Louk Sanders dacht teveel en dat kostte hem de BASKETBALPLOEG WINST EN NEDER LAAG Rolf Thung spreekt 25.000 dollar Lahore nog niet aan INDOORRECORDSMIEL PUTTEMANS Indoor atletiek droevig gehalte Tegen Roemenië Sportwereld ROTTERDAM Temidden vaan de tennisprofs van World Championship of Tennis (WCT) vormt Rolf Thung min of meer een buitenbeentje. Hij maakt geen deel uit van deze profgroep, maar treedt deze week in Rotterdam aan dankzij een geste van onze nationale luchtvaartmaatschappij, die bereid was om de kosten te dragen van de transatlantische overkomst van Thung. Het sportpaleis Ahoy heeft hem voor het evenement in Rotterdam losgeweekt van het Bill Rior- dancircuit waar Rolf Thung sinds begin januari met matig succes opereert. En -naar hij zegt- toch met zeer veel voldoening. Gisteren kwam Rolf Thung even de sfeer proeven van Ahoy en tevens om wat te wennen aan de baan waarop gespeeld moet worden. Pas vanavond komt hij in actie voor zijn duel met de Spanjaard Higueras. Besnorde en gebruinde Rolf Thung heeft slechts na enige aarzeling toegegeven aan het verzoek in eigen land zijn kunsten te komen vertoenen. "Ik zou deze week toch een rustweek hebben gepland", aldus de inmiddels bereisde Hilversummer. "Daarom kwam het redelijk uit. Het is dat de koisten worden betaald, anders had ik het niet gedaan". Want sinds Rolf Thung op ei gen houtje door de States toert - "Dat alléén reizen en trekken valt erg mee. Je wordt erg snel in de groep opgenomen", aldus Thung - heeft hij wel geleerd op de centjes te passen. Doordat grote successen tot dusver uitblijven is het uitkij ken geblazen, maar zo lang de "premie" voor verlies in elke eerste ronde van een toernooi toch nog zo'n 300 dollar be draagt kan Rolf Thung er - zoals hij zegt - behoorlijk van komen. "Ik heb zelfs het be drag dat ik een paar maanden gelden in Lahore verdiende met die Aziatische titel nog niet behoeven aan te spreken. En dat was 25.000 dollar". Dus zo slecht vergaathet Rolf Thung nog niet in het land van Uncle Sam. Onvoorstelbaar "Het bevalt me zelfs uitste kend", eelt Thung met een tevreden grijns mee. "Het is een onvoorstelbaar groots op gezet toemooiencircuit in gro te zalen met erg veel publiek. Het tennis is in een paar jaa tijd ongelooflijk populair ge worden in Amerika. Ik ben ook erg snel geaccep teerd. I k had door Wimbledon van vorig jaar, die zege in Lahore en de winst op Alexan der in Rotterdam al een r/ede- lijke naam opgebouwd. Boven dien word ik in elk toernooi onmiddellijk toegelaten zonder kwalifikatie te spelen. En dat is natuurlijk erg prettig. Want, zoals ik al zei, je verdient zelfs als je in de eerste ronde ver liest Met die bedragen kun je net quitte spelen. Het onder dak tijdens de toernooien vindt plaats of bij families of in hotels, maar dan wordt je kamer betaald. Dus dat is erg plezierig geregeld". Magertjes De sportieve successen zijn voor Rolf Thung tot dusver mager tjes gebleven. De Ne derlander speelde vanaf begin januari een zestal toernooien, maar reikte nimmer verder dan de tweede ronde. "Maar ik heb eigenlijk al de partijen die ik geacht werd niet te verliezen wel gewon nen. Alleen' in Boca Raton ver loor ik onverwacht van Mlike Belkin, die later overigens Jan Kodes versloeg. Dus zo slecht is die dan ook weer niet". Rolf Thung herinnert zich met ge noegen zijn optreden tegen Jim Connors die zijn partijen het liefst zo kort mogelijk houdt. Thung glimlacht als hij zich de uitslag (8-3. 