Regering raakt in geldnood door werkloosheidsuitkering we maken het goed met 'n bloemetje DS'70 Pronk onder invloed met auto over de kop Verhuizing PTT „minder gunstig" Dianne stapje dichter bij wereldtitel Werklozen en zieken in België aan het werk REINWATER KRIJGT STEUN DELFLAND £cidócSoimmt Vrijdag 7 maart 1975,65e jaargang no. 20061 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11telefoon 22244 Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Advertenties (excl. B.ï.W.) f 0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 Klachten bezorging, telefoon 22244 (18 00 t Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune 19 00 uur) Abonnementen per week f 2.69 kwartaal f 34.78 jaar f 135,15 losse nummers 50 cent. Vogel Vrijdag Kung Fu op Ned. II om 21.15 uur en om 22.05 uur Televizier met terreur in Tel Aviv, Peter Lorenz, eisen van terroristen en Ronald Augustin. toe» af en toe regen Veel bewolking met af regen. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Maximumtem peraturen rond 10 graden. Morgen zon: 7.12 18.31. Maan 4.58 14.11. Schev. hoogw.: 12.34 Laagw. 7.54 20.35. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl komt in ernstige geldnood. De werkloosheid slokt honder- daardoor minder den miljoenen guldens extra op. Voor taken blijft daardoor weinig geld over. I anderhalve maand de eerste oriënterende ge- Het kabinet moet dan kiezen uit: Meer rijksbijdra gen voor het algemeen werkloosheidsfonds en overheidstaken Aanvulling van de r fonds via een verhoging vai werknemers. de sprekken zullen worden gevoerd over de rijksbe- werkgevers groting voor het dienstjaar 1976, zal blijken dat Een verhoging het kabinet voor een moeilijke keus staat. verbetering van de inkomens. Het is nog zeer de kracht als gevolg van de belastingverlaging zal ook vraag of het kabinet tot zo'n weinig populaire de produktie toenemen, hetgeen een vermindering maatregel zal besluiten. van de werkloosheid tot gevolg zal hebben. Een het werkloosheids- Een andere mogelijkheid is nog dat het kabinet vergroting van de produktie vereist immers meer de loon- en inkomensbelasting verlaagt in combi- arbeidskrachten. natie met een verhoging van de premies. Anderzijds zou door vergroting van de koopkracht Op die manier kan de regering twee vliegen in het beschikbare inkomen wellicht nog een één klap vangen. Eenerzijds krijgt het bedrijfsle- heel klein b&etje kunnen toenemen, ondanks de ven een stimulans. Door toeneming van de koop- stijging van de premiedruk. Kooreman en Zn PERIODE MEUBELEN NIEUWE RIJN 9 LEIDEN TEL. 071*23261 Nederlaag voor staatssecretaris van Huiten DEN HAAG De Tweede Ka mer heeft gisteren de moties .aangenomen van de kamerle den Beekmans (D'66) en De Beer (VVD), waarin van de re gering wordt gevraagd het bui tenbrievenbussen-project van de PTT op te schorten (D'66) en de bussen te plaatsen op het erf en niet honderden meters van het huis (VVD). Staatssecretaris van Huiten had op het laatste moment nog ge-- probeerd de Kamer tegemoet te komen door wat vage toezeggin gen, maar hij voelde er niets voor het project stop te zetten. Het plaatsen van de bussen in Zuid-Hdland, Overijssel en Gel- Omgebouwde bromfietsen in omloop (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG - De Rijks dienst voor het wegverkeer en de Justitie stellen mo menteel een onderzoek in naar .motorbromfietsen". De eerste exemplaren zijn in het noorden van het land ontdekt. Waar ze vandaan komen weet men nog niet. Men vermoedt dat het om bouwen gebeurt omdat de verkoop van lichte motoren niet zo best loopt De berijders van deze mo torbromfietsen zijn over het algemeen te goeder trouw, aldus een politie woordvoerder. „Een leek kan moeilijk zien, of een brommer al dan niet aan wettelijke voorschriften voldoet". TNO-Delft onder zoekt momenteel of deze brommers opgenomen kun nen worden in de „Groene bijbel", waarin alle ministe rieel goedgekeurde voertui gen staan. Spel met mijn NIJMEGEN (ANP) Een passerende fietser zag gis teren in de bossen bij Nij-, megen kinderen met een landmijn spelen. Hij joeg ze weg....bond het oorlog stuig achterop de fiets en reed er mee naar huis. Daarna waarschuwde hij de politie die constateerde dat het een op scherp staande Duitse mijn was. derland zou gewoon door gaan. Ze zouden echter nog niet in gebruik worden genomen. „Die lege-bussen-politiek begrijp ik niet" aldus de heer Tolman van de CHU. Of liever gezegd: met een fraai, geurig boeket bloemen van een Fleurop-bloemist dal wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmaker', nietwaar! Nog iets meer dan een maand en er zal in Scheveningen