Benfica speelt totaal voetbal vanuit defensie FC Kölnloopt weg met Cajkowsld WAGENAAR VOLOP IN STRIJD Eervolle invitatie Corver WOENSDAG 5 MAART 1975 LEIDSE COURAN1 PACDVA 10 EINDHOVEN Negen en veertig doelpunten voor, en tien tegen. Het zijn cijfers die er niet om liegen. Benfica lijkt een ploeg, die weer hele maal terug is. De briljante eerste positie op' de nationale ranglijst geeft trouwens al een indicatie in die richting. Toch schijnt de huidige formatie van Portugals trots niet vergeleken te kunnen worden met de equipe die in het verleden voor zoveel sportieve opwinding heeft gezorgd. Simoes, een van de oude getrouwen die thans op het middenveld acteert, zegt daarover: „Het huidige moderne voetbal is heel anders. Benfica speelt tegenwoordig ook een soort totaal voetbal, maar dan wel vanuit de defensie". Het Evoluon, trots van Eind hoven. werd gisteren be zocht door de spelers var> Benfica, die zich verveelden. En hij vervolgt bedachtzaam: „Er moet tegenwoordig veel meer met het „koppie" worden gewerkt. Er komt meer kijken dan kracht, snelheid en voet- balkunde." Tegen de achter grond van de evolutie van het voetbalspel wordt het systeem steeds belangrijker. Elke trai ner. de Joegoslaaf Pavic niet uitgezonderd, probeert het aanwezige spelersmateriaal zo goed mogelijk te benutten. Si- moes (31) en Eusebio (33) mo gen hun grote snelheid dan zijn kwijt geraakt in de loop der jaren, routine hebben zij nog genoeg. Simoes: „Wij moeten onze er varing op de andere spelers overbrengen. Ik kan zeggen dat dat aardig lukt. Wij heb ben nu weer een goed elftal. Neem onze laatste man Hum- berto bijvoorbeeld. Hij heeft dit seizoen al tien doelpunten in de competitie gemaakt. De ploeg beweegt goed. Er is veel zelfvertrouwen." De kleine Simoes meent wat hij zegt. Er is niet veel dat hem uit zijn evenwicht kan brengen. Ook de politieke Voor de wedstrijd PSV—Benfica bestaat grote belangstelling. Niet minder dan 110 dag- en week bladjournalisten zullen de wed strijd bijwonen. Bovendien wordt de wedstrijd verslagen door de NOS (tv en radio), de Portugese televisie alsmede door twee Por tugese omroepen, en de Zweed se radio. Tijdens de wedstrijd in Eindho ven zal PSV spelen in rood-witte kleuren, terwijl de Benfica spe lers in het wit zullen aantreden. In Lissabon spelen de PSV-ers in het groen. Dit alles om het on derscheid op de beeldbuis te vergemakkelijken. moeilijkheden in zijn geboor teland beinvloeden hem niet „Wij zijn profs, en moeten ons werk doen. Benfica staat los van de politiek. Je kan het vergelijken met Pele en Brazi lië. Pele is de ambassadeur van dat land. Zonder dat men weet wat Brazil ië's achter gronden zijn." BENFICA Henrique Messias, Tonio, Humberto, Simoes, Baros Martin Edström, Lubse. - René van der Kerkhof Van der Kuylen. Strik. Willy van der Kerkhof Deykers, Van Kraay.' Nordqvist, Krijgh Van Beveren PSV Ook gisteren ging de training gewoon door. Humberto (met baard) en Eusebio (met witte trui) gaan het gezelschap voor in een conditietraining. Niet iedereen praat zo gemak kelijk als Simoes. Neem bij voorbeeld Eusebio. De scherp schutter van wejeer heeft wei nig trek. Hij laat blijken onge rust te zijn over zijn blessure. Desgevraagd wil hij wel kwijt geen last meer te hebben van zijn knie. Na zeven operaties functioneert het gewricht weer optimaal. Ongemerkt ver dwijnt