106 uren van angstige spanning herleven in rechtszaal >aan liep plotseling weg en ging in ien hoek een potje staan grienen... IMZELING ZANGKOOR EN NOODSPRONG EN HAAG Zes personen staan dinsdag voor de Haagse ichtbank om zich te verantwoorden voor de langste gijzeling u de Nederlandse geschiedenis: het gijzelingsdrama in de Sche- eningse strafgevangenis in oktober van het vorig jaar. De taximale straf die aan de vier hoofddaders Daan Denie, Jan rouwers, de Algerijn Koudache en de Palestijn Nuri kan worden pgclegd is zeveneneenhalf jaar. Voor Nuri zal de door de ice-president mr. C. Stolk van de rechtbank opgelecrde straf van jen enkel belang meer zijn. Met zijn kameraad Tamimah, de man m wie de gijzelingsaffaire op touw werd gezet, werd hij in ivember door de Nederlandse regering met een zucht van xlichting vrijgelaten om te worden ingeruild tegen gegijzel- ;n op het vliegveld van Tunis. Hij zal dan ook bij verstek worden xoordecld. Niemand weet overigens waar de Palestijn zich omenteel bevindt en of hij nog wel in leven is. De overige drie jn momenteel gedetineerd en hebben allen nog flinke gevange- sstraffen voor de boeg. Daan Denie en Jan Brouwers moeten t straf nog uitzitten die werd opgelegd voor de gijzeling in Deil februari '73. Pas in 1979 zouden zij weer in vrijheid worden isteld. De Algerijn Koudache had volgend jaar vrij kunnen imen; hij is veroordeeld wegens een gewapende bankoverval. ireeftie gevangenis had lachtofffer moeten zijn t andere twee verdachten zijn Benedictijner monnik Mat- eus. broer van een Tweede Ka- erlid. en de 32-jarige Bredast ostituée Tinneke. De monnik onlangs door een fout van hel penbaar Ministerie in vrijheid komen en men vertrouwt op. dat hij dinsdag op de zit- ng zal verschijnen. De Bredase ostituée verblijft momenteel ig steeds in de gevangenis in wachting van de rechtszaak, jdens de zitting waarvoor de chtbank een volle dag heeft Igetrokken zal de hele gijze- hgsaffaire herleven. Met name al aandacht worden geschon- en aan de voorgeschiedenis, aarom werd de gijzeling opge- ït en was het werkelijk zo een- pudig om in de zwaarst be- lakte gevangenis van Neder- ind (de Bunker) de gijzeling uit voeren?. De djrectie van de iheveningse gevangenis en de herige autoriteiten hadden ei- enlijk de gijzelingsaffaire van toren kunnen zien aankomen. 1 enkele maanden voor het igin van de actie van Nuri en trawanten waren er geruch- n en aanwijzingen dat het in i Scheveningse gevangenis tot :n explosie zou komen. Tegen- aatregelen werden echter niet uri wilde met de gijzeling al lien maar bereiken dat zijn Tamimah in zijn nabij- Ikid kwam. De beide Palestin ian hadden al diverse keren bij elkaar gebracht te [lorden omdat zij in afzonde- ing vereenzaamden en de taal- arrière contacten met derden pmogelijk maakte. Op de :chtszitting zal blijken dat de jzeling van het zangkoor „Üt aptivi Gaudeant" meer een >odsprong was dan een uitste- ind voorbereide actie. Het viertal zou in de dagen voor het begin van de gijzeling op 26 oktober hebben geprobeerd de directie van de gevangenis in gijzeling te nemen. Bijna was dat plan ook uitgevoerd, maar door onvoorziene omstandighe den besloot Nuri te elfder ure ervan af te zien. Vrijdagmiddag laat besloot hij toen maar het zangkoor als slachtoffer te nemen. Jan Brou wers was al bij de voorbereidin gen van de gijzelingsactie be trokken. Hij had geregeld dat vuurwapens de gevangenis wer den binnengesmokkeld door broeder Mattheus, die op zijn beurt de wapens had gekregen van de Bredase prostituée, een vriendinvan Brouwers. De Alge rijn Koudache is de figuur van wie het minst bekend is. Ook weet niemand in welk stadium hij zich achter de plannen van Nuri heeft geschaard. Van Daan Denie is bekend, dat hij eerst weinig trek had in een tweede gijzeling. Pas heel laat besloot hij toch mee te doen, vooral om wraak te nemen voor zijn arres tatie in zijn woning in Den Haag, die hij als verraad be stempelde. Zo begon de gijzelingsaffaire op zaterdagavond kwart over ze ven. In de kerkzaal hield het viertal 22 mensen in gijzeling. In de loop der dagen werden zeven personen vrij gelaten. Na afloop van de affaire sprak minister Van Agt van Justitie over „het moeilijkste karwei van zijn loopbaan". En terecht, want na dat de Palestijn Tamimah wei gerde zich bij de vier mannen te voegen, verviel het doel van de gijzeling. En nog