Rem op kinder speelzalen in Leiderdorp Verkeerssituatie Warmondse Dorpsstraat binnenkort verbeterd Laatste paal voor winkel centrum in plan Blokhuis Uniek kerkorgel Sassenheimse kerk bijna gereed N'WUKERHOUT WIL BOUW BREDE DAKKAPELLEN NIET VERBIEDEN Zoeterwoudse raad akkoord met uitbreiding raadhuis PAGINA 4 LEIDSE COÜRANT VRIJDAG 28 FEBRUARI 1975 v WARMOND De verkeerssi tuatie in de Dorpsstraat zal vanaf aanstaande maandag weer verbeterd zijn. Dit deelde burgemeester De Vreeze giste ren mee tijdens de raadsverga dering op vragen van de VVD- er Pauli. Vanaf begin januari worden er in Warmond rioolwerkzaamhe den verricht op de Herenweg. Om dit mogelijk te maken zijn er omleidingswegen gecreëerd met name door de toch al zo smalle Dorpsstraat. De heer Pauli wees op de levensgevaar lijke situati vooral omdat veel automobilisten rijden in niet toegestane richting. Burgemees ter De Vreeze antwoordde dat dit wel zal veranderen wanneer het deel tussen het oude raad huis en Meerrust op maandag weer in twee richtingen toegan kelijk is. De stichting „Oude Toren" gaat waarschijnlijk de exploitatie van het monument in handen nemen, wanneer de restauratie voltooid is en het uurwerk en de klok weer in de toren han gen. De restauratie van de toren wordt uitgevoerd in het kader van de rijksregeling aanvullen de civiele werken en zal derhal ve voor 1 juli moeten worden gestart. De Nicolaasschool zal voorlopig nog niet vrijgegeven worden voor de Warmondse jeugdver enigingen. Tijdens de gisteren gehouden vergadering wees wethouder Van der Kroft op de financiële problemen die een in exploitatie nemen van de school met zich mee zal brengen. „We hebben te verstaan gekregen dat we zolang we een artikel 12-aanvraag hebben lopen, een afwachtende houding moeten aannemen.", aldus de wethou der. De discussie die de raad in april zal houden over de be stemming van de Nicolaas school zal dan ook een zuiver principiële zijn. „We zullen de brandweer vra gen een onderzoek in te stellen naar de brandveiligheid van „De Burcht". Dit merkte burge meester De Vreeze op naar aan leiding van klachten die de jeug draad in een brief aan de raad sleden en het gemeentebestuur had kenbaar gemaakt. Van de heer Van Leeuwen kwam de suggestie bij het ma ken van de plannen voor een bootjeshaven enthousiaste War- monders te betrekken. Het raad slid achtte het hoogtijd dat de tijdelijke haven gerealiseerd wordt. De boomplantdag is dit jaar ge pland op 5 maart Leerlingen van de vijfde en zesde klas van de twee basisscholen zullen vijf tienhonderd bomen planten Van onze correspondent LEIDERDORP „We zullen in de toekomst de nodige voorzich tigheid in acht moeten nemen bij de verdere ontwikkeling van de kinderspeelzalen." Tot deze conclusie komt wethouder J. Reugenbrink (PCG) in zijn antwoord aan de fractie van PCG en KVP. Deze hadden bij hem geïnformeerd naar het gebruik dat van de kinderspeelzalen wordt gemaakt Reden voor die voorzichtigheid noemt Reugenbrink de hoogte van de subsidie die momenteel wordt gegeven aan het kind dat de kinderspeelzaal bezoekt Dit ligt al bijna op het niveau van het bedrag per leerling voor het lagere onderwijs. Een verdere sterke stijging van de kosten verbonden aan de uitbouw van de kinder speelzalen worden dan voor de gemeente zeer moeilijk te dragen. De bijdrage van de ouders aan de kinderspeelzalen is afhankelijk gesteld van het inkomen. De minimum bijdrage bedroeg eind 1974 drie gulden, het maximum is 7,50 zijnde de kostprijs van één bezoek (een morgen of