Oegstgeest wil nieuw overleg over streek energiebedrijf VOOR 1 APRIL LIGGEN ER VERKEERS DREMPELS IN REMBRANDT V RIJNLAAN Leren leven met werkloosheid „Groot Hoogwaak gaat uitbreiden B. en W. Noordwijk verdeeld over bouw motel in Noordduinen Voetpad langs Hoogmadeseweg VRIJDAG 21 FEBRUARI 1975 LF.IDSE COURANT PAGINA 4 Van onze correspondent OEGSTGEEST Verslagen heid heerste er gisteravond in de raad van Oegstgeest over de abrupte beslissing van de ge meente Leiden uit de vastge stelde regeling Streek-energie bedrijf te treden. De fractie voorzitter van het CDA de heer Wethouder Temminck memo reerde de totstandkoming van de regeling waarin tweeëntwin tig gemeenten participeren, doch waarvoor de goedkeuring door Gedeputeerde Staten uit bleef. „GS stuurt duidelijk op een gewestelijke energievoorzie ning aan", aldus de wethouder. De administratieve bezwaren waar GS mee aan kwam dragen zijn verdwenen. Als wethouder Van Aken van Leiden zegt dat ze er nog zijn, heeft hij onge lijk". Ook de verklaring van Leiden dat er regelmatig overleg zou zijn geweest met de andere deel nemende gemeenten, klopt niet volgens de heer Temminck. „Men is uitgetreden om redenen die nooit duidelijk zijn ge maakt" De heer Boesjes (PvdA) kwam met het voorstel een motie in te dienen waaruit de teleurstelling over de stap van Leiden spreekt. De raad ging unaniem akkoord met een motie waarin het college van b en w van Oegstgeest wordt verzocht het overleg met de andere gemeen ten te heropenen. HARDE WOORDEN IN RAAD VOORHOUT OVER WOONWAGEN KAMP Van onze correspondente VOORHOUT Mevrouw Wij ling, (PPR) stond gisteravond tijdens de raadsvergadering op de bres voor de woonwagenbe woners. „U weet dat er grote problemen zijn," of heeft u zich daar nooit in verdiept?", beet ze het college van b. en w. toe. Aanleiding tot felle verwijten was de brief van het dagelijks bestuur van het regionaal woonwagencentrum rayon Lei den. Hierin wordt de gemeen ten gevraagd mee te werken aan de totstandkoming van en kele kleine centra voor woon wagens in de regio. Het ant woord van B en W noemde mevrouw Wijling „onfatsoen lijk", omdat de zaak wordt af gedaan in zeven regels. Wethouder Huigsloot verdedig de het standpunt van de ge meente niet meer woonwagens in Voorhout toe te laten. „We hebben geprobeerd de jongere bewoners van het huidige kamp in huizen te krijgen, maar dat werd niet geaccepteerd. De meeste willen trekken, mis schien vinden ze een huis te mooi." De discussie liep zo hoog op dat het PPR-lid uiteindelijk weiger de te luisteren naar een nadere toelichting van wethouder IJdo. „Het college moet eerst maar eens zeggen of er bereidheid is tot uitbreiding van het huidige kamp." Dit weigerde het college. Besloten werd de Boekhorstlaan gesloten te verklaren vanaf de Herenstraat tot aan de inrit tus sen nummer 26 en 28. Tevens werd voor de Boekhorstlaan 10.000 beschikbaar gesteld ter voorbereiding van een recon structieplan. De heer Warmen- hoven (Gem. Belang) stelde voor de planning in handen van Openbare Werken te geven. Burgemeester Stolwijk achtte dit evenwel geen haalbare kaart. Na afloop van de vergadering, kreeg de publieke tribune weer gelegenheid vragen te stellen en opmerkingen te maken. De heer Jesse, voorzitter van de Volksu niversiteit wees de raad op de huisvestingsproblemen van de VU. Hij kreeg de toezegging dat er gezocht zal worden naar een ander onderdak. Mevrouw Deutekom deed de suggestie het veld achter het „Hok" speelterrein te maken voor kleinere kinderen. Wethou der Huigsloot kon haar medede len dat bij de Jeugdraad een plan voor iets dergelijks in be handeling is. Noord wijk wil werkgelegenheid bevorderen (Van onze correspondent) NOORD WIJK Nu het rijk in het kader van de verbetering van de werkgelegenheid extra- gelden beschikbaar heeft ge