WÊMm Hoekeynieuwelingen geen ontzag voor India KORVER: GEEN TRANEN (TRIOMFANTELIJK) AFSCHEID Piet Vet mocht finale verliezen •w P Protest Heracles tegen aanvangs tijd Met Mora Swift handbalkampioen Droomgrens voor Ender in zicht *-U Maeriens greep tweede rondezege MAANDAG 24 FEBRUARI 1975 SINGAPORE - De debutan ten In de Nederlandse hockey- ploeg hebben de vuurproef met ere doorstaan. Na de oe fencampagne in het gure va derland met relatief gemakke lijke tegenstanders als Kam pong en de Batavieren werd het eerste Aziatische wed- strijdweekeinde verrassend positief afgesloten: in Singa pore won Nederland zaterdag met 5-1 van het plaatselijke elftal, een dag later moesten de grootmeesters uit India aan Oranje een gelijkspel toe staan (1-1). De pupillen van Cees Tania, die donderdag avond in Singapore arriveer den na een vermoeiende reis van achttien uur, leken wei nig hinder te ondervinden van de overgang naar het hete en vochtige klimaat. Nederland en India stonden voor het eerst sinds de finale van het toernooi om het we- reldkampioenschap 1973 te Amstelveen weer tegenover el kaar. India, gecoached door Gurcharan „Bodhi" Singh, bleek inmiddels op slechts drie plaatsen gewijzigd te zijn. Bij Nederland waren de verschil len aanmerkelijk groter. Spe lers als de gebroeders Spits, Taminiau, Kranenberg, Zweerts, en Litjens zijn niet meer beschikbaar en Tania heeft noodgedwongen een groot aantal nieuwelingen moeten inlijven. Gisteren kwa men drie spelers in het veld, die nog geen enkele officiële interland achter hun naam hebben staan. Van enige plan kenkoorts was bij Boelaars, Jorritsma en Boerma echter geen sprake. Vooral de enige niet-hoofdklasser, de kleine Boelaars, weerde zich knap. De Bloemendaler, die pas in de ploeg werd opgenomen toen Kooreman bedankte, had een goede kijk op de acties van linksbuiten Harcharan Singh en ging enkele malen onvervaard mee naar voren waarbij hij zelfs wel eens voor gevaar zorgde. „Het is me enorm meegevallen", zei Boe laars na afloop voldaan. Coach Cees Tania had de Am sterdammer Jorritsma opge dragen de snelle Ajitpal Singh uit te schakelen. „En dat deed Jopie naar behoren", meende Tania. Rommelig De wedstrijd, bijgewoond door vele Indiërs en een klei ne kolonie Nederlanders, ver liep overigens vrij rommelig en bood zeker geen absoluut tophockey. Het spel van India had niet dat flonkerende van weeleer en te vaan werd naar grove middelen gegrepen om de tegenstanders af te stop pen. Zo kregen onder meer Mundt. Jorritsma, Leefers en Steens rake meppen waartegen de ar biters Ramalingam en Vincent Gomez onvoldoende optraden. Na een tamelijk nerveus begin zagen zowel Nederland als In dia binnen een minuut een doelpunt afgekeurd. De scho ten, die Boerma en Govinda afleverden, werden met het stempel „rising shot" besmet In de 22e minuut kreeg Neder land met als enige echte zwak ke plek linkerverdediger Pie- rik. een strafcomer te nemen, die volgens het boekje werd benut na aangeven van Bol huis, stoppen van Dijkerman en inschieten door Ties Kruize derlandse strafcomer te zijn geweest. In de bij vlagen bril jante oefenwedstrijd van za terdag tegen Singapore (dat een dag later het in Maleisië in de Nederlandse groep op tredende Nieuw Zeeland op. 2-2 hield) schoot de Hagenaar uit drie van de vier strafcor- ners raak, zodat dit onderdeel wel goed lijkt te zijn ingestu deerd. Er werden echter te weinig strafcorners afgedwon gen. India toonde zich hier meer bedreven in en mocht er zes nemen. Maar een weer fe nomenaal reagerende Maarten Sikking hield „afmaker" Sur- jit Singh telkens van treffers af. Pas in de 56e minuut moest de HTCC-er zwichten toen Chimney van dichtbij uit de rebound sennrde (1-1). Ties Kruize tekende voor enige treffers in het oefenduel tegen India. De Hagenaar scoorde uit... een strafcomer. Joop