Van der Stoel valt woedend uit tegen PSP Katholieke zender „Stem van Afrika" niet van de baan Franse "solidaire priesters" heffen hun vereniging op Rectoren vrezen ontwrichting Tips gijzeling Scheveningen zijn onderschat Randkrant „Mr. Tien Procent" wacht op antwoord KORTE METTEN TIJDENS DEBAT BUITENLANDSE ZAKEN VRIJDAG 28 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT Wraakneming. "Zeg het met taarten" is tegen woordig de leuze van Ameri kanen die wrok koesteren te gen een medeburger en daar uiting aan willen geven. Als men de "Wall Street Journal" moet geloven is niemand meer veilig voor een dergelijke on welkome attentie: een sla groomgebak dat door een tus senpersoon in het gezicht van de "begunstigde" wordt ge kwakt. Deze service wordt ver zorgd door "Pie Face Interna tional". een instelling die voor een bedrag van 35 dollar zorg draagt voor de taart-smijterij. De firma zegt al 60 opdrachten te hebben uitgevoerd. De concurrentie is niet uitge bleven: "Pie Kill Unlimited", biedt dezelfde service en wil bovendien aan de "begunstig de" duidelijk maken wie het gebak op hun gelaat laat depo neren. Aan deze ongebruikelijke wraakneming zijn weinig risi co's verbonden. Het slachtof fer, stomverbaasd door de on verwachte tractatio. reageert niet direct en zal ook later niet gemakkelijk een klacht indie nen, uit vrees zich belachelijk te maken. "Pie Face wil echter geen taarten naar de hoofden van hooggeplaatsten smijten. Opwinding De koningin van Thailand. Si- rikit, heeft nooit naakt gepo seerd en in het koninklijk pa leis is geen verzameling aan wezig van schilderijen van naakte vrouwen, zo is officieel namens het paleis bekend ge maakt De Londense Daily i Mirror, niet vies van een schandaaltje, had met veel op hef de foto afgedrukt van een schilderij van een naakte da me en daarbij gezegd dat het de koningin van Thailand voorstelde en dat het portret was gemaakt door haar man. koning Boemipol. Dit bericht had hevige opwinding veroor zaakt in Thailand waar men de koninklijke familie zeer hoog aanslaat. Koning Boemi pol. dat is wel bekend, is een artistiek man die bekwaam schildert en musiceert Ook op het sportveld staat hij zijn mannetje. Hond Volgens het Amerikaan se huisartsenblnd is de hond, alt hans in de Verenigde Staten, zeker niet altijd 's mensen be ste vriend. Het blad heeft vast gesteld dat elk jaar ongeveer 1.800.000 Amerikanen door honden worden gebeten. Mens Volgens het Amerikaanse hon denblad is de mens, althans in de Verneigde Staten, zeker niet altijd een beste dieren vriend. Het blad heeft vastge steld, dat elk jaar ongeveer 1.800.000 honden zodanig wor den gepest dat zij uit nood weer hun tanden moeten ge bruiken. Schilders Een boetiek van blue jeans in Parijs had reclame laten op plakken die een meisje toonde dat een extra-nauw paar blue jeans aan had en de ritsslui ting niet helemaal gesloten had. Gistermorgen bleken over de blote stukken buik ineens rechthoekjes van zwart papier te zijn geplakt. De Pa- rijse zedenpolitie gaf later toe verantwoordelijk te zijn. Com mentaar van Jeans bazaar: "Dat is extra reclame voor De ton die de Rotterdamse Lldulnaparochle vanaf 1959 heeft ingezameld voor een katholieke zender in Afrika is nog steeds gereserveerd voor dit doel. Dit is bevestigd door een accountantsverklaring. Aldus prof. dr. H. Zeegers. direkteur van het Kardinaal van Rossum-Instituut (Karosi) te Wassenaar in een reactie op de mededelingen van oud-pas toor Van Rijn. (zie Kerk en Wereld van gisteren. Dr. Zeegers deelde verder mee dat de „Stem van Afrika", een dochterstichting van Karosi, de afgelopen jaren niet heeft stil gezeten en dat de zender niet van de baan is. In Monro via (Liberia) werd een terrein voor de zender gekocht. Wanneer deze wordt gebouwd, is nog onbekend, ook al omdat er in Afrika hier en daar ver zet is tegen kerkelijke instel lingen die steunen op westerse subsidie. Hierover zijn bespre kingen met de Lutheraanse zender van Addis Abeba „De Stem van het Evangelie", die in Liberia graag een steurizen- der zou hebben om