Zzidw (Sowuvnt RFRl.UN BUIGT VOOR EISEN ONTVOERDERS Metroramp Londen eist 29 doden nr het kan vriezen of dooien Kabinet wil bouw krachtig stimuleren VN-kritiek narcotica- beleid van Nederland n v.d.wiel Huwelijk Christina vervroegd „KRITIEK KRUISINGA BENEDEN ALLE PEIL" Tekort '74 valt mee Nederlander zou bendeleider zijn MMf/bStec min Zaterdag 1 maart 1975, 65e jaargang no. 20056 F J. Plug Adj hoofdredacteur J J Hallewas Chef redacteur J W C. Leune ementen per week f 2.69, kwartaal f 34.76. jaar f 135,15 losse nummers 50 cent. Bingo Tony Berk presenteert voor de laatste keer Bingo, op Ned. II om 20.21 uur. Om 19.20 uur De weg naar Hameien en om 22.35 uur De wereld in oorlog (9). Ned. I om 20.21 uur Kung Fu. om 21.10 uur Wie-kent-kwis en om 22.30 uur Sportpanorama met wereldtennistoernooi. Meer bewolking. In de ochtend eerst nog plaatse lijk mist. Overigens droog weer met geleidelijk meer bewolking. Zwakke tot matige wind uit zuid-oost tot zuid. Middagtempe- raturen van 8 tot 13 graden. Zon: 07.25-18.20 Maan: onder DEN HAAG (ANP) - De datum van het huwe lijk van prinses Christina en van Jorge Guil- lermo is nader vastgesteld op zaterdag 28 juni. Het burgerlijk huwelijk zal worden gesloten in Baarn. De kerkelijke bevestiging zal die dag gebeuren in de Domkerk in Utrecht Oorspronkelijk zou de huwelijksplechtigheid voltrokken worden op 30 juni. BEST GEKLEDE PERSONEN Modekoningen hebben weer een lijst samengesteld van de 24 best geklede personen ter wereld. Tot die personen behoren Betty Ford. de echtgenote van de Amerikaanse president (links boven), Nancy Kissinger (rechts boven), president Valery Glscard d'Estalng van Frankrijk (links onder) en prins Charles van Engeland (rechts onder). Onder de overige dames en heren bevinden zich prinses Carolina van Monaco en Telly Savales, beter bekend als televisieheid Kojak. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering zal krachtig proberen de bouwactivi teit in ons land te activeren. Op korte termijn zullen een aantal grote projecten worden geselecteerd die in het kader van het scheppen van werkgelegenheid voor uitvoering in aanmerking komen. In de eerste maanden van het volgende jaar zou met deze projecten begonnen kunnen worden. Bovendien wordt een team op pad gestuurd om na te gaan welke hindernissen er in de verschillende gemeenten bestaan om meer woningwetwoningen te bouwen en om die bouw een stimulans te geven. Minister Gruij- ters en zijn staatssecretarissen zullen in de gemeenten spreekuren houden om eventuele problemen te helpen oplossen. Een voorlopig gesprek in de ministerraad over de kritiek op de bouwnota van minister Gruijters van Volkshuisvesting heeft daar toe gisteren geleid. Deze kritiek besprekend heeft minister-presi dent Den Uyl gisteren na de vergadering van het kabinet de uitlatingen van CHU-fractievoorzitter Kruisinga, die het aftreden van minister Gruijters wegens de teleurstellende woningproduktie heeft verlangd, „beneden alle peil" genoemd. Premier Den Uyl: „Als de oppositie vindt, dat een minister moet aftreden, dan moet ze dat kenbaar maken als het beleid van die minister aan de orde is. Dat is niet gebeurd, hoewel bij de behandeling van de begroting dezelfde gegevens bekend waren. Nu is er dus sprake van een losse flodder op een willekeurig moment". De premier zei, dat een eventueel aftreden van minister Gruijters in de ministerraad helemaal niet aan de orde is geweest Wel is gesproken over de mogelijkheid om het woningbouwprogramma zo goed mogelijk te realiseren. Dit zou dan vooral moeten gebeuren in de sfeer van de woningwetbouw, waarop de overheid de meeste greep heeft DEN HAAG - Het tekort op de rijksrekening '74 valt mee. Volgens minister Dui- senberg van Financiën is het tekort ruim een half miljard minder groot. In september van het afgelo pen