Reis minister naar Saoedi Arabïé door discriminatie" onzeker ACHT JAAR GEEIST TEGEN LEIDER ZUIDMOLUKSE BENDE Kamer voor verlaging van loonbelasting Religieuzen gewaarschuwd tegen devotie „H. Engelen-werk" Italianen eerder meerderjarig Randkrant Stem van Afrika": eigen geluid met Hollands klankbord Kerk en Wereld VRIJDAG 7 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Het vliegverkeer op Schiphol werd gistermorgen verlamd door zware mist. Wachtende reizigers en een leeg vluchtschemabord vormden het beeld van de nationale luchthaven. Bij de inboekbalies stonden de kotters van de wachtende passagiers in rijen tot de mist 's middags weer optrok. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De plannen van minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) om van 21 tot 25 maart een bezoek te brengen aan Saoedi-Arabië ondervinden momenteel ern stige hindernissen. Die obstakels zijn opge worpen door de regering van Saoedi-Ara bië, die geen Joodse journalisten wil toela ten. Voor journalisten, die het bezoek van de minister aan het Arabische land willen ver slaan, zal van tevoren moeten vaststaan, dat zij niet tot het Joodse ras behoren. Een dergelijke discriminatie is voor de Neder landse regering onaanvaardbaar. De rege ring wenst geen enkele vorm van discrimi natie te accepteren en heeft dit ook aan de regering van Saoedi-Arabië laten weten. Mi nister Van der Stoel zal dit vandaag ant woorden op schriftelijke vragen van het •Tweede Kamerlid Ter Beek (PvdA). Zou de regering van Saoedi-Arabië de even tuele komst van Joodse journalisten onver biddelijk blijven afwijzen, dan dreigt de reis van minister Van der Stoel te worden afge zegd. Dat zou bijzonder pijnlijk zijn en zou waar schijnlijk de verhouding van Nederland en de Arabische landen verder verslechteren. De minister voert intussen via de diploma tieke kanalen overleg met de regering van Saoedi-Arabië, teneinde de moeilijkheden iiit de weg te ruimen. De ambassade van Saoedi-Arabië heeft in middels de beschuldiging als zou het besluit geen Joodse journalisten toe te laten, een vorm van discriminatie zijn, van de hand gewezen. Blijkens een verklaring heeft Saoe di-Arabië niets tegen Joden. „Niettemin is gebleken dat Joden, ongeacht waar zij zich bevinden, sterk vasthouden aan een dubbele loyaliteit. Loyaliteit jegens Israël en loyali teit jegens de staat waartoe zij behoren. Aangezien Saoedi-Arabië zich verzet tegen het beginsel van dubbele loyaliteit en ook was gekant tegen de oprichting van een Joodse radicale staat, is het logisch, dat. Joden niet worden toegelaten", aldus de verklaring. ROTTERDAM (ANP) -Straffen vdrie- rend van vier tot en met acht jaar zijn gisteren geëist tegen vijf leden van een Zuidmolukse bende, die een serie misdrijven hadden gepleegd. Met name verdiepte de rechtbank zich in een overval op een Rabobank in Moordrecht waarbij de filiaalhou der levensgevaarlijk werd gewond en de wraakaktie op een Turkse éafehou- der, die werd neergeschoten met een machinepistool. Volgens de officier van Justitie mr. D. J. Coppes waren de bendeleden, vrij wel allen afkomstig uit Capelle aan de LJssel, ernstige criminelen die bij het minste geringste naar gevaarlijke vuurwapens grepen. De hoofdver dachte van de bende was de 22-jarige Max, lasser van beroep. Tegen hem werd acht jaar geëist. Deze kleine, zich schuw gedragende jongen bezorg de de rechtbank overigens weinig pro blemen. Hij bekende vlot de overval in Moordrecht. Ook gaf hij toe de Turkse caféhouder te hebben neerge schoten met een machinegeweer, hoe wel hij beweerde hiertoe niet de opzet te hebben gehad. De schietpartij in Rotterdam was een gevolg van een wraakactie, op touw gezet omdat Max de avond voor het bewuste treffen een klap van een Turk in het