Demonstratie tegen werkloosheidop rolletjes SS262728 1 prijsvogel! iel! £eidóeSou/ia/iit Western jeans prijsvogel! Fisherman vest Rieleksvest RAI TROK BIJNA 390.000 BEZOEKERS ISRAEL WACHT OP GEBAAR EGYPTE Parketwachter wil echte politieman zijn Pil neutraliseert werking blaaspijp MAANDAG 24 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT P4CIY4 7 AMSTERDAM (ANP) De tweejaarlijkse internationale personenautotentoonstelling in het RAI-cocnplex te Am sterdam, heeft gisteren haar poorten gesloten. Dit grootste publiekevenement in ons land trok gedurende de 11 exposi- tiedagen bijna 390.000 bezoe kers. ruim 50.000 minder dan in 1973 (440.000). Ondanks de vrij sombere eco nomische vooruitzichten kun nen de exposanten op een „ui terst positieve" Personenauto- to's in trek w.-ren. De ver koopcijfers zijn erg gunstig ge weest. zo verklaarde de woordvoerder van de RAI. Sommige standhouders toon den zich meer dan tevreden. Op de stand van British Ley- land werd beweerd dat de ju bileum-Mini waarvan er slechts 1000 worden gefabri ceerd vrijwel was uitver kocht. Dat is bijna niet te gelo ven. want het betekent dat er iedere zes minuten (de RAI was bijna 100 uur geopend) een auto werd verkocht. Weinig te spreken was de RAI over de „handtastelijkheden" van het publiek. Tal van gloednieuwe auto's liepen schade aan lak en bekleding op en bij een niet gering aan tal werden sigarettenaanste kers. deurknoppen en asbak ken ontvreemd. BONN Een West-Duitse fir ma van chemische preparaten beweert een pil te hebben uit gevonden. die de werking van het blaaspijpje van de politie uitschakelt. Het effect van de nieuwe, door een wetenschap pelijk laboratorium samenge stelde pil, werd door proefne mingen aan een universiteits kliniek bevestigd. Oorspronkelijk was het prepa raat namelijk bedoeld als dieetmiddel bij de vnedin* maar toen men het in het zie kenhuis ging testen bleek het voor automobilisten belangrij ke neveneffect Ook proeven met mannen, die een aantal glaasjes Franse cognac had den gedronken, bewezen de betrouwbaarheid van de pil. Het nieuwe middel bestaat uit zeer werkzame eiwitten en uit het melkzuur van rode bieten. Wanneer men deze pil zelfs na een behoorlijke borrel geslikt heeft, blijft het blaaspijpje van de politie gewoon geel, on danks het feit dat men een hoog percentage alcohol in het bloed heeft. De firma, die in het Zwarte Woud gevestigd is, wil de pil nu zo spoedig mogelijk voor de automobilisten in de handel brengen. Een rechter die te vens bestuurslid is van de ver eniging tegen alcohol in het verkeer, noemde de uitvinding een „ware catastrofe", omdat de politie nu geen enkel direct grijpbaar middel meer heeft voor de controle op automobi listen, maar verbieden kan men de pil waarschijnlijk niet. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De landelijke demonstratie tegen de werkloosheid in de Veemarkthallen in Utrecht is zaterdag ordelijk verlopen. Zo'n 5000 leden van de vakbonden en aanhangers van werklozencomité's waren naar de manifestatie gekomen. Zij hoorden de vakbondsleiders meer werkgelegenheid eisen, maar ook een verlenging van de duur van de WWV-uitkeringen, een verhoging van de uitkerin gen van 75. naar 80 procent en plannen voor vervroegde pensionering. De regering was op de bijeen komst vertegenwoordigd door premier Den Uyl, en de minis ters Boersma, Van Kemenade, Duisenberg en Gruyters. Te vens waren er veel kamerle den zowel van de PvdA, als van de confessionele partijen en de WD, onder wie de frac tieleiders Andriessen (KVP), Aantjes (ARP), Kruisinga (CHU) en Wiegel (WD). Pre- mier Den Uyl zei na afloop dat hij in de meeste punten die de vakbeweging aan de orde had gesteld, een ondersteuning van het regeringsbeleid had ont dekt. Minister Boersma (Socia le Zaken) gaf te kennen geen voorstander te zijn van de monstraties, maar dat deze bijeenkomst met uitzondering van een beetje een onrustig slot, toch enige indruk op hem had gemaakt. De minister van Sociale Zaken noemde het „onbillijk" dat ue vakbeweging als eis heeft ge steld de WW-uitkering te ver lengen en te verhogen. De mi nister noemde dat een misser omdat de regering reeds vorig jaar om advies heeft gevraagd aan de vakbeweging en het nog steeds niet heeft gekregen. Hij verwachtte, dat de vakbe weging binnenkort met uitge werkte voorstellen zal komen om alternatieven aan te geven voor het werkgelegenheidsbe leid. Daaruit zou moeten blij ken of de vakbeweging de re gering minder steunt dan in het verleden. Het verwijt van de sprekers tijdens de demon