telefoontjes „kind" kan bewonderd worden Rene van Nie's Nieuwe besprekingen Praag-Vaticaan over benoeming bisschoppen Kueng: milde uitspraak dankzij paus ^telefoontjes Duits episcopaat verdeeld over geboorteregeling 071-22244: CHAUFFEUR 071-22244 Peek&Cloppenburg KORTE METTEN Conflict Molenhoek opgelost 6 LEIDSE CO JrlANT DINSDAG 25 FEBRUARI 1975 y/oy y/cay yo>y 3,85 per plaatsing (voor de eerste 30 woorden- niet groter dan 12 letters) ieder woord méér 23 ct. exclusief 4% BTW w BIJ PLAATSING VAN DEZELFDE TEKST op 3 achtereenvolgende dagen: slechts 2 x betalen op 6 achtereenvolgende dagen: slechts 3 x betalen regel-telefoontjes te plaatsen over een of 2 kolom met grotere letterkorpsen 26 ct per mm. opdrachten worden telefonisch en schriftelijk aangenomen tot de dag vóór plaatsing 13 00 uur. Automarkt Bij MEYKNECHT kunt u uw auto tegen contante betaling kwijt. Wij kunnen hem dan weer na len BOVAG-garantie ver kopen. Kom eens langs. Leidse- weg 388A. Voorschoten. SAAB 96 1970 als nieuw 3650 of 120,— p.m. VOLVO 144 ra dio ƒ3950,— of ƒ120,— p.m. MERCEDES 250S automaat f 3950.— of 120.— p.m. Rhyn- geesterstraatweg 92, Oegst- geest- Tel. 50401 SIMCA 1100LS i.g.st. 1970 2750,— of 90.— p.m. AUSTIN CLIDER 1300 GT 1971 3450.- of ƒ110.— p.m. PEUGEOT 404 1971, stereo radio ƒ3450,— of 110,— p.m. Rhyngeesterstraat- weg 92. Qegstgeest. Tel. 50401. Dieren en planten Watersport Vakantie Idiv.l Camping Doe het zelf Diversen Huwelijk Te koop aangeboden JAN VAN N00RT AUTODIENSTEN TE WARMOND vraagt voor direkt een nette met alle rijbewijzen. Bij gebleken geschiktheid valt een goed loon te verdienen. Aanmeldingen gaarne persoonlijk op het adres de Baan 2. Warmond. Inlichtingen telefonisch 01711-2450. Het is dat de 16-mm copie van Rene van Nie's gespeelde semi- documentaire „Kind van de zon" eerder gereed was dan zijn speelfilm „Vijf van de vier daagse", anders zou men kun nen zeggen dat Van Nie zich met zijn „kind" volledig gere vancheerd had voor de twees lachtige oubolligheid, die hij in een poging tot een filmkomedie gedemonstreerd had. Het is ook maar beter zo. In „Kind van de zon" zien we Rene van Nie vol ledig in z'n element, observe rend en registrerend om daarna in de montage toch nog een heel persoonlijke toets te leg gen. „Kind van de zon" - gisteren avond in aanwezigheid van ko- ninging Juliana feestelijk met een „opgeblazen" 35-mm. copie ten doop gehouden - is een ont hutsende film over 'n 21-jarig meisje Anna uit een wat burger lijk gezin, dat de vrijheid zoekt, daar niet meteen tegenop kan en in een inrichting voor geeste lijk gestoorden belandt. Van Nie monteert dit proces dwars door het daarop volgende genezings proces heen en we kunnen ons voorstellen dat toeschouwers, die soortgelijke gevallen in hun naaste omgeving hebben meege maakt er danig door geschokt worden. Niet in het minst door de vertolking van Josée Ruiter als Anna, die - indien er in Nederland 'n equivalent voor een Oscar zou bestaan - meteen zo'n onderscheiding verdient Voor ons de beste acteerpresta tie in 'n Nederlandse speelfilm geleverd sedert het moment dat ons landje zich ook met film ging bemoeien. Josée Ruiter, die we even voor de première spra ken, was daar heel nuchter on der. „Ja, het was een moeilijke rol. Vooral omdat het allemaal in een paar weken moest gebeu ren. Nee, ik heb dergelijke ge vallen niet in