De Nieuwe Sjiek. Koers P&C. PASTOOR WIL „FISCALE RECHERCHE" VOOR FONDSEN VAN CHARITAS D.P.R. bespreekt ontmoetingsdag Memisa verwacht record-collecte 1 Schilderijen uit het oude China in Gemeentemuseum Kostbare schalen voor Utrechts museum Peek &Cloppenburg KORTE METTEN DONDERDAG 27 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA IS iiiinitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyi Den Haag - In het Haags Gemeentemuseum is van zaterdag 8 maart t/m zondag 11 mei de tentoonstelling 'Schilderingen uit het oude China' te zien. Het is werk uit de collectie van de heer en mevrouw Earl Morse in New York. Deze verzameling, die in de loop van twintig jaar is bijeengebracht, geniet internationaal grote bekendheid. Er is onlangs een reizende tentoonstelling van samengesteld, die na verschillende musea in de Verenigde Staten, het British Museum in Londen en het Israël Museum in Jeruzalem nu het Gemeentemuseum aandoet In de expositie valt het accent op de landschapschilderkunst Ruim twintig Chinese meesters zijn vertegenwoordigd. Het oudste werk dateert uit de 15de eeuw, toen de Ming-periode liep, en het jongste is uit het begin van de 18de eeuw. De tentoonstelling wordt begeleid door een catalogus en door toelichtende teksten in de expositieruimte. Het is niet de eerste keer dat het Gemeentemuseum aandacht besteedt aan de Chinese schilderkunst. Vijftien jaar geleden was er ook een grote tentoonstelling, die toen zeer veel belangstellenden trok. Het Centraal Museum te Utrecht heeft een zeer belangrijke aankoop kunnen s doen: twee verguld zilveren drinkschalen, voorstellende zomer en winter (foto) van Adam van Vianen (1569—1627). Beide schalen zijn gesigneerd en gedateerd 1627. Zij beelden een zomerlandschap en een interieur uit in een omraming in 'Ohrmuschelstil' en worden gedragen door perso nificaties van zomer en winter. De drinkschalen zijn afkomstig uit de collectie van de Duke of Hamilton. Zij geven een beeld van de slotfase van Vianens zl ver kunst, waarin een zekere versobering optreedt. Het zijn de laatst bekende werken van de Utrechtse kunstenaar, die in hetzelfde jaar moet zijn overleden. Werken van dergelijk niveau komen slechts zelden op de markt omdat vrijwel alles aan Vianen-zilver reeds in openbare collec ties is opgenomen. In het begin van de 19e eeuw is veel van dit type zilver naar Engeland geëxporteerd. De collectie van het Centraal Museum bevat slechts een klein aantal min of meer eigenhandige werken van de familie Van Vianen. Onbe twist meesterwerk is Adams tazza van 1620, door de heer Fentener van Vlissingen in 1936 aan het museum geschonken. Deze Apollo en Daphne-tazza laat zich met de Hamilton-tazza's uitstekend vergelijken. Het bijeenbrengen van deze drie top stukken uit de laatste jaren van Adam van Vianens kunste naarschap op de plaats van ontstaan is daarom bijzonder zinvol geweest Uit de Promode - shop: Jt 'n Eigentijds pak met vest. Aandacht voor details. Beige. 298.- Trenchcoat.ln corduroy en gabardine. Beige en zwart, 179.- „Er wordt te gemakkelijk toe stemming verleend voor het oprichten van een stichting of het houden van een collecte. Er worden yaak enorme geld bedragen bijeengebracht, maar controle op collectanten en beheerders van fondsen schijnt er nauwelijks te zijn. Er is al vaak gewaarschuwd tegen corruptie in de charitas. Waar blijft de regering die er werkelijk iets tegen onder neemt?" Dit zegt M. G. van Rijn, de gepensioneerde (75-jarige) pas toor van de Liduinaparochie in Rotterdam, die in 1959 on der zijn vierduizend parochia nen ruim een ton inzamelde als startkapitaal voor de bouw van een katholieke zender in Afrika. Het geld kwam terecht bij de Pauselijke