Aj ax komt weer terug Theo de Jong: „Plezier in voetballen moet terugkomen Johnny Rep j Ik droomde van een doelpunt COMPETITIE INTERESSANTER, SPEL SLECHTER AMSTERDAM De supporters in het restaurant van de voetbal vereniging A J AX praten maar wat. Praten, uiteraard over voet bal. Maar de lach verdwijnt van hun gezichten als ze het over AJAX hebben. Zondag Feye- noord, nou ik moet het nog zien. Het typeert de stemming van AJAX voor de wedstrijd van zon dag tegen oud-landskampioen Feyenoord. Want de Amsterdam mers moeten in De Meer er levend uit zien te komen, willen ze in de race om het kampioenschap mee blijven doen. Die mening is ook rechtervleugel speler Johnny Rep toegedaan. „Winnen is het enige wat we nog kunnen". De man die onmisbaar leek bij het wereldkampioen schap voetbal, is over zijn W.K.-syndroom heen. Hij praat er niet meer over, het enige waar hij over praat, denkt en gelooft is het voetbal van AJAX tegen concurrent Feyenoord. „Het is de beslissing van deze competitie", vertelt de snelle dribbelaar oprecht, „want we moeten winnen, dat is duidelijk. Toch heb ik er erg veel vertrouwen in. De blessures bij AJAX zijn verholpen er bestaat zelfs een goede kans, dat René Notten weer van je partij is en het elftal heeft mentaal een opkikker gehad van Hans Kraay. Het is ook een gewoon een mentaliteitskwestie. Om iedere zondag weer gemotiveerd de wei in te gaan valt niet mee". Johnny Rep, 23 jaar oud, is bezig aan zijn vierde seizoen voor de hoofstedelijke top- ploeg. Nadat hij op 17-jarige leeftijd de eerste klasser ZFC- had verlaten deed hij zijn intrede bij de junioren vari de eredivi sieclub om drie jaar later door te dringen tot de selectie. Toch heeft Jonny Rep ook wel eens tabak van het voetballen. „Ja met name aan het begin van ieder seizoen vraag ik me wel eens af of het nu wel nodig is om me zo in te spannen. Dan hoeft de hele voetbalcompetitie voor mij niet. Het is eigenlijk precies hetzelfde als ie mand die van vankantie terug komt en weer aan het werk moet. Je moet een beetje acclematiseren. Nou en daar heb ik erg lang over gedaan. Het is trouwens een kenmerk van AJAX dit seizoen. De interes se om te voetballen was een beetje zoek. Een soort neurose van „we moeten weer". Die neurose ik verholpen. „Dokter" Kraay heeft zijn jongens de opsteker gegeven die ze nodig hadden. Na de smadelijke wed strijd tegen A.Z.'67. Zegt Johnny Rep hier over: „Laten we maar niet meer over A.Z. praten. Dat is gebeurd. Er is nu eenmaal niets meer aan te doen, jammer maar waar. We hebben daar ontzettend slecht gespeeld en dat wreekt zich in de volgen de wedstrijden op het elftal. Ik weet zeker dat we zoals we er nu voorstaan, gezien de mentaliteit en de sfeer onderling, A.Z. nog niet van ons gewonnen heeft. We komen terug. „Goed, tegen Roda JC afgelopen zondatg was het ook nog niet bijster goed, maar het laat het veld in Kerkrade ook niet toe. Dat is net een knollentuin, hoewel het hier in De Meer De snelheid, waarmee Rep zich pleegt voort te bewegen, is een probleem. Johnny Rep ontpopte zich tijdens het WK voetbal als een favoriet van het publiek. Hij werd in die periode op handen gedragen. ook wel het een en ander aan de grasmat mankeert. Maar daar moet je het excuus niet zoeken. Ik geloof best dat AJAX een klein stukje minder is geworden en dat de andere ploegen, A.Z., Sparta, Telsta^ 1 Feyenoord, Twente en PSV beter zijn gaan I voetballen maar daardoor is de competitie I een stuk aantrekkelijker voor het publiek geworden. Misschien daarom ook wel, dat we bij AJAX zo gebrand zijn op een overwinning. Ik zal vermoedelijk Van Dae- le of Schneider tegenover me krijgen. Nou ik lust ze. .wel rauw". Johnny Rep is zijn driftigheid kwijt komt het zo nu en dan wel even om c hoek kijken. De disciplinaire maatregele die trainer Kovacs tegen de jonge Zaai kanter nam hebben hem goed gedaan. Zegt Rep: „Ik ben wat ouder geworden, mis schien ook wel wat verstandiger. Ik zie ook nu pas in wat er in het verleden fout is gegaan. Daarom ben ik ook rustiger ge- worden. Vroeger dacht ik wel: Maar zei veel meer, nu is dat precies omgekeerd, In de tijd voor Kraay dacht ik ook wel dat ik een voetballer zou zijn die negentig minuten kon doorgaan. Maar nu ben ik er pas achter dat ik het van momenten moet hebben in een wedstrijd. Als ik op het middenveld zou moeten spelen zou ik dat niet kunnen". John is goedlachs. Lacht wat met de