Allerlei(ds) Noodsituatie muziekscholen Leiden krijgt regionaal revalidatiecentrum Winkeliers Leiden Zuid-West verwachten weinig van Noord-Hoflandbrug Meevallertjes voor het Morskwartier Wasmiddelen nog steeds vol fosfaten ■I Van een onzer verslaggevers "LEIDEN Alleen als de zoge- naamde Noord Hoflandbrug *ook voor auto's wordt openge steld. verwachten de winkeliers in Leiden Zuid-West een interes sante omzet-stijging als gevolg van de bouw van deze oeverver- pinging. Omdat het er evenwel heel sterk •haar uit ziet dat van de brug alleen fietsers, voetgangers en -openbaar vervoer gebruik zui den mogen maken, hechten de meeste neringdoenden aan het project vooralsnog weinig waar de. „Zoals men zich de brug nu denkt, kan die zes miljoen subsi die net zo goed in het water worden gesmeten", aldus be stuurslid Klerks namens de win keliersvereniging De Luifel- baan. De zes miljoen subsidie voor deze verbinding tussen Leiden Zuid West en het Voorschotense Noord Hofland is dezer dagen door het rijk beschikbaar ge steld in het kader van een pak ket extra maatregelen ter be strijding van de werkloosheid. Leiden heeft projecten als bij voorbeeld een Sumatrabrug (verbinding De Kooi—De Waard) of de Churchillbrug (verbinding Zuid-west/Mors- kwartier) op het prioriteitenlijst je van wethouder Waal hoger genoteerd. Voorwaarde die Waal stelt (en ook enkele ge meenteraadsleden hebben dat geluid laten horen) voor defini tieve medewerking aan de bouw. is dat Leiden zelf in het project niet een al te groot be drag hoeft te investeren. Met de zes miljoen zijn namelijk niet alle met de bouw gepaard gaan de kosten gedekt. Het bedrag dat Leiden in het project steekt mag volgens de wethouder een som van „enkele honderddui zenden guldens" niet overschrij den". De overige kosten zouden moeten worden toegerekend aan de gemeente Voorschoten (de Korte Vliet vormt de grens tussen Leiden en Voorschoten) en de provincie Experiment De Noord Hoflandbrug is on derdeel van het in uitvoering zijnde zg. experimenteer-project ter bevordering van het open baar vervoer, waarvan de werk groep milieubeheer destijds ini tiatiefnemer is geweest. De oe ververbinding is daarin opgeno- a) hij maakt het mogelijk een busverbinding Leiden—Den Haag te scheppen parallel aan de Leidseweg waardoor de wij ken Adegeest en Npord Hofland worden voorzien van een aan trekkelijke openbaar vervoers- verbinding. b) hij maakt het voor de N.S. aantrekkelijk een halteplaats in Noord Hofland te vestigen; zon der verbinding met Zuid-West is het aantal potentiële spoorklan- ten voor dit station gering om de vestiging te rechtvaardigen Aan de opvatting dat de brug niet toegankelijk voor auto's mag zijn ligt de vrees ten grond slag dat anders een sluiproute onstaat voor de Leidseweg. En dat zou weer funeste consequen ties hebben voor zowel Noord Hofland als Leiden Zuid West Of het rijk afsluiting van de Noord Hoflandbrug ook expli ciet als voorwaarde heeft ge steld voor toekenning van de 6 miljoen subsidie is niet be kend Officiële stukken over de subsidie hebben het bureau van wethouder Waal nog niet be reikt. Als de brug er inderdaad komt. zal hij voor het publiek worden opengesteld over grof weg geschat drie jaar rllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||lt|||||||||||||||||||||||||||iiiiiliiiiiiiiiiii -LESGELDEN TE HOOG, LEERLINGEN LOPEN WEG Van onze verslaggever t LEIDEN Het leerlingenaantal van