Allerlei(ds) niet meer in het verdomhoekje" Leidse militairen eisen verbetering van huisvesting Leerstuk van Breeht in premiere bij eNVe Drama ,,Kooi-bewoners gelukkig Capaciteit nieuw AZL staat nog niet vast VRIJDAG 7 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN „De Kooi-bewoner heeft altijd in het verdomhoek je gereten. Nu wordt er einde lijk eens een beetje aandacht aan hem besteed". Een reden te meer om in augustus de bloe metjes nadrukkelijk buiten te zetten, meent de voorzitter van het wijkcomité De Kooi, de heer J. Werter. De eigenlijke aanleiding tot het vieren van een Kooi-feest is het 75-jarig bestaan van de wijk. Met de noodzakelijke renovatie en rehabilitatie in zicht zullen de bewoners zich voor honderd procent aan het feestgedruis, dat bijna een week duurt, over geven. Er wordt hen een veelzij dig programma geboden. Elke avond treedt er een muziek korps in de wijk op. Er worden kinder- en volksspelen georgani seerd. De danseurs uit de wijk kunnen hun hart ophalen tij dens een thé-dansant, een gecos- tumeerd bal en een vólksdans- festijn. Voor de ijdeltuiten is er een verkiezing van de „miss" en „mister" De Kooi. Kracht De feestweek zal de bewoners kracht geven voor de harde strijd die daarna weer volgt. De strijd om de leefbaarheid van de wijk. „Er begint echt wel schot in de zaak te komen", zegt de heer Werter. „Woningbouwvereniging „De Eendracht" heeft al renpva- tieplannen ingediend voor een bedrag van ruim tien miljoen." Het gaat evenwel de wijk comité nog niet zozeer om de renovatie dan wel om de rehabilitatie van de wijk. „De Kooi is de „proef tuin" voor Leiden geweest. Hier heeft men geleerd hoe een wijk niet gebouwd moet worden". Met de gevolgen van de slechte planologie hebben de bewoners nog dagelijke te maken. „Er zijn hier geen recreatiemogelijkhe den, behalve dan het zwembad De Zijl. Hier en daar is een speelterreintje en wat groen. Dan heb je het wel gehad." Samenspraak Aan de rehabilitatie-plannen wordt gewerkt door Geo-project in samenspraak met de gemeen te en een groepje bewoners. De ze plannen zullen evenwel lan ger op zich laten wachten dan die voor renovatie. De belangen van de bewoners, de gemeente en de plannenmakers blijken vaak tegenstrijdig te zijn. „Neem nou die geplande Suma- trabrug. Volgens mij is goede rehabilitatie onmogelijk wan neer dat ding er komt. Met de Sumatrastraat, als doorgangs weg, wordt de wijk in tweeën gehakt." Anderzijds wil de heer Werter graag rekening houden met het stadsbelang dat met de aanleg van de brug is gediend. „Misschien moet je dan toch het wijkbelang opofferen aan het stadsbelang," zo peinst hij. Middenstanders Voorts zijn er de middenstan ders, die willen blijven waar ze zijn. Enige weken geleden heeft de gemeente plannen ontvouwd voor het creëren van enige klei ne winkelcentra in De Kooi en Noord. Voor buurtwinkels is in het plan geen plaats. „De mid denstanders zijn hier voor een natuurlijke afvloeiing. Zij zijn met de bewoners van mening dat zij met hun buurtwinkel een sociale functie in de wijk kun nen vervullen. Zolang ze er ook nog hun boterham in verdienen, willen ze gewoon niet weg". In de rehabilitatieplannen zal ook het nieuwe zwembad „De Zijl" niet mogen ontbreken. De gemeente heeft de bewoners toegezegd dat het oude zwem bad niet eerder wordt afgebro ken dan nadat met de bouw van het nieuwe bad is begonnen. „Dan moeten ze wel heel gauw komen", is het commentaar van de heer Werter. „Want het is eigenlijk al een jaar lang onver antwoord om in het bad te zwemmen. En dan spreek ik