Hockeyteam wilde ook van zichzelf winnen NIET GELD MAAR TIJD PROBLEEM MONTREAL Starlift mocht set van CSKA pakken Wereldtoernooi gestart met onnodig verlies T oernooischema raakte in de war ELFSTEDENTOCHT IN LILLEHAMMER VAN DE BAAN WOENSDAG 5 MAART 1975 LEIDSE COURAN" KOEALA LOEMPOER - De spelers van het Nederlandse hockey elftal zaten gis termiddag met gebogen hoofd op de bankjes langs het veld van het Tami- lianstadion in Koeala Loempoer. Einde lijk kon Oranje in het toernooi om de derde wereldbeker in actie komen (het eerste duel tegen Spanje moest zondag worden afgelast) en dan gebeurde er zoiets: een onverwachte nederlaag van 1-2 tegen Nieuwzeeland. Met de wed strijd tegen Pakistan in het vooruit zicht een somber perspectief voor de komende dagen. Vandaar de gebogen hoofden, vandaar de doffe blik in de ogen, de wanhoop. Want het was niet nodig geweest. Het grootste gedeelte van de wedstrijd, die wegens de slechte staat van het veld in het Midefstadion werd verplaatst, was Nederland in de meerderheid. dan Boerma is de defensie van Nieuw Zeeland te vlug af. Het hielp weinig want zijn schot ging naast KOEALA LOEMPOER - Het programma voor het toernooi om het wereldkampioenschap hockey is danig in de war geraakt. Gisteren kon alleen de wedstrijd Nederland—Nieuw- zeeland voor groep a worden gespeeld, en dat pas na verhuizing van het onbespeelbare veld in het Mindefstadion naar een zwaar, maar niet onoverkomelijk terrein elders in de stad. De duels India—Ghana. Maleisië—Polen en Austra liëArgentinië moesten tot een nader te bepalen tijdstip worden uitgesteld. Een uur voor de eerste wedstrijden was het weer begonnen met regenen en al heel snel waren de twee velden van het Mindefstadion ware moerassen. De voor het begin van het toernooi actieve regenbezweerders (Bomo- h's) hebben kennelijk de verkeerde formules gebruikt Vol gens de Maleisiërs regent het nu vaker dan ooit voor de tijd van het jaar en is het Weer geheel van streek. De N-O moesson weet dit keer niet van ophouden en dat is een ernstige streep door de rekening van het organisatiecomité. Ondanks heftige protesten van Nederlandse en Spaanse zijde staat het vast dat de zondag afgelaste wedstrijd Nederland- Spanje toch donderdag 6 maart wordt gespeeld. „Het zal' zwaar worden", aldus Tania, die 's middags het protest bij de FIH mocht toelichten, „maar we kunnen er niets meer tegen doen als het zo blijft regenen dan moet elke gelegen heid om te spelen worden aangegrepen". Echte kansen werden er zelden geschapen. Van tijd tot tijd werd er zelfs op het loodzware maar niet onbespeelbare terrein heel mooi hockey gespeeld met name in de eerste helft. Neder land drukte de Kiwi's terug op eigen helft, maar de echte spirit ontbrak. Het flitsende was ken nelijk in het hotel achtergeble ven. Het was een spelletje on Nederlands, aldus een zichtbaar teleurgestelde coach Cees Ta nia, die na afloop spontaan zijn collega Ross Gillespie feliciteer de. Normaal plegen we het spel snel te verleggen. Dan bouwen we op over links en rechts. Maar dat gebeurde nu niet. Rechts kwam haast niet aan bod en alles ging door het cen trum. Voeg daar een zekere matheid op het middenveld aan toe en je bent al dicht bij een verklaring voor deze nederlaag. Inderdaad functioneerde het middenveld, met Ties Kruize en Ron Steens, niet zoals gewoon lijk. Tania verder: Het vlamde niet. Ties gaf soms wel mooie passes, maar ik miste de varia tie in snelheid. Er werd één tempo aangehouden en ook wil den sommigen, Bolhuis bijvoor beeld, de bal te veel brengen en dat was op dit veld niet zo verstandig. Ik had soms het ge voel dat Nederland ook van zichzelf wilde Op tijd Het liep voor rust eigenlijk he lemaal niet slecht. Leefers, Steens, Ties Kruize en ook de butant Wouter kan (Aad Boe- laars en Jan Boerma verdien den eveneens hun bondsdag), waren goed op dreef en een doelpunt leek een kwestie van tijd. Maar twee strafcorners bleven zonder resultaat, even als twee lange corners. Boven dien stelde de Nieuwzeelandse verdediging, met als