Allerlei(ds) ,,Maak van badhuis sauna Onderzoek naar vriendjespolitiek in Tuinstad wijk Vuilverbranding: geen drinkwater meer als koelwater Lakenhal wil meer geld zien De dames" van de Leiderdorpse raad spaarden voor een keer kool en geit IS WOENSDAG 26 FEBRUARI 1975 .LEIDSE COURANT PtülM .1 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiinii iiiiiiiiiiiiiiiuiiii Van een onzer verslaggevers Leiden Wethouder Verboom (volkshuisvesting) is bereid na te laten gaan of bestuursleden van de woningbouwvereniging „Tuinstadwijk" niet onrechtma tig een pas gerenoveerd huis bewonen. Hij deed deze toezegging gister avond in een vergadering van de raadscommissie die bij zijn portefeuille behoort. Hij stelde wel als voorwaarde, dat de na men van de ..verdachten" hem bij naam. toenaam en adres worden opgegeven. Met name de raadsleden Ham (CDA) en v.d. Zande (PPR/P- SP/D'66) drongen er bij de wet houder op aan mee te werken aan een onderzoek wanneer daarom wordt gevraagd. Zij de den dit naar aanleiding van klachten van bewoners, geuit tijdens de deze week gehouden ledenvergadering van „Tuin stadwijk". Sommige bewoners verweten het bestuur „Vriend jespolitiek". Bestuursleden zou den in de mooiste panden zitten. Wethouder Verboom kon zich overigens niet voorstellen dat zich onrechtmatigheden zouden hebben voorgedaan. „Bureau Huisvesting geeft immers geen vergunning af wanneer een kan didaat niet voldoet aan de nor men." Raadslid Ham: „Wanneer sommige bewoners nu denken dat dat wel is gebeurd, zoek het dan uit. Het vreet anders alleen maar door in zo n buurt." Wijkeomité De Kooi: n onzer verslaggevers huis op de hoek van de Sie- boldtstraat en de Medusastraat. - Nu de renovatie in De Volgens wethouder Verboom het einde in zicht van het bad- sprak gisteravond in een verga dering van de raadscommissie van volkshuisvesting de ver wachting uit. dat dit binnen een paar jaar zal zijn afgelopen. De wethouder signaleerde overi gens. dat na sluiting van het badhuis aan de V.d. Werfstraat. een paar jaar geleden, het be zoek aan het badhuis in De Kooi niet of nauwelijks is toegeno- Het wijkeomité De kooi heeft al geopperd een suana in het ge bouwtje aan te leggen, wanneer het zijn functie als badhuis heeft verloren. „Dat moet dan wel exploitabel zijn", waar schuwde de wethouder. Op het ogenblik legt de eigenaar van het badhuis, de woningbouwver eniging De Eendracht, elk jaar op de exploitatie toe De ge meente verleent jaarlijks een forse subsidie. Vandaar dat het badhuis gisteravond in de com missie ter sprake kwam. Illllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllll Van een onzer verslaggevers Leiden De vuilverbranding wil in de toekomst geen (duur) drinkwater meer gebruiken als koelwater en als transportmiddel van vliegas, maar water uit de Haarlemmertrekvaart. Dat brengt wel aanzienlijke kosten (0 ton) met zich mee, er moet onder meer een aanvoerleiding van de Haarlemmertrekvaart naar het terrein van de vuilverbranding worden aangelegd, maar op de lange duur is het toch goedkoper. Althans, dat is de verwachting van het college van beheer van de Gemeenschappelijke Vuilverwerking voor Leiden e.o, dat een voorstel tot overschakeling op oppervlak tewater heeft gedaan aan de algemene raad van dit intergemeen telijk orgaan. De raad komt ter bespreking van onder meer dit onderwerp bijeen op donderdag 6 maart in het gemeentehuis van Oegstgeest. Van een onzer verslaggevers LEIDEN een gistermiddag gehouden vergadering van de commissie voor het stedelijk i De Lakenhal, heeft di- Zaalvoetbal: B. en T. klopt verrassend ASC met 3-1 Van onze sportredactie LEIDEN B. en T heeft de allerlaatste strohalm die de verbinding vormt met de a.s. hoofdklasse