MIELOO MAAKT VIJFTIG JAAR VOL IN LISSE Retraite en ontspanning in halve eeuw Theresia Hazerswoudse kwekers willen brug houden Katwijkse Meidoornstraat overvallen door luizen Gedupeerd Noordwijks gezin krijgt slechts deel van schadeclaim DINSDAG 25 FEBRUARI 1975 l.EIDSE COURANT p\cm s Van onze correspondent HAZERSWOUDE De woorden „rechten" en „plichten" beheersten het „brugge-incident". dat zich maandagmorgen manifesteerde aan dé Hazerswoudse Loeteweg. In opdracht van het bestuur van de Riethoornse Polder zouden zo'n man of zes de brug, die de vaste oeververbin ding is tussen Loeteweg en Pad van Harkes gaan verwijderen. Boomkweker J.J. Lourier uit de Tuinstraat: „We hadden geen kwartier later moeten komen, want dan was die brug weg geweest!" Nu kwam het er riiet van, want Lourier en collegaboomkweker A. van Vliet posteerden op de brug twee auto's zodat de plannen van de Polder niet konden worden gerealiseerd. Volgens Van Vliet is de klapbrug, die volgens hem sinds een jaar of vier in eigendom van de gemeente is. samen met dat Pad van Harkes. nodig aan een opknapbeurt. De kwekerijen van Wezelenburg op hun beurt zouden weer recht van doorvaart hebben in het water, maar: de brug kan niet omhoog. Om de zaak nog inge wikkelder te maken: veehouder J. v.d. Stok uit het Rietveld zou op zijn beurt ook weer ver plichtingen hebben wat betreft het onderhoud van het pad. Van Vliet. Lourier en andere boomkwekers in het Hazerswoudse sierteeltgebied willen de brug houden. Want die hebben ze hard nodig voor hun werk. Van Vliet: „Ik heb maandag alleen al twaalf bomenzoekers geteld, die over ae Drug kwamen". Lourier: wij zijn voor ons werk op dit pad aangewezen, want anders moet je zo'n kilometer of vijf omrijden" Zaterdag jongstleden heeft in restaurant Klein Giethoorn een bijeenkomst plaats gehad. Wet houder van openbare werken J.D. de Wit heeft toen gesteld dat het onderhoud van de brug op de schouders van de gebruikers zou moeten rusten, weet Lourier. De brug willen de boomkwekers houden. En over het algemeen schijnt men zich in deze kringen niet verplicht te voelen om voor dat onderhoud van die brug op te draaien. „Doe je het nu, dan moet je het in de toekomst weer doen", kun je beluisteren. Bij de brug was gisteren een spandoek aange bracht, waarin werd gepleit om „gerechtig heid". Want momenteel is het zo dat niemand, aldus Lourier en Van Vliet, dat onderhoud verzorgt. De brug mag niet opgehaald worden, want: „daar protesteren we juist tegen", aldus Van Vliet. Want een uitpad naar de Loeteweg willen hij en zijn collega-kwekers, van wie er al een zou hebben besloten tot het indienen van een schadeclaim van tienduizend gulden als de brug wordt verwijderd, houden. En wat het pad betreft: daarop hebben verscheidene boomkwe kers op gezette tijden puin aangebracht (er staat dan ook een bordje dat rijden daarop „voor eigen risico" is. Want daar hadden ze baat bij bij het vervoer van hun produkten van het boomkwekerijgebied naar de openbare weg. Leide- onl- dekte de bollen I Van onze correspondent Lisse Leidenaar P. Mieloo pendelde ruim vijftig jaar gele- den regelmatig op en neer van j Leiden naar Lisse. Vlak bij de Keukenhof, in de omgeving van II "„Puntenburg" zette hij daar zeer frequent de fotocamera I aan de ogen om een kiekje te 1' maken van wandelaars, die daar de bollen bewonderden. Had hij voldoende plaatjes ge schoten, dan