uitblin kers Chesney en doelman Man ning, zich uitnemend op en wist telkens op tijd het gevaar te keren. Toen reeds werd de fout ge maakt te veel door het centrum aan te geven in plaats van de buitenspelers meer in het spel te betrekken. Na een kwartier verprutste Ton Pierik (die weer veel ballen onbesuisd wegsloeg) een massale Nederlandse aanval en twee minuten later schoot Leefers juist naast na goed werk van Kan en Bolhuis. De Nederlandse aanvoerder raakte in de 21e minuut in de clinch met Appleby. Deze deelde bij wijze van represaillemaatregel een klap met de stick uit, die de anders keiharde Bolhuis in het natte gras deed kronkelen van de pijn. De Australische scheidsrechter Jewell zag zich genoodzaakt voor beide kemp hanen de groene kaart te trek ken. De lange Nieuwzeelander Dayman moest zich dat trou- wens later ook laten welgevallen wegens een grove overtreding. In de slotfase van de eerste helft was Nederland dichtbij een tref fer. Na de tweede strafcorner van Nederland (aangegeven door Hans Kruize, gestopt door Bob Dijkerman en geslagen door Ties Kruize) moest doel man Manning tweemaal redding brengen en uiteindelijk wist Ine- son na een scrimmage weg te werken. Kort daarna werd een niéüwe aanval opgezet. Leefers kon zijn solo vervolgens niet meer bekronen: Hij werd afge stopt door het tijdsein voor de rust. de eerste bal te verwerken er die was meteen raak. Nieuw zeeland mocht voor het eersl een strafcorner nemen. Na tweemaal te vroeg inlopen op aangeven van Parkin en stop pen van Appleby kreeg Ineson de derde keer wel gelegenheid hard uit te halen. De bal was niet naar de hoek gericht, maai toch berekende Maarten Sik- king de baan verkeerd (0-1). Dan baal je wel, zei Sikking na afloop nors. Je krijgt niets te doen en dan gaat de eerste de beste bal er in. Een korte time out moest aanvoerder Bolhuis dienen om zijn medespelers moed in te praten. En inderdaad kwam er even wat felheid in de aanvallen. De acties verliepen wel wat onbeheerst, maar daar door ging de Nieuwzeelandse defensie ook foutjes maken. Na een tegen Ties Kruize liet de topscorer van MCinchen en Am stelveen de derde strafcorner niet ongebruikt (1-1). De neder laag was voorlopig afgewend. Intussen had coach Tania rechtsbuiten Ad Boelaars ver vangen door Patty Mundt, die weer is hersteld van zijn rug blessure. Boelaars had de eerste helft de slechtste hoek van het veld, aldus Tania. Daarom wilde ik het na rust nog even aanzien. Maar ook toen ging het niet. Ik moet wel direct zeggen dat hij haast niet werd aangespeeld. En Boelaars: Ik had het me wel wat' anders voorgesteld. Waar het aan lag weet ik ook niet. Het was wel de bedoeling dat ik meer ballen had gekregen. Na de gelijlunaker verzuimde Nederland door te gaan. De te- gestoten van Nieuwzeeland met name Parkin genoot teveel vrijheid," waren zelfs gevaarlij ker. Vlak nadat Mundt in volle vaart een mooie voorzet van Boerma miste betekende een foutive foutieve van Pierik het begin van het einde. De bal kwam bij Mellor terecht, die hard langs Steens en de tever geefs maaiende Bolhuis uitblin ker Ramesh Patel aanspeelde. Tegen diens fraaié inzet had Sikking geen kans (1-2). In de resterende zeven minuten kon de stand niet meer gewijzigd worden. Ook de vierde strafcor ner kon daar niets meer in ver anderen. Hans Kruize sloeg de bal uit een lange corner even later zelfs hard tegen broer Ties aan, die van pijn vergat te slaan. Dolgelukkige Nieuwzeel- anders konden elkaar na het eindsignaal in de armen sluiten: Zij hadden na het zevenlanden- toemooi in Christchurch (toen 3-4 na een stand van 3-0 voor Nederland) opnieuw van de we reldkampioenen gewonnen. Ties Kruize kon dan wel zeggen: „Ook in Amstelveen zijn we slecht begonnen. Dat zegt nog niets. We halen gewoon nog acht punten uit vier wedstrijden", het klonk toch niet erg overtui gend. Cees Tania zag dit als een schrale troost: Ik ben niet graag van anderen afhankelijk. Ui teindelijk wilde de bondscoach toch een gedeeltelijk excuus aanvoeren: Het uitstellen van die