Wiel Coerver: „Als je zo de meerdere bent moet je doelpunten maken" Versmade Chris Dekker was Van de Meents gouden greep JOOP BRAND: „Dit was het echte Feyenoord" f«B»jP§lSr ^jjïS fc u I Vuurlinie PSV faalde RECHTVAARDIGE UITSLAG IN „DE MEER" In de Alkmaarder Hout werd niet het zinderende spektakel opgevoerd dat volgepakte tribunes had gelokt. Toch kreeg de Alk maarse aanhang reden tot juichen. Bobby Vosmaer brengt zijn ploeg op 10. Everse is te laat, Treytel grijpt vergeefs in. ïrainer Coerver zei benepen: „We maken in de eerste helft van dit seizoen zestig doelpunten, nu niets meer". Uit deze strafschop kwam Feyenoord aan een punt, overigens zeer verdiend. ALKMAAR Het was een snerpend signaal. Drie minuten voor het einde van de topper AZ—Feye noord smoorde Arie van Gemert alle Alkmaarse illusies. Hij legde de bal op de strafschopstip. Dick Schneider scoorde laag in de rechterhoek en tilde daarmee zijn ploeg naast AZ '67, dat negen minu ten voor het einde een verrassende voorsprong had genomen op een uitstekend draaiend Feyenoord. „Dit was het echte Feye noord", riep AZ's trainer Joop Brand dan ook terecht na afloop. „Maar je mag een voorsprong acht minuten voor tijd niet meer uit handen ge ven". Niets had er echter op geleken dat AZ een voor sprong zou nemen. Na het be- ginsignaal trok Feyenoord zo massaal ten aanval, dat AZ er geen raad mee wist „Wij had den gedacht direkt het spel te maken", aldus aanvoerder Hans Mol, „maar toen Feye noord dat deed, waren we wel een beetje verrast. Het bracht ook in de achterhode wat on zekerheid omdat je niet meer wist welke man je moest pak ken. Alles ging door elkaar". Zo wisselden Kristensen en Ressel voortdurend van positie en dook De Jong herhaaldelijk voor doel op, evenals Van Ha- negem, aan wie Wildbret de handen vol had. Veel overtre dingen markeerden het begin dat die achterstand opliep door een schitterend doelpunt van Bobby Vosmaer, maar gezien het spel van Feyenoord waarmee AZ vooral voor de rust de grootste moeite had, mochten de Alkmaar- ders maar blij zijn dat zij toch nog een punt overhielden aan deze niet zo sensationele wed strijd. van dit duel. De Feyenoorders vonden elkaar weer als va nouds en hadden voortdurend een mannetje over om aan te spelen. ZAZ stelde daar sta tisch spel tegenover, plaatste slecht en Vosmaer werd te weinig in het spel betrokken. In de tiende minuut slaagde hij er door het midden toch nog in gevaarlijk te worden na een combinatie tussen Van Rijnsoever en Suurendonk. Vosmaer speelde de bal echter iets te ver voor zich uit waar door Treytel kon ingrijpen. Niet opgetreden Ook Feyenoord kreeg, al wa ren het er maar weinig, kan sen. Van Hanegem, goed op dreef, knalde naast na een pass van Rijsbergen en een misser van Spelbos. Het waren de weinig enerverende mo menten in deze door Van Ge mert veelvuldig onderbroken botsing. Niet altijd terecht leg de de al vaak bekritiseerde scheidsrechter het spel stil. Ook op momenten dat er van voordeel sprake was. bleef hij onverbiddelijk. Al te forse tac kles honoreerde hij niet met het geel, tot grote ergernis van Feyenoord. Coerver na afloop: „Met dit soort beslissingen weet je het toch niet meer. Van Daele krijgt een schorsing en hier wordt er niet tegen opgetre den. Spelbos haalde tot drie maal toe een Feyenoorder on deruit. Bij FC Utrecht hebben ze ons ook al in elkaar ge schopt. Onze voorhoede is wat dat betreft veel te lief'. Van Hanegem maakte aan merkingen op de leiding en werd genoteerd. Aan het slot van de eerste helft kreeg AZ eindelijk wat meer lucht. Dat resulteerde in de 37e minuut in een hoek schop. Hans Mol kopte daaruit voor de voeten van Kist maar diens schot werd door de schitterend reagerende Treytel opnieuw tot hoekschop getikt Die aanvallende aktiviteiten