muziekscholen is de laatste jaren sterk terug gelopen. Belangrijkste oorzaak daarvan is het hoge lesgeld. Op het binnenhof in Den Haag heeft donderdag een groot aantal ouders geprotesteerd tegen deze hoge lesgelden. De demonstratie ging samen met een handtekeningenactie. Het personeel van de Leidse muziekschool verklaarde zich solidair met de actie en zette ook zijn handtekening. De Leidse muziekschool werd 140 jaar geleden opgericht. Haar doelstelling is het stimu leren van de muzikale ontwik keling van de bevolking. Deze kan echter door de slechte financiële positie van de school, steeds moeilijker wor den uitgevoerd. Het lesgeld dat een leerling be taalt is afhankelijk van het salaris van de ouders. Daar naast is er een verschil in prijs tussen individueel en klassikaal onderwijs. Het rijk verleent een subsidie van 3 de gemeente stelt zich garant voor tekorten. Was de muziek school destijds bedoeld als een door het rijk gecontro leerde, goedkopere tegenhan ger van de doorgaans dure lessen, die door particuliere docenten in de vrije sector werden gegeven; nu blijken de rollen in veel gevallen om gedraaid. In de vrije sector kan men op het ogenblik in veel gevallen goedkoper te recht dan op een muziek- "Een klein onderzoek onder mu- ziekdocenten in de vrije sec- tor wijst uit dat het tarief voor individueel onderwijs ge middeld 10 per half uur en 20 per uur bedraagt De leeftijd van het kind en het salaris van de ouders spelen geen rol in de hoogte van het lesgeld. Een leerling van de muziek school, beneden de achttien jaar, wier ouders een belast baar inkomen hebben van 30.000, betaalt voor een half uur individueel onderwijs 416 per jaar. Van de 52 weken in een jaar blijven er na aftrek van vakanties onge veer 40 over, hetgeen betekent dat voor een half uur les ook tien gulden betaald moet wor den. Wordt het kind echter achttien jaar dan bedraagt het lesgeld twintig gulden per half uur. Een tientje meer dan in de vrije sector. De heer Timm, directeur van de Leidse muziekschool, is ervan overtuigd dat dit een van de redenen is, waarom zijn leer ling-bestand zich de laatste ja ren in negatieve zin heeft ge wijzigd. „We zijn niet langer goedkoper, soms zelfs wel duurder, dan docenten in de vrije sector Daar staat tegen over dat leerlingen bij ons meer faciliteiten hebben. Er is een bibliotheek en er zijn en sembles; dat heeft de vrije sector natuurlijk niet. Door de contróle van de rijksinspectie voor het muziekonderwijs, zijn we bovendien genood zaakt alleen bevoegde docen ten aan te nemen. Dat is voor leerlingen weer een garantie voor kwaliteit. Het bezwaar van de vrije sector is mijns inziens, dat er behalve een groot aantal goede docenten, ook een hoop beunhazen rondlopen. Maar dat kan, want de vrije sector wordt niet gecontroleerd", jp „We hebben in de loop van de jaren een goede school opge bouwd met een behoorlijk ni veau, maar door de huidige situatie wordt de klok weer terug gedraaid. Het rijk zou de subsidie moeten vertien voudigen. Drie procent is veel te weinig". Opnieuw doet de situatie zich voor dat het rijk van een in stelling een bepaald niveau eist, maar dat de financiële middelen, noodzakelijk om dit niveau te bereiken, door de plaatselijke overheid, de ge meente. verstrekt moeten worden. Die gemeente subsi die is ook niet eindeloos. Timm daarover; „We hebben een begroting met daarop een tekort, die begroting moet als ment te