DIAGNOSE IS GESTELD, NU DE THERAPIE NOG Met dalende vorm Cruyff zakte ook Barcelona weg Een dag discussiëren over het betaald voetbal Eindhoven nam leiding over MOEIZAAM GELIJKSPEL VAN HYS-INTERVAM ZEIST Uren lang is zaterdag in het KNVB-Sportcentrura in Zeist gesproken over wat werd aangekondigd als „een discussiedag over enige aspecten van het betaald voetbal". Het leek dat er weinig was uitgekomen maar in de zes discussie groepen kwam toch een eensgezind stand punt over sommige facetten naar voren. Algemeen was men van mening dat spel bederf moest worden tegengegaan, dat de scheidsrechters krachtiger overtredingen moeten signaleren en strenger moeten straffen daarbij gesteund door de straf- commissie dat de uniformiteit in de beoordeling sterk verbeterd moet worden en de mogelijkheid geschapen zou moeten worden om zwakkere clubs te weerhouden van het door het publiek verfoeide resul taatvoetbal. Dat is dus nogal wat Met die constaterin gen is men er evenwel niet Mr. Jacques Hogeworiing, de voorzitter van het betaald voetbal, vrbeg zich dan ook aan het eind van de dag af: „We kunnen wel de diagno se stellen maar de therapie aangeven?" De roerende eensgezindheid op diverse punten moet evenwel een welkom houvast zijn om veranderingen ten goede aan te brengen, want hoewel in twijfel werd getrokken of de publieke belangstelling inderdaad taant men meende algemeen van niet maar de staart van de eerste divisie beïnvloedt wei nadelig het gemiddelde was men er van overtuigd dat het publiek de huidige vorm van voetballen niet zo bijster appre cieert. Het is te ruw, er wordt te negatief gespeeld, vooral in uitwedstrijden; aldus ook de conclusie van het rapport dat de werkgroep Accommodatie en Marketing van het betaald voetbal na een onder zoek door het bureau Socmar b.v. te Rot terdam heeft doen verschijnen. Kernkamp; ramp om te verliezen. Moeilijkheid is evenwel hoe de gegroeide voetbalvorm te doorbreken. Daarover werd in zes discussiegroepen elk be staande uit een gespreksleider, trainers, managers, spelers, clubbestuurders, com missieleden (straf-, tucht-, scheidsrechters- commissie), scheidsrechters diepgaand gediscussieerd. De neerslag van die ge sprekken werd samengevat in korte rap porten die nadien werden besproken. Het hoeft geen betoog dat men het er over eens was dat aanvallend, dus attractiever, voetbal meer toeschouwers zou kunnen trekken. Hoe dat te verwezenlijken? Voor de clubs zijn punten belangrijk, en wat is de positie van de trainer waard als hij wel aanvallend speelt maar steeds verliest Hierover was men het eens: de trainers moeten vrij zijn hun (aanvallend) concept te kiezen en zij dienen daarin gesteund te worden door hun bestuur. Er zou ook nader onderzocht kunnen worden of het premiestelsel het resultaatvoetbal in de hand werkt maar het staat vast dat een zwakke financiële positie van de club con structief voetbal niet bevordert. Bases De oude vraag van de kwaliteitsverdeling woord, gevonden door gespreksleider mr. Jan Masman in een van de groepen kwam hierbij ter sprake. Hiermee wordt bedoeld het uitlenen aan zwakkere ploegen van spelers die bij „toppers" op de bank zitten, en dan vooral jeugdige spelers. Dat zal niet haalbaar blijken. Wel zou het mogelijk zijn de trainers meer bestaansze kerheid te verschaffen door meerjarige contracten en