steld, zullen B. en W. bij Ged. Staten aandringen op spoedige uitvoering van de reconstructie van de Nieuwe Offemweg, en de verlichting van de Van Berckel- weg nabij het viaduct en van het weggedeelte tussen het tuin centrum Caspers tot de gemeen tegrens met Voorhout Het kruispunt Zwartewcg-He- renweg is inmiddels wederom onder de aandacht van Ged. Staten gebracht. De gemeente zal rond 103.000 meer ontvangen uit het gemeen tefonds. Het ligt in de bedoeling van de regering, dat deze extra uitkering wordt besteed voor het uitvoeren van extra-kapi- taalswerken. In dit kader den ken B. en W. zo spoedig moge lijk het volgende investering sprogramma af te werken: de reconstructie van de Nieuwe Zeeweg 450.000), het dichten van gaslekken 30.000), de rio lering Bronckhorststraat 120.000), het riool Molenstraat 70.000), onrendabele wate- raansluitingun Achterweg 50.000), onrendabele wate raansluitingen Bronsgeesterweg 25.000) en de wijkverbetering Calorama 350.000). Lisse De heer K. Slootweg uit Lisse heeft gisteren de gouden CNV-speld gekregen, omdat hij veertig jaar lid is van de vakbe weging. Hoofdbestuurslid Ver maas van de Ver. Agrarische Bond overhandigde de speld tij dens een afdelingsvergadering. Van onze correspondent Noordwijk Het bejaardencentrum Groot Hoogwaak wordt uitgebreid met een aantal woninkjes voor alleenstaande bejaarden. Al voor de opening van het centrum bleek grote behoefte aan dit soort woningen te bestaan. Het bestuur van „Groot Hoogwaak" beschikt over een lange lijst van gegadigden. Het ontbreken van dergelijk huisjes heeft tot gevolg, dat de betrokken bejaarden noodgedwongen in hun huidige, vaak veel te grote woning blijven wonen of zich in een te vroeg stadium aanmel den voor opname in het verzorgingstehuis.. Het bouwplan voorziet in de bouw van vier blokjes van acht kleinere woningen in twee lagen, in totaal dus 32 woningen. Zij komen op een terrein, gelegen aan de westzijde van het bejaardencentrum en begrensd door de toegangsweg naar het centrum, de Northgo- dreef-Zee en de Oranje Nassaustraat. B. en W. stellen de gemeenteraad voor om voor deze bouw een perceel grond ter grootte van plm. 5000 m2 te verkopen voor de prijs van 275.000,-. In mei a.s. wordt waarschijnlijk met de bouw begonnen. (van onze correspondent) Noordwijk Het college van b. en w. wil dat de gemeenteraad zich uitspreekt over de bouw van een motel in de Noordduinen. Gaat de raad er niet mee akkoord, dan lijdt de gemeente een exploitatieverlies van ruim 6 ton op het bestemmingsplan. Binnen b. en w. zijn de meningen over motelbouw verdeeld. Twee leden van het college menen dat het motel er moet komen, omdat de beginselen van behoorlijk bestuur in het geding zijn. Al jaren is de gemeente namelijk in onderhandeling met een gegadigde voor het motel. De onderhandelingen hebben bij de gegadigde, die zich zeer hoge voorbereidingskosten heeft getroost, verwachtingen ge wekt, die niet zouden worden gehonoreerd. Het vertrouwen in het gemeentebestuur als onderhandelingspartner zal derhalve ernstig worden geschokt, menen deze leden van het college. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening heeft zich tegen de motelbouw uitgesproken, de raadscommissie voor financiën heeft ten aanzien van de financiële consequenties geen uitspraak gedaan. Van onze correspondent LEIDERDORP De hele Hoogmadeseweg, tussen de Acacialaan en Leytenrode, zal bin nenkort een vrij breed voetpad (1.90 meter) hebben. Tenminste als de raad maandagavond akkoord gaat met een voorstel daartoe van b en w. Het gaat daarbij voornamelijk om het deel van de Hoogmadeseweg dat is gelegen tussen Leithenrode en het pand Hoogmadese weg 143. Daar zijn op dit moment nog geen voorzieningen voor voetgangers. Oorspronkelijk wilde men een 2,50 meter breed voetpad aanleggen. Deze