nimmer werd een gijzeling uitgevoerd zonder doel. Zowel de onder handelaars buiten de kerkzaal RMagaMMMMaMaaaMMMagnauuMHM<"*iwii i w— De. toegangspoort van de Scheveningse gevangenis. Achter de hermetisch gesloten deuren sleepte het drama zich 106 uur voort. als de gedetineerden in de zaal stonden toen voor een onoplos baar dilemma met de levens van de gegijzelden als inzet. De onderhandelaars wonnen het pleit doordat zij naarmate de uren verstreken steeds meer overwicht kregen op de gewa pende mannen in de kerkzaal. Het viertal had eigenlijk niets meer in te brengen. Diverse ke ren werden door Nuri ultima tums gesteld, maar telkens bab belden de onderhandelaars de ultimatums feilloos weg. Ris kant, maar effectief. Een oplossing van de gijzelings affaire moest dan ook wel be staan uit een inval. Andere mo gelijkheden waren er niet Die inval stond oorspronkelijk ge pland in de nacht van dinsdag op woensdag. Te elfder ure werd tot afgelasting besloten omdat de nacht te stil was. De volgende nacht bleek gunstig. Om vier uur in de prille donder dagmorgen stormden mariniers de kerkzaal binnen. Voordat de vier gedetineerden eigenlijk wis ten wat er nu precies gebeurde, waren ze al overrompeld, en was een eind gekomen aan een uiterst angstig avontuur zonder dat een druppel bloed werd ver- EN HAAG Het is al weer er maanden geleden dat vier detineerden in de Scheve- ngsestrafgevangenis 22 perso- tn gijzelden gedurende maar ifst 106 uur. Vier maanden aarin de leden van het gegi> Ide koor „Ut Gaptivi Gau- ant" (Opdat de gevangenen ch verheugen) de tijd hebben kregen om te herstellen van angstige belevenissen in de rkzaal. Ze kenden bijna allen reet na de bevrijding op 31 ;tober een korte periode van ressiviteit, de uitlaatklep lor de opgekropte spanning, larna beleefden zij een perio- van enkele weken van aan- udende belangstelling van fa- ilie, vrienden, kennissen, lurtbewoners, maar ook van ilslagen onbekenden uit bin- tn- en buitenland. Langzamer- tnd is ook voor de slachtof- rs van de gijzeling het leven eer „normaal" geworden, echts één koorlid staat nog der medische behandeling; l overigen denken nog vaak pg aan die angstige uren, bar beginnen het hele drama er als een avontuur te zien. trgeten zal de gijzeling door betrokkenen, nooit worden, ar het „vergeven" van de iders krijgt meer en meer de ferhand. r» Korssen, een 44-jarige agse typograaf van ons be- ijf, werd met zijn vrouw en in twee dochters gegijzeld, ijn dochters werden zondag- ond na het begin van de gijze- ig op zaterdagavond door de detineerden vrijgelaten. Het htpaar Korssen „zat" de volle- ge 106 uren uit. „In de eerste eken kon ik onmogelijk sla- n. Soms dommelde ik weg en i telkens flitsen van de ge- urtenissen. Het begin van de Peling, de maandag waarop dreigden ons een voor een ff te schieten, en de bevrij- "g. Telkens die drie hoogte- mten. De rest verdween en rvaagde steeds meer. Tot ook e hoogtepunten verdwenen. aar dat duurde meer dan een "and. Toch waren het geen gstdromen. Ik schrok niet Weer, rechtop in bed óf zo. ;een met het slapen lukte het fL Et gewone, alledaagse leven Getekend door de slopende uren in de kerkzaal is voor Jan Korssen de bevrijding aangebroken. In een bus werden de gegijzelden naar wachtende familieleden in het Haagse politiebureau gebracht. kwam al snel terug. Met ons kerkkoor zijn we de zaterdag avond voor de Kerst weer naar de gevangenis gegaan. Wel naar een andere zaal, en we werden allen gefouilleerd voor we bin nen mochten. De selectie van de gedetineerden die naar de dienst komen was ook veel scherper geworden. Er komen ook nu nog minder gevangenen naar onze diensten en zij wor den bij het binnengaan en verla ten van de kapel doorzocht om te zien of ze wellicht wapens bij zich hebben". „Kort na onze bevrijding was ik uitermate agressief. Ik herinner me nog als de dag van gisteren dat we arriveerden in de kanti ne van het Haagse politiebureau waar de familie ons stond op te wachten. Een verslaggever van radio of t.v. vroeg me om een gesprekje. Ik heb die man weg- gescholden. Ik schreeuwde: Nee, geen commentaar. De kranten hebben ons al genoeg kapotge- schreven. Dat zei ik, terwijl ik altijd de rust zelve ben en me nooit opwind. Later werden we overstelpt door belangstellen den. We hadden thuis wel 70 bloemstukken, en massa's fles sen drank, fruitmanden en taar ten. De