De rode prins en het paard met gouden voeten Noorse organisatie eenvoudiger leven wil Juniorhoek De avonturen van Piet Potlood eb.: ZATERDAG 22 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA in iisv n- Midden in de oceaan lag eens een kring van eilanden. Sommi ge waren rood van rode aarde, andere paars van diepe spelon ken, of groen van wuivende bo men, of veelkleurig van bloeien de bloemen. Elk eiland had een eigen koning, die heerste in zijn kleine rijk. Maar opéén konin gen woonde een heilige kluize naar heel alleen. Hij ging bij de k$ningen in het rond éénmaal in hun leven op bezoek. Toen de koning van het Rode Eiland een zoon kreeg, kwam de kluizenaar aanzeilen en bracht drie ge schenken mee. De grootste doos mocht de zoon openmaken op zijn zevende jaar, de kleine op zijn veertiende en de kleinste op zijn eenentwintigste. Toen de Rode Prins zeven jaar werd, maakte hij de eerste doos open. Er lagen vier gouden hoe fijzers in met deze boodschap: „Zoek tot je het paard gevonden hebt, dat deze hoefijzers precies passen". De jongen die al veel geleerd had, leerde nu ook uit stekend paardrijden. Maar het duurde zeven jaar voor hij een paard vond met hoeven waaron der de gouden ijzers feilloos pasten. Juist op zijn veertiende jaar be reed hij dit wonderpaard voor het eerst En op diezelfde dag macht hij de tweede doos ope nen. Deze bevatte een nauwkeu rig gesloten medaillon, waarin het fijn geschilderd portretje prijkte van een meisje, zo mooi als de lichte maan. In haar glim lach lag zachtheid, in haar ogen oprechtheid en het geheel straalde wijsheid uit De Rode Prins hing de ketting om zijn hals en opende voortaan dage lijks het dekseltje om het por tret te bekijken. Enkele jaren gingen voorbij vóór de jongen er aan dacht het portretje eens uit het medaillon te halen. Toen pas zag hij wat er achterop geschreven stond: „Zo zal de dochter van een der eilanden eruit zien als je volwas sen bent Het lot heeft haar voor jou bestemd. Toen de Rode Prins dit gelezen had, nam hij afscheid van zijn vader om dit meisje te gaan zoeken. „Is er dan geen meisje op mijn eiland te vinden, met wie je gelukkig kunt zijn?" vroeg de vader ver drietig. Maar de jongen werd gedreven naar het voorbeeld van het portretje: mooi als de Lichte maan, zacht oprecht en wijs. Hij scheepte zich in met zijn wonderpaard dat in een van de waterdichte zadeltassen ook het kleinste doosje voor de eenen twintigste verjaardag droeg, en zeilde weg. Maar er brak een vreselijke storm los en het schip vérging. De Rode prins redde zich door te springen op de rug van zijn paard. Met zijn gouden hoefijzers kon het zelfs door de woeste zee zwemmen en het hoofd boven houden. Na bange dagen en nachten landden zij op een paars eiland vol grimmige spelonken. De Paarse koning van dit beangstigend rijk was zeer ingenomen met de knappe schipbreukeling, want hij vond hem een uitstekende echtgenoot voor zijn dochter. Maar deze prinses leek meer op een duiste re wolk dan op- een lichte maan en de jonge prins weigerde met haar te trouwen. Daarop liet de boze koning hem gevangen zet ten in een kooi, sloot het slot en wierp de sleutel in zee. De prins zou in de kooi omgeko men zijn als het paard niet had gezien, waar de sleutel was ge zonken. Het zwom naar die plek, bewoog de golven met de gouden voeten tot de sleutel bo ven kwam en nam die in de mond. Het draafde ermee naar zijn meester die nu zelf het slot van de kooi kon openen. Met één sprong zat hij op de rug van zijn wonderpaard, dat opnieuw de zee in draafde. Zwemmend voerde het dier hem over de oceaan en na zeven dagen landden zij op een eiland vol groene bomen. Hier heerste een koning met een zoon die groen was van jaloezie. Nauwe lijks had die Groene Prins de knappe jongen op het wonder paard gezien of hij haatte hem uit afgunst, nam hem gevangen en sloeg zijn voeten in boeien. De Rode Prins moest met ge boeide voeten bomen hakken en zagen. Hij zou van ellende zijn omgekomen als het paard er niet was geweest. Elke nacht trappelde het met de gouden voeten op de ketting totdat de schakels van de boeien braken. Met een sprong zat hij op de rug van het wonderpaard, dat op nieuw de zee in draafde. Maar na zeven dagen was er nog geen land in zicht. Paard en ruiter raakten uitgeput en zou den verdronken zijn, als niet een vorstelijk opgetuigd schip was genaderd. De schipper haalde de drenkelingen aan boord. „Van wie is dit schip?" vroeg