groot wordt, moet de £en vpordeel van lesne- men op een muziekschool: er kunnen ensembles worden gevormd. begroting worden gewijzigd. Je moet je dan gaan beper ken, of de lesgelden verhogen. Ik heb de laatsie jaren leerlin gen hier weg zien gaan, van wie ik zeker weet dat ze nu in de vrije sector les nemen". Ton van Brussel Van een onzer verslaggevers LEIDEN Nu de overdracht van de Leeuwenhoekgronden door de gemeenten aan de uni- versitiet het rijk vrijwel rond is kan het Mors kwartier op niet al te lange termijn reke nen op de realisering van een aantal nieuwe voorzieningen Die zullen onder meer liggenin de sfeer van groenvoorzienin gen en beveiliging tegen ver keersgevaren Leiden ontvangt voor de gronden waarop de gebouwen van de universiteit komen te staan en waarschijnlijk een nieuw Academisch Ziekenhuis ■en bedrag van 45 miljoen. Althans volgens het concept- contract, waarover het college van bestuur van de universi teit en b. en w. overeenstem ming hebben bereikt. Het laat ste fiat moet hieraan nog wor den gegeven door de universi teitsraad cn de gemeenteraad. Van de 45 miljoen schiet voor andere Leidse wijken niets over. Het bedrag is in zijn geheel nodig om de ex ploitatie van het totale Mors kwartier, inclusief de univer- stiteitsgronden, sluitend te ma ken. r verslaggevers) LEIDEN De Stichting Professor Jan Mulder Kliniek werkt aan het tot stand brengen van een regionaal revalidatiecentrum met 80 tot 120 bed den. Het is de bedoeling dat dit centrum komt in de directe omgeving van het Universitair Medisch Centrum. Het revalidatiecentrum zal dienen ter vervanging van de Annakliniek in Leiden (orthepedie en revalidatie. 75 bedden). Sole Mio te Noordwijk (reumatologie en revalidatie, 73 bedden) en het Rotterdamsch Zeehospitium te Katwijk (revalida tiecentrum met 79 bedden, internaten en mytyl school). Het nieuwe revalidatiecentrum krijgt een polikli niek voor revalidatie, een dagbehandelingsafdeling en een afdeling voor poliklinishce hartrevalidatie In Katwijk komt een nieuw voorzieningscentrum voor lichamelijk gehandicapte kinderen cn jonge ren met ongeveer 100 plaatsen. Hot komt er ln feite op neer, dat de Annakliniek en Sole Mio zich zelf zullen opheffen cn dat het Rotterdamsch Zeehospitium alleen zal blijven voortbestaan als een verpleeghuis voor ernstig lichamelijk gehandicapte kinderen en jongeren. De stichting van het nieuwe centrum zal geschie den in nauwe samenwerking met onder meer het Academisch Ziekenhuis, de medische faculteit van de Leidse universiteit en de Stichting Samenwer kende Ziekenhuizen in Leiden en omstreken. De uitvoering van de plannen staat onder leiding van de heer R. Smit, bestuurslid van Prof. Jan Mulder kliniek en de arts E. B. M. Dillmann, voormalig directeuV-geneesheer van het Rotterdamsch Zee hospitium. Leidse universiteit was monarchaal bolwerk in jonge republiek Leiden/Utrecht De Utrechtse historicus H. Wansink meent dat de geschiedschrijving van de wetenschappen in Nederland een verwaarloosd gebied is. Pas de laatste tijd komt hierin volgens hem verandering. Uit zijn onderzoek, waarvoor nog niet eerder aangeboord bronnenmateriaal is benut, komt naar voren dat de Leidse universiteit zich afzette tegen de republikeinse staatsvorm van de toenmalige Nederlanden en de Monarchie prefereerde. Dit is merkwaardig omdat Leiden aan zijn universiteit is gekomen als „beloning" voor het hardnekkig verzet tegen de