café had gekregen. Tegen het bendelid Johnny (24) werd zeven jaar geëist wegens de overval in Moordrecht en medeplichtigheid aan de wraakactie tegen de Turk. De overige drie hoorden allen tenminste vier jaar tegen zich eisen wegens me deplichtigheid aan de affaires in Moordrecht en Rotterdam en mede plichtigheid aan een overval op een bankloper in Rotterdam-Zuid. Een als getuige-deskundige opgeroe pen psychiater deed een beroep op de rechtbank om rekening te houden met de achtergrond van de verdachten. "Deze mensen worden opgevoed in twee normenstelsels, die van hun "clan" en die van de Nederlandse maatschappij. Dat leidt vaak tot een opkroppen van agressie, die zich soms uit in misdaden". De verdediger van de Zuid-Molukkers wees erop, dat veel Zuidmolukse jongeren zijn opgegroeid in een kamp en daar dag-in-dag-uit worden geconfronteerd met gevöelens van frustratie jegens de Nederlandse samenleving. De raadsman vroeg de rechtbank bij het bepalen van het vonnis rekening te houden met de verwrongen jeugd van de verdachten. (Van onze correspondent) ROME Het Italiaanse kie zerskorps is met ongeveer 3,5 miljoen kiezers uitgebreid sinds de Italiaanse Kamer van Gede puteerden gisteren gunstig geoordeeld heeft over de wet Irak en Iran sluiten vrede ALGIERS (AP) De keizer van Iran en de vice-president van Irak hebben gisteren in Algiers een overeenkomst gete kend waarbij een eind komt aan een al vijf jaar durend conflict tussen de twee landen. Het akkoord dat van strate gisch belang is voor het hele gebied van de Perzische Golf werd gesloten na bemiddeling van de president van Algerije. die de kiesgerechtigde leeftijd naar 18 jaar brengt. Tot' op heden moest een Ita liaans burger 21 jaar zijn om te mogen stemmen. Alles bij el kaar heeft het enkele jaren ge duurd voordat de nu geaccep teerde wet van kracht kon wor den. Vooral vanuit het centrum en de rechtervleugel was nogal enige oppositie tegen de verla ging van de kiesgerechtigde leeftijd. Volgens opiniepeilingen zal min-, stens de helft van de 3,5 miljoen nieuwe kiezers links stemmen. De andere helft zal op de chris ten-democraten stemmen, of op meer rechts gerichte partijen. Overigens zal het nog enkele weken duren voordat de wet officieel van kracht wordt. De linkse partijen zetten enor me haast achter de administra tieve afwerking, omdat in juni belangrijke regionale verkiezin gen worden gehouden. De 27-jarige protestantse broodbezorger Edward Clayton kwam gisteren in Belfast om het leven toen hij zijn auto startte waarvan de ontsteking met een bom was verbonden. De man werd op slag gedood, de auto volledig vernield. Mosselexport stagneert DEN HAAG (ANP) De mosselexport naar Frankrijk ondervindt momenteel ernstige problemen door stakingen in Boulogne, de grootste vismarkt voor Noord-Frankrijk. Tien tot vijftien Neder landse vrachtwagens vol mosselen zijn de afgelopen dagen onver- richterzake naar Nederland teruggekeerd. Volgens een woordvoerder van een Nederlandse transportonderne ming zijn de financiële gevolgen van de actie van de Franse vissers, die hogere prijzen willen afdwingen, moeilijk voorspelbaar. Voorlo pig worden de mosselen opgeslagen in Yerseke. Twaalf jaar voor moord in Muiden AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft de drie ver dachten van de op 26 september van het vorig jaar gepleegde roofmoord in Muiden ieder tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De 23-jarige in Duitsland opge voede Nederlander Werner van der M. en de twee Duitsers: de 23-jarige matroos Ingo W. en de 26-jarige werktuigmaker Sigi S. hadden de 54-jarige Karei An- driessen in zijn woning geslagen en geschopt en hem tenslotte gewurgd. Daarna waren zij met de auto van het slachtoffer ge vlucht en hadden een groot aan tal goederen