Alleen nog bouwen voor de eigen bevolking KNELPUNTENNOTA ALPHEN NU DISCUSSIESTUK VOOR TOEKOMST Meer subsidie Proefstation Boomkwekerij "Europa Kinderhulp zoekt pleeggezinnen WARMONDSE RAADSCOMMISSIE: Zalen voldoende in Leidschendam EHBO-strijd in Leimuiden ZWEMBAD DE FLUIT DUURDER Na motie van PCC-fractie Eerste paal voor bedrijfshallen in Zoeterwoude Fred Boelé terug bij Koudekerk Verlichting Floreant in gebruik Toneel in Zevenhoven Parochie avond Zoeterwoude PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 MAART 1975 Van een onzer verslaggevers BOSKOOP Als Provinciale Staten er deze maand hun fiat aan geven, krijgt het proefstation voor de boomkwekerij in Boskoop per jaar 71/2 duizend gulden meer subsidie. Gedeputeerde Staten doen dit voorstel, omdat het verwachte verlies over 1975 571.000 gulden zal gaan bedragen, terwijl er vijf jaar geleden sprake was van een verlies van 335.000 gulden. Het rijk draagt in dat verlies voor de helft bij. Een groot deel wordt door bijdragen van derden (contributies e.d.) gedekt, maar ook het resterende bedrag moet er komen. Men denkt aan een verhoging van de contributie en daarnaast een verhoging van de provinciale subsidie. GS vinden het uiterst belangrijk, dat deze wordt verleend, omdat het proefstation een onmisbare factor is in de streek rondom Boskoop. De speciale commissie, die zich met subsi diëring op agrarisch gebied bezig houdt, vond de stijging (371/2%) wel wat fors, maar staat er niet te min achter. De grote exportbelangen en de daaraan verbonden werkgelegen heid rechtvaardigen dat Van onze correspondente WARMOND Gisteravond boog de raadscommissie ruimtelijke ordening zich over het vraagstuk of er na het volbouwen van Endepoel II nog verder in deze gemeente gebouwd zou moeten worden en zo ja, waar. Er kwamen een aantal modellen op tafel waarop de bevolkingsgroei en de daarop aansluitende woningbehoefte in grafieken stond weergegeven aan de hand waarvan men tot een meningsvorming kon komen. De heer Heemskerk was aanvankelijk van mening dat er na 1978 niet verder gebouwd zou moeten worden om het landschappelijk aanzien niet te schaden. Later schaarde hij zich toch achter het standpunt van de overige commissieleden dat de autochtone bevolking toch wel moest worden opgevangen. Dit houdt een groei in van plm. 0,8% per jaar hetgeen een woningbehoefte tot 1990 tot gevolg heeft van ongeveer 300 woningen. Verdere uitbreiding van het aantal inwoners vond de commissie ongewenst en zij zullen dan ook in deze zin advies uitbrengen aan het college van B. en W. Aanvankelijk stond een toetsing van een struktuurschets op het programma waarbij een keuze zou moeten worden gemaakt waar in de toekomst een woongebied gecreeërd zal worden. De vraag of deze toetsing zinvol en gewenst was hield de commissieleden echter zo lang bezig dat, toen men besloot toch maar te toetsen de avond hiervoor te ver gevorderd was. Dit agendapunt is nu verschoven naar de volgende vergadering. De speelstraat in Endepoel II kwam ook nog even ter sprake. De meningen over het afgesloten zijn voor auto's van deze straat zijn nogal verdeeld. Er zal t.z.t. een enquete over dit onderwerp gehouden worden onder de bewoners van Endepoel II. De voorzitter deelde tenslotte mede dat er i.v.m. de Schiphollijn binnen enkele weken een inspraakprocedure op gang zou ko men. Van onze correspondent LEIDSCHENDAM - Een werkgroep die zich ruim 'n half jaar indringend heeft bezig gehouden met een inventarisatie van het culturele leven in Leidschendam is tot de conclusie gekomen