nog Een van de weinige speelgelegenheden in De Kooi. niet eens over de aangerichte vernielingen, die het bad haast onbruikbaar maken" Ondanks eerdere beloften is de bouw van het nieuwe zwembad hog even uitgesteld. „Een grote teleurstelling voor de Kooi-be- woners"., aldus de heer Werter. „Ze hebben hier een gruwelijke hekel aan loze beloften. Zoiets begrijpen ze gewoon niet. Ze worden er razend om." Laag pitje Vijf jaar geleden was er al spra ke van dat het oude zwembad zou verdwijnen. Het toen ge vormde actiecomité voor be houd van het bad heeft later de functie van wijkcomité gekre gen. Jarenlang stonden de acti viteiten op een laag pitje. „In de Kooi is men niet gauw ergens voor warm te krijgen. Komt het echter toch zover, dan is het ook meteen voor de volle honderd procent. We kunnen nu al op vijftig bewoners rekenen, die enthousiast meewerken, wan neer er iets te doen is." Tegen het oprichten van een wijkvereniging heeft de heer Werter grote bezwaren: „Je be perkt je dan tot een aantal le den. Terwijl wij proberen de hele wijk te bereiken." Vandaar ook dat het comité zich a-poli tiek en a-religieus meent te moe ten opstellen. „De politieke partijen krijgen steeds meer belangstelling voor onze wijk en daar zijn we erg blij mee", zegt de heer Werter. Onlangs vroeg een bestuurslid van de PvdA evenwel of het wijkcomité bereid was mede werking te verlenen aan een door haar te houden hearing in de wijk. „Dat heb ik nadrukke lijk geweigerd. Een hearing voor alle partijen: akkoord. Wanneer dan toevallig alleen PvdA-leden komen, moeten de anderen het zelf maar weten. Maar wij kiezen als comité niet voor welke partij dan ook. Wij kiezen voor onze eigen belan gen". Elisabeth Vogels LEIDEN/DEN HAAG Een deputatie dienstplichtige militai ren van de „Doelenkazerne" in Leiden heeft gisteravond een lijst met ongeveer 400 handteke ningen aangeboden aan gene raal Van Eisen, voorzitter van de vaste commissie voor de de fensie in de Tweede Kamer. De dienstplichtigen eisen ingrijpen de verbetering van de woonom standigheden en sanitaire voor zieningen op hun kazerne. Ongeveer tegelijkertijd boden soldaten van de „Oranjekazer ne" in Schaarsbergen 1.000 handtekeningen aan de officier kazerne-piket van die kazerne. De soldaten uit Schaarsbergen eisen verbetering van de accom modatie van de eetzaal en bete re hygiënische omstandigheden. Tevens willen zij invoering van een bonnensysteem voor de be taling van de voeding. De Leidse militairen hebben enige weken geleden al langs de officiële weg teruggave ge vraagd van de inhouding van wedde voor huisvesting. Zij wil len niet langer 50,- per maand betalen voor wat zij noemen „middeleeuwse woonomstandig heden", zolang er geen verbete ringen worden aangebracht. Generaal Van Eisen heeft ze toegezegd voor 1 april een be zoek te zullen brengen aan de Doelenkazeme. Hij vroeg zich af of de werkgelegenheidspot van de regering niet gebruikt zou kunnen worden om de le gering van militairen te verbete ren. De defensiespecialist van de KVP zou vandaag een gesprek hebben met de staatssecretaris personeel van defensie, Van Lent, om met hem te spreken over deze affaire. Van Eisen noemde de aanbie- Van onze kunstredaktie Leiden - Studententoneelgroep eNVe Drama speelt volgende week maandag- en dinsdagavond in het Lak-theater Bertold Brechts leerstuk "Jazegger", een spel door de groep geaffi cheerd als "een onderzoek". Zeven acteurs hebben vanaf oktober samen met regisseur Han Smit aan de realisering gewerkt. - "Jazegger" werd door Brecht (1898-1956) in juli 1931 