uit de woning mee genomen. Tegen het drietal was achttien jaar geëist. NOODWEER In de stad Arequipa in Peru is de noodtoestand afgekondigd, nadat onweer dat met stortre gen gepaard ging, de dood van zestien mensen had veroorzaakt Groot verlof Suriname- detachement DEN HAAG (ANP) De 52 dienstplichtige onderof ficieren, korporaals en sol daten van wie de uitzen ding naar Suriname niet meer doorgaat, zullen de militaire dienst kunnen verlaten. Minister Vrede- llng van Defensie heeft er mee ingestemd dat zij, in dien zij dat wensen, wor den bestemd tot buitenge woon dienstplichtige. De begin januari voor eer ste oefening opgekomen dienstplichtigen gaven zich vrijwillig op voor uitzen ding naar Suriname. Zij kregen in verband daarmee in de afgelopen maanden behalve een algemene ook een speciaal op hun func ties afgestemde opleiding. Voorzien was dat zij deze maand als laatste aflossing uit Nederland naar Surina me zouden vertrekken. Daarin kwam wijziging toen de Surinaamse rege ring het weten vervanging vanuit Nederland niet meer nodig te achten. (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag - De Tweede Kamer heeft gisteravond zijn instem ming betuigd met het voorstel van minister Duisenberg (Fi nanciën) om de loon- en inkom stenbelasting met ingang van 1 april tijdelijk te verlagen. Deze maatregel behoort tot het pak ket ingrepen van de regering (totale kosten 3,5 miljard gul den) om de economie een injec tie te geven. Door de belasting verlaging krijgen de Nederlan ders enige bestedingsverrui ming. Hoewel deze belastingverlaging nadrukkelijk is aangekondigd voor alleen maar 1975 bleek tij dens het kamerdebat, dat men er eigenlijk niet aan gelooft dat de regering haar volgend jaar weer ongedaan zal maken. An derzijds circuleerden rond het parlement al geruchten, dat de regering het volgend jaar slechts met de grootste moeite de touwtjes aan elkaar zal kun nen knopen. Door de terugval in de economie zullen de rijksin komsten ook terugvallen en als de regering toch haar ambitieu ze programma zal willen uitvoe ren met nieuwe collectieve voor zieningen, dan zal zij er niet aan ontkomen om de lasten op de bevolking (weer) te verzwaren. En dat zou weer betekenen, dat er volgend jaar niet te rekenen valt op een positieverbetering voor de loontrekkenden: alle "ruimte" zou naar de collectieve voorzieningen gaan. De socialist Dolman liet gisteren al blijken, dat hij een dergelijke ontwikke ling niet zou willen tegenhou den, met dien verstande dat de laagstbetaalden niet de dupe zouden mogen worden. Hoewel de liberaal mr. Koning via een motie de Kamer wilde laten uitspreken, dat aan het permanent maken van de nu vastgestelde belastingverlaging in 1976 voorrang moet worden verleend, hield de Kamer het erop, dat men een en ander pas zal kunnen bekijken bij het sa menstellen van de rijksbegro ting voor 1976. Ook de minister stelde, dat er nu nog geen beslis singen kunnen worden geno- JSfilL. Amsterdam moet verklaring bomaanslag rechtzetten AMSTERDAM (ANP) Het college van b. en w. van Am sterdam moet de verklaring rectificeren waarih het actie groepen in de Nleuwmarkt- buurt verantwoordelijk stelde voor de verijdelde bomaanslag op de metrowerken in de Bijl mermeer. De president van de rechtbank in Amsterdam heeft het college na kort geding van het sociaal- cultureel wijkcentrum „D'oude stadt" en drie personen veroor deeld tot uitgave van een pers bericht. Daarin is opgenomen de zinsnede dat „de burgemees ter ten onrechte de indruk heeft gewekt als zouden in het Nieuw- marktkwartier werkzame groe peringen en actiegroepen ver antwoordelijk moeten worden gesteld voor de verijdelde po ging tot gewelddadige aanslag op installaties van de metrower ken". Moeilijk President Ford van de VS. is geen