hij vervolgens door de deur. De Eusebio, die eens op persconferenties de show stal, bestaat niet meer. Trainer Pavic treurt daar niet om. „Belangrijker is wat de mannen op het veld doen. Ik geef toe dat er twee al wat oudere spelers op het midden veld staan, maar dat geeft niet Ze zijn beiden in een goede conditie. Zij kunnen het tempo nog maken." Milotard Pavic is een trainer, die al heel wat Jaren meeloopt in het internationale voetbal. Toch heeft hij totnutoe slechts vier werkgevers ge had. Na 12 Jaar gewerkt te hebben bij Red Stars is hij via Standard Luik en Atletico de Bilbao bij Benfica gekomen. Hij Is een vriendelijk man, die rich in tal van talen verstaan baar weet te maken. Het is een oefenmeester, die ook ge liefd Is. Simoes: „Die man geeft een geweldige training. Hij is bovendien uitgekookt en komt op voor de belangen van de spelers. Ja, hij is wer kelijk geweldig. Beter dan Be- la Guttman, Fernando Riera, Otto Gloria en Jimmy Hagan. Laatstgenoemde was te En gels, en dat is voor een Portu gese club nooit goed." Pavic weet dat hij wordt ge waardeerd. Hij beseft dat de bereikte resultaten mede van invloed zijn op de waardering. Die lichte ondertoon van te leurstelling is dan ook goed te horen, wanneer over gebles seerde spelers wordt, gespro ken. „Het is jammer, dat Jor- PSV maakt vanavond tegen Ben fica een recordrecette. Een trotse Ben van Gelder verklaarde: „Wij halen een recette van een kleine kwart miljoen. Alles is uitver kocht. Bovendien levert de tv-uit- zending ook nog een interessant extra bedrag op. omdat wij ver der van alle rechten afstand heb ben gedaan. De NOS mag van ons de wedstrijd dus doorverko pen". dao niet kan spelen. Als dit wel had gekund, had ik 's nachts rustig geslapen. Jordao moet aan een meniscus wor den geholpen. Als hij daar goed doorheen rolt, kan hij voor mij een tweede Cruyff worden. Hij is de ster van de toekomst. Batista en Jorge had ik er natuurlijk ook wel graag bij gehad, maar zij zijn toch gemakkelijker te vervan gen." Peter van Putten. Barcelona: 2-0 BARCELONA - CF Barcelona heeft gisteravond voor eigen pu bliek de eerste wedstrijd tegen de Zweedse titelhouder Atvida- berg FF, in de kwartfinales van het toernooi om de Europa cup voor landskampioenen, gewon nen met 2—0. Bij de rust was de stand 1—0. De doelpunten werden gemaakt door Marinho (24) en Clares (81). Er waren 30.000 toeschouwers. DEN HAAG Scheidsrechter Charles Corver is een van de drie Europese voetbalscheids rechters die belast zijn met de leiding van de wedstrijd Inde- pendiente Atletico Madrid, die op 12 maart in Buenos Ai res wordt gespeeld. Indepen- diente en Atletico ontmoeten elkaar voor de wereldbeker. Bayera München, de houder van de Europese beker had geen belangstelling voor de confrontratie met de Zuidame- rikaanse kampioen en daarom speelt de verliezende finalist van 1974 Atletico twee wed strijden tegen Independiente. Charles Corver. Voor de wedstrijd in Buenos Aires had de Europese voetbal unie vijf scheidsrechters gese lecteerd. Van deze voordracht „nam" de Argentijnse voetbal bond de arbiters Corver (Neder land), Palotai (Hongarije), die tijdens het wereldkampioen schap Nederland Uruguay floot en Lattanzi (Italië), die tij dens Nederlands voorbereiding op het wereldkampioenschap arbiter was bij de wedstrijd Ne derland Roemenië. Pas een half uur voor