Toekomst acad steeds onzekere Toekomst academici steeds onzekerder QeidóaQowumt JJuits verzet tegen bouw kerncentrale ILLEG AARD] Maarse wil maatregelen vc Overheid neemt deel in Singer Vrijlatingen in Ulster VAN LEEUWEN DRIE WEKEN BUITENSPEL ILLEGALE ALCOHOLSTOKERIJ AARDIG ONDER DE KNIE Maarse wil maatregelen van KNSB Overheid neemt Personeel Meeus richt stichting op Surinaamse oppositie zoekt steun in Nederland DINSDAG 25 FEBRUARI 1975 LEID SE COURANT PiciM 9 Zo is de wereld VORIGE WEEK HOORDEN WE een bekend toneelspeelster via de radio de verzuchting slaken, dat de buitenwereld soms zo wreed reageert op de inspanning en toewijding van kunstenaar. „Je bent dag en nacht bezig met een rol in te studeren, met je te verdiepen in de persoon die je uitbeelden moet. En als dan het stuk, op de planken komt, wordt het door de kritiek gekraakt en komt het bij het publiek niet over." Zo is de wereld nu eenmaal en niet alleen ten aanzien van de toneelkunst Een zwak concert kan noch Herman Krebbers noch Yehudi Menuhin redden; al doet een schilder nog zo zijn best als zijn doeken niet aanslaan, is de subsidie van de contra-prestatie zijn enige beloning. En ook buiten de kunst gaat het niet veel anders. EEN PRIESTER OF DOMINEE die probeert hun hele ziel in een preek te leggen, vinden bij hun beminde gelovigen soms toch geen aansluiting; erger nog, vaak komen de mensen wie ze de Waarheid het liefst zouden willen vertellen, helemaal niet in de Kerk. Ministers en politici zwoegen dagen op een wetsontwerp en worden door een groot deel van het parlement en de publieke opinie op grond van een vooringenomenheid of afwijkende politieke visie toch verketterd. Een onderwijzer of leraar ziet ook vaak een deel van zijn moeite verloren gaan. DE KUNSTENAAR staat dus met zijn teleurstelling en leed niet alleen; waarbij nog komt dat, in welke stijl men zich ook thuis voelt, kunst toch altijd een stukje individuele expressie blijft waarop meestal ook individueel gereageerd wordt De teleurstelling van de gedupeerde blijft begrijpelijk; maar een verwachtingspatroon is het recht van de gevende en van de ontvangende partij. Vacature-bank SPECIALISTEN IN DE ARBEIDSVOORZIENING bij de overheid en vertegenwoordigers van de NOS gaan na, hoe de radio het best ingeschakeld kan worden bij het bekend maken van plaatsen waar vacatures zijn en dus arbeidskrachten worden gevraagd. Zowel vakbeweging als werkgevers hebben het stichten van een „vacatu re-bank" die via de ether werkt, een idee gevonden dat bij het bestrijden van de werkloosheid in elk geval de moeite van het proberen waard is. Ongegrensd is het optimisme niet; de ervaringen elders, bijvoor beeld in België bij de BRT, zouden een resultaat hebben opgeleverd dat wel niet negatief is. maar geen hoge verwachtingen wettigt Noozakelijk is onder meer, dat de „vacature-bank" vooral regionaal wordt gencht; een metaalbewerker in Maastricht heeft er immers weinig aan. als hij via de radio hoort dat in Den Helder drie machine-bankwerkers worden gevraagd. Bovendien staat wel vast dat de bestrijding van de werkloosheid, net als onderwijs en vorming, de meeste kans maakt als re multimediaal wordt aangepakt. Verbetering van de plaatselijke arbeidsbeurzen als informatie-centra blijft daarbij in elk geval een onmisbaar middel Wethouder wil sloop voor Metro opschorten (Van onze correspondent) AMSTERDAM - Wethouder Riethof (PSP) van Amsterdam wil dat de metro-werkzaamheden en vooral het slopen van woningen in de hoofdstad opgeschort worden. Het stadsbestuur moet volgens hem in overleg met de