Nog geen meldingsplicht voor bedrijven in Randstad Augustin werd uit rechtzaal gesleept Britten mengen zich in opvolging Starfighter Arabieren geven geld en wapens aan Eritrea Rij automatisch veiliger. Overtuig u op stand 302 Amstelhal General Motors Opel Swinger al gezien?Te zi stand 302 Amstelhal. e zien op F ietsenf abrieken in moeilijkheden Toenemend protest in Spanje Firenza al qezien? Vauxhalls sportscar op stand 302 Amstelhal. ast i VRIJDAG 21 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGIN7 1 KAMERMEERDERHEID IS TEGEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft zich gistermiddag uitgesproken tegen het invoeren van een meldingsplicht voor bedrijfsvestigingen in de Randstad. Een uitzondering wordt gemaakt voor de Rijnmond, waar be drijfsvestigingen aan een vergunning van de overheid gebonden zullen wor den. Vooral KVP, ARP en CHU voelden er gezien de ongunstige economische si tuatie niets voor om de bedrijfsvestigin- De motie-Peijnenburg (KVP) tegen de meldingsplicht kreeg de steun van KVP, ARP, CHU, WD, SGP en Boeren. Voor minister Lubbers kwam de christen-de mocratische tegenwind zeer ongelegen. Eenzelfde Kamermeerderheid die de mo tie had aanvaard, was ook al akkoord gegaan met een wijziging van de selectie ve investeringsregeling, waarbij de moge lijkheid in de wet werd opgenomen om Minister Lubbers gaat nu in de komende tijd praten met de besturen van de be langhebbende provincies om hun stand punt over een meldingsplicht voor be drijfsvestigingen te vernemen. Van hun standpunt zal afhangen of hij zich al of niet iets van de motie-Peijnenburg zal aantrekken. Het standpunt van de pro vinciale besturen zal voor de minister van doorslaggevende betekenis zijn. De, minister gaat praten met de provinciale besturen van Noord- en Zuid-Holland, utrecht en Gelderland, in welk gebied de selectieve investeringsregeling van kracht zal worden. Drs. Lubbers zal aan de Tweede Kamer verslag uitbrengen van zijn overleg met de provinciale besturen en dan zijn definitieve standpunt over de meldingsplicht bekendmaken. Hij blijft erbij dat die meldingsplicht nodig is om een volraken van de Randstad met indus trieën te voorkomen en de bedrijven beter over het gehele land te spreiden. Gratis sportieve autoposters bij General Motors, Amstelhal stand 302 op de RAI. „Harrier" beter en goedkoper Den Haag (ANP) De Britse vliegtuigfabriek Hawker Sidde- ley Aviation heeft zich nu ook gemengd in de discussies rond de opvolging van de Starfighter Het concern is van mening, dat hun product, de „Harrier", een beter gevechtsvliegtuig is dan de vier toestellen, waarover Ne derland, België, Denemarken en Noorwegen zich momenteel be raden. Ook zou de „Harrier" een stuk goedkoper zijn. De Britse industrie zal mirtister Vredeling van Defensie een brief sturen waarin zij de kwali teiten van hun vliegtuig nog maals uiteenzetten. Volgens de fabriek is de Nederlandse minis ter onvoldoende ingelicht. Dat zou onder meer zijn gebleken uit de beantwoording van vra gen in de Tweede Kamer over de opvolging van de Starfighter. De Britse industrie meent, dat zij ten onrechte buiten beschou wing zijn gelaten en dat de „Harrier" beter aan de eisen van de NAVO kan voldoen dan de toestellen waaruit nu een keuze wordt gemaakt. Verlenging van WUB tot 1980 DEN HAAG (ANP) - De Wet Uuiversitaire Bestuurshervor- ming (WUB) moet worden ver lengd tot 1 september 1980. Dit staat in het voorontwerp van wet dat staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschap pen heef gestuurd naar onder meer de universiteiten en hoge scholen en naar de Academi sche raad. De adviezen van de ze instellingen moeten voor 1 mei 1915 bij de staatssecretaris zijn ingediend. De huidige WUB loopt 31 augustus 1976 af. Het voorontwerp heeft ojn. tot doel beperkend toezicht in te stellen op de besluiten van de bestuursorganen op het (sub)fa- culteits- en vakgroepenniveau. Staatssecretaris Klein bena drukt dat dit instrument met grote omzichtigheid en slechts in uiterste noodzaak gehanteerd dient te worden. Een andere aanvulling regelt de taken en bevoegdheden van de universitaire kiesraad. Het be stuur van vakgroepen zal voor taan voor minstens de helft uit leden van het wetenschappelijk korps moeten bestaan. Hooguit eenzesde van het aantal zetels zal door studenten kunnen wor den bezet. De WUB en de aan vullingen daarop gelden ook voor de bijzondere instellingen, die volledig door het rijk wor den bekostigd: de katholieke universiteit in Nijmegen, de katholieke hogeschool in Til burg en de Vrije Universiteit in Amsterdam. Even een Rolls kopen LONDEN (AP) - Aiznt het een onsje worst was heeft de Ameri kaanse Dorothy Ebright zich gi- steen in Londen