de Rode Prins. De schip per antwoordde: „Op dit schip vaart al drie jaar lang de prin ses van het Bloemeneiland rond. Bij haar geboorte is door de heilige kluizenaar voorspeld dat zij met Zarif zou trouwen. Se dertdien worden alle zoons op het eiland Zarif genoemd en allen willen haar als bruid. Daarom is zij gevlucht en nooit meer wil zij voet aan wal zet ten". De drenkeling werd voor de prinses geleid. Maar nauwe lijks zag hij haar of hij herken de haar schoonheid: licht als de maan, zacht, oprecht en wijs. Hij maakte zijn medaillon open, haalde het portretje eruit en reikte het over aan de prinses. Tot haar verbezing zag ze haar eigen gezicht! Toen vroeg de prins haar te lezen wat er op de achterkant geschreven stond en zij las: „Zo al de dochter van een der eilanden eruit zien als je volwassen bent. Het lot heeft haar voor jou bestemd. De Rode prins die verzonken was in bewondering voor het meisje waarvan hij al zeven jaar het portret op zijn hart droeg, herinnerde zich plotseling dat hij vandaag eenentwintig jaar was geworden. Hij zou dus de kleinste doos mogen openen. Maar hij voelde zich beschaamd zo haveloos en zonder geschenk voor een prinses te staan en daarom snelde hij naar zijn wonderpaard, opende de water dichte zadeltas en haalde het doosje eruit Opnieuw voor de prinses verschenen, maakte hij het doosje open, zag er een ring in schitteren en bood haar die aan. Zij nam de ring eruit en ontdekte dat er in de binncn- Als je op school bent, heb je een heleboel dingen nodig, een bank om in te zitten, boeken en nog veel meer. Vroeger werden op de scholen ook dingen gebruikt waarom je nu moet lachen, een potje inkt bijvoorbeeld. Op deze tekening staan drie voorwerpen die helemaal niet In een schoollokaal thuis horen. Welke drie? OSLO (AP) In Noorwegen bestaat een beweging die wil trachten miljoenen mensen in de minder-bovoorrechte landen een beter leven te bieden door zelf een eenvoudiger levensstijl te aanvaarden, j Veel politici, geleerden en kunstenaars van naam hebben zich erachter gesteld, onder wie de Zweedse nobclprijswinnaar Gunnar Myrdal, de Noorse pro fessor George Borgströra (die verbonden is aan de universi teit van Michigan) en de ver maarde ontdekkingsreiziger en geleerde, Thor HeyerdahL Omstreeks het midden van de jaren '60 was in Noorwegen het overleg over het milieubeheer, de bevolkingsgroei en andere moderne problemen op gang ge komen. Radio, televisie en de pers toonden grote belangstel ling. Er ontstonden alle mogelij ke actiegroepen. Politieke par tijen en grote organisaties als vakbonden werden wakker en namen deel aan het overleg. De '-n zich tot dan toe voornamelijk gericht te gen de structuur van handel- en industrie en tegen de sociale structuur in zowel de ontwikkel de als de onontwikkelde landen. De nieuwe beweging die in het begin van 1974 ontstond stelt zich tot doel de individuele le vensstijl, behoeften en waarde bepalingen te versoberen om dan in de eerste plaats te berei ken dat de wereld zuiniger met voedsel gaat omspringen, dat de verspilling te lijf wordt gegaan. Zij heeft tot naam „Fremtiden i vaare hender". (De toekomst in onze handen") en aan het hoofd staat Erik Damman, over een paar jaar, zullen de onder ontwikkelde landen gezamenlijk een krachtig front gaan vormen en gelijkheid eisen met het meer welvarende deel van de wereld. Als dit gebeurt voordat de be volkingen van de rijke landen hebben ingezien dat de andere nastreven wat hun onver vreemdbare recht is, zal het tot oorlog komen over grondstoffen en hulpbronnen. OPLOSSING VORIGE WEEK De zeven din gen die op de tweede teke ning ontbraken, zijn hier met een cirkeltje aangegeven. Een van de manieren om die oorlog te voorkomen is het de volken van West-Europa en de VS duidelijk te maken op wat voor ongelijke manier 's werelds hulpbronnen eigenlijk verdeeld worden en hoe zij moeten leren tevreden te zijn met wat er no dig is om een goed leven te leiden en ook niet meer dan dat, aldus Damman. „Wist u dat het voer van de huisdieren in de ^industriali seerde landen twee d driemaal zoveel eiwitten bevat als het voedsel van tweederde van de wereldbevolking die arm is?" Het lijkt een onmogelijke taak voor veel politici om wereldpro blemen als overbevolking, hon ger en vervuiling te regelen. Damman en de zijnen vinden op dit kan geschieden: doe het kalmer aan in het welvarende deel van de wereld. Wees zuini ger. Doe meer met minder en