belanghebbenden zoeken naar andere oplossingen voor de metrobouw in de Nieuwmarktbuurt "De plannen die nu binnen het politie-apparaat blijken te worden ontwikkeld om de ontruiming en sloop ten behoeve van de metro door te zetten staan niet in verhouding tot het belang dat met de uitvoering van een raadsbesluit is gediend," aldus de wethouder. De gemeenteraadsfractie van de PvdA is Amsterdam heeft zich niet zonder meer gedistantieerd van de verklaring van b. en w. over de mislukte aanslag op de metro. De gewestvergadering van de PvdA had geëist dat de vier PvdA-wethouders afstand namen van die verklaring, maar deze hebben dat geweigerd. DEN HAAG (ANP) - Op van Financien heeft men het opsporingsapparaat <d in samenwerking met de korpsen) het verschijnsel alcoholstokerij aardig 01 heeft gekregen. Hoewel men beslist niet de deze illegale bedrijvigheid te hebben ingedrukt heeft het idee dat de illegale stc Nederland de laatste jaren teit van het opsporingsapp daald is. Den Haag A.N.P. Het aantal academici blijft zo sterk groeien, dat het aanbod in de toekomst problemen oproept voor de werk gelegenheid. Het tempo van de groei is volgens deskundigen te rroot, om hooggeschoolden zeker heid te kunnen geven over een daarbij passende plaats in het ar beidsproces. Dit wordt geconclu deerd in een nota van medewer kers van het Centraal Plan Bureau en van het ministerie van Onder wijs. Om de zeven jaar verdubbelt, aldus de nota, het aantal studenten. In 1965 waren evenveel academici in opleiding als reeds op de ar beidsmarkt werkzaam. Voor de komende jaren zal dit aantal op de arbeidsmarkt toenemen tot 160.000 in 1980 en tot ruim 300.000 in 1990. Voor vijftien procent van hen in 1980 en voor veertig procent in 1990 zal dai plooi te De kee tenschs aan arl breid I van arl semi-hc steeds jaren schijnli voltrek paard 1 il AFFAIRE BORCKINK (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Damescoach Gerard Maarse heeft het dage lijkse bestuur van de KNSB verzocht zo snel mogelijk maatre gelen te nemen tegen Annie Bore kink, die zoals gisteren gemeld na het WK-Dames In Assen erg veel kritiek uitte op de manier, waarop de voorbereiding werd aangepakt. Maarse was bet mikpunt van haar ontevredenheid. Vandaag zal mr. Quarles van l bepalen wat te doen staat, waarschijnlijk omdat de ande kritiek hebben opgesteld. Ho al van mening veranderde en damescoach nog voor de trii een uitspraak an de KNSB los Dader van moordaanslag aangehouden GRONINGEN (ANP) De Groningse politie heeft gister avond de dader aangehouden van de moordaanslag op de 34- jarige drughandelaar H. T. uit Groningen. Het is de 20-jarige M. W. uit diezelfde plaats. W. heeft vlot bekend de aanslag is! te hebben gepleegd. Op 28 ja nuari werd T. 's morgens in zijn tfi woning gevonden; met een bijl was hem een tiental slagen toe- gebracht. Hij ligt nog steeds in levensgevaarlijke toestand in (Ühet ziekenhuis en is sinds de aanslag nog niet bij kennis ge weest. De politie heeft honderd mensen verhoord die een relatie tot het slachtoffer hadden. In het huis van het slachtoffer zijn de bijl, een vingerafdruk en hoofdhaar van W. gevonden. Bij een eerste verhoor zei hij, met voorbedachte rade de bijl te hébben meegenomen. Man bekent brandstichting "in treinstel UTRECHT (ANP) De 40-jari- ge metaalbewerker J. A. uit X) Leeuwarden heeft gisteren be- kend brand te hebben gesticht jO in een treinstel, dat zondag- 'fc avond onderweg was van Leeu- .jj warden naar Groningen en brandend bij het station van Veenwouden stopte. Hij werd daar als verdachte aangehou- - den, maar was