Ontwikkelingen in de immunologie ASSISTENTEN Strijd rond de boerenkool De Meer Dan Duizend Verrassingen van Peugeot. Antobedrijf Devilee-Reizevoort b.v. Antobedrijf Den Hollander b.v. telefoontjes: Welkom op de Nationale Peugeot Presentatie 1975. Bij alle Peugeot dealers. LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 FEBRUARI 1975 Amsterdam Arnhem Registeraccountants Beverwijk 's-Gravenhage Hoorn Pu mierend Doetinchem Haarlem Leiden Zaandam Ede H oogeveen Meppel Zutphen Voor spoedige indiensttreding bij onze vestiging te Leiden zoeken wij met een middelbare schoolopleiding en in het bezit van het diploma M.B.A. of gevorderde studie voor registeraccountant. Ook zij, die niet eerder op een accountantskantoor werkzaam zijn geweest, doch in verband met hun theoretische opleiding, of in het bedrijfsleven opgedane praktische ervaring, binnen korte tijd voor deze funktie kunnen worden opgeleid, komen in aanmerking. Wilt u voor een afspraak bellen of schrijven: Leiden, Plantage 18, telefoon 071 - 4 67 46. (in de avonduren 071 - 9 34 32). c2> 071-22244: - slechts 2 betalen Te koop aangeboden T.k. KOMMODE. wiag. deken tjes. traphekje, ledikantje. wan delwagen. box. div. kloerljes. al les In z.g.st., tel. 01751-15105. NERGENS ZO-N KEUS. VER LICHTING, hang-, wand- en staande lampen. Fa. De Lange, Molenstraat 49, Noordwijk. Tel. 01719—3734. levering door de gehele Bollenstreek. T.k. MIELE WASMACHINE Peu geot. damesbromliets. radio meubel met pick-up, Butagaska- chel tel. 071-25538. Uit ontzag voor uw lange armen hebben wij overhemden mouwl. 7 in voorraad. Zelts het gehele hemd Is 10 cm. langer dan nor maal. terwijl ook dat extra knoopje niet Is vergeten. In wit en bovendien 12 modekleuren. Splerlngs Heren- en Juniormo- de. Hoofdstraat 178, Hlllegom. T.k.a. 3 KEUKENSTOELEN en keukentafel (formica). 2 kinder stoeltjes. 2 paar rolschaatsen. verwarming. Engels gafornuls met grill. Electrolux koelkast, alles in uitstekende staat. tel. 071-34877. HEUGAFELTTEGELS. Alle kleu ren direct leverbaar. 5 jaar ga rantie. Gemakkelijk te leggen. Tijdelijk Stanley mes cadeau bij aankoop van min. 20 tegels. Smits Woninginrichting. Mare 98. Vrouwensteeg 9. Tel. 23913. GEBROKEN RUITEN. GLAS-tN- LOOO REPARATIES worden door mij met spoed hersteld. Ook levering van ventilatoren. Glasreparatiebedrijf D. Galjaard, De Sitterlaan 76. tel. 071-32916. -32916. Te koop gevraagd Dringend gevr. voor kinder-crea- trviteitsclubjee: KARTON, stuk ken PLASTIC, metaal, papier, glazen potjes, blikken busjes, boterkuipjes. gekleurd glas. ou de gereedschappen enz. Elke week open. Klubhuls „In de Vro lijke Arke". Pieterskerkkoor- steeg 25. Lelden, tel. 23271. De maaltijd verloopt roerig, ondanks de grote schaal boerenkool met worst, die in de meeste gevallen nog wel in staat is om verhitte gemoederen tot bedaren te brengen. Pa is moe, moe is moe, broer is moe en zus is moe. De hele familie gedraagt zich als een stel agressieve stekelvarkens. „Joh, schuif toch eens een eind op, ik kan bijna niet bij mijn bord. Hou jij je ellebogen dan ook wat bij je. Jongens, hou je kalm. En meneer zus en zo is toch zo'n rotvent. Daar zul jij je dan wel naar gedragen hebben. Jasses, vanavond alweer een vergadering. Zit jij niet zo met je eten te kliederen. Hou jij die lange uitsteeksels van jou eens bij je!" Een venijnige trap onder tafel, een nog venijniger trap terug. Geloei van de jongste, die prompt met zijn buurman op de vuist gaat, een bord gaat tegen de grond, een nogal ongenuanceerde uitroep van Pa, een stevige zwiep van de sterke arm tegen het een of andere oor. Geloei, een stoel die achteruitgesmeten wordt: „En ik heb het ook altijd gedaan!" Een smak met de deur, protest van de trap die nog nét niet instort, en ons gezelschap telt een aanwezige minder. Stilte. - 504 Sedan Lf 14.995.-. •Comfortabele betrouwbare reis wagen. Ook dieseluitvoering. 504 GL/TI, v.o.f 15.995.