5 5 5 71 51 6 7 81 8 81 9 Vrouwen in India achtergesteld foegejuichte regen in Sinai- voestijn werd natuurramp Herenmode terug naar costuum t eel werklozen villen markt- ïandel beginnen Tekort instructeurs door sanerings Rijkspostspaarbank Voor iedereen een eigen spaarvorm. Let op de zeerhoge rente bij de Rijks postspaarbank Gewoon sparen "^Termijn sparerf^ INSDAG 25 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAI;IN [ËDERLANDSE TOERISTEN OP AFSTAND GETUIGE in een onzer verslaggevers) Aviv/Den Haas Israël ia, lis de laatste dagen pas ge- [Itelijk duidelijk geworden eind vorige week getroffen or de ergste natuurramp van laatste tientallen jaren, al het Noord-Oostelijk urgemeester p ministerieel ïatje geroepen ize correspondent Jan Schils) 1USSEL De minister van landse Zaken in België chel, heeft vandaag de burge ester van Schaarbeek, Roger ils, op het matje geroepen, idat deze - zoals bekend - de ilwetten in zijn gemeentebuis Schaarbeek niet hanteert, heeft op het stadhuis één t voor de Vlamingen en zes or de Frans-sprekenden be- likbaar gesteld. De minister Binnenlandse Zaken heeft burgemeester Nols nu voor- eld om de loketten in ïaarbeek te vervangen door balie waaraan iedereen kan rden bediend in de taal, die verkiest. Op deze manier fti de minister, die zelf ook ms-sprekend is en sympathie Ktert voor Nols, het gezicht de burgemeester willen red- vendien zullen waarschijnlijk Schaarbeek opschriften wor- aangebracht met de naam de ambtenaren, die ofwel Nederlands ofwel het Frnas beste spreken. burgemeester heeft 48 uur gevraagd om ja of nee te gen tegen het voorstel van de lister. Hij wil het voorstel it bespreken met het FDF ont des Francophones), de isselse Frans-talige taalpar- Belgische regering heeft in- ddels opnieuw een advies ge- lagd over de taalstrijd in ïaarbeek aan de Raad van te. Dit advies moet op 16 art aanstaande binnen zijn. Raad van State had al eer- geadviseerd om stappen te m tegen Nols, omdat deze taalwetten met de voeten treedt. oofdpolitie Arnhem: Misdaad wel opmars" RECHT De Arnhemse ofdcommissaris van politie, heer W. Bakker, heeft zich teren In Utrecht lijnrecht op- iteld tegenover minister Van t van Justitie, die onlangs rklaarde dat het wel meeviel t^de criminaliteit in Neder- minister kwam tot deze con- a een door het departe- van Justitie gedaan achtoffer-onderzoek". ofdcommissaris Bakker zette kele vraagtekens bij de en- lete. Hij vroeg zich af of de iervraagde groep wel repre- itatief kan worden genoemd, ngezien een door hem zelf esteld onderzoek onder elf tfdcommissarissen in Neder- een geheel ander beeld te gaf. Hieruit bleek dat het ital misdrijven in twee jaar I is toegenomen met ruim 000. De hoofdcommissaris it hieruit af dat het met de minaliteit niet meevalt en dat wel degelijk een stijging te ipeuren valt deel van de Slnal-woestijn is door hevige regenval geteis terd, waarbij een groot aantal slachtoffers gevallen is onder de Bedoelnen en hun gezinnen. Maar ook de badplaats Eilat aan de Rode Zee (de Rivièra van Israël genoemd) en verre omgeving hebben van de zware regenbuien geleden. Daar viel 42 mm regen, 17 mm moer dan het normale jaargemiddelde van 25 mm in Israël. Een groep Nederlandse journa listen, waaronder een verslagge ver van dit dagblad, die vorige week een toeristische reis door Israël maakten, zijn, zonder het zelf goed te beseffen, van dicht bij ten dele getuige geweest van deze watersnood. De ramp liet zich ook in het voorbije week- einde nog niet zo ernstig aan zien. De trip van de Nederlan ders naar de badplaats Eilat en enkele Bedoéinenkampen in de omgeving van deze stad, werd vorige week vrijdag vanwege de hevige regen afgelast Eilat was vanuit Tel Aviv wel per vlieg tuig bereikbaar, maar een be zoek aan verschillende Bedöei- nenkampen, dat eveneens op het programma van de journa listen stond, was niet mogelijk omdat de toegangswegen over stroomd waren, aldus het offi ciële commentaar van het Minis terie van Toerisme. Diezelfde dag had een hevige storm het meer van Galilea reeds geteisterd. Italiaanse pel grims, per boot onderweg naar Caphernaum, hadden daardoor minder plezierige tocht dan zij gemeend hadden op dit be roemde meer. 