breedte werd noodza kelijk geacht omdat de Hoogmadeseweg een geliefde wandelroute vormt die echter op dit moment vrij gevaarlijk is. De daaraan verbon den kosten waren echter dermate hoog dat men, liever dan een voetpad aan te leggen van zestig centimeter breedte (twee tegels!), het hele project wilde uitstellen tot het moment dat er wel voldoende geld voor beschikbaar zou zijn. De asfaltering van de Laan van Ouderzorg en de Van Poelgeestlaan bood echter de mogelijk heid, door gebruik te maken van het bij deze asfaltering vrijkomende zand, de kosten voor het voetpad met ruim 12.000. te verlagen. Naar verwachting zal de raad nu geen bezwaar maken tegen de aanleg van een nu 1.90 meter breed voetpad. OEGSTGEEST Gisteravond een leerlingenconcert van de Streekmuziekschool Lei den, afdeling Oegstgeest, in de warme, praktisch volle kerkzaal van het Gemeentecentrum. Daar stonden, zaten en vooral bewogen een groot aantal fleu rig geklede leerlingen en leerlin- getjes tussen ouders, docenten en anderen, om na het openings woordje van direkteur Christian Timm hun enthousiaste bijdra ge te leveren. In een ongedwon gen sfeer ontspon zich het uitge breide, afwisselende program ma, bestaande uit veelal korte werkjes van bekende, minder bekende en onbekende kompo- nisten. Natuurlijk waren er niveauver schillen en het een kwam wat beter uit de verf als het ander, maar al met al was deze avond een ware propaganda voor het muziekschoolonderwijs, dat door de treurige subsidiepolitiek van het moment in ernstige fi nanciële moeilijkheden dreigt te geraken. Dit soort avonden on derstrepen naar mijn mening het feit, dat daar op zeer korte termijn verandering in dient te komen. Kees Buurman. Van onze correspondent Oegstgeest Voor 1 april lig gen er verkeersdrempels in de Rembrandt van Rijnlaan. Dit beloofde wethouder Thorn gis teravond in de gemeenteraad, nadat het nieuwe raadslid Kake- beeke (CDA) aanmerkingen had gemaakt over het uitblijven van de drempels. Dat er tot op heden niets ge beurd is weet wethouder J. J. Thorn aan onvoldoende man kracht „Eerst moet het rijwiel pad aan de Rhijngeesterstraat- weg gereed komen, en daarna de trottoirs rond de nieuwbouw in de Voscuyl. De firma die het werk onder handen heeft hoopt echter voor één april in de Rem brandt van Rijnlaan gereed te De wijzigingen van de markt- verordening waardoor instellin gen en verenigingen met een niet-commercieel doel in staat gesteld worden gebruik te ma ken van een vrije standplaats vond bij de heer Briët (WD) nogal veel tegenstand. Hij noemde het een vorm van ver sluierde subsidie. In zijn liberale fractiegenote, mevrouw Zouten dijk, vond Briët een warm me- destandster. „Geef de instellin gen subsidie zodat zij daarvan een kraam kunnen huren", be toogde zij. Wethouder Gmelich Meylingh kon deze gedachten- gang niet delen: „Er zijn instel lingen bij die niet voor subsidie in aanmerking komen. En zou den wij ze onderbrengen in de subsidieverordeningen dan moet men aan alle hierin vervat te bepalingen voldoen. Voor in cidentele gevallen gaat dit niet. Het college stelt zich op het standpunt dat het slechts gaat om het verlenen van medewerk ing aan die instanties die hun doel op deze wijze willen uitdra gen". Overigens bleek de WD fractie verdeeld te zijn, de heer Anéma kon zich namelijk zeer wel be vinden bij het voorstel van B. en W. De heer Bijl (CDA): „Wij stellen voor dat B. en W. jaar lijks of halfjaarlijks de gelegen-' heid open stellen om in te teke nen voor de standplaats. Er moet duidelijk gesteld worden dat men geen aanspraken kan maken op continuïteit in het gebruik van de marktkraam". Het voorstel werd aanvaard met de heer Briët en de dames Zou tendijk en Rörch (allen WD) Over de oprichting van kleine woonwagencentra in het rayon Leiden werd uitvoerig