7-6) herin nert. "Ik stond met 4-1 voor in de tweede set. Dat was een erg lekkere wedstrijd. Alleen moe ten nu de overwinningen dan Rolf Thung hoeft nog niet het grote succes kunnen boeken,' maar toch beschouwt hl] zi|n toernee door Amerika als ge slaagd. Rolf Thung vertrekt over veer tien dagen weer naar Ameri ka. In het Riordancircuit zal hij spelen tot begin april. Ver volgens staan de grote Europe se toernooien, alsmede het Da- vis Cupduel tegen Hongarije op het programma. Ook het Melkhuysje staat op de "rol", kortom het gaat Rolf Thung naar den vleze. Hij heeft de sprong gewaagd en die lijkt succes te hebben. "Je moet gewoon durven", zeg& Thung. Jongens als Hemmes en Hor dijk zouden daar drie keer zo veel kunnen verdienen als hier. Maar je moet wel de moed hebben het te probe ren". FRANK WERKMAN ROTTERDAM - Aan het touwtrekken om Ony te spelen. Hij wordt vervangen door do Rhodes*,- Parun ton nadele van het ABN-toornoo. een omd Andrew Paulson, die dan als tegenstander ral gekomen. De Australiër IS na uitschakeling in fungeren voor Jan Hordijk, Tegen Parun wordt Barcelona naar Nieuw Zeeland afgereisd om daar door Ahoy een claim ingediend wegens contract deze week de Davis Cupwedstrijd tegen Australië breuk. Louk Sanders, naar Nederlandse maatstaven zeer onge bruikelijk gekleed in een donkerblauw shirt, kon het niet bolwerken tegen Bob Giltinan. ROTTERDAM De grro- ROTTERDAM Het programma ziet er als volgt v'*z (VS)Bertolucci (Ita); Dominguez (Fra)Fra- uit: nulovic (Joe); Ashe (VS>—Lloyd (Eng); Mottram vanavond: Crealy (Aus>—PUic (Joe); Thung (Ne- (Eng)-Panata (Ita); avond:) Borg (Zwe>—Johansson d)—Higueras (Spa); Franulovic/Pilic (Joe)Domin- (Zwe); OkkerTaroczy (Hon); Pattison (Rho) guez/Warwick (Fra/Aus); dinsdagmiddag: Krule- Hordijk. te handdoek, waarmee Louk Sanders minuten lang in de handen zat langs de fraai gravel- kleurige piste in Ahoy, veegde wel de zweet druppels weg, maar niet de teleurstelling. Terwijl Bob Giltinan al lang was verdwenen in de cata comben van het sportpa leis stapte de Nederland se kampioen wat bedrukt in de richting van de kleedkamer. Met zijn rac kets onder de arm ge klemd, links en rechts een opmerking met een vertrokken grijns beant woordend verliet Louk Sanders de piste, waarop hij voor het enkelspel van het gisteren gestarte ABN-proftennistoemooi niet meer in actie zal ko men. In de verlaten kleedruimte ver telde Louk Sanders zijn relaas. Hoofdthema van zijn betoog was en het mag inmiddels genoegzaaam bekend worden verondersteld het gebrek aan ervaring dat de Nederlandse topspelers in dit soort evene menten parten speelt „Ik had kunnen winnen", stelde de stu dent economie simpelweg vast En zijn verklaring bevatte een grote dosis waarheid. Want in de eerste set van zijn krachtme ting met de gelouterde Bob Gil tinan, door de wedstrijdleiding een vierde plaats waardig be vonden op de „voorkeurslijst", demonstreerde Louk Sanders zijn door insiders al lang ver moede kwaliteiten. Vol durf be trad hij de mat om zijn Australi sche opponent fris van de lever te bekampen. Sanders kreeg on vermoede uitzichten toen hij in die eerste reeks via 20 en 3—1 uitliep naar een perspectiefvolle voorsprong van 54. Maar toen trad de routinetekortkoming aan het licht. Sanders ver krampte, maakte fouten en moest Giltinan naast zich duld en. „55. „Je gaat dan te veel denken", verklaarde de Neder lander later. Als je tegenstander dan iets gaat vertragen, waar door je meer tid krijgt om de bal te slaan komen die aarzelin gen. Je speelt dan te weinig automatisch". Merkwaardigerwijs trad er toch even later een herstel in het spel van de Nederlandse titelhouder in. De waarlijk niet groots acteren de Giltinan, die echter wel over de vereiste vastheid beschikte op momenten dat het erop aan kwam, verspeelde zijn opslag. Daardoor had Sanders ineens weer een voorsprong van 65 in handen. Ditmaal liet de Ne derlander zich de kans niet ont glippen. Na een lange game be nutte hij het derde gamepoint: 7-5. Meer pressie Bob Giltinan, die in de eerste set niet kon imponeren tijn service bleek lang niet zo ver vaarlijk als mocht worden aan- genomen en zijn verschijningen aan het net waren evenmin tal rijk besefte toch iets meer pressie te moeten gaan uitoefe nen om zijn tegenstander van zich af te schudden. Hoewel niet dodelijk, bleek zijn opslag in de tweede reeks toch dermate afwisselend dat hij daarmee Sanders in moeilijkhe den bracht en zijn eigen service games, die hij al tweemaal uit