van der Meent: ,^e zijn nooit weg geweest" Meespelen en Ling nog onzeker Je kunt spelers niet verbieden te winnen Van Hanegem een duel geschorst CEES EN KLAAS MOLENAAR VAN AZ Lotto toto Oefenduels amateurs VRIJDAG 28 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT p\r.i\* 17 Amsterdam Wie veronderstelt dat men bij FC Amsterdam na de verbazing wekkende zege van 4—2 tegen Ajax van afgelopen zondag in hallelujastem ming verkeert, slaat de plank helemaal mis. Stelt trainer Pim van der Meent nuchter vast: „Waarom? Het is gebeurd. Zondag komt er weer een wedstrijd". En die wedstrijd is dan tegen FC Den Haag, dat, in tegenstelling tot de Amsterdamse lieverdjes de laatste weken niet zo geweldig draait. De nederlaag van 3—1 tegen FC Twente van afgelopen zondag is daarvan het levende bewijs. FC Amsterdam lijkt terug van weggeweest Van der Meent in gesprek met voorzitter Stoop Van der Meent: „We zijn op een andere manier gaan voetballen". Pim van der Meent: „Terug? We rijn nooit weg geweest. En er mogen dan wat minder punten gehaald zijn dan vorig seizoen, maar dat is een gevolg van de veranderde speelwijze van de ploeg. Je moet het zo bekijken, dat we onderaan de ladder zijn begonnen en nu een stukje hoger staan. De top is nog een heel eind weg". In tegenstelling tot een aantal andere clubs in de eredivisie bestaat er bij FC Amsterdam nauwelijks een drang naar de absolute top. Maar met ploe gen als AZ en FC Twente is dat wel het geval. Van der Meent: „Je moet nooit te hoge verwachtingen hebben. Als je naar een feestje gaat en je verwacht er erg veel van dan kan het alleen maar tegenval len. En zo is nu het voetballen ook. Als je steeds naar iets hogers streeft dan ga je toch echt de verkeerde kant op. Voetbal is nu eenmaal geen wet van Meden en Perzen. De sterkste wordt niet altijd kam pioen en wint niet zo maar elke wedstrijd. Er zijn erg veel, factoren die een rol spelen. Als de voetbalwereld gezond zou zijn, zou het niet belang rijk zijn of je vijfde, tiende of twaalfde wordt Als de inkom sten maar minstens gelijk zijn met de uitgaven". Enige bron De inkomsten moeten bij de Amsterdamse FC van het pu bliek komen, terwijl andere clubs soms andere bronnen van inkomsten hebben. PSV heeft Philips, AZ'67 Wastora. Die enige bron van inkomsten lijkt Amsterdam dit seizoen een beetje in de steek te laten. Het publiek komt lang niet meer zo massaal op als vorig jaar. Zelfs na de knappe zege in het UEFA-cup-toernooi te gen Inter Milaan was het Olympisch Stadion na de re turn en bij de wedstrijd tegen Fortuna Düsseldorf in de vol gende ronde matig bezet Pim van der Meent: „Je zit hier met de problematiek van een grote stad. Ik heb ook in Zwolle gewerkt en daar kun je het publiek makkelijker trek ken, omdat er weinig alterna tieven zijn. Er is een bioscoop en als er een kindermatinee of een alle leeftijdenfilm draait ga ik er niet heen. In Amster dam heb je de keuze uit 42 bioscopen. Als er in de RAI iets te doen is trekt dat ontzet tend veel mensen. Daarbij zijn ook veel Amsterdammers die anders mogelijk naar het voet ballen zouden komen. Er is een duidelijk verschil in eco nomie en mogelijkheden tus sen bij voorbeeld Alkmaar en Kerkrade enerzijds en Amster dam anderzijds. Ik ben van mening dat als er bij AZ 16.000 toeschouwers zijn en bij ons 12.000, dat wij nog beter uit zijn. En over dat wegblij ven bij UEFA-cupwedstrijden: de mensen in Amsterdam zijn verzadigd. Ergens anders zou de wedstrijd tegen Inter wel volle stadions trekken, maar het publiek is hier overvoerd met Europacupvoetbal in de laatste jaren. Daarom spreken wedstrijden van ons niet meer aan. Wel als wij als eersten zouden meedoen". Zou een ander systeem van internationale wedstrijden be ter zijn? Van der Meent: „Nee zeker niet. Als Je een Europe se competitie zou gaan Instel len, verschuif je de problemen alleen maar. Het ls de weg van de minste weerstand kie