zaalvoetbal gre tig gegrepen. Enigszins ver rassend werd ASC met 3-1 geklopt. Verrassend, omdat SC de laat ste tijd weer iets van de vroe gere vorm terug gevonden leek te hebben. Maar dit keer kreeg ASC geen voet aan de grond. Daarbij kwam dat ASC al bijzonder vroeg met een achterstand werd geconfron teerd. In de vijfde minuut sb- 1 eerde Piet Ouwehand langs twee, drie man en schoot via de paal in. Die vlugge domper noopte ASC om het accent op de aanval te leggen, met alle gevolgen van dien. Eerst liet Piet Ouwehand twee gemak kelijke kansen liggen, alvorens Frans Dubbeldeman een in gooi van Joop van Es tot ach ter Roedoe verlengde: 2-0. Piet Ouwehand raakte daarna nog eens de paal, wat ook Wim Nieuwenburg aan de andere kant presteerde. Ook na de doelwisseling maakte B en T gebruik van het té gretige spel van een opdringerig ASC. Toen Piet Duivenvoorde er al leen doorheen ging kon Paul Kooijman de bal alleen nog maar in eigen doel knallen. Pas vijf minuten voor tijd vond Hans Schiphorst het eer ste gat in de hechte B. en T defensie: 3-1. Vier andere eersteklassers overleefden de eerste ronde van de bekercompetitie. Al leen LDWS en Swift hadden weinig moeite met hun respec tieve tegenstanders. Zij won nen beide met een verschil van zeven goals. Bram de Roode, Pim v.d. Meer en Ger de Roo de bezorgden LDWS drie goals bij rust, terwijl Frans Caspers voor Castien tegenscoorde. Spies, Bram de Roode. keeper Visser uit een penalty— en v.d. Meer (twee maal) maakten er een 8-1 zege van. Tot rust kon Leiden Swift goed bijhouden. Jan Pret en Harry Pen stelden ieder één goal tegenover twee Swift- doelpunten. Swift finishte ui teindelijk op een 9-2 overwin ning. Doelpunten van Candi- do, v.d. Linden (twee), en v.d. Starp en Gubler (ieder drie). Stormvogels won moeizaam van derde klasser Leidse Boys. Doordat uitblinker v.d. Steen weer eens foutloos keep te kwam Leidse Boys niet tot scoren. Door twee gelijkelijk over de helften verdeelde doel punten van Collé en Wetselaar greep Stormvogels met 2-0 de Wernink bekert verder via een 3-2 op Parlevliet. Chris Looy, Ton Werner en Chris Zoete melk scoorden voor Wernink, Leen Aandewiel en Floor van Duyn voor Parlevliet Stand eerste klaitc LDWS 10 7 1 1 34-15 1! Swift 3-ODO 3 2. VNL 2-Lugdun recteur Würfbain zijn veront- rustiging uitgesproken over de uiterst moeilijke financiële po sitie van zijn museum. „De af gelopen drie jaar is het totale uitgaven-bedrag op de begro ting gemiddeld met 3per jaar gestegen, terwijl ons een stij ging van 6% beloofd was. Ver hogingen die wij wenselijk ach ten zijn niet in de begroting opgenomen. Ik kan, zo vervolgt hij, niet meer doen dan een somber beeld schetsen. We doen het financieel al zo rustig aan". Commissielid Schouten (WD) drong er bij wethouder Ooster- i. „met alle respect voor zijn positie" op aan zich binnen het college van b w „sterker te maken" en meer geld voor de Lakenhal „los te peuteren". Een voorstel om 28.000 aan de post gemeentewerken te ontrek ken en te bestemmen voor het restaureren van een aantal schilderijen en het huren van een opslagruimte in de Witte Poortkazerne, werd door de commissie afgewezen. De post „gemeentewerken" bedraagt ruim een ton en wordt dit jaar besteedt aan schilderwerken aan het gebouw. Met name com missielid Schutte was van me ning dat het onderhoud van het gebouw niet langer meer ver- waarsloosd mag worden. Architektenbureau Kasteel uit Amsterdam, die ook de tekenin gen leverde voor de verbou wingswerkzaamheden die recen telijk in het museum werden uitgevoerd, werkt momenteel aan een schets voor een restau ratie van de hal van De Laken hal. Daarna zal, indien de com missie akkoord gaat, de afdeling gemeentewerken worden ver