ging hij weer te rug naar Leiden, maakte er zijn afdrukjes en zorgde dat de gefo- tografeerden hun kiekjes thuis werden bezorgd. Tot de jonge ondernemende fotograaf op een dag besloot niet meer naar Lei den terug te gaan maar zich in Lisse te gaan vestigen, dicht bij het „front". Vijftig jaar geleden maakte P. Mieloo de overstap naar Lisse en is daar sindsdien niet meer vandaan te branden geweest. Hij begon er zijn loopbaan erg eenvoudig. In de Wagenstraat, richtte hij een huiskamer in tot „foto winkeltje" en zo liep zijn bedrijfje van stapel. Foto's ont wikkelen ging toen nog erg pri mitief want Lisse had toen nog geen waterleiding zodat de jon ge Mieloo bij het spoelen van zijn films was aangewezen op de waterpomp. Het is toch een tijd geweest waarin P. Mieloo het vak erg goed leerde want onder deze moeilijke omstandigheden was het dikwijls improviseren gebla zen en dat vereiste veel vakman schap. In 1928 verhuisde P. Mie loo naar de Kanaalstraat Het foto-bedrijfje werd volwassen. Maar niet altijd ging het Mieloo voor de wind. In 1936 bijvoor beeld ging de zaak, terwijl men in een ruimte buiten het gebouw in de donkere kamer bezig was, in vlammen op. De zaak verhuisde tijdelijk naar een winkelruimte aan de Heere- weg en kon in 1937 weer in de Kanaalstraat worden voortge zet. Twee jaar later echter, op 39-jarige leeftijd overleed P. Mieloo. Zijn zoon Sam, op dat moment 18 jaar, nam de zaak over en kweet zich voortrelfe- lijk van zijn zaak het gezin Mie loo draaiende te houden. Sam Mieloo, nu zelf vijftig jaar, heeft nu een halve eeuw „Foto Mieloo" volgemaakt. Het gou den jubileum wil hij graag met alle Lissenaren vieren. „Want," zegt hij, „zij zijn het per slot van rekening ook, die ons deze halve eeuw hebben helpen volmaken. Van een onzer verslaggevers KATWIJK De bewoners van de Katwijkse Meidoornstraat hebben de gemeente verzocht alle populieren in hun straat te verwijderen en te vervangen door andere bomen. Volgens de verontruste bewoners zitten de populieren vol met luis. Dat heeft de laatste weken tot gevolg gehad dat het ongedierte nu ook in opmars is naar belendende percelen zoals huis- en slaapkamers. Men heeft de gemeente verzocht snel een einde aan de kwelling te maken door de populieren te vervangen door meidoorns. De kans dat de gemeente op deze suggestie zal ingaan, lijkt zeer gering omdat een aantal jaren geleden ook al meidoorns werden geplaatst in de Meidoornstraat en deze toen door het grillige kustklimaat de das om werden gedaan. In samenwerking met openbare werken van Katwijk zal nu op korte termijn bekeken worden hoe de bewoners van de Meidoornstraat van de gestaag oprukkende luizen verlost kunnen worden. Van een onzer verslaggevers Noordwijk - De gemeente Noordwijk is niet van plan de bewoner van de gcmeentcwoning Van Struykstraat 69 meer dan duizend gulden schade vergoeding uit te keren vanwege geleden schade, veroorzaakt door wat er overlast. Volgens een opgaaf van de betrokken bewoner zou het schadebedrag 1452,90 bedragen. Onder meer zou, omdat door een constructiefout de huiskamervloer vochtdoorlatcnd is, het vloerkleed zijn geruincerd. Het gedupeerde gezin heeft vanwege de vochtoverlast wekenlang elders in de woning moeten vertoeven. In een mededeling aan de raad erkennen B. en W. dat de bewoner buiten zijn schuld van het geconstateerde probleem aanzienlijk hinder heeft ondervonden en