zen. Als wij dan op de vijfde plaats zouden staan en tegen bijvoorbeeld Strassbourg zou den spelen dat 16de staat, blijft het publiek ook weg. Het is een probleem dat Je niet zo maar kunt oplossen omdat we niet weten waar het precies aan ligt. En ge steld dat we het wel zouden weten dan is het nog maar de vraag of we bereid en in staat zijn gezamenlijk de bakens te verzetten. Maar als wij via een marktonderzoek van ik weet niet hoeveel duizend gul den geen oplossing kunnen vinden hoe moet ik het dan Tekenend voor die nuchter heid, waarmee Pim van der Meent de resultaten van zijn ploeg bekijkt, is het feit dat de 60 tegen De Graafschap en de 42 bij Ajax nog niet zijn ingevuld op de lijst die op het prikbord in zijn kantoor prijkt Menig ander zou zeker het laatste resultaat met grote cijfers hebben genoteerd. Niet Pim van der Meent. Hij: „Ik heb al gesteld dat er erg veel factoren zijn die de resultaten van een ploeg bepa len. Geluk, kwaliteit, omstan digheden en primair het geld. Tegen Excelsior on Wa peningen hebben wij ook de hele tijd voor do pot van die; gasten gehangen maar toen lukte het niet". Eisen Een meerjarenplan heeft Pim van der Meent voor zijn lie verdjes niet opgesteld. Ook het bestuur heeft geen bepaal de eisen op tafel gelegd na de fraaie vijfde plaats van vorig seizoen. Van der Meent: „Misschien hebben ze wel bepaalde ver wachtingen. Maar het wordt hier in elk geval niet hardop gezegd. Ik vind het ook onre delijk om bijvoorbeeld te zeg gen dat we weer 43 punten moeten halen. De desillusie is dan alleen maar groter als je tot 41 of 42 komt. Je moet gewoon je best doen. Dat is het belangrijkste. Natuurlijk heb ik idealen, maar als die niet haalbaar zijn dan moet je het doen met wat je hebt Als je niks hebt moet je van dat niks toch iets zien te maken. En onze prestaties in de ruim 2.5 jaar dat we nu bestaan, zijn goed. Eerste tiende en in- tertoto en daarna 5de en UE- FA-cup. We zijn dit Jaar op een andere manier gaan voet ballen. Vroeger konden we ei genlijk alleen maar counteren, nu kunnen we het spel langza merhand ook zelf bepalen. We gaan makkelijker voetballen en dat ontplooit zich de laatste twee weken. Ook de spelers hebben vrij nuchter gerea geerd. Ze hebben vooral geld verdiend en twee punten. Het seizoen gaat gewoon door". Pim van der Meent wil geen voorspellingen doen. Over de naderende wedstrijd tegen Den Haag zegt hij lachend: „Zondag om kwart voor vier weet je alles". Nuchterheid en blijven lachen. Dat zijn de voornaamste ingre diënten van het voetbal van FC Amsterdam. Niet voor niets luidt de spreuk op het bord bij de ingang van het nieuwe spelershome: „Ruwer is het karakter in de ploeg". Jan van der Nat Nieuwe trainer bij SC Cambuur LEEUWARDEN SC Cambuur heeft overeenstemming bereikt met de 26-jarige Atte Bouma als opvolger van Leo Beenhak ker. Bouma was tweede trainer. Hij is echter niet in het bezit een A-licentie. SC Cambuur heeft bij de KNVB Ifn verzoek ingediend voor een licentie voor Bouma die ook de instemming heeft van de spe lersgroep van de Friese vereni ging, maar bij voorbaat heeft de Vereniging Van Oefenmeesters Nederland (WON) reeds be zwaar gemaakt tegen zijn aan stelling. De WON meent dat er genoeg A-trainers in ons land Volgens de reglementen de KNVB moet een trainer 27 jaar oud zijn, wil hij in aan merking komen voor de cursus van A-trainer. Atte Bouma was, hij in dienst trad bij SC Cambuur, vijf jaar werkzaam bij Heerenveen waar hij assis ts bij Meg de Jongh, Bas Paauwe en Laszlo Zal ai. Weer boete voor Milaan MILAAN De straf commissie van de Italiaanse profliga heeft AC Milaan wegens wangedrag van zijn supporters opnieuw tot zware geldstraf veroor deeld. Tijdens de wedstrijd tegen Ver ona werden de scheidsrechter en de grensrechter door de sup porters beledigd en daarvoor is AC Milaan een boete opgelegd 000 gulden. De Milanezea moeten in Verona hun „Thuis