-. Met benzine, benzine-injekfle of dieselmotor. Ook automotique. Prijzen incl. BTW, of Ufrechf. Imp. Gebr. Nefkens'Automo biel Mij. N.V. Antwoordno. 204-Utrecht-Tel.030-449711. Ook leasing faciliteiten. 504 Stationcar/Break, v.o.f 15.995,-. Royaal en representa tief. Ook diesel. 504 Coupé en Cabriolet, v.a. f 30.000,-. Met nieuwe V-6 motor 1150 pk). Diesel, Peugeot heeft 'n complete serie diesels. Van klein (204 sedan) tot groot (504 familiale). Betaalbare diesels. En vrijwel direct leverbaar. Verrassing 1: Peugeot biedt méér variaties dan enig arider merk. U kunt kiezen uit meer dan 70 verschillende typen en uitvoeringen. (Hiernaast een greep uit de 1975 kollektie.) Verrassing 2: Al had u misschien van een wonder op wielen niet anders verwacht, van zo'n comfort, zo'n veilig heid en zo'n techniek kijk je toch wel even op. Verrassing 3 t/ml003: Tijdens de Nationale Peugeot Presentatie 1975 stellen we duizend attracties beschik baar. Van kunstwerken, originele Peugeot wielershirts en boekjes „Op de franse toer", tot toegangskaarten voor 4 bekende cabaretiers toe. Hoe kunt u eraan komen? Ga naar de Peugeot-dealer. Vraag inlichtingen. Bekijk de kollektie. Maak e.en proefrit. Laat u eens plezierig verras sen. PEUGEOT 'n feestelijk gebeuren met tol van attracties en vele „wonderen". Dealer voor Leiden en omstreken tevendaal 71-79 Leiden Tel. 0.71 -40441* Rhijngeesterstraatweg42-4óOegstgeestTel.O 71. ^52945* Dealer voor Katwijk en omstreken Kon. Julianalaan Katwijk aan Zeo Tel. 01718-71041 Ba, daar heb je je nou een uur voor uitgesloofd, daar stond je je achter je fornuisje te verheu gen op een gezellige maaltijd. „Het hoogtepunt van de dag". Nou, dat klopt dan wel! „Zie hier het levende bewijs van de stelling dat geweld geweld op roept", zeg ik kwaad. „Ik geloof dat de hele familie, inclusief jullie moeder, maar eens goed met de kop onder de pomp moet, een stel leuke figuren zijn wij hoor." „Dan zullen we toch wel eerst eer) boerderij met een pomp aan moeten schaffen!" zegt de dochter dan ineens ver heugd. Op slag is de stemming weer op peil. De verloren zoon wordt weer in genade aangeno men, en samen fantaseren we verder. „Daar horen zeker ook nog een hele grote hond en een echt paard bij?" informeert pa, zij het ten overvloede, want die is al geruime tijd op de hoogte van de wensdromen van zijn doch ter, die dan wel officieel op hfiér naam staan, maar die evenzeer gekoesterd worden door de rest van de familie. Die denkbeeldi ge boerderij is dan ook al lang door de diverse belanghebben den verbouwd, ingericht en ver deeld. In de moestuin groeit bij wijze van spreken al de zelfver- bouwde groente, we barbecuen 's avonds rond de open haard op de deel, de zoon heeft een enorm drumstel in de schuur, ieder heeft z'n eigen muziekhok, we hebben poezen, honden en paarden, een boomgaard met genoeg open plekken om te zon nen, een paddestoelenkwekerij in de oude varkensstal en een bos om in te wandelen. We bak ken ons eigen brood, karnen zelf de boter en hoeven nooit meer stil te zijn voor-de buren. En natuurlijk gaat het kroost nooit meer naar school, maar pikt uit de bibliotheek van pa gewoon wat zijn of haar belang stelling op dat moment heeft De verlichting geschiedt gewoon door kaarsen of stallantaarns en we breien en naaien onze kleren van zelfgesponnen en geweven wol Het is een onderwerp waar de hele familie heerlijk ongelimiteerd over doordazen kan, ook al weten we drommels goed dat dergelijke dromen voor ons nooit te realiseren zijn. Maar toch, maar toch soms zou je willen dat er een klein wonder zou gebeuren, waardoor we niet alleen de financiële mo gelijkheid zouden vinden, maar ook de moed voor een dergelijk experiment Soms heb ik het gevoel dat we daar nog iets beters mee zouden bereiken dan met onze verwoede pogingen de kinderen aan te passen aan onze gestroomlijnde maatschappij. Goed beschouwd leiden onze kinderen toch een totaal onna