wedstrijd tegen Spanje is geen voordeel geweest Je ziet en hoort overal om je heen hockey, maar je kunt zelf niet spelen. Misschien is dat een verklaring voor de matheid in de ploeg. Iedereen was in ieder geval goed gemotiveerd. Ik moest zelfs oppassen het niet te erg te laten worden. Tegen Pa kistan zal Tania misschien een beroep doen op een andere de butant, Klever, Hans, Jopie, Jor- ritsma. Rus Volkov x I aan kop in Colorado COLORADO - De 25-jarige blonde Moskovlet Sergei Vol kov heeft bij het wereldkam pioenschap kunstrijden heren in Colorado Springs een flin ke voorsprong genomen bij de drie verplichte figuren. Hij deed hetzelfde bij de onlangs gehouden Europese kampioen schappen in Kopenhagen Toen viel hij echter bij het vrij rijden sterk terug. Opvallend was dat de jury de verplichte figuren van de spectaculaire rijder John Curry hoger waar deerde dan die van de Europe se kampioen Vladimir Kova- lev. Met slechts een vrij gerin ge achterstand op dit drietal bezet de Canadees Toller Cranston - algemeen erkend als de beste karrijder ter we reld - de vierde plaats. Tot teleurstelling van Rusland reed Joeri Ovtsjennikov op nieuw tamelijk zwakke figu ren. In Kopenhagen revan cheerde hij zich in korte kür en vrij rijden en legde toen uiteindelijk beslag op de derde plaats. Meeste geld voor Evert DALLAS, In de eerste twee maanden van dit jaar heeft Chris Evert net iets meer ver diend dan Arthur Ashe, tot dit moment de lijstaanvoerder bij de mannen. Chris Evert, die vijf toernooien meespeelde, haalde een gemiddelde van meer dan 25.000 gulden per toernooi. De top-twaalf zijn: 1. Chris Evert (VS) 131.850 gulden, 2. Arthur Ashe (VS) 130.430, 3. Martina Navratilova (Tsj) 116.250, 4. Björn Borg (Zwe) 102.100, 5. Margaret Court (Aus) 68.200, 8. Dick Stockton (VS) 92.500, 7 Marty Rjessen (VS) 87.250, 8. Billie Jean King (VS) 78.700, 9. Rod Laver (Aus) 74.500. 10 Betty Stöve (Ned) 57.700. 11. John Alexander (Aus) 56.850, 12. Virginia Wade (Gb) 52.890. Geplaatst LONDEN - De Nederlandse kampioene Joke van Beuse- kom behoort tot de acht speel sters, die zijn geplaatst voor de all England badminton kampioenschappen, op 19 maart a.s. in Londen. Samen met de Indonesische speelsters Sri Wijanti, T. Sumirah en T. Widiastuti is zij vijfde Vm achtste geplaatst. De huidige titelhoudster Hiroe Yuki (Ja pan) en de Deense Lene Kop pen delen de topplaatscn. Bei den hebben een bye in de eer ste ronde. DEN HAAG De tweede alternatieve Elfste dentocht, die zaterdag 8 maart op het Mjoesa- meer bij Lillehammer (Noorwegen) zou worden gehouden, gaat niet door. Door de plotseling sterk ingevallen dooi is er op het ijs een laag water van 20 centimeter ontstaan, die schaatsen onmogelijk maakt. Voorts valt er veel natte sneeuw. Maandag zijn enkele leden van het organisatiecomité polshoogte gaan nemen, om dat er zondag tegenstrijdige berichten waren binnengekomen over de toestand van het par koers (190 kilometer). Nadat de organisatoren in eerste instantie hadden besloten de wedstrijd te verdelen in twee etappes van 95 kilometer," werd gisteren beslist, dat de Elfstedentocht geen doorgang zal vinden. Voor het evenement hadden reeds 800 deelnemers ingeschreven. Zij krijgen nu bericht over de afgelasting. Er zal zaterdag wel worden geschaatst op het Mjoesameer bij Lillehammer. Nadat twee rei sorganisaties de reis hebben afgelast, zal HPB- reizen te Hoorn van Peerdeman toch naar Noorwegen vertrekken. Zaterdag zal worden gereden op een baan van 25 kilometer lengte, die dan zeven keer moet worden afgelegd (totaal 175 kilometer). Bij slecht weer zal wor den uitgeweken naar Brandbu, waar het ijs op het Jarenmeer beter is. Zondag wordt in Brandbu gereden over een afstand van 120 kilometer, met een baanlegte van 10 kilometer. WATERINGEN Starlift heeft tijdens zijn Europese be kerbesognes in twee achter eenvolgende jaren tegen CS- KA Moskou gespeeld. Vorig jaar ontmoetten de Rijswij- kers de Russen in Parijs, waar op eervolle wijze met 3I werd verloren. Onlangs trof de ploeg van coach Johan van der Haar'CSKA in Sofia op nieuw. Ditmaal was de Russi sche kampioen in drie sets te sterk, maar de tussenstanden van 15-11. 