de vrijheid, gesteund door hun bestuur, constructief voetbal te spelen. Mogelijk, hoewel Leo Steegman (Sparta) opmerkte: „Als je tegen Feyenoord aanval lend speelt, ga je met een nulletje of vijf de boot in". Een waar woord kwam van A. Bonsel iFC VW, dat zelf een uitstekende organisat.e heeft) die stelde dat een verbeterde organi satie en professionalisering de bases zijn (voorbeelden: AZ'67 en FC Twente) om beter voetbal te kunnen spelen. Uiteraard werd ook weer de recettedeling ter sprake gebracht. Onhaalbaar, maar ook niet ter znke doende De economen, die zich in elke groep als rapporteur ter beschikking hadden gesteld, hadden uitge rekend dat bijv. Feyenoord een ton zou moeten afstaan maar dan zou Telstar toch niet meer dan zestien mille ontvangen en daarmee word je ook geen kampioen. Conclusie: slechts met eendrachtige sa menwerking van trainer, manager, be stuur en spelers zal resultaatvoetbal kun nen worden uitgebannen, althans vermin derd. Volkomen eens was men het met de stel ling dat tegen spelverruwing krachtiger moet worden opgetreden. De altijd in zwart-wit sprekende Wim Beltman (direc teur FC Groningen) zei het zo: „Als iemand schopt, moet hij van het veld af. De straf- commissie moet daarachter staan. Vier tot zes weken schorsing. Dan is het zo afgelo pen". Frans Derks meende dat strenger straffen geen zin heeft „We leven in een agressieve wereld en daarvan is voetbal een onderdeel". Guus Brox (manager Feye noord) evenwel: „De krachtsverschillen zijn er maar men accepteert z^ niet Een opdracht aan een speler in de zin van: denk eraan dat die vent niet aan de bal komt, verziekt het voetbal". Strenger Hoewel het plegen van spelbederf mede te maken heeft inet de mentaliteit van de speler, gaven de discussianten hen die het definitieve verslag moeten opstellen toch mee dat er meer uniformiteit in de beoor deling en de toepassing van de regels moet komen, dat er strenger moet worden opgetreden en dat de strafcommissie na venant moet straffen. Kernpunt bij de verbetering van de kwali teit c.q. constructiever spel. bleef evenwel: in welke mate zijn trainers, managers, besturen bereid dat voetbal te spelen, des- Masman: kwaliteitsverdeling. noods ten koste van puntenverlies. Kern punt bij de arbitrage is de vraag of de scheidsreehterscommissie erin slaagt uni formiteit in beoordeling en opleggen van straffen te bevorderen en de strafcommis sie ervan te overtuigen dat navenant moet worden gestraft en dat bij het publiek „vreemd overkomende" straffen moeten worden voorkomen (de een wel, de ander niet o.u.). Wat de arbitrage betreft, moet een en ander te realiseren zijn. Achter construc tief voetbal moet echter een levensgroot vraagteken worden geplaatst Arend Steu nenberg (speler Heracles): „Als wij geen bepaald gemiddelde halen wat toeschou wers betreft raken we een ton subsidie kwijt Dan maar in uitwedstrijden voor het hok en een puntje pakken. Dat knaagt aan trainer en spelers maar daarvoor voetbal len we wel". Ramp Meer zekerheid voor de trainer is ook niet zomaar gerealiseerd. Brox: „In een topclub zit zo veel conflictstof dat ik een eenjarig contract meer dan genoeg vind „De Vereniging van Oefenmeesters en de FBO zou daarover eens moeten gaan pra ten", aldus mr. Masman. Mr. Kernkamp: „Als we de zwakkeren meer bestaanszeker heid kunnen bieden, zijn