middag) aan de kinderspeelzaal door het kind. Ongeveer 10% van de kinderen die kleuterspeelzaal bezoekt komt uit gezinnen waarvan het inkomen lager is dan 18.000 per jaar; zestig procent uit gezinnen waarvan het inkomen ligt tussen de 18.000 en 36.000 per jaar. Als de afspraken met de Stichting Kinderspeelzalen door het gemeentebestuur worden overgenomen, dan zal voor kinderen uit gezinnen met een inkomen boven de 36.000 per jaar door de ouders 7,50 per bezoek moeten worden betaald. In de zeven speelzalen van de Leiderdorpse Stichting worden per morgen of middag gemiddeld 100 kinderen opgevangen. De totale kosten van de speelzalen bedroegen in 1974 ongeveer 250.000: Men mag er van uitgaan dat ieder kind in de kinderspeelzaal jaarlijks duizend gulden kost. De Gedeputeerde dr. R. Eijsink sloeg gistermiddag de laatste paal voor het nieuwe winkelcentrum in het plan Blok huis in Lisse. Na het wegzinken van de oranje gekleurde paal in de bodem van Blokhuis was er in de „Nachtegaal" een bijeenkomst, waarop burgemeester Be rends alles memoreerde wat aan de laatste paal vooral was gegaan. De burgemeester kon niet nalaten zijn gram te spuien over de personen, die het plan Blokhuis enkele jaren hebben gedwarsboomd met hun be zwaren. In het winkelcentrum zullen in de tijd van een jaar twee herenmodezaken, een bistro, een bloemenzaak, een chocola terie, een ^flamesmodezaak. een warme bakker, een' kantoorboekhandel, een sla gerij. een slijterij, een stomerij, een snel- drukkerij, een doe-'t-zelf winkel en een dierenwinkel worden gevestigd. Tevens is er ruimte voor en vestiging van de Hema en een supermakrt van Albert Heyn. Een jaar cel geëist tegen Katwijkse ,,A1 Capone" KATWIJK/DEN Haag „Hier was AI Capone, ha, ha, ha", stond er op een muur van een winkel aan de Varkevtsser- straat in Katwijk, nadat er 's nachts was ingebroken. Het vi sitekaartje as afkomstig van een 19-jarige Katwijker, die zich kennelijk graag vereenzel vigde met de beruchte onder- «ereldfiguur met die naam. e winkeldiefstal was slechts een klein kerfje in de stok van de Katwijker. De grootste „stunt" werd door de verdachte en een ook minderjarige kornuit uitgehaald op decem ber. Toen bedreigde hij met een vriend in het kwade twee poli tiemannen bij het strand. De politiemannen achtervolgden het tweetal omdat zij werden verdacht van poging tot inbraak in een sporthuis aan de Voor straat Het „rovertje spelen" had ook plaats in de buurt van het Re- nesplein waar een wandelaar door verdachte werd achter volgd. Doordat de wandelaar sneller was, kon hij ontkomen. Voor al deze zaken moest de Katwijker zich verantwoorden voor de Haagse rechtbank. Vooral de bedreiging van de agenten achtte de officier der mate ernstig dat hij een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste. De verdedigster beriep zich op een rapport waarin wordt ge steld dat het bier een funeste rol in het leven van de Katwijker speelt. Tevens wees zij erop dat hij een psychiatrisch onderzoek zal moeten ondergaan. De recht bank wijst over veertien dagen vonnis. Noordwijkerhout haalt verkeersplan uit ijskast NOORDWIJKERHOUT - De gemeenteraad van Noordwijker hout heeft gisteravond besloten het oude verkeerscirculatieplan uit de ijskast te halen. Dit plan werd eind vorig jaar door de raad verworpen, maar inmid dels blijkt dat Noordwijkerhout eigenlijk niet zonder kan. Het verkeer in het dorp groeit naar een chaos. Consequentie van dit plan is om. reconstructie van wegen als de Havenstraat, de Dorpsstraat en de