nog ondervindt. Het uitgebreide onderzoek en de daarbij behorende aanloop heeft ook nog heel wat last opgeleverd. Er zijn van dit onderzoek rapporten opge maakt, doch tleze maken slechts duidelijk dat er sprake is van een ingewikkeld technisch vraagstuk en/of een samenloop van omstandigheden. De oorzaak is in ieder gval nog niet achterhaalt en zelfs valt nog niet te zeggen hoe lang het duren zal voordal het euvel zal zijn verholpen. Op grond van een en ander zou men mogen verwachten, dat de gelden schade aan de bewoner op royale wijze zou worden vergoed. 13. en W. delen echter mede, dat zij een tegemoetkoming in de schade tot een bedrag van 1Ó00,- redelijk achten. Gezien de reacties in de vorige raadsvergaderig moet worden betwijfeld of een dergelijke, karig aandoende afwikkeling van deze zaak de instemming van de raad zal krijgen, temeer omdat aangenomen mag worden, dat in het schadebedrag niet is verdis conteerd het gederfde woongenot, de psychische spanningen, en dergelijke gevolgen van het euvel. Voorlichting over invullen aangiftebiljet inkomstenbelas ting Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Inspectie der Directe Belastingen gaat de komende weken voorlichting geven over het invullen van aangiftenbiljetten inkomsten belasting 1974. De voorlichting heeft in Lei den plaats in het Centraal Belastinggebouw, Stations plein 7 (tel. 45444) op werk- ■dagen van 8.15-12.00 uur «n ,J3.00 tot 16.30 uur. Boven dien op donderdagavond 13 en 20 maart van 18.30 tot .21.30 uur; Te Hoogmade in het Wit-Ge- le-Kruisgebouw op 24 fe bruari en 2 maart van 's -avonds 19.00 tot 21.00 uur; -te LEIMUIDEN/RIJNSA- TERWOUDE in het Groene- i Kruisgebouw, Acacialaan 50 te Leimuiden, op 4, 11 en 18 maart van 18.30 uur tot 21.30 uur en op vrijdag 7 maart .overdag van 9.00 tot 12.00 en 13.00 tot 16.30 uur; te ROELOFARENDSVEEN in "Het Dorpshuis" op 26 februari en 5 en 12 maart - van 18.30 tot 21.30 en op 7 -maart overdag van 9.00 tot 12.00 en 13.00 tot 16.30 uur; ote WOUBRUGGE in het Ge meentehuis op 27 februari en 6 en 13 maart van 19.00 tot 21.00 uur en op 4 maart over dag van 9.00 tot 12.00 en 13.00 tot 16.30 uur; te ZOETERWOUDE in het Gemeentehuis op 10, 13 en 20 maart van 18.30 tot 21.30 uur. Stakers Meeus postten bij Sikkens Van onze correspondente SASSENHEIM Dertien stakende werknemers van het transportbedrijf Meeus uit Berg op Zoom hebben vanmorgen een beroep ge daan op het personeel van Sikkens hun actie te steunen. Rond half acht stonden de Brabanders bij de poorten vèn de Lakfabriek om pam fletten aan de personeelsle den van Sikkens uit te rei ken. Vanavond is een en an der te zien in het VPRO-pro- gramma „Berichten uit de sareienleving". oudste pandjes Voorstraat 19 (boven) en 21, de oudste pandjes Van onze correspondent Noordwijk De vereniging „Hendrick de Keyser" te Amsterdam heeft aan het gemeentebestuur van Noordwijk verzocht een subsidie te verlenen in de restauratiekosten van het haar in eigendom toebehorende pand Voorstraat 19—21, dat als de oudste van Noordwijk kan worden beschouwd. Voorheen was daarin garage Verhart gevestigd. In de monumentenlijst wordt het als volgt omschreven: „Een pand met gepleisterde gevel met hoge trappen en overhoekse pinakels (siertorentjes in de gotische bouwkunst), verminkt door ramen en garagedeuren. Links bij de achtergevel kleine uitbouw met top en schoorsteen XVI". Een onderzoek