zo latijns- Amerika te kunnen bereiken. Indien de Ethiopische zender in gevaar zou komen, zou deze uit kunnen wijken naar Libe- Ook met de Afrikaanse bis schoppenconferentie bestaan zeer nauwe contacten. De Afrikanen, aan wie „De Stem van Afrika" steeds meer de beslissingen overlaat, voelen momenteel meer voor het hu ren van zendtijd van nationale zenders. Dit gebeurt reeds in vele landen, mede dankzij de Nederlandse steun. Het geld wordt tevens momenteel benut voor de opleiding van Afri kaanse radiomensen. Aldus dr. Zeegers. Op 7 maart komen vijf Afri kaanse bisschoppen naar Ne derland om met de stichting „De Stem van Afrika", die on der leiding staat van de heer Toon Rammelt, de plannen na der te bespreken. Van de zijde van de Pauselijke missiewerken wordt meege deeld, dat indertijd op verzoek van pastoor Van Rijn het Rot terdamse geld werd overge maakt op de rekening van de missiewerken. Hierdoor werd het mogelijk dat een aantal schenkingen aftrekbaar waren van belastingen. De missiewer ken hebben dit geld weer over gemaakt aan Karosi. Kerk en wereld De Westduitse zakenman, die bekend werd als ..Mister tien procent" en verder anoniem wil blijven, kan voorlopig zijn geld voor de werelddiakonale actie „Brood voor de wereld" niet kwijt Een bedrag van elfduizend mark (ruim 11.350 gulden) is voorlopig wegge legd. .Mister tien procent" stelt tien procent van zijn netto inko men ter beschikking op voor waarde dat nog dertig West duitsers, uit welke beroeps groep of inkomensklasse dan ook, hetzelfde doen. Zes jaar achtereen lukte dat ook, door het op zijn initiatief inhaken van andere zakenlieden, lera ren. huisvrouwen, scholieren en anderen. In 1974 kwam zodoende in to taal 120.000 mark bijeen, waarvan „Brot für die Welt" een ton kreeg en een lepra- project in Pakistan van „Mise- reor" de resterende twintigdui zend mark. Voor het lopend jaar is het aantal mensen, die bereid zijn mee te gaan doen, tot nog toe maar eenentwintig. Na raadpleging van al haar leden heeft de vereniging van solidaire priesters In Fran krijk "Echanges et dialogue" besloten zich op te heffen. De overgrote meerderheid der le den bleek voor opheffing te zijn. Het secretariaat van "Echan ges et dialogue" heeft haar leden verzocht om op persoon lijke titel zich aan te sluiten bij de beweging van kritische katholieken "om de strijd voort te zetten". Het secreta riaat wijst erop, dat de oor spronkelijke opzet van de ver eniging van solidaire priesters door de beweging van kriti sche katholieken is overgeno men en uitgebreid. De vereniging van solidaire priesters werd in 1968 opge richt Op 3 november van dat jaar publiceerde zij een mani fest, waarin priesters uit talrij ke Franse diocesen drie eisen stelden: het recht om te hu wen, het recht om een betaal de betrekking te zoeken en het recht om politiek actief te zijn. Geleidelijk aan stelde de ver eniging zich radicaler op. Toen het Franse episcopaat een landelijk overleg op stapel zette over het priesterstatuut ter voorbereiding op de geza menlijke vergadering van bis schoppen en priesters, haak ten verschillende leden van de vereniging van solidaire pries ters af. De vereniging politi seerde zich om 'binnen de kerk een revolutie te bewerk stelligen'. Leidende figuren der vereniging namen daarbij dikwijls hun toevlucht tot de methode van murxistische analyse. Er zijn verschillende pogingen geweest om tot een gesprek met de bisschoppen te komen. Deze liepen echter op niets uit, omdat de vereniging van soli daire priesters wilde bereiken, dat gehuwde priesters weder om hun ambt zouden kunnen uitoefenen en voorgaan in de eucharistie. Tenslotte werkte "Echanges et dialogue" mee aan de tot standkoming van het zoge noemde "collectief van de ecr- Bt«' december", dat zich later 'kritische katholioken' noem de. De beweging van kritische katholieken omvat zowel leken als priesters, gehuwd en onge huwd. Zij richt zich scherp tegen het instituut kerk. Op 8 en 9 JunL'houdt deze beweging een landelijke vergadering. Mgr. Agostino Casaroli, die voor het Vaticaan