van ge dachten gewisseld. De heer Bijl (CDA) vroeg of er in de gemeen te Oegstgeest ruimte was voor een dergelijk klein centrum. Wethouder Gmelich Meyling beantwoordde dit met „nee". Hetgeen echter niet impliceerde dat men het probleem op de lange baan wilde schuiven. Dit werd nog eens nadrukkelijk ge steld naar aanleiding van een uiteenzetting van de heer Bek kers (PPR). Wel wil men eerst, de bevindgen van een studie commissie weten alvorens tot besluitvorming te komen. De raad besloot toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling „Centrum voor automatisering Midden en West-Nederland". Zowel de WD, CDA en Pv dA/PPR fractie benadrukten de privacy van de burger, mede omdat het hier veelal om per soonlijke gegevens gaat die op geslagen worden. Aan een verzoek van de heer Boesjes om bezwaren tegen ver dere ontgronding van de Voor hofpolder kenbaar te maken (hij vond steun bij de heer Vonk CDA) zal door het college gehoor worden gegeven. Districtsbestuur vakbond: 9 99 Van onze correspondent Katwijk „We zullen moeten leren leven met een stuk werkloosheid", zei P. v.d. Heide, districtsbestuurder van de ACBV (visserij) op de gisteren in „Open Hof" gehouden regionale CNV vergadering van de Christelij ke Besturenbonden van van Katwijk, Leiden, Noord wijk en Rijnsburg. „Een einde van de economische groei hebben we nog niet eerder ervaren, maar we zijn nu zo ver dat we dat onder ogen moeten durven zien", aldus de districts bestuurder. Hij zei dit op een van de vragen, gesteld door de aanwezigen in de redelijk gevulde zaal van het „Open Hof". Na een inleiding van C. Schipper, adjunct-direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden over de werkgelegenheid in het gewest Leiden, waarin cijfers over de situatie van de werkgelegenheid en werkloosheid op 31 januari en wettelijke maatregelen ter bestrijding van het grote aantal arbeidslozen (4,85% mannelijke werklozen van de afhankelijke beroepsbe volking) vuurde de zaal vragen af op een panel. Over het uitvoeren van bouwwerken door werklozen, zei C. Schipper: „Aannemers kunnen vaak hun eigen werkne mers niet aan het werk houden zodat ze blij zijn met zo'n project, maar plaats voor tewerkgestelden is er dan niet bij hen. Verder moeten de gemeenten, waar dergelijke werken nu plotseling volop worden uitge voerd zich wel degelijk realiseren dat er na de bouw ook nog geexploiteerd dient te worden. In Hardenberg bijvoorbeeld, waar bij wijze van spreken ieder huis een eigen zwembad tot zijn beschikking heeft, zit men nu met de handen in het haar, omdat de exploitatielas ten niet kunnen worden opgebracht De werklozen lopen trouwens niet zo hard om tewerkgesteld te worden. Bij een aanleg van drie sportvelden in Leiden moesten ruim 100 mensen benaderd worden om ui teindelijk dertien werkwilligen over te houden". Over de problemen in de bouwnijverheid zei D. H. Grasman, hoofdbestuurder van het CNV, dat men zich er bij neer moet leggen dat de werkgelegenheid in de bouw minder wordt: „De overheid zal echter voor een geleidelijke teruggang moeten zorgen. WEER NIEUW VERKEERSON- DERZOEK IN LEIDERDORP Van onze correspondent LEIDERDORP - B en w hebben grote bezwaren tegen conclusies in de Nota verkeersprognose op korte termijn. Zij willen daarom een aantal aanvullende onder zoeken laten verrichten voordat het verkeersbeleid voor de ko mende jaren wordt bepaald. Uit het betreffende voorstel van het college mag worden afgeleid dat daar niet meer wordt gedacht aan doortrekking van de Enge- lendaal op rijksweg 4 en door trekking naar de Merenwijk. De bezwaren van b. en w. tegen de nota worden ondersteund door de Werkgroep Milieube heer aan de Rijksuniversiteit Leiden. De raad, die maandag a.s. bijeenkomt, wordt gevraagd een aanvullend krediet van ruim vier duizend gulden