handen had gegeven, gemakke lijker intact hield. „De ene keer kwam de bal uit zijn service diep en de volgende was erg kort. Het was erg moeilijk om je erop in te stellen", vertelde Louk Sanders na afloop. De Nederlander, wiens service goed functioneerde en die her haaldelijk knap vollerend aan het net opdook, moest toch in de tweede set een achterstand van 2—0 goedmaken, omdat Gil tinan effectief varieerde. San ders produceerde wat meer fou ten en de Australiër beschikt toch wel over zoveel wedstrij dervaring "dat hij daarvan profi teerde. Nadat Sanders zijn op slag bij de stand 34 verspeelde had Giltinan weinig moeite de score in sets in evenwicht te brengen, 63. „Hij speelde wat rustiger", meende Sanders. „Hij gaf mij daarmee dc kans op fouten". En die maakte de Nederlandse gewaagde returns teniet deed, alvorens Giltinan de winst naar zich toetrok. „Hij is me tegengevallen", ver telde Sanders, die er vantevoren tegenop had gezien het toernooi te moeten openen. „Hij is com pleter dan ik had verwacht. Het is het oude liedje: je speelt dit soort partijen niet vaak genoeg. Anders gaat het veel beter". (Van onze sportredactie) BARCELONA Arthur Ashe won gisteren het WCT-toemooi in Barcelona door voor het eerst dit seizoen in de finale te winnen van Jöm Borg: 76, 63. Okker en Ashe grepen de dubbeltitel door Panatta/Bertolucci met 7—5, 6—1 te verslaan. Rod Laver won de "blauwe groep" in La Costa (Californië) door met 6—2, 6—2 te zegevieren over Allan Stone (Aus). kampioen dan ook in een iets te groot aantal. Giltinan kon daardoor in de be slissende set naar 4—0 uitlopen en Sanders leek en roemloos einde tegemoet te gaan. Maar hij herstelde zich. „Als je al zo ver achterstaat denk je: wat kan er nou nog gebeuren. Ik ben toen weer een paar flinke klap pen gaan slaan". De druk waar onder Sanders eigenlijk vanaf halverwege de tweede set speel de leek verdwenen. Maar de marge was al te groot geworden om nog overbrugd te worden. Dc koelbloedigheid van de Ne derlander bleek echter toen hij bij 2—5 drie matchpoints met Was de verrichting van Louk, Sanders zeker nog verdienste lijk te noeen, Fred Hemmes kon gistermiddag in het met onge veer 4000 toeschouwers uitste kend gevulde sportpaleis niet imponeren. De tegenwoordig in Tilburg wonende Hemmes kon niet voldoende pressie uitoefe nen om Syd Ball in gevaar te brengen. De met zijn beperkin gen verzoend geraakte Hemmes stond binnen drie kwartier al weer buiten de baan: 5—1, 6—3. FRANK WERKMAN Uitslagen: eerste ronde: Warwick PARIJS De Belgische lange afstandlo per Miel Puttemans heeft in Parijs twee wereld indoorrecords op zijn naam ge bracht. Puttemans verbeterde het record op de 10.000 meter met ruim vijftig se conden tot 28 minuten en 12.4 seconden. Het oude record stond sedert 19 februari 1974 op naam van de Fin Seppo Tuomi- '_P* va,n PVttemans op de meter snelwandelen tot 41 minuten en 37 seconden. Het oude record stond met 43.13.2 op naam van een andere Oostduit ser Peter Frenkel. zes mijl (27.17.8) betekende t wereldrecord. Op deze afstand bestond nog geen record. Bij de Oostduitse kampioenschappen i De Amerikaanse hoogspringer Dwight Senftenberg verbeterde Karl Heinz Stadt- Stones, houder van het „buiten"wereldre- lirci Klullunl mueller het wereldrecord op de 10 kilo- cord met 2.30 meter, heeft het indoorre- record od de 200 meter cord gebracht op 2.28 meter. De 21-jarige Amerikaan was houder van dit record met 2.27 meter. Bij de Westduitse kampioenschappen in Stuttgart noteerde de internationaal vol ledig onbekende Karl-Heinz Weisenseol met 21,17 seconden een nieuw Europees GRONINGEN - Twee .nieuwe nationale records van Mieke van Wissen en een jeugdrecord voor Ar no Koermeling hebben zaterdag in de Martinihal in Groningen niet kun nen verdoezelen dat het met de Nederlandse in- idooratletiek droevig is •gesteld. Het kan ook ei genlijk niet anders wan neer de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie "ïelf het indoorgebeuren