twee dagen besprekingen heeft gevoerd met de regering in Praag, heeft medegedeeld dat de be sprekingen zeer positief zijn verlopen, maar niet het ka rakter hebben gehad van con crete onderhandelingen. Zij hebben betrekking gehad op wederzijdse belangen, de in ternationale situatie, de we reldvrede en de Europese vei ligheid. De besprekingen over politieke en kerkelijke betrek kingen tussen het Vaticaan en Tsjechoslowakije zullen wor den voortgezet. Onder het auspiciën van het algemeen secretariaat in Am sterdam van de Internationale Raad van Christelijke Kerken, de tegenhanger van de Wereld raad van Kerken, komt ds. Richard Wurmbrand, die be kendheid heeft gekregen door zijn strijd tegen het commu nisme, naar Nederland om hier enkele lezingen te houden en wel op 17 maart in Gorkum en op 20 maart in Lunteren. Zijn organisatie "Ondergrond se Kerk" verleent hulp aan christeren in Oost-Europa en verzet zich tegen communisti sche en socialistische infiltra tie in het westen. De permanente raad van het Portugese episcopaat heeft bekend gemaakt, dat priesters in Portugal zich niet kandi daat mogen stellen voor de verkiezingen voor een grond wetgevende vergadering. Dit naar aanleiding van aanbie-. dingen die politieke partijen aan geestelijken hebben ge daan met het oog op de ver kiezingen van 12 april. De laatste tijd hebben tal van geestelijken, vooral jongere, nauwe banden aangeknoopt met partijen van links. Rooms-katholieke, anglicaanse en andere groeperingen van reformatorische kerken in de V.S. zullen zich morgen men gen onder de toeristen voor het Witte Huis om president Ford persoonlijk te spreken te krijgen. Zij willen bij hem aandringen een eind te maken aan de Amerikaanse militaire inmenging in Zuidwest Azië en pleiten voor een volledige amnestie voor alle dienstwei geraars. Volgens een woord voerder zullen zij desnoods weigeren het terrein van het Witte Huis te verlaten, totdat zij de president hebben ge sproken of worden gearres- Paus Paulus heeft opnieuw de generaal van de jezuïeten, Pa ter Arrupe, ontvangen en wel tijdens zijn retraite hetgeen een uitzonderlijke zaak wordt geacht Aangenomen wordt dat de paus met pater Arrupe heeft gesproken over de brief van 17 februari, waarin de paus vraagt alle documenten van de algemene vergadering, die de Jezuïeten momenteel in Rome houden, ter goedkeu ring aan hem voor te leggen. Dit, omdat de beslissingen van de orde ook voor de kerk als geheel en vooral voor de andere orden en congregaties van grote betekenis zijn. De sluiting van de algemene ver gadering van de jezuïeten Is inmiddels uitgesteld van 28 februari tot 8 maart. (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG Minister Van der Stoel (Buiten landse Zaken) is gisteren in de Tweede Kamer woedend uitgevallen te gen de PSP-er Van der Spek. Terwijl de minister met zijn vuist driftig op tafel sloeg brieste hij naar de heer Van der Spek: „U probeert een constructieve politiek verdacht te maken. Dat aanvaard ik niet". De opmerking van de PSP-er, waarop minister Van der Stoel's woede-uitbarsting volgde, had betrekking op de houding van ons land bij de vergadering van de VN-commissie voor de Rech ten van de Mens in Genève. Samen met Engeland en Nicara gua heeft de Nederlandse dele gatie hier voorgesteld een com missie in te stellen die moet onderzoeken in hoeverre in Chi li de mensenrechten worden ge schonden. Nederland wees een nieuwe mondelinge veroorde ling van Chili af. Minister Van der Stoel verde digde deze houding van de dele gatie gisteren in de Kamer. Hij meende, dat een nieuwe veroor deling weinig effekt zou hebben. Van der Spek was het hier hele maal niet mee eens. Hij kon het maar moeilijk verkroppen - en hierop sloeg bij de minister de vlam in de pan - dat een verte genwoordiger van het huidige Chileens bewind zich verheugd had getoond over het Neder landse 'standpunt „Dat betekent", aldus de woe dende minister „dat Chili bereid is de commissie toe te laten". Een verras send effect le vert deze „re liëfposter". Hij is gemaakt van plastic en pa pier en won op de Voorjaars- beurs in de Ut rechtse jaar beurshallen de persprijs van dit jaar. Naast deze nieuwe poster zijn er op de Voorjaarsbeurs, die zondag voor het pu bliek opengaat, nog vele inte ressante nieu- wigheidjes te bezichtigen. De Canadese minister president Pierre Trudeau is gisterochtend voor een tweedaags bezoek aan Ne derland op de vliegbasis Ypenburg aangekomen. Hij werd daar verwelkomd door premier Den Uyl en minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel. De Canadese premier inspec teerde op Ypenburg een detachement van de Ne derlandse Luchtmacht (fo to). 