Spaanse, monarchistische overheersing in het begin van de tachtigjarige oorlog. Verwacht mocht worden dat de hoogleraren aan deze jonge universiteit pleidooien zouden houden voor de toen nog jonge staat die de Republiek der Verenigde Nederlanden was. Midden in het meest republikeinse gewest, Holland, trof men echter een universiteit aan waar de hoogleraren die zich met „politicologie" bezig hielden, het koninkrijk als staatsvorm hoger waardeerden dan de republiek. Eveneens merkwaardig is dat de overheid hier niets tegen deed, stelt dr. Wansink. Hij verklaart die passiviteit door te stellen dat „hoogstwaar schijnlijk de overheid toen geen gevaar zag in de academische vertogen, die niet speciaal op de Nederlandse situatie betrek king hadden". DEN HAAG (ANP) Bij een vergelijkend onderzoek is de Consumentenbond tot de con clusie gekomen, dat er sinds 1972 nauwelijks enige verbete ring is gekomen In het fosfaat- tehalte in wasmiddelen. Even- Ms toen zitten de wasmiddelen oog steeds vol fosfaten. Wel lijn de uitschieters, de wasmid delen met een zeer hoog gehalte aan fosfaten, verdwenen, maar in dezelfde tijd zijn er bontwas- middelen bijgekomen en die zit ten, hoewel dat helemaal niet nodig is, tjokvol met fosfaten. ■Het fosfaatgehalte van die bont- wasmiddelcn is zo hoog, dat de (bond alleen maar kan conclude ren, „dat de wasmiddelfabrikan ten sinds 1972 bepaald nog geen positieve bijdrage hebben gele verd tot bescherming van het De Consumentenbond consta teert verder, dat er maar een beperkte keuze is in wasmidde len zonder fosfaat. Enige jaren geleden hebben de fabrikanten in grote advertenties aangekon digd. dat zij zich veel moeite getroostten om vervangers voor de fosfaten te vinden, maar dat er toen nog geen bevredigende resultaten waren geboekt Er zijn er voor de trommelwas machine niet meer dan twee fosfaatloze wasmiddelen op de markt gekomen. Wie het milieu zoveel mogelijk wil beschermen kan de consumentenbond het losfaatloze wasmiddel Tricel aanbevelen, gevolgt door Klok Hagelwit Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Opei mng De staatssecretaris van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning, drs. M. P. A. van Dam, stelt woensdagmiddag om 15.30 uur het nieuwbouwcomplex van de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren aan de Hoge Rijndijk te Leiden officieel in gebruik. De bouw van dit complex heelt precies 1 jaar geduurd, waar door de bouwer, Wilma Den Haag B.V., in samenwerking met Projekt 5 te De Bilt, die het management van het totaal heeft gevoerd, de weddenschap met het bestuur van de stichting heeft gewonnen, welke gesloten werd op 6 februari 1974, toen door de oprichter van de Stich ting, Ds. A. J. Kret, de eerste paal werd geslagen. Het door architectenbureau Kla- renbeek te Rijsenhout ontwor pen gebouw voorziet in de be hoefte aan woonruimte voor die groepering woningzoekenden, waarvoor huisvesting nog steeds een groot probleem is. Het gebouw bevat 81 wooneen heden, waarvan 65 eenkamerfla- tjes en 16 tweekamerflatjes met huren van respectievelijk 131,50 en 164,- per maand. De behoefte aan deze woon vorm blijkt uit het feit, dat de aanvraag tweemaal zo groot was als het aanbod met als re sultaat dat alle flatjes zijn ver huurd waardoor 97 werkende jongeren, onder wie 10 buiten landse werknemers, aan zeer goede huisvesting geholpen kon den worden. Door het gereedkomen van dit complex heeft