het begin van Independiente Atletico zal worden beslist wie van de drie Europese arbiters fluit en welke twee zullen optreden als grens- Marinho naar Schalke? ,RIO DE JANEIRO Francisco das Chagas, beter bekend als Marinho, linksachter van Bota- fogo, zal uit Brazilië naar West Duitsland vertrekken. Marinho, een van de beste verdedigers uit het wereldkampioenschap- stoernooi in West Duitsland, gaat de wedstrijd Schalke Bayern München bijwonen. In Rio de Janeiro vreest men dat de reis van de populaire linksachter een eerste stap is op weg naar een transfer naar Schalke. De club uit Gelsenkir- chen heeft Botafogo bijna an derhalf miljoen gulden geboden voor zijn verdediger. Geld voor Groningen GRONINGEN De toekomst van FC Groningen ziet er weer wat rooskleuriger uit Op basis van het raadsbesluit op 24 juni van het vorig jaar is FC Gronin gen dit jaar naast een gemeente lijke subsidie van ongeveer 300.000 een tegemoetkoming in de te verwachten exploitatie schulden van ruim 250.000 be loofd. De FC Groningen kan dus nu ruim 550.000 bij de gemeente declareren. Intussen werken B. en W. van Groningen aan een raadsvoor stel om FC Groningen het vol gend jaar met ruim 225.000 te subsidiëren aangevuld met 80.000 dat samengesteld wordt door aflossing van de door de gemeente overgenomen schul den van de eerste divisieclub, dit voorstel zal op 17 maart in de raad worden behandeld. Druk programma voor amateurs DEN HAAG Het Nederland, amateurelftal, dat in de voor ronden van het toernooi om het Olympisch voetbalkampioen schap begint met twee wed strijden tegen Luxemburg, zal in de komende weken veel oe fenwedstrijden spelen. De amateurselectie van bonds coach Arie de Vroet ontmoet op 4 maart de UEFA-jeugd, op 11 maart Telstar en op 18 en 20 maart worden in Altenburg en Weiszenfels wedstrijden ge speeld tegen selectieteams uit Oost Duitsland. Na terugkeer uit de DDR wordt op 25 maart geoefend tegen het militaire elf tal. Tussen de twee wedstrijden te gen Luxemburg (8 april in Lu xemburg, 22 april bij IJssel- meervogels in Spakenburg) staat nog een trainingsduel met Finland (RVC—Rijswijk) op het programma. KEULEN - De vriendelijkheid zelf is hij. FC Köln-trainer Tschik Caj- kowski aan de vooravond van het treffen tegen de FC Amsterdam is hij best bereid uit de school te klappen over rijn ploeg, die afgelopen week einde zo schitterend partij gaf aan Kickers Offenbach. De beste wed strijd van het jaar, noemde de Joego slaaf de ontmoeting, maar, voegde hij daar aan toe, FC Köln begint nu pas goed op dreef te komen. We hebben ook de beste kans op de Duitse titel, omdat wij nog zeven duels thuis moe-, ten spelen, en vijf uit". Toch is dat niet het enige front waar op de FC Köln strijdt Dolgraag wil Cajkowski verder komen in de UEFA- cup, omdat dat voor de vereniging veruit het meest lucratief is. Zelfs de mogelijkheid om de Duitse beker te pakken, wil hij daarvoor laten lopen. Cajkowski, de uiterst vriendelijke en praatgrage Köln-trainer is blij, dat zijn ploeg eindelijk zijn draai heeft gevonden, al zag het er in het begin van de competitie niet naar uit Zegt hij: „Dat is traditie in Keulen. Het heeft altijd een slechte start Vorig jaar toen ik na vijf wedstrijden hier in dienst kwam, was het precies zo. Nu hadden we uit vijf duels maar één punt, ondanks dat we een optimale voorbereiding hadden. Nadeel