15-12 en 15-10 mochten als uiterst verdienst elijk worden aangemerkt. Gisteren ontstond in de sport hal van Velo in Wateringen de derde confrontatie tussen de Nederlandse en Russische ploeg. Enige honderden toe schouwers zagen Starlift we liswaar een set grijpen, de tweede met 19—17, maar de totaalindruk van Starlift was beduidend minder dan die in Sofia van enige weken gele den. CSKA, dat afgelopen weekeinde de Europa Cup in Amstelveen voor opnieuw een jaar in zijn prijzenkast onder bracht, wenste in de eerste twee sets tegen Starlift niet tot de bodem van zijn arsenaal aan technisch en tactisch ver nuft te gaan. De Rijswijkers profiteerden daarvan door in die fase van het duel behoor lijk partij te bieden. Starlift kon in de eerste set achterstanden van 4—1, 9—5 en 13—11 nivelleren en naar een verdienstelijke uitslag van 1614 te reiken. verrast door de verrassende aanvalsopbouw van de Rus sen, die vooral met de korte set up succes boekten. De ver dediging van de Rijswijkers stak echter goed in elkaar, maar in eerste instantie liet de aanval wat te wensen over. Coach Boriborisovich liet al vrij spoedig twee wisselspelers opdraven, die er wellicht toe bijdroegen dat Starlift wat- kon terugkrabbelen. De Russi sche verdediging tastte enige keren mis op de service van De Vink, maar de setwinst werd niet uit handen gegeven. In de tweede set ontstond on geveer hetzelfde spelbeeld. Maar in deze fase onder scheidde vooral Joop Tinkhof zich. De oudste speler van Starlift was smashend gewel dig op dreef en vooral dankzij zijn inbreng kon Starlift de set met 19—17 grijpen, na een achterstand van 13—11. Na deze „misstap" wenste CS KA zijn reputatie gestand te doen. De Russen ontwikkelden de fraaiste aanvalspatronen, waarmee Starlift de grootste problemen kreeg. Gaandeweg zakte de Rijswijkse ploeg weg. waardoor CSKA, dat nu zijn ware gezicht wat meer liet zien. met 15—7 en 154 de partij, die ruim anderhalf uur duurde, uitmaakte. „We speelden stukken minder dan in Sofia", oordeelde coach Johan van der Haar. „In de aanval speelde Constandse maar op halve kracht, doordat hij in het begin van de wed strijd weer last kreeg van zijn schouderblessure. Dat was een geduchte aderlating, want Constandse is normaal de spil waar het team om draait. Na die behoorlijk gespeelde eerste twee sets was het niet zo best meer. De ploeg werd een bee tje moedeloos, doordat zo wei nig lukte. Er is eigenlijk ook nauwelijks tegen die Russen te spelen. Hun aanval is zo geva rieerd dat je je er moeilijk op kunt instellen. Daarvoor zou je meer tegen dit soort ploegen moeten spelen. Zulke combi naties kom je in de Nederland se competitie niet tegen." FRANK WERKMAN Lord Killania (van onze correspondent) Montreal - Niet het geld maar de tijd is het grootste probleem van het organiserend comité van de Olympische Spelen in 1976, in Montreal. De architectonische diagrammen van bur gemeester Jean Dra peau geven de nog uit te voeren werkzaamheden simpel In de kleuren rood, blauw, oranje en groen weer. Bijna dagelijks moeten er van die werk zaamheden gedeelten gereed komen en als die gekleurde symbolen niet snel in aardse werkelijkheid veranderen zal de crisis in Montreal niet te overzien zijn. Over zes of acht maanden breekt er mis schien een tijd aan, waarop duidelijk kan worden, dat het hoofdstadion niet op tijd gereed zal kunnen komen. Als men met dat dilemma geconfronteerd zal worden, wat gebeurt er dan? Lord Killanin, president van het Internationale Olympische Comité '(I.O.C.) is teveel diplomaat om zich aan Burgemeester Jean Drapeau. dergelijke veronderstellingen te buiten te gaan, maar hij moet wèl in het bezit zijn van eventualiteiten-schema's, om de Spelen toch elders te laten kunnen doorgaan. „Wat er ook moge gebeuren, we moeten op de eerste plaats de concurrenten, die zich voor bereiden op hun enige kans in deze Olympi sche concurrentiestrijd, in het oog houden". Hij vertelde dat ongeveer drie weken gele den, toen hij voor het eerst aandacht aan het probleem Montreal schonk. Het I.O.C. is door de Spelen groot geworden, onder meer door de televisie-honoraria, en sedert 1964 is het hoofdkwartier van het comité uitgegroeid tot een service-verlening aan de Spelen over de gehele wereld. Zou den de concurrentie-strijd en de opbreng sten uit tv.