Elckerlyc is niet klein te krijgen Hollandse landschappen bij Heuff Theater brengt stuk van James Joyce naar Leiden FOTOGRAFIE ALS KUNST „EEN KLEIN CONCERT" TERUG IN RIJNLANDS ZATERDAG 22 FEBRUARI 1975 WASSENAAR De tentoon stelling bij Heuff in Wassenaar is ditmaal voor een groot deel gewijd aan het oer-Nederlandse landschap met zijn brede rivie ren, stille wateren en wijde plas sen. Gert Hendriksen toont een groot aantal prenten, die de toch wel unieke schoonheid daarvan bevestigen. Hij werkt uitsluitend in aquarel; een tech niek, die door haar ijle transpa rantie de sfeer zo wonderwel weet te treffen en vast te leggen. Hoge, versluierende luchten, weerspiegelt in brede wateren, tussen rietkragen of met enkele boomgroepen aan de oevers. zich langzaam verliezend in een- ver verschiet. Zoals ook onze 17-eeuwse schilders zo goed bij machte waren te doen. Met dit verschil dan wel, dat Hendrik sen zijn landschappen niet stof feert met mensen en hun bezig heden, maar uitsluitend oog heeft voor de wijdsheid van het lage waterland. Slechts een en kele maal brengt hij een varend schip in de compositie. Het heeft weinig zin een opsom ming van zijn werken te geven, omdat alles als hoofdmotief wa- ter-en-hemel heeft. Een uitzon dering moet ik echter dan wel maken voor een aantal bladen, die hij tekende op onze Wadde neilanden. omdat hij de zo uniek-typische sfeer zo voortref felijk heeft weten te treffen. Geheel anders zijn de prenten van Victor Bouter, eveneens aquarellen maar veel ruiger, minder verstild dus. Hij werkt ook veel minder met uitsluitend het penseel, doch onderstreept de contouren dikwijls met lijn- werk. Noodzakelijk overigens, omdat hij geboeid is door de architectuur in binnen en bui tenland, zoals Frankrijk en Ita lië. Zoals hij een kloostergang van de abdy van Arles schildert is meesterlijk. En bovendien technisch zeer knap wanneer we in aanmerking nemen de speci fieke moeilijkheden van de aquarelleertechniek. In enkele schaarse wijdsere ge zichten weet Bouter zich grote beperkingen op te leggen. Vene tië, gezien vanaf de lagune, is zo een schijnbaar eenvoudige prent, maar waar een sterk sug gestieve kracht van uitgaat. Mooi is ook een prent „Amster dam", als enige onder de Italia nen en Fransen: een heel fraaie tekening van het bekende „Huis op de drie grachten" in het hart je van de oude stad. Deze tentoonstelling is tenslotte aangevuld met een aantal kera mische produkten van Peter Harskamp. Gedegen vakwerk, waaronder enkele frappante beeldjes van kikvorsen. Hars kamp werkt volledig figuratief, in tegenstelling met zoveel ande re huidige keramisten. Het zoeken naar nieuwe vormen is nuttig, maar in deze tak van kunstnijverheid zeker niet nood zakelijk, zolang het oude gede- gene nog aantrekkelijk blijft. TONEEL ACTUEEL door Ton van Brussel Twee voorzitters van Elckerlyc samen in een scène: uit het spel Poeskater": de huidige Hans Heuer en de oprichter Piet van der Kraan. Piet van der Kraan met zijn Sassenheimse toneelgeschiedenis. In zijn hand een zelfvervaardigd beeldje van de clochard Lou-Lou, een rol die hij in '71 op de planken zette. SASSENHEIM De geschiedenis van 25-jaar Sassen heimse toneelhistorie is vereeuwigd in een drietal unieke boekwerken, te vinden in de werkkamer van Piet van der Kraan, mede-oprichter van amateurtoneel vereniging „Elckerlyc" (lees: voor iedereen, van iede reen). Drie boeken met foto's, programma's, met kroon tjespen en later met ballpoint geschreven regels. „Elc