te dronken om meteen aan de tand te worden tevoeid. Gisteren liet hij de politie weten, 5 dat hij eerst de bekleding van 91 een bank heeft stuk gesneden ij en vervolgens de vulling in brand heeft gestoken. De man is reeds enkele malen wegens «landstichting veroordeeld, al dus de spoorwegrecherche. De schade aan het treinstel be draagt volgens de NS ongeveer 900.000 gulden. L Nijmegen (ANP) De werkge legenheid voor vierhonderd van de vijfhonderd employes van Singer te Nijmegen is gered. Het bedrijf dat al lang in grote moeilijkheden verkeerde is thans overgenomen door een be drijf in Geneve. De werkgele genheid voor de vierhonderd employes is voor minstens drie jaren gegarandeerd. Bij de keuze van de werkne mers wordt vooral gelet op hen, die elders moeilijk werk zouden kunnen vinden. Over een en an der is een principe overeen komst bereikt tussen de nieuwe eigenaar in Geneve en het mi nisterie van Economische Za ken. De Nederlandse overheid heeft veertig procent van het aandelenpakket voor haar reke ning genomen. In tegenstelling tot allerlei ge ruchten heeft Croslands Filters in Den Bosch nadrukkelijk ont kend, dat onderhandelingen gaande zijn over de verkoop van dit bedrijf. Lurex-Amster dam, een bedrijf, dat metaalga rens vervaardigd, verkeert wel in moeilijkheden. Een aantal werknemers zal ontslagen moe ten worden aldus de direktie. Bij de offset-drukkerij Schafer in Aalst dat failliet gegaan is zijn moeilijkheden tussen de di rektie en de werknemers ont staan. Deze hebben tot bezetting van het bedrijf geleid. De lonen van de 85 werknemers zijn in tussen veilig gesteld. SCHIPHOL Na de twee grote massa-betogingen in Suriname voor mijn partij de VHP, is mij gebleken dat ik mijn wensen in toom moet houden. Zij voelen zich nu al als tweederangs bur gers tegen wie wordt gezegd: jij moet naar mij luisteren. Dat prikkelt de mensen enorm. Dit heeft de Surinaamse oppositie leider Lachmon, leider van de hindoestaanse VHP, gistermid dag op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit Paramaribo op Schiphol. De heer Lachmon wil twee we ken in Nederland blijven om hier steun te vinden voor zijn gedachten dat de Surinaamse PARIJS (Reuter) De voorma lige Duitse SS-kolonel Otto Skorzeny die bekend werd toen hij op het einde van de tweede wereldoorlog de Italiaanse lei der Benito Mussolini uit gevan genschap in de Alpen bevrijdde, heeft maandag in de studio's van de Franse televisie een klap met een rijzweep gekregen" van een Franse ex-verzetsstrijder. Skorzeny was in de studio om in Frankrijk een boek over zijn ervaringen in de oorlog te pre senteren. grondwet, waaraan nu wordt gewerkt, met een tweederde meerderheid zal worden aange nomen. De Surinaamse regering acht de gewone meerderheid voldoende. BELFAST (AP) - De Britse regering heeft gisteren bekend gemaakt, dat zij in antwoord op de afkondiging van een bestand door het verboden Ierse republi keinse leger in de komende we ken 80 personen zal vrijlaten die van guerrilla-activiteiten wer den verdacht Ik zoek naar vrede na de onaf hankelijkheid. Ik wil die vrede gewaarborgd zien in de grond wet van Suriname. Als het tot een treffen mocht komen tussen de drie etnische bevolkingsgroe- Merlyn Rees, de Britse minister voor Noord-Ierland, maakte in een verklaring bekend dat ui teindelijk alle personen zullen worden vrijgelaten die zonder vorm van proces gevangen wor den gehouden, als blijkt dat het bestand werkelijk in acht geno- pen in Suriname, raken wij 100 jaar achterop, aldus de heer Lachmon. Hij zei dat de situatie dan misschien vergeleken zou