geschre ven en door een aantal leerlin gen en docenten van de Karl Marx-Schule uit Neuköln onder de titel "Lehrstück vóm Jasa- ger" als school opera op muziek van Weil gespeeld. Na een aan tal discussies voegde Brecht er een tweede deel aan toe (Der Neinsager) en zo ontstond zijn eerste leerstuk. Dit gerne toneel heeft in princi pe geen toeschouwers nodig. Het is in eerste instantie ge schreven voor de acteurs. Brechts doel was het in de vorm van een beknopt spel aangedra gen materiaal, als uitgangspunt te laten dienen voor discussie en improvisatie. Als toneelgroepspel op zich. zijn leerstukken voor een publiek meestal vervelend, saai en on aantrekkelijk. Waarschijnlijk om die reden, zijn ze in het verleden nauwelijks gespeeld. De toneelvernieuwing van de laatste jaren heeft echter een her-ontdekking van het leerstuk opgeleverd. De vernieuwde Nieuwe Komedie heeft bijvoor beeld op Brechts "Dansen" en "De uitzondering en de regel" een voorstelling gemaakt. Voor de hand ligt ook het gebruik van deze teksten binnen lessen dramatische expressie: immers het accent ligt op het groepspro ces en niet op een voorstelling. "Jazegger" nu levert tien minu ten toneel op, maar is door eN Ve Drama omgewerkt tot een voorstelling van ongeveer twee uur. Het gaat over een jongetje dat samen met zijn leraar en een aantal studenten de bergen intrekt omdat hij daar waar schijnlijk medicijnen voor zijn zieke moeder kan vinden. De tocht is voor hem echter veel te zwaar en onderweg wordt ook hij ziek. Volgens een oud ge bruik (Brecht schreef „Jazeg ger" op basis van het Japanse Noh-spel "Tanike") moet ie mand die tijdens een bergtocht ziek wordt, naar beneden wor den gegooid. Dat gebeurt en het jongetje komt om het leven. In hoeverre een opvoering voor publiek interessant is, hangt in sterke mate af van de discussies en improvisaties, die binnen de groep hebben plaats gehad, en die bepalend zijn voor het eind resultaat. In principe kan het voor de toeschouwer waardevol zijn om te zien wat de groep met de tekst heeft gedaan. Het hele proces van de groei naar de Regisseur Han Smit, neerlandi cus een eerste jaars student Dramaturgie in Amsterdam, is zich er in ieder geval van be wust dat de door eNVe Drama gekozen opzet, alleen voor de regelmatige Lak-bezoeker toe gankelijk is. „Als ik het voor een breder publiek had moeten doen, was ik zeker anders te werk gegaan". Kaarten voor de avonden zijn telefonisch te bestellen bij het Laktheater (no. 24890). Na afloop van de opvoering is er gelegenheid tot discussie met de spelers en de regisseur. Ton van Brussel. Een scène uit "De Jazegger' ding van de handtekeningen een schoolvoorbeeld van hoe men Kamerleden moet benaderen: niet met holle leuzen, maar met feiten en gegevens. In Leiden zijn ongeveer 300 dienstplichtige militairen gele gerd. Bij de handtekeningenac tie zijn ook een aantal sympathi serende verloofden betrokken, aldus de WDM. De Nederlandse dienstplichtige betaalt 147,- inhouding huis vesting en voeding. Dit is een vast percentage van zijn wedde (20 procent). De WDM verzet zich er tegen, dat bij iedere weddeverhoging de soldaat daardoor automatisch meer voor zijn huisvesting en voeding moet betalen. Daarbij vindt de WDM het on rechtvaardig dat bij de betaling van de voeding niet uitgegaan wordt van het werkelijke aantal maaltijden dat een militair op de kazerne nuttigt. Veel solda ten eten buiten de kazerne wan neer het eten slecht is. Zij beta len dan dubbel, aldus de WDM. De vereniging pleit daarom voor de invoering van een bonnen systeem. „De toenemende onvrede onder de soldaten over het systeem van inhouding huisvesting en voeding is volkomen begrijpe lijk", aldus de reactie van de WDM op de handtekeningenac ties. Leidse bioscopen Lt'XOR: Stalion*wr( IB. tvl 21339 !fi 45 uun'lBOO uur^n nls'uur 3° Camera: Hogrw.