's Morgens op be zoek aan het voor een deel ge restaureerde paleis van Herodes op de top van de berg bij Mas- sada aan de Dode Zee waren de Nederlandse journalisten al door hevige slagregens getrof fen. Een bijna historische ge beurtenis in dit gebied, aldus onze gidsen. De regenbuien die donderdag •en vrijdag op Israël neerkwa men, werden toen nog door ve len als een zegen beschouwd voor de zeer droge gronden, vooral natuurlijk in de woestijn gebieden. Geleidelijk aan werd echter duidelijk, dat deze buien wel eens zouden kunnen veran deren in een ramp. Een Neder lands echtpaar terug van een onverwachts afgebroken vakan tie in het tropische Eilat, vertel de ons zondagmiddag in Tel Aviv zelden zoveel en zulke re genbuien zelfs niet in Nederland te hebben meegemaakt. Het echtpaar moest met andere toe risten per helicopter uit een Be- doeinenkamp bij Eilat wegge haald worden en overgevlogen naar deze stad omdat de wegen volkomen onbegaanbaar gewor den waren. „Het was een zeer beangstigende ervaring", aldus dit echtpaar. Zondagmiddag, kort voordat de Nederlandse journalisten weer naar Nederland vertrokken, bleek gaandeweg, dat het Noordoosten van de Siriai-woes- tein bijzonder zwaar getroffen was en de evacuatie van een groot aantal Bedoeinen noodza kelijk was geworden. Hierover gingen op de toen weer zonnige terrassen van Tel Aviv allerlei geruchten maar officieel werd nog geen commentaar gegeven. Later werd echter duidelijk waarvoor tijdens het weekeinde tamelijk druk verkeer van mili taire verkennings- en vracht vliegtuigen van het vliegveld van Tel Aviv gaande was. Vele Israëli meenden eerst dat dit in verband stond met de vlucht per boot naar de Rode Zee van een aantal opstandelingen uit Eritrea. Vrijdag hadden in ver band hiermee Israëlische mari ne boten reeds op de Rode Zee gepatrouilleerd. Maar zondag en gisteren kreeg de Israëlische re gering pas een duidelijker in zicht in de watersnoodramp, die vooral het Noordoosten van de Sina'i Woestijn getroffen had. Reddingsacties waren toen al geruime tijd op gang gekomen, terwijl men doende was om zo veel mogelijk gegevens te kun nen verzamelen van de slachtof fers en het aantal van hen, dat volgens vele geruchten zondag nacht reeds gestegen was tot 200, maar dat officieel nog steeds wordt tegengesproken. De Israëlische reddingsploegen zetten thans alles op alles om Eilat en de Bedoéinenkampen ook weer voor het wegverkeer toegankelijk te maken. Een groot aantal toeristen, waaron der verschillende Nederlanders, staan voor de komende weken geboekt voor een vakantie in deze befaamde badplaats. AMSTERDAM Op de show van de Society Shop kwam onomstotelijk vast te staan dat de man, die met zijn tijd mee gaat, weer een „heer" dient te zijn. Een heer, gekleed in een variant op het klassieke col bert-costuum. Die variant kan bijvoorbeeld enorme opgesne den revers hebben en maar een heel klein kraagje, of wel een forse kraag en nauwelijks re vers, en alle overgangen tussen die twee uitersten in. In ieder geval heeft het cos tuum een slanke, vloeiend ge tailleerde lijn met natuurlijke schouders. En bovendien wor den vesten gedragen, en dat brengt ons regelrecht naar de .gebruikte