kerlyc" is een begrip, daar kan je niet om heen, niet in Sassenheim, niet in de Bollenstreek, maar ook niet in Leiden. Minstens twee keer per jaar komt de groep op uitnodiging van de bejaardenbond en de midden standvereniging naar het Antonius Clubhuis. Op zater dag 2 maart wordt het jubileum met de opvoering van een tweetal eenacters gevierd. Die avond komen alle 21 leden (7 dames en 14 heren, Elckerlyc is een van de weinige verenigingen met een tekort aan vrouwen inplaats van mannen) en nog een aantal aspirant-leden op de planken. Piet van der Kraan vertelt over die kwart eeuw, waarin het uitgangspunt „wie vecht, blijft leven" waarborg is geweest voor de continuiteit binnen de vereniging. „In '45, na de oorlog zijn we met een paar toneellief hebbers bij elkaar gekomen en hebben toen op 31 juli de r.k. toneel en zangvereniging St Caecilia opgericht We hadden op een gegeven ogenblik 70 mensen alleen al voor het toneel. Er was een bestuur en ik werd voorzitter. We hebben het vijf jaar uitgehouden, 25 voorstellingen gemaakt, maar toen werd de animo minder en steeg de financiële nood. Voor het bestaan van de St. Pancratius hebben we toen nog een herden kingsstuk gebracht, maar daarna was het afgelopen". Niet katholiek „Begin '50 zijn we met een groepje van acht uit de oude vereniging verder gegaan en hebben toen „Elcker lyc" opgericht Die vereniging was niet meer katholiek, maar voor iedereen. Het ging goed. Ik kan me nog herinneren dat we de eerste keer op uitnodiging speel den in Voorhout. Het hele spul ging in een grote vrachtwagen. Hartstikke leuk was dat!! Elckerlyc heeft van meet af aan zelf decors gemaakt en voorzover mogelijk werden ook de kostuums zelf in elkaar gezet. Sinds kort beschikt de vereniging ook over een eigen repetitielokaal. De kas is in al die jaren voor een groot gedeelte gevuld door donateurs. Midden vijftiger jaren rezen er weer problemen rond het voortbestaan. „Ja, de opkomst van de televisie hè, dat heeft ons wel bezoekers gekost toen. Dat was net de tijd dat we drie stukken per jaar brachten, maar toen de belangstelling terug liep hebben we het met twee keer per jaar moeten doen". Elckerlyc heeft tijdens haar bestaan zowel kluchten (De tante van Charlie, 15 keer, Potasch en Perlemoer, 19 keer en Die rare familie, 14 keer) als serieuzer repertoire (Sil de strandjutter, Vluchtweg afgesloten en Tussen eb en vloed) op de planken gebracht. Opvoerin gen in Sassenheim hebben traditiegetrouw plaats in het voormalige KS.A.-gebouw, nu „Cees en Tineke" genaamd. Zeven leden van het huidige ledenbestand vieren zaterdag 2 maart hun jubileum. Op dinsdag 4 maart geeft Elckerlyc een reprise van de twee eenac ters (De dief is hier en Ik heb een jasje gekocht). Vrolijk repertoire voor een vrolijk jubileum. Elckerlyc is niet klein te krijgen, want: wie vecht, blijft leven. LEIDEN Dat een technisch produkt als een foto ook een aantrekkelijk artistiek produkt kan zijn, is al lang bekend. Een nieuw bewijs daarvan is een tentoonstelling bij drukkerij De Bink in de Rooseveltstraat te Leiden, waar de Haarlemmer fotograaf Pieter Tjepkema een groot aantal van zulke prenten exposeert Tjepkema is op de eerste plaats reclamefotograaf en daarom is ook een groot deel van de expositie aan deze vorm gewijd. Maar hij doet dat dan wel op een wijze, die vcor een zeer groot deel artistiek is gericht, zonder dat daarbij het doel, de reclame, op de achtergrond raakt. Maar hij bewijst daarmee ook zonneklaar, dat een gericht