dat het aantal ruimtelijke voorzieningen voldoende is. Het aantal zalen dat akoestisch geschikt is voor muzikale uitvoeringen is ruim voldoende, evenals dat voor vergaderin gen en dergelijke. Voor toneeluitvoeringen ligt de zaak minder gunstig, daar voor is eigenlijk alleen het Dienstgebouw aan de Regthuys- straat geschikt. Een aangepaste ruimte voor exposties ont breekt, „De Schakel" wordt qua grootte „nauwelijks positief' beoordeeld. De werkgroep is opgericht na bijeenkomsten van vertegen woordigers van bijna alle culturele organisaties die ten doel hadden te komep tot de oprichting van een Culturele Raad. De taak van de groep was voorstellen te doen over functie en structuur van de raad en over het takenpakket Onder voorzitterschap van mr. B. J. M. Engbergen, en met ais secretaris drs. J. Walter van de Culturele Raad van Zuid-Hol land, stuurde de uit 7 personen bestaande werkgroep brieven om inlichtingen naar ca. 50 organisaties. In het 19 pagina's tellende rapport, dat de naar cultuur ruikende naam „Vingeroefeningen" kreeg, zijn een groot aantal aanbevelingen gedaan voor de binnenkort op te richten Culturele Raad Leidschendam. Onderzoek naar baarmoederkanker in Voorhout Van onze correspondent Voorhout - Op initiatief van de Vereniging gezondheidszorg Bollenstreek zal in de Bollen streek een onderzoek plaats hebben naar Baarmoederkan ker onder de vrouwelijke inwo ners vanaf 25 jaar. Dit onderzoek bestaat uit het microscopisch beoordelen van een z.g. „uitstrijlcje" van de baarmoedermond. In samenwerking met de huis artsen en de plaatselijke kruis verenigingen zal dit onderzoek in Voorhout van start gaan op 14 april 1975. Iedere vrouwelijke inwoner van af 25 jaar, zal binnenkort een uitnodiging ontvangen om in het Gezondheidscentrum een uit- strijkje te laten maken. Daar gebleken is, hoe weinig vrouwen eigenlijk precies weten wat baarmoederkanker is, en hoe het bij vroegtijdige ontdekking door middel van een uitstrijkje kan worden genezen, zal me vrouw J. C. de Graaff Guilloud- Gentenaar hierover een inlei ding houden (met vertoon van dia's) op dinsdag 18 maart a.s. in het Gezondheidscentrum te Voorhout, aanvang 8.15 uur. Na de lezing is er alle gelegenheid om vragen te stellen. Het onder zoek wordt verricht door het Leids Cytologisch Laboratorium B.V. Groenesteeg 63 te Leiden, onder leiding van mevrouw M. E. Meyer-Boon, patholoog ana toom. Van onze correspondent Leimuiden - Vrijdag 14 maart a.s. is in het gemeenschapscen trum „Het Spant" de slotavond van een serie wedstrijden tussen de afdelingen Langeraar, Noorden, Nieuwkoop, Uithoorn, Leimuiden en Rijnsaterwoude van de vereniging van EHBO. Het programma zal bestaan uit a. een korte demonstratie door leden van de vereniging, waarna b. de finale wedstrijden zullen volgen. Daarna zal burgemees ter Breen de wisselbeker uitrei ken. De avond zal feestelijk worden afgesloten met een verloting. Voor de muzikale opluistering zorgt trio „The Jolly Jokers". Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Wethou der H. J. Bunnik heeft de com missie van beheer van het ge meentelijk sportcentrum „De Fluit" voorgesteld de tarieven voor de zwembaden met gemid- deld 10 11% te verhogen. De nieuwe tarieven zouden per 3 mei a.s. de openingsdatum van het buitenbad) moeten ingaan. De meer-opbrengst wordt ge raamd op 25 4 30.000 gulden, inclusief de 5000 gulden die het schoolzwemmen meer zal op brengen. Het tekort van vorig jaar van ruim 540.000 gulden was onge veer 54.000 gulden hoger dan geraamd. Na herziening van de ramingen