de stichting, op gericht in 1970, thans 21 oude panden en 109 nieuwbouwap- partementen in eigendom al- AlSChciCl smede 2 huurpanden en 3 ge meentelijke saneringspanden in gebruik. Dit bestand geeft huis vesting aan 369 werkende jonge ren, 207 alleenstaanden en 81 echtparen, en heeft een investe ring vertegenwoordigd van plm. 7,2 miljoen. Recentelijk is de Stichting lenin gen aangegaan voor een bedrag van 5.5 miljoen voor drie nieuwbouwprojekten in de bin nenstad waarin 97 wooneenhe den worden gerealiseerd, waar voor Projekt 5 eveneens het ma nagement verzorgt Doezastraat Het raadslid J. van Zijp heeft het college van b. en w. ge vraagd in overleg te treden met de Doezastraat-winkeliers voor dat gemeentewerken of plant soenendienst aan de slag gaan in deze straat. Zoals bekend hebben de Doezastraat-winke liers grote bezwaren tegen de plannen die de gemeente met deze straat heeft Vorige week stond overigens in deze rubriek, dat de wethouders Waal en Van Aken met de Doezastraat met de winkeliers gaan praten. Jam mer, dat de heer Van Zijp dat niet gelezen heeft. Dan hij hij zijn vraag niet hoeven stellen. Burgerlijke stand Laldsn Geboren Rinse t v A J von den Ouweelen en O. M. H. Uijlenbroek, Christian, t v. R den Boer en H E Daniels. H#l»ne d w. D. C. W Rademaker en T. A. Hillenbrink, Wilhelmma Johanna d v A. Kraaijanoord en N. Vooiji, Rodrick Ralph i v R R T Slot en C. L M. Meershoek. Willem Fredenk Hidde. r v G. H M Brom en T de Jonge Oudraat, i. Dinkela en G. C conessenhuis wegens pensione ring verlaten. De direktie biedt haar vrijdag 28 februari a.s. een afscheidsreceptie aan; aanvang 10 uur in de huiskamer. Forel Gehuwd: A. S. van Boe hove en G. Bonda. Zr. Maggie Spek gaat Het Dia- Hengelsportvereniging Forel hield afgelopen zaterdag de laatste viswedstrijd van het sei zoen in de Ringvaart Het weer was goed, doch de vangst slecht. Er werd 2x2 uur gevist De uitslag luidt als volgt: I. L. van Bohemen 1480 gram, J. C. Ooijendijk 1480 gram, L. Vlasveld Jr. 740 gram. I. Pardon 650 gram, W. M. Vlasveld Sr 630 gram, A. Oojendijk 450 gram, J. Helvensteijn 370 gram, G. Ligt- voet 320 gram, G. Logeman 240 gram, J. Beekman 140 gram. D Knol 90 gram De overige vissers brachten geen vis aan de schaal. Modeshows De damesbladen Margriet en Knip presenteren 27 en 28 fe bruari a.s. hun zei fm aakmode show in de Stadsgehoorzaal. De show is doorlopend toegankelijk van 11 tot 17 cn van 19 tot 2Z30 uur. Aanvangstijden van de mo deshows zijn 11.45 uur, 12.45 uur, 14.45 uur 15.45 uur. 1945 uur en 20.45 uur. Bondsavond ANWB De ANWB houdt op donderdag 6 maart in de Stadsgehoorzaal een zgn. Bondsavond. welke toe gankelijk is voor zowel leden als niet-leden. De Bond sa vonden hebben tot doel belangstellenden nader kennis te laten maken met enke le van de meest interessante as pecten uit het omvangrijke werk van de meer dan 1.7 mil- In Memoriam Pater Woldendorp Op vrijdag 21 februari is op 58-jarige leeftijd overleden. Pater T J. Woldendrop OFM Kape laan van de Parochie St. Leonardos. Naast zijn vele werkzaamheden was hij geestelijk adviseur van de R. K. Landelijke en Leidse melkhandela- renbond. Als zodanig was hij zéér actief betref fende de vele problemen in dit detailhandelsvak Na het overlijden van Pastoor Commandeur in 1968, nam hij diens okaats in, waama hij zich spoedig inwerkte, en een bijzondere plaats innam in de harten van vele honderden melkdetaillisten in