Mozarts kijk op 1 1 Handels Messias Jezuieten voegen zich naar wens van paus Model-uitvoering van zijn bewerking vastgelegd VLECHTWERK BLEEK GEKNIPT VOOR ONTWIKKELINGSHULP PAGINA 12 LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 MAART 1975 Hoe de muzikale smaak in de 18e eeuw binnen enkele tiental len jaren radicaal veranderde: dat kan men nu dankzij de grammofoon gemakkelijk erva ren als men een vrij recente opname van H&ndcls Messiah (onder Mackerras op HMV) ver gelijkt met de zojuist versche nen Duitse bewerking van het oratorium door niemand min der dan Mozart (ook onder Mac kerras in de DGG-Archiv-cas- sette 2723019). Het verschil tus sen barok en rococo is hemels breed. Handel voltooide zijn Messiah op Engelse tekst in 1742 kort vóór de première in Dublin. Ja renlang heeft men zich behol pen met de partituur van Chry- sander vol fouten en eigenmach tige wijzigingen. Daarom kreeg Ton Koopman van ons ministe rie van CRM een subsidie om de Engelse bronnen te bestude ren. Zij reconstructieve benade ring van de Ierse première heb ben we tijdens het laatste Hol land Festival in de Kurzaal kun nen horen'; de gereinigde Mes siah was toen een barokke openbaring. De bovengenoemde Engelse plaatopname onder Mackerras gaat niet zo ver als Koopman maar streeft duidelijk naar au thenticiteit, ook wat de' geimpro- viseerde versieringen betreft. Nu is het typerend voor het huidige historiserende muziek- besef dat dezelfde Engelse diri gent Mackerras werd uitgeno digd met koor en orkest van de Oostenrijkse Radio in Wenen een opname te maken van Mo zarts bewerking van HSndels oratorium. Deze bewerking op Duitse tekst, en dus Der Messias getiteld, is zeker een eeuw lang in de Duits sprekende landen en ook bij ons geregels uitgevoerd. Onlangs is deze bewerking in een nieuwe wetenschappelijke uitgaven van Mozarts werk op exacte wijze opnieuw gepubli ceerd. De uitgever ervan kreeg de leiding bij de DGG-Archiv- opname die bewijst dat men aan Mozarts veranderingen in Han dels werk veel historische en artistieke waarde toekent En terecht!. Voorop moet staan dat Mozarts bewerking niet is gemaakt uit gebrek aan waardering voor Handel. Zowel Baron van Swie- ten, die Mozart de opdracht gaf, als Mozart zelf vereerden de grote componist maar zij dach ten dat hij verplicht was ge weest te werken met een ontoe reikend barokorkest dat naar de maatstaven van de rococo zo gruwelijk was verouderd dat er hoog nodig wat aan gedaan moest worden. Mozart schreef dan ook extra partijen voor dubbel bezette fluit, hobo, klari net, fagot en hoorn en paste de harmonieën van de zangstem men aan, die nu versterking kregen van blazers die gelijke partijen speelden. Wegens het ZaiF-'- onbruik rakende clarnospel ver ving Mozart de betrokken obli- gaat door een partij voor hoorn, f Wellicht om praktische redenen moest het orgel voor het conti nuo plaats maken voor klave cimbel en cello en dan werden enkele solostemmen anders ge bruikt: Mozart liet een altaria door een bas zingen, de tenor moest een aria van de sopraan overnemen maar een andere aria, een arioso en een paar recitatieven aan haar afstaan, enz. Zulke veranderingen waren zowel in HSndels als in Mozarts tijd gebruikelijk Ook lijkt het onwaarschijnlijk dat Mozart welbewust heeft bekort: Van Swieten