tuurlijk leven? Op de lagere school kun je je daar als ouder nog wel mee verzoenen, vooral bij de pogingen de school le vend en leefbaar te houden. Ko men de kinderen echter op de middelbare school dan is het gebeurd. Vakkundig worden ze in het gareel geperst: ze stam pen hun kennis in, spuiten die vervolgens op de gewenste tijd weer op en gaan over tot het volgende hoofdstuk, met als ge volg dat ze zich binnen de kort ste keren stierlijk gaan verve len. „Mamma", verzucht de dochter, „wil je geloven dat ik niks, maar dan ook hélemaal niks meer leuk vind op school?" Vooral als er in de hogere klas sen geen enkele vorm van crea tiviteit meer aan bod komt, als er tot en met „gestampt" wordt en de gymles het enige niet op het examen gerichte vak is, dan vraag je je als ouder toch wel eens af wat je je" kind toch eigenlijk aandoet, zelfs tekort doet. Dat hiaat valt namelijk in de uren na school niet meer op te vullen. Het is toch altijd nog de bedoeling dat je kind mens wordt in de meest uitgebreide zin van het woord, en dat het niet alleen zijn hersens, maar ook zijn hart en handen leert gebruiken? En dat gaat dan op zo'n middelbare school vijf, zes, soms zeven jaar door. Hoe komt je kind daar-mét een diploma en zonder kleerscheuren door? Nu is er natuurlijk in dat op zicht enorm verschil tussen de ene school en de andere, tussen leraar en leraar, maar het blijft een feit dat sommige voor mij zeer belangrijke aspecten van het mens-zijn gedurende vijf, zes jaar praktisch niet aan bod komen, zelfs schromelijk ver waarloosd worden. Je mag zelfs nog blij zijn als dat thuis gebeurt Onderdrukking roept altijd geweld op en verzet, heus niet alleen bij het grote wereldgebeuren, maar evenzeer bij de opvoeding van onze kin deren. Wie zal ons de juiste methode voor de harmonische ontplooiing van ons kind wijzen en daar ook nog de mogelijkhe den voor scheppen? Ik vrees dat we dat zelf uit moeten klunge len. Daar voelen we ons als ouders erg onzeker over omdat de school zoveel tijd en energie van het kind in beslag neemt dat er voor de verdere interes sen, die dus buiten de schoolmo- gelijkheden liggen, geen of te weinig tijd overblijft. En dan zit je werkelijk met de handen in het haar. Dan kom je namelijk voor de keus te staan: wat is het belangrijkste? Moet-je het kind dan maar zijn meest geliefde en o zo noodzakelijke mogelijkhe den tot ontplooiing van zijn per soonlijkheid afnemen of moet de zuiver intellectuele ontwikke ling dan maar voorrang hebben; een en ander met het gevolg dat de strikt eigen aard van het kind soms vijf, zes jaar in.de verdrukking komt? Het zijn toch alleen maar de zeer begaaf de kinderen die spelenderwijs de school doorlopen en waar dat probleem zich niet voordoet Als dat tien procent van de hele schoolbevolking uitmaakt lijkt me dat zeer ruim getaxeerd. Ar me andere negentig procent! Dit zijn zomaar overwegingen van een niet zeer deskundige, maar wel zeer bezorgde moeder, die ook geen kans ziet om de wereld op haar eentje te hervor men, en die daarom na de veld slag aan tafel, maar al te graag mee fantaseert over de droom- boerderij, niet beseffend dat zij daar misschien even hard i toe is als haar rebellerend kroost 11 Meer en meer komen we tot het besef dat de vooruit gang van de geneeskunde nauw verbonden is met een nieuwe doorbraak in de immunologie, dat wil zeggen, in de studie van het afweermechanisme van het lichaam. Immers, de immunologie speelt niet alleen een kapitale rol in de bescherming tegen infektieziek- ten, maar ook in de bestrijding van kanker, reuma, allergische aandoeningen, afstoting van orgaantrans plantaties en zelfs in het verloop van een normale zwangerschap. De specialisten zijn van mening dat zowel kankergroei en als afstoting van een overgeplant orgaan berusten op hetzelfde verdedi gingsmechanisme van het organisme. Orgaantransplantaties wor den afgestoten omdat het lichaam ze