zocht een verbouwingsplan met begroting op te stellen. Voor dit werk van gemeentewerken moet waarschijnlijk een bedrag van drie ton voor onderzoekskosten worden uitgetrokken. Het fiat van de commissie aan dit onderzoek zal afhankelijk zijn van de reactie van het mi nisterie van CRM op de schets van Kasteel. Aan het ministerie zal worden gevraagd in hoever re de uit te voeren restauratie subsidiabel is. Wijkeomité Vogelwijk wordt omgezet in stichting Van een onzer verslaggevers LEIDEN - Het Wijkeomité Vo gelwijk zal zo spoedig mogelijk worden omgezet in een stich ting. Dit heeft de ledenvergade ring van het precies een jaar oude wjkcomité gisteravond be sloten. Het is de bedoeling, dat de stichting de belangen gaat behartigen van alle bewoners van de Vogelwijk, inclusief de Raadsherenwijk. De vergade ring koos de heer W.H. v.d. Steen tot voorzitter de heer Wureer tot secretaris en de heer Schaap tot penningmeester. Een van de problemen die de stichting wil gaan oplossen is de slechte tv-ontvangst in de buurt. De mogelijke oorzaak van deze slechte ontvangst is de hoge zustersflat van het Academisch ziekenhuis. De stichting wil dit de PTT laten uitzoeken. De stichting gaat tevens de mo gelijkheid onderzoeken de vele slechte grint- en mastiekenda- ken collectief te laten opknap pen. Tevenswordt gedacht aan het "contracteren" van een gla zenwasser. Als over enkele weken het club huis van de speeltuinvereniging Vogelwijk wordt geopend, ver huist de peuterspeelzaal, welke nu nog bij een van de moeders thuis wordt gehouden, hier naar De wijkbewoners spraken er gisteravond hun vreugde over uit, dat de gemeenteraad on langs heeft besloten, dat er geen directe autoverbinding tussen de Vogelwijk en het Morskwar- tier mag komea Marietje van der Molen (links) en Riet Uhlenbeck hebben gisteravond afscheid genomen van de Leiderdorpse gemeen teraad. Ze moeten de raad verlaten in verband met ver huizing. Voor „de dames", zoals ze beiden in de wandel gangen werden genoemd, wa ren er naast bloemen een drietal boekjes die de burge meester hen overhandigde. U hebt het mij tijdens uw raads periode niet altijd even ge makkelijk gemaakt Talrijke voorstellen en brieven hebben ons steeds weer op scherp gezet Toch geloof ik dat het jammer is dat de raad u zal moeten missen", merkte bur- „Beloofd is beloofd en beloftes moet je waarmaken. We spa ren daarbij dit keer kool en geit", merkte Riet Uhlenbeck op voordat zij en Marietje van der Molen de burgemeester een drachtige dwerggeit met bijbehorend kind overhandig de voor de kinderboerderij in De Houtkamp (al was hot drachtige exemplaar terwille van de ongestoorde voortgang van de dracht vervangen door tijdelijk een andere dwerg geit). De kleine ovatie bij de overdracht sprak verder boekdelen. De Kooi gaat 75-jarig beslaan vieren Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse woonwijk De Kooi bestaat in augustus van dit jaar 75 jaar. Het gelijknami ge wijkeomité heeft plannen klaarliggen om dit jubileum van dinsdag 19 augustus tot zater dag 23 augustus op grootse wij ze te vieren. Het is onder meer de bedoeling, er een muziektent komt in het Kooipark, dat er een brade- wordt gehouden, dat er een Oudhollandse markt komt. mu ziekkorpsen elke avond door de ijk trekken, er een thee-dan sant wordt georganiseerd voor bejaarden en dat er een jonge oude Miss en Mister Kooi worden gekozen. "Het moet een hele gekke boel worden", aldus de heer J. Werter van het wijk eomité. Het wijkeomité zal overigens niet alleen voor de organisatie zorgdragen. Ook het club- en buurthuiswerk, als bijvoorbeeld van Pater De Ponti, doet mee. De kosten worden begroot op 7000.