alleen maar wenst te be schouwen als een welko me onderbreking van de .wintertraining. Het ongemotiveerd verscherpen van de internationale limieten -voor de Europese kampioen schappen in Kattowice door de Ttationaal technische commissie werkt ook bepaald niet stimule rend voor de toppers die mis schien nog bereid waren om hun training enigszins af te stel len op de indoor atletiek. De nieuwe records van Mieke van Wissen hebben in feite ook weinig te betekenen. De 29-jari- ge Amsterdamse liep de 50 me ter in 6.2 en kwam op de 50 meter horden via 7.2 op 7.1 se- t .conden. Beide nummers worden [.met alleen nationaal maar ook internationaal weinig gelopen. Mieke Sterk bracht in haar eentje de twee enige indoorrecords op haar naam, hetgeen illustrerend ge noemd mag worden voor de malaise waarin deindoorat- letiek zich bevindt. De records waren beide liefst vijf jaar oud. Toch was Mieke van Wissen - "Ik hoef niet zo nodig naar Kattowice" - de eni ge die aan de verscherpte limie ten voldeed. Wanneer de KNAU morgen zijn afvaardiging, waar op 8 en 9 maart de Europese kampioenschappen worden ge houden, bekend maakt, zal de naam van Mieke van Wissen waarschijnlijk niet ontbreken. De drie plaatsen die de KNAU voor dit gebeuren heeft zullen zeker wel bezet worden. Naast de prestaties van Mieke van Wissen, die zonder moeite de 50 m en de 50 meter horden won, viel ook nog Arno Koerme ling op. De Twentse junior, die eind januari in Arnhem het jeugdrecord op de 800 meter verbeterde tot 1.52.0 liep in de serie van de 500 meter met 65,3 sec. zijn tweede record in drie weken. In de finale was hij we liswaar precies een seconde langzamer maar bleek toch nog veel te sterk voor de concurren tie. GRONINGEN In de Evenementenhal in Gronin gen zorgde het Nederlands basketbalteam zater dagavond voor een waar spektakelstuk door in een adembenemende wedstrijd met 106-104 de inter land tegen Roemenië te winnen. De Roemenen hadden vrijwel steeds een voor sprong, maar na een matige eerste helft prijkte 40-40 op het scorebord. Ook in de tweede helft had Roemenië steeds het initiatief. En toen met nog zeven seconden te spelen de Roemenen op 78-80 waren gekomen, dachten de twee duizend toeschou wers dat Nederland de ontmoeting had verloren. Dan Cramer zorgde toen echter voor een van de hoogtepunten in dit boeiende duel. Op het moment dat hij de bal greep, draaide hij zich in een flitsende beweging om en schoot van de middenstip raak, 80-80. Dat betekende niet alleen een verlen ging, maar het tastte ook de Roemenen mentaal danig aan. Wel bleven zij in de eerste verlenging constant twee punten voor, maar hun spel werd er niet beter door. Nederland kon via de guards goed bijblijven. In de laatste seconde werd het door Jan Sikking 92-92 en dus moest er weer verlengd worden. De Evenementenhal stond op zijn kop. Bij 100-100 werd de spanning ondraaglijk. Het werd 104-102 voor Nederland, maar nu kwamen de Roe menen terug. Drie seconden voor het einde van deze tweede verlenging zorgde Kees Akerboom voor het verlossende schot 106-104. Gisteravond verloor het Nederlandse team in Den Helder de tweede ontmoeting tegen Roemenië met 83-77, na een ruststand van 30-33. Anton van Helfteren scoort voor Nederland, terwijl Kees Akerboom zich verschrikt lijkt af te wenden. Bezinnen Niet alleen wat de resultaten van de Nederlandse dames be treft is het wereldtoemooi schaatsen tegengevallen. De ploeg van Maarse is van het voetstuk geveegd. Om de ver loren gegane positie te herove ren, zal Nederland moeten doen wat Oost-Duitsland ook heeft gedaan: Informeren en aan de hand van ervaringen de methodiek van voorberei den aanpassen. Het is de vraag of de KNSB daarvoor flexibel genoeg is. Dat bleek de bond niet bij het aanwijzen van Assen als toernooistad. Er werd wel. om het gezicht te redden, op de tweede dag gra tis toegang verleend aan kin deren tot en met twaalf jaar (1100) waardoor toch nog ruim drieduizend kijkers op de tri bunes zaten (zaterdag 1500) maar dat was geen blijk van flexibiliteit doch slechts een noodgreep. De KNSB had As sen niet mogen aanwijzen om dat men daar organisatorisch nog niet rijp is voor een derge lijk groot toernooi. Met de va derlandse titelstrijd had men al de grootste moeite. Men be schikte ook niet over een spea ker van redelijk formaat Ook te onervaren. De KNSB zal zich dus ook moeten bezinnen over het beleid ten aanzien van het toewijzen van grote evenementen. Snel bouwen Op de discussiedag die het betaald voetbal zaterdag in Zeist hield, zijn voor de bonds- bestuurders feiten aangedra gen waarmee zeer zeker ge werkt zal kunnen worden. Wil het betaald voetbal zijn aan trekkelijkheid behouden, beter nog aantrekkelijker worden zodat meer publiek de weg naar de velden inslaat dan zal het meer niveau moeten krij gen. Het voorkomen van resul- taatvoctbal zal wellicht een utopie blijken maar de trai ners meer durf toeschuiven door hen meer bestaanszeker heid te verschaffen, kan wel mogelijk zijn. De spelverru- wing indammen zeer zeker. Daartoe zullen de scheidsrech ters een grotere uniformiteit in beoordeling en straf moeten tonen. Dat is een kwestie van stringente opdrachten die zon der meer verstrekt kunnen worden en nagekomen door de betreffende commis sie. Als dat allereerst word- taangepakt, zal een deel van het publiek niet meer weg be hoeven te blijven pmdat het „veldslagen" schuwt. Er bleek ook dat men niet zo gelukkig was met de „macht", toege kend aan grensrechters. Dat zijn spelers en publiek even min. Zoals het blijkbaar een kleine moeite was dit in te voeren, zou men het ook weer kunnen schrappen. En om zich te ergeren komt zeker het pu blick niet De stenen zijn aan gedragen, er zou snel gebouwd kunnen worden. Onwaardig Dat indooratlctiek in Neder land een stiefmoederlijk be deeld onderdeel is, mag be kend worden geacht. Dat de KNAU zich daarbij heeft neer gelegd, is ten minste vreemd te noemen. De bond doet er zelfs van alles aan om de im populaire tak verder te laten wegzakken, zo mag uit dc praktijk worden afgeleid. De Nederlandse kampioenschap pen werden op oen plaats georganiseerd, zo ver mogelijk van de atletiekcentra verwij derd. Dan nog op een sprint- baan die tien meter korter is dan die waarop binnenkort de Europese kampioenschappen worden gehouden. De accom modatie was een titelstrijd on waardig. Er worden normen gehanteerd voor dcelnëming, maar daarmee wordt op grote schaal de hand gelicht. Kwali teit ontbrak dus veelal, ook omdat vele toppers de reis naar Groningen niet maakten. Alsof het niet genoeg was, werd het handjevol publiek „vergast" op een starter die waarschijnlijk een record val se signalen vestigde. Het ge heel stond dus niet bepaald borg voor een boeiend spekta kel. Misschien kan de KNAU zich eens afvragen of de orga nisatorische voorwaarden niet drastisch moeten worden ge wijzigd. Of anders het begrip Nederlandse kampioenschap pen niet beter weggelaten kan worden. „Groningen" was die naam niet waard. BERLIJN Dieter Kemper (WdL) is in Berlijn Europees kampioen bij de prof-stayers ge worden. Hij onttroonde Cecs Stam. Derde werd de Westduit ser Peffgen. MEXICO De Japanner Koi- chi Wajima, wereldkampioen in junlormiddcngewicht in dc ver sie van de Wereld Boks Associa tie is zijn titel ontnomen omdat hij deze niet binnen de vastge stelde termijn heeft verdedigd. De Associatie heeft nu een ge vecht aangekondigd tussen dc Spanjaard José Duran en de Braziliaan De Oliviera. CERVINA Zwitserland is we reldkampioen geworden in de viermans-bob tijdens het toer nooi in het Italiaanse Cervina. Tweede werd titelverdediger West-Duitsland. Het brons ging naar Oostenriik. MOSKOU - De Rus Sergei Ta- rubanko is in Moskou wereld kampioen IJsspcedway gewor den. Tweede werd Vladimir Tsi- brov. De 21-jarige Sergei Kaza- kov werd derde. De beste bui tenlander op de zevende plaats was de Nederlander Roelof Thijs met 17 punten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11