jaar werd nog reke ning gehouden met een te kort van 3590 miljoen, nu is er sprake van een tekort van 3003 miljoen. De meevallers waren onder meer: minder uitgaven voor de financiering van de EEG (150 miljoen) en hoge re opbrengsten van de zgn. niet-kohierbelastingen (bij na 100 miljoen). Geen slechte benzine in Nederland DEN HAAG (ANP) - In Nederland worden geen benzines van onvoldoende kwaliteit geleverd. Een on derzoek van minister Lub bers van Economische Za ken heeft dit uitgewezen. „Wel waren de octaange halten tijdens en vlak na de oliecrisis van vorig jaar wat lager dan voor de cri sis het geval was en moge lijk is het oude peil nog niet geheel bereikt", aldus de minister. Aanleiding voor het onder zoek was een gerucht dat vorig jaar werd verspreid, dat de kwaliteit van de Ne derlandse benzine niet weer op het peil van voor de oliecrisis was terugge bracht De oliemaatschap pijen zouden daarin een stuk compensatie hebben gezocht voor het feit dat de prijs voor benzine niet mocht worden verhoogd. De zes anarchisten wiens vrijlating wordt geëist. Van links naar rechte Horst Mahler, Verena Becker, Ina Slepmann, Gabrfelle Kroescher en Rol! Pohle. BERLIJN - De Westduitse autoriteiten zouden van morgen om tien uur voldoen aan de eerste eis van de ontvoerders van de Westberlijnse CDU-voorzitter Lorenz. Twee personen die korte vrijheidsstraffen uitzitten wegens hun aandeel in de rellen na het overlijden van Holger Meins, een kaderlid van de Baader Meinhofgroep, zouden worden vrijgelaten. In Berlijn wordt vermoedt, dat de ontvoerders van de "Beweging van de tweede juni" worden geleid door een Nederlander. Dat zou de 26-jarige Ralf Reinders zijn, een zoon van een al vele jaren in West-Berlijn wonend Nederlands echtpaar De Westduitse autoriteiten hebben vannacht de ont voerders om een duidelijk bewijs gevraagd dat Peter Lorens nog in leven is. Ook willen zij het nummer van zijn identiteitsbewijs horen om te weten dat men werkelijk met de ontvoerders onderhandelt. De Westduitse regering en de senaat staan momenteel onder heftige druk van de volksopinie in West-Berlijn om toe te geven aan de eisen van de ontvoer ders. Die eisen zijn om behalve de vrijlating van de gevangen demonstranten, zes gevangen anarchisten vrij te laten. Onder hén bevindt zich Horst Mahler, die mede wegens medeplichtig heid aan de bevrijding van An dreas Baader in mei *72 een straf van veertien jaar uitzit De overige personen behoren - te gen de algemene verwachting in - niet tot de leden van de zoge naamde harde kern van de Baa- der-Meinhof beweging. Ook ei sen de ontvoerders een straal vliegtuig dat begeleid moet wor den door de voormalige burge meester van West-Berlijn Hein- rich Albertz. die momenteel een gewaardeerd geestelijke in de protestante kerk is. Voorts wil len ze een bedrag van 20.000 mark per vrijgelaten gevangene en publicatie van hun brief met eisen in alle Duitse dagbladen. Voor de inwilliging van de eisen stelden de ontvoerders een ulti matum van 72 uur. Dit maakt het vrijwel zeker dat het ontvoe ringsdrama tot morgenochtend negen uur zal voortduren, om dat de Duitse regering tot het laatste moment zal willen wach ten met het inwilligen van de eisen. De "Beweging van de tweede juni" streeft dezelfde anarchistische doeleinden na als de Baader-Meinhofs. Het is ech ter niet bekend in hoeverre hun organisaties in elkaar lopen. De ontvoerders hebben deze foto ven de Westduitse COU-voorzttler Peter Lorenz gestuurd naar een persbureau. Op de foto zit Lorenz zonder de bril. die hij gewoonlijk draagt op een bed. Voor hem de tekat: "Gevangene van de 2-Junlbevreging". LONDON (AP) De ramp met de Londense subway waar gistermorgen een trein tijdens het spitsuur op volle snelheid een doodlopende tunnel inreed, heeft de levens van 29 inzittenden geëist. Tachtig