we op de goede weg. Maar het is in Nederland een ramp om te verliezen". Jos Coler, ex-praeses betaald voetbal en representant in de UEFA: „Eind 1973 heeft de UEFA ook een rapport laten verschij nen en daarin komt hetzelfde tot uitdruk king. Verbetering van het produkt dat op het veld wordt gebracht, is het eerste en voornaamste punt In Italië bestaat de hoogste divisie uit zestien ploegen en de graderen er drie, wat de spanning bevor dert In Frankrijk wordt een extra punt toegekend aan de ploeg die met meer dan drie doelpunten verschil wint". Ook suggesties die het bezien waard zijn want de diagnose is gesteld, nu de therapie nog. HERMAN VAN BERGEM. Steve Finnieston van Chelsea (midden) wordt geman geld door Newcastle-Unitedverdedigers Keely (links) en Craia. Chelsea won tenslotte met 3-2. Atletico Madrid-aanvaller Irureta (links) prQ)eert te scoren, maar Real's centrale verdediger Benito werpt zich in de baan van het schot. In het midden linksbuiten Ayala, die zijn club op gelijke voet met Real bracht. DEN HAAG Zonder in actie te ko men heeft FC Groningen zich zo goed als verzekerd van zijn tweede periode titel. Een prestatie overigens die slechts de kwaliteit van de formatie aangeeft, want profijt heeft de ploeg er niet van (ook de tweede periode werd gewonnen In de strijd om het totaal kampioenschap ging het iets minder gunstig omdat Eindhoven met 3-2 van Volendam won en de leiding nam. SC Amersfoort zette zijn opvallende zege-reeks voort door nu in en tegen Heerenveen met 4-2 te winnen. De ge schorste trainer Wilgenburg zat op de tribune. FC Dordrecht mag dan op bestuurlijk niveau verdeeld zijn, op het veld haalde de ploeg fors uit tegen Veendam: 6-0. FC Dordrecht-Veendam 6-0 (rust 1-0). 28. Keizer 1-0, 77. Hoogmoed 2-0 (strafschop), 79. De Keizer 3-0, 82. Struys 4-0, 85. Roeland 5-0, 90. Dubbeld 6-0. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 2500. FC Den Bosch-PEC Zwolle 3-1 (2-1). 1. Bruurmijn 1-0, 10. Van de Bosch 1-1, 38. Bruurmijn 2-1, 90. Donkers 3-1. Scheidsrechten Mulder. Toeschou wers: 3000. Gele kaart: Vissers (Den Bosch) we gens herhaaldelijk ruw spel. Lucac (PEC Zwolle)j wegens onderuithalen tegenstander. Heerenveen—SC Amersfoort 2-4(1-0). 19. Toonstra 1-0, 49. Van der Klift 1-1, 64. Middelkoop 1-2. 68. Zmiric 2-2, 79. Middelkoop 2-3, 83. De Neeling 2-4. Scheidsrechter: Geurens. Toeschouwers: 4000. Helmond Sport - SW 1-0 (1-0). Vransen 1-0 Scheidsrechter Booij. Toeschouwers 2500. Eindhoven - Volendam 3-2 (2-1). 13. Jacobs 1-0, 37. Bloemers 2-0, 45. Buis 2-1, 64. Jacobs 3-1, 80. Karsten 3-2. Scheidsrechter: Ram. Toeschouwer: 5000. HERACLES-FC VW 3-2 (2-1). 18. Jovanovic 0-1, 25. Westerhof 1-1, 26. Polko 2-1, 66. Verbong 2-2, 85. Mulderij 3-2. Scheidsrechter: Van Dijken. Toe schouwers: 1500. FC Vlaardingen- SC Cambanr 1-1 (1-0). 35. Bouw man 1-0, 71. Haan 1-1. Scheidsrechter: Van Ooyea Toeschouwers: 1500. Fortuna SC-NEC 0-1 0-0). 68. Hoogendoorn 0-1, Scheidsrechter: Jonker. Toeschouwers: 12.000. Vitesse-Willem II 1-0 (04)). 