bezorgde hem namelijk een incomplete vertaling. Het is vooral de nieuwe orke stratie geweest waar het Mozart om was begonnen. Hij wilde Handel (van wie hij later nog drie composities zou bewerken) een kans geven bij de muzikale smaak van Wenen anno 1789, de rococo dus, die zo sterk afweek van die van Dublin anno 1742, waar de barok op zijn laatste benen liep. Zelfs wie HSndel toch bij voor keur in zijn eigen gedaante wil ontmoeten en bewonderen, kan van Mozarts bewerking in volle dig genieten, zowel om dë' gein- spireerde uitvoering en de zorg vuldige opname (met ster-solis ten als Edith Mathis, Peter Schreier en Theo Adam) als om Het graf van Handel in de Westminster Abbey, gemaakt door de beeldhouwer Roubiliac. Het gezicht van de componist werd vervaardigd naar zijn dodenmasker. De blinde meester heelt in zijn hand een blad muzikepapier met de aria „I know that my Redeemer liveth" uit The Messiah. de kwaliteiten van de bewerking op een veel plezieriger en begrij- zelf. De DGG-Archiv-opname pelijker manier dan welke aca- kan ons muziekhistorisch in- demische verhandeling ook. zicht niet weinig versterken, en J. KASANDER Universitair nieuws Aan de TH-Delft is ir. K. van Harten benoemd tot gewoon hoogleraar ve zeltechniek aan de afdeling werk tuigbouwkunde. Op 19 maart spreekt hij zijn inaugurale rede uit in de aula van de hogeschool. Aan de T.H.-Delft is dr. ir. F. H. FockenS benoemd tot gewoon lector in de afdeling der werktuigbouw kunde om onderwijs te geven in de constructie-elementen. Op 21 maar zal hij naar aanleiding van ziji ambtsaanvaarding een rede houden getiteld: „Constructie-elementen, rr Aan de Rijksuniversiteit van Leiden mevr. drs. M. E. H. N. Mout gepro moveerd tot doctor in de letteren op het proefschrift „Bohemen ei Nederlanden in de zestiende e< Agenda-Bioscopen Woensdag 5 maart Koninklijke Schouwburg 20.15 De Zee (Haagse Come- die) (J) Diligentia 12.45 Lunchpro- gramma cabaret Natascha Emanuël; 20.15 Janos Negyesy viool m.m.v. ensemble Congresgebouw 20.00 Die Fle- dermaus (Wiener Volksopera) De Bijenkorf 19.00 Op reis naar Indonesië, lezing J. Do- minicus Poppentheater Frank Koom- an 14.30 Swaffie de zeehond Donderdag 6 maart Koninklijke Schouwburg 20.15 De Venetiaanse tweeling (Haagse Comedie) (J) HOT 20.30 In verwachting (To neelgroep Centrum) (J) Diligentia 20.15 Margriet van Gunsteren mezzo-sopraan; a.tL vl. Rudolf Jansen Congresgebouw 20.00 Die Fle- dermaus (Wiener Volksopera) APOLLO (tel. 460340): Moord in de Oriënt express (14) 2.30, 8.15. APOLLO 2 (tel. 460340): Kind van de zon (18) 2.00, 7.15, 9.45. ASTA (tel. 463500): Kan- som (14) 2.30, 7.15, 9.30. BIJOU (tel. 461177): The nine lives of Fritz the Cat (18) 2.00, 7.30, 9.30. CAMERA (tel. 467200): The glasshouse (cel 129) (18) 2.15, 7.15, 9.30. CINEAC (tel. 630637): Robin Hood (al.) 9.30, 11.30, 1.30, 3.30. Chinatown (18) 7.00, 9.30. CORSO (tel. 467200: Kung Fu monnik van Shao- Lin (18) 2.00, 8.15. DU MIDI (tel. 855770): Dokter Zjivago (14) 8.00. De vrolijke piraten van schateiland (a.l.) wo. 2.00. EUROCINEMA (tel. 667066): De kanonnen van Navarone (14) 1.45, 7.45, wo. 3.45, 7.45, Pippi zet de boel op stelten (a.l.) wo. 1.30. FLORA (tel. 465224): Matraspaartjes (18) 2.00, 7.00, 9.15. KRITERION (tel. 460330): Kind van de zon (18) 3.00, 7.00, 9.30. METRO- POLE (tel. 392244): The man with the golden gun (14) 2.00, 8.00. ODEON (tel. 462400): Th ree the hard way (18) 2.00, 6.45, 9.15. OLYMPIA: (tel. 330814) Quo vadis (14) 2.00, 8.00. PAS SAGE (tel. 460977): Een blok aan je been (14) 2.30, 7.00. 