v.d. Touw niet op jurylijst wel naar Toronto (Van onze sportredactie) DEN HAAG - De Hagenaar Joop van der Touw, jurylid van concoursen voor aangespannen paarden, heeft een zeer eervolle uitnodiging ontvangen. Hij zal van 14 tot en met 22 november j in Toronto (Canada) als jurylid j optreden bij de wereldberoem- j de Royal Agricultural Winter j Fair. Nog nooit eerder is een Neder lands jurylid uitgenodigd. Het pikante is dat de heer Van der Touw in pnmin leeft met de j Nederlandse Hippische Sport bond en ook niet meer op de lijst van internationale juryle den voorkomt. In Toronto treedt I hij als enig jurylid op. JOOP VAN DER TOUW Autocoureur verongelukt MONTEVIDEO In de eerste etappe van de rondrit door Uru guay, Argentine, Paraguay en Brazilië, is de 22-jarige Urugue- se auto coureur Daniel Sanchiz verongelukt. Zijn bijrijder, An dres Maisovae (28) is met ern stige inwendige kneuzingen- naar een ziekenhuis vervoerd. Van onze sportredactie ALMELO De voetbalvereni ging Heracles heeft bij de KNVB protest aangetekend te gen de aanvang van de beker wedstrijd taegen Wageningen op woensdag 12 maart. Aangezien Wageningen niet over een lichtinstallatie be schikt, heeft het bestuur beslo ten de wedstrijd om half vijf te laten beginnen. Heracles vreest, dat het niet met de sterkste opstelling kan verschijnen, aan gezien voetbal niet het hoofdbe roep van de spelers is. Thea Körver wilde afscheid nemen met een hoogtepunt. Het lukte, zij vertrekt als kampioene. Piet Vet verzekerde zich zaterdag reeds van de libretitel, waardoor hij zich in de finale niet meer tot het uiterste behoefde in te spannen. ROSTOCK Op de eerste finaledag van de Oostduitse Indoor kampioenschappen zwemmen (25-meterbanen) hebben dc Oostduit se meisjes liefst vijf officieuze wereldrecords gevestigd. Daarbij maakte Kornclia Ender de grootste indruk. Zij liet op de 200 meter vrije slag ccn tijd afdrukken van 2.00,56 en nadert daarmee een nieuwe „droomgrens". In de series had zij reeds een tijd gerealiseerd van 2.01,42. Op de 100 meter vlinderslag behaalde Kornelia Ender haar tweede titel door in 1.01,93 de Europese kampioene Rosemarie Kother (1.01,93) te snel af te zijn. Een verrassing was de nederlaag van de wereldrecordhoudster op de 200 meter rugslag, Ulrike Richter. Claudia Hempel triomfeerde in 2.15,95 voor Ulrike Tauber (2.17,91), waarna pas de wereldrecordhoudster finishte in 2.21,09. De twee andere toptijden kwamen op naam van Karla Linke, die als Europees kampioene op de 200 meter schoolslag een brillante 2.33,19 op haar specialiteit noteerde en op de 200 meter wisselslag,- waarop Ulrike Tauber als Europees titelhoudster naar 2.17,45 reikte. WILDERVANK Voor de tweede maal is Piet Vet uit Berkhout nationaal librekam- pioen ereklasse geworden. De eerste maal veroverde hij de titel in 1971, het vorig jaar einig- de hij op de tweede plaats ach ter Chist van der Smissen, die evenals Hans Vultink op de ti telstrijd in Wildervank ontbrak. Vet was zaterdagavond al zeker van het kampioenschap. In de voorlaatste ronde won hij zelf in vier beurten van Theo Platjouw, terwijl zijn naaste belager Ben Velthuis, die 's middags in drie beurten de kampioensillusies van Platjouw al grotendeels in rook had doen opgaan, door de onberekenbare Henk van der Kruisweg van de tafel werd ge veegd. Door de overwinning op Pla tjouw kwam Piet Vet op twaalf matchpunten, waardoor hij on bereikbaar werd voor Velthuis, die op negen was blijven staan. De partij in de laatste ronde tussen Vet en Velthuis, die het hoogtepunt van dit kampioen schap had moeten worden, vormde dan ook slechts een for maliteit Piet Vet verloor het duel in vier beurten. De 18-jari ge Jos Bongers uit Nijmegen, een uitzonderlijk talent met veel mogelijkheden, eindigde met acht matchpunten en een moyenne van 110.62 op de