mijn naaste omge ving beleeft. Maar ik heb wel 'n studie gemaakt van de ver schijnselen voordat ik aan de rol begon". Rene van Nie, zichtbaar tevre den over de ontvangst van de film in voorvertoning: „In het vervolg ga ik twee dingen doen. Als producent-regisseur optre den in films als deze en dan nog als enkel producent voor films in met meer commerciële genre. Ik heb van „Vijf van de vier daagse" ontzettend veel geleerd dat ik nu met de juiste regisseur in praktijk kan brengen". En dan moet hij weer weg omdat vier genodigden voor de officie- Ie premiere mèt koningin heb ben afgezegd. „Een hele nieuwe rangschikking Kunst en kunstenaars De Albert van Dalsumprijs 1973f74. groot ƒ4.000,- is door de stichting Amsterdam Fonds voor de Kunst toegekend aan de toneelwerkgroep Proloog. Crite rium was het werk van Proloog voor het stimuleren van neder- landstalig toneel. Harry Mulisch heeft van de stichting Amsterdam Fonds voor de Kunst opdracht gekre gen tot het schrijven van een toneelstuk. Het ligt in het voor nemen dat dit stuk in november 1975 in première zal gaan. maken. Want vier lege plaatsen op de eerste en tweede rij, dat gaat niet. En er bestaat nog zoiets als protocol. Je kunt er maar niet iedereen neerzetten". Het pad van een producent-re gisseur gaat niet over rozen. Op onze filmpagina komen we na der op de artistieke kwaliteiten van „Kind van de zon" terug. Stadstoneel Rotterdam komt toch nog met „Het autokerkhof' van Fernando Arrabal in het HOT, n.l. op zondag 2 maart. De mise-en-scène is van Cor Stede lick, de scenografie van Mario Mocenni en de spelers zijn: Rein Edzard, Canci Geraedts, Hans Hoes, Yolly van Kan, Robert Prager, Tatiana Radier, Jeroen Rooyakkers. Peter Stam en Jan Wegter. Toneelgroep Centrum komt op donderdag 6 en vrijdag 7 maart in het HOT met het nieuwe stuk „In verwachting" van J. Bern- lef. De regie is van Christiaan Nortier, het toneelbeeld van Cees Wolfrat en de spelers zijn: Trudy de Jong, Frans Koppers en Polio Hamburger. Koningin Juliana wenst Josée Rui ter geluk met haar fenomenale acteerprestatie in Rene van Nie's „Kind van de zon" na afloop van de officiële presentatie van deze nieuwe Nederlandse speelfilm. Denim pak. Sportief in blue denim. Katoen. Mt. 128 (47.-) t/m 176 (69.-). v.a. De „minister van buitenland se zaken" van het Vaticaan, mgr. Casaroll is gisteren in Praag aangekomen voor on derhandelingen met de Tsje chische regering. Hij is uitge nodigd door de Tsjechische minister van Buitenlandse za ken Chnoupek. De besprekingen in Praag zijn een voortzetting van de onder handelingen die in september in Rome hebben plaatsgevon den. Tot nu toe zijn de rege ring in Praag en het Vaticaan het alleen eens geworden over de benoeming van vier bis schoppen. Dit gebeurde twee jaar geleden in Praag. Ook nu zal weer gesproken worden over benoemingen van nieuwe bisschoppen. Het is echter de vraag of ook de toestand van de kerk in Tsje- choslowakije ter sprake zal komen. De Tsjechische minis ter van cultuur, Klusak, heeft onlangs op een bijeenkomst van de priesterbeweging „Pa- cem in terris" verklaard, dat de regering in Praag mogelijk niet geïnteresseerd is in een openhartig gesprek met het Vaticaan. „Wij zullen", aldus de minis ter, „niet over onze binnen landse aangelegenheden pra ten. Wij hebben onze principes voor een kerkpolitiek en wij zullen