bovenal: wees tevreden met wat je hebt. „Als wij dat willen bereiken dan moet elk mens zijn economische doelmerken meer maken tot menselijke. Als de doorsnee stemmer zijn levensstijl niet om gooit en een hoger inkomen eist, of hij dat nu nodig heeft of niet, krijgen de politici ook niet de opdracht de gemeenschap te trachten te veranderen." In 1972 publiceerde, Erik Dam man een boek waarvan de titel nu de naam van zijn beweging is, „De toekomst in onze han den" dus. Tegen het einde van 1973 waren zijn plannen voor een georganiseerde campagne gereed en in april van het vorige jaar werd do beweging officieel opgericht op een massa- biM I komst in een grote sportzaal Oslo. n De beweging heeft thans ru 6000 enthousiaste leden. Per r| komen er ongeveer 30 nieu m bij. De leiding ervan wordt j - vormd door een raad van, personen, vertegenwoordig van alle rangen, standen en roepen. Een verheugend aantal polil heeft zijn steun aan „De ti »j komst in onze handen" betuj onder wie leden van het S*'. ting, het parlement. k Maar veel politici voelen ai-, krachteloos omdat als zij q :A beleid nastreven gericht op nj - groeien, op consolideren, zij, steun van hun aanhangers \j liezen, aldus Damman. En zoiets ligt niet in de aard het beestje. Als mensen alsmaar toelev naar wat men een „beter lever is gaan noemen, met meer luii meer extraatjes, meer geld, d is het moeilijk hen tot matigj te brengen. 8 Damman vindt ook, dat de j ciale structuur in bepaalde t i derontwikkelde landen mA. worden veranderd en dat i j steun aan de leider dier land dan ook moet ophouden. Maar wij hebben niet het r« die mensen te beschuldigen) j wij dat onszelf niet doen. zijn het voortbrengsel van oj levensstijl. Zij werden op on universiteiten opgeleid, zijn gast geweest op onze cockl parties en hebben ons gel overgenomen over economisi groei en het „recht" ve reen om in de eerste plaats a zichzelf te denken". iet weggooien die bakjes waarin je moeder de eieren bewaart. Je kunt er heel leuke dingen van maken. De tekeningen A, B. en C spreken eigenlijk voor zichzelf. Uitsnijden die bolletjes en de overblijvende platte stukjes en een beer of poppetje maken. C is ook nog een voorbeeld. Bij D zie je hoe je de stukjes moet uitsnijden of knippen. Hoofden maak je van een bolletje watten dat je moeder vast wel heeft en dat je met een lucifer vastzet. Een plukje wol voor het haar en mond en neus eh ogen erop tekenen met een viltstift. Probeer het maar eens. rand stond gegraveerd: ZARIF en KARIMA. Toen vroeg zij aan de haveloze drenkeling: „Hoe heet u en waar komt u van daan?" En hij antwoordde: „Ik heet Zarif en ben de zoon van de Rode Koning van het Rode Eiland". Zij hield hem de ring voor en zei: „Ik heet Karima. Lees wat er in de ring geschre ven staat". Nog vóór het schip de haven van het Bloemeneiland bereikte, hadden prins Zarif en prinses Karima elkaar alles verteld over de geschenken en voorspellin gen van de heilige kluizenaar. En zij waren verheugd dat het lot hen voor elkaar bestemd had. Toen zij op het Bloemenei land landden, reden zij samen op het wonderpaard met de gouden voeten naar de koning om hun bruiloft te vieren. Paulus de Boskabouter De Kraakvogels M-6 ,Zijn we klaar?' vroeg Oe- hoeboeroe. ,Ik heb alles,' zei Pau lus. ,Dan gaan we nou samen naar het huisje van Gregorius,' riep de oude uil. .Voorwaarts heiendal mars, min of meer.' Die laatste toevoeging was ditmaal wel zeer terecht, want door de dikke sneeuw kwamen ze maar moei zaam baggerend vooruit. Vooral de korte beentjes van Paulus kon den het zware werk nauwelijks aan en al gauw was de boskabou ter achter adem en moest stoppen JEAN DULIEl! om uit te hijgen. ,Waar blijf je nou?' vroeg Oehoeboeroe, die hem niet direct gemist had. ,Ik hu hu kan niet meer,' hijgde Paulus. ,Ik wou maar dat ik kon vliegen.' .Sakkerloot,' zei Oehoeboeroe, .daar zeg je watl' SUSKE EN WISKE DE POEZELIGE POES Lucky Luke De erfenis van Rataplan urnwsi 'r?'"' Je weet natuurlijk wat het Suezkanaal is. Het verbindt de Rode Zee met de Middellandse Zee en het werd in de jaren 1859 1869 aangelegd. Het kanaal is 169 kilometer lang. kleinste breedte is 96 meter en grootste 160 meter. De diepte is dertien meter. Het werd aangelegd om de weg van Europa naar Azië te bekorten. Daarvoor moesten de schepen om Kaap de Goede Hoop varen en dat was een heel eind. en nog gevaarlijk ook. l.o I IAvOOênj.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10