was al leen dat onze internationals zoals Overath later bij de ploeg kwamen, omdat zij in het wereldtoernooi had den gespeeld. Overath heeft het bij voorbeeld moeilijk gehad. Kijk maar naar Cruyff en Neeskens. Als die niet in het Nederlands team hadden ge speeld, dan had Barcelona nu boven aan gestaan. En kijk naar Bayem München, die hadden zeven man in de selectie". Caikowski is dan ook niet zo gelukkig, dat Helmut Schön afgelopen week bij FC Köln op de tribune zat om de spelers voor de wedstrijd van 12 maart tegen Engeland te bekijken. „Als er een geblesseerd raakt, dan wordt het moeilijk. Het is goed als je dertig man in je selectie hebt". Dat heeft FC Köln duidelijk niet. Van daar dan ook dat het bestuur van de ploeg alle mogelijke moeite doet om talenten binnenshuis te houden. Giste ren rondde dat bestuur zijn besprekin gen met spitz Dieter Müller succesvol af. Müller sloot een nieuwe eenjarige verbintenis met de club. Na dat jaar zal Müller, die aanvankelijk twee ton eiste, 120.000 gulden hebben verdiend. Toch heeft Cajkowski enige kritiek op de topscorer van zijn club. De dertien doelpunten die Muller op zijn naam heeft staan, hadden er volgens Caj kowski gemeten naar het aantal kan sen. zeker dertig moeten zijn. Maar de Joegoslaaf die zelf 57 maal het shirt droeg van het Joegoslavische elftal, en die tweemaal uitkwam op een wereld- toernooi, wil niet van iedere mug een olifant maken. Daarvoor gaat het met de FC Köln momenteel te goed. Caj kowski heeft de wind eronder. Verdui delijkt hij: „Kijk bijvoorbeeld naar Overath. Die speelt momenteel zoals hij nog nooit heeft gespeeld. Zelfs beter dan tijdens de WK. De pers heeft hem toen kapot gemaakt. De waterdrager van Netser noemden ze hem. Ik heb hem toen verboden om kranten te lezen". VERTROUWEN De maatregel van Cajkowski die zelf ooit speler van FC Köln was, en die in de jaren vijftig het Utrechtse DOS trainde, bleef niet zonder uitwerking. Het vertrouwen van Köln in zijn trai ner is zo groot, omdat hij het Duitse voetbal kent als geen ander. Al twintig jaar pioniert hij in Duitsland rond. Bijna was hij overigens opnieuw in Nederland teruggekeerd, toen Feije- noord hem ooit benaderde. Maar toen dat te lang duurde, koos Cajkowski voor Bayern München, dat toen overi gens nog lang niet de topploeg was. Overigens voelt hij nu best weer voor Feijenoord. Het feit dat de Rotterdam mers een andere trainer zoeken is voor Cajkowski al lang geen geheim meer. De vraag is echter, of Köln zijn succesvolle oefenmeester wil laten gaan. Over dat Nederlandse voetbal zegt hij: „Dat heeft de laatste jaren wel een geweldige sprong gemaakt. Maar daarom vrees ik FC Amsterdam nog niet. Ze speelden tegen Den Haag niet al te best, maar ik weet dat het een volgende keer anders kan zijn. Ik heb wel gezien, dat die nummer 14 (Abe van de Ban) het brein in de ploeg is. Amsterdam is een wisselvallig team. Het is zeker geen AJAX. Die Jansen bevalt mij goed, maar hij speelt niet mee. Zo'n type speler zie je in Duits land niet". Cajkowski heeft het spel van de FC Amsterdam nauwkeurig geanalyseerd. Er hangt voor F CKöln, dat gisteren in trainingskamp ging, te veel van af. De inkomsten zijn door de geringe capaciteit van het huidige stadion (30.000 man) niet bijster hoog, en daar aan kan een eventuele UEFA-cupfina- le veel doen. FC Köln zal pas volgend seizoen