9.30. REX (tel. 636747): Het zijn po litieagenten, Freebie and the Bean (18) 11.00, 1.30, 4.00, 7.00, 9.30. ROYAL '70 (tel. 462677): (S)explosies aan het front (18) 2.15, 8.00. ROYAL OP ZOL DER (tel. 462677): Kung Fu en de supermannen (14) 2.15, 8.00. STUDIO DE LUXE (tel. 461859): In Tirol gaat de on tucht vrolijk verder (18) 2.15, 7.15, 9.30. STUDIO 2000 (tel. 542288): 2001, a space Odyssey (14) 8.00. (di. av. besl.). Pippi gaat van boord (a.l.) wo. 2.00. DE UITKIJK (tel. 542288): 1001 nacht (18) 2.30, 7.00, 9.30. DELFT. CITY (tel. 123251) The man with the golden gun (14) 2.30, 7.00, 9.15. CITY SELECT (tel. 123251): The Odessa file (18) 2.30, 8.15, wo. 8.15 Het raadsel van de spookplaneet (a.l.) wo. 2.15. DELFIA (tel. 140226): Zij noemden hem Platvoet (18) 2.30, 7.00, 9.15. DOELEN KI NO (tel. 126730): Mr. Majestyk (18) 7.00, 9.00. FLORA: Oran- je's jacht op wereldgoud (a.l.). 7.00, 9.15. STUDIO D: De lote- ling (18) 7.00, 9.15. Tarzan in New York (a.l.). wo. 2.30. Le samourai (Filmliga) di. en wo. 23.30. Paulus de Boskabouter De Kraakvogels fdoor JEAN iDCJLIÈa M-15 „Hoe haalt zo'n dikke dom me das het in zijn slaperige bol!" riep Oehoeboeroe. „Zonnebaden midden in de winter". „Het is halemeel geen winters", bromde Gregorius, „het is mei". „Dat is het nog lang niet", verzekerde Paulus, terwijl ze Gregorius met „Ik heb het toch zeker zeivers vereende krachten uit de sneeuw gezien op mijn klawoem, ik bedoel trokken. „Welles", riep de das en mijn klavemmer, nee, dinges je daarbij knikte hij heftig met zijn weet wel". „Ik neem aan dat je kop, waardoor de ijspegels die je kalender bedoelt", sprak Oe- aan zijn snorharen bungelden een hoeboeroe, „dat zou nogal wel zo glasachtig getinkel lieten horen, tamelijk veel verklaren". Suske en Wiske Beminde Barabas Lucky Luke De erfenis van Rataplan KORTE METTEN In Parijs is opgericht een „Vereniging van vrienden van kardinaal Danielou". Deze heeft ten doel het wetenschappelijk werk van de kardinaal te bestuderen en de verspreiding ervan te verzekeren. De kardinaal die vorig jaar plotseling overleed, behoorde vele jaren tot de theologsche vernieuwers in de kerk, maar stelde zich later behoudender op. Onder de ere-leden van de vereniging zijn de kardinalen Journet (Zwitserland), Garro- ne (Frankrijk) en Pignedoll (Italië), de anglikaanse oud-primaat dr. Michaël Ramsey, Maurice Schumann en de professoren O. Cullman, Henri de Lubac en Hans Urs von Balthasar. De radiozender „De stem van het evangelie" in Ethiopië kan blijven zenden. Dat is het resultaat van besprekingen van de Lutherse Wereldbond met de regering. De laatste maanden waren er herhaaldelijk moeilijkheden geweest over de nieuw suitzendingen over de situatie in het land. Er zal nu een contactman tussen regering en zender worden aangesteld. In meer dan honderdzeventig landen over de gehele wereld wordt vrijdag de „Wereldgebedsdag van de vrouw" gehouden. Het thema luidt „Wordt allen éën" en is uitgewerkt in een liturgische dienst, samengesteld door vertegenwoordigers van de