Verrukkelijk ..schaatsduet" van Oostduitse debutante en trainer "Gerard Maarse maakte mijn seizoen tot hel" NEDERLAND LIET HET AFWETEN ANNIE BORCKINK BESCHULDIGT: DOORBRAAK IN INTERNATIONALE DAMESTOP Hanemaaijer tien seconden sneller dan Liebregts Van der Kant goede 10 km ASSEN In de dameskernploeg blijkt het alle maal niet zo harmonieus te zijn toegegaan als menigeen wel heeft verondersteld. Het bewijs daarvoor levert Annie Borckink die eindelijk haar gemoed heeft gelucht over de sfeer en de verhou dingen tussen rijdsters en coach Gerard Maarse. Annie Borckink weet dat ze risico's loopt door deze zaak openbaar te maken, maar ze weet ook dat de psychische spanning te groot is om nog langer te zwijgen. Eindelijk kan zij haar hart luchten. Haar trainer Appie Garritsen, probeert de zaak te relativeren, maar de emoties van Annie Borckink zijn te groot. "De ellende begon eigenlijk al vóór het schaatsseizoen. Ik was nooit een enthousiaste aanhanger van trainer Maarse, maar je moet er mee leren leven als je eenmaal in de kernploeg zit.", zegt Annie Borckink met een zekere teleurstelling in haar stem. "Gerard Maarse en ik, maar ook de andere meisjes, konden niet zo goed met elkaar praten. Op allerlei manieren probeerde Maarse mij te kleineren. Wat ik ook deed, nooit was het goed. Zelden of nooit kreeg ik een compliment en hij verhinderde mijn trainer met mij contact te hebben. Tijdens de wedstrijden moest Appie Garritsen altijd op afstand blijven en hij mocht mij niet coachen terwijl Maarse wist dat ik een geweldig vertrouwen in mijn clubtrainer heb. Hij verbood Garritsen zelfs de schaatsen voor mij te slijpen. Ik kon daar niet meer tegen." Annie Borckink wil alleen aan een volgend seizoen beginnen als er eerst gepraat kan worden. Zonder vaste afspraken en zonder hernieuwd vertrouwen wil het meisje uit Eibergen niet meer schaatsen. "Ik heb het gevoel, dat Gerard Maarse liever Sijtje van der Lende in de ploeg had. Bij de wedstrijden in Davos had ik voortreffelijk gereden. Ook in Inzeil ging het goed, maar toen kwam ik te vallen. Ik had veel last van mijn rug en de dokter die mij behandelde dacht zelfs dat ik een shock had opgelopen. Hij gaf mij medicijnen waarop ik het Nederlands kampioenschap heb gereden. Ik had groot vertrouwen in deze Duitse dokter". Teleurstelling De teleurstelling kwam pas toen in mijn dopingstest een klein percentage stimulerende middelen was gevonden. De afspraak was dat de arts van de dameskernploeg, Le Noble, het aan mij zou meedelen. Hij zou eerst een algemeen praatje houden voor de hele ploeg waarin verboden zou worden om iets van andere ploegleiders en doktoren aan te nemen. Maarse gaf Le Noble geen enkele kans en begon 's avonds alles aan de ploeg te vertellen." "Het was de bedoeling dat er geen namen zouden worden genoemd. Toch wist Sippie Tigchelaar al vooh de bespreking dat er bij mij stimulerende middelen waren gevonden. De testen van de andere meisjes waren negatief. In het gesprek wees hij ook naar mij en spaarde mij niet. De hele achtergrond is dat Maarse teleurgesteld was omdat Sijtje van der Lende uit de ploeg was gelaten. Door een sterk nationaal kampioenschap kon hij mij niet passeren, maar hij maakte wel een aantal onplezieri ge opmerkingen, zoals: "Daarom reed je in Davos zeker ook zo goed". Het waren vervelende Insinuaties en ik kon er niet langer meer tegen.", aldus Annie Borckink, die opgelucht is dat het schaatsseizoen nu is afgelopen. "Ik heb een paar keer op het punt gestaan om uit de kernploeg te stappen. De verhouding in de kernploeg lag erg gevoelig. Ik zeg niets te veel als ik stel dat vrijwel niemand van de kernploeg Maarse erg mocht. Ook Haitske Pijlman niet Maarse maake in Gothenburg allerlei toespelingen