even zeven Rolls-Royces en twee Bentley's aangeschaft. T\veedehands we liswaar, maar de rekening be droeg toch nog 250.000 gulden. Het grootste deel werd contant voldaan. Ze kocht de wagens (daterend van 1958 tot 1972) als geldbelegging. Beduusde auto handelaar Henry Nathan: „Ze was niet te houden. Zelfs mijn eigen Rolls moest ze hebben. ADVERTENTIE] Chevrolet? Pontiac? Oldsmobile? Buick? Cadillac?Ga naar stand 302van General Motors in de Amstelhal. Drie dagen hebben Fran se vissers de havens aan Het Kanaal afgesloten ge houden uit protest tegen de inflatie, de dalende visprij- zen en de hoge olieprijzen. Ook werde vrachtwagens met vis aangehouden en werd 160 ton vis langs de wegen gestort. De Franse regering heeft inmiddels besloten de vissers te steu nen met 15,5 miljoen gul den. Op de foto de blokka de van de haven van Le Havre. KOEWEIT/ADDIS ABEBA (AP) Het Arabische olie-emi raat Koeweit heeft meegedeeld dat het omvangrijke militaire hulp zal geven aan de opstande lingen in de Ethiopische pro vincie Eritrea. Ook Saoedi-Ara- bië, Libië, Syrië en Irak zouden al financiële steun en zware wapens leveren aan de guerril lastrijders. In Koeweit is vernomen, dat de Arabische landen een olieblok kade tegen Ethiopië overwegen als er niet spoedig een regeling komt voor het geschil in Eritrea. In Addis Abeba zouden 13 Ethiopische militairen zijn gee- xecuteerd wegens wandaden in Eritrea 'tegen de plaatselijke be volking. Honderd officieren en manschappen zouden zijn terug gebracht naar de hoofdstad om te worden ondervraagd over oorlogsmisdaden zoals willekeu rige schietpartijen en het dood steken van vrouwen en kinde- opsUndelingen. Militaire des kundigen vrezen dat het leger binnen één tot twee maanden door de munitie heen is. De opstandelingen hebben aange kondigd dat zij schepen op de Rode Zee zullen aanvallen als de Verenigde Staten wapenhulp geeft aan de militaire regering. Amerika heeft Ethiopië nog eens II miljoen gulden gegeven voor de strijd tegen de hongers nood. In Addis Abeba ontstaat gebrek aan boter, kaas, vlees, zeep e.d., produkten die meestal uit Eritrea komen. De Engelsman Eric Taylor kreeg moeilijkheden met de motor van zijn vliegtuigje. De noodlanding die het ge volg daarvan werd wilde hij uitvoeren op de grote M2 autoweg bij Rochester. Op het laatste moment zag hij daar echter vanaf, omdat hij het verkeer op de weg te druk vond. Hij landde naast de weg, waar zijn vliegtuig zwaar beschadigd werd door een hek en bomen. De drie inzittenden werden licht gewond. (Van onze correspondent Frans Wennekes) Bilckeburg Ronald Augustin is gistermiddag door vier parket wachters met geweld uit de rechtzaal van Bückeburg gesleept, nadat hij een poging had ondernomen de hem toegevoegde advo caat Heinz Blazer aan te vallen. Aanleiding tot dit felle incident was het besluit van de rechtbank om Augustin tussen twee cipiers en niet meer tussen zijn advocaten te laten plaats nemen. Toen de rechtbankpresident dit besluit voorlas, sprong Augustin op en rende op Blascr af. Het gebeurde zo snel, dat de parketwach ter te laat reageerde en Blaser naar de deur moest rennen. Vier parketwachters kregen hem in bedwang, zodanig dat hij het uitschreeuwde van de pijn. Het incident rond Blaser was weer opgelaaid toen de president vroeg of iedereen instemde met ontslag van de vrouwelijke tolk. Toen ook Blaser „ja" zei, riep Augustin hem woedend toe: „Jij hoeft je niet om mij te bekommeren, hou je smoel". De president bevreesd voor wanordelijkheden, verzocht toen Augustin tussen twee cipiers in te gaan zitten, maar deze deed of hij niets hoorde. Na een kort beraad kondigde president Haack aan, dat Augustin toch van plaats moest veranderen, met als gevolg zijn aanval op Blaser. Het parket vroeg om een disciplinaire straf van drie dagen cel, maar Haack wees dit af. Augustin liet weten de rest van de dag liever in zijn cel te blijven. Mevrouw Jos Augustin gaf zich tijdens de ochtendzitting voor een waardig medestrijdster van haar zoon uit Ze was opgeroepen als getuige om de persoon van Ronald beter te tekenen maar zei: „Ik weiger iets te zeggen, omdat ik de fascistische „Staatsschutz" geen informaties wil geven over een anti-imperialistische strijder."De 70-jarige tolk slaagde er niet in dit in goed Duits over te brengen. Langdurig werken aan een vertaling beviel de president ook niet, en een Nederlandse journalist, daartoe door Haack uitgenodigd, wilde niet behulpzaam zijn bij het vertalen om de onafhankelijk heid van zijn journalist-zijn niet in gevaar te brengen. Toen mevrouw Augustin gevraagd werd de verklaring op schrift te stellen, zwaaide haar zoon met een vinger. „Dat hoef jij niet te doen" Van Huiten bang voor