reclameobjekt ook decoratieve kunst kan betekenen. De tentoonstelling bij De Bink valt dan wel in twee delen uiteen: een deel dat dienstbaar is aan de reclame en een ander deel dat uitsluitend beeldend is zonder propagandistisch bij oogmerk. Om te beginner! met deze categprie, wijs ik o.m. op een kleine serie foto's van de zangeres Martine Bijl, waarin licht en schaduw soms éen sterke rol spelen. Psychisch fraai getroffen is daarnaast een prachtige kop van een oude grijsgebaarde man, die wat kritisch de (onzichtbare) wereld om zich heen lijkt te beschouwen. Daarnaast echter steekt een zeer licht gehouden portret van een jonge vrouw in een ietwat verlegen pose wel wat nuchter af. Heel mooi is ook een grote serie toeristische foto's, klaarblijke lijk uit Noorwegen of een der andere Noordse landen. Er zijn zeer sterke structuurprenten onder, zoals die van rotswanden en ijspegels, in combinatie onder meer met gevarieerde botani sche groeisels. Mij trof in deze serie o.a. een summum van eenvoud: een donkerbruin uitgevoerde prent van enkele, diago naal in het vlak staande ragfijne grashalmen. Een opmerkelijke diepte wist Tjepkema te leggen in een vensterpartij van een houten huis, een streng vierhoekig motief dus, dat nog onderstreept werd door de dwarslijnen van de houten buitenwand. Maar deze schijnbare eentonigheid van die omlijsting wordt dan weer perfekt gebroken door een lichtgroen houten hek aan de voet van de prent. En met dat hek wordt de eentonigheid dan weer gebroken door een aantal kleine zonnevlekken daarop. Het is natuurlijk mogelijk dat deze prent niet zo doordacht is gemaakt, als hij bij mij overkwam. Maar laat het dan een toevalstreffer zijn, het estetische resultaat is er niet minder om. Het echte reclamewerk van Tjepkema doet, artistiek gezien, weinig voor de eerdergenoemde prenten onder. Wel is er een wat nuchtere serie onder, van overigens aantrekkelijke vrou wengestalten, waarover heen een levensgrote bril is geprojek- teerd, waardoor het propagandistische doel de middelen moet heiligen. Maar ook in het reclamewerk weet deze fotograaf kunstzinnig opmerkelijke prenten te maken, prenten te maken, zelfs als bijgevoegde teksten nadrukkelijk op het doeY wijzen. De prenten, die wel een sterk reclame-doel vertonen, maar geen enkele tekst vertonen, steken daar in kunstzinnig opzicht toch wel ver bovenuit. In dit verband wijs ik ook op een aantal groenten- en vruchtenstillevens en een dito van... luxe broodjes, waarin vakmanschap ook meesterschap betekent. Tot slot wil ik dan nog wijzen op een frappant voorbeeld van het benutten van licht-op-de-foto: een prent van stoelen met uitspattende lichtvonken vanaf de stalen poten van het meubel. Al of niet een reclamefoto, zeker een technisch en artistiek zeer mooie prent. Willem Prins Lisselore Gerritsen, Laurens van Rooyen en Harry Sacksioni komen zaterdag voor de tweede keer naar het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest met hun program ma „Een klein concert". De vorm van dit kleine concert is die van een muziekvoorstelling door drie gelijkwaardige partners. Liselore zingt en spreekt voornamelijk eigen werk en wordt daarbij begeleid door Laurens op piano en door Harry op gitaar. Deze twee instrumentalisten kennen we nog uit de tijd dat ze deel uitmaakten van de band van Herman van Veen. Ronnie Meerts toont etsen en litho's WASSENAAR - De in Sche- veningen wonende grafica Ronnie Meerts toont een flink aantal etsen en litho's in de