begenadigd spreker en struikelt vaak over moeilijke woorden. Hij weet dat en doet er soms zelf zijn voordeel mee. Toen hij dezer dagen in een tafelrede - tijdens een souper ter ere van vice-president Nel son Rockefeller - niet uit het woord „geïntegreerd" kon ko men, zei Ford lachend tegen zijn gehoor: „Ik heb tegen Bet ty, mijn vrouw, gezegd dat ik deze toespraak van achter naar voren uit mijn hoofd ken - enfin, dat hoort u." I Toeval De bioscoop tegenover een geldwisselkantoor in Rome vertoont deze week de film „Mijn God, hoe diep ben ik gezonken". Volgens het wis selkantoor is enig verband tussen deze titel en de koers van de lire louter toeval. Uitkijken Vijftig badmeesters die vorig jaar door de Britse zwemba den in dienst zijn genomen, bleken de zwemkunst niet machtig te zijn, 25 waren „mo reel ongeschikt" en 27 sloegen de bezoekers, waren dronken of gebruikten drugs tijdens diensttijd. Deze onthulling staat in het gisteren gepubli ceerde rapport van het insti tuut voor zwembaden, dat de direkties waarschuwl beter uit te kijken ivie ze in dienst ne men. Intussen...het zal je red der maar wezen. Monumentaal De gemeenteraad van het En gelse plaatsje Cirencester heeft een openbaar toilet, dat recentelijk voor de lieve som van 120.000 gulden is ge bouwd op het terrein van de plaatselijke kerk, voorgedra gen voor de Jaarlijkse prijs voor Europese architectuur. Ontsporing Een trein in Argentinië moest plotseling tot staan worden ge bracht omdat op de rails een koe verzeild was geraakt De trein ontspoorde en de passa giers stapten uit. Toen de poli tie en een reparatieploeg van de spoorwegen arriveerden, waren van het corpus delicti allen nog de beenderen en de huid over. Smakelijk eten. Piep De Britse markiezin van Rea ding, nazaat van Rufus Isaacs, markies van Reading en on derkoning van India toen het nog deel van de Britse kroon uitmaakte, heeft een rechts zaak aangespannen tegen de verhuizers die een antiek he melbed zo zouden hebben mis handeld dat het is gaan pie pen. Het voor een ruim land huis gebouwde bed moest in tweeën worden gezaagd om het door de deur van het nieu we huls van lady Reading in Londen te krijgen. Het ledi kant werd weer aan elkaar gevoegd, maar nu is er een irriterend gepiep ontstaan. De markiezin eist 250 pnd, vol gens haar het bedrag dat het wegwerken van het manke ment kost. In het familiewa pen van de markiezin staat de spreuk „Of begin er niet aan of maak het af." Citaat Ik vind dat iedereen wel eens op zijn gezicht mag vallen. Van fouten moet je leren. Ei genlijk zou er een fonds moe ten zijn, waaruit fouten zou den kunnen worden getinanl cierd. (Martin Schröder). ïj De Stichting Nederlandse Priester Religieuzen heeft tot voorzichtigheid gemaand ten aanzien van het zogenoemde „Heilige Engelen-Werk", een nieuwe devotie, die haar hoofdkwartieren heeft in kas teel Reijmersbeek in Nuth in Limburg, waar een zusterge- meenschap in gevestigd en in Dreumel, waar een broederge meenschap is gevestigd. De leiding ervan berust bij pater II. van Dijk scj. De waarschuwing is het ge volg van een onderzoek, dat van de zijde der orden en con gregaties in Nederland naar dit „Heilige Engelen-Werk" (officieel Opus Sanctorum An- gelorum), is ingesteld. Aanleiding tot het onderzoek waren de onprettige ervarin gen, die in de Nederlandse kloosters als gevolg van de activiteiten van het Opus Sanctorum 'Angelorum waren opgedaan. De bisschoppelijke gedelegeerden voor de reli gieuzen hebben deze waar schuwing overgenomen en het materiaal van het onderzoek ter beschikking gesteld van al le orden en congregaties. De beweging is ontstaan van uit een groepje priesters, dat na de tweede wereldoorlog zich in Innsbruck aaneensloot om de verering van de engelen te bevorderen en aan de demo