kunnen worden met het buur land Gyana na de onafhanke- Boven Zuid-Scandinavië steeg de luchtdruk in het afgelopen etmaal voortdurend. Vanmor gen gaven de barometers in Zuid-Noorwegen een luchtdru- kwaarde van meer dan 1045 mbar aan. De noordoostelijke wind, die in sterkte was toege nomen, voerde in avond en nacht mist en lage wolken over ons land. Alleen in Zuid-Lim burg was het vanmorgen nog zonnig. Het ziet er naar uit, dat het hogedrukgebied langzaam in zuidelijke tot zuidoostelijke richting zal trekken. Geleidelijk wordt drogere lucht naar onze omgeving getranspor teerd. In de nacht kan het plaat selijk weer enkele graden vrie zen, overdag zullen weer zonni ge perioden voorkomen. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag: droog en in het algemeen zonnig. Plaatselijk lichte vorst in de nacht lijkheid. Ik hoop het niet, maar het is niet denkbeeldig. De oppositieleider zei niet on sympathiek te staan tegenover de Surinaamse commissie die de grondwet moet voorbereiden. Maar hij vond het een groot gevaar dat de Surinaamse rege ring deze grondwet opnieuw mag aanvullen of veranderen en dit daarna die eventueel gewij zigde grondwet met een gewone meerderheid door het Suri naamse parlement kan worden goedgekeurd. De grondwet wordt dan goedgekeurd door een parlement dat voor het grootste gedeelte deze regering steunt. Schiphol door uitbreiding in rode cijfers (Van onze correspondent) SCHIPHOL Nadat ée afgelo pen vier jaar winst opleverden, zal de luchthaven Schiphol in 1975 op een aansienlijk verlies terechtkomen. Volgens direc teur D. Riemen* zal dat verlies ongeveer 20 miljoen gulden be dragen. Ook de komende Jaren zullen voor Schiphol volgens hem nog verliesgevend zijn. Du oorzaak ligt vooral in de kostbare uitbreiding van het stationsgebouw met een nieuwe pier voor jumbo's die 200 mil joen kost. Die uitbreiding was ontworpen op basis van een ver wachte groei van het luchtver keer. Nu deze groei echter min der groot is dan berekend was, zal Schiphol de komende jaren „te ruim in het pak zitten". Be halve aan de nieuwe pier wordt ook de laatste hand gelegd aan een drastische uitbreiding van het stationsgebouw, dat ruim twee maal zo groot wordt Mi nister Westerterp van Verkeer en Waterstaat zal op 9 april de nieuwbouw op Schiphol openen. VERWOESTENDE KRACHT Een hevige orkaan heeft in het afgelopen weekeinde veel schade aangericht in de Amerikaanse stad Douglasville (Georgia). Veel inwoners die terugkeerden na het voorbijtrek ken van de orkaan, vonden hun woning totaal verwoest 1 (van onze sportredaktie) PEN HAAG Henk van Leeuwen zal zeker drie weken niet voor Den Haag kunnen uitkomen. De spits moest zondagavond Jjpngs naar het havenziekenhuis in Rotterdam gebracht worden, j waar bleek dat hij last had van een liesontsteking. Voorlopig j'l ichreef de behandelende dokter hem tot 5 maart volstrekte rust si voor. Doelman Ton Thie moest gisteren de training voortijdig afbreken in verband met griep. l) Wethouder wil sloop voor Metro opschorten (Van onze correspondent) AMSTERDAM - Wethouder Riethof (PSP) van Amsterdam wil dat de metro-werkzaamheden en vooral het slopen van woningen in de hoofdstad opgeschort worden. Het stadsbestuur moet volgens hem in overleg met de belanghebbenden zoeken naar andere oplossingen voor de metrobouw in de Nieuwmarktbuurt. "De plannen die nu binnen het politie-apparaat blijken te worden ontwikkeld om de ontruiming en sloop ten behoeve van de metro door te zetten staan niet in verhouding tot het belang dat met de uitvoering van een raadsbesluit is gediend," aldus