orthodoxe, protestantse en rooms-katholieke kerken in Egypte. De opbrengst van de wereldinzameling, verbonden aan de gebedsdag is bestemd voor projecten In het Midden-Oosten. In Nederland worden ook mannen uitgenodigd aan de gebeds dag deel te nemen. De aartsbisschop van Madrid, kardinaal Enrique y Tarancon heeft aan premier Arias Navarro van Spanje een document met 160.000 handtekeningen overhandigd. Hierin wordt de regering gevraagd een algemene amenestie voor de politieke gevangenen in Spanje af te kondigen, van wie er, naar wordt geschat, tegen de tweeduizend zijn. Mgr. Darlo Castrlllon Hoyos van Perelra In Columbia heeft gedreigd met het sluiten van de kerkgebouwen in zijn diocees en het afgelasten van vieringen in de Goede Week als een tweemaal getrouwde vrouw tot plaatselijk gouverneur wordt benoemd. Het gaat om de 29-jarige Dora Luz de Botero, moeder van twee kinderen uit haar eerste kerkelijk huwelijk. Na een civiele scheiding hertrouwde zij buiten de kerk. Ondanks de economische teruggang is de „campagne voor menselijke ontwikkeling" van de katholieke kerk in de Verenig de Staten - die gericht is op bestrijding van de armoede in het eigen land - beantwoord met grotere vrijgevigheid. Van de zesenveertig bisdommen hadden eenenveertig een hogere collec te-opbrengst Sinds 1970 heeft de totale actie meer dan twintig miljoen dollar kunnen steken in uiteenlopende projecten in gemeenschappen over geheel de Verenigde Staten om behoeftige mensen vooruit te helpen. De Jezuieten hebben zich be reid verklaard zich naar de wil van paus Paulus te voe-' gen en zich te houden aan de regels van de stichter van hun orde, Sint-Ignatius van Loyo la. Dit staat in een communiqué van de 32ste algemene congre gatie, de wereldvergadering van de orde, die in Rome wordt gehouden. Volgens de verklaring heeft de algemene congregatie een document goedgekeurd, waarin aan de wens van de paus wordt vol daan om niet te tornen aan de „rangen" binnen de orde en aan de gelofte van gehoor^ zaamheid aan de paus. Bij de opening van de algeme ne congregatie op 3 december had paus Paulus de jezuieten nog eens gewaarschuwd voor „gevaarlijke afwijkingen" en hen herinnerd aan de eerbied die zij moeten betonen voor hun grondregels van trouw en gehoorzaamheid aan kerk en paus. In zijn rede spoorde hij toen de jezuieten aan hun „aggior- namento" (vernieuwing) voort te zetten, maar dan op een evenwichtige en gezonde wijze en zonder het beeld te wijzigen dat Ignatius heeft bepaald. Een van de punten op de agen da van de algemene congrega tie handelde over de gehoor zaamheid. Een aantal jezuie ten wilde deze gelofte voor taan laten afleggen door alle leden van de orde om zo een einde te maken aan de „gra den" binnen de orde. Velen zien deze gelofte niet zo zeer als een strikte gehoor zaamheid aan alle leerstellige bepalingen van de kerk, dan wel als een extra-dienst aan de zending van de kerk, zowel internationaal aan de paus als plaatselijk aan de bisschop pen. Een andere groep zou wensen dat de jezuieten weer de „stoottroepen" worden van de kerk, die zich in blinde ge hoorzaamheid wijden aan de verdediging van de juiste leer, zonder ruimte voor pluriformi teit. Uit het communiqué blijkt dat de orde zich geschikt heeft naar de wensen van de paqs. Een Duitse