telefoon stond niet stil. Ook beleefden we de ontvangst door de koningin. Heel opmer kelijk was dat eigenlijk. Ik ben niet zo'n mannetje die op elke hoek van de straat „Leve de koningin" staat te roepen, ook steken wij de vlag nooit uit op Koninginnedag. Maar die ont vangst door de vorstin heeft ons geweldig goed gedaan. Pas nu besef ik dat Juliana een echte moeder van het volk is. Ze is zo intens aardig, zo meelevend. Intens luisterde ze naar ieder een en ze was heel erg lief voor de kinderen. Die ontvangst bij de koningin heeft ons voor ze ker vijftig procent geholpen om weer een beetje tot rust te ko- „En dan weer later gingen we de kranten doorkijken. Op zulke momenten realiseer je je, dat de hele wereld heeft meegeleefd. Onze foto's zijn in Amerika en Japan in kranten verschenen. Dat drong eigenlijk pas later tot ons door. Nu het eigenlijk ook al voor ons verleden tijd is ge worden, is het mogelijk om ook de gijzelingsaffaire door een an dere, meer nuchtere bril te be kijken. Die jongens ook, die de gijzeling hebben uitgevoerd. Nu heb ik meer medelijden met ze". „Zo'n Daan Denie bijvoorbeeld, is een jongen met een heel grote mond en een piepklein hartje. Hij is week. Geen keiharde, ge wetenloze misdadiger. Hij heeft een goed hart. Ik weet nog goed dat hij zaterdagavond, kort na het begin van de gijzeling tegen m'n 12-jarige dochtertje José zei, dat ze zondagmorgen vrij werd gelaten. Die bewuste zon dagmorgen lieten ze twee men sen vrij, maar m'n dochtertje niet. José begon toen te huilen. Daan Denie kwam naar haar toe. Hij vroeg wat er aan de hand was. Ze vertelde hem dat ze ook wegwilde, want dat had hij beloofd. „En moeder zegt altijd, dat als je iets beloofd hebt. dan moet je het ook doen", zei José. Toen hep Daan plotse ling weg en ging in een hoek een potje staan grienen. Zondag avond werden mijn kinderen ge lukkig vrijgelaten". CeidóeGoiwcmt De kerkzaal na de bevrijding van de gegijzelden. „Die Jan Brouwers was een heel andere figuur. Sarcastischer, harder. Wel net een groot kind. Toen de gijzeling al 98 uur oud was zei hij eens: „Er kan gebeu ren wat er wil, maar ik heb het wereldrecord gijzelen op mijn naam". Wij vonden dat maar een kinderlijke kreet. Overigens was hij niet kwaadwillend. Al leen bleek soms dat hij in staat was om gekke dingen te doen als hij in een moeilijk parket gebracht zou worden. De naar ste figuur was die Franse Alge rijn Koudache. Het leek een stiekeme, gluiperige jongen. Veel meer het type van een misdadiger dan die anderen. Maar het was geen leider, want hij deed alleen maar wat hem opgedragen was. Jan Brouwers noemde hem eens „ons zorgen kindje". We hadden geen con tact met die man. Hij sprak alleen Frans". „De Palestijn Nuri was de grote leider. Hij besprak wel veel za ken met Jan Brouwers, maar hij had duidelijk de touwtjes in handen. Die Nuri was duidelijk een idealist. Een vriendelijke jongen, behalve als hij aan het onderhandelen was. Dan was hij keihard en opvliegend. We schrokken eens verschrikkelijk toen hij aan de telefoon zat en z'n zin niet kreeg. Hij zwiepte uit woede een tafel met kopjes en schoteltjes omver. Ik kende hem al van de kooravonden voorafgaande aan de gijzeling. Na afloop dronken we dan vaak samen een kopje koffie, zittend op een bankje in de gymzaal. Hij sprak dan over zijn ideaal, een vrij Palestina. Ik weet nog, dat ik tijdens de gijzeling 's woensdagmorgens een enorme inzinking kreeg. Ik zag in de krant een foto van de kinderen en m'n schoonouders. Er ging iets door me heen en ik ging huilend op de grond liggen. Nu ri kwam toen naar me toe. sloeg zijn arm om mijn schouders en zei me, dat ik me niet ongerust hoefde te maken. Hij zou ervoor zorgen dat ons niets gebeurde. Ik vertrouwde daarop en m'n inzinking was zo voorbij". „Dan staan drie van de daders dinsdag voor de rechtbank. Mijn vrouw en ik zullen op de publieke tribune zitten met en kele andere betrokkenen. Ik hoef niet te getuigen. Het is meer uit nieuwsgierigheid dat we gaan. Die jongens moeten wel een straf krijgen. Het is niet zo, dat we achteraf zeggen dat het allemaal niet zo erg is ge weest en dat het toch wel lieve jongens waren. Ze moeten ge straft worden voor de angst die we hebben doorgemaakt, voor de bedreigingen die ze hebben geuit Maar geen levenslang of zo,eLs "1'buuteweg 'Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13