personen raakten gewond. De laatste overlevende werd vannacht bevrijd, dertieneneenhalf uur nadat de afgeladen metro-trein was verongelukt. De politie deelde mee dat zij 14 lijken had geborgen uit de voor ste drie rijtuigen van de ramp- trein, die in totaal zes wagens telde. Een woordvoerder deelde echter mee: „Wij houden er re kening mee dat wij nog eens 15 stoffelijke overschotten moeten bergen". Onder de mensen die zijn omgekomen bevindt zich naar alle waarschijnlijkheid ook de wagenvoerder, de 56-jarige Leslie Newson. Nog voor dut de in totaal 500 reddingswerkers de motorwa gen hadden kunnen bereiken was de metro-directie met een onderzoek naar de oorzaak van het drama begonnen. Sommige overlevenden hebben verteld dat de trein in plaats van aan het eind van zijn traject vaart te minderen, leek te versnellen waarbij hij door de buffers aan het einde van de spoorbaan raasde. Het merendeel van de ongeveer 400 passagiers liep builen en schrammen op, maar konden de ramptrein op eigen kracht verlaten. Het is het zwaarste ongeval in de geschiedenis van de 112 jaar oude Londense ondergrondse, die de laatste tijd uitgerust werd met de meest moderne .veilig heidssystemen. Op de jongste metrolijn, de zgn. „Victoria Li ne", zijn ongevallen vrijwel on mogelijk gemaakt door comple te automatisering. Het vorige zwaarste ongeluk in de onder grondse van de Britse hoofdstad deed zich voor in 1953 toen twee treinen op elkaar botsten. Twaalf personen werden daar bij gedood. GENEVE (Reuter) - Functionarissen van de Ver enigde Naties die zich bezig houden met de strijd tegen de verdovende middelen maken zich in stijgende mate bezorgd over de situatie in Neder land. Zij hebben kritiek op de „liberale houding" van de Nederlandse regering ten opzichte van bet misbruik van marihuana en hasjiesj. De uit elf leden bestaande controleraad voor de narcotica van de VN zegt in het gisteren versche nen jaarrapport, dat de situatie in Nederland „reeds enige tijd schijnt te verslechteren, in het bijzonder door de illegale handel" en ongerustheid heeft veroorzaakt in verscheidene buurlanden. Volgens het rapport komen aanzienlijk hoeveelhe den marihuana en hasjiesj naar Nederland van waar zij hun weg vinden naar de omliggende landen, vooral naar de Duitse Bondsrepubliek. Het rapport, dat is ingediend bij de uit 30 landen bestaande commissie voor verdovende middelen, zegt dat ons land een liberale houding heeft aangenomen. „Er kan weinig twijfel over bestaan, dat het gemak waarmee men aan voorraden mari huana en hasjiesj kan komen, gebruikers naar Nederland trekt. Deze beweging breidt zich ook uit tot andere gevaarlijkse substanties, zoals heroï ne en Isd", aldus de raad. ADVERTENTIE I montuur maakt moede mensen monter. Dat is u beslist al vaker opgevallen. Die komplete verandering die een gezicht ondergaat wanneer het met een bril gesierd wordt, 'n Montuur uitkiezen is meer dan alleon maar passen. Daar komt een vakman aan te pas. Die let op kinlijnen. Haarval. Kleur van de oger>. Die let op uw lippen, jren. Alleen op die manier kunt er zeker van zi|n, dat uw bril v gezicht weer monter maakt. Uw v.d. Wiel weet er het fijne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden. Ode beelden Uit de Maria- kerk van Oberwesel, in de West duitse deelstaat Rijnland-Palts, zijn oud-gotische beelden gesto len, waarvan de waarde wordt geschat op miljoenen guldens. De dieven braken het hekwerk rondom het hoofdaltaar open en namen ongeveer 40 vergulde beelden mee, o.m. van de 12 apostelen en van 28 engelen. U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gostyleerde thermometer, gemaakt van weerbestendig kunststofmate- riaal U krijgt deze ..blijkmaker" kado als dank voor het opgeven van één nieuwe kwartaalabonnee.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1