religieuze heeft met het verzamelen van afge knipte vlechten en de verkoop ervan aan een pruikemaker ervoor kunnen zorgen, dat de levensomstandigheden van honderdtachtig gezinnen in Argentinië belangrijk verbe terd zijn. Zuster Francisca uit Meitingen in West-Duitsland begon met het verwerkelijken van haar wat ze zelf noemt buitenissi ge idee in mei 1972. Zij slaagde erin een bedrag van bijna veertigduizend gulden bij elkaar te vlechten en dat was voldoende beginkapitaal voor een sociaal project aan c}e rand van de Argentijnse stad Posadas in de provincie Misiones. Een organisatie van priesters en leken kon daar met het geld uitvoering geven aan het plan om honderdtachtig gezin nen met in totaal duizend per sonen in een nederzetting sa men te brengen, die uiteraard de naam Villa Cabello, oftewel Haardorp kreeg. De gezinnen vinden daar een school, crèche, apotheek, pas toraal centrum, gelegenheid voor de vorming van volwas senen, winkels en werkplaat sen voor de vervaardiging van mozaiek, waarin de meeste be woners werk zullen vinden. Kerk en wereld Zo goed als alle zevenhonderd afgevaardigden van de 271-le- den kerken van de Wereld raad van Kerken, die in no vember naar Nairobi zullen gaan om de algemene verga dering van de raad mee te maken zijn nu bekend. Het secretariaat van de raad heeft kunnen vaststellen, dat van hen ongeveer twintig pro cent vrouwen zijn en tien pro cent jonger dan dertig jaar. Van de gedelegeerden naar de assemblee in Uppsala in 1968 waren negen procent van de afgevaardigden vrouwen en was vier procent jonger dan 35 jaar. Niet alleen zal door deze ande re samenstelling: meer vrou wen, meer jongeren en meer leken het karakter van de ver gadering duidelijk verschil lend zijn van die van vorige assemblees, ook het feit dat Meer jongeren en vrouwen naar assemblee van Wereldraad tachtig procent nog nooit eer der een assemblee van de we reldraad meemaakte (een ho ger percentage dan ooit) zal daartoe bijdragen. Ongeveer honderdtwintig ad viseurs worden uitgenodigd de vergadering bij te wonen on der wie minstens tien rooms- katholiekene en gelijk aantal „evangelikalen" protestanten van behoudende richting. Reeds meldden zich 126 jour nalisten van de schrijvende en de audio-visuele pers. De actie van het Nederlandse Nationaal Comité Heilig Jaar om een groep Filippijnse priesters, religieuzen en pries terstudenten dit jaar naar Ro me te laten gaan, heeft ruim dertigduizend gulden opge bracht, aldus het informatie bulletin van de kerkprovincie. Bij het comité zijn vele giften binnengekomen, met name van orden, congregaties en en kele particuliere instanties. De vertegenwoordiging van de Fi lippijnse kerk zal aanwezig zijn bij de priesterwijding die paus Paulus op 29 juni aan tientallen diakens, onder wie enkele uit de Filippijnen, zal toedienen. Wat betreft de bedevaarten naar Rome in het kader van Veel interesse in bedevaarten naar Rome het Heilig Jaar deelt het comi té mee dat hiervoor veel be langstelling bestaat. De reizen worden verzorgd door de afde ling Rome-bedevaarten van de Verenigde Nederlandse Bede vaarten, postbus 273, Den Bo sch, tel. 073-131912. Daar kan ook het „pelgrimspakket" met het Nederlandse pelgrims boekje worden aangevraagd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 12