—. Men hoopt op subsidie o.m. de gemeente en de plaatselijke Oranjevereniging. Burgerlijke stand Lpiden-Oborrn: Fabienne Linetto Anne-MariJ* dr v F M. J Laman M. H. van Slrater, Sandy Anna Johanna dr. v: Q W V Warmenho- ven A. A. J. Tulen. Baatiaan Thcodorus Murtijn zn. v. H. J. Dui venvoorden H. J. van der Zeeuw, David zn. v: J. P. Knijnenburg S, Keupe. Saskla dr. v: R. VUscher M. J. G. van Vaneveld, Rudolf Paul zn. v P J N Wi*»e - A. M. A. Hijvoet, Ruiger Dirk zn. v: D. A. Zaal MA den Heijer, Antoinette •lr v: J Imlhorn J. A. de Re». Menno Chrmtiean zn v V Rietkerk W P Matze. Stephan zn. v: A. Crama E. Hartevalt. OVERLEDEN H J van der Weert geb. 24 okl. IMS ghuwd geweest met: A Bogaard. H. H. Kranenburg geb 1838 man, J. R. Smead geb. Meren wijk kan mogelijk al over 3 maanden buitenlandse tv-stations ontvangen Van een onzer verslaggevers LEI DEIN Mogelijk al binnen (wet- of drie maanden kunnen, de bewoners van de Mcren- wijk op hun tv behalve de Nederlandse zenders ook een Belgisch en drie Duitxestations ontvangen. De Stichting „Ka belnet Merenwijk" is in verge vorderde onderhandelingen met de gemeente Oegstgeest en Multivisie, een maatschap pij die een kabelnet gaat op zetten in Oegstgeest een nood mast van 80 meter te plaatsen in de Broek- en Simontjespol- der, op de grens van Leiden en Oegstgeest Een definitieve mast van ongeveer 110 meter hoog wordt mogelijk over ven jaar geplaatst. De kans is groot, dat in de nabije toe komst ook de rest van Leiden en andere omliggende plaat sen op deze antenne mast wor den aangesloten. Het was aanvankelijk de be doeling, dat de antenne van de Stichting Kabelnet Merenwijk zou worden geplaatst op de schoorsteen van de vuilver brandingsinstallatie. Onder redactie'van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Tentoonstelling In het Rijksmuseum van Oudhe den te Leiden zal van 15 mei tot 6 juli en in het Rijksmuseum G. M. Kam te Nijmegen van 9 au gustus tot 15 oktober een ten toonstelling worden gehouden: Griekse en Romeinse Kunst in Particulier Bezit. Nederlandse Verzamelingen 1575-1975. Met deze tentoonstelling die tot stand is gekomen door een sa menwerking van de Instituten voor Klassieke Archeologie aan alle Nederlandse Universiteiten, wordt het 50-jarig bestaan ge vierd van de Vereeniging Antie ke Baschaving en het 400-jarig bestaan van de Leidse Universi teit AKZO-prijs De AKZO-prijs voor weten schappelijk onderzoek zal dit jaar voor geneeskundige en diergeneeskundige wetenschap pen worden uitgereikt en wel aan dr. A. J. van der Eb uit Oegstgeest lector aan de medi sche faculteit van de rijksuni versiteit in Leiden. Dr. Van der Eb ontvangt de prijs voor zijn onderzoek op het gebied van de zogenaamde adeno-virus; een vi rus. dat in bepaaldeproefdieren kwaadaardige tumoren introdu ceert Grof vuil De grof vuilwagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden: Havenplein, Haarlemmerstraat (van Haven sekade. Turfmarkt, Steenstraat, Beestenmarkt, N we. Beesten markt, Kort Galgewager, Mors- straat, Smidstecg, Narmstraat Kruisstraat le en 2e Binnen vestgracht, St. Aagtenstraat, Lammermarkt Marks teeg, Lan ge Scheistraat, Nieuw Mare, Ou de Singel (van Mare tot Turf- marktbrug), Fokkestraat, Oude Vest (van Turfmarkt tot Mare), Lange Mare, Vrouwenkerkhof, Vrou wankerkk oors teeg. Dol hui ss teeg, Sionshof, St Ursulas- tccg, Caecibastraat Lange en Korte Lijsbetstevg, Korte en Lange Agpuetcnstruat, Spijker- boorsteeg, Vestwal, 3e Binnen vestgracht, Remeveststeeg, Lan- gegracht. Vredehof, Houtmarkt Nooderstraat Hendrikstraat Aankopen voor het stedelijk de Lakenhal heeft gis termiddag de nu volgende aan kopen gedaan, een Bcrkemeire glus uit de 17e eeuw, door een Lcidenaor opgegraven, geres taureerd en te koop aangeboden voor de prijs