nische macht van het kwaad een halt toe te roepen. De devotie van het heilige enge len-werk steunt op privé open baringen van een zekere me vrouw Bitterlich over de rol' van de engelen in het heilsbe stel. Haar openbaringen zijn neer gelegd in drie geschriften, waarin onder meer de ver schillende fasen beschreven worden van de toewijding aan de engelen. In twee andere boeken wordt een kalenda- rium opgebouwd van engelen feesten van ongeveer vijfhon derd engelen, die met naam en toenaam, karakter en functie worden beschreven. Het onderzoek ten behoeve van de orden en congregaties heeft uitgewezen, dat de ge schriften van mevrouw Bitter lich niet alleen geen kerkelijke goedkeuring hebben gekregen, maar dat zij theologisch ook niet houdbaar zijn. Bepaalde uitingen van de devotie, zo hebben opgedane ervaringen tot dusver uitgewezen, zijn ronduit gevaarlijk met name binnen religieuze gemeen schappen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de eigen publikaties van het heilige engelen-werk alle worden omringd met de plicht van geheimhouding. Iemand, die zich toegewijd heeft aan een engel, mag hierover niet met iemand praten, die niet is toegewijd, ook niet met de biechtvader. De toegewijde is verplicht geestelijke leiding te vragen aan een priester, ver bonden aan de beweging. Lei ding van andere priesters is verboden. Het onderzoek heeft verder aan het licht gebracht, dat de toegewijden aan het heilige en gelen-werk rechtzinnigheid op dubieuze wijze hanteert. Er zijn gevallen bekend, waarin zij zich zeer onsympathiek voordoen door een geest van verdachtmaking, controle, vit terij en liefdeloosheid „omwil le van het geloof". De toegewijden aldus het onderzoek voelen zich geroe pen de demon van het kwaad uit te wijzen en zij weten deze demon haarscherp aan te wij zen in medezusters, mede christenen, leken, priesters en bisschoppen. Het onderzoek constateert ten slotte, dat binnen het geheel van dit alles het opvallend is, hoe pretentieus en vanzelf sprekend de wil van God als klaar motief voor deze merk waardige praktijken wordt ge hanteerd. Het convent van bis schoppelijke gedelegeerden voor de religieuzen meent dan ook op basis van het onder zoek een kritisch en waarschu wend geluid te moeten laten horen. Bisschop J. Gijsen van Roer mond. in wiens bisdom een van de groeperingen van het werk de zusters van het H. Kruis, zich heeft gevestigd, heeft zich tegenover de bewe ging eveneens voorzichtig op gesteld. Bij navraag bij de persdienst van het bisdom bleek, dat de bisschop van Roermond van mening is, dat de verering van de heilige en gelen zeker toegejuicht moet worden en bevordert dient te worden. Van de andere kant dient een en ander volgens bisschop Gijsen kritisch ge toetst te worden aan de leer der kerk, aan de pastorale prudentie en aan gezonde psy chologische en sociologische Bovendien zijn een aantal the- logische vragen nog niet beantwoord, terwijl er even min een uitspraak van de Hei lige Stoel in deze zaak is ge weest. Vanwege hernieuwde belang stelling is de vastenbrief van de bisschoppen van Neder land van 1973, „Welvaart, ver antwoordelijkheid, versobe ring" herdrukt. In totaal zijn nu 140.000 exemplaren in Ne derlandse en diverse buiten landse versies verspreid. Al dus meldt de persdienst van de r.k. kerkprovincies. In hun vastenbrief van 1973 wezen de bisschoppen op de noodzaak van een mentaliteits verandering ten aanzien van de consumptie, produktie- en Vastenbrief 1973 herdrukt wegens hernieuwde aandacht. prestatiemaatschappij „Het behoort tot ieders verant woordelijkheid mee te werken aan de inrichting van een sa menleving waarin economi sche groei en individuele con sumptie niet andere belangrij ke menselijke behoeften en waarden verdringen, zodat al len, nu en