de beschikking hebben over zijn nieuwe stadion, dat plaats biedt aan 60.000 mensen. Köln zou graag een openings wedstrijd spelen tegen een Nederland se topploeg. En wat zou niet mooier zijn, wanneer een Duitse ploeg dan ook internationale erkenning heeft in de vorm van UEFA-cupwinnaar? Caj kowski gelooft erin. Zegt hij: ,,'s Avonds speelt mijn ploeg altijd erg sterk. Zeker 50 procent beter, omdat de sfeer heel anders is met dat kunst licht Bovendien moeten we een basis leggen voor de return" De vermoedelijke opstellingen rijn: FC Köln: Schumacher, Konopka, Glo- watz, Kuhlmann, Zimmermann, Sim- mett, Overath, Flohe, Neumann, "Mul ler en Löhr. FC Amsterdam: Jongbloed, Flinke- vleugel. Koopman, Husers, Bianchi, Visser, Van der Ban, Otto, Van der Lem, Karte en Meijer. TON DE WIT Koersverloop De uitslag van de eerste koers: 1. U. Thoresen (No) met Karina Trickson 16 punten, 2. J. Wagenaar (Ne) met Laguna Star 12, 3. A. Nyman (Fi) met Jefferson 10, 4. G. Tamase (Be) met Hullabaloo 9, 5. A. Ubleis (Oos- tenr.) met Joris Hagheweyde 8, 6. R. Leoni (It) met Lissy 7. Tweede Koers: 1. J. Wagenaar'(Ned) met Kimberly Kid J. 16 punten. 2. A. Nyman (Fin) met Lerry Buiten zorg 12. 3. U. Thoresen (Noo) met King Baker 10. 4. P. Martens (Bel) met Iliona Marijke 9. 5. O. Goop (Zwe) met Klif Areta 8. 6. F. Meny- hert (Hon) met Leonieke 7. Derde koers: 1. O. Goop (Zwe) met Monty Buitenzorg 16 punten. 2. A. Ubleis (Oos) met juweeltje Carlos 12. 3. F. Menyhert (Hon) ir 4. J. Wagenaar (Ned) rr 9. 5. H. Bandemer (Wdl) 8. 6. A. Nyman (Fin) me iet Java 10. iet Jerolimo met Igor M. •t Ida Rood- Vierde koers: 1. G. Tamase (Roe) met Jade 16 punten. 2. P. Martens (Bel) met Maestro Cavaljos 12. 3. A. Nyman (Fin) met Jasji 10. 4. Thore sen (No) met Jules Bonni 9. 5. J. Wagenaar (Ned) met Lime du Bois 8. 6. H. Cogne (Fra) met Larens Trots 7. Vijfde koers: 1. H. Bandemer (Wdl) met hit parade 16 punten. 2. P. Mar tens (Bel) met Mucho Pride 12. 3. H. Cogne (Fra) met Victorious 10. 4. A. Nyman (Fin) met H. Bond 9. 5. R. Leoni (Ita) met Ireland 8. 6. U. Tho resen (Noo) met French Mac 7. J. Wagenaar springt door het stek. Zesde koers: 1. A. Ubleis (Oos) met Kid Eemshoorn 16 punten. 2. O. Goop (Zwe) met Inez 12. 3. H. Bande mer (Wdl) met Isidore 10. 4. U. Tho resen (Noo) met Gregorius 9 5. F. Menyhert (Hon) met Mistral Nora 8. 6. R. Leoni (Ita) met Iris Volo 7. 7. J. Wagenaar (Ned) met Intrest Scott P. 7. Na de wedstrijden in Hilversum is de stand in het algemeen klassement als volgt: 1. H. Bandemer (Wdl) en Dit moment was voor Jan Wagenaar nog om blij te zijn. Hij won de tweede koers en veroverde de leiding in het klassement. Later op de avond zakte hij terug naar de derde plaats. U. Thoresen (Noo) beiden 131 pun- (Bel) 102. 8. A. Ubleis (Oos) 92. 9. O. ten. 3. A. Nyman (Fin) en J. Wage- Goop (Zwe) 89. 10. F. Menyhert naar (Ned) 127. 5. R. Leoni (Ita) 109. (Hon) 87. 11. H. Lund (Den) 63. 12. 6. H. Cogne (Fra) 105. 