's Middags bracht" hij een bezoek aan Soestdijk, waar hij door koningin Ju liana in audiëntie is ont vangen. Nederland is het eerste land dat de heer Trudeau op zijn Europese trip aandoet. Vanavond reist hij door naar West- Duitsland en vervolgens naar Italië. Engeland en Ierland. Frank Sinatra naar Europa (Van onze correspondent) Brussel Frank Sinatra komt op 1 juni a.s. naar België. Zijn optreden in het theater Forest- National luidt een Europese tournee in. Sinatra komt naar Europa voor 'n liefdadig doel. Het is zijn eerste optreden in België. Het vorstenpaar van Monaco is me de-financier van de tournee. 'Met' op rand van bankroet New York (AFP) Op een vergadering van de 750 kunste naars en stafleden die aan de Metropolitan Opera van New York zijn verbonden, heeft za kelijk leider Anthony Bliss mee gedeeld dat de Met' op de rand van het bankroet balanceert. Bliss deed een beroep op het personeel genoegen te nemen met een loonsvermindering van tien procent Aangezien de loon kosten 80 procent van de begro ting van de opera uitmaken, lijkt dit de post die het faillisse ment zou kunnen voorkomen. De ,Met' heeft dit seizoen een begrotingstekort van twee mil joen dollar. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG Het rectorencollege van de Nederlandse Universitei ten vreest ontwrichting van de instellingen als bij de herstructure ring van het wetenschappelijk onderwijs de vierjarige cursusduur algemeen wordt. De rectoren hebben hun vrees geuit in een brief aan de onderwijscommissie in de Tweede Kamer. Zij vragen de kamerleden te bevorderen dat het wetsartikel waarmee de vierjari ge cursusduur wordt voorgeschreven, niet wordt aanvaard. De rectoren zeggen in hun brief dat voor de meeste studierichtingen meer dan vier, in de meeste gevallen, vijf jaren noodzakelijk zijn, wil het wetenschappelijke karakter van het onderwijs gehandhaafd blijven. Een kortere cursusduur zou tot verschoolsing leiden, die voor de studenten de mogelijkheid om zich tot zelfstandige acade micus te ontwikkelen, beneden het noodzakelijke minimum zou brengen. iiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Salzburger Festspiele Salzburg Leonard Bernstein zal voor de eerste keer een con cert leiden tijdens de Salzburger Festpiele. Deze beginnen op 26 juli met 'Die Frau ohne Schat ten' van Richard Strauss onder leiding van Karl Boehm en eind igen op 30 augustus met een concert van de Wiener Philhar- moniker, die dan de Achtste symfonie van Mahler uitvoert onder leiding van Bernstein. Trekpleister van het festival is ook de nieuwe enscenering van Verdi's Don Carlos onder lei ding van Herbert von Karajan. Willy Boskowski zal een concert dirigeren ter gelegenheid van de 150ste geboortedag van de Ko- ning-van-de-wals, Johann Strauss. Markten 0.136. Gl colv-comvt «00. 0.15»; Gl.colv.- mix 4250, 0,180. Anjcr-lr pink 30550. 0.351; Anjer-lr.-violet 4800. 0.350, Anjer-V -white 15O0. 0.335. GUdlolen-Trxoi 3600. 0415; Gladlolen-oecrr 2730, 0.292; Gladiolen mix 1500. 