Wassenaarse galerie-biblio theek. De collectie is, als geheel be zien, wat onevenwichtig van kwaliteit en handschrift. Ais een kenmerk van deze kunste nares is er van een eigen, di recte stijl weinig te bespeuren en de beste prenten lijken mij dan ook die, geëtst of gelitho grafeerd, met een normaal, met de werkelijkheid overeen stemmend beeld volgens de geijkte figuratieve vormen. Dus zonder extravagantie in hoofd- enjot bijmotieven. Onder het veertigtal geexpo- seerde bladen zijn zeker een aantal mooie prenten, on geacht of ze dan wat gezapig- huiselijk zijn of in andere trant zijn getekend. De kunste nares weet b.v. in een nachte lijk landschap wel sfeer te treffen. Innig is ook wel „De baby", mooi getypeerd is „Pa- risienne" een opvallende prent is mede een litho „De Kat" en zo zijn er nog wel een aantal maar als geheel is de collectie toch wat onevenwichtig. Opmerkelijk is ook, dat een van haar naar mijn smaak mooiste prenten, „Moeder en kind" gebaseerd is op en getekend in de trant van de beroemde Duitse kunstenares KSthe Kolwits. Dat zou er op duiden dat Ronnie Meerts nog steeds zoekende is naar een eigen stijl. WILLEM PRINS Van onze kunstredaktie LEIDEN-De Arnhemse toneel groep Theater geeft volgende week donderdag in het Lak- theater een voorstelling van "Exiles", het enige toneelspel dat de Ierse schrijver James Joyce ooit heeft geschreven. Joyce, in 1882 te Dublin gebo ren, geniet vooral bekendheid door zijn omvangrijke roman "Ulysses", dat het leven van één dag in Dublin behandelt en dat hoe modem van opzet dan ook, verwantschap heeft met Homerus 'Odyssee. 'Ballingen', zoals het spel na 'n vertaling van Gerardine Fran ken is gaan heten, werd in 1918 geschreven en bevat evenals al het andere werk van Joyce sterk autobiografische elemen ten. In dit verband is het inte ressant om te weten dat het werk van Joyce jarenlang tot "verboden" literatuur heeft be hoord, vanwege de verregaande analyses van het geestelijke le ven van dè mens. Joyce heeft zich bij zijn schrijversschap al tijd tot doel gesteld een zo vol ledig mogelijke uiting van zijn eigen persoonlijkheid tot stand te brengen. .Ballingen' nu, gaat over een schrijver, die met zijn vriendin na negen jaar afwezigheid in Ierland terugkeert Hij komt opnieuw in contact met zijn vroegere muzieklerares, met wie hij een relatie aangaat Een spel van aantrekken en afsto ten, verlangen en twijfel is hier van het gevolg. Hoe meer moei te wordt gedaan om tot elkaar te komen, hoe meer de verschil lende personen van elkaar af drijven. Margreet Blanken en Edmond Classen in "Ballingen" 'Exiles' wordt wel vergeleken met het werk van de Engelse absurdist Pinter, anderen, on der wie vele Joyce-liefhebbers, hechtten weinig waarde aan het spel, omdat het teveel een imi tatie van de Noorse schrijver Ibsen zou zijn. Joyce was inder daad een groot bewonderaar van Ibsen, maar waar deze laat ste pleitte voor de vrijheid in relaties, toont Joyce juist dat die vrijheid gedoemd is om stuk te lopen. De voorstelling van Theater is geregisseerd door Ger Thijs en wordt gespeeld door Margreet Blanken, Josée Ruiter, Edmond Classen en Ton Kuyl. Voor Theater was de opvoering van "Ballingen" een experiment. In Engeland werd het stuk met veel succes gespeeld, hetgeen nog niet hoeft te betekenen dat ook het Nederlandse publiek voor het spel warm loopt Hoe dan ook, "Ballingen" kan een uitstekende mogelijkheid zijn om kennis te maken met het werk van de grote en voor de wereldliteratuur