van f 500; een kuiken(voer)bakje uit de 17e eeuw, kosten f 150; een Tasbeu- gel, binnenkort op een veiling te koop aangeboden. Aankoopprijs mag maximum f 350 bedragen. Van de Leidse kunstenaar Van Houwelingen zijn een vijftal zeefdrukken aangekocht voor een totaalprijs van f 1500. mee dat de gemeente kan reke nen op een lening bij de bank van de Vereniging van Neder landse Gemeenten van 350 000,—. Dit bedrag zal be steed worden aan een onder zoek naar bedrijfsgebouwen. Uit de commissie kwam de sug gestie dit geld (e besteden aan werken, die de werkgelegenheid bevorderen, zoals bijvoorbeeld de aanleg van de geplande Bai leybrug bij molen De Valk. LZ'86 Catalogus IOB Sen commissie bestaande uit onder anderen gemeenteraad sleden houdt zich van tijd tot tijd bezig met het wel en wee van de Lakenhal. Directeur Würfbain van dit stedelijk museum kreeg echter onlangs het idee dat sommige commissieleden nauwelijks weten waarover ze praten. Hij leidde de commissie daarom gistermiddag in het museum rond. tot Mare), Donkersteeg, Kuiper- steeg, Dullebakkersteeg, Hoog- landsekerksteeg, Pelikaanstraat, Koestraat, Lege Werfstraat, Bouelouwensteeg, Duizend- draadsteeg, van der Werfstraat, Meermanshof. Druckerstraat, Maredorpsedwartsstraat, Gre- venstraa L Voldersgracht, Noord- en Zuid Rundersteeg, Janvossensteeg, Koddestceg, Clarastecg, Oude Singel (van Houtmarkt tot Mare), Oude Vest (van Turfmarkt totMare), Stille Rijn, Apothekersdijk, Schapen- steeg, Goegerritsteeg. Prinsses- De Kosten voor een nieuwe talogus voor de schilderijen- tekemngencollectie van De Lakenhal zullen exclusief 4% B.T.W. bij een oplage van 2.000 stuks 58.000 bedragen. Per stuk betekent dat een prijs van circa f 32,50. Museum-directeur Würfbain acht dit met te hoog en denkt met een oplage van 2.000 een periode van vijftien jaar te kunnen overbruggen. De directeur heeft zelf gedurende een drietal maanden aan de sa menstelling van de catalogus ge- De Lakenhal heeft vorig jaar ruim 35.000 bezoekers getrok ken. Ten opzichte van 1973 is er nauwelijks sprake van een «tij-, ging.Wel kwamen op 3 oktober meer mensen naar het museum: 2700 tegen in 1973 slechts 300. De raadscommissie Interne or ganisatie en beheer aal de raad adviseren akkoord te gaan met de aankoop van hei complex MarIJt aan de Zuldalngcl. Op dit moment Is de grond eigen dom van de bouwonderneming „Project 5". Deze onderneming krijgt evenwel geen vergunning om te bouwen. „Waanzinnig", noemde de heer Vink (CDA) gisteravond tijdens een vergadering van de commis sie IOB het voornemen van de gemeente de concitrge- worung van het Stedelijk Gymnasium voor f 32.000,— te verbouwen. Vooral de voorgenomen aanslui ting van de centrale verwar ming aan de ketel kwam hem zeer oneconomisch voor. Wet houder Van Dam zegde toe een en ander nog eens te onderzoe ken. Wethouder Van Dam deelde De protestcommissie van de KNZB heeft het protest dat Po lar Bears heeft ingediend na een waterpolowedstrijd tegen LZ'86 afgewezen. De uitslag van de wedstrijd blijft 4-3 voor de Lei- denaren. De stand aan de kop van de eerste klasse waterpolo Is nu: I. het Y 29. 2. PSV 27, 3. LZ'86 23, 4. UZSC 18, 5. DJK 18 Krefeld De Culturele Raad zal zich bin nenkort moeten uitspreken over een initiatief om deze zomer een expositie van 17e cvuwsc Leidse schilders in Krefeld te houden. Het verzoek van de sectie beel dende kunst van de Culturele Raad om een expositie van lou ter .jnoderne" Leidenaars in Krefeld te brengen is bij de Duitsers met met gejuich ont vangen. aldus museum-direc teur Würfbain. „Men heeft daar zelf een flinke collectie 20e eeuw en is daarom meer geïnteres seerd in werken uit de 17e eeuw".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3