deze trouw blijven." Klusak verklaarde tevens, dat het de wens van de regering is, dat eventuele nieuwe bis schoppen komen uit de bewe ging „Pacem in terris", die door de staat wordt gesteund. „Wij zullen niet toelaten, dat oprechte priesters, die zich aangesloten hebben bij een vereniging, onrecht wordt aan gedaan, terwijl anderzijds de genen worden bevoorrecht, die tot nu toe niets positiefs ge daan hebben tegenover de so cialistische orde, ja, zelfs deze schade toebrengen." De kerk in Tsjechoslowakije heeft met vele problemen te kampen: ondanks een groot tekort aan priesters is er een numerus clausus voor pries terkandidaten. Bovendien worden de kandidaten door de staat geselecteerd, talrijke priesters hebben het verbod gekregen hun ambt uit te oefe nen, gelovige burgers worden gediscrimineerd. Met name de laatste tijd is daardoor de ver houding tussen kerk en staat in Tsjechoslowakije zeer ge spannen. De Westduitse bisschoppen beschouwen de verklaring van mgr. Reuss, hulpbisschop van Mainz, over de geboorte regeling als een persoonlijke stellingname. In een verklaring van januari zei mgr. Reuss, dat de ency cliek Humanae Vitae geen steekhoudende argumenten noemt voor een verbod op het gebruik van voorbehoedsmid delen. De Westduitse bisschop pen hebben na hun bijeen komst van deze week gezegd, dat zij blijven bij hun verkla ring van 1968, waarin zij de beslissing van het persoonlijk geweten respecteren. Kardinaal Doepfner zei, dat er wel gesproken is over de ver klaring van mgr. Reuss. Over de kwestie geboorteregeling en de anti-conceptie is er, zo zei hy, binnen bisschoppenconfe rentie „een groot spectrum van meningen". Mgr. Reuss heeft in zijn ui teenzetting met name bezwaar gemaakt tegen het pauselijk argument, dat sexualiteit en voortplanting onverbrekelijk met elkaar zijn verbonden. De Westduitse bisschoppen conferentie heeft voorts bij de regering in Bonn protest aan getekend tegen de politiek ten aanzien van de gastarbeiders. De bisschoppen hebben de re gering gevraagd hun plan om achtergebleven gezinnen van buitenlandse werknemers niet toe te laten in West-Duitsland te herzien. Kardinaal Doepf ner zei, dat het niet aan de staat is een huisvader voor te schrijven wanneer hij zijn ge zin bij zich kan laten komen. In Nijmegen heeft vandaag de begrafenis plaatsgevonden van pater prof. dr. A. van Kol s.j., die na langdurige ziekte, 62 jaar oud, is overleden. Pa ter Van Kol was van 1943 tot 1967 hoogleraar moraal aan de Theologische opleiding van de jezuïeten in Maastricht. pleegkundigen in Utrecht. In 1968 verscheen bij Herder in Barcelona zijn tweedelig La tijns handboek „Theologia Moralis", dat algemeen als een uniek verzamelwerk wordt beschouwd van de mo raaltheologie tot en met het laatste concilie. Moslims uit de Arabische lan den zullen de reparatie betalen van de moskee op Curasao, die is aangevreten aoor ter mieten. De kosten bedragen rond vijfenzeventig duizend gulden. De reparatie is urgent geworden, omdat van 25 tot en met 31 maart op Curasao een internationale islamitische conferentie zal worden gehou den. Hieraan zullen meer dan honderd islamitische zendelin gen deelnemen uit het Caribi sche gebied en Zuid-Amerika. Er wordt ook een groot aantal deelnemers verwacht uit ande re delen van de wereld. ▼an Elchstltt in West-Duits- land zal deze zomer in een serie