gestart worden met de opho ging van het strand. Die kwestie, waarover langdurig is onderhan-, deld, is nu financieel rond. De algemene ver gadering van Delfland is er gisteren mee ak koord gegaan dat het Hoogheemraadschap een even grote bijdra ge levert als de ge meente Den Haag. De zandopspuitmg is overigens niet de enige verbetering die ter hand genomen gaat worden, ook de pier, die hier nog wat som ber op warmere dagen wacht, krijgt een ande re opzet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De politieke lijn van dr. W. Drees Jr., voorzitter van de Tweede Kamerfractie van DS"70 dreigt ernstige gevolgen te hebben voor de fractie. De heren De Braauw (tevens partijvoorzitter van DS10), Berger en S. Keuning en K. Keuning hebben namelijk laten weten, het oneens te zijn met deze lijn en als gevolg daarvan uit de fractie en uit de Tweede Kamer te zullen treden. Het hoofdbestuur van DS'70 zou vandaag bijeenkomen om zich over de verontrustende ontwikkelingen binnen de fractie en als gevolg daarvan binnen de hele partij opnieuw te beraden. Volgens sommigen binnen de partij zou een vergelijk toch nog wel mogelijk zijn. Gisteravond werd duidelijk, dat de moeilijkheden zich toespit sen op de politieke lijn van dr. W. Drees die naar een socialistische politiek neigt Hij wil daarmee tevens de deur naar de PvdA openhouden. Het viertal ontevredenen is het daarmee oneens. Zij willen DS'70 zien als kerngroep voor een nieuwe centrumpartij. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische en Nederlandse justitie hebben in nauwe samenwerking vier Nederlanders ontmaskerd, die er een fictief uitzendbureau op na hielden, dat werkloze en in de ziektewet lopende Nederlanders aan het werk hielp in Antwerpen. Op deze manier verdiende het uitzendbureau, dat de naam Leasing Service Bouwkracht droeg en in Oud-Leusden was gevestigd, in nog geen zes maanden tijd ruim 20 miljoen francs aan sociale verzekeringspremies. De Belgische justitie gelooft dat deze ontdekking slechts het topje van een enorme ijsberg is. Vermoedelijk zijn er honder den Nederlandse werklozen en zogenaamde zieken aan het werk in België, waar ze naast hun Nederlandse sociale uitke ringen een volledig Belgisch loon krijgen. Maandag beslissing over vervolging Minister Pronk (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE De Zwolse hoofdofficier van Justitie zal eerst maandag beslissen of al of niet zal worden overgegaan tot vervol ging van minister Pronk van Ontwikke lingshulp wegens rijden onder invloed van alcohol. De minister blijkt in de nacht van dinsdag r de kop geslagen. Hij minister een normale, zij het zeer vermoeide keerde huiswaarts van een langdurige be- indruk. Hij weigert momenteel het alcohol spreking met ambtenaren in hotel De Malle promillage van de heer Pronk bekend te Jan in Vierhouten (Veluwe) ter voorberei- maken. Volgens de hoofdofficier van justitie ding van zijn reis naar Peru. Hoewel de wacht hij nog op de medische verklaring wagen total-loss raakte, liep de minister van de arts die de bloedproef afnam, geen letsel op. Eigener beweging begaf hij t zich naar de politie voor het afleggen van ^nichten dat het alcohol-promillage bij een blaasproef Toen het pijpje verkleurde, nutter Pronk 1.8 zou hebben bedragen zijn op woensdag onder de gemeente Elspeet met verzocht de heer Pronk om een bloedproef. vol6ens de officier volkomen uit de lucht de door hem bestuurde wagen in de berm Volgens de officier van Justitie maakte de gegrepen. Werkende jongeren: Onderwij s- dwang lost niets op Utrecht AN.P. De Katholieke Werkende jongeren menen, dat de overheid jongeren van vijf tien jaar, die gekozen hebben om te werken, niet kan dwingen verder onderwijs te volgen. De K.W.J. stelde gisteren in een commentaar op de werkgelegen- heidsnota van minister Boersma (Sociale Zaken) vast, dat deze dwang te meer verkeerd is, om dat het onderwijs voor hen in houdelijk niets voorstelt. „Het wegmoffelen van jeugdige werklozen op school lost niets op", aldus de K.WJ. Het Hoogheemraadschap Delfland heeft een gedeeltelijk symbo lisch bedoelde financiële bijdrage geleverd aan de Stichting Reinwater. Deze stichting is een proces gestart tegen de Franse kalimijnen, die grote vervuiling van de Rijn veroorzaken. .De algemene vergadering van het Hoogheemraadschap besloot gisteren 500 gulden aan de stichting te geven. „Mocht er meer nodig zijn, dan zullen we zeker nog eens met een voorstel komen", aldus dijkgraaf mr. dr. J. Winsemius. De heer Winsemius herinnerde er aan, dat hij zelf enkele jaren geleden al eens met het idee had gespeeld om een proces tegen de