Dorpsring weg. Gisteravond besloot de raad alvast gelden beschikbaar te stellen voor de herbestrating van de Bremstraat en de Helm- straat Hierover is met de bewo ners van dezee stfaten reeds van gedachten gewisseld. De re constructie van de St. Jacob- straat heeft aan het einde van dit jaar plaats als de woningen daar zijn gerenoveerd. Over het hoe wordt ook eerst nog met de bewoners van gedachten gewis seld. De gemeenteraad heeft gister avond besloten de subsidie aan het jongerencentrum De Mast nog niet te verhogen. Het cen trum had om subsidie-verhoging gevraagd, omdat de provincie de subsidiëring stopzet Naar verluidt komt de provincie daar erchter weer op terug. De raad wil daarom eerst de ontwikke lingen afwachten. Van onze correspondent Sassenheim De bouw van het Goldtfusz-orgel in de Sassen heimse Hervormde kerk door de ogelbouwer Blanken uit Herwij nen, vordert goed en nadert zo'n voltooiing. Als alles meelooopt zal het op vrijdag 21 maart a.s. in gebruik genomen kunnen worden. Na veel moeite en zorgen voor de plaatselijke kerkvoogdij is het dan eindelijk zover, al zijn alle zorgen nog niet van de baan. Maar men heeft hoop dat er speciaal voor het orgelfront en de ballustrade nog een bij drage zal komen van Monumen tenzorg, want het orgel is uit historisch oogpunt als uniek te beschouwen. Grondlegger is Hans Goldtfusz, oorspronkelijk uit Keulen af komstig. zich in Brabant vestig de. en als orgelbouwer een be roemde naam kreeg. Zo voltooi de hij in 1632 het grote orgel van de Sint-Jan Basiliek in Den Bosch, terwijl als zijn belang rijkste werk genoemd mag wor den het monumentale orgel in de Laurens-kerk te R-dam, dat bij het bombardement in 1940 verloren ging. Het orgel, waar mee de Hervormde kerk van Sassenheim verrijkt gaat wor den, kwam voorjaar 1658 ge reed, en is één van z'n laatsten geweest want in het najaar stierf Goldtjusz. De kosten bedroegen toen 1065,- waarvan 450,- voor de muebelmaker Jacob Jonasz, die de orgelkast bouwde. De huidi ge totale kosten komen op ruim 125.000. Voor het orgel dat oorspronkelijk voor de Gast- huiskerk te Delft werd ge bouwd, was advisëur organist Samson van de Nieuwe Kerk te Delft. In 1858 werd het orgel verkocht aan de Chr. Afgeschei den kerk te Delft, waarna het in 1883, na vernieuwing, werd geplaatst in de nieuw gebouwde Oosterkerk te Delft, waar het in 1904 grondig werd vernieuwd en ook vergroot. In deze toestand is het orgel door de hervormde kerkvoogdij van Sassenheim overgenomen, na afbraak van de Oosterkerk te Delft. Het or gel is vrijwel geheel in zijn oor spronkelijke staat hersteld. De ingebruikname zal 's avonds in kerkelijke kring plaats heb ben, en zaterdag 22 maart zal de bevolking van Sassenheim de gelegenheid hebben met het or gel kennis te maken, Hans van Nieuwkoop zal dan mini-concer ten geven. Rijnsburgers mogen ook op zondag tennissen Van onze correspondente RIJNSBURG De tennisba nen zullen het komend seizoen op zondag geopend zijn. Aan- vankleijk gingen alle raadsle den gisteravond akkoord met de aan de tennisvereniging ge stelde nieuwe bepalingen. Tot dat de heer Vianen erachter kwam, dat in de bepalingen ook stond dat de banen op zondag geopend mochten zijn. Bij deze bepaling stond de raad ruim een uur stil, alvo rens zijn fiat eraan te geven. Aan woningbouwverenigin- g„Spinoza" wordt een garantie voor een geldlening van 400.000,- toegekend. Rook uit speelgoedtreintje Dit speelgoedtreintje kan echte rook uit de stoom pijp laten komen. Met een capsule met speciale rookvloeistof vult men de schoorsteen, waarna na enige opwarmtijd de rook omhoog kringelt. Het is een van de nieu- wigheidjes welke gisteren op de Voorjaarsbeurs in Utrecht te zien waren. Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT De gemeenteraad van Noordwijkerhout heeft er geen bezwaar tegen, wanneer op bestaande huizen dakka pellen worden aangebracht, die breder zijn dan 50% van de frontbreedte van de woning. Dit bleek gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering toen enkele verzoeken van Noordwijker- houters ter sprake kwamen, die een dakkapel willen aanbrengen. De welstandscommissie heeft b. en w. onlangs geadviseerd dakka pellen niet breder toe te staan dan vijftig procent van de totale frontbreedte. B en w. hadden daar wel oor naar. Opvattingen als: het karakteristiek van het dak moet behouden blijven en dakkapellen moeten in harmonie met de woning zijn, betitelde mr. Van den Bosch (PPNZ) als „kretologie". „Het gaat om het welzijnsaspect De belangen van de bewoners van het huis moeten prevaleren boven de belangen van degenen, die er langs lopend, naar boven kijken", vond zijn fractiegenoot A. T. var Lem op. Heel duidelijk bleek, dat de raad een beleidsombuiging wil. En op korte termijn, want binnen één maand moet op de verzoeken om voorziening zijn beslist. Dus wordt op korte termijn bespreking belegd tussen b. en w., de commissie openbare werken en de Welstandscommissie van Stad en Landschap om de problema tiek van de dakkapellen tot op de bodem door te praten. ZOETERWOUDE - Het voorstel van b. en w. om een krediet van 1 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van het gemeentehuis kreeg gisteravond uiteindelijk de instemming van de gehele raad. Tijdens de discussie echter bleek P.Z. veel bezwa ren te hebben tegen de gevolgde procedure. Woordvoerder De Graaff hekelde de gang van zaken bij de voorbereiding in felle bewoordingen flater wat afgezwakt door zijn fractie-voorzitter C. Straver). Hij was van mening dat aan zijn vraag in de commissie financiën naar alternatieven niet tegemoet was gekomen. Hij verweet het C.D.A. te lichtvaardig om te springen met de financiën. De heren Van Rijn en Engelkes wezen dit van de hand en zeiden, dat de zorgvuldigheid in deze buiten twijfel is. Stekelige opmerkingen van Mr. Overhoff van de V.V.D. gaf het debat nog meer politieke kleur. Burgemeester Detmers wees de kritiek van de heer De Graaf van de hand. „De voorbereiding is zeker degelijk geweest en heeft o.m. in drie commissies gespeeld, terwijl ook de ambtenaren over hun werkomgeving zijn gehoord. De 10.000 welke eerder waren gevoteerd voor het maken van een schetsplan en het plegen van onderzoek zijn zeker goed besteed, aldus de burgemeester. Wiekmeijer van de WD kon zich met het voorstel verenigen, maar vroeg of het nog wel noodzakelijk is nog ruimte in het raadhuis te reserveren voor de politie. De voorzitter achtte dit noodzakelijk, omdat nog niet bekend is wanneer de rijksgebou wendienst gaat beginnen met het bouwen van het politiepostbureau. Op verzoek van P.Z. werd de vergadering ge schorst voor overleg binnen haar fractie. Na de heropening zegde Straver steun toe aan het voor stel van B. en W., maar deelde ook mee dat de heer De Graaff zijn opmerkingen inzake de voor bereiding staande hield. Nieuwe ,,duif' maandag open Van onze correspondent LISSE Burgemeester Be- rends opent aanstaande maan.1 dag het nieuwe hotel-restaurant „De Duif' aan de Westerdreef "1 Tevens voert de familie Duiven-' voorde, die