-rd 49, l-l 24910. „City Light»". 14 Jr. dug 10 (Ml uur en 21 jr. Alleen r^..Nenoe. Onder redactie van Jantje van Leyde tel. 071-22244 tst.17. Zilveren Molenloop De Leidse atletiekvereniging De Bataven organiseert zaterdag 5 april voor het dertiende achter eenvolgende jaar de Zilveren Molenloop. In tegenstelling tot de vorige jaren is de deelname nu ook open voor dames, daar naast zijn de veteranen in eigen klassementen ingedeeld. De grote deelname, vorig jaar 400 atleten, noopten de organi satoren ook een tijdslimiet (1,5 uur) vast te stellen. Voor deze voorjaarsklassieker zijn Belgische- Duitse en Engel se atleten uitgenodigd. Het parcoers is ongewijzigd ge handhaafd: Leiden-Leiderdorp- Hoogmade-Rijpwetering-Oud- Ade-Leiden. De start is om 2 uur te Leiden op het terrein van de Groenoordhal, alwaar ruime kleedgelegenheid met douches. Men kan inschrijven in de vol gende klassen: heren, veteranen I, veteranen II, veteranen III, dames. Iedere groep heeft zijn eigen klassement met daarbij behorende prijzen. Inschrijving op A-formulieren vóór 25 maart bij: Jeroen van Rooden, Debus- systraat 37, Leiden met bijvoe ging van girobetaalkaart voor het inschrijfgeld, 4,- p.p. Maredijk In verband met zijn verhuizing naar Vlissingen heeft de heer P. M. de Goederen zijn functie als secretaris van de speeltuinver eniging „Rondom de Maredijk" neergelegd. Morgenmiddag van twee tot vier uur kan men af scheid van hem nemen tijdens een receptie in het clubhuis van de speeltuin. Chantage De Haagse politierechter ver oordeelde gisteren een 42-jarige opperman uit Leiden tot een boete van 250 gulden en voor waardelijk drie weken gevange nisstraf met proeftijd van 2 jaar, wegens poging tot chanta ge. Verdachte schreef op 3 sep tember van het vorig jaar een brief aan een inwoonster van Voorschoten, waarin hij duizend gulden vorderde, daar hij an ders aan de echtgenoot van de vrouw mededeling zou doen over haar ontrouw. Daarvan was echter in de werkelijkheid geen sprake en de vrouw gaf dan ook de brief aan haar man, die de politie inlichtte. In over leg werd een bankbiljet van 100 gulden gedeponeerd op een door de opperman aangegeven plaats en deze kon vlak daarop worden gearresteerd. Volgens verdachte was hij tot zijn daad gekomen door finan ciële moeilijkheden. De officier van justitie vond het een ergerlijke daad van ver dachte en eiste twee weken ge vangenisstraf, waarvan een week voorwaardelijk en een boete van 300 gulden. Boven dien zou verdachte 300 gulden schadeloosstelling aan het slach toffer in deze affaire moeten betalen. De verdediger bepleitte opleg gen van een voorwaardelijke ge vangenisstraf, waarmee de rech ter akkoord ging. Verdachte moet wel 250 gulden als „smar- tegeld" aan de vrouw betalen. Meren wijk In de Merenwijk is een „Hulp en Adviescentrum" ingericht met als doel mensen hulp en advies te geven bij persoonlijke vragen en problemen. Het cen trum k gevestigd op Arends horst 19, waar driemaal in de week spreekuur wordt gehou den. Tijdens deze spreekuren is iemand aanwezig die vanuit er varing in de hulpverlening een open oor heeft voor uw vragen. Bewoners kunnen met allerhan de problemen naar het Hulp- en Adviescentrum komen. Al zul het wel eens voorkomen dat niet onmiddellijk een goed advies of een