0473; div.irujblimp 200, 2.050. Veilingen Katwijk R, 27 febr., grt p. klit AI 7.50-8.20, CII 4 10—7.80; brrt-kpeen p. Voorschotense clubs willen naar het Ambachtshuis. VOORSCHOTEN De vereni gingen in Voorschoten hebben behoefte aan meerdere kleinere en middelgrote ruimten, waar voor een niet al te hoge huur hoeft te worden betaald. Dit is gebleken uit een onderzoekje onder de verenigingen naar nieuwe bestemming van het Ambachts/Baljuwhuls. Vijf verenigingen zouden in het historische gebouw alleen stuursvergaderingen willen hou den. Voor de inrichting van zogenaamde "raadskelder", waar een drankje kan worden gebruikt, hadden negenentwin tig verenigingen belangstelling. Tevens blijkt uit het onderzoek dat er behoefte bestaat aan een goede expositieruimte. Van onze sportredactie ALPHEN De dit jaar veertig jaar bestaande Alphense Schaakclub, die dit jubileum in het najaar onder meer viert met een groot toernooi, waarv ondermeer Donner en Ree zijn uitgenodigd, organiseert op 3 april een jeugdschaakdag. Dit „altijdprijs" toernooi zal worden gehouden in de Opstandings- kerk aan de Prinses Marijke- laan 69, waar jeugd tot en met 20 jaar voor slechts één gulden de hele dag aan de slag kan. Aanmelding kan alleen bij voor inschrijving geschieden bij H.J. Kleijnen, Briljantstraat 434, Alphen, tel. 01720-92118. Dat moet gebeuren per briefkaart waarop dient te worden vermel- d: naam, adres, leeftijd, jongen of meisje en speelsterktc. Wat dat laatste betreft heeft r vier groepen gemaakt A) verge vorderd, B) gevorderd, C) gi fend en D) beginner. Uitvoering Matthias WARMOND - Zaterdag maart zullen de minirettes, ma jorettes. drumband en harmonie van Matthias een show- zickavond verzorgen in d* sportzaal Klim Op. De avond begint om 20.30 uur. Er zijn 300 plaatsen beschikbaar die voor de donateurs vun Matt hias gratis zijn en nict-dona- teurs 3,— kosten. DEN HAAG (ANP) - Drs. Tila- nus (CHU) heeft minister Vor- rink van Volksgezondheid ge vraagd of zij bereid is na ont vangst van het rapport van de Gezondheidsraad over wate- rontharding zo spoedig mogelijk haar standpunt bekend te ma ken. Het enige wat mevrouw Vorrink daarop antwoordde wa- s: „Ja". Onveilig eten op vliegveld Tokio TOKIO Luchtreizigers, die Tokio aandoen, dienen het voedsel dat hen in het vliegtuig wordt aangeboden met enige argwaan te bekijken. Bij een inspectie in de keukens van de ze luchthaven bleek er een zeer onhygiënische toestand te heer- In drie van de zeven keukens, die aan alle luchtvaartmaat schappijen leveren, zijn ratten en vliegen gesignaleerd. Op de vingers van de koks werden ziekteverwekkers aangetroffen, die bijvoorbeeld steenpuisten veroorzaken. Eenderde van de klaargemaakte maaltijden bleek met bacteriën besmet. Aanleiding tot de inspectie was de voedselvergiftiging, waaraan begin februari zeker 150 passa giers leden. STAATSSECRETARIS GEEFT TOE: (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Staatssecretaris Glastra van Loon (Justitie) heeft gisteren in de Tweede Ka mer toegegeven dat de directie i van de strafgevangenis in Sche veningen achteraf gezien de tips over een op handen zijnde actie onder de gedetineerden heeft onderschat. De staatsse cretaris antwoordde dit op vra gen over berichten dat de Pa lestijnse gedetineerde Taminah al twee dagen voor de gijzeling in Scheveningen alarm had ge slagen. De Palestijn was ervan op de hoogte, dat een andere Pales tijnse gedetineerde Nuri, die in Scheveningen gevangen werd gehouden, een actie voorbereid de. Taminah heeft hiervan de psycholoog van de Haarlemse gevangenis op de hoogte ge steld. Deze heeft contact opge nomen met de directie van de Scheveningse gevangenis. De di rectie heeft echter verzuimd de tips aan de staatssecretaris door te geven. Mr. Glastra van Loon zei dat al maanden lang in de Scheven ingse gevangenis geruchten de ronde deden dat gedetineerden een actie zouden ondernemen. Op grond daarvan werden de veiligheidsmaatregelen ver scherpt. Onder meer werden de bezoekers nauwkeuriger ge- fouilleerd. De waarschuwingen over eventuele acties zijn se- rieus genomen, aldus de staats secretaris. Achteraf kan men zich afvragen of de veiligheids maatregelen in de ge'vangenis wel voldoende zijn geweest Op vragen van de WD-er Geurtsen zei de heer Glastra van Loon uit het gebeurde in de Scheveningse gevangenis niet de conclusie te trekken dat hij niet de juiste man is om de verantwoordelijkheid voor het gevangeniswezen te dragen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9