den lande. Zijn niet sterke gezondheid moest hem vaak dwingen naast het parochiewerk het wat kalmer aan te doen. wat niet altijd gelukte. daar was hij de mens niet naar. Pater Wolden dorp is niet meer, maar wij vertrouwen dat hij bij Hem beloning mag ontvangen, die hij voor het werk van velen nooit heeft ontvangen. Dins dagavond zullen we afscheid van hem nemen tijdens een H. Mis in de Leonarduskerk aan de Haagweg met het vertrouwen dat velen hiervan gebruik zullen maken Pater Woldendorp, U laat vele vrienden achter die U zullen missen' Namens het bestuur van de R. K. Melkhandela- renbond. joen leden tellende vereniging. Een en ander wordt onder steund met films en dia's over b.v. de activiteiten van de Bond op het gebied van toerisme, ver keer en technische keuringerv Ook zal een kleine expositie in de zaak een indruk geven van de grote verscheidenheid aan gidsen en kaarten die de Bond uitgeeft Postzegel Op donderdag 27 februari zal de speciale postzegel, die door de PTT ter gelegenheid van het vierhonderdjarig bestaan van de Leidse Universiteit wordt uit gegeven, ln omloop gebracht Tijdens een bijeenkomst ir, het Academiegebouw. Rapenburg 73. zal 's morgens het eerste vel postzegels worden overhandigd aan mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de universiteit Eveneens op donderdag 27 fe bruari wordt in het Academisch Historisch Museum, dat geves tigd is in het Academiegebouw, de tentoonstelling "Universiteit op postzegels" door mr. K J. Cath geopend. Op deze in sa menwerking met de vereniging "De Beeldfilatelist" georgani seerde expositie wordt een beeld gegeven van de Leidse Universiteit en van een aantal ook in Leiden beoefende weten schappen in postzegels. De tentoonstelling is tot en met 13 maart van maandag tot en met vrijdag van tien tot vijf uur geopend. Zij is gratis toeganke lijk. Sportlieden voeren Gaullisten aan PARIJS (AP) - De Franw gaullistische partij heeft zondag twee bekende Franse sportlie den en een zangeres vooraan staande posities gegeven in de partijleiding. Het zijn de vroege re wielrenner Louis Bobet. ma rathonloper Alain Mimoun en xangeres Line Rcnaud. Premier Jacques Chirac is tot secretaris generaal van de partij gekozen. Bobet die de Tour de France driemaal won, Mimoun, die in 1952 goud veroverde op de Olympische Spelen en mevrouw Renaud zijn door het centraal partijcomité alle drie tot secre taris benoemd. Leidse bioscopen Lux or: Stationsweg 19. tel 21239 ..Dr Kung-Fu slavinnen". 18 jaar Dagelijks 14 30. 19 00 m 21 15 uur Zondags: 14J0, 16 45, 19 00 on 21 15 Canter*: Hogewoerd 49, lel 24919 „Mflitla". 18 jaur Dagelijks! 19.00 en 21.15 uur Kindermalinee „Aaterix en de helden", a l. woensdag en sa terdag; 14.30 uur.' Zondag. 14.00 en 10 15 uur Studie: Steenstraat 39. tel 33210. „The man with tha golden gun". 14 jaar Dagelijks 14 30, 1000 an 2115 uur. Zondag* I4J0, 10.45. 19.00 en tl do: St penstraat 39. tel. 24130. .Do kaping van Pelham". 14 jaar Dage lijks 14 30. 19 00 en 21.15 uur Zoiv dag» 14 30. 10 45. 19 00 en 21 15 uur Trianon: Breeslraat J| tel. 23875 ..Frankenstein". 18 jaar Dagelijki 14 30. 19 00 en 21 15 uur Zondags 14 30. 16.30. 10 00 en 21 15 uur Rei. Haarlemmerstraat 52, teL 25414. ..Sex in Tirol", 18 laar Dage lijks: 1900 en 21 15 uur Klndermati- noe „Ooofy. de held van de Olympi sche Spelen", a.l. Zaterdag en woensdag: 14.30 uur

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3