belangrijke Ierse schrijver. Ton Waar naar toe? ZATERDAG 22 FEBRUARI Leiden-Imperium: 20.30 Im perium speelt „Sleutelen" naar werk van Jan Wolkers. Oegstgeest-Rijnlands Lyceum: 20.15 uur Henk van Ulsen speelt „het Fenomeen" een monoloog over Han van Mee- gren. Leiden-Kreatief Sentrum: 22.00 uur Ciné Club. ZONDAG 23 FEBRUARI Leiderdorp-Dorpskerk: 15.00 uur Concert bij kaarslicht door The Chris Hinze Combi nation. Leiden-De Schmidse: 15X)0 uur Optreden troubadour Jan van Rhenen. MAANDAG 24 FEBRUARI Leiden-Stadsgehoorzaal: 20.15 uur Avondpkamermuziek met pianist Frederic Meinders. WOENSDAG 26 FEBRUARI Alphen-Madonna: 20.00 uur Disco met optreden Alquin. DONDERDAG 27 FEBRUARI Leiden-Lak-theater: 20.15 uui Theater speelt „Ballingen' van James Joyce. VRIJDAG 28 FEBRUARI Leiden-Imperium: 20.30 uur - Imperium speelt „Sleutelen" naar werk van Jan Wolkers. Leiden-Hot House: 20.00 uur Blues Festival. Leiden-Kreatief Sentrum: 22.00 uur Ciné Club. Concert bij kaarslicht met Chris Hinze Van onze kunstredaktie LEIDERDORP - In d< Dorpskerk aan de Hoofdstraat in Leiderdorp heeft zondag middag om drie uur een con cert bij kaarslicht plaats van de Chris Hinze Combination. Chris Hinze studeerde fluit bij Frans Vester aan het Konin klijk Conservatorium in Den Haag. In 1970 won hij op het festival in Montreux de per sprijs als beste solist Sedert-, dien geniet hij als jazz-musi-' cus internationale erkenning. In 1973 werd hij tijdens het Jazz Forum uitgeroepen tot jazz-musicus van het jaar. Hin-< ze studeerde twee jaar aan het bekende Berkeley College of Music in Boston. In 1971 for meerde hij zijn combination. Op grammofoonplaten is hij afwisselend zonder (Vivat Vi valdi, Telemann my way. Sket ches on Bach) en met de com bination (The Chris Hinze Combination live at Montreux, Virgin Sacrifice) te beluiste ren. Toegangskaarten voor het concert zijn indien voorradig, aan de kerk te verkrijgen. In gebouw het Trefpunt wordt voor kinderen, waarvan de ou ders het concert bezoeken een kinderfilm gedraaid. Frederic Meinders geeft recital in Stadsgehoor zaal Van onze kunstredaktie LEIDEN In de serie avond- kamermuziek organiseert de Leidse Volksuniversiteit K O maandagavond om kwart over acht in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal een con cert rond de pianist Frederic Meinders. Op het programma staan va- riationen ïiber ein Original- Thema van Beethoven, roment musical op. 94 nr. 1 en Im promptu op. 90 nr. 3 van Schu bert, Aufenthalt en Liebesbot- schaft van Schubert en Liszt Ballade 11 van Liszt, Barcarol le op. 60 van Chopin, Prelude op. 7 nr. 3 en Sonatine VI van Orthel en een drietal poèmes van Scriabin. Frederic Meinders studeerde bij Jan de Man aan het Konin klijk Conservatorium in Den Haag en rondde zijn studie af bij Nikita Magaloff. Hij begon zijn carrière in 1968, toen hij op het Cum-laude Concours voor jonge Nederlandse musi ci de eerste prijs won. Meind ers treedt regelmatig in bin nen- en buitenland op. In Ne derland onder meer met het Concertgebouworkest en het Residentie orkest Funhouse Classics naar Noordwijk Van onze kunstredaktie NOORDWIJK - Theater groep Funhouse, afgelopen donderdag nog in Oegstgeest met het programma Fun Hou se Classics, brengt dit zelfde programma vanavond in het Noordwijkse Lido-Theater. De organisatie is in handen van Join Cultuur; de avond begint om half negen en kaarten zijn, indien voorradig, aan de zaal verkrijgbaar.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4