ter beschikking te stellen voor een tweetal aanvullende onderzoe ken. Een derde aanvullend on derzoek zal, zo stellen b. en w. de raad voor, betaald moeten worden door de Stuurgroep voor het Verkeer en Vervoers plan voor de Leidse Agglomera tie. De nota verkeersprognose op korte termijn gaat er van uit dat de groei van met name het aut overkeer de komende jaren in dezelfde mate doorgaat als tot voor kort het geval was. B en w stellen dat het beter zou zijn, mede gezien juist de sinds enke le jaren langzaam groeiende an dere opvattingen over met name juist het autoverkeer, het van meer realiteit zou getuigen als ervan wordt uitgegaan dat het autobezit per inwoner tot 1985 gelijk blijft aan het huidige. Het zal duidelijk zijn dat dit om andere verkeersvoorzieningen vraagt dan wanneer men blijft uitgaan van een voortdurende sterke groei van het wagenpark. Het college wil nu nagaan wat de consequenties voor het ver keersbeleid zijn als inderdaad het autobezit per inwoner niet verder groeit. Een ander bezwaar van het col lege richt zich tegen de in de nota opgenomen vooronderstel de aansluiting van de Engelen- daal op rijksweg 4. Zij vragen, ten behoeve van het de komen de jaren te voeren Leiderdorpse beleid, de raad nu om een kre diet van 4.200 om na te gaan wat de gevolgen zijn als niet wordt uitgegaan van die aan sluiting. Daarbij zou dan de En- gelendaal wel worden doorge trokken naar de Merenwijk ter wijl ook secundaire weg 6 zou worden aangesloten op rijksweg 44. Het tweede onderzoek zou moe ten nagaan als ook die beide doortrekkingen achterwege blij ven en in feite de Engelendaal met de huidige aansluitingen blijft gehandhaafd. Uitvoering „Harpe Davids" Van een onzer verslaggevers NOORDWIJKERHOUT De muziekvereniging „Harpe Da vids" geeft morgen in zaal „Bra- ma" haar jaarlijkse winteruit- voering. Onder leiding van diri- gent J. Mey worden onder rr delen uit de musical „Jesus Christ Superstar" en een selec tie van de muziek van Herb Alpert gespeeld. De uitvoering begint om acht uur. Schoolschaak in Katwijk Van onze correspondent KATWIJK Bijna honderd jeugdige schakertjes waren gis teren weer te vinden in de Bo- germansschool, waar een toer nooi schoolschaken wordt ge houden. De stand in poule A is na vier rondes: Farèlschool 6 pt. Van Veenschool 6 pt, St. Jozefschool 6 pt, L. de Colignyschool 4 pt. B van Wassenaarschool 1 pt en Rutgersschool 1 pt. In poule B moeten nog enkele wedstrijden worden ingehaald. In poule C stevent de Marnixschool recht streeks naar de eerste plaats, terwijl de Bogermansschool theoretisch kansen op de eerste plaats blijft behouden. Het gaat goed met Lissese bejaardenbond Van onze correspondent LISSE Het gaat goed met de 600 leden tellende afdeling Lisse van de r.k. Bond van Bejaarden en Gepensioneerden. Dat bleek gistermiddag duidelijk tijdens de jaarvergadering in het Tref punt. Tijdens deze vergadering werd penningmeester De Bruin veel lof toegezwaaid, omdat de bond ook financieel goed draait Er gaat een bedrag om per jaar van rond een halve ton. Mevr. De Bruin-Weijers deelde mede. dat de reis naar Oosten rijk (10-dagen) begint op 3 mei en de reis naar Duitsland op 28 juni. Voor Duitsland is inschrij ving nog mogelijk. Voorzitter Van Duynhoven nam afscheid van de heer A. F. der Linden, die een lange reeks van jaren de functie van incasseer der van de contributies had ver vuld. Hij laat dit nu aan een jongere kracht over, doch kreeg voor zijn werk niet als beloning maar als uiting van waardering een prachtige fruit-attentie mee naar huis, onderstreept met een applaus. Bij de bestuursverkiezing wer den de voorzitter J. van Duyn hoven, mevr. Onderwater-Zwet sloot en mevr. Meeuwissen-de Bruin in hun functie met alge mene stemmen herkozen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4