zette AZ na de rust voort. Wildbret had een andere man (De Jong) toegewezen gekre gen en Suurendonk belastte zich met het schduwen van Van Hanegem. Het duo Wild bret—De Jong lag herhaalde lijk met elkaar in de clinch en trapte achter de rug van Van Gemert gretig naar eikaars en kels. Aarzelen Na ruim een half uur kwam dan eindelijk het moment waarop het uitverkochte sta dion had zitten wachten. Dick Schneider aarzelde één mo ment met uitverdedigen en Kees Kist ontfutselde hem de bal, zette Feyenoords defensie op het verkeerde been. Vos maer pikte op rechts de bal en knalde hem achter Treytel. Alkmaar juichte, maar te vroeg, zoals drie minuten voor het einde zou blijken. Inmid dels had Van Gemert ook Ramljak, die later werd ver vangen door Schoenmaker, ge noteerd omdat hij een ingooi met de handen onderschepte en daarmee Kist de vrije door tocht ontnam. De handsbal van Van Rijnsoe ver in het strafschopgebied wilde Van Gemert nog niet met een strafschop honoreren maar toen luttele seconden daarna Ressel door Spelbos onderuit werd gehaald, floot hij wel. Schenider produceer de de gelijkmaker nit de straf schop. Leren ning gaan oefenen in vallen. Ressel is helemaal niet ge raakt. Maar ik vind ook dat AZ beneden zijn kunnen heeft gespeeld. Feyenoord had meer geduld om te tikken dan wij. Dat moeten wij ook nog le- Wiel Coerver: „Wij hebben een punt laten liggen. Als je zo in de meerderheid bent, moet je ook doelpunten maken. In de eerste helft van het seizoen maakten we zestig doelpunten en nu niets meer. Dat komt omdat ze veel te lief zijn. Overigens heb ik AZ nooit als een probleem gezien. Als je die ploeg stevig aanpakt, le vert AZ geen moeilijkheid op". Ressel over de strafschop: „Spelbos kwam hoog in met zijn been. Hij kon de bal niet meer spelen. Bovendien had Van Rijnsoever al hands ge maakt. Ik ben blij met dat punt. Ajax heeft hier verloren en PSV zal het ook nog moei lijk krijgen". TON DE WIT Scoreverloop: 77. Vosmaer 1—0, 85. Schneider 1—1 (straf schop). Scheidsrechter: Van Gemert Toeschouwers; 25.000. AZ '67: Vooys; Van Rijnsoe ver, Mol, Spelbos, Vonk; Wild bret, Suurendonk, Nygaard; Vosmaer, Kist, Meister. Feyenoord: Treytel; Rijsber gen, Ramljak (Schoenmaker), Schenider, Everse; Jansen, De Jong, Van Hanegem; Ressel, Kreuz, Kristensen. Nog niets aan de hand voor Ajax. Arno Steffenha- gen (links), de beste man die spoedig aan banden werd gelegd door een gouden wissel, scoort 1—0. UTRECHT Het vrijwel volgepakte Galgenwaard heeft PSV en FC Utrecht een als kijkspel aantrekkelijk duel zien spelen, waarin PSV bepaald niet de indruk wekte titelaspiraties te hebben. Het meeste gevaar kwam van de thuis club maar Jan van Beveren was in een grote vorm. Zeker het begin van de wedstrijd was voor FC Utrecht, maar bij reële kansen voor Oostrom en Van Oudenallen was Van Beveren op de juiste plaats. De mooiste kans kreeg echter René van de Kerkhof toen hij op een pass van Krijgh doorliep en de defensie van FC Utrecht voor vermeend buitenspel bleef staan. Hij miste voor een vrijwel leeg doel. Vlak voor de rust kwam ook Van der Kuylen nog dicht bij een treffer, maar de precisie ontbrak. Na de rust drong PSV meer aan en speelde aanzienlijk pittiger. De thuisclub moest zich beper ken tot snelle tegenstoten en bleek daar in niet ongevaarlijk. PSV's voorhoede kreeg nauwelijks ruimte van de verde diging van FC Utrecht, waarin Van Maurik als laatste man optrad. Er kwa men nog wel enkele mogelijkheden voor de equipe van Rijvers, maar Van der Kuylen en Lubse faalden. Van Kraay kreeg een boeking. Scheidsrechter: Van der Kroft. Toe schouwers: 20,000. FC Utrecht: Henriksen; Oostrom. Van Maurik, Adriaanse. Van Oudenallen; Van Staa, Cabo. Hildebrand; Wery, Van Veen. Hulshorst. PSV: Van Beveren; Krijgh. Van