ontwrichting giroverkcer DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Van IIui ten van Verkeer en Wa terstaat Is benauwd voor ernstige ontwrichting van het giro-verkeer. Na dat de provincie Utrecht bij de girodienst beslag heeft laten leggen op te goeden van degenen, die weigeren de milieubelas ting te betalen dreigt er het gevaar van het opieg- gen van een groot aanlag girorekeningen. De vraag doet zich voor of de gevolgon van het aangewende middel (ont wrichting van het girale betalingsverkeer) nog wel in een juiste verhouding staan tot het beoogde doel (het invorderen van be trekkelijk geringe bedra gen), „aldus de staatsse cretaris. Hij heeft de commissaris sen der koningin en de besturen van de water schappen verzocht met de grootst mogelijke zorgvul digheid en pas na overleg met de girodienst het mid del van beslaglegging op tegoeden bij de giro te hanteren. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De rijwielfabrikanten in ons land hebben momen teel moeilijkheden met de afzet van fietsen. Deze problemen zijn indirect een gevolg van de oliecrisis rond de jaarwisseling '7374. De detailhandel heeft momenteel zoveel fietsen in voorraad, dat zij geen bestellingen doen bij de fabrikanten. Rijwielfabrikant Unikap N.V., producent van het merk „Union", is daarvan het eerste slachtoffer geworden en heeft werktijdverkorting aange vraagd voor het grootste deel van het personeel. Het merkwaardi ge is echter dat de vraag naar fietsen niet is afgenomen. De industrie verwacht ook dit jaar in totaal één miljoen tweewielers te kunnen afzetten. Verkoopdirecteur W. Breukink van Gazelle in Dieren: „Het afgelopen jaar was geen slecht fietsenjaar. De zeven Nederlandse industrieën hebben gezamenlijk 1,3 miljoen rijwielen verkocht, een recordomzet die te danken is aan de hausse in de verkopen tijdens de oliecrisis. De winkeliers hebben zich tijdens die crisis echter ingedekt tegen de gestegen vraag door grote voorraden aan te leggen. Na de oliecrisis is de vra^g weer op het oude peil teruggekomen en de detailhandel is de voorraden nog niet kwijt. Vandaar onze moeilijkheden". Overigens hebben de meeste rijwielfabrikanten de afnemende verkoop aan de detailhandel zien aankomen en hebben niet te kampen met hoog opgelopen voorraden doordat zij de produktie tijdig hebben teruggedraaid. Bij Gazelle dus geen aanvraag tot werktijdverkorting. Ook bij Batavus-fietsenfabriek in Heerenveen is er geen sprake van werktijdverkorting. „Wij hebben de ontwikke lingen zien aankomen. Vorige week nog hebben we nieuw personeel aangetrokken voor de produktie-afdeling", aldus een woordvoerder van Batavus. Omdat de huisvrouwen van Madrid de supermarkten boycotten, kon er voor deze winkelbedienden best even tijd af voor een partijtje schaak. MADRID (AP/UPI) In Spanje was het gisteren weer erg roerig. De huisvrouwen meden de markten en warenhuizen, nadat linkse organisaties hen hadden opgeroepen tot een boycot uit protest tegen de inflatie en de politieke onvrijheden. Veel universiteiten waren lamgelegd en In het centrum van Madrid vochten studenten met politie, wat in jaren niet was voorgekomen. De studenten wilden met hun protest politieke rechten, universitai re hervormingen en de heropening van de universiteit van Vallado- lid afdwingen. Poltie vuurde in de lucht en Joeg studenten hardhan dig uiteen. Linkse groepen hadden tot de staking en de,boycott opgeroepen om te protesteren tegen onderdrukking van de politieke vrijheid en passiviteit van de regering in het bestrijden van de inflatie. De acties van gisteren zouden een oefening moeten zijn voor een later dit jaar af te kondigen algemene staking. Aan de stakingsoproep van gisteren werd door de arbeiders echter vrijwel geen gehoor gegeven. VAUXHALL —A iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Kort geding over metro-verklaring van b. en w. AMSTERDAM (ANP) Het Amsterdamse wijk centrum D'Oude Stadt heeft een kort geding aangespannen teren b. en w. van de hoofdstad, naar aanleiding van de verklaring van het college over de verijdelde bomaanslag op de metro in de Bijlmermeer. Het geding dient aantstaande woensdag om 09.00 uur voor de president van de rechtbank in Amsterdam. Volgens mr. P. J. Kardoes, die namens het wijk centrum en o.m de actiegroep Nieuwmarkt zal optreden, hebben b. en w. zich met uitzondering van wethouder Van Duyn schuldig gemaakt aan smaad door onrechtmatig verband te leggen tus sen de actiegroepen in de Nieuwmarktbuurt en de aanslagpoging. De rechter wordt gevraagd b. en w. te veroordelen tot rectificaUe «n verontschuldi- ging. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllll

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7