eigenaar van h« bedrijf is, het 75-jarig bestaar J van „De Duif'. De openinj J wordt verricht om uur. urn Avonds avonds wordt van acht tot tien uur een receptie in hét nieuwe gebouw gehouden. Klaverjassen bij Foreholte Van onze correspondent Voorhout In de kantine van de voetbalvereniging Foreholte jj wordt vanavond weer geklaver- yJ jast met daarna een tombola De opbrengst van deze avond, georganiseerd door de Oranje. vereniging Voorhout, komt ten goede van de jaarlijkse uit- gaansdag van de bejaarden. Aanvang 20.00 uur. h( t\ Bijeenkomst 1? ,,de Duinrand" n, Van onze correspondent DE ZILK De natuurgroep „De Duinrand" organiseert van avond een bijeenkomst in het jeugdgebouw. De heren Straa thof en Van der Meer zullen spreken over „vogelbroedplaat sen in 'Schotland". De bijeen komst begint om vijf uur 'i middags. DE ZILK Voetbalvereniging, Van Nispen houdt morgen weer huis-aan-huis een oud papier-ac tie. De opbrengst is voor de vereniging. De bewoners wor-j den verzocht het oude papier buiten te zetten. Actie brengt 52.500 op Van onze correspondent SASSENHEIM De actie van de commissie ontwikkelingshulp van de samenwerkende protes tantse kerken in Sassenheim De Kaag, Warmond en Voorhout heeft tot nu toe 52.500 opgele verd. Er zijn nog enkele toezeg gingen gedaan, zodat dit jaar waarschijnlijk het streefbedrag: van 60.000 binnengehaald kan worden. Schaatsen ruilen Van o correspondent Lisse De Lissese ijsclub orga- niseert morgen in clubgebouw Iglo aan de Roversbroekdijk een schaatsruilbeurs. Tussen 9.00 en 11.00 uur kan men er terecht. Tevens kan men van de gelegen heid gebruik maken om in te schrijven voor de schaatstocht op de kunstijsbaan De Uithof in Den Haag op 9 maart Men kan zich voor dit schaatsevenement ook aanmelden bij C. Zuider- duin, Beethovenstraat 29, H. Ho- gervorst, Nic. Damesstraat 15 en W. J. Ransdorp, Willemskade 1 in Lisse. Prestatieprijs voor John van Mierlo Van onze correspondent ZOETERWOUDE - De jaar- lijks terugkerende dam- en schaakwedstrijden welke door de schoolraad van de Sjaloom- school werden georganiseerd voor de leerlingen van de vier 1 Zoeterwoudse basisscholen trokken weer veel belangstel ling. 120 schakers en 30 dam mers waren present in de aula van de Sjaloomschool. Bij het dammen prolongeerde Arnout Brouwers (Sjaloom) zijn titel en de tweede prijs ging naar Jan Hockx van de Bernar- dusschool. Schaker Jacques de Boer van de Sjaloomschool won de eerste prijs in de andere categorie waar Hans de Jong van de Corbuloschool met de tweede prijs naar huis ging. Een bijzondere prestatie leverde John van Mierlo, le klasser van de Corbuloschool, die veel oude ren te snel af was en bij het dammen een derde plaats be reikte. Voor hem was er een speciale prijs. Zoeterwoude en Noordwijkerhout hekelen houding gemeente Leiden Van onze correspondenten ZOETERW OUDE/NOORDWIJ - KERHOUT Zowel de ge meenteraad van Noordwijker hout als van Zoeterwoude heb ben gisteravond hun teleurstel ling en onvrede uitgesproken over de houding van de gemeen te Leiden met betrekking tot de gemeenschappelijke regeling Energie-bedrijf Rijnland. Lei den wil aan deze regeling niet meedoen: aanvankelijk wilde ze wel. In Zoeterwoude en Noord- wijkerhout noemde men Leidse besluit „absurd" „in ho ge mate verwerpelijk" en „fu nest voor het noodzakelijke ver trouwen in toekomstige sar werking." Het wordt wel moeilijk op deze en andere bases met Leiden tot samenwerking te komen, zo werd gesteld.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4