de wethouder. De gemeenteraadsfractie van de PvdA is Amsterdam heeft zich niet zonder meer gedistantieerd van de verklaring van b. en w. over de mislukte aanslag op de metro. De gewestvergadering van de PvdA had geëist dat de vier PvdA-wethouders afstand namen van die verklaring, maar deze hebben dat geweigerd. DEN HAAG (ANP) - Op het ministerie van Financien heeft men de indruk dat het opsporingsapparaat (douanerecherche in samenwerking met de (rijks) politie korpsen) het verschijnsel van de illegale alcoholstokerij aardig onder de duim heeft gekregen. Hoewel men beslist niet de illussie koestert deze illegale bedrijvigheid geheel de kop te hebben ingedrukt heeft men toch wel het idee dat de illegale stookcapaciteit in Nederland de laatste jaren door de activi teit van het opsporingsapparaat sterk ge daald is. Sinds 1971 zijn in Nederland twintig illega le stokerijen ontdekt. De meesten in het zuiden des lands maar een enkele keer ook wel eens in het hart van Holland. Naar verwachting zijn er nu in het zuiden des lands nog maar vier in bedrijf. De ontdekte stokerijen hadden een gemid delde produktie van 3000 liter hooggradige (95 96 pet) alcohol per week bij een gemiddelde werkingsduur van twintig we ken. Men heeft de indruk dat de meeste alcohol de grens overgaat naar België. Het zou best eens kunnen zijn dat de organisatie achter de illegale stokerijen na de klap in 1973 nog voorzichtiger is gewor den en de alcohol op nog verborgener plekken in het afgelegen Brabantse land stookt dan steeds het geval is geweest", aldus A. Miedema, hoofd van de landelijke douanerecherche te Haarlem. Miedema is ervan overtuigd dat achter de illegale alcoholstokerijen dezelfde mensen zitten die vroeger op een gemakkelijke manier veel geld verdienden met de boter smokkel. "Maar die mensen achter de schermen zijn moeilijk grijpbaar en ze opereren meestal vanuit België". De illega le stokerij kan in ons dicht bevolkte land nooit lang onopgemerkt blijven, zo is de mening van de heer Miedema. Den Haag A.N.P. Het aantal academici blijft zo sterk groeien, dat het aanbod in de toekomst problemen oproept voor de werk gelegenheid. Het tempo van de groei is volgens deskundigen te rroot, om hooggeschoolden zeker heid te kunnen geven over een daarbij passende plaats in het ar beidsproces. Dit wordt geconclu deerd in een nota van medewer kers van het Centraal Plan Bureau en van het ministerie van Onder wijs. Om de zeven jaar verdubbelt, aldus de nota, het aantal studenten. In 1965 waren evenveel academici in opleiding als reeds op de ar beidsmarkt werkzaam. Voor de komende jaren zal dit aantal op de arbeidsmarkt toenemen tot 160.000 in 1980 en tot ruim 300.000 in 1990. Voor vijftien procent van hen in 1980 en voor veertig procent in 1990 zal dan geen bij de opleiding passend em plooi te vinden zijn. De keerzijde van de sterk toenemende tenschappelijke en andere opleidingen op hoger niveau is, dat er schaarste ontstaat aan arbeidskrachten met een lager en uitge breid lager opleidingsniveau. Het aanbod van arbeidskrachten met een middelbare, of semi-hogere opleiding overschrijdt echter steeds meer de behoefte. In de komende jaren zal zich, aldus de nota zeer waar schijnlijk een aanpassingsproces moeten voltrekken, dat met grote spannengen ge paard kan gaan. AFFAIRE BORCKINK (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Damescoach Gerard Maarse heeft het dage lijkse bestuur van de KNSB verzocht zo snel mogelijk maatre gelen te nemen tegen Annie Bore kink, die zoals gisteren gemeld na het WK-Dames in Assen erg veel kritiek