bari en Taranto in het uiterste zuiden, en de toeristisch druk bevlogen velden van Florence en Rimini. FRANS WIJNANDS Het Romeinse vliegveld Leonardo da Vinei biedt volgena de Italiaanse verkeersvlie gers ook geen voldoende garanties voor binnenkomende en vertrekkende vliegtuigen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13