wedstrijden" spelen omdat zij de incidenten tijdens de wed strijden tegen Juventus gedu rende twee' wedstrijden niet in eigen stadion mogen spelen. (Van onze sportredactie) Den Haag FC Den Haag krijgt de laatste tijd rake klap pen toebedeeld. Vooral de ne derlaag tegen FC Twente kwam fiks aan, maar nog harder de voorlopige uitschakeling van spits Henk van Leeuwen. In het Zuiderpark zit men dan ook in moeilijkheden mede door vorm verlies van verscheidene spe lers. En juist op een moment dat de Boskovieten zich bij FC Amsterdam moeten melden, dat verleden zondag tegen Ajax met roem werd overladen. De opstelling van FC Den Haag blijft vooralsnog in nevelen ge huld, ook al omdat Ton Thie door griep en angina is uitge schakeld en „Ling's meespelen griep met hoge koorts onzeker is. Het gevaar bij FC Amsterdam komt van de bonkige spits Nico Jansen (22) die zondag ook niet in bedwang kon worden gehou den door John Dus ba ba. Maar niet alleen hij bewees zijn niet geringe kwaliteiten, maar vooral Ton Thie zal tegen Amster dam waarschijnlijk niet van de partij zijn. de zeer talentrijke linkerspits Gerard Meijer (23) ofschoon Ge rard van der Lem op rechts evenmin te verwaarlozen viel. Bovendien beschikt coach Pim van der Meent over een bijzon der sterk middenveld, want Chris Dekker, Abe van der Ban en Leen van der Merkt zijn daar vaak de heersers. Voorts speelt de tot „laatste" man omgeturn de Theo Husers een grote rol en ook de „oudjes" Jan Jongbloed (34) en Frits Flinkevleugel (35) spelen nog steeds een belangrij ke rol. Op een ander front gaat de strijd om de landstitel onver droten voort. PSV speelt mor genavond thuis tegen hekkeslui- ter NAC en op dezelfde avond duelleren FC Twente en MW. Tenslotte treedt Feyenoord in de Kuip aan tegen De Graaf schap en gaat Ajax bij Roda JC een moeilijke middag tegemoet. JEUGDELFTAL Het betaalde jeugdelftal van FC Den Haag is niet meer af te houden van het kampioen schap, want daarvoor heeft de equipe van Rinus Loof een grote voorsprong opgebouwd. Morgen komt PSV zijn opwach ting in het Zuiderpark maken. De bezoekers bezetten mor teel de vijfde plaats, maar met 11 punten achterstand op de Zuiderparkers. De opstelling is als volgt: Doel: Van der Meer: achter: Quellhorst, De Caluwé. Toer en Landers; midden: v.d. Wulp, Lochtenbergh en Berc- kenkamp; voor: Vreeswijk, Storm van van Hijkoop. Wissel spelers: Van Spronsen en nog twee nader aan te wijzen speler- s.p De selectie voor de hoofd macht tegen FC Amsterdam Louwerens, Ouwehand, Mans veld, Van Vliet, Korevaar, Kila, Perazic, Jol, Ling(?), Bres, Swa- nenburg, de Geer, Van der Meer, Landers, Monnee Lochtenbergh. ZEIST Wim van Hanegem van Feyenoord ls door de tuchtcom- mlssie van de KNVB voor een wedstrijd geschorst en tevens beboet met 300 gulden. Van Hanegem liep ln de wedstrijd tegen AZ'67 afgelopen zondag zijn derde boeking op. De PSVer Van Kraay, die in het duel tegen FC Utrecht, een gele kaart van scheidsrechter Van der Kroft kreeg aangeboden, werd vrijgesproken omdat, naar later bleek, de scheidsrechter zich had vergist De straffen zijn: Co Ahead Eagels: J. Kolkman. e< wedstrijd geschorst en 150 guldt boete. De Graafschap: J. Doornebosch. e« wedstrijd geschorst en 100 gulden boete. Hjj kreeg het recht in verweer geschorsten 125 gulden boete, te gaan tegen de omzetting voorwaardelijke straf tegen voorwaardelijke. Th. van Londen MW H. Smeets, een wedstrijd ge- een wedstrijd geschorst en 150 gul- schorst en 75 gulden boete, den boete FC Den Bosch: N. W.Vissers, een wed- Fillem II: W. Swa an s, twee wedstrij- strijd geschorst cn 125 gulden boete, den geschorst en 75 gulden boete. SC Cambuur: W Spindelaar. twee Tevens mag hij tot 1 juli van dit jaar wedstrijden geschorst en 100 gulden niet optreden ais aanvoerder boete >YV: P. Klepke. een wedstrijd ge- Tevens zijn zeven boekingen gegeven, schorst met het recht in verweer te onder wie aan Ramljak (Feyenoord), gaan tegen de omzetting van een Van Kooten (Telstar). Teunissen (SC voorwaardelijke in een on voorwaar- Amersfoort), Bosveld (Vitesse) en delijke straf. Pijl (FC Vlaardingen). Het lachen is Wim van Ha- negem thans vergaan. Roda JC: L. Degen! geschorst en een wedstrijd voor- i waardelijk. PEC Zwolle: J. Pot, een wedstrijd j geschorst en een wedstrijd voor- waardelijk. S. Lukac, een wedstrijd »n boete. T i een MVV: H. Smeets, een wedstrijd g< schorst en 75 gulden boete. Een bekend beeld bij AZ de laatste tijd: juichen om (Van onze sportredactie) ZAANSTREEK - Eigenlijk is het leven verrekt simpel. Erg eenvoudig. Neem nou die gebroeders Molenaar uil de Zaanstreek. Gewone jongens. Hebben een aardig winkeltje in elektrische ar tikelen. Door lekker veel te verkopen houden ze weieens een paar centen over. Die besteden ze dan voor een groot deel aan hun hobby, een voetbal club in Alkmaar. A.Z/67. Het zou best leuk zijn als zo'n elftal in de top kon meedraaien. Nou, dan stel Je toch ge woon een vijfjarenplan op? Simpel hoor. Toch wil je er wat meer over weten. Je maakt een afspraak om negen uur. Vol met problemen stap je het winkeltje binnen. Klaas is er nog niet, je mag alvast gaan zitten. Daar is heer Cees. "Kom maar verder hoor", grijnst hij, "je kan het met mij toch ook wel af? Dan gaan we gewoon gezellig even over A.Z. praten'. Niet te lang want om tien uur is er weer een vergadering. Een uur later stap je dus weer naar buiten. Vrolijk. Het zonnetje schijnt De men sen lachen, het leven is mooi en verrek te simpel... praten met Klaas en Cees Molenaar is werkelijk een prettige be zigheid. Geen moeilijke woorden, geen lange zinnen. Gewoon nuchter blijven dan kom je er wel. Wat dacht je van A.Z. en dat langzamerhand overbeken de vijfjarenplan? Drie jaar geleden lachte iedereen de Molenaars uit En moet je ze nou eens horen... Cees Molenaar. "Inderdaad wordt ons wel eens verweten dat we te veel aan stuntwerk doen. Maar het is tot nu toe toch allemaal uit gekomen? Het gaat zelfs nog verder dan we zelf hadden verwacht. We zitten nu eigenlijk al in de planning van het vierde jaar. Toch houden we vast aan die vijf jaar. het gaat toch lekker? We kunnen ons nu meten met F.C. Twente. Voor uitwed strijden tegen Sparta en Den Haas waar we vroeger altijd met 3 of 4—0 verloren hoeven we helemaal niet meer bang te zijn. Het is zelfs zo dat als we in het begin van het seizoen niet zoveel blessures hadden gehad, we waarschijn lijk in de top hadden meegedraaid Maar ik geloof dat het goed is dat w< zover nog niet zijn nu. Maar ja. je kunl die jongens moeilijk verbieden orr maar te blijven winnen. Dat kan je toch niet tegenhouden?". Niets van waar Wat dan ook niet gebeurt. Met de pres taties van het elftal zijn de gebroeders Molenaar content. Dus waarom zouden ze zich ermee gaan bemoeien? Cees Molenaar: "Bovendien wordt de laatste tijd weieens de indruk gewekt dat A.Z van ons Is. Dat A.Z. bij Wastora hoori en daar is natuurlijk niks van waar." "Natuurlijk, wij zitten in het bestuur en hebben daarom wat te vertellen. Maar zo hebben ook voorzitter Ligthart, Jan van de Ben en directeur Gerrit Hart- land wat te vertellen. Iedereen heeft zijn taken. Ligthart en Hartland hebben veel met de accommodatie te maken. Met de eventuele lichtinstallatie en met parkeerproblemen en zo zij onder handelen daarover met de gemeente, Van de Ben en ik zijn meer voor de transferzaken. En Klaas is zo'n beetje overkoepelend. Maar daar is ie ook president-commissaris voor. Daarnaast hebben we te maken met 400 aandeel houders en in feite zijn die mensen de baas over de club. Zo vormt iedereen een schakel in het geheel. Als een van die schakels er toevallig niet is dan worden er geen belangrijke beslissingen genomen". Ophelde Zoals In de afgelopen weken bleek maakte trainer Joop Brand bekend dat hij to naar een andere club zou kunnen als hij dat zou willen, en als de eisen die hij bij A.Z. op tafel had gelegd niet zouden worden Ingewilligd, dan zou dat waarschijnlijk gebeuren ook. Het A.Z.