herkent als lichaamsvreemd en ze daarom aanvalt In dit geval zouden we willen dat ons afweermechanisme wat minder ijver aan de dag zou leggen. Wanneer de kankercellen daarentegen de kans krijgen in ons lichaam te ontwikkelen wijst dit op een Jalen van ons afstotingsme chanisme. De kankercellen worden niet hardhandig genoeg aange pakt en krijgen zodoende de gelegenheid zich verder te vermenig vuldigen. Nieuwe onderzoekingen in het Pasteurinstituut te Parijs hebben in dit verband reeds belangrijke dingen aan het licht gebracht Dr. Francois Jacob, een microbioloog die reeds een Nobelprijs in de wacht sleepte, deed met zijn team volgende proeven. Nadat hij kanker had ingeplant bij witte muizen, besmette hij ze met bepaalde bacteriën. De muizen reageerden hierop met een versnelde aanmaak van macrofagen, gespecialiseerde witte bloed cellen, die een rol spelen bij de afstoting van lichaamsvreemde weefsels. Nietterriin hadden deze macrofagen geen invloed op de kankercellen. Dit betekent dat de kankercellen er op een of andere manier in slaagden om hun aanvallers (de macrofagen) schaakmat te zetten. Blijkbaar wordt bij kankergroei niet het gehele afweerme chanisme ontregeld, doch slechts een lokaal onderdeel. Dit' werd bevestigd door volgend experiment. Wanneer dr. Jacob en zijn medewerkers célkulturen en kankercellen en gewone nier- cellen kweekten in het laboratorium, en die nadien blootstelden aan de werking van macrofagen, deed zich het volgende voor: de niercellen werden onmiddellijk aangevallen en omringd door ma crofagen, terwijl de kankercellen met rust gelaten werden en de macrofagen er zelfs van wegvluchtten. Dit deed weer vermoeden dat de kankercellen een speciale stof konden afscheiden om het immunologisch systeem, meer bepaald de macrofagen, te ontredde ren en hun normale werking te neutraliseren. Terzelfdertijd zag men hoe het inspuiten van kankercellen in muizen de normaalop- tredende infektiereacties zich niet voordeden. Blijkbaar werd door de kankercellen een stof afgescheiden die de ontstekingsverschijn- MEDISCHE RUBRIEK selen niet deed plaats hebben. De stof kon tot nu toe niet geïdentificeerd worden. Evenals een kankergezwel is een vrucht in de baarmoeder van een zwangere vrouw, vanuit louter biologisch standpunt, te be schouwen als een groei van lichaamsvreemde cellen. Toch wordt in een normale zwangerschap de vrucht niet afgestoten zoals dit wel het geval is met orgaantransplantaties. Bijgevolg, zo redeneer den de Parijse onderzoekers, zou het best mogelijk rijn dat de foetus in de baarmoeder ook een bepaalde stof afscheidt waardoor zowel de ontstekings- als de afstotingsreacties uitblijven. Bij nader onderzoek bleek dat de trofoblasten, dit rijn de voornaamste cellen van de placenta (moederkoek), een stof produceren die de werking van de macrofagen, en dus ook van het afstotingsmechanisme, uitschakelen. Misschien produceren kankercellen en placenta de zelfde stof om de afstoting te neutraliseren? Uiteraard is het resultaat enorm verschillend: in het eerste geval niet zelden een dodelijke afloop, in het tweede geval de geboorte van een flinke zoon of dochter. Intussen hebben de onderzoekers zich in dit probleem vastgebeten. Als eenmaal deze geheimzinnige stof geidentificeerd is kan ze voor vele doeleinden gebruikt worden. De toediening ervan zou bij patiënten de afstoting van overgeplante harten, nieren of andere organen voorkomen. Het blokkeren van de stof, op een of andere manier, zou haar werking te niet doen. anderzijds zou het misschien een totaal nieuwe methode zijn om kankercellen te vernietigen daar ze niet meer in staat zouden rijn het afweersysteem van het lichaam te neutraliseren. Dit alles rijn nieuwe evoluties waardoor de sluier weer wat verder opgeheven wordt. Maar de stap naar de dagelijkse toepassing is blijkbaar nog niet voor morgen. dr. Ickx

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6