heeft uitgemaakt, dat een algehele restauratie noodzakelijk zou zijn om het pand voor de volgende generaties te behouden. De vereniging heeft een restauratieplan met begroting ingediend en daaruit blijkt dat de kosten op 412.000,- worden geraamd. Van de gemeente wordt 30% van dit bedrag verwacht of wel 123.600,- Het rijk draagt de helft van de provincie 10% bij. Noordwijk krijgt later het geld weer terug in de vorm van een uitkering uit het gemeentefonds. „Hendrick de Keyser" is in 1918 opgericht en heeft tot doel het behoud van architectonisch of historisch belangrijke gebouwen. Na de restauratie van het pand zal het door de vereniging worden verhuurd. Van onze correspondent Sassenheim Eind maart van dit jaar is het vijftig jaar gele den dat in Sassenheim de reta- rite-vereniging H. Theresia werd opgericht, een onderafde ling van de toenmalige KAB vrouwenbond. De totale jaarlijkse inkomsten, welke van de contributie van 1,20 per lid per jaar en de ontvangsten aan donaties wa ren, werden besteed voor de aankoop van retraitekaarten. welke dan éénmaal per jaar on der de leden werden verloot. Een verblijf van drie dagen in het retraitehuis „Thabor" in R'dam was voor de gelukkige winnaars, gelegenheid tot gees telijke bezinning te komen. Voor vele huismoeders was dit de eni ge „vacantie" in die jaren. Na een eerste bloeiperiode, waarin de vereniging tussen de 175 tot 200 leden telde, kwam er in de crisisjaren een duidelijke achteruitgang in het ledental. Nog moeilijker waren de laatste oorlogsjaren, toen de retraite huizen gesloten moesten worden en andere activiteiten verboden waren. Na de oorlogsjaren kwam er een duidelijke ople ving en gingen vele leden „op retraite" in Noordwijkerhout. De stormachtige veranderingen in de geloofsbeleving gingen ook niet aan de vereniging voor bij en toen in 1967 nagenoeg alle retraitehuizen gesloten waren, werd er door het bestuur naar een andere opzet uitgezien. Langzamerhand werd de na druk. welke op de geestelijke aspecten lag, wat naar de ach tergrond gedrongen en kwam het gezelligheidsaspect meer naar voren. In verband daarmee Een archiefplaatje uit 1935. Sassenheim se huisvrouwen in de tuin van het retraite huis Tabor in Rotterdam werd de naam van de vereni ging in 1971 veranderd in „RK damesvereniging Theresia". In november 1972 overleed de pre sidente mevrouw de Zwart v.d. Meyden, die circa 40 jaar deel uitmaakte van de vereniging, de laatste 10 jaar als presidente. Een groot verlies voor de ver eniging. Bij de regelmatige activiteiten van de vereniging nemen de jaarlijkse bezinningsdagen in het Lucia-klooster te Benne- broek, welke in de plaats van retraite zijn gekomen, een be langrijke plaats in. Ook voor de jaarlijkse uitgaansdagen en de algemene ledenvergaderingen is grote belangstelling. Tijdens de laatstgenoemde vergaderingen is de verloting van de door de Sassenheimse middenstand ge schonken prijzen, en de door de eigen breiclub vervaardigde ar tikelen, een traditie i 1930 werd gestart. Eén i de hoogtepunten van ae laatste jaren was ongetwij feld de bedevaart naar Beau- ring (fr), waaraan door 18 leden werd deelgenomen. Dit jaar zal verder een kienavond op 24 maart en een uitgaansdag op 29 mei worden gehouden. Het be stuur van de gouden vereniging bestaat uit: mevrouw Witteman- v. Veelen, presidente; mevrouw Verbeek, secretaresse en me vrouw