materialen. Op het velours na is alle effen mate riaal gemêleerd, en dan wordt het veelvuldig gecombineerd met bescheiden ruit- of streep- motieven in dezelfde tinten, de zelfde garens van de mélering. Vaak zijn pantalon en vest ef fen en is het jasje gedessineerd of bij een effen colbert en pan talon worden een gedessineerd vest en trenchcoat gedragen. Van The Society Shop zijn deze twee ensembles in een combinatie Maar in elk geval blijft het vest van pied-de-poule en effen stof Het jasje rechts is van dezelfde stof steeds in één van de eigen mate- als de rok en de voering van de mantel links. Van het herenkostuum rjaien van het ensemble. Soms zijn de knoopsgaten, ellebogen en inleg van zakken afgewerkt met leer. js dat oo)( met de dassen het geval. Pikant is. dat het vest soms een sjaalkraag krijgt - een teruggrijpen naar een mode uit de vorige eeuw. Bescheiden contrasten binnen hetzelfde kleurengamma vinden we soms ook als garnering aan zak en schouders, ook zijn knoopsgaten en zakken weieens met leer afgezet. In de hele col lectie, waarin zachte, wazig ge nuanceerde bruine, grijzige en blauwe tinten de overhand heb ben. springen de velours jasjes er enigszins uit. Let wel. ze staan met alleen, doch behoren bij een vest en pantalon van pied de poule, en met dat mate riaal is ook de mouwinzet van het jasje geaccentueerd. Als vrijetijdskleding verschij nen de overdowns, soepele hemdjasjes van het materiaal van de pantalon. Soms hebben ze korte mouwen. Verder zijn er velours battledress pakken. De „tweepersoons-ensembles" bestaan uit een herencostuum en enigerlei dames ensemble - cape met rok bijv. - uit dezelfde materialen, waarbij een con trastwerking van colbert en pantalon en van cape. voering en rok meespeelt. Enkele jassen met grote pellerines - ouder wetse koetsicrsjassen zo onge veer - verwisselden van schou ders, waarbij ze op de man nor maal van lengte, op de vrouw heel lang en romantisch aande den. Jeanette Teengs NIEUW DELHI (AP) - In India 39,5 procent lezen en schrijven, zijn de vrouwen over het alge- onder de vrouwen bedraagt het meen' zeer achtergesteld bij de alfabetisme 18,7 procent. In de mannen met als gevolg dat er landelijkere streken komen zeer onder hen meer analfabeten veel analfabeten onder de vrou- voorkomen, dat zij jonger ster- wen voor en zij moeten er ook ven en dat ze minder politieke, zeer hard en zwaar werken, economische en wettelijke rech- Het is uiteraard uitsluitend li- ten hebben dan de mannen. Dit chamelijk werk en omdat het staat in het rapport van een onderwijs er vaak zo erbarme- commissie dat 1.200 pagina's lijk is, is een "doorbraak" naar telt en waaraan drie jaar is geïndustrialiseerde streke i- Een van de koeien van de Oostenrijkse boer Felix Schater leverde de laatste tijd maar erg weinig melk. Iets waar de boer niets van begreep tot hij, de stal binnenkomend, dit tafereeltje zag: een van zijn varkens deed zich tegoed aan de volvette koeiemelk. gewerkt Het rapport is aan het parlement voorgelegd en pre mier mevrouw Gandhi heeft de samenstellers ervan woensdag haar dank betuigd. Het stuk is opgesteld, in opdracht van de regering, door II deskundigen. Er staan onder meer aanbeve lingen in voor beter onderwijs aan en betere medische zorg voor vrouwen. Gebleken is, dat sinds het begin van deze eeuw tot nu het aantal meisjes naar verhouding van dat der jongens, aan het dalen is. Dit laatste, aldus het rapport, wijst duidelijk op de betrekke lijk lage status van de vrouw in de Indische maatschappij. Als oorzaken ervan worden on der meer gezien: onder de zuige lingen krijgen jongens een bete re behandeling dan meisjes en het al jong in het huwelijk tre den van