voor dit jaar blijkt een tekort van bijna 630.000 gul den wat ongeveer 60.000 gulden hoger is dan werd geraamd. Dat het tekort niet groter is komt door het vertrek van twee per soneelsleden waarvoor geen nieuwe zijn aangetrokken, ter wijl het salaris wel in de begro ting was opgenomen. Overigens is het tekort volgens de wethou der dit jaar met 16% gestegen. De wethouder wil het tarief van de enkel-badenkaarten ongewij zigd op 2 gulden voor het bui tenbad en 1 gulden 80 voor het binnenbad houden. Van onze correspondent ALPHEN De vaststel ling van de knelpunten nota in Alphen aan den Rijn heeft gisteravond in een speciale raadsverga dering in meerderheid steun ondervonden van de raad. De verschillende partijen hadden wel de nodige kritiek (Progres sief Alphen ging hiermee het verst), maar de nota werd via een motie van de PCC vastgesteld als discussiestuk om ge bruikt te worden bij prio riteitenstelling bij het op maken van een budgetair plan voor 1976-1980. Zo luidt het voorstel dan ook, dat het college van B. en W. in tweede instantie de raad voor legde, nadat Strijker (Prog. Alp hen) en De Vries (PvdA) het aanvankelijk voor kennisgeving wilden aannemen. De motie van de PCC-fractie, die het niet nodig achtte het structuurplan fundamenteel te veranderen, werd aangenomen met 19 tegen 7 stemmen. Het voorstel in tweede instantie van B. en W. ondervond slechts af keuring van de beide Progres sief Alphen vertegenwoordigers. Dat gebeurde allemaal nadat de partijen eerst hun mening had den gezegd over de Knelpunten nota. De WD-frachtie vroeg waarom het streekvervoer straks Ridder- veld 2 niet kan aandoen, als in '76-'77 de eerste bewoners zijn Ridderveld 2. Nu nog een kale vlkate, maar over twee het streekvervoer zal Ridderveld 2 niet aandoen. Op de jaar moeten de eerste huizen bewoond zijn. Tegen die achtergrond een aantal flats van het reeds lang gereali- tijd zal er ook een stadsbusdienst moeten komen, want seerde Ridderveld 1. gearriveerd. Wethouder Haan- stadsdienst de enige oplossing Fractieleider Den Daas stelde; Dapper doorgaan dus, maar stra zei, dat de busondememin- was. De WD wilde graag een „We moeten niet afwijken van niet roekeloos, gen te grote nwegen moesten nota gezondheidszorg toevoe- de ingeslagen weg. Dat zou ver- Verder zei hij, dat in Kerk en gaan maken, waardoor een gen. regaande gevolgen hebben. Zanen eerst het industriegebied gereed moet komen. Pas huizen gaan bouwen, als er meer duide lijkheid bestaat over de woon functie. KVP-voorman Winninghof zei daarover, dat Kerk en Zanen gerealiseerd moet worden om een evenwichtiger geheel te krij gen. Hij vroeg het college of de grond in Ridderveld 2 niet snel ler kon worden uitgegeven, om minder renteverlies te hebben. In tweede instantie zei hij, dat Alphen zo snel mogelijk moest trachten boven de 50.000 inwo ners te komen om een betere financiële positie te verkrijgen. De nota was bij de Partij van de Arbeid duidelijk tegengeval len. De gezondheidszorg ont brak en men wil een studie over de opvangfunctie van Alphen. Strijker (P.A.) vond dat het Col lege nog steeds een onverwoest baar optimistme koestert over de financiële positie van rijk en provincie. En dat, aldus Strij ker, terwijl gebleken is, dat er van de overheid weinig finan cieel heil is te verwachten. Het structuurplan moet worden aan gepast en gewijzigd. „Het is nog niet te laat om het beleid om te buigen". In zijn antwoord stelde wethou der Haanstra ondermeer, dat de opvangfunctie aanwezig blijft Volgens een rapport van GS zou Zuid-Holland