62. Bosveld 1-0. Scheidsrechter: Van Eijk. Toeschouwers: 4800. (Van onze correspondent) BARCELONA Barce lona is na de nederlaag van 1-0 tegen Valencia praktisch uitgeschakeld in de strijd om de natio nale titel. Het was de negende achtereenvol gende nederlaag van Bar celona in uitwedstrijden. De leden beginnen te mopperen en zeggen dat Barcelona minder moet praten maar gewoon be ter moet voetballen. De eerste helft van de wed strijd tegen Valencia was van beide zijden zeer slecht. Cruyff werd volle dig uitgeschakeld en speelde ver beneden zijn normale vorm. Alleen Rexach en Neeskens deelden niet in de algemene ma laise. Na de rust werd het spel iets beter en viel Barcelona ook meer aan. Maar in de 66ste mi nuut gaf Ferrer een scherpe voorzet Doelverdediger Sadur- ni, die de bal tot hoekschop wou verwerken, deed dat zo ongeluk kig dat de bal in eigen doel doel verdween. Na die achterstand zette Barce lona alles op alles. Maar de voorhoede speelde te onzuiver en te zenuwachtig. Real Madrid kreeg bij Atletico Madrid zeker in de tweede helft, meer dan het verdiende. In de 19e minuut kwam Real op ge lukkige wijze aan een doelpunt. Atletico domineerde iets meer, maar de tegenaanvallen van Real waren in de eerste helft zeer gevaarlijk. Na de rust zocht Atletico de gelijkmaker en deze kwam dan ook reeds in de 49ste. minuut door Ayala. Daarna bleef Atletico domineren maar Real hield stand. Het kampioen schap kan Real, dat de meest homogene ploeg van Spanje be zit, praktisch niet meer ontgaan. Duitsland Borussia Mönchengladbach is na de 21e speeldag leider van de Bundesliga geworden. De Weisweilerformatie versloeg FC Kaiserslautern, ondanks fabel achtig werk van doelman Hell- ström met 3-0, door doelpunten van Simonsen, Heynckes en een eigen inzet van Toppmöller. Kic kers Offenbach verloor daaren tegen van VFB Stuttgart (3-1). De Kickers stonden tot dan toe gelijk met de Borussen. Met Hertha BSC, dat HSV nipt met 1-0 de baas bleef, wordt nu de tweede plaats gedeeld. Schalke klom op naar de vierde plaats door een triomf van 1-0 tegen VFL Bochum. HSV maakte de zwaarste tui meling. Door de nederlaag van 1—0 tegen Hertha (Szymaniak schoot in de 49e minuut de winnende treffer langs de Ham- burgse doelman Kargus) zakten de Hamburgers van de vierde naar de achtste plaats. Zelfs de extra premie van 2000 gulden die de HSV-ers was beloofd, kon de ploeg niet bijzonder prikkelen. De situatie voor kampioen Bayern München wordt iedere week kritieker. Door de neder laag van 1—0 tegen FC Költi, de tegenstander van FC Am sterdam in het toernooi om de UEFA-Cup, is Bayern nu nog drie punten verwijderd van de plaats die degradatie kan bete kenen. Een strafschop gaf Flo- he de k*n« die hij zich niet liet ontnemen. De positie van Bayern werd daardoor moeilijker, omdat naast Stuttgart ook Werder Bre men tot winst kwam. Tegen de steeds gevreesde ploeg van MSV Duisburg werd met 31 gewon- ENGELAND De met grote spanning tege- moetgeziene ontmoeting tussen bekerwinnaar en achtvoudig Engels kampioen Liverpool en Everton, dat reeds zevenmaal de Engelse titel greep, is na een teleurstellend verloop in een doelpuntloos gelijk spel geëind igd. Het uitverkochte stadion "Anfield Road" (56.000 toe schouwers) kon de ontgooche ling maar moeilijk verkroppen en misdroeg zich weer eens bui tengewoon. Everton viel door dit spel terug naar de derde plaats, terwijl Liverpool als zesde staat ge klasseerd. Aan de kop van de ranglijst moet Stoke City de eerste plaats nu delen met Burnley, dat met 2—1 triom feerde over Sheffield United. Stoke moest echter een punt laten bij Luton Town, waar bei de clubs niet tot treffers