vrouwen, op een leef tijd van gemiddeld 17 jaar. Van de mannen in India kan (waar het leven minder zwaar is en waar beter wordt verdiend) voor die vrouwen rfagenoeg on bereikbaar. De gemiddelde le vensduur van de vrouwen is in India langzaam aan het toene men, aldus het rapport. Zij be draagt thans '5,5 jaar. die van mannen iets meer dan 47 jaar. Amerikaanse zakenlieden bezorgd over KLM-conflict DEN HAAG De Amerikaanse Kamer van Koophandel in Nederland, de organisatie die Amerikaanse zakenlieden in ons land vertegenwoordigt, heeft in een brief aan de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag uiting gegeven van de onder haar leden levende bezorgdheid over het KLM-conflict. In de brief geeft het bestuur van de Kamer te kennen dat men er van overtuigd is dat de ambassade er alles aan doet om een voor beide partijen bevredigende oplossing te vinden. Wel vindt de Kamer van Koophandel, dat er wat teveel opwinding en emoties zijn rond deze affaire, vooral omdat er nog geen beslissingen zijn genomen, die schadelijk zijn voor de KLM. De Amerikaanse zakenlieden vrezen echter, dat het door de Amerikaanse luchtvaar tautoriteit CAB ingenomen standpunt zal leiden tot anti-Ameri kaanse gevoelens, tenzij nadere opheldering over dit standpunt zal worden gegeven. N HAAG (ANP) Werklozen, het niets doen beu. doen logen een markthandel te beginnen. Dit is de Centrale Vereni- 1 voor de Ambulante Handel gebleken uit het toenemend UI aanvragen, dat is ingediend om ontheffing van de regeling, verbiedt om zo maar, zonder dat aan de vestigingseisen wordt laan, een markthandel te beginnen. Die vestigingseisen houden •termeer in dat men een opleiding voor de ambulante handel *ft gevolgd. ti bestuur van de vereniging deelde gisteren op een persconferen- in Den Haag mee ertegen te zijn, dat werklozen zonder meer de markthandel worden losgelaten. Dat doet denken, aldus het duur, aan de situatie in de jaren dertig, toen werklozen van overheid een bedrag aan handelsgeld konden krijgen om zich d de markthandel bezig te houden. Een vergunning aan iemand strekken, louter en alleen omdat hij werkloos is, vindt de ftniging uit den boze. Zij stelt zich op het standpunt, dat een ffkjoze met markthandelambities op zijn minst de moeite kan een opleiding voor dit vak te volgen. ADVERTENTIE) 37 >iii 1 trim je fit <11 li 1 met stimorol kauwgom ONTHEFFING AANVRAGEN VOOR 1 MAART (Van een onzer verslaggeefsters) Den Haag Vanaf I juli aan staande zullen het driejarig be zit van een rijbewijs en een auto met dubbele bediening voorzien van de letter „L" en een extra spiegeltje niet meer voldoende zijn om zich autorij- instructeur te noemen. Op dat moment treedt de saneringswet autorijschoolhouders In werk ing, die bijzonder hoge eisen stelt aan de vakbekwaamheid van de instructeurs. Om die vakbekwaamheid aan te tonen, moet men beschikken over twee diploma's: het VAMOR-dl- ploma, dat betrekking heeft op de praktische en technische as pecten van het rij-ondenicht en het diploma Methodieke In structie (MI) van de stichting VAR, dat er het bewijs van Is, dat men de leerlingen ook de theoretische kant van het sich- per automobiel-in-het-verkeer- begeven kan bijbrengen. Officieus zijn er zo'n 10.000 tot 20.000 rij-instructeurs in Neder land. Slechts een kleine 2500 man heeft beide diploma's op zak. Nog eens een dergelijk aan tal heeft alleen het VAMOR-di- ploma en de rest beschikt uit sluitend over het nodige enthou siasme of de behoefte aan een leuke bijverdienste. Alleen de eerste categorie komt per 1 juli automatisch In aan merking voor een vergunning. De anderen kunnen vóór 1 maart een ontheffing aanvra gen, mits zij kunnen aantonen dat zij het