7. P. Martens G. Tamase (Roe) 55. HILVERSUM Tienduizend toeschouwers waren gisteravond op de Hilversumse draf piste getuige van zes draverijen om het Europees kampioenschap der pikeurs. De Nederlandse kampioen Jan Wagenaar weer de rich uitstekend en staat nu op een gedeelde derde en vierde plaats met 127 punten, tesamen met de Fin Aarne Nyman. De Duitser Horst Bandemer die slechts een van de tot nu toe 15 verreden draverijen won, is met 131 punten de leider in het klassement gebleven, samen met de Noor Ulf Thoresen. In de eerste draverij van de res, gister avond, werd Jan Wagenaar met de finish in richt geklopt met het paard Luguna Star. Na de start was Wagenaar samen met de Belg Paul Martens achter Klngly Boy uit stekend weg. In de laatste ronde nam Wage naar de leiding over. Op de eindstreep werd hij echter door de Europees- en wereldkam pioen Ulf Thoresen die enorm hard kwam opzetten met het paard Karina Trickson geklopt Hij zegevierde in de kilometertljd van 1.22.6. Wagenaar werd tweede voor Jefferson met de Fin Nyman. De stand na de tiende draverij klassement was toen: 1. Ulf Thoresen met 90 punten, op de tweede, derde en vierde plaats gedeeld Jan Wage naar, Renzo Leoni uit Italië en de Duitser Horst Bandemer, elk met 87 punten. Wage naar kwam in de tweede koers aan de leiding van het klassement door een over winning met de outsider Kimberly Kid J. De toppikeurs xoals Tamasa Roemenië en Bandemer dachten dat het met nog een ronde voor de boeg over de 2400 meter al finish was en lieten hun paarden uitlopen. Daar kon Wagenaar, die Hilversum in zijn jaszakheeft ritten, gebruik van maken. Ler ry Buitenzorg werd met de Fin Nyman tweede. Wagenaar na deze strijd: "Ik had hier nooit op gerekend. Dat is een meeval ler, maar ik begrijp niet dat Europese toppikeurs niet weten waar de finish is." In het vierde onderdeel behaalde Wagenaar een vierde plaats met Jerolimo. De over winning kon de Zweed Ole Goop met de Derbywinnaar van verleden jaar Monty Buitenzorg niet ontgaan. De stand was toe- n: 1. Wagenaar 112 punten, 2. Ulf Thoresen 106 punten, 3. Arne Nyman 105 punten, 4. Horst Bandemer, 100 punten, 5. Renzo Leo ni. In het vierde onderdeel was Paul Martens met maestro Cavaljos groot favoriet Hij ging echter te vroeg in de aanval en toen het paard aan kop gekomen was was het moeizaam vooruit te krijgen. Martens werd dan ook tenslotte met een hoofdje geklopt door de outsider Jade met de Roemeen Tamasa. Deze Roemeen zit al 34 jaar op de sulky en is in Europa vrij onbekend. Hij is 51 jaar. In Frankrijk en in Wenen was hij niet van de partij. De Roemeen had name lijk moeilijkheden met zijn inreisvisum. Hij heeft in zijn eigen land ruim 1000 overwin ningen op zijn naam staan en bewees dus wel degelijk zijn beste beentje voor te kun nen zetten. Met tranen in de ogen maakte hij zijn ererondje na zijn overwinning. Wa genaar werd in dit nummer met Lime du Bois vijfde. In de vijfde draverij sprong Higgens met Jan Wagenaar door het spek. Horst Bandemer met Hitparade won zijn eerste koers in dit Europees kampioenschap. Wagenaar zakte daardoor nu in het klasse ment naar de derde plaats met 121 punten gelijk met de Duitser. De Nederlandse sup-- porters waren allesbehalve vreugdevol ge stemd omdat de Nederlander in het laatste onderdeel op Nederlandse bodem moest aantreden met de uit vorm zijnde en totaal kansloos geachte Intrest Scott P. Wagenaar behaalde met dit paard dan ook maar een plaatsje in de achterhoede. De overwinning ging naar Adolf Obris met de favoriet Kid Eemshorn. Hij zegevierde op de sprintkoers in een kilometertijd van 1.19.6. Na Hilver sum volgt vanavond Oslo. zaterdag Dinsla- ken en zondag de finale in het Westduitse Berlijn. ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10