Missiegenootschap pen in Den Haag en vervol gens bij een andere stichting, maar de zender is er nog steeds niet. In een vlak voor Kerstmis in de Liduinaparo chie verspreide circulaire heeft het inzamelingscomité het jarenlange stilzwijgen ver broken en opening van zaken gegeven. „De integriteit van de pauselij ke missiegenootschappen en haar huidige leiding zijn niet in het geding. Het gaat om een beoordelingsfout van de toen malige leiding", wordt in de circulaire gesteld. Verduide lijkt wordt, dat zonder enig overleg met de initiatiefne mers en zonder dat de paro chianen daarover werden in gelicht, het bijeengebrachte geld werd overgemaakt aan de stichting „„Stem van Afrika", een „dochter" van de stichting „Karosia", die voor realisering van het project zou zorgen. Een verzoek om teruggave van het geld werd genegeerd. De initiatiefnemers van 1959 vinden het „bijzonder kwa lijk", dat redelijk oveileg niet mogelijk was en dat de geldge- i de ton. Pastoor van Rijn, die nu in Odijk woont, is na jaren zwij gen „te biecht" gegaan, omdat hij meent dat zijn parochia nen-van-toen daarop recht hebben. „Maar ook voor mijn eigen gemoedsrust, want als ik er straks niet meer ben, blijft het kwaad onbekend". Hij is door een reeks ervarin gen en met name ove de beste ding van „zijn ton" verbitterd geworden over hettalmen van de overheid om iets tegen de misstanden te ondernemen. Hij meentdat er een soort fis cale recherche voor fondsen moet komen en dat er regels moeten worden vastgestld ten aanzien van de keuze van be stuursleden van fondsen door een onafhankelijke commissie. De fiscale recherche en de mi- nister van justitie dienen in vloed te krijgen op fondsen die wel steeds meer geld ver garen, maar niet meer beant woorden aan het doel waar voor ze werden opgericht of dood kapitaal zijn geworden. Verder moet er volgens pas toor Van Rijn een commissie komen, die bestuursleden van fondsen bij gebleken onge schiktheid kan ontslaan of ex perts kan benoemen. Een aparte administratie voor de verschillende onderdelen is vereist, als een bestuur meer stichtingen beheert. Het moet ook afgelopen zijn met de ge woonte dat bestuurders van stichtingen zichzelf aanvullen. Uit het oogpunt van preventie acht hij een door bestuurders en andere verantwoordelijken af te leggen eed bij hun benoe ming of aanstelling gewenst. En tenslotte zullen de geldge vers meer bewust moeten wor den gemaakt van de noodzaak, dat zij verantwoording vragen voor de bestemming van de collectegelden. Jaarlijkse inza ge van de boeken is nodig. Het Vatikaan heeft een bij- zondere commissie ingesteld om een grondig onderzoek in te stellen naar de financiën cn voorstellen te doen voor be zuiniging. In verband hiermee zal de commissie ook het per soneelsbestand moeten door lichten. De instelling van deze commis sie houdt onmiddellijk ver band met de financiële situa tie, waarin het Vatikaan ver keert als gevolg van het faillis sement van enige banken, waarin ook het Vatikaan geïn vesteerd had. Tot voorzitter van de commis sie is benoemd bisschop Eduard Gagnon, die reeds pre sident is van de pauselijke commissie voor het gezin. Hij wordt bijgestaan door de se cretaris van de afdeling econo mische zaken, Luis Posito en Bezuinigings commissie in Vaticaan door Istvan Mester van de cu- rie-congregatie voor de geeste lijkheid. Alle drie gelden als financiële experts. De commissie-Gagnon heeft onder meer tot opdracht do uitgaven van de curie te be snoeien en alle posten te schrappen, die niet dringend nodig zijn voor een functioneel opereren van het curiale appa raat. Ook moet de commissie onderzoeken of er geen perso neel kan afvloeien. De Diocesane Pastorale Raad in het