op een verhouding tussen Johnnie Olof en Haitske." Verflauwen De kritische woorden van Annie Borckink hebben haar liefde voor de schaatssport doen verflauwen. Zij heeft mentaal een geweldige opduvel gehad. Zij meende dat haar antipathie tegen trainer Maarse wel zou veranderen als ze langer in de dames kernploeg zou zijn. Maar na drie maanden is ze tot de conclusie gekomen, dat er niets aan haar instelling ten opzichte van trainer Gerard Maarse is veranderd. "De achtergrond van de slechte verhouding is vast en zeker de relatie tussen Sijtje van der Lende en Maarse. Hij was teleurgesteld toen Sijtje de beslissende race race tegen Sophie Westenbroek had verloren. Toen probeerde hij mij met het dopinggeval in een kwaad daglicht te stellen. Na de Nederlandse kampioenschappen had Maarse me als vijfde op de lijst gezet Achter mijn naam stond een groot vraagtekgen. Ik voelde toen al dat Maarse mij uit de ploeg wilde wippen. Dit seizoen was een hel voor mij. Ik heb alles voor mijn sport over maar ik wil er niet aan kapot gaan.", aldus de teleurgestelde Annie Borckink. WIL VAN DER PLAS e De titel is binnen, het „schaatsduet" kan worden uitgevoerd. Dolgelukkige debutante Karin Kessow, de hand voor het gezicht alsof ze het nog niet kan geloven, en haar trainer Joachim Franke, ze waren vrijwel onbeken den in de „grote schaatswereld". Ze plaatsten zich in één klap aan de top. ASSEN De inzet telde niet meer. De grens van vermoeidheid werd met spontane blijdschap door broken. De Oostduitse Karin Kessow, naar het we- reldkampioenschapdamesschaatsen in Assen gereisd als een naar verondersteld werd kansloze debutante, had gisteren om tien voor vijf de drie kilometer afgelegd in 4.55.24 minuten. Een droomtijd, voldoende om de Russische favoriete Tatjana Averi- na af te bluffen en om voor het eerst in de historie van de ISU als de eerste niet-Russische of -Neder landse wereldkampioene in de all-round-klasse, ge huldigd te worden. De reactie laat zich raden: verba zing en blijdschap vonden elkaar op de Asser-ijsbaan in een verrukkelijk „schaatsduet" van twee ingeluk- kige mensen, Karin Kessow en trainer Joachim Franke. De grootste sensatie sinds het damesschaatsen op internatio naal niveau van de grond kwam, kreeg gestalte in Karin Kessow, een meisje van eenen twintig jaar van wie de experts uit binnen- en buitenland alleen wisten dat zij vorig jaar op het wereldkampioenschap voor ju nioren in Italië vijfde was ge worden. Dit seizoen was zij in de Oostduitse titelstrijd met een derde plaats enigszins voor het voetlicht getreden. Sprintster Lange en de meer bekende Zer- nicek waren haar voor geble ven. Nationaal trainer Joachim Franke liet zich echter niet mis leiden door de voor de hand liggende conclusies en prefe reerde Kessow voor Assen, na hevig protest natuurlijk. „Ik ge loof niet dat ik ongelijk heb gekregen", lachte de trainer die Maarse omschreef als een slim me en kundige vogel. „Het is ons allemaal meegevallen hier. Vooral haar tijd op de 500 meter (44.9) was belangrijk". Maarse, daarop ingaande accen tueerde te nadrukkelijk het voordeel van de tweede groep dat de Oostduitse had gehad. Omdat Kessow de enige verte genwoordigster van haar land was, moest zij zaterdag op de sprint achter de coryfeeën star ten. Normaal een nadeel maar die middag net een voordeel. De wind viel stil en haar sprint verliep feilloos. De, ook onbe kende, trainer Franke vond de ze door Maarse geuite veronder stelling goedkoop en attaqueer de zeer zelfbewust: „Kan best een voordeel geweest zijn, maar een nadeel was ook zeker dat zij weer snel moest starten op de 1500 meter". Doorbraak Eindelijk was de vooral door de Nederlandse coach Maarse al tijd gewenste doorbraak van de eng-wordende internationale damestop een feit. Een totale doorbraak, mag men stellen. Want een andere rijdster, sprint kampioene Sheila Young uit Amerika, had drie afstanden lang het prettige gevoel gehad lijstaanvoerster van het klasse ment te zijn. Met tijden op de 500 meter van 42.3 (haar wereld record is 41.8), op de 1500 meter 2.23.42 en op de 1000 meter van 1.30.87, bouwde zij een toch wel erg grote voorsprong op van 8.62.