-uitzendingen vervallen, dan zou de organisatie tot haar niveau van twintig jaar geleden ineenschrompelen, toen het kantoor door slechts twee mensen beheerd werd. Er doen zich twee problemen voor als het bouwplan op het schema komt achter te lopen. Het eerste is Montreal zover te krij gen dat zij zich terugtrekt, wat de stad eerst na een gevoelige politieke aderlating zal doen; vervolgens is het zaak een ge schikt alternatief te vinden De man, die de sterkste twijfels over de mogelijkheden van Montreal uitte, is Willi Daume, lid van het I.O.C. en voorzitter van het organiserend comité in het München van '72. Daarom is het niet zo verrassend, dat er is gespeculeerd over München en steden in het Ruhrgebied, waaronder Duisburg en Düsseldorf, welke elk met de nodige facili teiten, de Spelen in eigen huis wilden halen. Toen Los Angeles vorig jaar oktober een bod deed op de Spelen in 1980 en deze mogelijkheid aan haar neus naar Moskou voorbij zag gaan, zeiden de Amerikanen: „Als het moet, kunnen wij volgende week met de Spelen beginnen". Het is een soort grootheid die van de steden afstraalt als zij blaken van pré-olympisch vertrouwen, maar zij zouden wel eens op onprettige wijze aan hun woorden herinnerd kunnen worden. Vërplaatsing van de Spelen naar een andere stad is niet enkel een zaak van een plaats met de ervoor geschikte accommodatie te vinden. Er is een organisatie-comité van talentvolle personen voor nodig en met slechts twaalf maanden om alles in kannen en kruiken te krijgen, zijn zéér getalenteerde mensen vereist. Wie zou zich voor deze functie, die maar een jaar duurt, beschik baar willen stellen? Daarnaast is er de accommodatie. De cam pussen van de universiteiten In de omge ving zouden zelfs tijdens de zomerverloven te druk bezet zijn, om er nog eens 10.000 atleten bij te kunnen hebben. Maar als de Spelen naar Los AngeleS, Mün chen, of het Ruhrgebied zouden gaan, is er een mogelijkheid om de nu wel zeer gespan nen situatie wat te verlichten. In plaats van Spelen, die tot twee weken moeten worden samengeperst, zouden zij over een periode van een maand gespreid kunnen worden. Het zou aanzienlijk minder gecompliceerd worden; sommigen zouden de openingscere monie missen en misschien zouden de scher mers geen gelegenheid krijgen de basket ball-spelers te ontmoeten. Maar door de beschikbare tijd wat uit te breiden, zouden er niet zoveel stadions nodig zijn en zouden zij voor meerdere doeleinden gebruikt kun nen worden, (bijvoorbeeld: de eerste week volleybal, de tweede week boksen en in de derde judo). Daarbij zou de verslaggeving door de t.v. veel minder kosten met zich mee brengen. Men hoopt dat Montreal de problemen te boven kan komen, maar de problemen rond het grote gat in de grond, waar het hoofdsta dion gebouwd moet worden, laat weinigen onberoerd. De mensen die uitglijden en hun benen op de trottoirs schaven, geven de Spelen de schuld, evenals zij, die vorige zomer wilden gaan wandelen en ontdekten dat de parken gesloten waren. Het is wat moeilijk te zien hoe de snelheid, die nu vereist is, met de ijselijke verhoudin gen binnen de top van het comité bereikt kan worden. De grote bouwschema's, die een gedeelte van Drapeau's presentatie aan de I.O.C.-afgevaardigden waren, werden slechts één uur voordat de Canadezen de leden van het I.O.C. zouden ontmoeten, aan Roger Rousseau, president van het organise rend comité, getoond. De bruuske wijze waarop Drapeau het Olympisch Comité ver welkomde, is niet ongemerkt gebleven. Zij is maar 24 uur in de stad geweest John Rodda Copyright „The Guardian"

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11