vorig jaar minstens één uur per week rij-onderricht hebben gegeven. Tot 1 januari 1977 krijgt men dan nog de kans om de (aanvullende) diploma's te behalen. Maar voor een leder die dat minimum-aantal lesuren niet wil of kan aantonen, valt per 1 juli onherroepelijk het doek, tenzij zij voor die datum de beide cursussen hebben gevolgd. En dit is niet alleen een Tijdroven de, maar ook een vrij kostbare geschiedenis: de cursus duurt bijna een half jaar en kost onge veer tweeduizend gulden. Nog moeilijker wordt het voor mensen die na 1 juli dit beroep willen kiezen. Dan komt er na melijk een cursus .nieuwe stijl" die veel uitgebreider en ook een stuk duurder zal worden. Dit alles dreigt een enorme bres te slaan in het huidige instruc- teursbestand. Van de vele dui zenden aanvraagformulieren voor ontheffing die door het ministerie van Verkeer en Wa terstaat zijn verspreid, zijn er slechts enkele duizenden teru gontvangen. „Erg teleurstellend" zegt de hoer J. Bouwsema van de VA- MOR, maar hij verwacht of hoopt misschien, dat tegen 1 maart de grote stroom aanvra gen alsnog zal binnenkomen. „Want", zo zegt hij, „het is ons alleen te doen om de verkeers veiligheid te bevorderen: niet om de leerlingen de dupe te laten worden. Het is ook onbe grijpelijk, want men kan zonder meer toch een ontheffing aan vragen, ongeacht of men van plan is de vereiste diploma's te gaan halen. Dan kan men tot 1977 doorgaan met lesgeven. Waarom men die ontheffing dan toch niet aanvraagt? Geen flauw idee. Misschien wil men voor de belasting niet weten, dat men een bijverdienste heeft". Overigens zijn VAMOR en VAR bijzonder gelukkig met de nieu we wet. Zij hebben er tenslotte zo'n twintig jaar voor gevoch ten. En dat de leerlingen er de dupe van worden verwacht men niet. Op het ogenblik is er dui delijk een dalende lijn in het aantal personen dat autorijlea- sen gaat volgen. Tegen 1980 ver wachten de deskundigen dat het verzadigingspunt is bereikt, waardoor nog eens 18* van de instructeurs werkloos zal wor den. Wél grote problemen zien twee autorijschoolhouders, de heren Kantelberg en Bruinsma, die daarom ook een brief aan de minister hebben gestuurd. Daar in stellen zij voor, dat men de overgangsperiode verlengt en dat dc hele opleidingsprocedure over een andere boeg wordt ge gooid. Zij willen namelijk een stage van een Jaar invoeren die onder de deskundige leiding van een bevoegd instructeur kan worden volbracht. Daarna zou men kunnen beslissen of men zich in staat acht om les te geven <-n alsnog de diploma's gaan behalen. „Onhaalbaar en ondenkbaar" vindt de heer Bouwsema van de VAMOR. „Dat zou hetzelfde zijn als wanneer een leerling zo van de HAVO voor een klas gaat staan en dan na een Jaar kan beslissen of hij naar dc pedago gische academie zou willen". En wat betreft de overgangsperio de, die is volgens de heer Bouw sema lang genoeg, om, wanneer men dat echt wi, de cursussen te gaan volgen. I ADVERTENTIE) Jeugd 1 sparen RPS- bockjc Rl'S- spaar- rekening (zonder boekje) Rente rekening (voor houders van een postrekening) Zilvervloot sparen met 10".. premie Beleggingsrekeningen met opzegtermijn Beleggings bewijzen Opzegtermijn 3 maanden Opzegtermijn 1 jaar Opzegtermijn 2 jaar Opzegtermijn 3 jaar 3 jaar vast 4 jaar vast 5 jaar vast Ie inleg minimaal f 1.000,-; voor jongeren Urn 20 jaar 100,- coupures van 1.000,- en 5.000,- m.i.v. 1 maart 1975 was 9 was 9 Vt Wilt u meer weten? Ook over de direktc opvraagbaarheid? Bel gratis 0017 Vraag informatie bij het postkantoor Schrijf - /onder postzegel - naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam. uw nationale spaarinstelling LOIPÊ3

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7