bisdom Rotterdam zal maandag 10 maart weer bijeenkomen in het Adclbertscentrum aan de Röntgenweg 99 de Delft. Aanvang half acht Het belangrijkste deel van de vergadering zal in beslag worden genomen door een bespreking van de ontmoetings- en bezin ningsdag, die de leden van de raad op 18 januari in Delft hebben gehouden. Het bestuur van de D.P.R. heeft de vier secties van de raad gevraagd zich te bezinnen op een programma voor de toekomst. In dit programma zullen de ervaringen en inzichten verkregen tijdens de bezinningsdag moeten worden verwerkt en moeten doorwerken in de beleidsvorming. De leden van de raad zullen een verslag van de dag ontvangen, voorzien van een aantal richtvragen naar de toekomst De pauselijke diplomaat mgr. Luigi Poggi is in Warschau aangekomen voor besprekin gen ter verdere normalisering van de betrekkingen tussen de Heilige Stoel en Polen. Mgr. Poggi is leider van de Vati caanse delegatie in de vorig Jaar gevormde Pools-Vati- caanse werkgroep, die onoffi cieel wordt beschouwd als aanloop tot volwaardige di plomatieke betrekkingen. Hij zal onder meer gesprekken voeren met de minister van kerkelijke zaken, Kakol, over „kwesties van wederzijds be lang". Tijdens zijn verblijf van een maand in Polen zal mgr. Poggi ook talrijke bis dommen bezoeken. De bisschop van Rotterdam dr. A. J. Simonis heeft aan pater J. M. P. M. Baeten s.j. wegens gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als pastor van het gemeentezie kenhuis „Leyenburg" te Den Haag. De universiteit van Arizona in de V.S. staat een zending historisch materiaal uit het Vaticaan te wachten van in totaal 650.000 pagina's, overi gens merendeels op micro film. Het gaat om een collec tie, door jezuïtenbijeenge- bracht, die vooral betrekking heeft op het begin van de evangelieverkondiging onder indianen in het zuidwesten van de Verenigde Staten in de zeventiende eeuw. De jezuïet Eusebio Kino vestigde inder tijd, een eeuw voordat andere missionering op gang kwam, een keten van vierentwintig missiestaties, onder meer in Zuid-Arizona. De Raad vanKerken in Bergen op Zoom heeft in een verkla ring zijn verontrusting uitge sproken over het conflict bij het transportbedrijf Meeus te Bergen op Zoom. De raad be treurt het, dat de pogingen die tot nu toe zijn ondernomen om uit de impasse te komen in menselijke onmacht zijn blij ven steken en doet een drin gend beroep op alle betrokke nen om opnieuw de weg naar beraad en overleg in te slaan, de enige weg die nog mogelijk heden biedt om onheil voor velen te voorkomen. Het Zuidafrikaanse hoogge rechtshof heeft bepaald, dat het afranselen zonder proces va politieke tegenstanders in Ovamboland, Namibië moet worden verboden. Deze uit spraak betekent een overwin ning voor twee bisschoppe- n uit Namibië bisschop Ri chard Wood van Damaraland en bisschop Leonard Aula, hoofd van de Lutherse kerk van Ovambo-Kavango - die een langdurige juridische strijd hebben gevoerd om een dergelijk verbod te verkrij gen. De Medische Missie Actie (Memisa) In Rotterdam verwacht dit Jaar een top-opbrengst van de collecte, die op 2 februari gehouden Is. De voorlopige afdrachten uit de parochies liggen op het ogenblik reeds anderhalf miljoen gulden hoger dan in 1974, toen de collecte twee en een kwart miljoen opbracht. De Memisa. die dit jaar haar gouden jubileum viert, verwacht, dat de kerkcollec- tc ruim de drie miljoen zal passeren. De Memisa streeft ernaar om naast deze opbrengst nog voor enige miljoenen aan giften in geld en natura »e ontvangen. Het streefbedrag van de gouden Memisa voor 1975 is tien miljoen gulden, bijna het dubbele van vorig jaar. Kerk en wereld

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15