een tekort van 18.000 woningen hebben. En over de gronduitgave in Ridder veld 2 stelde hij, dat het college de voorkeur geeft aan een zorg vuldige aanpak. Collega wet houder Goedhart vulde aan, dat het voorzieningenpakket achter blijft bij een te snelle groei. Van onze correspondent ZOETERWOUDE - Aan de In dustrieweg in het Industriege bied "Grote Polder" is gister middag de eerste paal de grond in gegaan voor de bouw van een tweetal bedrijfshallen met een totale oppervlakte van 10.000 m2. Dit werk wordt in opdracht van INOGEM-De Bilt uitge voerd door het bouwbedrijf B.C.M.-v.d. Vliet. Eén hal zal door Heinekens Brouwerij in gebruik worden genomen voor opslag en de tweede komt voor verhuur in aanmerking. De hallen zullen verrijzen in het gebied dat ei gendom is van exploitatie-mij. "De Vijver" B.V. waar nog rui me bouwmogelijkheden zijn. Dit in tegenstelling tot het gebied van het Industrieschape, waarin de gemeenten Zoeterwoude en Leiden en participeren, wat gro tendeels al een bestemming heeft. Het "ere-karwei" werd gister middag verricht door de heer J. d. Vrucht, directeur van INO- GEM in aanwezigheid van talrij ke genodigden onder wie verte genwoordigers van het Zoeter- woudse gemeentebestuur. Burgemeester opent nieuwbouw RABO-bank Van onze correspondent KATWIJK Burgemeester Vermeulen van Katwijk zal morgenmiddag om twee uur de officiële opening verrichten van de nieuwbouw van de RABO- bank aan de Rijnstraat, 's Avonds is er voor belangstellen den gelegenheid om een kijkje te nemen in het nieuwe bankge bouw. Veilingen RIJNSBURG. 4 ryliU Anjers Am. 35580 0 199. 2,457 Blauwe Druifjes 1190 1.025 Call# 170 0 949 Chrys tros JR C 9167 3 357 Euphor bia 170 0.296. Forsythia 660 0.118. Freesia 10410 1 585. Gerbera 10280 0 431 Hyacint- hen 5322 1 538. Hyacinth met bol 7910 0.391. Iris 5065 2.223 Lathyrus 0.S78. Narcis Tton k. 68475 i ide gr. 125361 0.351. Dlv. 1 2.045. Div. Snijbloemen 0.540. ken Imp. 710 0.353. Liatru Imp. 9100 0.523. Orchideeën Imp. 13200 0.084. Ranonkel Imp 675 0 825 Rozen gr.bl Imp 1980 0 431. Rozen kl.bi. Imp. 740 0.302. Div Siujbl. Imp 6649 1.517. Div Snijbl Imp. 5259 0 861. Begonia 140 2.089. SL Paulea 160 1.020. Div Potplanten 677 0.975. Gladiolen - Ardent 8130 0.398. Gladiolen - Carmen 400 0.420 Glad. - Eurov.sion 23580 0.449. Glad - Moliere 3800 0.366. Gl. Spie 4 Span 1100 0.480. Gl. - Peter Pears 8470 31-37. Charmeur 34-35. Yell. Dusty 30. 53-72. La Minuette 3 45—70 Cactus 85—380. PotChrys. 40-50. St Paulia 100-115. Por bos: Fresia: Fanta- sy 235-320. Corona 215-235. Bleu Heaven 255—275. Royal Bleu 185—220 Auroru 215-220. Yellow River 200-220. Overige 135—195. Narcis: Carlton 10O-US. Dutch Master 95-140 Koude grond 45—69. Overi- ge 75-85. Diversen Chrys. Spider 285-325. Agneta ï«0 Iris Ideaal 210-240. Blauwe Druif 45—55. Snijgrocn 140-170. Tulpen Lelieblocmig: Aladin. West Point, Gemengd 190-290. Par doorn. Lucky Strike, Blenda. Kees 7 Queen of Bartigon, Dameter, Montcomme- ry, AUUa, Wtldhof. Mickey Mouse, Golden Mirjoran 175—245. Lustige Witwe. Promi. ncncc. Ralph, Preludium, v.d. Eerden, Van onze correspondent KOUDEKERK - Trainer An- dré Wahlen gaat aan het einde van dit seizoen' de W Koude kerk verlaten. Wat hij precies gaat doen is nog niet bekend, maar wel wie zijn opvolger wordt. Fred Boelé, die vóór Wahlen een paar jaar achtereen de technische leiding van de rood-witten had, komt weer te rug. Tegelijkertijd met Wahlen vertrekt jeugdtrainer Groen. Voor die vakature heeft Koude kerk nog geen oplossing gevon den. Tentoonstelling rond