bu. schauffeurs en de trambestuurders van lijn 9 mee, kijkt plotseling ernstig, is ook wat nerveus. „Nee nog niet voor de wed strijd van zondag", vertelt de inwoner van Jisp. „Ik bekijk iedere wedstrijd van te voren. Soms ben je zenuwachtig; een ander doet aan bijgeloof. Misschien heb ik dat ook wel. Vooral voor de wedstrijd. Dan moet je een keer of wat naar het toilet^ .je bent gespannen, want je weet dat ze iets van je verwachten. De trainer, het publiek en je medespelers. Zodra je dan op het veld staat is het verdwenen. Nou zo'n gevoel dat heb ik nu ook. Ik weet niet hoe het komt maar het zal dan misschien toch wel aan zondag of aan Feyenoord liggen". De rechtsbuiten van AJAX hoopt er zon dag wel bij te zijn. Tegen Roda JC moest hij op de reservebank blijven omdat hij last had van een peesje in zijn knieholte. Johnny Rep kon geen schot lossen en kon geen been verzetten. Maar de pijn is weg. Ik heb nog niet geprobeerd te fietsen omdat ik die knie niet wil forceren. Maar ik hoop echt dat het zondag wel lukt. Ik voel ook niets meer, ik heb echt gewoon nergens last van. Maar een ding is duide lijk, als ik mee speel wordt het wel weer eens tijd dat ik een goaltje pik. Want je weet wat is dat lang geleden dat in schoot". t ik ze dT 1 ouwen in Toch heeft Johnny Rep vertrouwen AJAX. Zegt hij: We gaan het zondag hele maal maken. Ik heb erover gedroomd. Nee, dit is geen flauwekul. Dat gebeurt wel eens meer. Van Roda JC droomde ik ook een overwinning, nu weer. Het is geen bijge loof, echt niet. Kijk bijgeloof daar heb ik vroeger mee te maken gehad, toen had ik een bepaald slipje aan en toen wonnen we, maar met datzelfde slipje de wedstrijd daarna gingen we wel mooi de boot in. Maar in die dromen, ja daar zie ik wel wat in. Ik maakte zelfs een doelpunt. .- Het wordt 31. Zo dan heb je meteen een prognose. Het zal wel goed zijn. PIET TEELING Theo de Jong: speuren naar oorzaken. ROTTERDAM Het maken van een analyse Van deze competitie blijkt een heidens karwei te zijn. De meningen zijn unaniem: een interessanter verloop maar slechter voetbal. Topclubs gaan in de fout tegen ploegen die, normaal gesproken, geen probleem mogen zijn. En toch staan er weer drie bovenaan die de dienst uitmaken: PSV, Feyenoord, Ajax, on danks het feit dat zij geen constante vorm tonen en struikelen op momenten dat het juist weer goed leek te gaan. De uitslagen tot nu toe tonen het onomstote lijk aan. De oorzaak? Er wordt in de clubs ook diep over nagedacht maar een oplossing wordt niet gevon den, alleen de constatering dat èr over vrijwel alle linies minder wordt gespeeld. De vraag voorleggen aan Theo de Jong, de -ook fysiek sterke middenvelder met het verwoestende schot, dat overigens sinds FeyenoordFC Twente uitblijft, roept ook bij hem denkrimpels op. De Jong (27) heeft wel een algehele conclusie: „Het loopt ge woon niet. Daarmee hebben wij te maken, Ajax en PSV. Theo de Jong is geen beoordelaar van „bui tenaf". Hij durft ook de hand in eigen boezem te steken. „Ik speel ook veel minder dan vorig seizoen. Dat het iets heeft te maken met het toernooi om de wereldtitel neem ik niet zonder meer aan. Daar moet je toch eindelijk wel eens overheen zijn, als het invloed heeft gehad. Het vreemde bij Feyenoord is, dat het in de week, op de training uitstekend gaat. Dan toont iedereen te kunnen voetballen. Spelers als Kristensen en Kreuz draaien dan als gekken maar zondag in de wedstrijd stokt het. Het loopt individueel niet en als elftal helemaal niet, daar hoeven we niet omheen te praten. Wat de oorzaak bij andere ploegen is, weet ik natuurlijk niet maar ik meen wel te bespeu ren dat het plezier in het spel er grotendeels uit is. Pat heeft waarschijnlijk niets te ma ken met de voorbereiding want vóór een wedstrijd zeggen we tegen elkaar: we gaan er eens goed tegenaan. Dan sta je op het veld en komt er niets van terecht". „Je ziet de angst om een fout te maken, de bal te verliezen en dat gebeurt dan juist. Gevolg: rotzooi in de gelederen, praten tegen elkaar, concentratie minder en een slechte wedstrijd. En het is natuurlijk gemakkelij ker om in een goede sfeer te spelen als de resultaten goed zijn. Worden die minder, dan ben je gauwer aangetast. Dan daalt de bereidheid om voor elkaar de zaken op te vangen. Wat ook meespreekt is het gedrag van de scheidsrechter. Als die man allerlei onevenwichtige beslissingen neemt, speel je ook minder. Dat werkt