Kraay, Nordqvist. Deykers; W. van de Kerkhof, Van der Kuylen, Strik; R. van de Kerk hof, Edström, Lubse. AMSTERDAM Geert Meij er en Chris Dekker, niet de twee meest populaire „Lie verdjes" van trainer Pim van de Meent en voorzitter Dé Stoop, hebben in een uitver kocht Ajax-stadion Amster dams hoogst gekwalificeerde profclub onttakeld. Meijer, de grillige buitenspeler, over troefde niet alleen Suurbier voortdurend, maar maakte ook de treffers die de achter stand (liefst 2—0) wegwerkten en voegde aan zijn doelpunten vlak voor en na de rust nog de pass toe waaruit Nico Jan sen scoorde. Chris Dekker verving al na twintig minuten Jaap Visser en groeide uit tot de man die chaos veranderde in regelmaat en tegelijkertijd Ajx' gevaarlijkste man, Arno Steffenhagen, beteugelde. De derby AjaxAmsterdam was een ware topper, die een rechtvaardige uitslag kreeg. FC Amsterdam voetbal beter, herstelde zich van de geweldi ge klap uit de eerste tien mi nuten en kwam terug op een manier die niet alleen teke nend was voor de wilskracht, maar ook voor de kwaliteit van de ploeg. Wat in meer dan zeven jaar niet in „De Meer" was gebeurd (GVAV haalde er in 1967 de laatste overwinning weg) deed FC Amsterdam met overtuiging. FC Amsterfsm stormde op Ajax' verdediging af, te gretig zelfs. Maar Visser verwaar- lossde zijn verdedigende taak ten opzichte van Steffenhagen. Dat was de oorzaak van het openingsdoelpunt. Na een kor te hoekschop van Brokamp (1—0). Enige minuten later stond Husers bij een uitval van Ajax alleen tegen vier man. Blankenburg, die de ac tie had ontketend, liet Rep de treffer maken (2—0) Onbekommerd Steffenhagen bleef echter het dreigendst Trainer Van de Meent greep snel in. haalde Visser naar de kant en zette de al weken door hem versma de Dekker in. Het was een gouden greep. Dekker sloot de rijen in de ploeg, die vooral door zijn inbreng onbekom merd verder ging met aanval lend voetbal te spelen. Van de Merkt en Van den Ban, ge steund door een betere rug dekking, bleven stuwen naar de linie waarin Haan en Dus- baba elkaar niet steeds begre pen, Van Santen „geplaagd" werd door Van der Lem en Suurbier geteisterd door Meij er. die ook de snelheid van de flankverdediger tot een onbe tekenend wapentje maakte. Meijer scoorde het doelpunt dat Amsterdam voor de rust al het vertrouwen terug gaf. Haan speelde hem de bal In de voeten. Vlak na de rust had Meijer hulp noch mede werking nodig. Hij vloog van de flank naar binnen en liet Schrijvers weer kansloos van afstand (2—2). Voor Ajax echt begreep wat er was gebeurd, had Amsterdam al een voor sprong. Van de Merkt zette Meijer op het goede spoor en de lage voorzet bood vrijwel gelijke kansen aan Jansen en Schrijvers. Amsterdams mid denvoor dacht er geen mo ment aan zichzelf of de doel man te sparen. Schrijvers hield ook niet in. Maar Jansen overleefde de botsing (2—3). Chaotisch zelf voorbj liep. Het midden veld rukte op en drukte ver geefs. Amsterdam alle kans latend de verrassende over winning tot sensationele cij fers te laten uitgroeien. Jansen en Meijer (ieder twee keer) waren niet koel genoeg voor de knock out, Heini Otto, inge vallen voor de leeggespeelde Van der Lem, wel. Zes minu ten voor tijd voltooide hij een actie van Jansen, die nog eens liet zien meer te kunnen dan alleen maar scoren. Scoreverloop: 5. Steffenhagen 1-0, 9 Reo 2-0. 42. Meijer 2-1, 49 Meijer 2-2, 56. Jan sen 2—3, 84. Otto 2—4. Scheidsrechter: Beek. Toe schouwers: 27.000. Ajax: Schrijvers; Suurbier, Haan. Dusbaba, Van Santen; Notten (Geels), Blankenburg, Steffenhagen; Rep, Mulder, Brokamp. FC Amsterdam: Jongbloed; Flinkevleugel, Koopman. Hu sers. Bianchi; Van de Merkt, Visser (Dekker). Van den Ban; Van der Lem (Otto), Jansen, Meijer.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9