Hoogervorst-Koek, pen- ningmeesteresse. Vrijdag 28 fe bruari a.s. gaat „Theresia" haar gouden jubileum vieren. Heineken mag ook lozen tijdens badseizoen Van een onzer verslaggevers Katwijk De Heineken's Bierbrouwerij zal, als daarom door het bedrijf wordt verzocht, het a.s. badseizoen door mogen gaan met pekellozingen bij de Rijnmond. B. W van Katwijk hebben dit geant woord op vragen van raadslid Buiten dijk. Deze had tijdens de rondvraag in vorige raadsvergadering het college de aer meer gevraagd ot het juist was dat Heineken vloeibare afvalstoffen vanuit een tankwagen nabij de Rijnmond loosde en waarom het bierbedrijf haar schade lijke afvalstoffen niet loosde in Zoeter- woude, waar Heineken momenteel een nieuw complex heeft staan. Volgens B&W van Natwijk heeft de brou werij in Zoo» oude nog geen eigen zuiveringsinstallatie en zal tot die tijd het pekelwater elders moeten worden ge loosd. Om het polderwater niet te verzil- ten, zou die lozing zo dicht mogelijk bij zee moeten plaatsvinden. Van de lozing (het tijdstip waarop geloosd wordt, is mede afhankelijk van het spui-schema) zijn aldus B W ook de Rijkswaterstaat en het Hoogheemraadschap van Rijnland op de hoogte. De badgasten lopen door de pekellozin gen geen gevaar, aldus de mededeling van het college. Thema: ,,Jij geeft mij hoop" Paasvoettocht voor jongeren Van onze correspondent Voorschoten - Zaterdag 29 maart (Paaszaterdag) gaat voor de derde maal de Paasvoettocht voor jongeren van start. De op zet is jonge mensen in de gele genheid te stellen ingesprek met elkaar te komen en zo oriëntatie te vinden. Pasen is daarbij het uitgangspunt: het gaat over lo ven en dood van Christus als model voor het eigen leven. Het thema zal dit jaar zijn: „Jij geeft mij hoop", omdat veel jongeren hun toekomst weinig hoopvol inzien en er in deze tijd tekenen van wanhoop waarneembaar Het initiatief voor deze Paas voettocht is genomen door het r k. jongerenpastoraat Voor schoten /Wassenaar en heeft door het deelnemen van de Re gionale Jeugdraad (d.i. service orgaan van de Hervormde en Gereformeerd-Hervormde Jeug draden van Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten) een streekfunktie gekregen. De start is op zaterdag 29 maart om 14 uur vanaf het Jeroenhuis te Wassenaar met een korte film als inleiding. Gebleken is tijdens de twee vorige voettochten, dat er naast de gegeven thema's ook over heel andere ondewerpen gesproken wordt. Na de 18 km. lange tocht zal er om 23 uur een paasviering zijn, waarin de Woordvoerders van de groepen verslag zullen uitbrengen. Iede re groep zal uit 8 deelnemers bestaan. Ook dit jaar is besloten geen avondmaal of eucharistie te vieren, omdat'dit niet haal baar wordt geacht De route zal gaan van hot Je roenhuis via de Katwijkscwcg tot aan Duinoord, vandaar via het theehuis „Meijendel" over het strand naar de Wassenaarse Slag en weer terug naar het dorp Wassenaar. De deelnemers moeten minimaal 16 jaar, zodat de gesprekstof niet te veel ui teenloopt in verband met het leeftijdsverschil De kosten be dragen 2.50. Tot het begin van de tocht is opgave mogelijk bij W. Moelker, Maredijk 6a te Lei den; J. 'Lamboo, Badhuisstraat 12 te Voorschoten en J. Looijes- teih, Kerkstraat 84 t Wassenaar. Vorig jaar ware er 110 deelne mers, de organisatoren ver wachten dit jaar een deelname van twee- tot driehonderd jon geren.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5