derde plaats en heeft in dit toernooi met Henk van der Kruisweg en de Leidenaar Nico Dofferhoff ruimschoots voldaan aan de ei sen van het ereklasserschap. Uitslagen: Vijfde ronde: Vet—v.d. Kruisweg 500-72/5; Platjouw—Velt huis 83-500/3; Bongers—Dofferhof 500-2/1; NobelsBoelens 500-25/4; zesde ronde: BongersBoelens 500- 58/2; DofferhofNobels 500-188/7; Vet—Platjouw 500-51/4; Velthuis v.d. Kruisweg 25-500/2; aevende ron- Vet 500-160/4; v.d. Kruisweg—Pla- tjouw 500-7/4; Eindstand: 1. Vet 12, 498, 117.03; 2. Velthuis 11, 490, 121,00; 3, Bongers 8, 500, 110.62; 4. Platjouw 8. 500, 79.29; v.d. Kruisweg 8. 500, 75.75; 6. Nobels 5. 380. 64.84; 7. Dof- ferhof 4. 462, 86,80; 8, Boelens 0. 173, VOORBURG Even liet Thea Körver zich volgens goede Lim burgse gewoonten gaan. Nadat het laatste fluitsignaal in De Vliegermolen het kampioen schap van Mora Swift had inge luid en zij eerst had meegehost in de kluwen van juichende speelsters, bedacht zij zich en sprintte ineens naar Jo Gerrits. De glunderende coach slikte een paar keer uiterst moeizaam, terwijl Thea Körver met een spervuur van kussen haar er kentelijkheid bewees en emo ties verborg. Het „zwakke mo ment" duurde maar uiterst kort. Het afscheid, zojuist be kroond met het Nederlandse handbalkampioenschap was Thea Körver geen tranen waard. Zelfverzekerd stapte de gelouterde international weer de vloer van De Vliegermolen op om deel te nemen aan de reusachtige rondedans, die op de maten van een Limburgs vreugdegezang was ingezet. Thea Körver vierde haar laat ste kampioenschap op een wij ze, die haar handbalcarrière ty peerde: Limburgs temperament hand in hand met een enorme brok nuchterheid. Of zoals trainer Jo Gerrits zich uitdrukte; „Thea is het model van een aanvoerster. Iemand die ook kan relativeren op haar tijd. Het is een speelster die iedereen zich kan wensen". Au tomatisch gingen de gedachten van „de ontdekker van Thea Hendrikx" terug in de tijd. Naar het jaar 1964, toen hij haar on danks een stortvloed van kritiek uit de jeugd naar het eerste haalde. Haar debuut kwam nota bene in een Europa Cupwed strijd. „Noem het timmerman soog of een geluksgreep. In ie der geval heeft zij zich ontwik keld tot een pracht sport vrouw". Jo Gerrits wees op haar blessures, de tijd in het nationa le team (50x international) èn haar belangrijke plaats in Mora Swift. „Het spel is geënt op Thea Körver. Als trainer moet je je dan ook realiseren dat het spelsysteem gewijzigd moet worden. Maar er zijn wel meer grote speelsters vertrokken, waarvoor een oplossing is ge vonden". Maar, en Jo Gerrits voegt het er onmiddellijk aan toe, Thea Körver zal gemist worden. „Ais ik nu echter zeg dat ik haar afscheid met leedwezen begroet lieg ik. Zij heeft een prachtige sportcarrière meege- Mora Swift vierde het handbalkampioenschap met een grote rondedans. Het publiek, de Limburgse aannangers uitgezonderd, wisten er niet goed raad mee. maakt. En zij weet dat. Daarom zeg ik: Het is een mooie tijd geweest met Thea". En daarmee berust de 54-jarige trainer van de kampioensploeg. Thea Körver is er de sport vrouw niet naar langzaam maar zeker achteruit te gaan. Zij wil afscheid vieren met een hoogte punt en dat alleen was reden voor haar vreugde na afloop. „Voordat ik het besluit nam dit seizoen te stoppen, heb ik wel in stilte gehoopt: Als het maar gepaard gaat met een kam pioenschap". Na een langdurig verblijf in de kleedkamer is er nog weinig over van de uitbun digheid, waarmee zij eerder het landskampioenschap vierde. Ge raffineerd opgemaakt, haar blonde haren gebonden in twee staartjes en in dagelijkse plunje is het Thea Körver, die heeft besloten voortaan „als huis vrouw door het leven te gaan". Een bosje bloemen dat in haar handen bungelt is het enige wat herinnert aan de vreugdetafere len. „Ik word dertig jaar. Dat is een