kwa men. Arsenal verloor van Derby en beeindigde deze ontmoeting met negen man. International Alan Ball en Bob McNab werden bei de door de scheidsrechter we gens belediging van de fluitist vroegtijdig naar de kleedkamers gezonden. Opgewonden taferelen speelden zich af bij de ontmoeting tussen de twee beroemde clubs Aston Villa en Manchester United in de tweede divisie. Liefst 30 jeugdige fans werden door de politie gearresteerd wegens ge welddaden en vernielingen. As ton Villa trok met 2-0 de winst aan zich waardoor de eens zo geweldige voorsprong van de United opnieuw kleiner werd. Italië Juventus en Lazio, de nummers één en twee op de Italiaanse ranglijst, speelden gisteren bei de hun competitiewedstrijd doelpuntloos gelijk. Opvallend was het feit dat beide presta ties even matig zijn, want Ter- nana en Ascoli, respectievelijke tegenstanders van Lazio en Ju ventus, delen ieder 13 punten de twaalfde plaats op de ran glijst. België RWD Molenbeek, Anderlecht en FC Diest hebben zich geplaatsl voor de halve finales van hel toernooi om de Belgische voet balbeker. De vierde ploeg is nog niet bekend, omdat Standard Luik en FC Antwerp na 13! minuten geen beslissing konder forceren: 3-3. Dit duel 2al moe ten worden overgespeeld. (Van onze sportredactie) DEIN HAAG HYS-Intervam kon in de moeilijke uitwedstrijd tegen de Nationale Nederlanden zaterdagavond in Nijmegen voor de kampioenscompetitie van Nederland niet verder komen dan een gelijkspel van 6-6. In de eerste periode hadden de Hagenaars een achterstand van 4-0 opgelopen door doelpunten van Jan Burg (2) en de onbetwiste uitblinker Dick Jellema (2). In de tweede periode kwam HYS-Inter vam echter uitstekend terug. Door drie doelpunten, waarvan een uit een solo bracht Dale Turner de stand terug op 4-3. In de derde periode maakte Rob Hagendoorn uit een combinatie met de international Jerry Schüffer gelijk en bracht Dale Turner HYS zelfs op een voorsprong van 5-4. Een combinatie tussen Burg en Jellema betekende echter 5-5. Rob Hagendoorn bracht HYS-Inter vam op 6-5 en 25 seconden voor tijd bracht Jan Burg de partijen in evenwicht Voor de Nederlandse competitie boekte Peters en Jagers de eerste overwinning door van het Amsterdamse ORWO _met 11-4 te winnen. Voor de Coupe International liet Tilburg Trappers zaterdagavond in Luik een lelijke steek vallen. Er werd met 9-2 verloren. De twee Tilburgse doelpunten kwamen van de stick van Jo Simons. thof. Do mm kreeg zaterdagavond in de wedstrijd tegen Nijmegen een matchpenalty. Bij HYS is Harry Wielheesen nog niet van de partij. Hij hoopt dinsdag de training weer te hervatten na zijn blessure, zodat hij donderdag in de wedstrijd tegen De stand voor de Coupe International is nu: 1. CPL Luik met 3 wedstrijden 8 punten, 2. KEV Krefeld met 6 wedstrijden 7 punten, 3. Tilburg Trappers met 5 wedstrijden 6 punten Tilburg Trappers dat een zwaar week einde achter de rug heeft, gister avond de wedstrijd Smoke Eaters- Tilburg Trappers met als uitslag 4-7) komt vanavond zonder Paul Domm uit tegen HYS-Intervam od De Ui- ORWO in Amsterdam van de partij kan zijn. De overige uitslagen van het weekeinde: Promotie-Degradatie- competitie 1/2 klasse: Kemphanen- Hunters 3-10, HYS-Intervam 2-Gijs 2-11. Grasso Eagles-Duyvostein Win tersport 6-1.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4