stratie aan het adres van werkgevers als zouden zij al leen maar aan de centen den ken en niet aan de werkgele genheid, noemde hij onge nuanceerd. Premier Den Uyl vond met name de kritiek van de vakbe weging op het bouwbeleid van de regering te zwaar. „Het is overigens een goede zaak. dat de regering via zo'n manifesta tie als deze wordt opgejut". Daarbij wilde de premier Den Uyl wel aantekenen, dat de opkomst van de als „massaal" aangekondigde demonstratie hem wat tegenviel. Ook wees hij er op, dat van de ongeveer 200.000 werklozen rond 47 pro cent korter dan drie maanden zonder werk is. „Er zit dus doorstroming in", meende hij. De door de vakbonden voorge stelde vervroegde pensione ring kan volgens premier Den Uyl slechts geleidelijk aan worden ingevoerd. Verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd met één jaar van 65 naar 64 jaar kost al ongeveer twee miljard gulden aan pre mie. De premier zei overigens meer te voelen voor de moge lijkheid van vrijwillige pensio nering. Na afloop van de bijeenkomst in de Veemarkthallen werd een optocht gehouden langs een ongeveer zeven kilometer lange route. Het verkeer in de Utrechtse binnenstad onder vond enige stagnatie, maar volgens de politie kwamen er geen klachten binnen en ver liep de gehele manifestatie „op rolletjes". De grote anti-werkloosheidsmars. zaterdag in Utrecht. In de voorste rij lopen ondermeer f1 Wim Kok (derde van links). nkv-voorzitter Wim Spit (vijfde van links) en CNV-voorzitter j. I van links). Twee jonge joy-riders omgekomen SCHEEMDA (ANP) - In bet Groningse Scheemda zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee jongens uit die plaats met een auto verongelukt. Het wa ren de 15-jarige Albert Mulder en de 16-jarige Robert Linde man, die de auto van vader Mulders werkgever hadden weggenomen. Zij waren er mee gaan rijden, maar sloegen op een ruilverkavelingsweg over de kop en kwamen in de sloot terecht. Zaterdagmorgen wer den de jongens door een voor bijganger gevonden. Ze waren toen al door verdrinking om het leven gekomen. Op een overweg bij Zevenber gen, die met automatische halve bomen beveiligd was, is zondag middag de 79-jarige mevrouw Nagtzaam met haar fiets onder de trein Amsterdam-Brussel ge komen en om het leven geko men. - Andere dodelijke ver keersongelukken deden zich dit weekeinde voor in Wierden, Stadskanaal, Valkenswaard en Grams bergen. Stichting wil rijksregeling voor terugkeer Surinamers. UTRECHT (ANP) Het is zeer gewenst dat er een rijksrege ling komt die ruime mogelijk heden biedt voor financiering van de terugkeer van Surina mers naar hun land, om sociale medische, economische of ande re belangrijke redenen. Aldus de stichting Landelijke Federa tie van W'elzijnsstichtingen voor Surinamers. In Suriname zullen volgens de stichting voorzieningen moeten worden getroffen voor de op vang en begeleiding van Surina mers die naar hun land terugke ren en ook voorzieningen op het gebied van de arbeidsplaatsing, huisvesting, vorming en medi sche verzorging. In Nederland zullen onder meer specifieke vormingscursussen moeten wor den gegeven en specifieke be roepsopleidingen die niet zozeer een Europese bestemming heb ben, maar die zijn gericht op de ontwikkeling van Suriname. Treinongeluk in Noorwegen: 27 doden Bergers doorzoeken de wagons van twee treinen, die zaterdag in Noorwegen met elkaar in botsing kwamen. Ten noorden van Lillehammer vlogen de twee treinen op een enkelspoor op elkaar, nadat een van de twee treinen ten onrechte van een station vertrokken was toen de andere uit tegenovergestelde richting naderde. Het aantal doden is 27. UTRECHT (ANP) - De ongeveer vierhonderd parketwachters, die zorgen voor de bewaking en veiligheid in de Eerste en Twee de Kamer en de 19 paleizen van justitie, nemen het niet langer dat ze als burger-ambtenaar worden beschouwd. „Het werk dat wij doen is zuiver politie werk en we willen daarom wor den ingedeeld bij het korps rijk spolitie in politierangen en met speciale taken", zo luidde de slotconclusie van een zaterdag in het paleis van justitie te Ut recht gehouden bijeenkomst van parketwachters. Uit alle delen van het land wa ren deputaties naar Utrecht ge komen om bijval te betuigen aan het initiatief van parket wachter bijeenkomst Houwer van de Parketgroep Den Haag. Tijdens de bijeenkomst in Ut recht werd nog eens geïnventa riseerd onder welke omstandig heden de parketwachters hun „bewakingswerk" moeten ver richten om duidelijk te maken dat dit geen „zorg voor de vei ligheid" meer is, maar zuiver