direkte hulp gegeven kan worden, het Hulp- en Advies centrum zorgt er dan wel voor dat men het gevraagde advies of de hulp krijgt. Men wordt dus niet doorverwezen, tenzij het niet anders kan. Het aantal ke ren, dat men zich sinds de start tot het centrum heeft gewend, geeft te kennen dat dit een aan winst is voor de wijk. De spree kuren op maandagavond (20.00- 21.00 uur) en woensdagochtend (11.00-12.00 uur) zijn ongewij zigd. Het spreekuur op vrijda gochtend is uitgebreid van 9.00- 12.00 uur. Tijdens de spreeku ren kan men ook bellen: tel.: 43212. Winkeldiefstal Een 16-jarig Warmonds wankel- meisje is door de bedrijfsre cherche van Vroom Drees- mann aangehouden, omdat zij voor een bedrag van f 300 aan goederen had gestolen. Bij een nader onderzoek bij het meisje thuis werden nog Bij een inbraak in het gebouw van platenmaatschappij CNR aan de Rembrandtstraot zijn drie koffertjes met in totaal 100 elpees gestolen. Aan de achterzijde van het pand werd een raam operfgcscho- Jantje in Leyden De Leidse troubadour Jan van Rhcnen brengt vanavond in vor mingscentrum Troef (Hoge- woerd 57) zijn programma ..Jan tje in Leyden". Aanvang acnt uur, toegang gratis Met dit zelf de programma is Jan overigens voorlopig nog elke zondagmid dag te zien en te horen m' cafe- chantant „De Smidsche" aan de Van der Werfstraat. Zijn optre dens beginnen daar om drie J. Werter voorzitter wijkcomité: lllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllltllllllllllllllllllllllllllillillllliliillllillililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van onze universiteitsmedewer ker LEIDEN Het aantal bedden van het nieuwe Academisch Ziekenhuis staat nog altijd niet definitief vast. Men is er in Den Haag nog niet in geslaagd tot een eensluidend oordeel hier over te komen. Een en ander bleek gisteren in een vergade ring van de commissie nieuw bouw AZL van de Leidse uni versiteitsraad. Zoals bekend lag het in de be doeling het aantal bedden te bepalen op 1040, omdat het an ders volgens Den Haag niet mo gelijk zou zijn per jaar 200 art sen in de diverse specialismen op te leiden. Een bijzonder be langrijk argument daarnaast is echter het feit, dat bij de hele opzet van de nieuwbouw de uni formiteit met het te bouwen zie kenhuis in Amsterdam gehand haafd moet blijven. In Amster dam wil men de beddencapaci teit van 1600 terugbrengen naar 1100 en dus moet Leiden daar dan ook maar aan voldoen, zo schijnt men in Den Haag te vinden. Het bestuur van het AZL denkt daar anders over en vindt de huidige capaciteit van 800 bedden voldoende om aan de eisen te voldoen. Een tweede argument om niet tot uitbrei ding van het beddenbestand over te gaan is het reële gevaar, dat ze niet allemaal met patiën ten kunnen worden gevuld. Kennelijk schijnt dit in Den Haag niet zo'n bezwaar te zijn. Volgens de directeur van het projectbureau Nieuw Universi tair Medisch Centrum, de heer Van Zweth, heeft de verant woordelijke man voor de nieuw bouw van het ministerie van onderwijs en wetenschappen al uit zijn mond laten vallen, „dat men dan maar een stuk leeg moet laten staan". Overbebed- ding zal echter ook gevolgen hebben voor b.v. het aantal niet gebruikte operatiezalen en' ront- genkamers. Volgens het kern plan. dat nu op tafel ligt, komen er in het nieuwe AZL 20 opera tiekamers i.p.v. de 13 die er nu zijn. Ook krijgt dé rontgenafde- ling 18 kamers meer tot haar beschikking. Handhaving van het aantal bedden zou een be sparing betekenen van 4 opera tie- en 6 röntgenkamers.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3