- op Averina en van 9.87 op Kessow. De 3 km, te vaak in grote toer nooien bij de dames scherprech ter, was toen een prooi van on zekerheid. De kans zat er in dat Young een fabelachtige sprintster wier klauwslag steeds .minder fel wordt zodra de 500- meterstreep voorbij is met haar beste carrièretijd van 5.05.6 het kon redden. Maar het geluk zat er bij de loting niet in: een startplaats in het eerste paar. En hoewel zij voor haar doen een redelijke tijd (5.08.65) leverde, nam eerst Averina deze tijd in haar schema op en dook er gemakkelik (4.58 05) onder en daarna kwam Kessow aan de start. Zij wist nu alles. Als ze de kroon van At je Keulen-Deel stra wilde overnemen en de sen satie in dit toernooi compleet wilde maken, moest zij eentwee- tiende seconde sneller zijn dan Averina. Dat kon. Haar beste tijd tot nog toe was 4.49.4. De „vliegende" Oostduitse opende de 200 meter met 21.36 (tegen Averina 22.00) en na 1000 meter zat ze al ver onder het verschil (1.35.80 tegen Averina 1.37.96). Nog even kwam haar volkomen verdiende titel in ge vaar door een inzinking bij de 2200 meter. Haar voorsprong slonk tot eenzeventiende secon-' de. Maar haar kracht sterke slotronde op de lange afstand zegevierde. Hoog bezoek op de Asser Ijsbaan. Prinses Beatrix en Prins Claus woonden de titelstrijd bij en onderhielden zich ook met wereldkampioen Harm Kuipers en zijn echtgenote. De gelegenheid werd aangegrepen om Kuipers te huldigen. Zeker Karin Kessow, net als de super ieure Oostduise zwemsters zel den glimlachend, kwam later, na alle vreugde op de baan, tot de conclusie dat het toernooi met een zeker gemak te hebben afgesloten. „Ik ben naar Assen gekomen om op de lagere af standen te bewijzen dat ik bij de wereldtop behoor. Toen hét toernooi zo goed voor mij ver liep en ik op de 3 km begreep wat ik moest inhalen om kam pioen te worden was ik betrek kelijk zeker van mijn zaak". Triest natuurlijk voor Sheila Young. Zij gaf een nog nooit zo enerverend verlopen toernooi bij de dames allure door na bijna elke afstand nog meer twijfel toe te voegen aan de vraag of een sprintkampioene ook de all-roundtitel zou kunnen weggrissen. Zij zelf beweérde g"en geloof in het wereldkam pioenschap te hebben gehad maar zij moet er toch op zijn minst aan gedacht hebben, want het was nog nooit eerder voor gekomen dat een sprint-specia liste zo ver naar het goud reikte. „Ondanks een voor mijn doen redelijke tijd op de 3 km gaf ik mezelf na de loting al geen kans meer. Ik wist wat anderen op deze afstand waard waren". Sheila Young mocht tenslotte wel als eerste pure-sprintspe- cialiste het plafform op voor het in ontvangst nemen an het brons. Opgeborgen alle voor in de twintig kon digt ook en andere doorbraak aan. Met Atje Keulen, Stien Baas en Nina Statkewitch werd langzamerhand verondersteld dat de krachtige vrouwen deze sport in het voordeel ren. De prestaties van het afge lopen weekeinde rekenen echter met dit tijdperk af. Zoals met meer afgerekend werd. Dat Rusland en Nederland de top leveren, werd finaal de grond in geboord doordat ook achter de beste drie in Assen een verheu gende verscheidenheid van rijd sters valt waar te nemen. Erwi- na Ris van Polen werd vierde, Catherine Priestner van Canada vijfde en Paula Halonen van Finland zesde. Het stokpaardje van Gerard Maarse („waar blijven