politiewerk. Transporten van zware criminelen, psychopaten en aan drugs verslaafden moe ten worden begeleid. De uitvoe ring van rechterlijke vonnissen is volgens de parketwachters 6oms zelfs riskanter dan ge woon politiewerk. ..De parketwachters moeten de Verstandig besluit EEN VERSTANDIG BESLUIT; dat vinden wij de afspraak die de christen-democratische leiders in Zeist gemaakt hebben over de koers van het C.D.A. in 1975: K.V.P..A.R.P. en C.H.U. gaan dit jaar geen geforceerde poging ondernemen om zich vast te leggen op één lijst bij de eerstkomende parlementsverkiezingen. De reden daarvan? Kortgeleden hebben wij die al In deze kolom omschreven: de politieke opstelling van de drie christen-democratische fracties in het parlement van nu is te weinig synchroon dat de publieke opinie de ene lijst zou kunnen begrijpen. Men dient de moed en het vernuft te kunnen opbrengen om met het ene been in de situatie van nu te blijven staan en met het andere al de beweging naar morgen te maken. Als men dit goed doet, zorgt het tweede been dat het eerste niet verdraaid wordt en passen de spieren van het eerste zich allengs aan aan de bewegingen welke het tweede been maken moet HET IS WAAR DAT de christen-democratische partijen op het moment geen behoefte hebben aan een politieke crisis, omdat ze er geen heil in zien; trouwens in zijn hart heeft zelfs Hans Wiegel geen haast Maar als het kabinet-Den Uyl, of de linkse meerder- heidsgroep daarin, K.V.P. en A.R.P. voor onoverkomenlijke moei lijkheden gaat stellen en de kans hierop is niet helemaal uitgesloten verandert de situatie onmiddellijk. Het tot stand komen van de ene lijst op het ene program is dan geen kwestie meer van dagen doch hoogstend van uren. prestaties verrichten van een all-round politieman, maar heb ben de rechtspositie van een burger-ambtenaar", zo conclu deerde men eensgezind. Meeus-comité postte bii Shell BERGEN OP ZOOM (ANP) - Leden van het In Bergen op Zoom opgerichte actiecomité „Meeus moet blijven" hebben vandaag gepost bij Shell in Per nis, een van de belangrijkste klanten van Meeus Transport In Bergen op Zoom. Men deelde er pamfletten uit en voerde ge sprekken met het personeel om de standpunten van de kant van Meeus te verduidelijken. Bij Shell postten vorige week ontslagen werknemers van het bedrijf, die trachten transporten van dit vervoersbedrijf te belet ten. Zondag vloog boven Bergen op Zoom een vliebtuig met sleep met daarop de tekst „Meeuus moet blijven". Een bewonderaar van Meeuws financierde deze bijdraage aan de actie. TEL AVTV (AP) De Israëlische minister van buitenlandse zaken Igal Allon heeft gisteren ge zegd dat de Israëlische bereidheid om in de Sinai terug te trekken, afhankelijk zal zijn van wat Egypte in ruil wil doen, zowel „politiek als strategi sch." Hij zei ook dat een algemene ontspanning in de wereld voor.de Israëlische veiligheid van meer belang zou zijn dan een eventuele officiële Ameri kaanse defensieve garantie die in brede kring is genoemd als onderdeel van een regeling. De Syrische president Hafez Assad heeft tegen over het tijdschrift Newsweek verklaard dat Syrië bereid zou zijn een formeel vredesverdrag met Israël te tekenen als de Israëliërs alle Arabische gebieden die in de oorlog van 1967 zijn veroverd ontruimen en als de bezette wesieiijKe oever van de Jordaan en de strook van Gaza tot een Pales tijnse staat worden gemaakt. Hoewel Israël deze voorwaarden consequent heeft afgewezen, was dit toch de meest concrete verklaring die Assad heeft gedaan over de mogelijkheid van een akkoord met Israël. Bij het dorp Shetula aan de Libanese grens heeft een Israëlische legerpatrouille een lid van een Arabische groep terroristen gedood die probeerde ten noorden van het dorp te infiltreren, zo heeft het Israëlische militaire opperbevel meegedeeld. De patrouille maakte wapen, explosieven, grana ten, een megafoon en pamfletten buit waarin de vrijlating van gevangen zittende Arabieren werd geëist nniii ADVERTENTIEJ vakbeurs verwarming, koeling en luchtbehandeling dagelijks 9-17 uur, CROESELAANTERREIN - UTRECHT DONDERDAG zaterdag"" Een hevige brand heeft gis terochtend het restaurant van het Beriijnse Hil- tonhotel in de as gelegd. De hotelgasten moesten hun ka mer verlaten, omdat de rook zich via de ven tilatiekanalen verspreidde. Er zijn aanwijzin gen dat de De enige rechte Western /Blue denim Jeans. '100% Katoen. —J'geel doorgestikt V--BiSs Met extra kpocketzakje k k in de steekzak. 44-56 45-53 C&oi u töcA ihwïde£i^e\!

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7