mooie leeftijd om te stop pen. Ik kan het niet meer op brengen. Op een gegeven ogen blik moet je trouwens kiezen. Thuis is het gezellig". Waarmee de Roermondse handbalkonin gin doelt op haar huwelijk met Frans Körver, de doelman van MW, vorig jaar. Zij wil haar tijd gaan besteden aan het gezin met drie kinderen. Thea Körver, popelend om zich in een gepland feest te storten („In Roermond is, toen het kam pioenschap bekend werd, me teen een vliegtuig opgestegen om het aan de bevolking bekend te maken") zal zich niet abrupl uit het sportleven terugtrekken. Dat kan zij niet. „Door mijn man blijf ik er bij betrokken. Dat kan niet anders, als je met je twaalfde bent begonnen. Sport hoort erbij. Ik kan het iedereen aanbevelen om .zo vroeg mogelijk ergens te begin nen". Thea Körver heeft zoveel herin neringen over gehouden aan haar handbalcarrière, dat hoog tepunten verdrinken. Het laatste kampioenschap zal haar hel langst bij blijven. Ook Jo Ger rits die met zoveel spanning naar het topduel met Idem Hel- .las had toegeleefd. „Ik had vooi vandaag voor een chemische fa briek geslikt". Niet ten onrechte, want Idem Hellas leek (na tus senstanden van 3-0 en 6-2) vooi een stunt te gaan zorgen. Ge brek aan ervaring (Gerrits: „Idem Hellas bestaat nog uil een stel veulens in de wei") en de enorme rust die van wie anders dan Thea Körver uit ging, bracht nog voor rust de stand op 6-7. Met jeugdig elan streed. Idem Hellas ook daarna voor de zege in een wedstrijd die door het zwakke optreden van scheidsrechter Jonker en De Boer vaak veel te hard was maar vergat dat naast knap pe aanvallen ook scoringspogin- gen moesten worden onderno-* De ervaring gaf de doorslag. Mora Swift verdedigde de voor sprong bekwaam, en kon zich permitteren naarmate de laatste minuten wegtikten onrustiger te worden. Het kampioenschap na derde. Als een dirigent was Jo Gerrits van zijn bank gerezen om zijn ploeg in toom te hou den. Hij kreeg daarbij steun van Thea Körver. Voor het laatst „Het is een fijne tijd geweest", zei hij na afloop. Het meest vleiend was de lof van concur rente Maja van Kapel van Idem Hellas. „Voor Swift betekent haar vertrek een enorm verlies. Maar ook voor de handbalsport is bet jammer". KEES KOOIMAN Doelpunten Idem Hellas: Hannie de Kok (4), Ingrid van Koppen (2), Joke Ruisch (2), Ellen de Jongen en Maja van Kapel. Mora Swift: Thea Körver (4), Anny Slangen (2), Marie Louise Puts (2), Gudrun Timmermans. Els Boesten, Margo Puts in eigen doel. Malaga De Belg Freddy Maertens heeft zaterdag in Malaga voor de tweede achtereenvolgende maal de ronde van Andalusie op zijn naam gebracht. Hij won het tweede gedeelte van de in stukken gesplitste zevende etappe Ocana toonde zich het sterkste in het eerste deel: een tijdrit waarna Maertens het tweede gedeelte voor zijn rekening nam. De Belgen Raes, Karei Seis en Rosiers bezetten de tweede t/m vierde plaats.- Schuiten eindigde als vierde. Wereldkampioen Eddy Merckx is zaterdag zijn voorlaatste seizoen als wielerprof begonnen met een nederlaag. In de eerste etappe van de ronde van Sardinië werd hij na vijf kilometer durende vlucht anderhalve kilometer voor de finish ingehaald. In de daarna volgende massasprint zegevierde de wereldkampioen veldrijden Roger de Vlaeminck voor zijn landgenoten Rik van Linden en Patrick Sercu. Merckx won gisteren de tweede etappe. Hij won de sprint van een kopgroep. Cees Priem eindigde op de vierde plaats. In het algemeen klassement heeft Merckx de eerste positie overgenomen van zijn landgenoot Roger de Vlaeminck. Fedor den Hertog is als tweede geëindigd in de grote Prijs van Cannes. Hij werd in de eindsprint geklopt door de Fransman Jean-Pierre Danguillaume. Gert Wildeboer heeft zaterdag in Poederlee een veldrit over 50 kilometer op zijn naam gebracht

Leidse Courant | 1975 | | pagina 12