Fransen te starten. Hij heeft dat toen niet gedaan, omdat het rijk toen een scherper beleid begon te voeren. „Inmiddels is de situatie echter weer ernstig verslechterd. Men mag niet verwachten dat er op een redelijke termijn door overleg een behoorlijke oplossing bereikt zal kunnen worden", aldus de dijkgraaf. Hij liet weten, dat ook een aantal Westlandse tuinders de stichting Reinwa ter steunt. Disconto met 1% verlaagd AMSTERDAM Om haar tarieven aan te passen aan het lagere buitenlandse rentepeil, heeft de Nederlansche Bank besloten haar tarieven over de hele linie met een vol procent te verlagen. Met ingang van vandaag geldt voor het wisseldisconto een percenta ge van 6%, voor het promessendisconto 79b en voor voorschotten in rekening-courant eveneens 79b, aldus de bank. De Westduitse centrale bank heeft het disconto vandaag verlaagd van 5,5 tot 5%. Stafchef President Valery Giscard d'Estaing van Fran krijk heeft generaal Jean Lagar- de benoemd tot chef van de generale staf van de landmacht. Drugbezit Anne Randolph Hearst, zuster van de vermiste erfgename Patty Hearst, is aan de grens tussen Canada en de Verenigde Staten aangehouden en bekeurd wegens drug bezit Ethiopië" De militaire junta in Ethiopië heeft het groot grondbezit afgeschaft. Het land wordt verdeeld iri landbouw coöperaties, collectieve boerde rijen en stukken grond van een hectare of tien die men in per soonlijk eigendom kan krijgen. Leden Britse Lagerhuis in problemen LONDEN (DPA) De loden van het Britse Lagerhuis heb ben ook recht op ccn normaal huwelijksleven, maar als gevolg van de voortdurende nachtelijke zittingen van het parlement ko men ze wat dat betreft veel tekort. Volgens het conservatieve La gerhuis-lid Charles Irving is het' percentage echtscheidingen het hoogst onder parlementsleden. „Deze week hebben we van tien uur 's morgens tot drie uur 's - nachts moeten vergaderen. Die nachtelijke zittingen schaden het huwelijksleven." (Van een onzer verslaggevers) Groningen De overplaatsing van de Centrale Direktie van de P.T.T. naar noord-Nederland zal een geringe impuls op de werkgelegenheid in dit gebied geven, dan doorgaans aangeno men werd. Bedraagt de over plaatsing 5300 arbeidsplaatsen, dan betekent dit een definitief gunstig neveneffect van 1400 Men ging er voorheen van uit, dat tegenover één arbeidsplaats van de Centrale Direktie ook; één arbeidsplaats in de verzor gende sector zou ontstaan. Thans blijkt dit eenderde ar beidsplaats in deze sector 'te zijn. Een ander is vanmiddag duidelijk geworden uit een rap port van de gezamenlijke noord-, elijke Economische Instituten. Een verbetering van de kwalita tieve werkgelegenheid zit er voor het noorden bij de over plaatsing wel in. Zij zal o.m. de verbetering van lonen en sala-' rissen stimulern en tevens voor enige tijd meer werk gelegen heid bieden aan „tijdelijke" werklozen in de bouwsector. Voor kantorenbouw e.d. wordt voor vijf jaren extra werkgele genheid voor 2750 man gevon den. Maar dan moeten er wel 5300 P.T.T.-arbeidsplaatsen ko men. Van de 5300 man, nodig bij de Centrale direktie zullen er 2100 in het noorden geworven moe ten worden. Een kleine 40 pro cent daarvan komt van de schoolverlaters. COLORADO SPRINGS Dianne de Leeuw is weer een stapje dichter bij het wereld kampioenschap kunstrijden ge komen. Ze won in de met 4400 toeschouwers uitverkochte hal van Colorado Springs de ver plichte kür en heeft nu een voorsprong van bijna vijf volle punten op de Amerikaanse Kath Malmburg, terwijl ze bij alle juryleden op de eerste plaats staat Het publiek was zo enthousiast' over het gave rijden van het Nederlands/Amerikaanse meis je, dat het bloemen op de baan wierp. De jury waardeerde haar optreden met cijfers tussen de 5,6 en 5,9. In Colorado Springs is de algemene mening dat al leen door een regelrechte ramp Dianne de wereldtitel nog kan ontgaan. De' stand in het algemeen klassemen- l. De Leeuw, Nederland 125.68 pt, 2.' Molmberg, VS, 120.70 pt, 3. Denavar- re, West-DuiUland, 118.88 pt, 4. Erra- th, Oost-Duitsland, 119.00 pt. 5. Ha- mill, VS. 119.23 pt, 26. A, Verlaan, Nederland, 97.75 pt, 27. S. Verlaan, 95.71 pt Eerste tomaten uit Zoeterwoude ZOETERWOUDE/LEIDEN Gisteren werden op de Leidse Coöperatieve groenten- en fruit veiling de eerste tomaten aange voerd. Dit geschiedde door de fieer G. A. J. v.d. Harg van de Noordbuurtseweg uit Zoeter woude. Zij werden gekocht door P. Schreudcr uit Leiden voor 21,80 per kilo. LAWINE In de buurt van Poturge in de Turkse provincie Malatya in Oost-Anatolië zijn twaalf boeren door een lawine gedood.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1