de ande re landen") is dus voorgoed op geborgen. HANS DE BRUYN (Van onze sportredactie) DEVENTER De Apeldoornse schaatser John Hanemaaijer heeft gisteravond tijdens wedstrijden op de Deventer kunstijsbaan het acht jaar oude baanrecord van Rudi Liebregts op de 3000 meter met bijna tien seconden verbeterd Hanemaaijer reed de drie kilometer in 4.34.9 minuten. Rudi Lieb- rechts deed er destijds 4.44.2. minuten over. Ook in Heerenveen werd een recordverbeterd. Pietie Postma vestigde met 2.22 minuten een jeugdrecord op 1500 meter. INNSBRUCK De Nederlander Peter van der Kant is tweede geworden op de 10.000 meter tijdens voor-olympische wedstrijden in Innsbruck. Van der Kant kwam tot een tijd van 15.33,21. Winnaar werd de Rus Aleksander Wladimirov met 15.29,98. Jan Derksen werd derde (15.36,25) en Klaas Vriend zevende (15.54,99). ASSEN Het eerste „open" wereldkampioen schap voor dames leverde voor Nederland de trieste conclusie op er aan de top voor het eerst sinds jaren niet meer bij te horen. Dat Atje Keulens kroon aan een buitenlandse rijdster moest worden overgedragen, was te verwachten maar niet dat de Nederlandse ploeg het totaal zou laten afweten. Hoewel coach Maarse volhield „lichtpunten te zien in de alleszins bevredigende prestaties" van o.a. Sophie Westenbroek (achtste) en debutante Annie Borckink (tiende) kon hij de „misser van Assen" niet goedpraten- ENIGE KEER Taal die prikkelt. Dat was de bedoeling van Maarse. De tweede dag mocht Tigchelaar niet teleurstellen. Tot op zekere hoogte lukte zijn tak- tiek. Na de duizend meter in 1.33.62 slaagde zijn diepgekwetste pupil erin toch nog iets van haar reputatie te redden. In de rit tegen Sheila Young kwam zij op de langste afstand uit op 4.51.05, goed voor een eerste plaats. De enigekeer overigens dat een rijdster van Maarse een plaats op het erepo dium kreeg. Sippie Tigchelaar, de beste Nederlandse verspeel de haar kansen op een hoge klassering door een slechte start op de 500 m. Twee misslagen comple teerden vervolgens het „drama". Zij kwam deze teleurstelling niet meer te boven en finishte als voorlaatste van de dertig rijdsters in 47.8. Maarse: „Sippie is een specialiste. Dat werd me in Assen wel duidelijk. Ik vraag mij af of zij ooit nog wel in een klassementswedstrijd moet starten," zei Maarse. Een wellicht te hard oordeel, omdat zij, hoewel haar in Assen alles tegen zat, tenslotte toch nog als beste Nederlandse uit de bus kwam. „Ik was van 46.5 uitgegaan en dan had zij onge veer bij een derde plaats in het klassement kunnen komen". Een geweldige dreun voor haar, die op de zaterdag ook gereden 1500 meter nog een teleurstelling kreeg te verwerken. Zij kwam niet helemaal in haar ritme en eindigde achter Annie Borckink als vijfde. Gestart als negentiende in het klassement na drie afstanden, waardoor Nederland maar net het recht kreeg volgend jaar weer vier rijdsters op het wereldkampioenschap in te zetten, maakte zij door haar tijd op de 3 km. een geweldige sprong m het klassement en werd zevende, net voor Sophie Westenbroek. Maarse: „Waarom riskeert zij op zo'n 500 meter nou geen valse start Dat mag toch. Maar nee, het startschot valt en ze raakt in paniek. Ook weg dan maar, redeneert ze. Het scheelde haar zeker tienden van een seconde. Dom, dit heeft niets met topsport te maken." Maarse: „Als ik de eindlijst overzie, constateer ik dat Nederland in de breedte goed is gegroeid. Wij hadden, als debutante Haitske Pijlman op de 1500 meter niet was gevallen, vier rijdsters bij de eerste tien gehad. Dat is meer dan elk ander land". Sippie Tigchelaar die haar kansen verspeelde op de 500 m. maar toch de beste Nederlandse werd. Links coach Gerard Maarse.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16