voordrachten aandacht besteden aan het tienjarig na- conciliaire tijdperk. Sprekers zullen zijn de minister van cultuur van Beleren, prof. dr. Hans Maler, de hoogleraren dr. Josef Rat zing er uit Re gensburg en dr. Klaus Mors- dorf uit München, alsmede kardinaal Frans Könlg uit Wenen, kardinaal Julius Dopf- ner uit München en kardinaal J. Willebrands, voorzitter van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid van de chris tenen. Volgens prof. Hans Kueng is de milde uitspraak die de con gregatie van de geloofsleer af gelopen week over hem deed mede te danken aan de be moeienissen van Paus Paulus. De paus is „wezenlijk mede verantwoordelijk" voor deze uitspraak aldus Kueng. Prof. Kueng zei dit in de KRO- radiorubriek „Kruispunt". Af gelopen week sloot de congre gatie van de geioofsleer een onderzoek af tegen twee boe ken van Kueng, „De Kerk" en „Onfeilbaar. een vraag". Kueng werd gemaand drie van zijn omstreden stellingen in de toekomst niet meer te verkon digen, maar werd niet veroor deeld. Tot nu toe, zo zei Kueng, heb ben dergelijke processen altijd geleid tot een duidelijke ver oordeling en tot maatregelen. Deze uitspraak staat, volgens Kueng, model voor een minder strakke lijn van de congrega tie voor de geloofsleer in de toekomst Prof. Kueng verklaarde, dat hij zeven jaar lang niet voor zichzelf heeft gestreden, maar vooral ten dienste van alle theologen, die, niet zoals hij, de kans hadden zich zo te verdedigen. Hij is van harte bereid naar Rome te gaan, maar dan voor een eerlijke dialoog en niet voor een ver hoor. op grond waarvan hij veroordeeld kan worden. Ook de Nederlandse bisschoppen zijn, aldus Kueng, in het verle den te vaak naar Rome ge gaan om een zaak te sussen, vaak met een averechts resul taat Prof. J. Neumann, een collega van Hans Kueng in Tuebin- gen, heeft zijn waardering uit gesproken voor de grote inzet van de Westduitse bisschop pen, met name van kardinaal Doepfner. Daaraan is het, zo zei hij, te danken, dat de ge- loofscongregatie niet het hele arsenaal van het kerkelijk strafrecht tegen Kueng heeft gebruikt. Prof. Neumann, die doceert in het kerkelijk recht, zei, dat er binnen het kerk recht gezocht moet worden .jiaar vormen van proces, die meer recht doen aan het eigen karakter van de waarheid". Het slepende konflikt tussen mgr. J. Gijsen van Roermond en het Noordlimburgse recto raat Molenhoek (O.L.Vrouw van Zeven Smarten) is na an derhalf jaar opgelost. De 58- jarige kapelaan W. van Velzen uit Steijl is benoemd tot rec tor van de Molenhoek, gelegen in de gemeente Mook ten zuid en van Nijmegen. Aan de l^enoeming is een we- Molenhoek voorafgegaan, die - aldus de meqing in het recto raat positief is verlopen. De moeilijkheden tussen de parochianen van de Molen hoek en de bisschop dateren uit het najaar 1973, toen mgr. Gijsen weigerde pastor A. van Dam C. P. te benoemen tot opvolger van pater Van Kup- peveld. De overgrote meerder heid van de Molenhoek-paro chianen had deze benoeming van pater Van Dam gewenst. Pater Van Dam was tot augus tus 1973 als assistent in het rectoraat werkzaam. Het rectoraat heeft geruime tijd geen eigen pastor gehad. Sinds mgr. Gijsen in septem ber 1974 definitief besloot pa ter Van Dam niet tot rector te benoemen, werd het rectoraat op zondag bediend door pries-'

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6