raadhuis Oegstgeest Van onze correspondent OEGSTGEEST Rond het raadhuis aan het Wiljelmina- park wordt van 28 maart tot 9 april een tentoonstelling gehou den van twintig beeldhouwwer ken en plastieken. Tijdens de werkuren van de ambtenaren zijn ook binnen het raadhuis kunstwerken te bewonderen. Deze tentoonstelling valt samen met het bezoek van de commis saris van de koningin in Zuid- Holland, mr. Vrolijk, op 7 april aanstaande. Op verzoek van de commissie kunstopdrachten heeft de raad intussen een kre diet van 2500 gulden beschik baar gesteld om een en ander te realiseren. AARLANDERVEEN - Zaterdag 8 maart voert de toneelgroep de K.P.J. in het Dorpshuis de klucht „Huize Amor" van Dick van Maasland op. Na afloop is er dansen op de mu ziek van discotheek „Firewood". Aanvang 20.00 uur. Van onze correspondente NIEUWVEEN Wie straks in ie zomer weer richting Costa Brava, Costa del Sol, of welke Costa dan ook snelt, kan zich nauwelijks voorstellen, dat er Tiensen zijn, die niet in staat dijn de werkelijkheid een paar dagen te ontvluchten. Duizen den kinderen verspreid over heel Europa kunnen niet op va kantie. De Stichting Europa Kinderhulp wil daaraan iets doen. Vijftien jaar geleden is deze organisatie begonnen met het onderbrengen van kinderen uit vluchtelingenkampen in Ne derlandse gezinnen. Een verblijf van enkele weekjes. De Stich ting is zich er heel goed van bewust, dat het leed van de kinderen daardoor niet of nau welijks wordt verzacht. Toch is het nodig, dat kinderen, die op sociaal of economisch gebied in een miserabele toestand verke ren, eens zien, dat er ook een zonnige kant aan het leven is. Het aantal kinderen dat de laat ste jaren werd ondergebracht in pleeggezinnen steeg tot zo'n 17U0. Maar er zijn er nog veel meer die het nodig hebben. Mocht u zo'n kind een paar weekjes vakantie in Nederland willen bezorgen, kunt u zich wenden tot mevrouw M. J. Ten Brinke-van Marion, Schoter park 37, Nieuwveen, tel. 01723- 8313. Jaarvergadering LTB Meerlanden Van een onzer verslaggevers ROELOFARENDSVEEN De LTB kring De Meerlanden houdt vrijdagavond haar jaar vergadering in „De Alkeburcht" in Roelofarendsveen. Naast de gewone punten komt Joris Schouten, bekend van „Boer en Tuinder" en KRO's Van Twaalf tot Twee een inleiding houden, waarna er gediscusieerd kan worden. Tot slot verzorgt orga nist/slagwerker Joost Verhoe ven uit Woerden voor een muzi kale uitsmijter. TAFELTENNIS VERENIGIN GEN OP ZOMERKAMP Van onze correspondent ZOETERWOUDE Vijf tafel tennisverenigingen uit de regio hebben besloten een zomer kamp te organiseren op het re creatieterrein „Tranchée" te Weert. Dit is prachtig gelegen in de bossen nabij de Belgische grens. Op het terrein zijn zwembad, diverse sportvelden, tennisbanen, atletiekbanen een kantine en goede sanitaire voorzieningen. De regio-verenigingen zijn Steeds Vooruit (Warmond), DO- COS (Leiden) TOV (Noordwijk) N.S.S.S. (Noordwijkerhout), en het Zoeterwoudse PIT'54. Bij deze laatste vereniging is nog enige reserve omdat zij in eigen verband twee jaar achtereen naar het „Grote Bos" in Zeist is geweest met de meest goede ervaringen. De organisatie hier van is echter geen sinecure en ook het aantrekken van leiders geeft problemen. Men bezint zich in de PIT'54 gelederen nog op het een en ander. Nieuwe bestuursleden Jacoba van Beierenschool Van onze correspondent Lisse Mevr. De Krey-Scholte uit Lisse en mevr. P. v.d. Kamp- Buitink uit Hillegom zijn gister avond gekozen in het schoolbe stuur van de huishouschool Ja coba van Beieren, die tegen woordig „prot. chr. school voor lager en middelbaar beroepson derwijs" heet. Het aantal leerlin gen van deze (streek-)school be draagt thans 300, zo meldde voorzitter C. Smits gisteravond tijdens de jaarvergadering. Tij dens die vergadering nam af scheid het bestuurslid mevr. G. E. Moolenaar-v.d.Zaal. AARLANDERVEEN - Voor de competitie van de Leidsche Schaakbond, in de derde klasse D, heeft „Het Springende Paard" een 7—3 zege behaald op Leithen 3 uit Leiden. De gedetailleerde uitslag: D. Oos terman—tegenstander niet géko- men 10, J. J. v.'t RietA. Mon- zeba 1—0, A. Koeleman—J. Ligt- voet 1/21/2, C. KoelemanM. Kokkedee 1—0, J. Haring—J. W. Wiersma 01, Th. LelieveldH. J. Kosto 1—0, Jac. Breedijk—T. Neutenboom 01, H. J. van Harten—W. v.ckPoel 1/2—1/2, Th. Immens—M. Vlasveld 1—0, R. Taubert—J. Koppe 1—0. Jeugdnatuurwacht Voorhout Van onze correspondent VOORHOUT De afgelopen dagen waren de Voorhoutse Jeugdnatuurwachtertjes bijeen. Wel vroeg in de avond, want de afspraak was, „vóór achten thuis". En aan Joep Warmenho- ven heeft het niet gelegen, die zorgde voor een heel vlotte avond, daarbij geassisteerd dor zijn vrouw. Met een prachtige diaserie werd begonnen. Veel van de prachtige Noorse Flora en Fauna werd aan-ééngepraat door de heer Warmenhoven. Hierbij haakte hij met het ge mak van een vlotte causeur in, op veel actuele gebeurtenissen en op plaatsen, planten en die ren, die de Voorhoutse jeugd van nabij kent. Na de dia's werd de jeugd ge- tracteerd op twee prachtige films uit Noorwegen. Ook hier wist het echtpaar Warmenhoven het nuttige met het aangename te verenigen. Bij de prachtige beelden werd steeds een duide lijke toelichting of een stukje geschiedenis verteld. Boeiend genoeg om op twee avonden een volle zaal met rumoerige 4—5 en 6e klassers in bedwang te hou den. Van onze correspondente BOSKOOP Op het sportvel dencomplex van Floreant aan de Hoogeveenseweg is gister avond een licht-installatie in ge bruik genomen. Ter gelegenheid hiervan speelde Floreant een wedstrijd tegen Gouda, die door de thuisclub met 24 werd ver loren. Wethouder P. v.d. Dool verrichtte de aftrap. De wed strijd werd bijgewoond door on geveer 800 man publiek. Van een onzer verslaggevers ZEVENHOVEN „De man die kwam dineren" is de titel van het toneelstuk, dat het Nieuw Hoofdstad Toneel vrijdagavond in het Dorpshuis van Zevenho ven opvoert. Een klucht over wat er kan gebeuren als er een beroemdheid door omstandighe den in een uiterst conservatief gezin terecht komt. De organisatie is in handen van de Kulturele Vereniging in Ter Aar. Toegansprijzen: 7,50 voor niet leden, 5,50 voor leden en niet-jeugdleden en 4,00 voor jeugdleden. Vanavond kunnen tussen 8 en 9 uur op de volgende adressen kaarten in de voorverkoop wor den gekocht: dr. A. Schweizer- straat 31, Ter Aar; Dosinstraat 31, Langeraar; O. Nieuwveense- weg 32a, Nieuwveen en Dorps straat 28, Zevenhoven. Van onze correspondent ZOETERWOUDE Morgen wordt in het Don Boscohuis in Zoeterwoude een parochie avond gehouden. Vorig jaar is hiermee een begin gemaakt. Daarbij was het de bedoeling om het geheel in een avond af te werken. Dit bleek niet moge lijk en er volgde nog een tweede bijeenkomst waarop het pasto- rale beleid aan de orde kwam. Men heeft nu direct besloten om twee avonden te reserveren. Morgenavond zullen de finan ciën onder de loupe worden ge nomen en zal de nieuwe paro chiestructuur waartoe onlangs is besloten, worden besproken. Op dinsdag 8 april zal de pasto raal centraal staan.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4