in de toekomst, kunnen delen in de welvaart. Dit vraagt enerzijds bewust- worden, anderzijds actieve in zet voor maatschappelijke ver beteringen en kritisch zelfcon trole ten aanzien van onze aanspraken en bestedingen", aldus de brief van 1973. Dit thema werd verder uitge werkt in de vastenbrief 1974 „macht, onmacht, hoop". (Bei. de brieven zijn te bestellen bij het secretariaat van de r.k. kerkprovincie in Nederland, Biltstraat 121 in Utrecht, tel. 030-334244). De hernieuwde belangstelling voor beide vastenbrieven staat in verband met de oproep tot een nieuwe levensstijl, die de beleidsconferentie van de Raad van Kerken (eind no vember 1974 in Lunteren ge houden) heeft gedaan. Déze oproep is reeds op diverse plaatsen uitgewerkt in aanbe velingen voor een nieuwe stijl van leven, onder meer via de actie in het bisdom Breda „Vasten als proeftijd". De bisdommen Haarlem en Rotterdam geven een speciale editie uit van het blad „Tus senbeide" onder het motto „Vasten: je wordt er mens De werkgroep Kerk en Sa menleving van het Diocesaan Pastoraal Centrum van het bisdom Den Bosch heeft een vastenkrant uitgegeven, die vooral het wereldvoedselpro bleem aansnijdt In plaats van een vastenbrief geven de bisschoppen dit jaar een paasboodschap uit Deze boodschap is bestemd om te worden voorgelezen tijdens de eucharistievieringen in het Paasweekeinde. Zij kan echter ook op andere wijze tijdens de paastijd onder de aandacht van de gelovigen worden ge bracht. Hij is te bestellen bij secretariaa r.k. kerkprovincie d 25 ct. per stuk. „Het is duidelijk, dat vanuit Nederland niet kan en mag worden bepaald wat precies ondernomen moet worden op het terrein van de communi catiemedia in Afrika", aldus mgr. Th. Zwartkruis, bisschop van Haarlem, tijdens de ope ningszitting van de samen komst van de Nederlandse stichting „Stem van Afrika" en de Afrikaanse zusterorga nisatie „The Voice of Africa". De bijeenkomst, die tot 11 maart zal duren, heeft als doel te komen tot een taakverde ling tussen de beide zusteror ganisaties. De Nederlandse stichting zal geleidelijk terug treden als thuisfront voor het mobiliseren van alle middelen, die de Afrikaanse stichting no dig heeft. Van Afrikaanse zijde nemen vijf bisschoppen aan de be sprekingen deel. onder wie mgr. Carroll uit Liberia, voor zitter van „Voice of Africa" en mgr. Makozi uit Nigeria, ex pert óp het gebied van de com municatiemiddelen in Afrika. Vandaag arriveerde uit Rome mgr. Deskur, voorzitter van de pauselijke commissie voor de sociale communicatiemidde len. Van Nederlandse zijde zijn, behalve mgr. Zwartkruis, aanwezig de voorzitter van de „Stem van Afrika", de heer T. Rammelt en prof. dr. H. Zee- gers, directeur van Karosi, waarvan de „Stem van Afri- ka" een dochterorganisatie is. Zondag zullen de deelnemende bisschoppen een concelebratie vieren in Volendam, waarbij ook de pauselijke nuntius in Nederland, mgr. Felici, aanwe zig zal zijn. De viering zal door de k.r.o.-televisie worden uit gezonden. De „Stem van Afrika" was vorige week in het nieuws, toen oud pastoor Van Rijn de beschuldiging uitte, dat de honderdduizend gulden, die zijn parochie in 1959 had bij eengebracht voor de bouw van een zender in Afrika, niet wa ren besteed en dat de zender er nog steeds niet stond. Van de zijde van Karosi werd hie rop gezegd, dat dit geld nog steeds is gereserveerd voor de „Stem van Afrika". De heer Rammelt deelde mee, dat er in totaal voor de zender ruim twee en een kwart mil joen gulden is opgehaald. De Afrikanen voelen echter op dit moment weinig voor de bouw van een nieuwe zender. Zij zién meer heil In het huren van zendtijd van nationale zenders. Dankzij de Neder landse steun gebeurt dit nu ook reeds in vele landen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7