-publiek eiste opheldering, die pas gegeven werd toen Klaas Molenaar te rug van vakantie. Heer Cees: „We staan volledig achter de eisen van Brand, die echt niet op het financiële vlak liggen. Hij wil ge woon zijn spelersgroep uitbreiden en we denken aan dezelfde spelers. Nee, namen wil ik liever niet noemen. We hebben inderdaad enkele buitenstaan ders op de korrel, Brand zou die ook graag willen hebben. Echt, wat zijn eisen betreft bevinden we ons op dezelf de golflengte. Wat een raar woord ei genlijk he? Brand blijft wel hoor. Hij blijft zelfs graag. En een duidelijk be wijs is wel dat hij het met de spelers al heeft gehad over de trainingen van volgend seizoen. Hij mag de spelers graag en zij mogen hem graag. Het niveau ligt ook hoger dan bij de meeste andere clubs en dat is voor Brand ook belangrijk. De in Bussum wonende A.Z.-er zegt dan ook zeer beslist dat de poging om achtereenvolgens Keizer, Cruyff en Hoeness aan te trekken wel degelijk serieus waren. Molenaar: "Echt hoor er zijn serieuze contacten geweest Met Hocness zijn die er trouwens nog. Ik kan je zo de brieven laten zien. Ik kan me wel voorstellen, dat die jongen roept dat hij helemaal geen contacten heeft met A.Z., want anders gooit hij toch zijn eigen glazen in bij Bayern Munchen. Het is alleen jammer dat het is uitgelekt maar ja daar kun je niets meer aan doen het is echt geen breuk of zo, of stuntwerk van ons, zoals we ieens wordt beweerd". Drie uur. Klaas en Cees staan op. Cees: "Het maakt eigenlijk niets uit Of je nou met mij of met Klaas praat. Wij denken altijd het zelfde. De gebroeders vormen toch een eenheid...." Lotto no. 8 Aantal deelnemers: 1.095.212 Bruto inleg: 4.222.818 Prijzenbedrug: 2.179.939. Ie prijs: 2 winnaars, die elk bruto 438.072 ontvangen. 2e prijs: 7 winnaars, die elk bruto 28.654 ontvangen. 3e prijs: 198 winnaars, die elk bruto 1519 ontvangen. 4c prijs: 12.011 winnaars, die elk per kolom 33 ontvangen. 5e prijs: 17.841 winnaars die elk per kolom 22 ontvangen. Toto no. 8 Aantal deelnemers: 286.326 Bruto inleg: 804.807 Prijzcnbedrag: 431.259. Ie prijs: 1 winnaars, die bruto 201.888 ontvangt. 2e prijs: 5 winnaars, die elk bruto 19.114 ontvangen. 3e prijs: 127 winnaars, die elk bruto 1.053 ontvangen. (Van onze sportredactie) Den Haag Een aantal elftal len, die niet voor de competitie spelen gebruiken de vrije zon dag voor oefenwedstrijden. Blauw-Zwart speelt thuis tegen Roodenburg (14 uur) en op het zelfde tijdstip krijgt LENS visite van Schcveningen. Texas/DHB oefent in het Zuiderpark tegen RAVA, en wel om 14.30 uur. Op dezelfde tijd ontvangt Randstad Sport de 3e klasser Schiedam. RKAW speelt uit tegen Xerxes. Couwenberg in commissie van goede diensten DORDRECHT De heer J. II. van Vu uren, burgemeester van Dordrecht, en mr. D. W. Beels, secretaris van de Kamer van Koophandel te Dordrecht, heb ben de hoer A. A. (Guus) Cou wenberg, oud-voorsltter van Feyenoord, vcraocht deel uit te maken van de commissie van goede diensten, waarin beiden reeds sitting hadden, welke commissie aal trachten de con flictsituatie binnen het bestuur van de eerste divisieclub F. C. Dordrecht op te lossen. Na beraad heeft de heer Cou wenberg zich bereid verklaard aan dit verzoek gevolg te geven. De commissie van drie zal zich op korte termijn over de te ne men stappen beraden. Gerson stopt met voetbal Rlo de Janeiro Gerson Nunes (33 jaar) 80 keer speler van het Braziliaanse elftal, heeft de voorzitter van zijn club Plumi- nense meegedeeld dat hij met voetballen stopt Gerson die zijn carrière begon bij Flamengo en daarna speelde bij Botafogo, Sau Paolo en ten slotte bij Piuminense, maakte deel uit van het Braziliaanse elftal dat in 1970 wereldkam pioen werd in Mexico.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17