uitte op de manier, waarop de voorbereiding werd aangepakt. Maarse was het mikpunt van haar ontevredenheid. Vandaag zal mr. Quarles van Ufford, de voorzitter van de KNSB bepalen wat te doen staat. Een schorsing van Borckink is waarschijnlijk omdat de andere rijdsters zich niet achter haar kritiek hebben opgesteld. Hoewel Borckink zondagavond laat al van mening veranderde en haar excuses aanbood, tracht de damescoach nog voor de trip naar Inzeil (recordwedstrijden) een uitspraak an de KNSB los te krijgen. Weeroverzicht Dader van moordaanslag dooi KLAP VOOR SKORZENY Jong geleerd, oud gedaan. Met de hand aan da pet groet de 3-jarige kroonprins Deependra van Nepal zijn „onderda nen" toen gisteren zijn vader, koning Birendra Bikram Sjah Dev. tot koning van Nepal werd gekroond. De 29-jarige koning beloofde meteen een einde te maken aan de achterlijkheid in zijn land en dat voor kinderen tot 12 jaar het onderwijs gratis zou zijn. (Van onze correspondent Frans Wennekers) BONN Ondanks hoge prikkeldraadversperringen en sterke politiebewaking is een duizendtal demonstranten erin geslaagd een terrein in het Zuidduitse Wyhl, dat voor de bouw van een kerncentrale bestemd is, te bezetten. Reeds lang had de bevolking van het aan de Bovenrijn gelegen stadje met kracht tegen de bouw van de kerncentrale van 2600 megawatt geprotesteerd. Met hun actie is de bouw tijdelijk stopgezet De woede van de omwonenden werd echter vooral gewekt toen bouwkolonnes de vorige week begonnen op het 40 hectaren grote terrein bomen en struiken te rooien, hoewel een rechtbank nog het vonnis over een klacht tegen de geplande centrale moet uitspreken. De bezetting begon spontaan toen zondag duizenden nieuwsgierigen het terrein wilden bezichtigen. In de menigte verzamelde zich een kern, die het terrein bezette en zich niet door een gealarmeerde politiemacht liet verdrijven. Toen huilende sirenes maandagmorgen een razzia van de politie aankondigde, lieten pastoors van de nabijgelegen dorpjes hun kerkklokken luiden. Voor duizenden wijnboeren was dit het sein de toegangswegen naar het terrein te barricaderen. Het protest tegen de kerncentrale heeft een solidariteit veroorzaakt, die in West-Duitsland ongekend is. Tot de demonstranten behoren leden van dc CDU, de SPD, de FDP en ook van de communistische partij. Het grootste is de woede onder de christen-demokraten, omdat de door de CDU geleide regering in Stuttgart aan de protesten geen aandacht wil schenken. 'lllllllllltllllllllllllllllUIIUIIIIIIIItllllD Luns pleit voor KLM De secretaris-gene raal van de Navo, mr. J. Luns (links) heeft gisteren bij pre sident Ford van de Verenigde Staten ge pleit voor de KLM en andere Westeuropese luchtvaartmaat schappijen die met beperkende maatre gelen van Amerika worden bedreigd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bergen op Zoom (ANP) De 75 personeelsleden van het tran sportbedrijf Meeus te Bergen op Zoom heeft vandaag de „Stich ting Meeus 75" opgericht, die tot doel heeft een eigen stem te laten horen in het conflict met de vakbonden. De 75 willen af van het idee, dat directeur D. Meeus zich achter hen verschuilt en dat hij hen zou beïnvloeden. Het voortbestaan van de onderneming staat voor de 75 centraal. Zij willen, dat de vakbonden aan hun werkgelegenheid denken bij de verdediging van de belangen vn de 25 ontslagen chauffeurs De gedwongen terugkeer van de 25 is naar de mening van de 75 overige personeelsleden een onaanvaardbare eis, die een bedreiging vormt voor de werkgelegenheid.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9