op je in. net zoals praten. Ik neem mezelf maar. Ik ga naar voren en heb een schot in mijn gedachten. „Als we van Ajax winnen is alles weer koek en ei" Op dat moment hoor ik roepen: Theo. Hou den ze hun mond, dan komt die knal op doel. Nu is het net of ik van binnen een seintje krijg en geef ik de bal af. Waarom? Ja, verklaar dat maar eens. Toch een kwest- ie van onzekerheid waarschijnlijk". Plezier Theo de Jong merkt dat bij andere spelers eveneens het tegendeel ook, en niet alleen bij Feyenoorders. „Neem Arno Stef- fenhagen van Ajax. Hij stond er zo nu en dan maar eens in. Tot hij een doelpunt maakt, een vaste plaats krijgt en blijft sco ren. Die man is over zijn onzekerheid heen maar heeft vooral plezier in zijn vak gekre gen. En dat ontbreekt te veel bij sommige spelers. Zoek daar de oorzaak maar eens van op. Dat is een complex van factoren waarin je collega's, de trainer, het bestuur zijn betrokken. Je bent profvoetballer maar je hoeft geen dikke vrienden van elkaar te zijn. Zondags, in de wedstrijd, moet je wel uitstekende collega's zijn met de bereidheid de poen te verdienen in een goede sfeer". Daarbij speelt de trainer ook mee, in belang rijke mate zelfs. En het bestuur. Ik moet zeggen dat bij Feyenoord het bestuur er weinig aan doet om de stemming te verbete ren. Er moet een grote vorm van samen werking zijn tussen spelers, trainer en be stuur. We praten onderling wel, we zoeken als spelers naar oorzaken maar er komt zo weinig uit". „Er is toch kwaliteit, of niet soms. Tegen AZ'67 liep het ineens weer. Afgelopen zon dag, tegen De Graafschap, was het treurig. Goed, er waren invallers en verschuivingen maar dat mag bij een topclub toch niet zö veel schelen. Trouwens, al spelen we met dezelfde formatie dan nog is de ene en de andere wedstrijd een verschil van dag en nacht. De tegenstander heeft daarmee uite raard ook té maken. Als het veld klein wordt gemaakt, is het moeilijk voetballen. Dan zouden de buitenspelers de bal steeds voor het doel moeten brengfen. Maar dat gebeurt evenmin en dan ontstaat dat moei zame gewriemel door het midden. Als er toch een doelpunt valt, is er niet eens uit bundige vreugde. Dan zeg ik maar weer dat het plezier in het spel er niet meer is in de mate zoals vorig seizoen. We zijn donderdag naar Hoek van Holland geweest, beetje door de duinen lopen, stukje eten en terug. Een poging om het starre dagelijkse werk te onderbreken, om wat afwisseling te brengen want als je dag in dag uit hier op het veld bezig bent, word je ook gek". Psycholoog Theo de Jong's ogen staren in de verte. Dan Theo de Jong wil tegen Ajax de draad wel weer eens opnemen. „Ik scoorde (zie deze archieffoto) in het verle den altijd wel een keer tegen Ajax, behalve dit seizoen in de thuiswedstrijd". plotseling: „We hebben misschien wel een psycholoog nodig" Theo de Jong zegt het in volle ernst. Hij graaft ook naar de oorza ken van het uitblijven van resultaat bij een ploeg die toch waarachtig voldoende kwali teit herbergt. „Ga ze stuk voor stuk maar na. Allemaal voetballers die er wat van kunnen. Nogmaals, op de training loopt het als een trein, zondags stokt het. Wie is de man die ons aanpraat dat we het zondags net zo goed kunnen als in de week. Ik geloof dat we overtuigd moeten worden dat het zeker kan. Althans, een aantal van ons. Daarom is de wedstrijd tegen Ajax zo be langrijk. Niet alleen om het feit dat de verliezer zo goed als zeker afvalt in de race naar de titel hoewel in deze competitie niets zeker is maar als wij een belangrijke wedstrijd winnen, is de kans heel groot dat alles ineens koek en ei is. Als „We hebben misschien wel een psycholoog nodig zijn we er misschien weer helemaal. Laten we het hopen". Theo de Jong, van wie De Graafschap* trainer Evert Teunissen afgelopen zondag nog zei dat hij naar zijn mening de enige in Nederland is die perfect, zoals dat in voetbaljargon heet, diep kan gaan, hoopt voor zichzelf de draad tegen Ajax ook weer op te nemen. „Tegen FC Twente heb ik voor het laatst gescoord. Meestal schop ik er tegen Ajax een in, behalve in de thuiswedstrijd toen we met 20 wonnen. Het wordt dus weer eéns; tijd. En je hebt best kans dat het een fijne wedstrijd wordt want nogmaals, als de top-, pers tegen elkaar spelen, stijgt dikwijls eens klaps de kwaliteit die in deze competitie, helaas meestal ver is te zoeken". HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10